انور الحق احدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
انور الحق احدی
Anwarul Haq Ahadi.JPG
وزیر مالیه
مشغول به کار
دسامبر ۲۰۰۴ – فوریۀ ۲۰۰۹
رئیس‌جمهورحامد کرزی
پس ازاشرف غنی احمدزی
پیش ازعمر زاخیلوال
اطلاعات شخصی
زاده۱۳۳۰ خورشیدی
ولسوالی سروبی، ولایت کابل
ملیتافغانستان
حزب سیاسیرهبر حزب افغان ملت
پیشه، سیاستمدار
دیناسلام سنی
وبگاهwww.afghanmellat.org

انور الحق احدی (زادۀ ۱۳۳۰ه‍.خ) سیاستمدار اهل افغانستان است. او وزیر مالیۀ (دارایی) دولت حامد کرزی بود. وی هم‌اکنون وزیر وزارت زراعت، آبیاری و مالداری و رهبر جبهۀ ملی نوین افغانستان(حزب افغان ملت پیشین) است.

زندگینامه[ویرایش]

دکتر انور الحق احدی فرزند قاضی عبدالحق، در سال ۱۳۳۰ خورشیدی، در ولسوالی سروبی مربوط به ولایت کابل به دنیا آمد. او تحصیلات ابتدایی و ثانوی را در لیسۀ عالی حبیبیه به پایان رسانیده سپس کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشتۀ اقتصاد و علوم سیاسی از دانشگاه آمریکایی بیروت به‌دست آورد. او کارشناسی ارشدِ تخصصی خود را در رشتۀ امور مالی و اداری از دانشگاه نورث وسترن و پسانتر دکترای خود را در رشتۀ علوم سیاسی دانشگاه علوم سیاسی همین دانشگاه بدست آورده است. دکتور انور الحق احدی در سال ۱۹۸۴م به حیث دستیار پروفسور علوم سیاسی در دانشگاه کارلتون آمریکا، در سال‌های ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۷ و آمر بانکداری در بانک کانتیننتال ایلینوی شیکاگو، در سال‌های ۱۹۸۷ تا ۲۰۰۲ به حیث پروفسور علوم سیاسی در دانشگاه پراویدنس و از ۲۰۰۲ تا دسامبر ۲۰۰۴ به حیث رئیس عمومی بانک مرکزی افغانستان ایفای وظیفه نموده است. موصوف در دسامبر ۲۰۰۴ به حیث وزیر مالیه در کابینۀ نو حامد کرزی مقرر گردیده و هم اکنون وزیر وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در کابینه محمد اشرف غنی است.

انور الحق احدی، رئیس حزب «افغان ملت» می‌باشد. وی دارای نوشته‌های علمی متعددی در مجله‌ها، جریده‌ها و روزنامه‌های درون و بیرون کشور می‌باشد. در کنار آن کتاب‌های علمی نیز نوشته است.

منابع[ویرایش]

۱. وبگاه اطلاع‌رسانی افغانستان افغان پیپر نوشته افغان پیپر [۱]