اوپک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسیEnglish
سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) Organization of the Petroleum Exporting Countries
Flag of OPEC.svg
نشان اوپک
بنیان‌گذاری ۱۳۳۹
گونه کارتل بین‌المللی
جایگاه ژنو (۱۳۴۴-۱۳۳۹)
وین (تاکنون-۱۳۴۴)
شمار عضوها ۱۲ کشور
رئیس بین‌الملل
بودجه بسته به دارایی جهانی

سازمان کشورهای صادرکننده نفت با نام اختصاری اوپک (OPEC)، یک کارتل بین‌المللی نفتی است که متشکل از کشورهای الجزایر، ایران، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اکوادور، آنگولا و ونزوئلا است. مقر بین‌المللی اوپک از بدو تأسیس در سال ۱۳۳۹ در ژنو بود و در سال ۱۳۴۴ به شهر وین در کشور اتریش انتقال یافت.

۱۲ سپتامبر ۱۹۶۰ کشورهای صادرکنندهٔ نفت با هدف محافظت از منافع خود اقدام به تأسیس سازمان واحدی موافقت کردند که به اختصار «اوپک» نامیده شد. این توافق در پایان مذاکرات نمایندگان این کشورها در بغداد حاصل شد.

هدف اصلی این سازمان، آنچنان که در اساسنامه بیان شده، به این شرح است: «هماهنگی و یکپارچه سازی سیاست‌های نفت کشورهای عضو و تعیین بهترین راه برای تأمین منافع جمعی یا فردی آنها، طراحی شیوه‌هایی برای تضمین ثبات قیمت نفت در بازار نفت بین‌المللی به منظور از بین بردن نوسانات مضر و غیر ضروری؛ عنایت و توجه ویژه به کشورهای تولیدکننده نفت و توجه خاص به ضرورت فراهم کردن درآمد ثابت برای کشورهای تولیدکننده نفت؛ تأمین نفت کشورهای مصرف‌کننده به صورت کارآمد، مقرون به صرفه و همیشگی؛ و بازده مناسب و منصفانه برای آنهایی که در صنعت نفت سرمایه‌گذاری می‌کنند..»[۱]

در دهه‌های اخیر افزایش کشورهای صادرکننده نفت که خارج از این سازمان قرار گرفته‌اند رو به افزایش بوده و اوپک مجبور است که برای حفظ بهای نفت خام با آن‌ها که در صدرشان روسیه قرار گرفته‌است کنار آید. با وجود این، دولتهای عضو اوپک که سران برخی از آن‌ها وابستگی‌های خارجی دارند با سایر اعضای این سازمان هماهنگی کامل ندارند. این سازمان در راستای دفاع در مقابل سیاست استثماری شرکت‌های بزرگ نفتی مشهور به «هفت خواهران» که به دلیل در اختیار داشتن تکنولوژی تولید نفت و تسلط بر شبکه حمل و نقل نفت خام، از افزایش قیمت نفت جلوگیری می‌کردند و ارزش آن را به صورت مصنوعی در بازار پایین نگه می‌داشتند، به پیشنهاد ونزوئلا در سال ۱۳۳۹ طی جلسه‌ای در بغداد با حضور نمایندگان کشورهای ایران، عربستان، ونزوئلا، کویت و عراق تأسیس شد.

اوپک در دهه نخست عمر خویش سعی در تداوم بقا و در دهه دوم سعی در تأثیرگذاری بر بازار نفت و اعاده حقوق کشورهای تولیدکننده داشت. اکنون اوپک با افزایش وحدت نظر اعضایش، توانسته‌است تأثیرات مثبتی در جهت جلوگیری از سقوط ناگهانی و نیز افزایش انفجاری قیمت نفت داشته باشد.

کشورهای عضو اوپک

اعضا[ویرایش]

دوازده کشور در حال حاضر عضو این سازمان هستند. نام و تاریخ عضویت این کشورها عبارت است از:

نمودار کشورهای فعال در تجارت نفت

اعضای سابق

 •  گابن (عضویت کامل از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۵)
 •  اندونزی (عضویت کامل از دسامبر ۱۹۶۲ تا ۲۰۰۹)

در حال حاضر عضویت اندونزی در اوپک مورد بازنگری و تجدید نظر واقع شده است؛ چرا که این سازمان دیگر اندونزی را به عنوان یکی از صادرکنندگان اصلی نفت در نظر نمی‌گیرد.

زبان رسمی اوپک انگلیسی است، هرچند که زبان رسمی اکثر کشورهای عضو این سازمان عربی است و انگلیسی تنها در نیجریه زبان رسمی شمرده می‌شود. هفت عضو فعلی اوپک از میان کشورهای عرب هستند، زبان رسمی اکوادور و ونزوئلا اسپانیایی است، زبان رسمی آنگولا پرتغالی و زبان رسمی ایران فارسی است. حق عضویت در اوپک سالانه ۵ میلیون دلار است و تنها کشورهای صادرکننده نفت می‌توانند عضو این سازمان باشند.

تاریخچه[ویرایش]

ونزوئلا اولین کشوری بود که با نزدیک شدن به ایران، عراق، کویت، و عربستان سعودی در سال ۱۹۴۹ و ارائه این پیشنهاد که آن‌ها به تبادل نظر بپردازند و برای برقراری روابط نزدیک تر و همیشگی بین خود راه‌های جدیدی کشف کنند، در راستای تأسیس سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) گام برداشت. در سپتامبر ۱۹۶۰، دولت عراق کشورهای ایران، کویت، عربستان سعودی، و ونزوئلا را به اجلاسی در بغداد دعوت کرد تا درمورد کاهش قیمت مواد خام تولید شده توسط کشورهای متبوع خود به مذاکره بپردازند. در نتیجه این مذاکرات، اوپک با هدف یکپارچه سازی و هماهنگ کردن سیاست‌های ناظر بر نفت کشورهای عضو تأسیس شد. ایران، عراق، کویت، عربستان سعودی و ونزوئلا اعضای اولیه اوپک بودند.

دکتر فوأد روحانی از ایران اولین دبیرکل اوپک بود که بالاترین مرجع اجرایی اوپک می‌باشد. روحانی به مدت چهار سال این سمت را برعهده داشت.

این سازمان بین سالهای ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۵گسترش یافت و قطر، (۱۹۶۱)، اندونزی (۱۹۶۲)، لیبی (۱۹۶۲)، امارات متحده عربی (۱۹۶۷)، الجزایر (۱۹۶۹) و نیجریه (۱۹۷۱) به جمع کشورهای اولیه اوپک پیوستند. اکوادور و گابن نیز بعدها به عضویت اوپک در آمدند، که اولی یعنی اکوادور در دسامبر ۱۹۹۲ از عضویت اوپک خارج شد و گابون نیز در ژانویه ۱۹۹۵ با تکرار حرکت اکوادور، از جمع کشورهای عضو اوپک خارج شد. اگر چه عراق همچنان یکی از اعضای اوپک محسوب می‌شود، لیکن تولیدات نفتی این کشور از مارس ۱۹۹۸جزء سهام مورد توافق اوپک قرار نداشته‌است. تخمین و برآورد EIA بیانگر آن است که یازده عضو فعلی اوپک تولیدکننده قریب به ۴۰٪ از نفت جهان هستند و حدود دو سوم (۶۵٪) ذخایر نفتی شناخته شده جهان در اختیار آنهاست.

اقتصاد نفت[ویرایش]

کشورهای عضو اوپک قریب به دوسوم ذخایر نفتی جهان را در اختیار دارند. در سال ۲۰۰۵ اوپک ۴۱٫۷٪ نفت جهان را تولید کرده در حالی است که کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه تنها ۲۳٫۸٪ و اتحاد شوروی سابق ۱۴٫۸٪ از تولیدات نفت جهان را به خود اختصاص داده‌اند.[۲]

از آنجا که فروش نفت در جهان بر مبنای دلار آمریکا سنجیده می‌شود، تغییر ارزش دلار در برابر دیگر ارزهای رایج جهان بر تصمیمات اوپک در خصوص میزان تولید نفت تأثیر می‌گذارد. برای مثال، وقتی دلار در مقایسه با دیگر ارزهای رایج افت نسبی دارد، عایدات حاصل از نفت کشورهای عضو اوپک در برابر ارزهای دیگر کاهش می‌یابد و در نتیجه توان خرید آن‌ها تا حد معتنابهی کاهش می‌یابد؛ چرا که آن‌ها کماکان نفت خود را به دلار می‌فروشند. پس از عرضه شدن یورو، عراق اعلام کرد که می‌خواهد در ازای نفتی که می‌فروشد به جایی دلار آمریکا، یورو دریافت کند که باعث شد اوپک به فکر تجدید نظر در ارز فروش نفت و جایگزینی یورو به جای دلار افتد. برخی بر این باورند که این تصمیم عراق علت اصلی بروز جنگ عراق و جنگ احتمالی ایران در آینده بوده‌است. اگر اوپک ارز دریافتی در ازای فروش نفت را به یورو تغییر می‌داد، خسارات شدیدی به اقتصاد آمریکا وارد می‌شد.

تصمیماتی که اوپک اتخاذ می‌کند تأثیر بسیار زیادی بر قیمت نفت در جهان دارد. به عنوان مثال، درزمان بحران نفتی سال ۱۹۷۳ اوپک از ارسال نفت به آن دسته از کشورهای غربی که در جنگ یوم کیپور یا "جنگ اکتبر"، ازاسرائیل حمایت می‌کردند، خودداری کرد. در آن جنگ، کشورهای غربی به حمایت از اسرائیل با مصر و سوریه وارد جنگ شدند. خودداری اوپک از ارسال نفت به کشورهای غربی باعث شد قیمت نفت در بازارهای جهانی ۴ برابر افزایش بیابد. این رشد قیمت که به مدت ۵ ماه ادامه داشت، در ۱۷ اکتبر ۱۹۷۳ شروع شد و در ۱۸ مارس ۱۹۷۴ به پایان رسید. پس از آن کشورهای عضو اوپک در ۷ ژانویه ۱۹۷۵ با هم موافقت کردند و قیمت نفت خام را ۱۰٪ افزایش دادند. در آن زمان، کشورهای عضو اوپک، از جمله آن کشورهایی که از قبل صنعت نفت خود را ملی کرده بودند، به اتفاق خواستار برقراری نظم نوین اقتصاد جهان با ائتلاف کشورهای اصلی تولیدکننده نفت شدند. آن کشورها که موفق شدند اولین اجلاس اوپک را در الجزیره ترتیب دهند، خواهان قیمت ثابت و عادلانه برای کالا، یک برنامه بین‌المللی غذا و کشاورزی، انتقال فناوری از شمال به جنوب و دموکراتیک کردن نظام اقتصادی بودند.

سیاست اتخاذی مفید و کارگر واقع شد و قیمت نفت خام را تا حدی بالا برد که قبل از آن تنها یک بار قیمت محصولات پالایش شده به آن حد بالا رسیده بود. با وجود این، توانایی اوپک برای بالا بردن قیمت نفت محدودیتهایی نیز دارد. افزایش قیمت نفت باعث کاهش مصرف می‌شود و در نتیجه درآمد خالص سازمان کاهش می‌یابد. علاوه بر آن، افزایش بی حد و حصر قیمت نفت می‌تواند زمینه ساز تلاش برای تغییر نظام مند در رفتار کشورها، از قبیل استفاده از انرژی جایگزین یا بقای انرژی بیش از پیش، گردد.

صدام حسین رئیس جمهور عراق از افزایش قیمت نفت اوپک حمایت کرد. افزایش قیمت نفت به عراق و دیگر کشورهای عضو اوپک کمک کرد سود بدهی‌های خود را بپردازند. بالا رفتن قیمت نفت منجر به بروز جنگ خلیج فارس در سالهای ۱۹۹۰ و ۱۹۹۱ شد. اما جدایی و دودستگی بین کشورهای عضو اوپک با جنگ ایران و عراق رقم خورد و حمله عراق به کویت باعث شد همبستگی بین آن کشورها به کمترین حد خود برسد. هراس و اضطراب قطع عرضه و تأمین نفت که از این درگیری‌ها ناشی شده بود، برطرف شد و قیمت نفت به شدت رو به کاهش نهاد.

پس از آنکه قیمت نفت تا حد ۱۰ دلار برای هر بشکه کاهش یافت، در سال ۱۹۸۸ یک سیاست مشترک و دسته جمعی با هدف رساندن تولیدات نفتی به وضعیت سابق آغاز شد که عده‌ای شروع این سیاست را به هوگو چاوز، ریس جمهور ونزوئلا نسبت می‌دهند. ونزوئلا در سال ۲۰۰۰ میزبان اولین اجلاس سران کشورهای عضو اوپک در ۲۵ سال اخیر بود. در آگوست ۲۰۰۴ اوپک اعلام کرد که اعضای این سازمان ظرفیت عرضه مازاد را ندارند. این اعلام به معنای آن بود که کارتل دیگر نفوذ و تأثیری بر قیمت نفت خام در بازارهای جهانی ندارد. اندونزی که تبدیل به یکی از واردکنندگان اصلی نفت شده‌است و دیگر قادر به تأمین سهمیه رسمی و تعیین شده خود نیست، به تجدید نظر در مورد تدوام عضویت خود در این سازمان مشغول است.

در حالی که تاکنون طرفداران حفظ سطح تولید اوپک در درون این سازمان نزدیک به اکثریت بودند اما برخی از اعضای این سازمان از افزایش سطح تولید حمایت کردند. اکثریت اعضای اوپک با رد فشارهای فزاینده کشورهای غربی هر گونه افزایش تولید اوپک درحال حاضر را به صلاح ندانسته و خواهان حفظ تولید اوپک در سطح کنونی شده‌اند. ونزوئلا، الجزایر و لیبی با هر گونه افزایش تولید مخالفت کردند، اما عربستان سعودی خواهان افزایش تولید اوپک به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز شد.

در سال ۲۰۰۷ اوپک اعلام کرد که از روز ۱٫۱۱٫۲۰۰۷ تولید خود را به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد داد. افزایش تولید نفت به دلیل مقابله با اثرات منفی قیمت ۷۷ دلاری نفت بر اقتصاد جهانی و کاهش ذخایر جهانی نفت اتخاذ شد و این ۵۰۰ هزار بشکه بر تولید واقعی کشورهای عضو اضافه شد. به این ترتیب تولید واقعی ده کشور غیر از عراق و آنگولا از روز ۱٫۱۱٫۲۰۰۷ به ۲/۲۷ میلیون بشکه در روز رسید.[۳] ولی علی‌رغم اعلام افزایش تولید اوپک بهای یک بشکه نفت خام برای اولین بار از مرز ۸۱ دلار عبور کرد.[۴] هم‌زمان با نشست شورای امنیت (گروه ۵+۱) برای بررسی وضعیت ایران، قیمت نفت در بازارهای آمریکا با افزایش دو و نیم درصدی به حدود ۸۴ دلار در هر بشکه رسید.[۵] در آستانه فصل سرما، بهای نفت در بازارهای جهانی به رکورد کم سابقه ۹۳ دلار برای هر بشکه رسید ور این در حالی است که قیمت این ماده خام در بازارهای خاور دور به بالای ۹۳ دلار رسید. بازارهای جهانی خود را برای افزایش بهای نفت به میزان صد دلار در هر بشکه آماده کردند.[۶] در آخرین روز سال ۲۰۰۷ میلادی قیمت هر بشکه نفت به بالای ۹۶ دلار آمریکا رسید، در حالیکه در آغاز سال ۲۰۰۷ میلادی قیمت هر بشکه نفت در حدود ۶۰ دلار آمریکا بود.

به این ترتیب قیمت نفت در سال ۲۰۰۷ با افزایشی ۵۸ درصدی، بیشترین افزایش قیمت را در یک دهه گذشته داشته‌است. تنشهای موجود در خاورمیانه، کاهش قدرت دلار آمریکا و کمبود گنجایش ظرفیت کاری پالایشگاهها از عوامل مؤثر در این افزایش قیمت بوده‌است. افزایش قیمت نفت بر قدرت خرید مصرف کنندگان در بسیاری از کشورها تأثیر محسوسی داشته. قیمت محصولات نفتی با افزایش نسبتاً چشمگیری در سال ۲۰۰۸ میلادی مواجه شد. قیمت نفت در اوایل تابستان ۲۰۰۸ به رقم بی سابقه ۱۴۸ دلار رسید اما در اوج گرمای تابستان ۲۰۰۸ با آشکار شدن بحران مالی ۲۰۰۷-۲۰۰۹ در اقتصاد جهانی، قیمت نفت روند نزولی گرفت و به زیر ۴۰ دلار در هر بشکه سقوط کرد!

قیمت محصولات نفتی با افزایش نسبتاً چشمگیری در سال ۲۰۱۰ میلادی مواجه شد. قیمت نفت در اوایل سال ۲۰۱۱ مجدداً به رقم ۱۲۰ دلار رسید.

میزان تولید[ویرایش]

در این بخش میزان تولید نفت خام هریک از کشورهای تولیدکننده نفت عضو اوپک از ابتدای قرن بیست و یکم ارائه می‌گردد.[۷][۸][۹]
(واحد ارقام ۱۰۰۰ بشکه در روز است)

نام کشور/سال (میلادی) ۲۰۰۰ ۲۰۰۱ ۲۰۰۲ ۲۰۰۳ ۲۰۰۴ ۲۰۰۵ ۲۰۰۶ ۲۰۰۷ ۲۰۰۸ ۲۰۰۹ ۲۰۱۰
 عربستان سعودی ۸٫۲۶۶ ۷٫۹۳۳ ۷٫۵۳۵ ۸٫۷۰۹ ۸٫۹۵۷ ۹٫۳۹۰ ۹٫۱۱۲ ۸٫۶۵۴ ۹٫۱۱۳ ۸٫۰۵۵
 ایران ۳٫۶۶۷ ۳٫۶۷۲ ۳٫۴۱۶ ۳٫۷۵۱ ۳٫۹۲۰ ۳٫۹۲۴ ۳٫۸۴۵ ۳٫۸۵۵ ۳٫۸۹۲ ۳٫۷۲۶
 ونزوئلا ۲٫۹۴۹ ۲٫۸۹۱ ۲٫۶۱۷ ۲٫۳۱۲ ۲٫۵۸۲ ۲٫۶۲۹ ۲٫۵۳۹ ۲٫۴۳۸ ۲٫۴۸۷ ۲٫۳۱۱
 عراق ۲٫۵۵۰ ۲٫۳۷۶ ۲٫۰۰۰ ۱٫۳۲۱ ۲٫۰۱۵ ۱٫۸۳۰ ۱٫۹۳۲ ۲٫۰۸۹ ۲٫۳۴۱ ۲٫۴۲۵
 امارات متحده عربی ۲٫۲۴۸ ۲٫۱۵۱ ۱٫۹۸۸ ۲٫۲۴۳ ۲٫۳۶۰ ۲٫۴۴۷ ۲٫۵۴۰ ۲٫۵۰۴ ۲٫۵۵۷ ۲٫۲۵۶
 کویت ۲٫۰۸۷ ۲٫۰۲۱ ۱٫۸۸۵ ۲٫۱۷۲ ۲٫۳۴۴ ۲٫۵۰۴ ۲٫۵۲۰ ۲٫۴۶۴ ۲٫۵۵۴ ۲٫۲۶۳
 نیجریه ۲٫۰۳۳ ۲٫۰۹۸ ۱٫۹۶۹ ۲٫۱۳۱ ۲٫۳۵۲ ۲٫۴۱۳ ۲٫۲۳۵ ۲٫۱۲۵ ۱٫۹۴۷ ۱٫۸۱۱
 لیبی ۱٫۴۰۵ ۱٫۳۶۱ ۱٫۳۱۴ ۱٫۴۲۲ ۱٫۵۳۷ ۱٫۶۴۲ ۱٫۷۰۲ ۱٫۷۱۰ ۱٫۷۱۸ ۱٫۵۵۷
 الجزایر ۸۰۷ ۸۲۷ ۸۶۴ ۱٫۱۳۴ ۱٫۲۲۸ ۱٫۳۴۹ ۱٫۳۶۴ ۱٫۳۵۸ ۱٫۳۸۱ ۱٫۲۷۲
 آنگولا ۱٫۰۱۹ ۱٫۲۴۱ ۱٫۳۸۵ ۱٫۶۶۰ ۱٫۸۷۱ ۱٫۷۸۶
 قطر ۶۹۷ ۶۸۵ ۶۴۹ ۷۴۸ ۷۷۷ ۷۹۵ ۸۲۱ ۸۰۷ ۸۴۰ ۷۷۶
 اکوادور ۵۲۷ ۵۳۲ ۵۳۶ ۵۰۷ ۵۰۳ ۴۷۶
مجموع ۲۷٫۹۸۸ ۲۷٫۲۳۴ ۲۵٫۳۵۵ ۲۶٫۹۷۱ ۲۹٫۰۴۰ ۲۹٫۸۶۴ ۳۰٫۵۳۲ ۳۰٫۱۷۱ ۳۱٫۲۰۵ ۲۸٫۷۱۴

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

دفتر اوپک در وین اتریش

ویکی‌پدیای انگلیسی

پانویس[ویرایش]

 1. Chapter I, Article 2 of The Statute of the Organization of the Petroleum Exporting Countries (as amended)
 2. http://web.archive.org/web/20060616073201/http://www.bp.com/liveassets/bp_internet/globalbp/globalbp_uk_english/publications/energy_reviews_2006/STAGING/local_assets/downloads/pdf/table_of_world_oil_production_2006.pdf
 3. http://www.iran-emrooz.net/index.php?/news2/1412
 4. /http://www.bbc.co.uk/persian/business/story/2007/09/070917_si-newoilrecord.shtml
 5. http://www.bbc.net.uk/persian/business/story/2007/09/070928_ka-oil-prices.shtml
 6. http://www.radiofarda.com/Article/2007/10/29/f4_Oil-prices-rise-world-markets.html
 7. Ulunma Angela Agoawike. «OPEC in the world economy ۲۰۰۵»(انگلیسی)‎. opec Annual report. Organization of the Petroleum Exporting Countries Public Relations and Information Department. ۱۹. بازبینی‌شده در ۸ سپتامبر ۲۰۱۰. 
 8. Ulunma Angela Agoawike. «OPEC in the world economy ۲۰۰۷»(انگلیسی)‎. opec Annual report. Organization of the Petroleum Exporting Countries Public Relations and Information Department. ۱۰. بازبینی‌شده در ۸ سپتامبر ۲۰۱۰. 
 9. Ulunma Angela Agoawike. «OPEC in the world economy ۲۰۰۹»(انگلیسی)‎. opec Annual report. Organization of the Petroleum Exporting Countries Public Relations and Information Department. صفحه ۷. بازبینی‌شده در ۸ سپتامبر ۲۰۱۰. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

Organization of the Petroleum Exporting Countries (OPEC)
Flag of Organization of the Petroleum Exporting Countries (OPEC)
Flag
Location of Organization of the Petroleum Exporting Countries (OPEC)
Headquarters Vienna, Austria
Official language English
Type International cartel[1]
Membership
Leaders
Mohammed Barkindo
Establishment Baghdad, Iraq
• Statute
September 1960
• In effect
January 1961
Currency Indexed as USD per barrel (US$/bbl)
Website
OPEC.org

Organization of the Petroleum Exporting Countries (OPEC, /ˈpɛk/ OH-pek, or OPEP in several other languages) is an intergovernmental organization of 14 nations as of February 2018, founded in 1960 in Baghdad by the first five members (Iran, Iraq, Kuwait, Saudi Arabia, and Venezuela), and headquartered since 1965 in Vienna, Austria. As of 2016, the 14 countries accounted for an estimated 44 percent of global oil production and 73 percent of the world's "proven" oil reserves, giving OPEC a major influence on global oil prices that were previously determined by American-dominated multinational oil companies.

OPEC's stated mission is "to coordinate and unify the petroleum policies of its member countries and ensure the stabilization of oil markets, in order to secure an efficient, economic and regular supply of petroleum to consumers, a steady income to producers, and a fair return on capital for those investing in the petroleum industry."[4] The organization is also a significant provider of information about the international oil market. As of May 2017, OPEC's members are Algeria, Angola, Ecuador, Equatorial Guinea, Gabon, Iran, Iraq, Kuwait, Libya, Nigeria, Qatar, Saudi Arabia (the de facto leader), United Arab Emirates, and Venezuela, while Indonesia is a former member. Two-thirds of OPEC's oil production and reserves are in its six Middle Eastern countries that surround the oil-rich Persian Gulf.

The formation of OPEC marked a turning point toward national sovereignty over natural resources, and OPEC decisions have come to play a prominent role in the global oil market and international relations. The effect can be particularly strong when wars or civil disorders lead to extended interruptions in supply. In the 1970s, restrictions in oil production led to a dramatic rise in oil prices and OPEC's revenue and wealth, with long-lasting and far-reaching consequences for the global economy. In the 1980s, OPEC started setting production targets for its member nations; and generally when the production targets are reduced, oil prices increase, most recently from the organization's 2008 and 2016 decisions to trim oversupply.

Economists often cite OPEC as a textbook example of a cartel that cooperates to reduce market competition, but whose consultations are protected by the doctrine of state immunity under international law. In December 2014, "OPEC and the oil men" ranked as #3 on Lloyd's list of "the top 100 most influential people in the shipping industry".[5] However, their influence on international trade is periodically challenged by the expansion of non-OPEC energy sources, and by the recurring temptation for individual OPEC countries to exceed production ceilings and pursue conflicting self-interests.

Membership

Current member countries

As of May 2017, OPEC has 14 member countries: six in the Middle East (Western Asia), six in Africa, and two in South America. According to the U.S. Energy Information Administration (EIA), OPEC's combined rate of oil production (including gas condensate) represented 44 percent of the world's total in 2016,[6] and OPEC accounted for 73 percent of the world's "proven" oil reserves, including 48 percent from just the six Middle Eastern members:[7]

Approval of a new member country requires agreement by three-quarters of OPEC's existing members, including all five of the founders.[8] In October 2015, Sudan formally submitted an application to join,[9] but it is not yet a member.

Country Region Membership Years[2][3] Population
(2016 est.)[10]
Area
(km2)[11]
Oil Production
(bbl/day, 2016)[A][6]
Proven Reserves
(bbl, 2016)[A][7]
 Algeria North Africa 1969– 40,606,052 2,381,740 1,348,361 12,200,000,000
 Angola Southern Africa 2007– 28,813,463 1,246,700 1,769,615 8,423,000,000
 Ecuador South America 1973–1992, 2007– 16,385,068 283,560 548,421 8,273,000,000
 Equatorial Guinea Central Africa 2017– 1,221,490 28,051 227,000 1,100,000,000
 Gabon Central Africa 1975–1995, 2016– 1,979,786 267,667 210,820 2,000,000,000
 Iran Middle East 1960[B] 80,277,428 1,648,000 3,990,956 157,530,000,000
 Iraq Middle East 1960[B] 37,202,572 437,072 4,451,516 143,069,000,000
 Kuwait Middle East 1960[B] 4,052,584 17,820 2,923,825 101,500,000,000
 Libya North Africa 1962– 6,293,253 1,759,540 384,686 48,363,000,000
 Nigeria West Africa 1971– 185,989,640 923,768 1,999,885 37,070,000,000
 Qatar Middle East 1961– 2,569,804 11,437 1,522,902 25,244,000,000
 Saudi Arabia Middle East 1960[B] 32,275,687 2,149,690 10,460,710 266,578,000,000
 United Arab Emirates Middle East 1967[C] 9,269,612 83,600 3,106,077 97,800,000,000
 Venezuela South America 1960[B] 31,568,179 912,050 2,276,967 299,953,000,000
OPEC Total 478,498,000 12,150,695 35,221,740 1,209,103,000,000
World Total 7,617,930,000 510,072,000 80,622,287 1,650,585,000,000
OPEC Percent 6% 2% 44% 73%
 1. ^ a b One petroleum barrel (bbl) is approximately 42 U.S. gallons, or 159 liters, or 0.159 m3, varying slightly with temperature. To put the production numbers in context, a supertanker typically holds 2,000,000 barrels (320,000 m3),[12] and the world's current production rate would take approximately 56 years to exhaust the world's current proven reserves.
 2. ^ a b c d e The five founding members attended the first OPEC conference in September 1960.
 3. ^ The UAE was founded in December 1971. Its OPEC membership originated with the Emirate of Abu Dhabi.

Lapsed members

Country Region Membership Years[2] Population
(2016 est.)[10]
Area
(km2)[11]
Oil Production
(bbl/day, 2016)[6]
Proven Reserves
(bbl, 2016)[7]
 Indonesia Southeast Asia 1962–2008,
Jan-Nov 2016
261,115,456 1,904,569 833,667 3,692,500,000

For countries that export petroleum at relatively low volume, their limited negotiating power as OPEC members would not necessarily justify the burdens imposed by OPEC production quotas and membership costs. Ecuador withdrew from OPEC in December 1992, because it was unwilling to pay the annual US$2 million membership fee and felt that it needed to produce more oil than it was allowed under its OPEC quota at the time,[13] although it rejoined in October 2007. Similar concerns prompted Gabon to suspend membership in January 1995;[14] it rejoined in July 2016. In May 2008, Indonesia announced that it would leave OPEC when its membership expired at the end of that year, having become a net importer of oil and being unable to meet its production quota.[15] It rejoined the organization in January 2016,[2] but announced another "temporary suspension" of its membership at year-end when OPEC requested a 5 percent production cut.[16]

Some commentators consider that the United States was a de facto member of OPEC during its formal occupation of Iraq, due to its leadership of the Coalition Provisional Authority in 2003–2004.[17][18] But this is not borne out by the minutes of OPEC meetings, as no US representative attended in an official capacity.[19][20]

Observers

Since the 1980s, representatives from Egypt, Mexico, Norway, Oman, Russia, and other oil-exporting nations have attended many OPEC meetings as observers. This arrangement serves as an informal mechanism for coordinating policies.[21]

Leadership and decision-making

refer to caption
OPEC Conference delegates at Swissotel, Quito, Ecuador, December 2010

The OPEC Conference is the supreme authority of the organization, and consists of delegations normally headed by the oil ministers of member countries. The chief executive of the organization is the OPEC Secretary General. The Conference ordinarily meets at the Vienna headquarters, at least twice a year and in additional extraordinary sessions when necessary. It generally operates on the principles of unanimity and "one member, one vote", with each country paying an equal membership fee into the annual budget.[8] However, since Saudi Arabia is by far the largest and most-profitable oil exporter in the world, with enough capacity to function as the traditional swing producer to balance the global market, it serves as "OPEC's de facto leader".[22]

International cartel

At various times, OPEC members have displayed apparent anti-competitive cartel behavior through the organization's agreements about oil production and price levels.[23] In fact, economists often cite OPEC as a textbook example of a cartel that cooperates to reduce market competition, as in this definition from OECD's Glossary of Industrial Organisation Economics and Competition Law:[1]

International commodity agreements covering products such as coffee, sugar, tin and more recently oil (OPEC: Organization of Petroleum Exporting Countries) are examples of international cartels which have publicly entailed agreements between different national governments.

OPEC members strongly prefer to describe their organization as a modest force for market stabilization, rather than a powerful anti-competitive cartel. In its defense, the organization was founded as a counterweight against the previous "Seven Sisters" cartel of multinational oil companies, and non-OPEC energy suppliers have maintained enough market share for a substantial degree of worldwide competition.[24] Moreover, because of an economic "prisoner's dilemma" that encourages each member nation individually to discount its price and exceed its production quota,[25] widespread cheating within OPEC often erodes its ability to influence global oil prices through collective action.[26][27]

OPEC has not been involved in any disputes related to the competition rules of the World Trade Organization, even though the objectives, actions, and principles of the two organizations diverge considerably.[28] A key US District Court decision held that OPEC consultations are protected as "governmental" acts of state by the Foreign Sovereign Immunities Act, and are therefore beyond the legal reach of US competition law governing "commercial" acts.[29][30] Despite popular sentiment against OPEC, legislative proposals to limit the organization's sovereign immunity, such as the NOPEC Act, have so far been unsuccessful.[31]

Conflicts

OPEC often has difficulty agreeing on policy decisions because its member countries differ widely in their oil export capacities, production costs, reserves, geological features, population, economic development, budgetary situations, and political circumstances.[32][33] Indeed, over the course of market cycles, oil reserves can themselves become a source of serious conflict, instability and imbalances, in what economists call the "natural resource curse".[34][35] A further complication is that religion-linked conflicts in the Middle East are recurring features of the geopolitical landscape for this oil-rich region.[36][37] Internationally important conflicts in OPEC's history have included the Six-Day War (1967), Yom Kippur War (1973), a hostage siege directed by Palestinian militants (1975), the Iranian Revolution (1979), Iran–Iraq War (1980–1988), Iraqi occupation of Kuwait (1990–1991), September 11 attacks by mostly Saudi hijackers (2001), American occupation of Iraq (2003–2011), Conflict in the Niger Delta (2004–present), Arab Spring (2010–2012), Libyan Crisis (2011–present), and international Embargo against Iran (2012–2016). Although events such as these can temporarily disrupt oil supplies and elevate prices, the frequent disputes and instabilities tend to limit OPEC's long-term cohesion and effectiveness.[38]

Market information

As one area in which OPEC members have been able to cooperate productively over the decades, the organization has significantly improved the quality and quantity of information available about the international oil market. This is especially helpful for a natural-resource industry whose smooth functioning requires months and years of careful planning.

Publications and research

refer to caption
Logo for JODI, in which OPEC is a founding member

In April 2001, OPEC collaborated with five other international organizations (APEC, Eurostat, IEA, OLADE (es), UNSD) to improve the availability and reliability of oil data. They launched the Joint Oil Data Exercise, which in 2005 was joined by IEF and renamed the Joint Organisations Data Initiative (JODI), covering more than 90 percent of the global oil market. GECF joined as an eighth partner in 2014, enabling JODI also to cover nearly 90 percent of the global market for natural gas.[39]

Since 2007, OPEC has published the "World Oil Outlook" (WOO) annually, in which it presents a comprehensive analysis of the global oil industry including medium- and long-term projections for supply and demand.[40] OPEC also produces an "Annual Statistical Bulletin" (ASB),[41] and publishes more-frequent updates in its "Monthly Oil Market Report" (MOMR)[42] and "OPEC Bulletin".[43]

Crude oil benchmarks

refer to caption
Sulfur content and API gravity of different types of crude oil

A "crude oil benchmark" is a standardized petroleum product that serves as a convenient reference price for buyers and sellers of crude oil, including standardized contracts in major futures markets since 1983. Benchmarks are used because oil prices differ (usually by a few dollars per barrel) based on variety, grade, delivery date and location, and other legal requirements.[44][45]

The OPEC Reference Basket of Crudes has been an important benchmark for oil prices since 2000. It is calculated as a weighted average of prices for petroleum blends from the OPEC member countries: Saharan Blend (Algeria), Girassol (Angola), Oriente (Ecuador), Rabi Light (Gabon), Iran Heavy (Islamic Republic of Iran), Basra Light (Iraq), Kuwait Export (Kuwait), Es Sider (Libya), Bonny Light (Nigeria), Qatar Marine (Qatar), Arab Light (Saudi Arabia), Murban (UAE), and Merey (Venezuela).[46]

North Sea Brent Crude Oil is the leading benchmark for Atlantic basin crude oils, and is used to price approximately two-thirds of the world's traded crude oil. Other well-known benchmarks are West Texas Intermediate (WTI), Dubai Crude, Oman Crude, and Urals oil.[47]

Spare capacity

The US Energy Information Administration, the statistical arm of the US Department of Energy, defines spare capacity for crude oil market management "as the volume of production that can be brought on within 30 days and sustained for at least 90 days... OPEC spare capacity provides an indicator of the world oil market's ability to respond to potential crises that reduce oil supplies."[48]

In November 2014, the International Energy Agency (IEA) estimated that OPEC's "effective" spare capacity, adjusted for ongoing disruptions in countries like Libya and Nigeria, was 3.5 million barrels per day (560,000 m3/d) and that this number would increase to a peak in 2017 of 4.6 million barrels per day (730,000 m3/d).[49] By November 2015, the IEA changed its assessment "with OPEC's spare production buffer stretched thin, as Saudi Arabia – which holds the lion's share of excess capacity – and its [Persian] Gulf neighbours pump at near-record rates."[50]

History and impact

Post-WWII situation

In 1949, Venezuela and Iran took the earliest steps in the direction of OPEC, by inviting Iraq, Kuwait and Saudi Arabia to improve communication among petroleum-exporting nations as the world recovered from World War II.[51] At the time, some of the world's largest oil fields were just entering production in the Middle East. The United States had established the Interstate Oil Compact Commission to join the Texas Railroad Commission in limiting overproduction. The US was simultaneously the world's largest producer and consumer of oil; and the world market was dominated by a group of multinational companies known as the "Seven Sisters", five of which were headquartered in the US following the breakup of John D. Rockefeller's original Standard Oil monopoly. Oil-exporting countries were eventually motivated to form OPEC as a counterweight to this concentration of political and economic power.[52]

1959–1960 anger from exporting countries

In February 1959, as new supplies were becoming available, the multinational oil companies (MOCs) unilaterally reduced their posted prices for Venezuelan and Middle Eastern crude oil by 10 percent. Weeks later, the Arab League's first Arab Petroleum Congress convened in Cairo, Egypt, where the influential journalist Wanda Jablonski introduced Saudi Arabia's Abdullah Tariki to Venezuela's observer Juan Pablo Pérez Alfonzo, representing the two then-largest oil-producing nations outside the United States and the Soviet Union. Both oil ministers were angered by the price cuts, and the two led their fellow delegates to establish the Maadi Pact or Gentlemen's Agreement, calling for an "Oil Consultation Commission" of exporting countries, to which MOCs should present price-change plans. Jablonski reported a marked hostility toward the West and a growing outcry against "absentee landlordism" of the MOCs, which at the time controlled all oil operations within the exporting countries and wielded enormous political influence. In August 1960, ignoring the warnings, and with the US favoring Canadian and Mexican oil for strategic reasons, the MOCs again unilaterally announced significant cuts in their posted prices for Middle Eastern crude oil.[51][52][53][54]

1960–1975 founding and expansion

refer to caption
OPEC headquarters in Vienna
(2009 building)

The following month, during 10–14 September 1960, the Baghdad Conference was held at the initiative of Tariki, Pérez Alfonzo, and Iraqi prime minister Abd al-Karim Qasim, whose country had skipped the 1959 congress.[55] Government representatives from Iran, Iraq, Kuwait, Saudi Arabia and Venezuela met in Baghdad to discuss ways to increase the price of crude oil produced by their countries, and ways to respond to unilateral actions by the MOCs. Despite strong US opposition: "Together with Arab and non-Arab producers, Saudi Arabia formed the Organization of Petroleum Export Countries (OPEC) to secure the best price available from the major oil corporations."[56] The Middle Eastern members originally called for OPEC headquarters to be in Baghdad or Beirut, but Venezuela argued for a neutral location, and so the organization chose Geneva, Switzerland. On 1 September 1965, OPEC moved to Vienna, Austria, after Switzerland declined to extend diplomatic privileges.[57]

During 1961–1975, the five founding nations were joined by Qatar (1961), Indonesia (1962–2008, rejoined 2014-2016), Libya (1962), United Arab Emirates (originally just the Emirate of Abu Dhabi, 1967), Algeria (1969), Nigeria (1971), Ecuador (1973–1992, rejoined 2007), and Gabon (1975–1994, rejoined 2016).[2] By the early 1970s, OPEC's membership accounted for more than half of worldwide oil production.[58] Indicating that OPEC is not averse to further expansion, Mohammed Barkindo, OPEC's Acting Secretary General in 2006, urged his African neighbors Angola and Sudan to join,[59] and Angola did in 2007, followed by Equatorial Guinea in 2017.[3] Since the 1980s, representatives from Egypt, Mexico, Norway, Oman, Russia, and other oil-exporting nations have attended many OPEC meetings as observers, as an informal mechanism for coordinating policies.[21]

1973–1974 oil embargo

refer to caption
An undersupplied US gasoline station, closed during the oil embargo in 1973

In October 1973, the Organization of Arab Petroleum Exporting Countries (OAPEC, consisting of the Arab majority of OPEC plus Egypt and Syria) declared significant production cuts and an oil embargo against the United States and other industrialized nations that supported Israel in the Yom Kippur War.[60][61] A previous embargo attempt was largely ineffective in response to the Six-Day War in 1967.[62] However, in 1973, the result was a sharp rise in oil prices and OPEC revenues, from US$3/bbl to US$12/bbl, and an emergency period of energy rationing, intensified by panic reactions, a declining trend in US oil production, currency devaluations,[61] and a lengthy UK coal-miners dispute. For a time, the UK imposed an emergency three-day workweek.[63] Seven European nations banned non-essential Sunday driving.[64] US gas stations limited the amount of gasoline that could be dispensed, closed on Sundays, and restricted the days when gasoline could be purchased, based on license plate numbers.[65][66] Even after the embargo ended in March 1974 following intense diplomatic activity, prices continued to rise. The world experienced a global economic recession, with unemployment and inflation surging simultaneously, steep declines in stock and bond prices, major shifts in trade balances and petrodollar flows, and a dramatic end to the post-WWII economic boom.[67][68]

The 1973–1974 oil embargo had lasting effects on the United States and other industrialized nations, which established the International Energy Agency in response, as well as national emergency stockpiles designed to withstand months of future supply disruptions. Oil conservation efforts included lower speed limits on highways, smaller and more energy-efficient cars and appliances, year-round daylight saving time, reduced usage of heating and air-conditioning, better insulation, increased support of mass transit, and greater emphasis on coal, natural gas, ethanol, nuclear and other alternative energy sources. These long-term efforts became effective enough that US oil consumption would rise only 11 percent during 1980–2014, while real GDP rose 150 percent. But in the 1970s, OPEC nations demonstrated convincingly that their oil could be used as both a political and economic weapon against other nations, at least in the short term.[61][69][70][71][72]

1975–1980 Special Fund, now OFID

OPEC's international aid activities date from well before the 1973–1974 oil price surge. For example, the Kuwait Fund for Arab Economic Development has operated since 1961.[73]

In the years after 1973, as an example of so-called "checkbook diplomacy", certain Arab nations have been among the world's largest providers of foreign aid,[74][75] and OPEC added to its goals the selling of oil for the socio-economic growth of poorer nations. The OPEC Special Fund was conceived in Algiers, Algeria, in March 1975, and was formally established the following January. "A Solemn Declaration 'reaffirmed the natural solidarity which unites OPEC countries with other developing countries in their struggle to overcome underdevelopment,' and called for measures to strengthen cooperation between these countries... [The OPEC Special Fund's] resources are additional to those already made available by OPEC states through a number of bilateral and multilateral channels."[76] The Fund became an official international development agency in May 1980 and was renamed the OPEC Fund for International Development (OFID),[77] with Permanent Observer status at the United Nations.[78]

1975 hostage siege

On 21 December 1975, Saudi Arabia's Ahmed Zaki Yamani, Iran's Jamshid Amuzegar, and the other OPEC oil ministers were taken hostage at their semi-annual conference in Vienna, Austria. The attack, which killed three non-ministers, was orchestrated by a six-person team led by Venezuelan terrorist "Carlos the Jackal", and which included Gabriele Kröcher-Tiedemann and Hans-Joachim Klein. The self-named "Arm of the Arab Revolution" group declared its goal to be the liberation of Palestine. Carlos planned to take over the conference by force and hold for ransom all eleven attending oil ministers, except for Yamani and Amuzegar who were to be executed.[79]

Carlos arranged bus and plane travel for his team and 42 of the original 63 hostages, with stops in Algiers and Tripoli, planning to fly eventually to Baghdad, where Yamani and Amuzegar were to be killed. All 30 non-Arab hostages were released in Algiers, excluding Amuzegar. Additional hostages were released at another stop in Tripoli before returning to Algiers. With only 10 hostages remaining, Carlos held a phone conversation with Algerian President Houari Boumédienne, who informed Carlos that the oil ministers' deaths would result in an attack on the plane. Boumédienne must also have offered Carlos asylum at this time and possibly financial compensation for failing to complete his assignment. Carlos expressed his regret at not being able to murder Yamani and Amuzegar, then he and his comrades left the plane. All the hostages and terrorists walked away from the situation, two days after it began.[79]

Some time after the attack, Carlos's accomplices revealed that the operation was commanded by Wadie Haddad, a founder of the Popular Front for the Liberation of Palestine. They also claimed that the idea and funding came from an Arab president, widely thought to be Muammar al-Gaddafi of Libya, itself an OPEC member. Fellow militants Bassam Abu Sharif and Klein claimed that Carlos received and kept a ransom between US$20 million and US$50 million from "an Arab president". Carlos claimed that Saudi Arabia paid ransom on behalf of Iran, but that the money was "diverted en route and lost by the Revolution".[79][80] He was finally captured in 1994 and is serving life sentences for at least 16 other murders.[81]

1979–1980 oil crisis and 1980s oil glut

refer to caption
Fluctuations of OPEC net oil export revenues since 1972[82][83]

In response to a wave of oil nationalizations and the high prices of the 1970s, industrial nations took steps to reduce their dependence on OPEC oil, especially after prices reached new peaks approaching US$40/bbl in 1979–1980[84][85] when the Iranian Revolution and Iran–Iraq War disrupted regional stability and oil supplies. Electric utilities worldwide switched from oil to coal, natural gas, or nuclear power;[86] national governments initiated multibillion-dollar research programs to develop alternatives to oil;[87][88] and commercial exploration developed major non-OPEC oilfields in Siberia, Alaska, the North Sea, and the Gulf of Mexico.[89] By 1986, daily worldwide demand for oil dropped by 5 million barrels, non-OPEC production rose by an even-larger amount,[90] and OPEC's market share sank from approximately 50 percent in 1979 to less than 30 percent in 1985.[58] Illustrating the volatile multi-year timeframes of typical market cycles for natural resources, the result was a six-year decline in the price of oil, which culminated by plunging more than half in 1986 alone.[91] As one oil analyst summarized succinctly: "When the price of something as essential as oil spikes, humanity does two things: finds more of it and finds ways to use less of it."[58]

To combat falling revenue from oil sales, in 1982 Saudi Arabia pressed OPEC for audited national production quotas in an attempt to limit output and boost prices. When other OPEC nations failed to comply, Saudi Arabia first slashed its own production from 10 million barrels daily in 1979–1981 to just one-third of that level in 1985. When even this proved ineffective, Saudi Arabia reversed course and flooded the market with cheap oil, causing prices to fall below US$10/bbl and higher-cost producers to become unprofitable.[90] Faced with increasing economic hardship (which ultimately contributed to the collapse of the Soviet bloc in 1989),[92][93] the "free-riding" oil exporters that had previously failed to comply with OPEC agreements finally began to limit production to shore up prices, based on painstakingly negotiated national quotas that sought to balance oil-related and economic criteria since 1986.[90][94] (Within their sovereign-controlled territories, the national governments of OPEC members are able to impose production limits on both government-owned and private oil companies.)[95] Generally when OPEC production targets are reduced, oil prices increase.[48]

1990–2003 ample supply and modest disruptions

refer to caption
One of the hundreds of Kuwaiti oil fires set by retreating Iraqi troops in 1991[96]
refer to caption
Fluctuations of Brent crude oil price, 1988–2015[97]

Leading up to his August 1990 Invasion of Kuwait, Iraqi President Saddam Hussein was pushing OPEC to end overproduction and to send oil prices higher, in order to help OPEC members financially and to accelerate rebuilding from the 1980–1988 Iran–Iraq War.[98] But these two Iraqi wars against fellow OPEC founders marked a low point in the cohesion of the organization, and oil prices subsided quickly after the short-term supply disruptions. The September 2001 Al Qaeda attacks on the US and the March 2003 US invasion of Iraq had even milder short-term impacts on oil prices, as Saudi Arabia and other exporters again cooperated to keep the world adequately supplied.[97]

In the 1990s, OPEC lost its two newest members, who had joined in the mid-1970s. Ecuador withdrew in December 1992, because it was unwilling to pay the annual US$2 million membership fee and felt that it needed to produce more oil than it was allowed under the OPEC quota,[13] although it rejoined in October 2007. Similar concerns prompted Gabon to suspend membership in January 1995;[14] it rejoined in July 2016.[2] Iraq has remained a member of OPEC since the organization's founding, but Iraqi production was not a part of OPEC quota agreements from 1998 to 2016, due to the country's daunting political difficulties.[41][99]

Lower demand triggered by the 1997–1998 Asian financial crisis saw the price of oil fall back to 1986 levels. After oil slumped to around US$10/bbl, joint diplomacy achieved a gradual slowing of oil production by OPEC, Mexico and Norway.[100]

In June 2003, the International Energy Agency (IEA) and OPEC held their first joint workshop on energy issues. They have continued to meet regularly since then, "to collectively better understand trends, analysis and viewpoints and advance market transparency and predictability."[101]

2003–2011 volatility

Widespread insurgency and sabotage occurred during the 2003–2008 height of the American occupation of Iraq, coinciding with rapidly increasing oil demand from China and commodity-hungry investors, recurring violence against the Nigerian oil industry, and dwindling spare capacity as a cushion against potential shortages. This combination of forces prompted a sharp rise in oil prices to levels far higher than those previously targeted by OPEC.[102][103][104] Price volatility reached an extreme in 2008, as WTI crude oil surged to a record US$147/bbl in July and then plunged back to US$32/bbl in December, during the worst global recession since World War II.[105] OPEC's annual oil export revenue also set a new record in 2008, estimated around US$1 trillion, and reached similar annual rates in 2011–2014 (along with extensive petrodollar recycling activity) before plunging again.[83] By the time of the 2011 Libyan Civil War and Arab Spring, OPEC started issuing explicit statements to counter "excessive speculation" in oil futures markets, blaming financial speculators for increasing volatility beyond market fundamentals.[106]

In May 2008, Indonesia announced that it would leave OPEC when its membership expired at the end of that year, having become a net importer of oil and being unable to meet its production quota.[15] A statement released by OPEC on 10 September 2008 confirmed Indonesia's withdrawal, noting that OPEC "regretfully accepted the wish of Indonesia to suspend its full membership in the organization, and recorded its hope that the country would be in a position to rejoin the organization in the not-too-distant future."[107]

2008 production dispute

refer to caption
Countries by net oil exports (2008)

The differing economic needs of OPEC member states often affect the internal debates behind OPEC production quotas. Poorer members have pushed for production cuts from fellow members, to increase the price of oil and thus their own revenues.[108] These proposals conflict with Saudi Arabia's stated long-term strategy of being a partner with the world's economic powers to ensure a steady flow of oil that would support economic expansion.[109] Part of the basis for this policy is the Saudi concern that overly expensive oil or unreliable supply will drive industrial nations to conserve energy and develop alternative fuels, curtailing the worldwide demand for oil and eventually leaving unneeded barrels in the ground.[110] To this point, Saudi Oil Minister Yamani famously remarked in 1973: "The Stone Age didn't end because we ran out of stones."[111]

On 10 September 2008, with oil prices still near US$100/bbl, a production dispute occurred when the Saudis reportedly walked out of a negotiating session where rival members voted to reduce OPEC output. Although Saudi delegates officially endorsed the new quotas, they stated anonymously that they would not observe them. The New York Times quoted one such delegate as saying: "Saudi Arabia will meet the market's demand. We will see what the market requires and we will not leave a customer without oil. The policy has not changed."[33] Over the next few months, oil prices plummeted into the $30s, and did not return to $100 until the Libyan Civil War in 2011.[112]

2014–2017 oil glut

refer to caption
Countries by oil production (2013)
refer to caption
Top oil-producing countries[113]
(million barrels per day, 1973–2016)
refer to caption
Gusher well in Saudi Arabia: conventional source of OPEC production
refer to caption
Shale "fracking" in the US: important new challenge to OPEC market share

During 2014–2015, OPEC members consistently exceeded their production ceiling, and China experienced a slowdown in economic growth. At the same time, US oil production nearly doubled from 2008 levels and approached the world-leading "swing producer" volumes of Saudi Arabia and Russia, due to the substantial long-term improvement and spread of shale "fracking" technology in response to the years of record oil prices. These developments led in turn to a plunge in US oil import requirements (moving closer to energy independence), a record volume of worldwide oil inventories, and a collapse in oil prices that continued into early 2016.[112][114][115]

In spite of global oversupply, on 27 November 2014 in Vienna, Saudi Oil Minister Ali Al-Naimi blocked appeals from poorer OPEC members for production cuts to support prices. Naimi argued that the oil market should be left to rebalance itself competitively at lower price levels, strategically rebuilding OPEC's long-term market share by ending the profitability of high-cost US shale oil production.[116] As he explained in an interview:[32]

Is it reasonable for a highly efficient producer to reduce output, while the producer of poor efficiency continues to produce? That is crooked logic. If I reduce, what happens to my market share? The price will go up and the Russians, the Brazilians, US shale oil producers will take my share... We want to tell the world that high-efficiency producing countries are the ones that deserve market share. That is the operative principle in all capitalist countries... One thing is for sure: Current prices [roughly US$60/bbl] do not support all producers.

A year later, when OPEC met in Vienna on 4 December 2015, the organization had exceeded its production ceiling for 18 consecutive months, US oil production had declined only slightly from its peak, world markets appeared to be oversupplied by at least 2 million barrels per day despite war-torn Libya pumping 1 million barrels below capacity, oil producers were making major adjustments to withstand prices as low as the $40s, Indonesia was rejoining the export organization, Iraqi production had surged after years of disorder, Iranian output was poised to rebound with the lifting of international sanctions, hundreds of world leaders at the Paris Climate Agreement were committing to limit carbon emissions from fossil fuels, and solar technologies were becoming steadily more competitive and prevalent. In light of all these market pressures, OPEC decided to set aside its ineffective production ceiling until the next ministerial conference in June 2016.[22][115][117][118][119][120] By 20 January 2016, the OPEC Reference Basket was down to US$22.48/bbl – less than one-fourth of its high from June 2014 ($110.48), less than one-sixth of its record from July 2008 ($140.73), and back below the April 2003 starting point ($23.27) of its historic run-up.[112]

As 2016 continued, the oil glut was partially trimmed with significant production offline in the US, Canada, Libya, Nigeria and China, and the basket price gradually rose back into the $40s. OPEC regained a modest percentage of market share, saw the cancellation of many competing drilling projects, maintained the status quo at its June conference, and endorsed "prices at levels that are suitable for both producers and consumers", although many producers were still experiencing serious economic difficulties.[121][122][123][124]

2017-2018 Production cut

As OPEC members grew weary of a multi-year supply contest with diminishing returns and shrinking financial reserves, the organization finally attempted its first production cut since 2008. Despite many political obstacles, a September 2016 decision to trim approximately 1 million barrels per day was codified by a new quota agreement at the November 2016 OPEC conference. The agreement (which exempted disruption-ridden members Libya and Nigeria) covered the first half of 2017 – alongside promised reductions from Russia and ten other non-members, offset by expected increases in the US shale sector, Libya, Nigeria, spare capacity, and surging late-2016 OPEC production before the cuts took effect. Indonesia announced another "temporary suspension" of its OPEC membership, rather than accepting the organization's requested 5 percent production cut. Prices fluctuated around US$50/bbl, and OPEC in May 2017 decided to extend the new quotas through March 2018, with the world waiting to see if and how the oil inventory glut might be fully siphoned-off by then.[16][125][126][127][128][129][3] Longtime oil analyst Daniel Yergin "described the relationship between OPEC and shale as 'mutual coexistence', with both sides learning to live with prices that are lower than they would like."[130]

In December 2017, Russia and OPEC agreed to extend the production cut of 1.8million barrels/day until the end of 2018.[131]

See also

References

 1. ^ a b "Glossary of Industrial Organisation Economics and Competition Law" (PDF). OECD. 1993. p. 19. 
 2. ^ a b c d e f "Member Countries". OPEC. Retrieved 29 January 2017. 
 3. ^ a b c d "OPEC 172nd Meeting concludes". OPEC (Press release). 25 May 2017. 
 4. ^ "Our Mission". OPEC. Retrieved 16 February 2013. 
 5. ^ "Top 100 Most Influential People in the Shipping Industry: 3. OPEC and the oil men". Lloyd's List. 12 December 2014. 
 6. ^ a b c "Production of Crude Oil including Lease Condensate 2016" (CVS download). US Energy Information Administration. Retrieved 28 May 2017. 
 7. ^ a b c "Crude Oil Proved Reserves 2016" (CVS download). U.S. Energy Information Administration. Retrieved 28 May 2017. 
 8. ^ a b "Statute" (PDF). OPEC. 2012. Retrieved 12 December 2014. 
 9. ^ "Sudan awaiting decision on its OPEC membership application: minister". Sudan Tribune. 22 October 2015. 
 10. ^ a b "World Population Prospects: The 2017 Revision". ESA.UN.org (custom data acquired via website). United Nations Department of Economic and Social Affairs, Population Division. Retrieved 10 September 2017. 
 11. ^ a b "Field Listing: Area". The World Factbook. Central Intelligence Agency. Retrieved 4 January 2009. 
 12. ^ Hayler, William B.; Keever, John M. (2003). American Merchant Seaman's Manual. Cornell Maritime Press. p. 14.3. ISBN 0-87033-549-9. 
 13. ^ a b "Ecuador Set to Leave OPEC". The New York Times. 18 September 1992. Retrieved 8 April 2016. 
 14. ^ a b "Gabon Plans To Quit OPEC". The New York Times. 9 January 1995. Retrieved 8 April 2016. 
 15. ^ a b "Indonesia to withdraw from OPEC". BBC. 28 May 2008. Retrieved 27 January 2014. 
 16. ^ a b Jensen, Fergus; Asmarini, Wilda (1 December 2016). "Net oil importer Indonesia leaves producer club OPEC, again". Reuters. Retrieved 1 December 2016. 
 17. ^ Noah, Timothy (10 July 2007). "Go NOPEC". Slate. Retrieved 21 August 2009. 
 18. ^ Noah, Timothy (18 September 2003). "Is Bremer a Price Fixer? Letting Iraq's oil minister attend an OPEC meeting may violate the Sherman Antitrust Act". Slate. Retrieved 13 January 2016. 
 19. ^ "Iraq to Attend Next OPEC Ministerial Meeting". Arab News. 17 September 2003. Retrieved 16 February 2013. 
 20. ^ "127th Meeting of the OPEC Conference". OPEC (Press release). 24 September 2003. Retrieved 16 February 2013. 
 21. ^ a b "OPEC: Fifty Years Regulating Oil Market Roller Coaster". Inter Press Service. 14 September 2010. 
 22. ^ a b "OPEC discord fuels further oil price drop". The Financial Times. 7 December 2015. 
 23. ^ Gülen, S. Gürcan (1996). "Is OPEC a Cartel? Evidence from Cointegration and Causality Tests" (PDF). The Energy Journal. 17 (2): 43–57. doi:10.5547/issn0195-6574-ej-vol17-no2-3. Archived from the original on 16 September 2000. 
 24. ^ "The Global Energy Scene" (PDF). OPEC Bulletin. 43 (5): 24–41. June–July 2012. 
 25. ^ Browning, Edgar K.; Zupan, Mark A. (2004). "The Prisoner's Dilemma and Cheating by Cartel Members". Microeconomics: Theory & Applications (8th ed.). Wiley. pp. 394–396. ISBN 978-0471678717. Retrieved 5 September 2016. 
 26. ^ Colgan, Jeff (16 June 2014). "OPEC, the Phantom Menace". Washington Post. Retrieved 9 November 2016. 
 27. ^ Van de Graaf, Thijs (2016). "Is OPEC dead? Oil exporters, the Paris agreement and the transition to a post-carbon world". Energy Research & Social Science. doi:10.1016/j.erss.2016.10.005. 
 28. ^ Farah, Paolo Davide; Cima, Elena (September 2013). "Energy Trade and the WTO: Implications for Renewable Energy and the OPEC Cartel". Journal of International Economic Law. 16 (3): 707–740. SSRN 2330416Freely accessible. 
 29. ^ Weil, Dan (25 November 2007). "If OPEC Is a Cartel, Why Isn't It Illegal?". Newsmax. Retrieved 27 January 2014. 
 30. ^ Joelson, Mark R.; Griffin, Joseph P. (1975). "The Legal Status of Nation-State Cartels Under United States Antitrust and Public International Law". The International Lawyer. 9 (4): 617–645. JSTOR 40704964. 
 31. ^ Learsy, Raymond J. (10 September 2012). "NOPEC ('No Oil Producing and Exporting Cartels Act'): A Presidential Issue and a Test of Political Integrity". Huffington Post. Varied forms of a NOPEC bill have been introduced some 16 times since 1999, only to be vehemently resisted by the oil industry. 
 32. ^ a b "Interview With Saudi Oil Minister Ali Naimi". Middle East Economic Survey. 57 (51/52). 22 December 2014. Archived from the original on 21 December 2015. 
 33. ^ a b "Saudis Vow to Ignore OPEC Decision to Cut Production". The New York Times. 11 September 2008. 
 34. ^ Palley, Thomas I. (December 2003). "Lifting the Natural Resource Curse". Foreign Service Journal. 
 35. ^ Ross, Michael L. (May 2015). "What Have We Learned about the Resource Curse?". Annual Review of Political Science. 18: 239–259. doi:10.1146/annurev-polisci-052213-040359. 
 36. ^ Kessler, Oren (13 February 2016). "The Middle East's Conflicts Are About Religion". The National Interest. Retrieved 17 March 2016. 
 37. ^ Motadel, David (24 May 2015). "'Defending the Faith' in the Middle East". The New York Times. Retrieved 17 March 2016. 
 38. ^ Mattar, Philip, ed. (2004). "Organization of Petroleum Exporting Countries (OPEC)". Encyclopedia of the Modern Middle East and North Africa. 3 (2nd ed.). Detroit: Gale / Macmillan Reference USA. ISBN 978-0028657691. 
 39. ^ "History of the Joint Organisations Data Initiative". JODI. Retrieved 23 December 2015. 
 40. ^ "World Oil Outlook". OPEC. Retrieved 31 December 2015. 
 41. ^ a b "Annual Statistical Bulletin". OPEC. Retrieved 31 December 2015. 
 42. ^ "Monthly Oil Market Report". OPEC. Retrieved 31 December 2015. 
 43. ^ "OPEC Bulletin". OPEC. Retrieved 31 December 2015. 
 44. ^ "Oil markets explained". BBC News. 18 October 2007. 
 45. ^ Razavi, Hossein (April 1989). The new era of petroleum trading: spot-oil, spot-related contracts, and futures markets (PDF). The World Bank. pp. 65–69. ISBN 0-8213-1199-9. 
 46. ^ "OPEC Basket Price". OPEC. Retrieved 6 January 2017. 
 47. ^ "Brent crude and other oil price benchmarks". Reuters. 5 April 2011. 
 48. ^ a b "Energy & Financial Markets: What Drives Crude Oil Prices?". US Energy Information Administration. 2014. Retrieved 12 December 2014. 
 49. ^ "'Effective' OPEC Spare Capacity: Reality-Based Data" (PDF). IEA Energy (7): 13. November 2014. Archived from the original (PDF) on 2 May 2016. 
 50. ^ "3 billion barrel cushion". Oil Market Report. International Energy Agency. 13 November 2015. Retrieved 15 December 2015. 
 51. ^ a b "General Information" (PDF). OPEC. May 2012. Retrieved 13 April 2014. 
 52. ^ a b Yergin, Daniel (1991). The Prize: The Epic Quest for Oil, Money, and Power. New York: Simon & Schuster. pp. 499–503. ISBN 978-0671502485. 
 53. ^ Painter, David S. (2012). "Oil and the American Century" (PDF). The Journal of American History. 99 (1): 32. doi:10.1093/jahist/jas073. 
 54. ^ Vassiliou, M.S. (2009). Historical Dictionary of the Petroleum Industry. Scarecrow Press. p. 7. ISBN 978-0810862883. 
 55. ^ Styan, David (2006). France and Iraq: Oil, Arms and French Policy Making in the Middle East. I.B. Tauris. p. 74. ISBN 978-1845110451. 
 56. ^ Citino, Nathan J. (2002). From Arab Nationalism to OPEC: Eisenhower, King Sa'ud, and the Making of US-Saudi Relations. Bloomington: Indiana University Press. p. 4. ISBN 978-0-253-34095-5. 
 57. ^ Skeet, Ian (1988). OPEC: Twenty-Five Years of Prices and Politics. Cambridge: Cambridge University Press. p. 24. 
 58. ^ a b c Denning, Liam (1 June 2016). "How OPEC Won the Battle and Lost the War". Bloomberg News. 
 59. ^ "Angola, Sudan to ask for OPEC membership". Associated Press. 3 December 2006. 
 60. ^ Kumins, Lawrence (1975). "Oil and the Economy". Energy Shock: 189. 
 61. ^ a b c Maugeri, Leonardo (2006). The Age of Oil: The Mythology, History, and Future of the World's Most Controversial Resource. Greenwood Publishing Group. pp. 112–116. ISBN 978-0-275-99008-4. 
 62. ^ Foreign Relations of the United States, 1964–1968, Vol. XXXIV: Energy Diplomacy and Global Issues, Document 266. US Department of State. 1999. Retrieved 28 April 2016. 
 63. ^ "British Economics and Trade Union politics 1973–1974". The National Archives (UK). January 2005. Retrieved 29 December 2015. 
 64. ^ "Europe car ban becoming a real traffic stopper". Chicago Tribune. 26 November 1973. 
 65. ^ Frum, David (2000). How We Got Here: The '70s. Basic Books. pp. 313–318. ISBN 978-0-465-04195-4. 
 66. ^ "Gas Fever: Happiness Is a Full Tank". Time. 18 February 1974. 
 67. ^ Skidelsky, Robert (2009). Keynes: The Return of the Master. Allen Lane. pp. 116–126. ISBN 978-1-84614-258-1. 
 68. ^ Masouros, Pavlos E. (2013). Corporate Law and Economic Stagnation: How Shareholder Value and Short-Termism Contribute to the Decline of the Western Economies. Eleven International Publishing. pp. 60–62. 
 69. ^ "Energy Crisis (1970s)". The History Channel. 2010. Retrieved 25 December 2015. 
 70. ^ Horton, Sarah (October 2000). "The 1973 Oil Crisis" (PDF). Pennsylvania Envirothon. Retrieved 16 February 2013. 
 71. ^ "Oil Shock: The role of OPEC". Socialism Today (51). October 2000. 
 72. ^ Aven, Petr; Nazarov, Vladimir; Lazaryan, Samvel (17 May 2016). "Twilight of the Petrostate". The National Interest. Retrieved 2 June 2016. 
 73. ^ "Timeline". Kuwait Fund. Retrieved 23 December 2015. 
 74. ^ Oweiss, Ibrahim M. (1990). "Economics of Petrodollars". In Esfandiari, Haleh; Udovitch, A.L. The Economic Dimensions of Middle Eastern History. Darwin Press. pp. 179–199. Retrieved 19 October 2016. 
 75. ^ Hubbard, Ben (21 June 2015). "Cables Released by WikiLeaks Reveal Saudis' Checkbook Diplomacy". The New York Times. Retrieved 19 October 2016. 
 76. ^ "About Us". OFID. Retrieved 13 January 2016. 
 77. ^ "The Agreement Establishing the OPEC Fund for International Development" (PDF). OPEC. 27 May 1980. Retrieved 12 January 2016. 
 78. ^ "Intergovernmental Organizations". United Nations. Retrieved 28 April 2017. 
 79. ^ a b c Bellamy, Patrick. "Carlos the Jackal: Trail of Terror". truTV. Archived from the original on 7 January 2012. 
 80. ^ Follain, John (1998). Jackal: The Complete Story of the Legendary Terrorist, Carlos the Jackal. Arcade Publishing. p. 102. ISBN 978-1559704663. 
 81. ^ Anderson, Gary (28 March 2017). "'Carlos the Jackal' jailed over 1974 Paris grenade attack". Sky News. Retrieved 22 April 2017. 
 82. ^ "OPEC Revenues Fact Sheet". US Energy Information Administration. 10 January 2006. Archived from the original on 7 January 2008. 
 83. ^ a b "OPEC Revenues Fact Sheet". US Energy Information Administration. 15 May 2017. Retrieved 28 May 2017. 
 84. ^ Mouawad, Jad (3 March 2008). "Oil Prices Pass Record Set in '80s, but Then Recede". The New York Times. 
 85. ^ Denning, Liam (18 May 2016). "It's Saudi Arabia's World. Big Oil Just Lives In It". Bloomberg News. 
 86. ^ Toth, Ferenc L.; Rogner, Hans-Holger (January 2006). "Oil and nuclear power: Past, present, and future" (PDF). Energy Economics. 28 (1): 1–25. 
 87. ^ "Renewables in Global Energy Supply: An IEA Fact Sheet" (PDF). International Energy Agency. January 2007. 
 88. ^ "Renewable Energy: World Invests $244 billion in 2012, Geographic Shift to Developing Countries" (Press release). United Nations Environment Programme. 12 June 2013. 
 89. ^ Bromley, Simon (2013). American Power and the Prospects for International Order. John Wiley & Sons. p. 95. ISBN 9780745658414. 
 90. ^ a b c Robert, Paul (2004). The End of Oil: The Decline of the Petroleum Economy and the Rise of a New Energy Order. New York: Houghton Mifflin Company. pp. 103–104. ISBN 978-0-618-23977-1. 
 91. ^ Hershey Jr., Robert D. (30 December 1989). "Worrying Anew Over Oil Imports". The New York Times. 
 92. ^ Gaidar, Yegor (April 2007). "The Soviet Collapse: Grain and Oil" (PDF). American Enterprise Institute. Retrieved 12 January 2016. Oil production in Saudi Arabia increased fourfold, while oil prices collapsed by approximately the same amount in real terms. As a result, the Soviet Union lost approximately $20 billion per year, money without which the country simply could not survive. 
 93. ^ McMaken, Ryan (7 November 2014). "The Economics Behind the Fall of the Berlin Wall". Mises Institute. Retrieved 12 January 2016. High oil prices in the 1970s propped up the regime so well, that had it not been for Soviet oil sales, it's quite possible the regime would have collapsed a decade earlier. 
 94. ^ "Brief History". OPEC. Retrieved 16 February 2013. 
 95. ^ "Libya orders oil cuts of 270K bpd". Associated Press. 30 December 2008. Libya has asked oil companies to slash production by 270,000 barrels per day. Abu Dhabi National Oil Co. told customers in letters dated Dec. 25 that it was cutting ... 10 to 15 percent of all types of ADNOC crude in February. Ecuadorean President Rafael Correa said the South American nation would suspend crude production by Italy's Agip and reduce quotas for other companies to comply with new OPEC cuts. 
 96. ^ "Report to Congress: United States Gulf Environmental Technical Assistance". US Environmental Protection Agency. 1991. p. 14. Retrieved 11 April 2016. 
 97. ^ a b "Europe Brent Crude Oil Spot Price FOB (DOE)". Quandl. Retrieved 1 January 2016. [permanent dead link]
 98. ^ Ibrahim, Youssef M. (18 July 1990). "Iraq Threatens Emirates and Kuwait on Oil Glut". The New York Times. 
 99. ^ "Iraq heads for OPEC clash over quota". UPI. 5 February 2010. Iraq, a founding member of OPEC, has not had a production quota since 1998, when it was pegged at 1.3 million bpd to allow Saddam Hussein's regime to sell oil for food during U.N. sanctions imposed in 1990... Despite the success of the 2009 auctions, problems remain – mounting violence in the run-up to March 7 parliamentary elections, uncertainty over their outcome, and, probably more importantly, the absence of a long-delayed oil law that will define revenue-sharing and regulation of the industry. 
 100. ^ Putting a Price on Energy (PDF). Energy Charter Secretariat. 2007. p. 90. ISBN 9059480465. 
 101. ^ "Dialogue replaces OPEC–IEA Mistrust" (PDF). IEA Energy (7): 7. November 2014. Archived from the original (PDF) on 2 May 2016. 
 102. ^ Simmons, Greg (7 December 2005). "Dems Doubt Iraq Progress". Fox News. 
 103. ^ "Oil price 'may hit $200 a barrel'". BBC News. 7 May 2008. 
 104. ^ Masters, Michael W. (20 May 2008). "Testimony" (PDF). U.S. Senate Committee on Homeland Security and Governmental Affairs. 
 105. ^ Tuttle, Robert; Galal, Ola (10 May 2010). "Oil Ministers See Demand Rising". Bloomberg News. Retrieved 14 January 2016. 
 106. ^ "Opening address to the 159th Meeting of the OPEC Conference". OPEC (Press release). 8 June 2011. Retrieved 12 December 2014. 
 107. ^ "149th Meeting of the OPEC Conference". OPEC (Press release). 10 September 2008. Retrieved 16 December 2015. 
 108. ^ Owen, Nick A.; Inderwildi, Oliver R.; King, David A. (August 2010). "The status of conventional world oil reserves: Hype or cause for concern?". Energy Policy. 38 (8): 4743–4749. doi:10.1016/j.enpol.2010.02.026. 
 109. ^ Al-Naimi, Ali (20 October 1999). "Saudi oil policy: stability with strength". Saudi Embassy. Archived from the original on 26 April 2009. 
 110. ^ Waldman, Peter (12 April 2015). "Saudi Arabia's Plan to Extend the Age of Oil". Bloomberg News. 
 111. ^ Frei, Matt (3 July 2008). "Washington diary: Oil addiction". BBC. Retrieved 27 January 2014. 
 112. ^ a b c "OPEC Basket Daily Archives". OPEC. Retrieved 21 January 2016. 
 113. ^ "Monthly Energy Review" (PDF). US Energy Information Administration. 25 May 2017. Figure 11.1a. Retrieved 28 May 2017. 
 114. ^ Krassnov, Clifford (3 November 2014). "US Oil Prices Fall Below $80 a Barrel". The New York Times. Retrieved 13 December 2014. 
 115. ^ a b Smith, Grant; Rascouet, Angelina; Mahdi, Wael (4 December 2015). "OPEC Won't Cut Production to Stop Oil's Slump". Bloomberg News. 
 116. ^ "Inside OPEC room, Naimi declares price war on US shale oil". Reuters. 28 November 2014. Retrieved 13 January 2016. 
 117. ^ "Country Analysis Brief: Libya" (PDF). US Energy Information Administration. 19 November 2015. Retrieved 22 May 2016. 
 118. ^ "Despite Climate Concerns, OPEC Plans to Keep Pumping Oil While It Can". The New York Times. 5 December 2015. 
 119. ^ "OPEC ceiling falls in". Argus Media. 7 December 2015. 
 120. ^ Kalantari, Hashem; Sergie, Mohammed (2 January 2016). "Iran Says Post-Sanctions Crude Output Boost Won't Hurt Prices". Bloomberg News. Retrieved 18 April 2016. 
 121. ^ "OPEC 169th Meeting concludes". OPEC (Press release). 2 June 2016. 
 122. ^ Halligan, Liam (4 June 2016). "OPEC is very much alive as Saudis learn to tread softly". The Telegraph. 
 123. ^ "OPEC Has Its Way as China Oil Output Cut by Most in 15 Years". Bloomberg News. 13 June 2016. 
 124. ^ "North America Rig Count". Baker Hughes. Retrieved 21 February 2017. 
 125. ^ "OPEC Agrees to Cut Production in Drive to End Record Glut". Bloomberg News. 30 November 2016. 
 126. ^ "OPEC 171st Meeting concludes". OPEC (Press release). 30 November 2016. 
 127. ^ Blas, Javier (20 October 2016). "The World's Biggest Oil Kingdom Reverses Course". Bloomberg News. 
 128. ^ Hume, Neil (28 September 2016). "OPEC agrees on need for output cut". The Financial Times. 
 129. ^ "Russian Energy Minister Says Oil Cuts to Start in January". Bloomberg News. 11 December 2016. 
 130. ^ "OPEC Said to Break Bread With Shale in Rare Show of Detente". Bloomberg News. 7 March 2017. 
 131. ^ "Russia backs gradual, managed exit from oil cuts with OPEC". Reuters. 2017-12-22. Retrieved 2017-12-25. 

External links