انگلیسی مدرن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
انگلیسی مدرن
(Modern) English
منطقهجهان انگلیسی‌زبان
دوره15th century AD - اکنون
شکل‌های اولیه
خط لاتین (الفبای انگلیسی)
بریل انگلیسی، Unified English Braille
کدهای زبان
ایزو ۶۳۹-۱en
ایزو ۶۳۹-۲eng
ایزو ۶۳۹-۳eng
گلاتولوگstan1293[۱]
زبان‌شناسی52-ABA

انگلیسی جدید یا مدرن (Modern English یا New English) گونه ای از زبان انگلیسی است که با وقوع دگرگونی بزرگ واکه‌ها، از اواخر سده چهاردهم آغاز شد و در ۱۵۵۰ میلادی به فرجام رسید، از انگلیسی میانه متمایز گردید. انگلیسی مدرن از حدود ۱۵۰۰ میلادی تا کنون در بریتانیا و کشورهای دیگری که قبلاً مستعمره امپراتوری بریتانیا بوده اند، رواج دارد و در مواردی زبان رسمی می باشد.

معمولاً تاریخ زبان انگلیسی را به سه دوره تقسیم می‌کنند:

این گونه از زبان انگلیسی نخست به عنوان انگلیسی جدید اولیه از دوره تودور تا حکومت موقت انگلستان و بازگردانی پادشاهی انگلستان، یعنی از اوائل سده شانزدهم تا اواخر سده هفدهم میلادی، شناخته می شود. آثار شاخص ابتدای این دوره مرگ آرتور (Le Morte d'Arthur) (1485) و نمایشنامه تراژدی گوربوداک (The Tragedie of Gorboduc) (1561) می باشد و آثار متأخر این دوره انجیل شاه جیمز (1604) و نمایشنامه های ویلیام شکسپیر می باشد. این آثار همچنان از حیث دستورزبانی و واژگانی اثر زیادی بر انگلیسی امروزین دارد و بخصوص موارد متأخر آن تا حد زیادی برای انگلیسی زبانان قابل درک هستند.

طبق دانشنامه اتنولوگ یک میلیارد نفر زبان انگلیسی جدید را به عنوان زبان اول یا دوم خود صحبت می کنند. بزرگترین شمار انگلیسی زبانان در کشورهای ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، کانادا، استرالیا، نیوزیلند و ایرلند زندگی می کنند. شمار زیاد انگلیسی زبانان به همراه حضور بین‌المللی این زبان، آن را به یک زبان میانجی عمومی در جهان تبدیل کرده است. زبان انگلیسی جدید به لهجههای متعددی تکلم می شود که برخی از مهمترین آن عبارتند از: انگلیسی آمریکایی، انگلیسی بریتانیایی، انگلیسی استرالیایی، انگلیسی کانادایی، انگلیسی ایرلندی، انگلیسی کارائیبی، انگلیسی هندی، انگلیسی پاکستانی، انگلیسی نیجریه ای، انگلیسی نیوزیلندی، انگلیسی فلیپینی، انگلیسی سنگاپوری و انگلیسی آفریقای جنوبی.

منابع[ویرایش]

  1. Nordhoff, Sebastian; Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, eds. (2013). "English". Glottolog 2.2. Leipzig: Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology.