اوراق سبز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اوراق سبز، سندی چاپی است که با جلد کاغذی سبز رنگ، به وسیلهٔ یکی از وزارتخانه‌ها یا ادارات دولت منتشر می‌شود تا موجب برانگیختن بحث و اظهار نظر عمومی در باب یک خط مشی پیشنهادی جدید (یا تغییر در یک خط مشی موجود) گردد. این کار در سال ۱۹۶۷ آغاز شد.

اوراق سبز در اتحادیه اروپا، انگلستان، کشورهای مشترک المنافع، هنگ کنگ و ایالات متحده آمریکا،[۱] عبارت است از یک گزارش دولتی آزمایشی و سند مشاوره طرح‌های سیاسی برای بحث و گفتگو است. اوراق سبز بهترین راهنما برای دولت است تا بتواند راه حلی برای مسئله پیش رو پیشنهاد دهد، اما، به صورت غیرمتعهد باقی می‌ماند. اوراق سبز قادر است بدون از دست دادن وجهه خود، تا زمانی که مورد بررسی قرار گرفته و منتظر واکنش عمومی باشد، تصمیم نهایی خود را باز نگه دارد.[۲] اوراق سبز ممکن است منجر به تولید اوراق سفید شود. آن‌ها ممکن است به عنوان متون خاکستری مورد بررسی قرار گیرند.

کانادا[ویرایش]

اوراق سبز در کانادا مثل اوراق سفید، یک سند رسمی دولتی است. مقالات سبز تمایلی به اظهارات در خصوص سیاست‌های جاری ندارند بلکه، گزاره‌هایی را برای ملت‌ها قبل از بحث و بررسی ارائه می‌دهند. آن‌ها در اوایل فرایند سیاستگذاری، در حالی که طرح‌های پیشنهادی وزرا در حال فرموله شدن است تولید می‌شوند. بسیاری از مقالات سفید در کانادا تحت تأثیر مقالات سبز بوده‌اند، در حالی که حداقل یک اوراق سبز – که در مورد مسئله مهاجرت و جمعیت در سال ۱۹۷۵ بود- پس از اینکه دولت قانون آن را پیش‌نویس کرده بود برای مناظره عمومی منتشر شد.[۳]

انگلستان[ویرایش]

به‌طور مشابه، در انگلستان نیز مقالات سبز به عنوان اسناد مشاوره رسمی دولت هستند که توسط دولت برای بحث در داخل و خارج از پارلمان تولید می‌شود. به عنوان مثال، زمانی که یک اداره دولتی قصد دارد تا یک قانون جدید را معرفی نماید.[۴][۵]

اتحادیه اروپا[ویرایش]

اوراق سبز منتشر شده توسط اتحادیه اروپا یک سند بحث و مشاوره‌ای است که برای بحث و راه اندازی یک فرایند مشاوره‌ای در یک موضوع خاص در سطح اروپا در نظر گرفته شده‌است. اوراق سبز معمولاً طیف وسیعی از عقاید و نظرات را فراهم می‌کند و از افراد و سازمان‌های علاقمند دعوت می‌کند تا دیدگاه‌ها و اطلاعات خود را به اشتراک گذارند. به دنبال این اوراق، ممکن است اوراق سفید تولید شود که مجموعه‌ای رسمی از طرح‌های پیشنهادی است که به عنوان یک وسیله نقلیه برای حرکت و پیشرفت به سمت قانونی شدن از آن استفاده می‌شود.

پانویس[ویرایش]

  1. Boyle, James. "Chapter 4: The Internet Threat". The Public Domain: Enclosing the Commons of the Mind. Archived from the original on 27 July 2010. Retrieved 12 December 2016.
  2. "Green Paper". BBC News. 1 September 2008.
  3. "Green Paper". The Canadian Encyclopedia. Archived from the original on 15 اكتبر 2012. Retrieved 12 December 2016. {{cite web}}: Check date values in: |archive-date= (help)
  4. "Green Papers". The UK Parliament.
  5. "What is a Green Paper?". The Guardian. 2009-06-18. Retrieved 2016-06-30.