اولین رید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

اِولین رید*[۱] (Evelyn Reed) (۱۹۰۵۱۹۷۹) نویسنده و مبارز فمینیست و مارکسیست آمریکایی بود. او از رهبران حزب کارگران سوسیالیست آمریکا و از پایه‌گذاران ائتلاف حرکت ملی سقط جنین زنان بود[۲].

اِولین در ژانویه ۱۹۴۰ به قصد دیدار لئون تروتسکی و همسرش ناتالیا سدوا به مکزیک رفت. آن‌جا در خانهٔ تروتسکی در کویوآکان با رهبر تروتسکیست آمریکایی، جیمز پ.کانن آشنا شد.
او همان سال به عضویت حزب کارگران سوسیالیست (آمریکا) درآمد و تا آخر عمر از اعضای کلیدی آن باقی ماند. او بیش از چهل سال برای دموکراسی و حقوق اتحادیه‌های کارگری مبارزه کرد و برای همبستگی با مبارزه انقلابی سراسر جهان فعالیت نمود[۲].

او در دههٔ ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ از فعالان جنبش آزادی زنان بود و در ۱۹۷۱ از بنیان‌گذاران «ائتلاف حرکت ملی سقط جنین زنان»*[۳] برای کسب حق سقط جنین اختیاری برای زنان بود. در همین سال‌ها او در شهرهای متعددی در آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند، ژاپن، ایرلند، بریتانیا و فرانسه در دفاع از حقوق زنان سخنرانی و بحث و گفتگو می‌کرد[۲].

رید کتاب‌های بسیاری در مکتب «فمینیسم مارکسیستی»[۴] و ریشهٔ سرکوب زنان و نبرد آن‌ها برای رهایی نوشته‌است. او ابژه جنسی بودن زنان را ناشی از سلطهٔ نظام اقتصادی سرمایه‌داری می‌دانست[۵].

کتاب‌شناسی[ویرایش]

جلد کتاب تکامل زن

پانویس و منابع[ویرایش]

  1. * ایولین رید نیز نوشته می‌شود.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ اولین رید. «درباره نویسنده». در فمینیسم و مردم‌شناسی. ترجمهٔ افشنگ مقصودی. چاپ نخست. نشر گل آذین، ۱۳۸۴. ص.۹. ISBN 964-7703-17-1. 
  3. * Women’s National Abortion Action Coalition
  4. «فمینیسم چیست؟». وب‌گاه مردان برای برابری جنسیتی. بازبینی‌شده در ۲۹ فوریه ۲۰۰۸. 
  5. حمیرا مشیرزاده. از جنبش تا نظریه اجتماعی. چاپ سوم. نشر شیرازه، ۱۳۸۵. ص.۲۷۰. ISBN 964-7768-30-3. 

پیوند به بیرون[ویرایش]