اهم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از اهم (یکا))
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک مولتیمتر که از آن می‌توان برای اندازه‌گیری مقاومت جریان الکتریکی به اُهم استفاده کرد. همچنین می‌توان در انداره‌گیری ظرفیت خازن، جریان و ولتاژ نیز استفاده کرد.
چندین مقاومت، مقاومت آنها با رنگ‌های مختلف بر روی آنها مشخص شده‌است.
R معادل یک اهم می‌باشد اگر V = یک ولت باشد ، I = یک آمپر می‌شود.

اهم، یکای اندازه‌گیری مقاومت الکتریکی در دستگاه SI است، که به یاد فیزیکدان آلمانی گئورگ زیمون اُهم نامگذاری شده‌است.

تعریف[ویرایش]

یک اهم به مقاومت موجود میان دو نقطه از یک رسانا گفته می‌شود، وقتی که اختلاف پتانسیل ۱ ولتی ثابتی در بین این دو نقطه برقرار باشد و این اختلاف پتانسیل شدت جریانی برابر با یک آمپر ایجاد کند. در عین حال این رسانا نباید خود یک مولد الکتریکی باشد.

در بیشتر مواقع اگر برای مقاومت خطی، در اختلاف پتانسیل و دمای ثابت، مقاومت نیز ثابت است. برای دیگر انواع مقاومت‌ها ممکن است این فرضیه درست نباشد مانند ترمیزیستورها.

در صنعت برق و الکترونیک از ضرایب اهم بسیار استفاده می‌شود مانند میلی‌اهم، پیکواهم، گیکااهم.

در مدارهای متغیر امپدانس الکتریکی هم با اهم اندازه‌گیری می‌شود. به مقاومت یک ستون جیوه به طول 104cm و با سطح مقطع 1mm^2 را یک اهم می گویند

تبدیل[ویرایش]

در دستگاه اس‌آی از زیمنس برای معکوس مقاومت استفاده می‌شود. مهو (برعکس اهم است با نماد ℧).

توان و مقاومت[ویرایش]

مقدار انرژی تلف شده توسط یک رسانا (مثلاً مقاومت خطی) را می‌توان بر اساس میزان مقاومت آن و اختلاف پتانسیل یا شدت جریان بدست آورد. این فرمول ترکیبی از قانون اهم و ژول است.

در اینجا P توان به وات، I شدت جریان و R مقاومت است. این فرمول را می‌توان برای مدارهایی که مقاومت با شدت جریان تغییر می‌کند هم استفاده کرد.

استفاده از Ω در نوشته‌های الکترونیکی[ویرایش]

در استفاده از Ω در نوشته‌های الکترنیکی مثلاً (اچ‌تی‌ام‌ال) باید دقت کرد، زیرا بعضی اوقات در هنگام رندر کردن نوشته ممکن است فونت مورد نظر فاقد امگا باشد و مرورگر به صورت پیش‌فرض به جای اومگا از وی (W) استفاده می‌کند که نماد وات می‌باشد و همین اندکی گیج‌کننده‌است.

یونیکد نماد اهم (Ω) را رمزگشایی می‌کند، جدا از امگای زبان یونانی، این برای امکان ایجاد معکوس اومگا و اومگای بزرگ یونانی (Ω) در نظر گرفته‌شده‌است.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Excerpts from The Unicode Standard, Version 4.0, accessed 11 October 2006

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Ohm». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۱.