انگشته (بروجرد)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۴°۰۵′۲۹″ شمالی ۴۸°۳۲′۲۴″ شرقی / ۳۴٫۰۹۱۳۹°شمالی ۴۸٫۵۴۰۰۰°شرقی / 34.09139; 48.54000 انگُشته روستایی است از توابع شهرستان بروجرد در استان لرستان. این روستا در دهستان بردسره در بخش اشترینان این شهرستان قرار دارد.[۱]روستای انگشته تا قبل از اصلاحات ارضی به‌طور کامل متعلق به خاندان نواب صفوی بوده‌است

جغرافیا

این روستا مرز بین استان‌های لرستان و همدان (بروجرد و نهاوند) است.

زبان

فرهنگ جغرافیائی ایران زبان مردم انگشته را لری ذکر کرده‌است.[۲] مردم این روستا در حال حاضر به زبان لری و با لهجه مختص به خودشان (ترکیبی از لری مینجایی،کردی کلهری،لکی و لری سیلاخوری) تکلم می‌کنند.

تبار

اکثریت مردم انگشته از ایل روزبهانی اند که سال‌ها قبل از کهکدان (کی کیو) به این روستا نقل مکان کردند و سپس نام خانوادگی خود را به نوابی و فرخچه( برگرفته از نام خان‌ها و ارباب‌های حاکم وقت) تغییر دادند البته افراد دیگری هم در این روستا ساکن هستند که همین دو نام فامیل را دارند ولی از ایل روزبهانی نیستند.

اقوام دیگری از جمله:جعفرآبادی، عسگرپور ( گروهی از روزبهانی ها)، جعفری حقیقت، امیری، نوابی الحسینی، نبی انگشتری، حیات العینی(حیات الغیبی)، نیز متعلق به این روستا می‌باشند.

وجه تسمیه

وجه تسمیه نام این روستا به‌طور قطع مشخص نشده و عده ای بر این باورند که نام اصلی روستا انگشتر می‌باشد که بعدها در لفظ به انگشته تبدیل شده و گمان میرود علت این نام گذاری به دلیل قرارگیری این روستا در محل جنگ اعراب با ایران ( قادسیه یا جنگ نهاوند) و پیدا شدن گنج‌ها و دفینه‌هایی مربوط به آن دوره شامل انگشتر و زیورآلات زنانه باشد...و روایت قدیمی دیگری در میان مردم رایج است که عده ای آن را ملاک قرار می دهند و آن روایت این است: زمانی که اولین گروه به این روستا رسیدند بر سر محل ساخت اولیهٔ روستا به بحث مشغول بودند که ناگهان شخصی در میان جمعیت به جایی اشاره می‌کند (ظاهراً مکانی که مسجد قدیمی روستا بعدها در آن ساخته شد مورد نظر است) بنابراین روستا احداث می‌شود و انگشته ( یعنی جایی که با انگشت به آن اشاره شده) نام میگیرد

مشاهیر

این روستا محل تولد سردار شهید حسن نوابی از فرماندهان فتح بهبهان، شهید محمد نوابی، شهید حسینعلی جعفرآبادی، شهید منوچهر نوابی است.

جمعیت

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت انگشته در سال ۱۳۸۵ برابر با ۴۱۰ نفر بوده‌است که از این میان ۲۲۴ نفر مرد و بقیه زن بوده‌اند. این روستا ۸۷ خانوار دارد.[۱]در حال حاضر جمعیت این روستا بسیار ناچیز است که دلیل عمده آن مهاجرت جوانان و حتی خانواده‌ها از روستا به دلایلی از جمله شرایط بد شغلی، کم آبی، شرایط نابسمان تحصیلی و... می‌باشد .

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲. 
  2. فرهنگ جغرافیائی ایران (آبادیها)، جلد ۶، انتشارات دایره جغرافیایی ستاد ارتش، فروردین ۱۳۳۰، چاپخانه ارتش