اورک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

طایفه اورک یکی از طوایف ایل بختیاری و از شاخه هفت لنگ، باب دینارونی می‌باشد، که محل سکونتشان در بازفت، دیناران، میانکوه،‌‌‌‌‌‌‍‍ گلشور، بهلول‌آباد، شلیل، گندمكار، سرخون، اردل، دهدز و ايذه است. اکثر آنان در خوزستان و تعدادی نیز در چهارمحال و بختیاری و اصفهان زندگی می‌کنند.[۱][۲][۳] طایفه لجمیر اورک با اورک متفاوت است و هیچ گونه نسبت نسبی با اورک ندارد. لذا شباهت نام ها و نزدیکی محل سکونت این دو قوم بزرگ باعث اشتباه در هم خوانی این دو طایفه با هم دارد.

تقسیمات[ویرایش]

طایفه اورک به ۲۴ تیره تقسیم می‌گردد. تیره‌های اورک به ترتیب حروف الفبا عبارتند از:

1- آل داودی

2- اولاد حاجعلی

3- باتولی

4- ترابی

5- جلالی

6- چهاربنیچه

7- خدابخشی

8- خواجه

9- زندی

10- شهپیری

11- عرب

12- غریبی

13- غلام

14- قلعه سردی

15- قنبری

16- کی شیخ عالی

17- گل بامکی

18- گوزلکی

19- غربت

20- لندی

21- ممسنی

22- موزرمی

23- ناصری

24- پسکمن

25-سخندری

طایفه های سادات حسینی و موسوی که در منطقه جقرافیایی اورک زندگی میکنند در برخی تقسیمات زیر مجموعه اورک محسوب میشوند. هم چنین طایفه شیران و هلو سعد نیز به دلیل نزدیکی به منطقه اورک گاهی اشتباها اورک فرض میشوند که در اصل از طایفه جانکی سردسیر میباشند.

تقریباً بیشتر این تیره‌ها پیوند خونی با هم ندارند و صرفاً اقتضای جغرافیایی باعث پیوند طایفه‌ای شده است. طایفه اورک در نزد مردم بختیاری به اورک ۲۴ تیره مشهور است.

تیره‌ای به نام اورک، در طایفه بهداروند وجود دارد، که قبلاً خانواده‌هایی از طایفه اورک بوده‌اند! اما بدلیلی کوچ کرده‌اند و در کنار طایفه بهداروند زندگی کرده‌اند و اکنون جزو یکی از تیره‌های بهداروند محسوب می‌شوند.

همینطور، چند خانوار دیگر از طایفه اورک نیز، به کنار طایفه محمود صالح، چهارلنگ رفته و اکنون جزو آن طایفه محسوب می‌شوند. اما اصلیتشان از طایفه اورک ۲۴ تیره بوده است.

تیره غربت که اصالتا اهل شیراز هستند طی دست نوشته ای توسط حاج سلطانعلی محمدی اوندی بزرگ طایفه اورک به این طایفه پیوسته اند که آن دست نوشته هم اکنون در نزد حاج طهماسب غربت موجود هست.

به همین صورت، بعضی از خانواده‌ها و تیره‌های این طایفه نیز، از طوایف دیگر بختیاری بوده‌اند که به دلایل مختلف مانند نزاع ایلی و... به درون این طایفه آمده‌اند و جزو اورک محسوب می‌شوند اما هنوز هم بعد از چند سال بعضی از آنان به طایفه اصلی شان آمد و رفت نیز دارند و فامیل‌های خود در طایفه قبلی را می‌شناسند، که این کوچ کردن در میان بختیاری‌ها بسیار زیاد بوده (به خاطر منازعات فراوان ایلی) و امری است طبیعی.

محل سکونت[ویرایش]

مردم طایفه اورک بیشتر در شهرهای ایذه، دهدز، مسجدسلیمان، اردل، اهواز، قسمت‌هایی از استان بوشهر، استان اصفهان، در شهرهایی مثل لنجان و شاهین شهر، مینادشت زندگی می‌کنند.

سابقه پیدایش[ویرایش]

این طایفه برحسب اقتضاعات منطقه‌ای، در دویست سال گذشته شکل گرفت و متشکل از تیره‌ها و بخش‌های کاملاً ناهمگون و نامتجانسی است، که به حالت یک اتحادیه طایفه ایست و خطراتی که ساکنان منطقه دهدز را تهدید می‌کرد، باعث گردید تا گروه‌های ساکن در این منطقه در صدد تاسیس یک اتحادیه طایفه‌ای و ایلیاتی برآیند که نام آن را اورک گذاشتند.

بسیاری از شاخه‌ها و تیره‌های این طایفه متعلق به طوایف و مناطق دیگر است، قبل از مدت زمان مذکور (۲۰۰ سال پیش) طایفه‌ای با این جمعیت و گستردگی وجود نداشت، بلکه طایفه کوچکی بوده، که خود زیر مجموعه یک باب قدیمی بشمار می‌آمد.

منابع[ویرایش]

  1. «نمودار اجتماعی طوایف بختیاری». دانشنامه ایرانیکا. 
  2. «Bakhtyārī». دانشنامه بریتانیکا. بازبینی‌شده در 3-25-2014. 
  3. «BAḴTĪĀRĪ TRIBE». Encyclopaedia Iranica. بازبینی‌شده در ۸ ژانویه ۲۰۱۴. 
  • حسین ابراهیمی ناغانی. «اسامی طوایف و شعب ایل بختیاری». وب‌گاه انسان‌شناسی و فرهنگ، ۲ اسفند ۱۳۸۸. 
  • عبدالعلی خسروی، تاریخ و فرهنگ بختیاری
  • موسی حاجت پور، جامعه‌شناسی عشایر بختیاری
  • دکتر منصورامانی، تاریخ ایذه وقوم بختیاری
  • امبرحیسن احمدی، تاریخ فرهنگ و تمدن بختیاری