انقلاب صنعتی

From ویکی‌پدیا
Jump to navigation Jump to search
فارسیEnglish
ماشین بخار

انقلاب صنعتی (به انگلیسی: Industrial revolution) که به عنوان انقلاب صنعتی اول نیز شناخته می‌شود، عبارتست از دگرگونی‌های بزرگ در صنعت، کشاورزی، تولید و ترابری که در دوره زمانی از سال ۱۷۶۰ تا حدود سال‌های ۱۸۲۰ تا ۱۸۴۰ اتفاق افتاد. ابتدا در انگلستان آغاز شد و سپس به اروپا و آمریکا راه یافت.

این تحولات در هنگام صنعتی شدن کارخانه‌ها و صنایع رخ داده‌است، صنعتی شدن به معنی استفاده از نیروی ماشین به جای نیروی انسان است. انقلاب صنعتی ابتدا از انگلستان شروع شد، زیرا انگلستان پس از چندین قرن تحول سیاسی داخلی، توسعه استعمار تجاری، گسترش ناوگان دریایی، رشد طبقه متوسط و بهبود امور نظامی و اداری کشور، از نظر زمین، کارگر، سرمایه، مدیریت و حکومت وضعیتی مطلوب و هماهنگ داشت که زمینه پیشرفت صنعتی در این کشور را فراهم می‌کرد.

انقلاب صنعتی در انگلستان در سه زمینه بافندگی، زغال سنگ و ذوب آهن بیشتر نمود یافت.

استفاده از دستگاه‌ها به جای روش‌های تولید دستی، ساخت مواد شیمیایی جدید و روش‌های تولید آهن جدید، افزایش استفاده از نیروی بخار و آب، ساخت ماشین ابزارها و ظهور کارخانه‌های تولید مکانیزه از جمله مهم‌ترین تحولات در این انقلاب می‌باشد.

گاهی سخن از دو انقلاب صنعتی برده می‌شود که یکی در قرن هجدهم و دیگری در قرن نوزدهم است. دو نتیجه مهم انقلاب صنعتی، گسترش استعمار اروپایی‌ها در کشورهای آسیایی و آفریقایی و بهره‌کشی از کارگران در داخل بود.

نماد انقلاب صنعتی، ماشین بخار است. انقلاب صنعتی دومین تحول عظیم دنیا می‌باشد. تحول اول را انقلاب کشاورزی و تحول سوم انقلاب الکترونیک می‌دانند.

انگلستان اولین کشور صنعتی جهان[edit]

انقلاب صنعتی در قرون هفدهم و هجدهم در انگلستان آغاز شده و به تدریج به دیگر کشورها گسترش یافت. اختراع لازمه انقلاب صنعتی بود و با توجه به ظهور دانشمندان انگلیسی در قرون هفدهم و هجدهم، این کشور زمینه مناسب برای بروز انقلاب صنعتی را داشت.

مخترعین، نه از نیمه‌خدایان بودند و نه از قهرمانان، بلکه نوآورانی سختکوش از تبار انسان، بختیارانی که هوای موافق را برای رویاندن گیاهان برگزیدند.[۱]

تامس ساوتکلیف اشتن نویسنده کتاب انقلاب صنعتی مهم‌ترین عامل انقلاب صنعتی در انگلستان را داد و ستد با خارجیان که افق دید افراد را نسبت به جهان گسترش داد می‌داند. هم چنین بر تأثیرات فکری فرانسیس بیکن و نیوتن بر فضای علمی ایتالیا تأکید می‌کند. انقلاب صنعتی بر تمام زمینه‌ها از جمله نظامی، پزشکی و شیمی تأثیر گذاشت.

پیامدهای انقلاب صنعتی در انگلستان[edit]

انقلاب صنعتی، انگلستان را به اولین قدرت صنعتی دنیا مبدل ساخت. ساخت اولین پل آهنی در سال ۱۷۷۹، احداث اولین شبکهٔ راه‌آهن در سال ۱۸۲۵ و هم چنین افزایش چشمگیر فراورده‌های کشاورزی و دامی از جمله نتایج انقلاب صنعتی در انگلستان بود. رشد و گسترش کارخانه‌های متعدد با دودکش‌های بلند و غلیظ، منجر به از بین رفتن جنگل‌ها و فضاهای سبز، افزایش دود و آلودگی هوا، به وجود آمدن کوه‌های زغال و توده فضولات بود.

در عصر انقلاب صنعتی، هر اختراع تازه سبب می‌شد که ماشین‌های تازه به جای عده‌ای از کارگران به کار بیفتند و گروهی را بیکار کنند. افزایش بیکاری کارگران و افزایش قیمتها به دلیل تغییر و تحولات صنعتی، سایه فقر و تنگدستی را گسترده و آن‌ها ناچار بودند که برای سیر کردن خود و خانواده‌هایشان به گدایی و خوردن پسمانده غذاهای رستوران‌ها روی بیاورند. در شهر لندن این معضل بسیار چشم گیرتر بود.

کودکان کارگر

در اوایل انقلاب صنعتی مزد کارگران ناچیز بود و برای سیر کردن شکم شان، زنان و کودکان خود را برای کار به کارگاه‌های ناسالم و خفه می‌بردند بطوریکه در سال ۱۷۵۰ در انگلستان ۱۴ درصد کارگران در کارخانجات زیر ۱۴ سال بودند. این عمل رشد بی سوادی، ایجاد بیماری‌های روحی و روانی و افزایش جرم و جنایت در میان کودکان را در پی داشت.

چارلز دیکنز نویسنده انگلیسی عصر انقلاب صنعتی، در رمان الیور توئیست که به معضلات کودکان آن زمان انگلستان می‌پردازد و به اعتقاد برخی ناقدان شرح زندگی خودش است، می‌نویسد:

الیور گفت: هیچ وقت کسی تشویقم نکرد. کسی دستم را نگرفت. تر و خشکم نکرد و هرگز نگفت دوستم دارد، امید برایم واژه یی غریبه بود. تا چه برسد به کلمهٔ امید به آینده! کدام آینده؟ به یادمی آورم روزهایی را که خیلی بچه بودم اما مثل همه مجبور بودم کار کنم. هر وقت از کنار کلیسایی می‌گذشتم می‌ایستادم انگشتانم را به هم قلاب می‌کردم وبا چشمانی بسته به سینه می فشردمشان و تند تند کولی وار جملات درست و غلطی را درهم می‌آمیختم و رو به خدا می‌گفتم اینجوری ((خدایا نمیشه تو زودتر از مرده شورا بیایی و منو ببری پیش خودخودت؟ می‌بینی که اینجا زندگی چقد گهیه !.

تاریخ تحولات انقلاب صنعتی[edit]

۱۷۰۹

کارخانه دار بریتانیایی، آبراهام داربی (Abraham Darby) با استفاده از زغال سنگ به جای چوب، روشی را برای تصفیه (استخراج) آهن از سنگ آهن ابداع می‌کند.

۱۷۱۲

توماس نیو کامن انگلیسی (newcomen Thomas) اولین موتور بخار را برای بیرون کشیدن آب از معادن اختراع می‌کند.

۱۷۶۴

جیمز هارگریوز (james hargreaves) نجار و نیز بافنده انگلیسی ماشین نخ ریسی را برای ریسیدن پارچه‌های پنبه‌های اختراع می‌کند.

۱۷۶۹

جیمز وات (james watt)، مهندس اسکاتلندی، موتور بخار پیشرفته ای را اختراع می‌کند که قادر است به‌طور مؤثری برای راندن ماشین‌ها بکار رود.

۱۷۷۹

در شهر کل بروگدال (coalbrookdale) انگلستان اولین پل آهنی ساخته می‌شود.

۱۷۸۵

ادموند کارت رایت (Edmund Cartwright) کشیش و مخترع انگلیسی به منظور بافت پارچه پنبه ای، نوعی ماشین بافندگی را معرفی کرد که با استفاده از نیروی محرکه سوختی کار می‌کند.

۱۷۹۳

الی ویتنگ (Eli whitney) آمریکایی دستگاهی را برای جداسازی فیبرهای کتانی از دانه‌ها و مواد زائد دیگر اختراع می‌کند.

۱۸۲۵

اولین خط آهن عمومی بین شهرهای استاکتون (Stockton) و دارلینگتون (Darlington) در شمال انگلستان افتتاح می‌شود و اولین خط آهن در آمریکا دو سال بعد مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

کشتی کانادایی رویال ویلیام (Royal William) اولین کشتی بخاری است که اقیانوس اطلس را با نیروی محرکه خود می‌پیماید.

۱۸۵۶

اختراع کوره آهن به وسیلهٔ «بسمر»، تولید انبوه فولاد را ممکن می‌سازد.

۱۸۵۹

اولین چاه نفت در «تیتو سویل» در ایالت پنسیلوانیا حفر می‌گردد.[۲]

کشاورزی و صنعت[edit]

تحولات زراعی[edit]

کشاورزی در شیوه زندگی انگلیسی‌های آن دوره نقش بسیار مهمی داشت، اهمیت آن نه تنها به امرار معاش مردم مربوط می‌شد بلکه کشاورزی تنها منبع تأمین‌کننده مواد خام مورد نیاز برای صنعت نساجی به‌شمار می‌رفت، از این رو هر ساله نیاز به تولید پنبه و پشم برای ساخت پارچه و نیز درآمد محصولات خوراکی افزایش یافت.

رشد بازده بخش کشاورزی را می‌توان به درستی به حرکت قاعده‌مند و تکنیک‌های پیشرفته و عملیات توسعه‌یافته طی این دوره نسبت داد. برای مثال در کشاورزی به شیوه قدیمی مرسوم بود زمین را به دلیل ضعیف شدن خاک در طول کشت، برای مدتی به صورت شخم زده و آیش رها می‌کردند، بعدها کشف شد کشت شبدر و حبوبات می‌تواند خاک ضعیف را باز حاصلخیز کند. افزایش بازده محصولات همچنین موجب افزایش غذای موجود برای حفظ و نگهداری دام‌های گوشتی در طول زمستان می‌شد و این به نوبه خود باعث پروارتر شدن گاو و گوسفندها شده و به این ترتیب کشاورزان با گله بزرگ‌تری نسبت به سابق کار خود را در بهار آغاز می‌کردند. از دیگر پیشرفت‌ها در کشاورزی استفاده از ابزارهای کشاورزی محکم‌تر ساخته شده از فلز بود. تا پیش از آن تمام ابزارهای کشاورزی از چوب ساخته می‌شد و نوآوری در تکنولوژی چیزی فراتر از تکرار ساخت ابزارهای موجود با سطح غیرقابل توجهی از بهبود نبود. با بهبود کشاورزی میزان زاد و ولد دام‌ها افزایش یافت، حشرات و آفت‌های مزارع بیشتر کنترل شدند، آبیاری و روش‌های مزرعه داری بهبود یافت، دانه‌های جدیدی برای کاشت کشف شد همچنین استفاده از نیروی بخار در مزرعه‌ها جایگزین استفاده از گاوهای نر شد.

تحولات ایجاد شده در کشاورزی طی این دوره این امکان را فراهم کرد که نیازهای غذایی تمام کسانی که به عنوان کارگران کارخانه‌ها به مراکز صنعتی روی آورده بودند به خوبی تأمین شود. فراهم آوردن غذای کافی برای حفظ یک نیروی کاری مفید، انگلستان را در مسیر توسعه اقتصادی و صنعتی قرارداد.

تحولات صنعت نساجی[edit]

پیش از سال ۱۷۶۰ منسوجات تنها در خانه‌ها توسط عده‌ای که تمایل داشتند بخشی از وقتشان را صرف بافندگی کنند، تولید می‌شد. در واقع تولید پارچه فرایندی مدت دار بود که باید از مواد خام تا تولید پارچه ادامه داشت. برای تهیه پارچه، باید پنبه خام را دسته‌بندی و پاک کرد و در نهایت خشک کرد، سپس پنبه را حلاجی کرده و شانه می‌زدند. پس از این مرحله آن را به صورت رشته‌هایی می‌ریسیدند که بعداً به صورت پارچه بافته می‌شد. سپس مراحلی پی در پی نیز روی پارچه برای تغییر نوع بافت و رنگ پارچه انجام می‌شد. بسیاری از مراحل تولید پارچه توسط زنان و کودکان انجام می‌شد و مواد خام برای تولید پارچه به صورت خانگی تهیه می‌شد. اما برای تهیه پارچه‌های نخی، مواد خام از کشورهای خارجی همچون چین، هند غربی و آمریکای شمالی و آفریقا خریداری می‌شد.

سازمان صنعت نساجی پیش از مکانیزه شدن توسط تاجران منظم می‌شد. آن‌ها کسانی را برای توزیع مواد خام و رساندن آن به بافندگان و ریسندگان استخدام می‌کردند که در تمام روستاها و مناطق حاشیه‌ای پراکنده می‌شدند.

تحول در صنعت نساجی به اوایل ۱۷۰۰ میلادی می‌رسد، با این حال، این تغییرات به راحتی توسط کارگران خشمگین از بیکاری و کاهش شدید دستمزدها که در برابر ماشین‌های جدید بافندگی ایستادگی می‌کردند، پذیرفته نمی‌شد.

در اواسط دهه ۱۷۶۰ صنعت نساجی به سرعت شروع به تغییر کرد. جیمز هارگریوز ماشین ریسندگی را اختراع کرد که بافنده با استفاده از آن قادر بود به‌طور همزمان چندین رشته را بریسد. این وسیله به راحتی مورد قبول سرمایه داران قرار گرفت و در سال ۱۷۸۸ حدود ۲۰هزار دستگاه از آن در انگلستان ساخته شد. ریچارد آرک رایت و دیگران ماشینی ساختند که عملکردش شبیه دستگاه چرخش به دور قرقره‌ای بود که لوییز پال ساخته بود، گرچه استفاده از آن مستلزم صرف نیرویی بیشتر از چرخ خیاطی دستی بود.

در بررسی تحولاتی که در صنعت نساجی به وقوع پیوست لازم است به‌طور عمده به اختراعات و مخترعان آن‌ها پرداخت. در حقیقت این اختراعات بودند که به تدریج کامل‌تر شدند و تغییرات زیادی در دنیای کار ایجاد کردند. عصر کار خانگی با تمام مزایا و معایبش دیگر سپری شد و سیستم‌های ماشینی و کارخانه‌ای برای تولید انبوه و رشد مصرف زدگی جایگزین آن شدند.[۳]

پانویس[edit]

 1. تامس ساوتکلیف اشتن. انقلاب صنعتی.
 2. «انقلاب صنعتی». http://daneshnameh.roshd.ir. پیوند خارجی در |وبگاه= وجود دارد (کمک)
 3. «دوره تاریخ ساز انقلاب صنعتی». https://donya-e-eqtesad.com. پیوند خارجی در |وبگاه= وجود دارد (کمک)

منابع[edit]

پیوند به بیرون[edit]

نوشتار مرتبط[edit]

ملکه ویکتوریا

A Roberts loom in a weaving shed in 1835. Textiles were the leading industry of the Industrial Revolution, and mechanized factories, powered by a central water wheel or steam engine, were the new workplace.

The Industrial Revolution, now also known as the First Industrial Revolution, was the transition to new manufacturing processes in Europe and the United States, in the period from about 1760 to sometime between 1820 and 1840. This transition included going from hand production methods to machines, new chemical manufacturing and iron production processes, the increasing use of steam power and water power, the development of machine tools and the rise of the mechanized factory system. The Industrial Revolution also led to an unprecedented rise in the rate of population growth.

Textiles were the dominant industry of the Industrial Revolution in terms of employment, value of output and capital invested. The textile industry was also the first to use modern production methods.[1]:40

The Industrial Revolution began in Great Britain, and many of the technological innovations were of British origin.[2][3] By the mid-18th century Britain was the world's leading commercial nation,[4] controlling a global trading empire with colonies in North America and the Caribbean, and with major military and political hegemony on the Indian subcontinent, particularly with the proto-industrialised Mughal Bengal, through the activities of the East India Company.[5][6][7][8] The development of trade and the rise of business were among the major causes of the Industrial Revolution.[1]:15

The Industrial Revolution marks a major turning point in history; almost every aspect of daily life was influenced in some way. In particular, average income and population began to exhibit unprecedented sustained growth. Some economists say that the major effect of the Industrial Revolution was that the standard of living for the general population in the western world began to increase consistently for the first time in history, although others have said that it did not begin to meaningfully improve until the late 19th and 20th centuries.[9][10][11]

GDP per capita was broadly stable before the Industrial Revolution and the emergence of the modern capitalist economy,[12] while the Industrial Revolution began an era of per-capita economic growth in capitalist economies.[13] Economic historians are in agreement that the onset of the Industrial Revolution is the most important event in the history of humanity since the domestication of animals and plants.[14]

Although the structural change from agriculture to industry is widely associated with the Industrial Revolution, in the United Kingdom it was already almost complete by 1760.[15]

The precise start and end of the Industrial Revolution is still debated among historians, as is the pace of economic and social changes.[16][17][18][19] Eric Hobsbawm held that the Industrial Revolution began in Britain in the 1780s and was not fully felt until the 1830s or 1840s,[16] while T. S. Ashton held that it occurred roughly between 1760 and 1830.[17] Rapid industrialization first began in Britain, starting with mechanized spinning in the 1780s,[20] with high rates of growth in steam power and iron production occurring after 1800. Mechanized textile production spread from Great Britain to continental Europe and the United States in the early 19th century, with important centres of textiles, iron and coal emerging in Belgium and the United States and later textiles in France.[1]

An economic recession occurred from the late 1830s to the early 1840s when the adoption of the original innovations of the Industrial Revolution, such as mechanized spinning and weaving, slowed and their markets matured. Innovations developed late in the period, such as the increasing adoption of locomotives, steamboats and steamships, hot blast iron smelting and new technologies, such as the electrical telegraph, widely introduced in the 1840s and 1850s, were not powerful enough to drive high rates of growth. Rapid economic growth began to occur after 1870, springing from a new group of innovations in what has been called the Second Industrial Revolution. These new innovations included new steel making processes, mass-production, assembly lines, electrical grid systems, the large-scale manufacture of machine tools and the use of increasingly advanced machinery in steam-powered factories.[1][21][22][23]

Etymology

The earliest recorded use of the term "Industrial Revolution" seems to have been in a letter from 6 July 1799 written by French envoy Louis-Guillaume Otto, announcing that France had entered the race to industrialise.[24] In his 1976 book Keywords: A Vocabulary of Culture and Society, Raymond Williams states in the entry for "Industry": "The idea of a new social order based on major industrial change was clear in Southey and Owen, between 1811 and 1818, and was implicit as early as Blake in the early 1790s and Wordsworth at the turn of the [19th] century." The term Industrial Revolution applied to technological change was becoming more common by the late 1830s, as in Jérôme-Adolphe Blanqui's description in 1837 of la révolution industrielle.[25] Friedrich Engels in The Condition of the Working Class in England in 1844 spoke of "an industrial revolution, a revolution which at the same time changed the whole of civil society". However, although Engels wrote in the 1840s, his book was not translated into English until the late 1800s, and his expression did not enter everyday language until then. Credit for popularising the term may be given to Arnold Toynbee, whose 1881 lectures gave a detailed account of the term.[26]

Economic historians and authors such as Mendels, Pomeranz and Kridte argue that the proto-industrialization in parts of Europe, Islamic world, Mughal India, and China created the social and economic conditions that led to the Industrial Revolution, thus emerging the Great Divergence.[27][28][29]

Some historians, such as John Clapham and Nicholas Crafts, have argued that the economic and social changes occurred gradually and the term revolution is a misnomer. This is still a subject of debate among some historians.[citation needed]

Important technological developments

The commencement of the Industrial Revolution is closely linked to a small number of innovations,[30] beginning in the second half of the 18th century. By the 1830s the following gains had been made in important technologies:

 • Textiles – mechanised cotton spinning powered by steam or water increased the output of a worker by a factor of around 500. The power loom increased the output of a worker by a factor of over 40.[31] The cotton gin increased productivity of removing seed from cotton by a factor of 50.[22] Large gains in productivity also occurred in spinning and weaving of wool and linen, but they were not as great as in cotton.[1]
 • Steam power – the efficiency of steam engines increased so that they used between one-fifth and one-tenth as much fuel. The adaptation of stationary steam engines to rotary motion made them suitable for industrial uses.[1]:82 The high pressure engine had a high power to weight ratio, making it suitable for transportation.[23] Steam power underwent a rapid expansion after 1800.
 • Iron making – the substitution of coke for charcoal greatly lowered the fuel cost of pig iron and wrought iron production.[1]:89–93 Using coke also allowed larger blast furnaces,[32][33] resulting in economies of scale. The steam engine began being used to pump water and to power blast air in the mid 1750s, enabling a large increase in iron production by overcoming the limitation of water power.[34] The cast iron blowing cylinder was first used in 1760. It was later improved by making it double acting, which allowed higher blast furnace temperatures. The puddling process produced a structural grade iron at a lower cost than the finery forge.[35] The rolling mill was fifteen times faster than hammering wrought iron. Hot blast (1828) greatly increased fuel efficiency in iron production in the following decades.
 • Invention of machine tools – The first machine tools were invented. These included the screw cutting lathe, cylinder boring machine and the milling machine. Machine tools made the economical manufacture of precision metal parts possible, although it took several decades to develop effective techniques.[36]

Textile manufacture

British textile industry statistics

Handloom weaving in 1747, from William Hogarth's Industry and Idleness

In 1750 Britain imported 2.5 million pounds of raw cotton, most of which was spun and woven by cottage industry in Lancashire. The work was done by hand in workers' homes or occasionally in shops of master weavers. In 1787 raw cotton consumption was 22 million pounds, most of which was cleaned, carded and spun on machines.[1]:41–42 The British textile industry used 52 million pounds of cotton in 1800, which increased to 588 million pounds in 1850.[37]

The share of value added by the cotton textile industry in Britain was 2.6% in 1760, 17% in 1801 and 22.4% in 1831. Value added by the British woollen industry was 14.1% in 1801. Cotton factories in Britain numbered approximately 900 in 1797. In 1760 approximately one-third of cotton cloth manufactured in Britain was exported, rising to two-thirds by 1800. In 1781 cotton spun amounted to 5.1 million pounds, which increased to 56 million pounds by 1800. In 1800 less than 0.1% of world cotton cloth was produced on machinery invented in Britain. In 1788 there were 50,000 spindles in Britain, rising to 7 million over the next 30 years.[38]

Wages in Lancashire, a core region for cottage industry and later factory spinning and weaving, were about six times those in India in 1770, when overall productivity in Britain was about three times higher than in India.[38]

Cotton

Parts of India, China, Central America, South America and the Middle-East have a long history of hand manufacturing cotton textiles, which became a major industry sometime after 1000 AD. In tropical and subtropical regions where it was grown, most was grown by small farmers alongside their food crops and was spun and woven in households, largely for domestic consumption. In the 15th century China began to require households to pay part of their taxes in cotton cloth. By the 17th century almost all Chinese wore cotton clothing. Almost everywhere cotton cloth could be used as a medium of exchange. In India a significant amount of cotton textiles were manufactured for distant markets, often produced by professional weavers. Some merchants also owned small weaving workshops. India produced a variety of cotton cloth, some of exceptionally fine quality.[38]

Cotton was a difficult raw material for Europe to obtain before it was grown on colonial plantations in the Americas.[38] The early Spanish explorers found Native Americans growing unknown species of excellent quality cotton: sea island cotton (Gossypium barbadense) and upland green seeded cotton Gossypium hirsutum. Sea island cotton grew in tropical areas and on barrier islands of Georgia and South Carolina, but did poorly inland. Sea island cotton began being exported from Barbados in the 1650s. Upland green seeded cotton grew well on inland areas of the southern U.S., but was not economical because of the difficulty of removing seed, a problem solved by the cotton gin.[22]:157 A strain of cotton seed brought from Mexico to Natchez, Mississippi in 1806 became the parent genetic material for over 90% of world cotton production today; it produced bolls that were three to four times faster to pick.[38]

Trade and textiles

European colonial empires at the start of the Industrial Revolution, imposed upon modern political boundaries.

The Age of Discovery was followed by a period of colonialism beginning around the 16th century. Following the discovery of a trade route to India around southern Africa by the Portuguese, the Dutch established the Verenigde Oostindische Compagnie (abbr. VOC) or Dutch East India Company, the world's first transnational corporation and the first multinational enterprise to issue shares of stock to the public.[a][39] The British later founded the East India Company, along with smaller companies of different nationalities which established trading posts and employed agents to engage in trade throughout the Indian Ocean region and between the Indian Ocean region and North Atlantic Europe. One of the largest segments of this trade was in cotton textiles, which were purchased in India and sold in Southeast Asia, including the Indonesian archipelago, where spices were purchased for sale to Southeast Asia and Europe. By the mid-1760s cloth was over three-quarters of the East India Company's exports. Indian textiles were in demand in North Atlantic region of Europe where previously only wool and linen were available; however, the amount of cotton goods consumed in Western Europe was minor until the early 19th century.[38]

Pre-mechanized European textile production

Weaver in Nürnberg, c. 1524

By 1600 Flemish refugees began weaving cotton cloth in English towns where cottage spinning and weaving of wool and linen was well established; however, they were left alone by the guilds who did not consider cotton a threat. Earlier European attempts at cotton spinning and weaving were in 12th-century Italy and 15th-century southern Germany, but these industries eventually ended when the supply of cotton was cut off. The Moors in Spain grew, spun and wove cotton beginning around the 10th century.[38]

British cloth could not compete with Indian cloth because India's labour cost was approximately one-fifth to one-sixth that of Britain's.[20] In 1700 and 1721 the British government passed Calico Acts in order to protect the domestic woollen and linen industries from the increasing amounts of cotton fabric imported from India.[1][40]

The demand for heavier fabric was met by a domestic industry based around Lancashire that produced fustian, a cloth with flax warp and cotton weft. Flax was used for the warp because wheel-spun cotton did not have sufficient strength, but the resulting blend was not as soft as 100% cotton and was more difficult to sew.[40]

On the eve of the Industrial Revolution, spinning and weaving were done in households, for domestic consumption and as a cottage industry under the putting-out system. Occasionally the work was done in the workshop of a master weaver. Under the putting-out system, home-based workers produced under contract to merchant sellers, who often supplied the raw materials. In the off season the women, typically farmers' wives, did the spinning and the men did the weaving. Using the spinning wheel, it took anywhere from four to eight spinners to supply one hand loom weaver.[1][40][41]:823

Invention of textile machinery

The flying shuttle, patented in 1733 by John Kay, with a number of subsequent improvements including an important one in 1747, doubled the output of a weaver, worsening the imbalance between spinning and weaving. It became widely used around Lancashire after 1760 when John's son, Robert, invented the drop box, which facilitated changing thread colors.[41]:821–22

Lewis Paul patented the roller spinning frame and the flyer-and-bobbin system for drawing wool to a more even thickness. The technology was developed with the help of John Wyatt of Birmingham. Paul and Wyatt opened a mill in Birmingham which used their new rolling machine powered by a donkey. In 1743 a factory opened in Northampton with 50 spindles on each of five of Paul and Wyatt's machines. This operated until about 1764. A similar mill was built by Daniel Bourn in Leominster, but this burnt down. Both Lewis Paul and Daniel Bourn patented carding machines in 1748. Based on two sets of rollers that travelled at different speeds, it was later used in the first cotton spinning mill. Lewis's invention was later developed and improved by Richard Arkwright in his water frame and Samuel Crompton in his spinning mule.

Model of the spinning jenny in a museum in Wuppertal. Invented by James Hargreaves in 1764, the spinning jenny was one of the innovations that started the revolution.

In 1764 in the village of Stanhill, Lancashire, James Hargreaves invented the spinning jenny, which he patented in 1770. It was the first practical spinning frame with multiple spindles.[42] The jenny worked in a similar manner to the spinning wheel, by first clamping down on the fibres, then by drawing them out, followed by twisting.[43] It was a simple, wooden framed machine that only cost about £6 for a 40-spindle model in 1792,[44] and was used mainly by home spinners. The jenny produced a lightly twisted yarn only suitable for weft, not warp.[41]:825–27

The spinning frame or water frame was developed by Richard Arkwright who, along with two partners, patented it in 1769. The design was partly based on a spinning machine built for Thomas High by clockmaker John Kay, who was hired by Arkwright.[41]:827–30 For each spindle the water frame used a series of four pairs of rollers, each operating at a successively higher rotating speed, to draw out the fibre, which was then twisted by the spindle. The roller spacing was slightly longer than the fibre length. Too close a spacing caused the fibres to break while too distant a spacing caused uneven thread. The top rollers were leather-covered and loading on the rollers was applied by a weight. The weights kept the twist from backing up before the rollers. The bottom rollers were wood and metal, with fluting along the length. The water frame was able to produce a hard, medium count thread suitable for warp, finally allowing 100% cotton cloth to be made in Britain. A horse powered the first factory to use the spinning frame. Arkwright and his partners used water power at a factory in Cromford, Derbyshire in 1771, giving the invention its name.

The only surviving example of a spinning mule built by the inventor Samuel Crompton. The mule produced high-quality thread with minimal labour. Bolton Museum, Greater Manchester

Samuel Crompton's Spinning Mule was introduced in 1779. Mule implies a hybrid because it was a combination of the spinning jenny and the water frame, in which the spindles were placed on a carriage, which went through an operational sequence during which the rollers stopped while the carriage moved away from the drawing roller to finish drawing out the fibres as the spindles started rotating.[41]:832 Crompton's mule was able to produce finer thread than hand spinning and at a lower cost. Mule spun thread was of suitable strength to be used as warp, and finally allowed Britain to produce highly competitive yarn in large quantities.[41]:832

Interior of Marshall's Temple Works in Leeds, West Yorkshire

Realising that the expiration of the Arkwright patent would greatly increase the supply of spun cotton and led to a shortage of weavers, Edmund Cartwright developed a vertical power loom which he patented in 1785. In 1776 he patented a two-man operated loom which was more conventional.[41]:834 Cartwright built two factories; the first burned down and the second was sabotaged by his workers. Cartwright's loom design had several flaws, the most serious being thread breakage. Samuel Horrocks patented a fairly successful loom in 1813. Horock's loom was improved by Richard Roberts in 1822 and these were produced in large numbers by Roberts, Hill & Co.[45]

The demand for cotton presented an opportunity to planters in the Southern United States, who thought upland cotton would be a profitable crop if a better way could be found to remove the seed. Eli Whitney responded to the challenge by inventing the inexpensive cotton gin. A man using a cotton gin could remove seed from as much upland cotton in one day as would previously, working at the rate of one pound of cotton per day, have taken a woman two months to process.[22][46]

These advances were capitalised on by entrepreneurs, of whom the best known is Richard Arkwright. He is credited with a list of inventions, but these were actually developed by such people as Thomas Highs and John Kay; Arkwright nurtured the inventors, patented the ideas, financed the initiatives, and protected the machines. He created the cotton mill which brought the production processes together in a factory, and he developed the use of power—first horse power and then water power—which made cotton manufacture a mechanised industry. Other inventors increased the efficiency of the individual steps of spinning (carding, twisting and spinning, and rolling) so that the supply of yarn increased greatly. Before long steam power was applied to drive textile machinery. Manchester acquired the nickname Cottonopolis during the early 19th century owing to its sprawl of textile factories.[47]

Although mechanization dramatically decreased the cost of cotton cloth, by the mid-19th century machine-woven cloth still could not equal the quality of hand-woven Indian cloth, in part due to the fineness of thread made possible by the type of cotton used in India, which allowed high thread counts. However, the high productivity of British textile manufacturing allowed coarser grades of British cloth to undersell hand-spun and woven fabric in low-wage India, eventually destroying the industry.[38]

Wool

The earliest European attempts at mechanized spinning were with wool; however, wool spinning proved more difficult to mechanize than cotton. Productivity improvement in wool spinning during the Industrial Revolution was significant but was far less than that of cotton.[1][8]

Silk

Lombe's Mill site today, rebuilt as Derby Silk Mill

Arguably the first highly mechanised factory was John Lombe's water-powered silk mill at Derby, operational by 1721. Lombe learned silk thread manufacturing by taking a job in Italy and acting as an industrial spy; however, because the Italian silk industry guarded its secrets closely, the state of the industry at that time is unknown. Although Lombe's factory was technically successful, the supply of raw silk from Italy was cut off to eliminate competition. In order to promote manufacturing the Crown paid for models of Lombe's machinery which were exhibited in the Tower of London.[48][49]

Iron industry

The reverberatory furnace could produce cast iron using mined coal. The burning coal remained separate from the iron and so did not contaminate the iron with impurities like sulfur and silica. This opened the way to increased iron production.
The Iron Bridge, Shropshire, England, the world's first bridge constructed of iron opened in 1781.[50]
Horizontal (lower) and vertical (upper) cross-sections of a single puddling furnace. A. Fireplace grate; B. Firebricks; C. Cross binders; D. Fireplace; E. Work door; F. Hearth; G. Cast iron retaining plates; H. Bridge wall

UK iron production statistics

Bar iron was the commodity form of iron used as the raw material for making hardware goods such as nails, wire, hinges, horse shoes, wagon tires, chains, etc. and for structural shapes. A small amount of bar iron was converted into steel. Cast iron was used for pots, stoves and other items where its brittleness was tolerable. Most cast iron was refined and converted to bar iron, with substantial losses. Bar iron was also made by the bloomery process, which was the predominant iron smelting process until the late 18th century.

In the UK in 1720 there were 20,500 tons of cast iron produced with charcoal and 400 tons with coke. In 1750 charcoal iron production was 24,500 and coke iron was 2,500 tons. In 1788 the production of charcoal cast iron was 14,000 tons while coke iron production was 54,000 tons. In 1806 charcoal cast iron production was 7,800 tons and coke cast iron was 250,000 tons.[34]:125

In 1750 the UK imported 31,200 tons of bar iron and either refined from cast iron or directly produced 18,800 tons of bar iron using charcoal and 100 tons using coke. In 1796 the UK was making 125,000 tons of bar iron with coke and 6,400 tons with charcoal; imports were 38,000 tons and exports were 24,600 tons. In 1806 the UK did not import bar iron but exported 31,500 tons.[34]:125

Iron process innovations

A major change in the iron industries during the era of the Industrial Revolution was the replacement of wood and other bio-fuels with coal. For a given amount of heat, coal required much less labour to mine than cutting wood and converting it to charcoal,[51] and coal was much more abundant than wood, supplies of which were becoming scarce before the enormous increase in iron production that took place in the late 18th century.[1][34]:122 By 1750 coke had generally replaced charcoal in smelting of copper and lead, and was in widespread use in making glass. In the smelting and refining of iron, coal and coke produced inferior iron to that made with charcoal because of the coal's sulfur content. Low sulfur coals were known, but they still contained harmful amounts. Conversion of coal to coke only slightly reduces the sulfur content.[34]:122–25 A minority of coals are coking.

Another factor limiting the iron industry before the Industrial Revolution was the scarcity of water power to power blast bellows. This limitation was overcome by the steam engine.[34]

Use of coal in iron smelting started somewhat before the Industrial Revolution, based on innovations by Sir Clement Clerke and others from 1678, using coal reverberatory furnaces known as cupolas. These were operated by the flames playing on the ore and charcoal or coke mixture, reducing the oxide to metal. This has the advantage that impurities (such as sulphur ash) in the coal do not migrate into the metal. This technology was applied to lead from 1678 and to copper from 1687. It was also applied to iron foundry work in the 1690s, but in this case the reverberatory furnace was known as an air furnace. (The foundry cupola is a different, and later, innovation.)[citation needed]

By 1709 Abraham Darby made progress using coke to fuel his blast furnaces at Coalbrookdale.[52] However, the coke pig iron he made was not suitable for making wrought iron and was used mostly for the production of cast iron goods, such as pots and kettles. He had the advantage over his rivals in that his pots, cast by his patented process, were thinner and cheaper than theirs.

Coke pig iron was hardly used to produce wrought iron until 1755–56, when Darby's son Abraham Darby II built furnaces at Horsehay and Ketley where low sulfur coal was available (and not far from Coalbrookdale). These new furnaces were equipped with water-powered bellows, the water being pumped by Newcomen steam engines. The Newcomen engines were not attached directly to the blowing cylinders because the engines alone could not produce a steady air blast. Abraham Darby III installed similar steam-pumped, water-powered blowing cylinders at the Dale Company when he took control in 1768. The Dale Company used several Newcomen engines to drain its mines and made parts for engines which it sold throughout the country.[34]:123–25

Steam engines made the use of higher-pressure and volume blast practical; however, the leather used in bellows was expensive to replace. In 1757, iron master John Wilkinson patented a hydraulic powered blowing engine for blast furnaces.[53] The blowing cylinder for blast furnaces was introduced in 1760 and the first blowing cylinder made of cast iron is believed to be the one used at Carrington in 1768 that was designed by John Smeaton.[34]:124, 135 Cast iron cylinders for use with a piston were difficult to manufacture; the cylinders had to be free of holes and had to be machined smooth and straight to remove any warping. James Watt had great difficulty trying to have a cylinder made for his first steam engine. In 1774 John Wilkinson, who built a cast iron blowing cylinder for his iron works, invented a precision boring machine for boring cylinders. After Wilkinson bored the first successful cylinder for a Boulton and Watt steam engine in 1776, he was given an exclusive contract for providing cylinders.[22][54] After Watt developed a rotary steam engine in 1782, they were widely applied to blowing, hammering, rolling and slitting.[34]:124

The solutions to the sulfur problem were the addition of sufficient limestone to the furnace to force sulfur into the slag and the use of low sulfur coal. Use of lime or limestone required higher furnace temperatures to form a free-flowing slag. The increased furnace temperature made possible by improved blowing also increased the capacity of blast furnaces and allowed for increased furnace height.[34]:123–25 In addition to lower cost and greater availability, coke had other important advantages over charcoal in that it was harder and made the column of materials (iron ore, fuel, slag) flowing down the blast furnace more porous and did not crush in the much taller furnaces of the late 19th century.[55][56]

As cast iron became cheaper and widely available, it began being a structural material for bridges and buildings. A famous early example was the Iron Bridge built in 1778 with cast iron produced by Abraham Darby III.[50] However, most cast iron was converted to wrought iron.

Europe relied on the bloomery for most of its wrought iron until the large scale production of cast iron. Conversion of cast iron was done in a finery forge, as it long had been. An improved refining process known as potting and stamping was developed, but this was superseded by Henry Cort's puddling process. Cort developed two significant iron manufacturing processes: rolling in 1783 and puddling in 1784.[1]:91 Puddling produced a structural grade iron at a relatively low cost.

Puddling was a means of decarburizing molten pig iron by slow oxidation in a reverberatory furnace by manually stirring it with a long rod. The decarburized iron, having a higher melting point than cast iron, was raked into globs by the puddler. When the glob was large enough, the puddler would remove it. Puddling was backbreaking and extremely hot work. Few puddlers lived to be 40.[57] Because puddling was done in a reverberatory furnace, coal or coke could be used as fuel. The puddling process continued to be used until the late 19th century when iron was being displaced by steel. Because puddling required human skill in sensing the iron globs, it was never successfully mechanised. Rolling was an important part of the puddling process because the grooved rollers expelled most of the molten slag and consolidated the mass of hot wrought iron. Rolling was 15 times faster at this than a trip hammer. A different use of rolling, which was done at lower temperatures than that for expelling slag, was in the production of iron sheets, and later structural shapes such as beams, angles and rails.

The puddling process was improved in 1818 by Baldwyn Rogers, who replaced some of the sand lining on the reverberatory furnace bottom with iron oxide.[58] In 1838 John Hall patented the use of roasted tap cinder (iron silicate) for the furnace bottom, greatly reducing the loss of iron through increased slag caused by a sand lined bottom. The tap cinder also tied up some phosphorus, but this was not understood at the time.[34]:166 Hall's process also used iron scale or rust, which reacted with carbon in the molten iron. Hall's process, called wet puddling, reduced losses of iron with the slag from almost 50% to around 8%.[1]:93

Puddling became widely used after 1800. Up to that time British iron manufacturers had used considerable amounts of iron imported from Sweden and Russia to supplement domestic supplies. Because of the increased British production, imports began to decline in 1785 and by the 1790s Britain eliminated imports and became a net exporter of bar iron.[citation needed]

Hot blast, patented by James Beaumont Neilson in 1828, was the most important development of the 19th century for saving energy in making pig iron. By using preheated combustion air, the amount of fuel to make a unit of pig iron was reduced at first by between one-third using coke or two-thirds using coal;[59] however, the efficiency gains continued as the technology improved.[60] Hot blast also raised the operating temperature of furnaces, increasing their capacity. Using less coal or coke meant introducing fewer impurities into the pig iron. This meant that lower quality coal or anthracite could be used in areas where coking coal was unavailable or too expensive;[61] however, by the end of the 19th century transportation costs fell considerably.

Shortly before the Industrial Revolution an improvement was made in the production of steel, which was an expensive commodity and used only where iron would not do, such as for cutting edge tools and for springs. Benjamin Huntsman developed his crucible steel technique in the 1740s. The raw material for this was blister steel, made by the cementation process.[citation needed]

The supply of cheaper iron and steel aided a number of industries, such as those making nails, hinges, wire and other hardware items. The development of machine tools allowed better working of iron, causing it to be increasingly used in the rapidly growing machinery and engine industries.[62]

Steam power

A Watt steam engine. James Watt transformed the steam engine from a reciprocating motion that was used for pumping to a rotating motion suited to industrial applications. Watt and others significantly improved the efficiency of the steam engine.

The development of the stationary steam engine was an important element of the Industrial Revolution; however, during the early period of the Industrial Revolution, most industrial power was supplied by water and wind. In Britain by 1800 an estimated 10,000 horsepower was being supplied by steam. By 1815 steam power had grown to 210,000 hp.[63]

The first commercially successful industrial use of steam power was due to Thomas Savery in 1698. He constructed and patented in London a low-lift combined vacuum and pressure water pump, that generated about one horsepower (hp) and was used in numerous water works and in a few mines (hence its "brand name", The Miner's Friend). Savery's pump was economical in small horsepower ranges, but was prone to boiler explosions in larger sizes. Savery pumps continued to be produced until the late 18th century.[citation needed]

The first successful piston steam engine was introduced by Thomas Newcomen before 1712. A number of Newcomen engines were installed in Britain for draining hitherto unworkable deep mines, with the engine on the surface; these were large machines, requiring a significant amount of capital to build, and produced upwards of 5 hp (3.7 kW). They were also used to power municipal water supply pumps. They were extremely inefficient by modern standards, but when located where coal was cheap at pit heads, opened up a great expansion in coal mining by allowing mines to go deeper. Despite their disadvantages, Newcomen engines were reliable and easy to maintain and continued to be used in the coalfields until the early decades of the 19th century. By 1729, when Newcomen died, his engines had spread (first) to Hungary in 1722, Germany, Austria, and Sweden. A total of 110 are known to have been built by 1733 when the joint patent expired, of which 14 were abroad. In the 1770s the engineer John Smeaton built some very large examples and introduced a number of improvements. A total of 1,454 engines had been built by 1800.[64]

Newcomen's steam-powered atmospheric engine was the first practical piston steam engine. Subsequent steam engines were to power the Industrial Revolution.

A fundamental change in working principles was brought about by Scotsman James Watt. With financial support from his business partner Englishman Matthew Boulton, he had succeeded by 1778 in perfecting his steam engine, which incorporated a series of radical improvements, notably the closing off of the upper part of the cylinder, thereby making the low-pressure steam drive the top of the piston instead of the atmosphere, use of a steam jacket and the celebrated separate steam condenser chamber. The separate condenser did away with the cooling water that had been injected directly into the cylinder, which cooled the cylinder and wasted steam. Likewise, the steam jacket kept steam from condensing in the cylinder, also improving efficiency. These improvements increased engine efficiency so that Boulton and Watt's engines used only 20–25% as much coal per horsepower-hour as Newcomen's. Boulton and Watt opened the Soho Foundry for the manufacture of such engines in 1795.[citation needed]

By 1783 the Watt steam engine had been fully developed into a double-acting rotative type, which meant that it could be used to directly drive the rotary machinery of a factory or mill. Both of Watt's basic engine types were commercially very successful, and by 1800, the firm Boulton & Watt had constructed 496 engines, with 164 driving reciprocating pumps, 24 serving blast furnaces, and 308 powering mill machinery; most of the engines generated from 5 to 10 hp (3.7 to 7.5 kW).

Until about 1800 the most common pattern of steam engine was the beam engine, built as an integral part of a stone or brick engine-house, but soon various patterns of self-contained rotative engines (readily removable, but not on wheels) were developed, such as the table engine. Around the start of the 19th century, at which time the Boulton and Watt patent expired, the Cornish engineer Richard Trevithick and the American Oliver Evans began to construct higher-pressure non-condensing steam engines, exhausting against the atmosphere. High pressure yielded an engine and boiler compact enough to be used on mobile road and rail locomotives and steam boats.[citation needed]

The development of machine tools, such as the engine lathe, planing, milling and shaping machines powered by these engines, enabled all the metal parts of the engines to be easily and accurately cut and in turn made it possible to build larger and more powerful engines.[citation needed]

Small industrial power requirements continued to be provided by animal and human muscle until widespread electrification in the early 20th century. These included crank-powered, treadle-powered and horse-powered workshop and light industrial machinery.[65]

Machine tools

Maudslay's famous early screw-cutting lathes of circa 1797 and 1800
The Middletown milling machine of c. 1818, associated with Robert Johnson and Simeon North

Pre-industrial machinery was built by various craftsmen—millwrights built water and windmills, carpenters made wooden framing, and smiths and turners made metal parts. Wooden components had the disadvantage of changing dimensions with temperature and humidity, and the various joints tended to rack (work loose) over time. As the Industrial Revolution progressed, machines with metal parts and frames became more common. Other important uses of metal parts were in firearms and threaded fasteners, such as machine screws, bolts and nuts. There was also the need for precision in making parts. Precision would allow better working machinery, interchangeability of parts and standardization of threaded fasteners.

The demand for metal parts led to the development of several machine tools. They have their origins in the tools developed in the 18th century by makers of clocks and watches and scientific instrument makers to enable them to batch-produce small mechanisms.

Before the advent of machine tools, metal was worked manually using the basic hand tools of hammers, files, scrapers, saws and chisels. Consequently, the use of metal machine parts was kept to a minimum. Hand methods of production were very laborious and costly and precision was difficult to achieve.[36][22]

The first large precision machine tool was the cylinder boring machine invented by John Wilkinson in 1774. It used for boring the large-diameter cylinders on early steam engines. Wilkinson's boring machine differed from earlier cantilevered machines used for boring cannon in that the cutting tool was mounted on a beam that ran through the cylinder being bored and was supported outside on both ends.[22]

The planing machine, the milling machine and the shaping machine were developed in the early decades of the 19th century. Although the milling machine was invented at this time, it was not developed as a serious workshop tool until somewhat later in the 19th century.[36][22]

Henry Maudslay, who trained a school of machine tool makers early in the 19th century, was a mechanic with superior ability who had been employed at the Royal Arsenal, Woolwich. He worked as an apprentice in the Royal Gun Foundry of Jan Verbruggen. In 1774 Jan Verbruggen had installed a horizontal boring machine in Woolwich which was the first industrial size Lathe in the UK. Maudslay was hired away by Joseph Bramah for the production of high-security metal locks that required precision craftsmanship. Bramah patented a lathe that had similarities to the slide rest lathe. Maudslay perfected the slide rest lathe, which could cut machine screws of different thread pitches by using changeable gears between the spindle and the lead screw. Before its invention screws could not be cut to any precision using various earlier lathe designs, some of which copied from a template.[22][41]:392–95 The slide rest lathe was called one of history's most important inventions. Although it was not entirely Maudslay's idea, he was the first person to build a functional lathe using a combination of known innovations of the lead screw, slide rest and change gears.[22]:31, 36

Maudslay left Bramah's employment and set up his own shop. He was engaged to build the machinery for making ships' pulley blocks for the Royal Navy in the Portsmouth Block Mills. These machines were all-metal and were the first machines for mass production and making components with a degree of interchangeability. The lessons Maudslay learned about the need for stability and precision he adapted to the development of machine tools, and in his workshops he trained a generation of men to build on his work, such as Richard Roberts, Joseph Clement and Joseph Whitworth.[22]

James Fox of Derby had a healthy export trade in machine tools for the first third of the century, as did Matthew Murray of Leeds. Roberts was a maker of high-quality machine tools and a pioneer of the use of jigs and gauges for precision workshop measurement.

The effect of machine tools during the Industrial Revolution was not that great because other than firearms, threaded fasteners and a few other industries there were few mass-produced metal parts. The techniques to make mass-produced metal parts made with sufficient precision to be interchangeable is largely attributed to a program of the U.S. Department of War which perfected interchangeable parts for firearms in the early 19th century.[36]

In the half century following the invention of the fundamental machine tools the machine industry became the largest industrial sector of the U.S. economy, by value added.[66]

Chemicals

The large-scale production of chemicals was an important development during the Industrial Revolution. The first of these was the production of sulphuric acid by the lead chamber process invented by the Englishman John Roebuck (James Watt's first partner) in 1746. He was able to greatly increase the scale of the manufacture by replacing the relatively expensive glass vessels formerly used with larger, less expensive chambers made of riveted sheets of lead. Instead of making a small amount each time, he was able to make around 100 pounds (50 kg) in each of the chambers, at least a tenfold increase.

The production of an alkali on a large scale became an important goal as well, and Nicolas Leblanc succeeded in 1791 in introducing a method for the production of sodium carbonate. The Leblanc process was a reaction of sulfuric acid with sodium chloride to give sodium sulfate and hydrochloric acid. The sodium sulfate was heated with limestone (calcium carbonate) and coal to give a mixture of sodium carbonate and calcium sulfide. Adding water separated the soluble sodium carbonate from the calcium sulfide. The process produced a large amount of pollution (the hydrochloric acid was initially vented to the air, and calcium sulfide was a useless waste product). Nonetheless, this synthetic soda ash proved economical compared to that from burning specific plants (barilla) or from kelp, which were the previously dominant sources of soda ash,[67] and also to potash (potassium carbonate) produced from hardwood ashes.

These two chemicals were very important because they enabled the introduction of a host of other inventions, replacing many small-scale operations with more cost-effective and controllable processes. Sodium carbonate had many uses in the glass, textile, soap, and paper industries. Early uses for sulfuric acid included pickling (removing rust) iron and steel, and for bleaching cloth.

The development of bleaching powder (calcium hypochlorite) by Scottish chemist Charles Tennant in about 1800, based on the discoveries of French chemist Claude Louis Berthollet, revolutionised the bleaching processes in the textile industry by dramatically reducing the time required (from months to days) for the traditional process then in use, which required repeated exposure to the sun in bleach fields after soaking the textiles with alkali or sour milk. Tennant's factory at St Rollox, North Glasgow, became the largest chemical plant in the world.

After 1860 the focus on chemical innovation was in dyestuffs, and Germany took world leadership, building a strong chemical industry.[68] Aspiring chemists flocked to German universities in the 1860–1914 era to learn the latest techniques. British scientists by contrast, lacked research universities and did not train advanced students; instead, the practice was to hire German-trained chemists.[69]

Cement

The Thames Tunnel (opened 1843).
Cement was used in the world's first underwater tunnel.

In 1824 Joseph Aspdin, a British bricklayer turned builder, patented a chemical process for making portland cement which was an important advance in the building trades. This process involves sintering a mixture of clay and limestone to about 1,400 °C (2,552 °F), then grinding it into a fine powder which is then mixed with water, sand and gravel to produce concrete. Portland cement was used by the famous English engineer Marc Isambard Brunel several years later when constructing the Thames Tunnel.[70] Cement was used on a large scale in the construction of the London sewerage system a generation later.

Gas lighting

Another major industry of the later Industrial Revolution was gas lighting. Though others made a similar innovation elsewhere, the large-scale introduction of this was the work of William Murdoch, an employee of Boulton & Watt, the Birmingham steam engine pioneers. The process consisted of the large-scale gasification of coal in furnaces, the purification of the gas (removal of sulphur, ammonia, and heavy hydrocarbons), and its storage and distribution. The first gas lighting utilities were established in London between 1812 and 1820. They soon became one of the major consumers of coal in the UK. Gas lighting affected social and industrial organisation because it allowed factories and stores to remain open longer than with tallow candles or oil. Its introduction allowed nightlife to flourish in cities and towns as interiors and streets could be lighted on a larger scale than before.

Glass making

The Crystal Palace held the Great Exhibition of 1851

A new method of producing glass, known as the cylinder process, was developed in Europe during the early 19th century. In 1832 this process was used by the Chance Brothers to create sheet glass. They became the leading producers of window and plate glass. This advancement allowed for larger panes of glass to be created without interruption, thus freeing up the space planning in interiors as well as the fenestration of buildings. The Crystal Palace is the supreme example of the use of sheet glass in a new and innovative structure.

Paper machine

A machine for making a continuous sheet of paper on a loop of wire fabric was patented in 1798 by Nicholas Louis Robert who worked for Saint-Léger Didot family in France. The paper machine is known as a Fourdrinier after the financiers, brothers Sealy and Henry Fourdrinier, who were stationers in London. Although greatly improved and with many variations, the Fourdriner machine is the predominant means of paper production today.

The method of continuous production demonstrated by the paper machine influenced the development of continuous rolling of iron and later steel and other continuous production processes.[71]

Agriculture

The British Agricultural Revolution is considered one of the causes of the Industrial Revolution because improved agricultural productivity freed up workers to work in other sectors of the economy.[72] However, per-capita food supply in Europe was stagnant or declining and did not improve in some parts of Europe until the late 18th century.[73]

Industrial technologies that affected farming included the seed drill, the Dutch plough, which contained iron parts, and the threshing machine.

The English lawyer Jethro Tull invented an improved seed drill in 1701. It was a mechanical seeder which distributed seeds evenly across a plot of land and planted them at the correct depth. This was important because the yield of seeds harvested to seeds planted at that time was around four or five. Tull's seed drill was very expensive and not very reliable and therefore did not have much of an effect. Good quality seed drills were not produced until the mid 18th century.[74]

Joseph Foljambe's Rotherham plough of 1730 was the first commercially successful iron plough.[75][76][77][78] The threshing machine, invented by the Scottish engineer Andrew Meikle in 1784, displaced hand threshing with a flail, a laborious job that took about one-quarter of agricultural labour.[79]:286 It took several decades to diffuse[80] and was the final straw for many farm labourers, who faced near starvation, leading to the 1830 agricultural rebellion of the Swing Riots.

Machine tools and metalworking techniques developed during the Industrial Revolution eventually resulted in precision manufacturing techniques in the late 19th century for mass-producing agricultural equipment, such as reapers, binders and combine harvesters.[36]

Mining

Coal mining in Britain, particularly in South Wales, started early. Before the steam engine, pits were often shallow bell pits following a seam of coal along the surface, which were abandoned as the coal was extracted. In other cases, if the geology was favourable, the coal was mined by means of an adit or drift mine driven into the side of a hill. Shaft mining was done in some areas, but the limiting factor was the problem of removing water. It could be done by hauling buckets of water up the shaft or to a sough (a tunnel driven into a hill to drain a mine). In either case, the water had to be discharged into a stream or ditch at a level where it could flow away by gravity. The introduction of the steam pump by Thomas Savery in 1698 and the Newcomen steam engine in 1712 greatly facilitated the removal of water and enabled shafts to be made deeper, enabling more coal to be extracted. These were developments that had begun before the Industrial Revolution, but the adoption of John Smeaton's improvements to the Newcomen engine followed by James Watt's more efficient steam engines from the 1770s reduced the fuel costs of engines, making mines more profitable. The Cornish engine, developed in the 1810s, was much more efficient than the Watt steam engine.

Coal mining was very dangerous owing to the presence of firedamp in many coal seams. Some degree of safety was provided by the safety lamp which was invented in 1816 by Sir Humphry Davy and independently by George Stephenson. However, the lamps proved a false dawn because they became unsafe very quickly and provided a weak light. Firedamp explosions continued, often setting off coal dust explosions, so casualties grew during the entire 19th century. Conditions of work were very poor, with a high casualty rate from rock falls.

Transportation

At the beginning of the Industrial Revolution, inland transport was by navigable rivers and roads, with coastal vessels employed to move heavy goods by sea. Wagonways were used for conveying coal to rivers for further shipment, but canals had not yet been widely constructed. Animals supplied all of the motive power on land, with sails providing the motive power on the sea. The first horse railways were introduced toward the end of the 18th century, with steam locomotives being introduced in the early decades of the 19th century. Improving sailing technologies boosted average sailing speed 50% between 1750 and 1830.[81]

The Industrial Revolution improved Britain's transport infrastructure with a turnpike road network, a canal and waterway network, and a railway network. Raw materials and finished products could be moved more quickly and cheaply than before. Improved transportation also allowed new ideas to spread quickly.

Canals and improved waterways

The Bridgewater Canal, famous because of its commercial success, crossing the Manchester Ship Canal, one of the last canals to be built.

Before and during the Industrial Revolution navigation on several British rivers was improved by removing obstructions, straightening curves, widening and deepening and building navigation locks. Britain had over 1,000 miles of navigable rivers and streams by 1750.[1]:46

Canals and waterways allowed bulk materials to be economically transported long distances inland. This was because a horse could pull a barge with a load dozens of times larger than the load that could be drawn in a cart.[41][82]

In the UK, canals began to be built in the late 18th century to link the major manufacturing centres across the country. Known for its huge commercial success, the Bridgewater Canal in North West England, which opened in 1761 and was mostly funded by The 3rd Duke of Bridgewater. From Worsley to the rapidly growing town of Manchester its construction cost £168,000 (£22,589,130 as of 2013),[83][84] but its advantages over land and river transport meant that within a year of its opening in 1761, the price of coal in Manchester fell by about half.[85] This success helped inspire a period of intense canal building, known as Canal Mania.[86] New canals were hastily built in the aim of replicating the commercial success of the Bridgewater Canal, the most notable being the Leeds and Liverpool Canal and the Thames and Severn Canal which opened in 1774 and 1789 respectively.

By the 1820s a national network was in existence. Canal construction served as a model for the organisation and methods later used to construct the railways. They were eventually largely superseded as profitable commercial enterprises by the spread of the railways from the 1840s on. The last major canal to be built in the United Kingdom was the Manchester Ship Canal, which upon opening in 1894 was the largest ship canal in the world,[87] and opened Manchester as a port. However it never achieved the commercial success its sponsors had hoped for and signalled canals as a dying mode of transport in an age dominated by railways, which were quicker and often cheaper.

Britain's canal network, together with its surviving mill buildings, is one of the most enduring features of the early Industrial Revolution to be seen in Britain.[citation needed]

Roads

Construction of the first macadam road in the United States (1823). In the foreground, workers are breaking stones "so as not to exceed 6 ounces in weight or to pass a two-inch ring".[88]

France was known for having an excellent system of roads at the time of the Industrial Revolution; however, most of the roads on the European Continent and in the U.K. were in bad condition and dangerously rutted.[82][89]

Much of the original British road system was poorly maintained by thousands of local parishes, but from the 1720s (and occasionally earlier) turnpike trusts were set up to charge tolls and maintain some roads. Increasing numbers of main roads were turnpiked from the 1750s to the extent that almost every main road in England and Wales was the responsibility of a turnpike trust. New engineered roads were built by John Metcalf, Thomas Telford and most notably John McAdam, with the first 'macadamised' stretch of road being Marsh Road at Ashton Gate, Bristol in 1816.[90] The major turnpikes radiated from London and were the means by which the Royal Mail was able to reach the rest of the country. Heavy goods transport on these roads was by means of slow, broad wheeled, carts hauled by teams of horses. Lighter goods were conveyed by smaller carts or by teams of pack horse. Stagecoaches carried the rich, and the less wealthy could pay to ride on carriers carts.

Railways

Painting depicting the opening of the Liverpool and Manchester Railway in 1830, the first inter-city railway in the world and which spawned Railway Mania due to its success.

Reducing friction was one of the major reasons for the success of railroads compared to wagons. This was demonstrated on an iron plate covered wooden tramway in 1805 at Croydon, England.

“A good horse on an ordinary turnpike road can draw two thousand pounds, or one ton. A party of gentlemen were invited to witness the experiment, that the superiority of the new road might be established by ocular demonstration. Twelve wagons were loaded with stones, till each wagon weighed three tons, and the wagons were fastened together. A horse was then attached, which drew the wagons with ease, six miles in two hours, having stopped four times, in order to show he had the power of starting, as well as drawing his great load.”[91]

Railways were made practical by the widespread introduction of inexpensive puddled iron after 1800, the rolling mill for making rails, and the development of the high-pressure steam engine also around 1800.

Wagonways for moving coal in the mining areas had started in the 17th century and were often associated with canal or river systems for the further movement of coal. These were all horse drawn or relied on gravity, with a stationary steam engine to haul the wagons back to the top of the incline. The first applications of the steam locomotive were on wagon or plate ways (as they were then often called from the cast-iron plates used). Horse-drawn public railways did not begin until the early years of the 19th century when improvements to pig and wrought iron production were lowering costs.

Steam locomotives began being built after the introduction of high-pressure steam engines after the expiration of the Boulton and Watt patent in 1800. High-pressure engines exhausted used steam to the atmosphere, doing away with the condenser and cooling water. They were also much lighter weight and smaller in size for a given horsepower than the stationary condensing engines. A few of these early locomotives were used in mines. Steam-hauled public railways began with the Stockton and Darlington Railway in 1825.

The rapid introduction of railways followed the 1829 Rainhill Trials, which demonstrated Robert Stephenson's successful locomotive design and the 1828 development of hot blast, which dramatically reduced the fuel consumption of making iron and increased the capacity of the blast furnace.

On 15 September 1830, the Liverpool and Manchester Railway was opened, the first inter-city railway in the world and was attended by Prime Minister, the Duke of Wellington.[92] The railway was engineered by Joseph Locke and George Stephenson, linked the rapidly expanding industrial town of Manchester with the port town of Liverpool. The opening was marred by problems, due to the primitive nature of the technology being employed, however problems were gradually ironed out and the railway became highly successful, transporting passengers and freight. The success of the inter-city railway, particularly in the transport of freight and commodities, led to Railway Mania.

Construction of major railways connecting the larger cities and towns began in the 1830s but only gained momentum at the very end of the first Industrial Revolution. After many of the workers had completed the railways, they did not return to their rural lifestyles but instead remained in the cities, providing additional workers for the factories.

Other developments

Other developments included more efficient water wheels, based on experiments conducted by the British engineer John Smeaton[93] the beginnings of a machine industry[22][94] and the rediscovery of concrete (based on hydraulic lime mortar) by John Smeaton, which had been lost for 1,300 years.[95]

Social effects

Factory system

Prior to the Industrial Revolution, most of the workforce was employed in agriculture, either as self-employed farmers as landowners or tenants, or as landless agricultural labourers. It was common for families in various parts of the world to spin yarn, weave cloth and make their own clothing. Households also spun and wove for market production. At the beginning of the Industrial Revolution India, China and regions of Iraq and elsewhere in Asia and the Middle East produced most of the world's cotton cloth while Europeans produced wool and linen goods.

In Britain by the 16th century the putting-out system, by which farmers and townspeople produced goods for market in their homes, often described as cottage industry, was being practiced. Typical putting out system goods included spinning and weaving. Merchant capitalists typically provided the raw materials, paid workers by the piece, and were responsible for the sale of the goods. Embezzlement of supplies by workers and poor quality were common problems. The logistical effort in procuring and distributing raw materials and picking up finished goods were also limitations of the putting out system.[96]

Some early spinning and weaving machinery, such as a 40 spindle jenny for about six pounds in 1792, was affordable for cottagers.[97] Later machinery such as spinning frames, spinning mules and power looms were expensive (especially if water powered), giving rise to capitalist ownership of factories.

The majority of textile factory workers during the Industrial Revolution were unmarried women and children, including many orphans. They typically worked for 12 to 14 hours per day with only Sundays off. It was common for women take factory jobs seasonally during slack periods of farm work. Lack of adequate transportation, long hours and poor pay made it difficult to recruit and maintain workers.[38] Many workers, such as displaced farmers and agricultural workers, who had nothing but their labour to sell, became factory workers out of necessity. (See: British Agricultural Revolution, Threshing machine)

The change in the social relationship of the factory worker compared to farmers and cottagers was viewed unfavourably by Karl Marx, however, he recognized the increase in productivity made possible by technology.[98]

Standards of living

Some economists, such as Robert E. Lucas, Jr., say that the real effect of the Industrial Revolution was that "for the first time in history, the living standards of the masses of ordinary people have begun to undergo sustained growth ... Nothing remotely like this economic behaviour is mentioned by the classical economists, even as a theoretical possibility."[9] Others, however, argue that while growth of the economy's overall productive powers was unprecedented during the Industrial Revolution, living standards for the majority of the population did not grow meaningfully until the late 19th and 20th centuries, and that in many ways workers' living standards declined under early capitalism: for instance, studies have shown that real wages in Britain only increased 15% between the 1780s and 1850s, and that life expectancy in Britain did not begin to dramatically increase until the 1870s.[10][11] Similarly, the average height of the population declined during the Industrial Revolution, implying that their nutritional status was also decreasing. Real wages were not keeping up with the price of food.[99][100]

During the Industrial Revolution, the life expectancy of children increased dramatically. The percentage of the children born in London who died before the age of five decreased from 74.5% in 1730–1749 to 31.8% in 1810–1829.[101]

The effects on living conditions of the industrial revolution have been very controversial, and were hotly debated by economic and social historians from the 1950s to the 1980s.[102] A series of 1950s essays by Henry Phelps Brown and Sheila V. Hopkins later set the academic consensus that the bulk of the population, that was at the bottom of the social ladder, suffered severe reductions in their living standards.[102] During 1813–1913, there was a significant increase in worker wages.[103][104]

Food and nutrition

Chronic hunger and malnutrition were the norm for the majority of the population of the world including Britain and France, until the late 19th century. Until about 1750, in large part due to malnutrition, life expectancy in France was about 35 years and about 40 years in Britain. The United States population of the time was adequately fed, much taller on average and had life expectancy of 45–50 years although U.S. life expectancy declined by a few years by the mid 19th century. Food consumption per capita also declined during an episode known as the Antebellum Puzzle.[105]

Food supply in Great Britain was adversely affected by the Corn Laws (1815–1846). The Corn Laws, which imposed tariffs on imported grain, were enacted to keep prices high in order to benefit domestic producers. The Corn Laws were repealed in the early years of the Great Irish Famine.

The initial technologies of the Industrial Revolution, such as mechanized textiles, iron and coal, did little, if anything, to lower food prices.[73] In Britain and the Netherlands, food supply increased before the Industrial Revolution due to better agricultural practices; however, population grew too, as noted by Thomas Malthus.[1][79][106][107] This condition is called the Malthusian trap, and it finally started to overcome by transportation improvements, such as canals, improved roads and steamships.[108] Railroads and steamships were introduced near the end of the Industrial Revolution.[79]

Housing

The rapid population growth in the 19th century included the new industrial and manufacturing cities, as well as service centers such as Edinburgh and London.[109] The critical factor was financing, which was handled by building societies that dealt directly with large contracting firms.[110][111] Private renting from housing landlords was the dominant tenure. P. Kemp says this was usually of advantage to tenants.[112] People moved in so rapidly there was not enough capital to build adequate housing for everyone, so low-income newcomers squeezed into increasingly overcrowded slums. Clean water, sanitation, and public health facilities were inadequate; the death rate was high, especially infant mortality, and tuberculosis among young adults. Cholera from polluted water and typhoid were endemic. Unlike rural areas, there were no famines such as the one that devastated Ireland in the 1840s.[113][114][115]

A large exposé literature grew up condemning the unhealthy conditions. By far the most famous publication was by one of the founders of the Socialist movement, The Condition of the Working Class in England in 1844 Friedrich Engels described backstreet sections of Manchester and other mill towns, where people lived in crude shanties and shacks, some not completely enclosed, some with dirt floors. These shanty towns had narrow walkways between irregularly shaped lots and dwellings. There were no sanitary facilities. Population density was extremely high.[116] However, not everyone lived in such poor conditions. The Industrial Revolution also created a middle class of businessmen, clerks, foremen and engineers who lived in much better conditions.

Conditions improved over the course of the 19th century due to new public health acts regulating things such as sewage, hygiene and home construction. In the introduction of his 1892 edition, Engels notes that most of the conditions he wrote about in 1844 had been greatly improved. For example, the Public Health Act 1875 led to the more sanitary byelaw terraced house.

Sanitation

In The Condition of the Working Class in England in 1844 Friedrich Engels described how untreated sewage created awful odours and turned the rivers green in industrial cities.

In 1854 John Snow traced a cholera outbreak in Soho in London to faecal contamination of a public water well by a home cesspit. Snow's findings that cholera could be spread by contaminated water took some years to be accepted, but his work led to fundamental changes in the design of public water and waste systems.

Water supply

Pre-industrial water supply relied on gravity systems and pumping of water was done by water wheels. Pipes were typically made of wood. Steam powered pumps and iron pipes allowed the widespread piping of water to horse watering troughs and households.[89]

Increase in literacy

The invention of the paper machine and the application of steam power to the industrial processes of printing supported a massive expansion of newspaper and popular book publishing, which contributed to rising literacy and demands for mass political participation.[citation needed]

Clothing and consumer goods

Wedgwood tea and coffee service

Consumers benefited from falling prices for clothing and household articles such as cast iron cooking utensils, and in the following decades, stoves for cooking and space heating. Coffee, tea, sugar, tobacco and chocolate became affordable to many in Europe. Watches and household clocks became popular consumer items.[citation needed]

Meeting the demands of the consumer revolution and growth in wealth of the middle classes in Britain, potter and entrepreneur Josiah Wedgwood, founder of Wedgwood fine china and porcelain, created goods such as tableware, which was starting to become a common feature on dining tables.[117]

A growing consumer culture also saw people start to spend more money on entertainment. Increased literacy rates, industrialisation, and the invention of railway, created a new market for cheap popular literature for the masses and the ability for it to be circulated on a large scale. Penny dreadfuls were created in the 1830s to meet this demand.[118] The Guardian described penny dreadfuls as “Britain’s first taste of mass-produced popular culture for the young”, and “the Victorian equivalent of video games”.[119] More than one million boys’ periodicals were sold per week.[119]

In 1861, Welsh entrepreneur Pryce Pryce-Jones formed the first mail order business, an idea which would change the nature of retail. Selling Welsh flannel, he created mail order catalogues, with customers able to order by mail for the first time—this following the Uniform Penny Post in 1840 and the invention of the postage stamp (Penny Black) where there was a charge of one penny for carriage and delivery between any two places in the United Kingdom irrespective of distance—and the goods were delivered throughout the UK via the newly created railway system.[120] As the railway network expanded overseas, so did his business.[120]

Population increase

The Industrial Revolution was the first period in history during which there was a simultaneous increase in both population and per capita income.[121]

According to Robert Hughes in The Fatal Shore, the population of England and Wales, which had remained steady at six million from 1700 to 1740, rose dramatically after 1740. The population of England had more than doubled from 8.3 million in 1801 to 16.8 million in 1850 and, by 1901, had nearly doubled again to 30.5 million.[122] Improved conditions led to the population of Britain increasing from 10 million to 40 million in the 1800s.[123][124] Europe's population increased from about 100 million in 1700 to 400 million by 1900.[125]

Urbanization

The Black Country in England, west of Birmingham

The growth of modern industry since the late 18th century led to massive urbanisation and the rise of new great cities, first in Europe and then in other regions, as new opportunities brought huge numbers of migrants from rural communities into urban areas. In 1800, only 3% of the world's population lived in cities,[126] compared to nearly 50% today (the beginning of the 21st century).[127] Manchester had a population of 10,000 in 1717, but by 1911 it had burgeoned to 2.3 million.[128]

Effect on women and family life

Women's historians have debated the effect of the Industrial Revolution and capitalism generally on the status of women.[129][130] Taking a pessimistic side, Alice Clark argued that when capitalism arrived in 17th-century England, it lowered the status of women as they lost much of their economic importance. Clark argues that in 16th-century England, women were engaged in many aspects of industry and agriculture. The home was a central unit of production and women played a vital role in running farms, and in some trades and landed estates. Their useful economic roles gave them a sort of equality with their husbands. However, Clark argues, as capitalism expanded in the 17th century, there was more and more division of labour with the husband taking paid labour jobs outside the home, and the wife reduced to unpaid household work. Middle- and upper-class women were confined to an idle domestic existence, supervising servants; lower-class women were forced to take poorly paid jobs. Capitalism, therefore, had a negative effect on powerful women.[131]

In a more positive interpretation, Ivy Pinchbeck argues that capitalism created the conditions for women's emancipation.[132] Tilly and Scott have emphasised the continuity in the status of women, finding three stages in English history. In the pre-industrial era, production was mostly for home use and women produce much of the needs of the households. The second stage was the "family wage economy" of early industrialisation; the entire family depended on the collective wages of its members, including husband, wife and older children. The third or modern stage is the "family consumer economy," in which the family is the site of consumption, and women are employed in large numbers in retail and clerical jobs to support rising standards of consumption.[133]

Ideas of thrift and hard work characterized middle-class families as the Industrial Revolution swept Europe. These values were displayed in Samuel Smiles' book Self-Help, in which he states that the misery of the poorer classes was "voluntary and self-imposed – the results of idleness, thriftlessness, intemperance, and misconduct."[134]

Labour conditions

Social structure and working conditions

In terms of social structure, the Industrial Revolution witnessed the triumph of a middle class of industrialists and businessmen over a landed class of nobility and gentry. Ordinary working people found increased opportunities for employment in the new mills and factories, but these were often under strict working conditions with long hours of labour dominated by a pace set by machines. As late as the year 1900, most industrial workers in the United States still worked a 10-hour day (12 hours in the steel industry), yet earned from 20% to 40% less than the minimum deemed necessary for a decent life;[135] however, most workers in textiles, which was by far the leading industry in terms of employment, were women and children.[38] For workers of the labouring classes, industrial life "was a stony desert, which they had to make habitable by their own efforts."[136] Also, harsh working conditions were prevalent long before the Industrial Revolution took place. Pre-industrial society was very static and often cruel – child labour, dirty living conditions, and long working hours were just as prevalent before the Industrial Revolution.[137]

Factories and urbanisation

Manchester, England ("Cottonopolis"), pictured in 1840, showing the mass of factory chimneys

Industrialisation led to the creation of the factory. The factory system contributed to the growth of urban areas, as large numbers of workers migrated into the cities in search of work in the factories. Nowhere was this better illustrated than the mills and associated industries of Manchester, nicknamed "Cottonopolis", and the world's first industrial city.[138] Manchester experienced a six-times increase in its population between 1771 and 1831. Bradford grew by 50% every ten years between 1811 and 1851 and by 1851 only 50% of the population of Bradford was actually born there.[139]

In addition, between 1815 and 1939, 20 percent of Europe's population left home, pushed by poverty, a rapidly growing population, and the displacement of peasant farming and artisan manufacturing. They were pulled abroad by the enormous demand for labour overseas, the ready availability of land, and cheap transportation. Still, many did not find a satisfactory life in their new homes, leading 7 million of them to return to Europe.[140] This mass migration had large demographic effects: in 1800, less than one percent of the world population consisted of overseas Europeans and their descendants; by 1930, they represented 11 percent.[141] The Americas felt the brunt of this huge emigration, largely concentrated in the United States.

For much of the 19th century, production was done in small mills, which were typically water-powered and built to serve local needs. Later, each factory would have its own steam engine and a chimney to give an efficient draft through its boiler.

In other industries, the transition to factory production was not so divisive. Some industrialists themselves tried to improve factory and living conditions for their workers. One of the earliest such reformers was Robert Owen, known for his pioneering efforts in improving conditions for workers at the New Lanark mills, and often regarded as one of the key thinkers of the early socialist movement.

By 1746 an integrated brass mill was working at Warmley near Bristol. Raw material went in at one end, was smelted into brass and was turned into pans, pins, wire, and other goods. Housing was provided for workers on site. Josiah Wedgwood and Matthew Boulton (whose Soho Manufactory was completed in 1766) were other prominent early industrialists, who employed the factory system.

Child labour

A young "drawer" pulling a coal tub along a mine gallery.[142] In Britain laws passed in 1842 and 1844 improved mine working conditions.

The Industrial Revolution led to a population increase but the chances of surviving childhood did not improve throughout the Industrial Revolution, although infant mortality rates were reduced markedly.[101][143] There was still limited opportunity for education and children were expected to work. Employers could pay a child less than an adult even though their productivity was comparable; there was no need for strength to operate an industrial machine, and since the industrial system was completely new, there were no experienced adult labourers. This made child labour the labour of choice for manufacturing in the early phases of the Industrial Revolution between the 18th and 19th centuries. In England and Scotland in 1788, two-thirds of the workers in 143 water-powered cotton mills were described as children.[144]

Child labour existed before the Industrial Revolution but with the increase in population and education it became more visible. Many children were forced to work in relatively bad conditions for much lower pay than their elders,[145] 10–20% of an adult male's wage.[citation needed]

Reports were written detailing some of the abuses, particularly in the coal mines[146] and textile factories,[147] and these helped to popularise the children's plight. The public outcry, especially among the upper and middle classes, helped stir change in the young workers' welfare.

Politicians and the government tried to limit child labour by law but factory owners resisted; some felt that they were aiding the poor by giving their children money to buy food to avoid starvation, and others simply welcomed the cheap labour. In 1833 and 1844, the first general laws against child labour, the Factory Acts, were passed in Britain: Children younger than nine were not allowed to work, children were not permitted to work at night, and the work day of youth under the age of 18 was limited to twelve hours. Factory inspectors supervised the execution of the law, however, their scarcity made enforcement difficult.[citation needed] About ten years later, the employment of children and women in mining was forbidden. Although laws such as these decreased the number of child labourers, child labour remained significantly present in Europe and the United States until the 20th century.[148]

Organisation of labour

The Industrial Revolution concentrated labour into mills, factories and mines, thus facilitating the organisation of combinations or trade unions to help advance the interests of working people. The power of a union could demand better terms by withdrawing all labour and causing a consequent cessation of production. Employers had to decide between giving in to the union demands at a cost to themselves or suffering the cost of the lost production. Skilled workers were hard to replace, and these were the first groups to successfully advance their conditions through this kind of bargaining.

The main method the unions used to effect change was strike action. Many strikes were painful events for both sides, the unions and the management. In Britain, the Combination Act 1799 forbade workers to form any kind of trade union until its repeal in 1824. Even after this, unions were still severely restricted. One British newspaper in 1834 described unions as "the most dangerous institutions that were ever permitted to take root, under shelter of law, in any country..."[149]

In 1832, the Reform Act extended the vote in Britain but did not grant universal suffrage. That year six men from Tolpuddle in Dorset founded the Friendly Society of Agricultural Labourers to protest against the gradual lowering of wages in the 1830s. They refused to work for less than ten shillings a week, although by this time wages had been reduced to seven shillings a week and were due to be further reduced to six. In 1834 James Frampton, a local landowner, wrote to the Prime Minister, Lord Melbourne, to complain about the union, invoking an obscure law from 1797 prohibiting people from swearing oaths to each other, which the members of the Friendly Society had done. James Brine, James Hammett, George Loveless, George's brother James Loveless, George's brother in-law Thomas Standfield, and Thomas's son John Standfield were arrested, found guilty, and transported to Australia. They became known as the Tolpuddle Martyrs. In the 1830s and 1840s, the Chartist movement was the first large-scale organised working class political movement which campaigned for political equality and social justice. Its Charter of reforms received over three million signatures but was rejected by Parliament without consideration.

Working people also formed friendly societies and co-operative societies as mutual support groups against times of economic hardship. Enlightened industrialists, such as Robert Owen also supported these organisations to improve the conditions of the working class.

Unions slowly overcame the legal restrictions on the right to strike. In 1842, a general strike involving cotton workers and colliers was organised through the Chartist movement which stopped production across Great Britain.[150]

Eventually, effective political organisation for working people was achieved through the trades unions who, after the extensions of the franchise in 1867 and 1885, began to support socialist political parties that later merged to become the British Labour Party.

Luddites

Refer to caption
Luddites smashing a power loom in 1812

The rapid industrialisation of the English economy cost many craft workers their jobs. The movement started first with lace and hosiery workers near Nottingham and spread to other areas of the textile industry owing to early industrialisation. Many weavers also found themselves suddenly unemployed since they could no longer compete with machines which only required relatively limited (and unskilled) labour to produce more cloth than a single weaver. Many such unemployed workers, weavers, and others, turned their animosity towards the machines that had taken their jobs and began destroying factories and machinery. These attackers became known as Luddites, supposedly followers of Ned Ludd, a folklore figure. The first attacks of the Luddite movement began in 1811. The Luddites rapidly gained popularity, and the British government took drastic measures, using the militia or army to protect industry. Those rioters who were caught were tried and hanged, or transported for life.

Unrest continued in other sectors as they industrialised, such as with agricultural labourers in the 1830s when large parts of southern Britain were affected by the Captain Swing disturbances. Threshing machines were a particular target, and hayrick burning was a popular activity. However, the riots led to the first formation of trade unions, and further pressure for reform.

Shift in production's center of gravity

The traditional centers of hand textile production such as India, parts of the Middle East and later China could not withstand the competition from machine-made textiles, which over a period of decades destroyed the hand made textile industries and left millions of people without work, many of whom starved.[38]

The Industrial Revolution also generated an enormous and unprecedented economic division in the world, as measured by the share of manufacturing output.

Share of Total World Manufacturing Output (Percentage)[151]
1750 1800 1860 1880 1900
Europe 23.2 28.1 53.2 61.3 62.0
United States 0.1 0.8 7.2 14.7 23.6
Japan 3.8 3.5 2.6 2.4 2.4
The Rest of the World 73.0 67.7 36.6 20.9 11.0

Effect on cotton production and expansion of slavery

Cheap cotton textiles increased the demand for raw cotton; previously, it had primarily been consumed in subtropical regions where it was grown, with little raw cotton available for export. Consequently, prices of raw cotton rose. Some cotton had been grown in the West Indies, particularly in Hispaniola, but Haitian cotton production was halted by the Haitian Revolution in 1791. The invention of the cotton gin in 1792 allowed Georgia green seeded cotton to be profitable, leading to the widespread growth of cotton plantations in the United States and Brazil. In 1791 world cotton production was estimated to be 490,000,000 pounds with U.S. production accounting to 2,000,000 pounds. By 1800, U.S. production was 35,000,000 pounds, of which 17,790,000 were exported. In 1945 the U.S. produced seven-eights of the 1,169,600,000 pounds of world production.[22]:150

The Americas, particularly the U.S., had labour shortages and high priced labour, which made slavery attractive. America's cotton plantations were highly efficient and profitable, and able to keep up with demand.[152] The U.S. Civil War created a "cotton famine" that led to increased production in other areas of the world, including new colonies in Africa.

Effect on environment

Levels of air pollution rose during the Industrial Revolution, sparking the first modern environmental laws to be passed in the mid-19th century.

The origins of the environmental movement lay in the response to increasing levels of smoke pollution in the atmosphere during the Industrial Revolution. The emergence of great factories and the concomitant immense growth in coal consumption gave rise to an unprecedented level of air pollution in industrial centers; after 1900 the large volume of industrial chemical discharges added to the growing load of untreated human waste.[153] The first large-scale, modern environmental laws came in the form of Britain's Alkali Acts, passed in 1863, to regulate the deleterious air pollution (gaseous hydrochloric acid) given off by the Leblanc process, used to produce soda ash. An Alkali inspector and four sub-inspectors were appointed to curb this pollution. The responsibilities of the inspectorate were gradually expanded, culminating in the Alkali Order 1958 which placed all major heavy industries that emitted smoke, grit, dust and fumes under supervision.

The manufactured gas industry began in British cities in 1812–1820. The technique used produced highly toxic effluent that was dumped into sewers and rivers. The gas companies were repeatedly sued in nuisance lawsuits. They usually lost and modified the worst practices. The City of London repeatedly indicted gas companies in the 1820s for polluting the Thames and poisoning its fish. Finally, Parliament wrote company charters to regulate toxicity.[154] The industry reached the US around 1850 causing pollution and lawsuits.[155]

In industrial cities local experts and reformers, especially after 1890, took the lead in identifying environmental degradation and pollution, and initiating grass-roots movements to demand and achieve reforms.[156] Typically the highest priority went to water and air pollution. The Coal Smoke Abatement Society was formed in Britain in 1898 making it one of the oldest environmental NGOs. It was founded by artist Sir William Blake Richmond, frustrated with the pall cast by coal smoke. Although there were earlier pieces of legislation, the Public Health Act 1875 required all furnaces and fireplaces to consume their own smoke. It also provided for sanctions against factories that emitted large amounts of black smoke. The provisions of this law were extended in 1926 with the Smoke Abatement Act to include other emissions, such as soot, ash, and gritty particles and to empower local authorities to impose their own regulations.[157]

Nations and nationalism

In his 1983 book Nations and Nationalism, philosopher Ernest Gellner argues that the industrial revolution and economic modernization spurred the creation of nations.[158]

Industrialisation beyond the United Kingdom

Continental Europe

The Industrial Revolution on Continental Europe came a little later than in Great Britain. In many industries, this involved the application of technology developed in Britain in new places. Often the technology was purchased from Britain or British engineers and entrepreneurs moved abroad in search of new opportunities. By 1809, part of the Ruhr Valley in Westphalia was called 'Miniature England' because of its similarities to the industrial areas of England. The German, Russian and Belgian governments all provided state funding to the new industries. In some cases (such as iron), the different availability of resources locally meant that only some aspects of the British technology were adopted.

Belgium

Belgium was the second country, after Britain, in which the Industrial Revolution took place and the first in continental Europe: Wallonia (French-speaking southern Belgium) was the first region to follow the British model successfully. Starting in the middle of the 1820s, and especially after Belgium became an independent nation in 1830, numerous works comprising coke blast furnaces as well as puddling and rolling mills were built in the coal mining areas around Liège and Charleroi. The leader was a transplanted Englishman John Cockerill. His factories at Seraing integrated all stages of production, from engineering to the supply of raw materials, as early as 1825.[159]

Wallonia exemplified the radical evolution of industrial expansion. Thanks to coal (the French word "houille" was coined in Wallonia),[160] the region geared up to become the 2nd industrial power in the world after Britain. But it is also pointed out by many researchers, with its Sillon industriel, 'Especially in the Haine, Sambre and Meuse valleys, between the Borinage and Liège, [...] there was a huge industrial development based on coal-mining and iron-making...'.[161] Philippe Raxhon wrote about the period after 1830: "It was not propaganda but a reality the Walloon regions were becoming the second industrial power all over the world after Britain."[162] "The sole industrial centre outside the collieries and blast furnaces of Walloon was the old cloth-making town of Ghent."[163] Michel De Coster, Professor at the Université de Liège wrote also: "The historians and the economists say that Belgium was the second industrial power of the world, in proportion to its population and its territory [...] But this rank is the one of Wallonia where the coal-mines, the blast furnaces, the iron and zinc factories, the wool industry, the glass industry, the weapons industry... were concentrated." [164]

Demographic effects

Wallonia was also the birthplace of a strong Socialist party and strong trade-unions in a particular sociological landscape. At the left, the Sillon industriel, which runs from Mons in the west, to Verviers in the east (except part of North Flanders, in another period of the industrial revolution, after 1920). Even if Belgium is the second industrial country after Britain, the effect of the industrial revolution there was very different. In 'Breaking stereotypes', Muriel Neven and Isabelle Devious say:

The industrial revolution changed a mainly rural society into an urban one, but with a strong contrast between northern and southern Belgium. During the Middle Ages and the Early Modern Period, Flanders was characterised by the presence of large urban centres [...] at the beginning of the nineteenth century this region (Flanders), with an urbanisation degree of more than 30 per cent, remained one of the most urbanised in the world. By comparison, this proportion reached only 17 per cent in Wallonia, barely 10 per cent in most West European countries, 16 per cent in France and 25 per cent in Britain. Nineteenth century industrialisation did not affect the traditional urban infrastructure, except in Ghent [...] Also, in Wallonia the traditional urban network was largely unaffected by the industrialisation process, even though the proportion of city-dwellers rose from 17 to 45 per cent between 1831 and 1910. Especially in the Haine, Sambre and Meuse valleys, between the Borinage and Liège, where there was a huge industrial development based on coal-mining and iron-making, urbanisation was fast. During these eighty years the number of municipalities with more than 5,000 inhabitants increased from only 21 to more than one hundred, concentrating nearly half of the Walloon population in this region. Nevertheless, industrialisation remained quite traditional in the sense that it did not lead to the growth of modern and large urban centres, but to a conurbation of industrial villages and towns developed around a coal-mine or a factory. Communication routes between these small centres only became populated later and created a much less dense urban morphology than, for instance, the area around Liège where the old town was there to direct migratory flows.[165]

France

The industrial revolution in France followed a particular course as it did not correspond to the main model followed by other countries. Notably, most French historians argue France did not go through a clear take-off.[166] Instead, France's economic growth and industrialisation process was slow and steady through the 18th and 19th centuries. However, some stages were identified by Maurice Lévy-Leboyer:

 • French Revolution and Napoleonic wars (1789–1815),
 • industrialisation, along with Britain (1815–1860),
 • economic slowdown (1860–1905),
 • renewal of the growth after 1905.

Germany

Based on its leadership in chemical research in the universities and industrial laboratories, Germany, which was unified in 1871, became dominant in the world's chemical industry in the late 19th century. At first the production of dyes based on aniline was critical.[167]

Germany's political disunity—with three dozen states—and a pervasive conservatism made it difficult to build railways in the 1830s. However, by the 1840s, trunk lines linked the major cities; each German state was responsible for the lines within its own borders. Lacking a technological base at first, the Germans imported their engineering and hardware from Britain, but quickly learned the skills needed to operate and expand the railways. In many cities, the new railway shops were the centres of technological awareness and training, so that by 1850, Germany was self-sufficient in meeting the demands of railroad construction, and the railways were a major impetus for the growth of the new steel industry. Observers found that even as late as 1890, their engineering was inferior to Britain's. However, German unification in 1870 stimulated consolidation, nationalisation into state-owned companies, and further rapid growth. Unlike the situation in France, the goal was support of industrialisation, and so heavy lines crisscrossed the Ruhr and other industrial districts, and provided good connections to the major ports of Hamburg and Bremen. By 1880, Germany had 9,400 locomotives pulling 43,000 passengers and 30,000 tons of freight, and pulled ahead of France.[168]

Sweden

During the period 1790–1815 Sweden experienced two parallel economic movements: an agricultural revolution with larger agricultural estates, new crops and farming tools and a commercialisation of farming, and a protoindustrialisation, with small industries being established in the countryside and with workers switching between agricultural work in summer and industrial production in winter. This led to economic growth benefiting large sections of the population and leading up to a consumption revolution starting in the 1820s. Between 1815 and 1850, the protoindustries developed into more specialised and larger industries. This period witnessed increasing regional specialisation with mining in Bergslagen, textile mills in Sjuhäradsbygden and forestry in Norrland. Several important institutional changes took place in this period, such as free and mandatory schooling introduced in 1842 (as the first country in the world), the abolition of the national monopoly on trade in handicrafts in 1846, and a stock company law in 1848.

From 1850 to 1890, Sweden experienced its “first” Industrial Revolution with a veritable explosion in export, dominated by crops, wood and steel. Sweden abolished most tariffs and other barriers to free trade in the 1850s and joined the gold standard in 1873. Large infrastructural investments were made during this period, mainly in the expanding rail road network, which was financed in part by the government and in part by private enterprises.[169] From 1890 to 1930, new industries developed with their focus on the domestic market: mechanical engineering, power utilities, papermaking and textile.

Japan

The industrial revolution began about 1870 as Meiji period leaders decided to catch up with the West. The government built railroads, improved roads, and inaugurated a land reform programme to prepare the country for further development. It inaugurated a new Western-based education system for all young people, sent thousands of students to the United States and Europe, and hired more than 3,000 Westerners to teach modern science, mathematics, technology, and foreign languages in Japan (Foreign government advisors in Meiji Japan).

In 1871, a group of Japanese politicians known as the Iwakura Mission toured Europe and the United States to learn western ways. The result was a deliberate state-led industrialisation policy to enable Japan to quickly catch up. The Bank of Japan, founded in 1882,[170] used taxes to fund model steel and textile factories. Education was expanded and Japanese students were sent to study in the west.

Modern industry first appeared in textiles, including cotton and especially silk, which was based in home workshops in rural areas.[171]

United States

Slater's Mill in Pawtucket, Rhode Island.

During the late 18th an early 19th centuries when the UK and parts of Western Europe began to industrialise, the US was primarily an agricultural and natural resource producing and processing economy.[172] The building of roads and canals, the introduction of steamboats and the building of railroads were important for handling agricultural and natural resource products in the large and sparsely populated country of the period.[173][174]

Important American technological contributions during the period of the Industrial Revolution were the cotton gin and the development of a system for making interchangeable parts, the latter aided by the development of the milling machine in the US. The development of machine tools and the system of interchangeable parts were the basis for the rise of the US as the world's leading industrial nation in the late 19th century.

Oliver Evans invented an automated flour mill in the mid-1780s that used control mechanisms and conveyors so that no labour was needed from the time grain was loaded into the elevator buckets until flour was discharged into a wagon. This is considered to be the first modern materials handling system an important advance in the progress toward mass production.[36]

The United States originally used horse-powered machinery for small scale applications such as grain milling, but eventually switched to water power after textile factories began being built in the 1790s. As a result, industrialisation was concentrated in New England and the Northeastern United States, which has fast-moving rivers. The newer water-powered production lines proved more economical than horse-drawn production. In the late 19th century steam-powered manufacturing overtook water-powered manufacturing, allowing the industry to spread to the Midwest.

Thomas Somers and the Cabot Brothers founded the Beverly Cotton Manufactory in 1787, the first cotton mill in America, the largest cotton mill of its era,[175] and a significant milestone in the research and development of cotton mills in the future. This mill was designed to use horse power, but the operators quickly learned that the horse-drawn platform was economically unstable, and had economic losses for years. Despite the losses, the Manufactory served as a playground of innovation, both in turning a large amount of cotton, but also developing the water-powered milling structure used in Slater's Mill.[176]

In 1793, Samuel Slater (1768–1835) founded the Slater Mill at Pawtucket, Rhode Island. He had learned of the new textile technologies as a boy apprentice in Derbyshire, England, and defied laws against the emigration of skilled workers by leaving for New York in 1789, hoping to make money with his knowledge. After founding Slater's Mill, he went on to own 13 textile mills.[177] Daniel Day established a wool carding mill in the Blackstone Valley at Uxbridge, Massachusetts in 1809, the third woollen mill established in the US (The first was in Hartford, Connecticut, and the second at Watertown, Massachusetts.) The John H. Chafee Blackstone River Valley National Heritage Corridor retraces the history of "America's Hardest-Working River', the Blackstone. The Blackstone River and its tributaries, which cover more than 45 miles (72 km) from Worcester, Massachusetts to Providence, Rhode Island, was the birthplace of America's Industrial Revolution. At its peak over 1,100 mills operated in this valley, including Slater's mill, and with it the earliest beginnings of America's Industrial and Technological Development.

Merchant Francis Cabot Lowell from Newburyport, Massachusetts memorised the design of textile machines on his tour of British factories in 1810. Realising that the War of 1812 had ruined his import business but that a demand for domestic finished cloth was emerging in America, on his return to the United States, he set up the Boston Manufacturing Company. Lowell and his partners built America's second cotton-to-cloth textile mill at Waltham, Massachusetts, second to the Beverly Cotton Manufactory. After his death in 1817, his associates built America's first planned factory town, which they named after him. This enterprise was capitalised in a public stock offering, one of the first uses of it in the United States. Lowell, Massachusetts, using 5.6 miles (9.0 km) of canals and 10,000 horsepower delivered by the Merrimack River, is considered by some as a major contributor to the success of the American Industrial Revolution. The short-lived utopia-like Waltham-Lowell system was formed, as a direct response to the poor working conditions in Britain. However, by 1850, especially following the Irish Potato Famine, the system had been replaced by poor immigrant labour.

A major U.S. contribution to industrialisation was the development of techniques to make interchangeable parts from metal. Precision metal machining techniques were developed by the U.S. Department of War to make interchangeable parts for small firearms. The development work took place at the Federal Arsenals at Springfield Armory and Harpers Ferry Armory. Techniques for precision machining using machine tools included using fixtures to hold the parts in proper position, jigs to guide the cutting tools and precision blocks and gauges to measure the accuracy. The milling machine, a fundamental machine tool, is believed to have been invented by Eli Whitney, who was a government contractor who built firearms as part of this program. Another important invention was the Blanchard lathe, invented by Thomas Blanchard. The Blanchard lathe, or pattern tracing lathe, was actually a shaper that could produce copies of wooden gun stocks. The use of machinery and the techniques for producing standardised and interchangeable parts became known as the American system of manufacturing.[36]

Precision manufacturing techniques made it possible to build machines that mechanised the shoe industry.[178] and the watch industry. The industrialisation of the watch industry started 1854 also in Waltham, Massachusetts, at the Waltham Watch Company, with the development of machine tools, gauges and assembling methods adapted to the micro precision required for watches.

Second Industrial Revolution

Steel is often cited as the first of several new areas for industrial mass-production, which are said to characterise a "Second Industrial Revolution", beginning around 1850, although a method for mass manufacture of steel was not invented until the 1860s, when Sir Henry Bessemer invented a new furnace which could convert molten pig iron into steel in large quantities. However, it only became widely available in the 1870s after the process was modified to produce more uniform quality.[41][179] Bessemer steel was being displaced by the open hearth furnace near the end of the 19th century.

Sir Henry Bessemer’s Bessemer converter, the most important technique for making steel from the 1850s to the 1950s. Located in Sheffield (Steel City)

This Second Industrial Revolution gradually grew to include chemicals, mainly the chemical industries, petroleum (refining and distribution), and, in the 20th century, the automotive industry, and was marked by a transition of technological leadership from Britain to the United States and Germany.

The increasing availability of economical petroleum products also reduced the importance of coal and further widened the potential for industrialisation.

A new revolution began with electricity and electrification in the electrical industries. The introduction of hydroelectric power generation in the Alps enabled the rapid industrialisation of coal-deprived northern Italy, beginning in the 1890s.

By the 1890s, industrialisation in these areas had created the first giant industrial corporations with burgeoning global interests, as companies like U.S. Steel, General Electric, Standard Oil and Bayer AG joined the railroad and ship companies on the world's stock markets.

Causes

Regional GDP per capita changed very little for most of human history before the Industrial Revolution.

The causes of the Industrial Revolution were complicated and remain a topic for debate. Geographic factors include Britain's vast mineral resources. In addition to metal ores, Britain had the highest quality coal reserves known at the time. Britain also had abundant water power and highly productive agriculture. Britain also had numerous seaports and navigable waterways.[180]

Some historians believe the Industrial Revolution was an outgrowth of social and institutional changes brought by the end of feudalism in Britain after the English Civil War in the 17th century, although feudalism began to break down after the Black Death of the mid 14th century, followed by other epidemics, until the population reached a low in the 14th century. This created labour shortages and led to falling food prices and a peak in real wages around 1500, after which population growth began reducing wages. Inflation caused by coinage debasement after 1540 followed by precious metals supply increasing from the Americas caused land rents (often long term leases that transferred to heirs on death) to fall in real terms.[181]

The Enclosure movement and the British Agricultural Revolution made food production more efficient and less labour-intensive, forcing the farmers who could no longer be self-sufficient in agriculture into cottage industry, for example weaving, and in the longer term into the cities and the newly developed factories.[182] The colonial expansion of the 17th century with the accompanying development of international trade, creation of financial markets and accumulation of capital are also cited as factors, as is the scientific revolution of the 17th century.[183] A change in marrying patterns to getting married later made people able to accumulate more human capital during their youth, thereby encouraging economic development.[184]

Until the 1980s, it was universally believed by academic historians that technological innovation was the heart of the Industrial Revolution and the key enabling technology was the invention and improvement of the steam engine.[185] However, recent research into the Marketing Era has challenged the traditional, supply-oriented interpretation of the Industrial Revolution.[186]

Lewis Mumford has proposed that the Industrial Revolution had its origins in the Early Middle Ages, much earlier than most estimates.[187] He explains that the model for standardised mass production was the printing press and that "the archetypal model for the industrial era was the clock". He also cites the monastic emphasis on order and time-keeping, as well as the fact that medieval cities had at their centre a church with bell ringing at regular intervals as being necessary precursors to a greater synchronisation necessary for later, more physical, manifestations such as the steam engine.

The presence of a large domestic market should also be considered an important driver of the Industrial Revolution, particularly explaining why it occurred in Britain. In other nations, such as France, markets were split up by local regions, which often imposed tolls and tariffs on goods traded among them.[188] Internal tariffs were abolished by Henry VIII of England, they survived in Russia until 1753, 1789 in France and 1839 in Spain.

Governments' grant of limited monopolies to inventors under a developing patent system (the Statute of Monopolies in 1623) is considered an influential factor. The effects of patents, both good and ill, on the development of industrialisation are clearly illustrated in the history of the steam engine, the key enabling technology. In return for publicly revealing the workings of an invention the patent system rewarded inventors such as James Watt by allowing them to monopolise the production of the first steam engines, thereby rewarding inventors and increasing the pace of technological development. However, monopolies bring with them their own inefficiencies which may counterbalance, or even overbalance, the beneficial effects of publicising ingenuity and rewarding inventors.[189] Watt's monopoly prevented other inventors, such as Richard Trevithick, William Murdoch, or Jonathan Hornblower, whom Boulton and Watt sued, from introducing improved steam engines, thereby retarding the spread of steam power.[190][191]

Causes in Europe

Interior of the London Coal Exchange, c. 1808.
European 17th-century colonial expansion, international trade, and creation of financial markets produced a new legal and financial environment, one which supported and enabled 18th-century industrial growth.

One question of active interest to historians is why the Industrial Revolution occurred in Europe and not in other parts of the world in the 18th century, particularly China, India, and the Middle East (which pioneered in shipbuilding, textile production, water mills, and much more in the period between 750 and 1100[192]), or at other times like in Classical Antiquity[193] or the Middle Ages.[194] A recent account argued that Europeans have been characterized for thousands of years by a freedom-loving culture originating from the aristocratic societies of early Indo-European invaders.[195] Many historians, however, have challenged this explanation as being not only Eurocentric, but also ignoring historical context. In fact, before the Industrial Revolution, "there existed something of a global economic parity between the most advanced regions in the world economy."[196] These historians have suggested a number of other factors, including education, technological changes[197] (see Scientific Revolution in Europe), "modern" government, "modern" work attitudes, ecology, and culture.[198]

China was the world's most technologically advanced country for many centuries; however, China stagnated economically and technologically and was surpassed by Western Europe before the Age of Discovery, by which time China banned imports and denied entry to foreigners. China was also a totalitarian society. China also heavily taxed transported goods.[199][200] Modern estimates of per capita income in Western Europe in the late 18th century are of roughly 1,500 dollars in purchasing power parity (and Britain had a per capita income of nearly 2,000 dollars[201]) whereas China, by comparison, had only 450 dollars. India was essentially feudal, politically fragmented and not as economically advanced as Western Europe.[202]

Historians such as David Landes and sociologist Max Weber and Rodney Stark credit the different belief systems in Asia and Europe with dictating where the revolution occurred.[203][204] The religion and beliefs of Europe were largely products of Judaeo-Christianity and Greek thought. Conversely, Chinese society was founded on men like Confucius, Mencius, Han Feizi (Legalism), Lao Tzu (Taoism), and Buddha (Buddhism), resulting in very different worldviews.[205] Other factors include the considerable distance of China's coal deposits, though large, from its cities as well as the then unnavigable Yellow River that connects these deposits to the sea.[206]

Regarding India, the Marxist historian Rajani Palme Dutt said: "The capital to finance the Industrial Revolution in India instead went into financing the Industrial Revolution in Britain."[207] In contrast to China, India was split up into many competing kingdoms after the decline of the Mughal Empire, with the major ones in its aftermath including the Marathas, Sikhs, Bengal Subah, and Kingdom of Mysore. In addition, the economy was highly dependent on two sectors—agriculture of subsistence and cotton, and there appears to have been little technical innovation. It is believed that the vast amounts of wealth were largely stored away in palace treasuries by monarchs prior to the British take over.[citation needed]

Economic historian Joel Mokyr argued that political fragmentation (the presence of a large number of European states) made it possible for heterodox ideas to thrive, as entrepreneurs, innovators, ideologues and heretics could easily flee to a neighboring state in the event that the one state would try to suppress their ideas and activities. This is what set Europe apart from the technologically advanced, large unitary empires such as China and India by providing "an insurance against economic and technological stagnation".[208] China had both a printing press and movable type, and India had similar levels scientific and technological achievement as Europe in 1700, yet the Industrial Revolution would occur in Europe, not China or India. In Europe, political fragmentation was coupled with an "integrated market for ideas" where Europe's intellectuals used the lingua franca of Latin, had a shared intellectual basis in Europe's classical heritage and the pan-European institution of the Republic of Letters.[209]

In addition, Europe's monarchs desperately needed revenue, pushing them into alliances with their merchant classes. Small groups of merchants were granted monopolies and tax-collecting responsibilities in exchange for payments to the state. Located in a region "at the hub of the largest and most varied network of exchange in history,"[210] Europe advanced as the leader of the Industrial Revolution. In the Americas, Europeans found a windfall of silver, timber, fish, and maize, leading historian Peter Stearns to conclude that "Europe's Industrial Revolution stemmed in great part from Europe's ability to draw disproportionately on world resources."[211]

Modern capitalism originated in the Italian city-states around the end of the first millennium. The city-states were prosperous cities that were independent from feudal lords. They were largely republics whose governments were typically composed of merchants, manufacturers, members of guilds, bankers and financiers. The Italian city-states built a network of branch banks in leading western European cities and introduced double entry bookkeeping. Italian commerce was supported by schools that taught numeracy in financial calculations through abacus schools.[204]

Causes in Britain

As the Industrial Revolution developed British manufactured output surged ahead of other economies.

Great Britain provided the legal and cultural foundations that enabled entrepreneurs to pioneer the Industrial Revolution.[212] Key factors fostering this environment were:

 • The period of peace and stability which followed the unification of England and Scotland[1]
 • There were no internal trade barriers, including between England and Scotland, or feudal tolls and tariffs, making Britain the "largest coherent market in Europe"[1]:46
 • The rule of law (enforcing property rights and respecting the sanctity of contracts)[1]
 • A straightforward legal system that allowed the formation of joint-stock companies (corporations)[1]
 • Free market (capitalism)[1]
 • Geographical and natural resource advantages of Great Britain were the fact that it had extensive coastlines and many navigable rivers in an age where water was the easiest means of transportation and Britain had the highest quality coal in Europe. Britain also had a large number of sites for water power.[1]
"An unprecedented explosion of new ideas, and new technological inventions, transformed our use of energy, creating an increasingly industrial and urbanised country. Roads, railways and canals were built. Great cities appeared. Scores of factories and mills sprang up. Our landscape would never be the same again. It was a revolution that transformed not only the country, but the world itself."

– British historian Jeremy Black on the BBC's Why the Industrial Revolution Happened Here.[117]

There were two main values that really drove the Industrial Revolution in Britain. These values were self-interest and an entrepreneurial spirit. Because of these interests, many industrial advances were made that resulted in a huge increase in personal wealth and a consumer revolution.[117] These advancements also greatly benefitted the British society as a whole. Countries around the world started to recognise the changes and advancements in Britain and use them as an example to begin their own Industrial Revolutions.[213]

The debate about the start of the Industrial Revolution also concerns the massive lead that Great Britain had over other countries. Some have stressed the importance of natural or financial resources that Britain received from its many overseas colonies or that profits from the British slave trade between Africa and the Caribbean helped fuel industrial investment. However, it has been pointed out that slave trade and West Indian plantations provided only 5% of the British national income during the years of the Industrial Revolution.[214] Even though slavery accounted for so little, Caribbean-based demand accounted for 12% of Britain's industrial output.[215]

William Bell Scott Iron and Coal, 1855–60

Instead, the greater liberalisation of trade from a large merchant base may have allowed Britain to produce and use emerging scientific and technological developments more effectively than countries with stronger monarchies, particularly China and Russia. Britain emerged from the Napoleonic Wars as the only European nation not ravaged by financial plunder and economic collapse, and having the only merchant fleet of any useful size (European merchant fleets were destroyed during the war by the Royal Navy[216]). Britain's extensive exporting cottage industries also ensured markets were already available for many early forms of manufactured goods. The conflict resulted in most British warfare being conducted overseas, reducing the devastating effects of territorial conquest that affected much of Europe. This was further aided by Britain's geographical position—an island separated from the rest of mainland Europe.

William and Mary Presenting the Cap of Liberty to Europe, 1716, Sir James Thornhill. Enthroned in heaven with the Virtues behind them are the royals William III and Mary II who had taken the throne after the Glorious Revolution and signed the English Bill of Rights of 1689. William tramples on arbitrary power and hands the red cap of liberty to Europe where, unlike Britain, absolute monarchy stayed the normal form of power execution. Below William is the French king Louis XIV.[217]

Another theory is that Britain was able to succeed in the Industrial Revolution due to the availability of key resources it possessed. It had a dense population for its small geographical size. Enclosure of common land and the related agricultural revolution made a supply of this labour readily available. There was also a local coincidence of natural resources in the North of England, the English Midlands, South Wales and the Scottish Lowlands. Local supplies of coal, iron, lead, copper, tin, limestone and water power resulted in excellent conditions for the development and expansion of industry. Also, the damp, mild weather conditions of the North West of England provided ideal conditions for the spinning of cotton, providing a natural starting point for the birth of the textiles industry.

The stable political situation in Britain from around 1688 following the Glorious Revolution, and British society's greater receptiveness to change (compared with other European countries) can also be said to be factors favouring the Industrial Revolution. Peasant resistance to industrialisation was largely eliminated by the Enclosure movement, and the landed upper classes developed commercial interests that made them pioneers in removing obstacles to the growth of capitalism.[218] (This point is also made in Hilaire Belloc's The Servile State.)

The French philosopher Voltaire wrote about capitalism and religious tolerance in his book on English society, Letters on the English (1733), noting why England at that time was more prosperous in comparison to the country's less religiously tolerant European neighbours. "Take a view of the Royal Exchange in London, a place more venerable than many courts of justice, where the representatives of all nations meet for the benefit of mankind. There the Jew, the Mahometan [Muslim], and the Christian transact together, as though they all professed the same religion, and give the name of infidel to none but bankrupts. There the Presbyterian confides in the Anabaptist, and the Churchman depends on the Quaker's word. If one religion only were allowed in England, the Government would very possibly become arbitrary; if there were but two, the people would cut one another's throats; but as there are such a multitude, they all live happy and in peace."[219]

Britain's population grew 280% 1550–1820, while the rest of Western Europe grew 50–80%. Seventy percent of European urbanisation happened in Britain 1750–1800. By 1800, only the Netherlands was more urbanised than Britain. This was only possible because coal, coke, imported cotton, brick and slate had replaced wood, charcoal, flax, peat and thatch. The latter compete with land grown to feed people while mined materials do not. Yet more land would be freed when chemical fertilisers replaced manure and horse's work was mechanised. A workhorse needs 3 to 5 acres (1.21 to 2.02 ha) for fodder while even early steam engines produced four times more mechanical energy.

In 1700, 5/6 of coal mined worldwide was in Britain, while the Netherlands had none; so despite having Europe's best transport, most urbanised, well paid, literate people and lowest taxes, it failed to industrialise. In the 18th century, it was the only European country whose cities and population shrank. Without coal, Britain would have run out of suitable river sites for mills by the 1830s.[220] Based on science and experimentation from the continent, the steam engine was developed specifically for pumping water out of mines, many of which in Britain had been mined to below the water table. Although extremely inefficient they were economical because they used unsaleable coal.[221] Iron rails were developed to transport coal, which was a major economic sector in Britain.

Economic historian Robert Allen has argued that high wages, cheap capital and very cheap energy in Britain made it the ideal place for the industrial revolution to occur.[222] These factors made it vastly more profitable to invest in research and development, and to put technology to use in Britain than other societies.[222] However, two 2018 studies in The Economic History Review showed that wages were not particularly high in the British spinning sector or the construction sector, casting doubt on Allen's explanation.[223][224]

Transfer of knowledge

A Philosopher Lecturing on the Orrery (c. 1766). Informal philosophical societies spread scientific advances

Knowledge of innovation was spread by several means. Workers who were trained in the technique might move to another employer or might be poached. A common method was for someone to make a study tour, gathering information where he could. During the whole of the Industrial Revolution and for the century before, all European countries and America engaged in study-touring; some nations, like Sweden and France, even trained civil servants or technicians to undertake it as a matter of state policy. In other countries, notably Britain and America, this practice was carried out by individual manufacturers eager to improve their own methods. Study tours were common then, as now, as was the keeping of travel diaries. Records made by industrialists and technicians of the period are an incomparable source of information about their methods.

Another means for the spread of innovation was by the network of informal philosophical societies, like the Lunar Society of Birmingham, in which members met to discuss 'natural philosophy' (i.e. science) and often its application to manufacturing. The Lunar Society flourished from 1765 to 1809, and it has been said of them, "They were, if you like, the revolutionary committee of that most far reaching of all the eighteenth century revolutions, the Industrial Revolution".[225] Other such societies published volumes of proceedings and transactions. For example, the London-based Royal Society of Arts published an illustrated volume of new inventions, as well as papers about them in its annual Transactions.

There were publications describing technology. Encyclopaedias such as Harris's Lexicon Technicum (1704) and Abraham Rees's Cyclopaedia (1802–1819) contain much of value. Cyclopaedia contains an enormous amount of information about the science and technology of the first half of the Industrial Revolution, very well illustrated by fine engravings. Foreign printed sources such as the Descriptions des Arts et Métiers and Diderot's Encyclopédie explained foreign methods with fine engraved plates.

Periodical publications about manufacturing and technology began to appear in the last decade of the 18th century, and many regularly included notice of the latest patents. Foreign periodicals, such as the Annales des Mines, published accounts of travels made by French engineers who observed British methods on study tours.

Protestant work ethic

Another theory is that the British advance was due to the presence of an entrepreneurial class which believed in progress, technology and hard work.[226] The existence of this class is often linked to the Protestant work ethic (see Max Weber) and the particular status of the Baptists and the dissenting Protestant sects, such as the Quakers and Presbyterians that had flourished with the English Civil War. Reinforcement of confidence in the rule of law, which followed establishment of the prototype of constitutional monarchy in Britain in the Glorious Revolution of 1688, and the emergence of a stable financial market there based on the management of the national debt by the Bank of England, contributed to the capacity for, and interest in, private financial investment in industrial ventures.

Dissenters found themselves barred or discouraged from almost all public offices, as well as education at England's only two universities at the time (although dissenters were still free to study at Scotland's four universities). When the restoration of the monarchy took place and membership in the official Anglican Church became mandatory due to the Test Act, they thereupon became active in banking, manufacturing and education. The Unitarians, in particular, were very involved in education, by running Dissenting Academies, where, in contrast to the universities of Oxford and Cambridge and schools such as Eton and Harrow, much attention was given to mathematics and the sciences – areas of scholarship vital to the development of manufacturing technologies.

Historians sometimes consider this social factor to be extremely important, along with the nature of the national economies involved. While members of these sects were excluded from certain circles of the government, they were considered fellow Protestants, to a limited extent, by many in the middle class, such as traditional financiers or other businessmen. Given this relative tolerance and the supply of capital, the natural outlet for the more enterprising members of these sects would be to seek new opportunities in the technologies created in the wake of the scientific revolution of the 17th century.

Opposition from Romanticism

During the Industrial Revolution an intellectual and artistic hostility towards the new industrialisation developed, associated with the Romantic movement. Romanticism revered the traditionalism of rural life and recoiled against the upheavals caused by industrialization, urbanization and the wretchedness of the working classes.[227] Its major exponents in English included the artist and poet William Blake and poets William Wordsworth, Samuel Taylor Coleridge, John Keats, Lord Byron and Percy Bysshe Shelley. The movement stressed the importance of "nature" in art and language, in contrast to "monstrous" machines and factories; the "Dark satanic mills" of Blake's poem "And did those feet in ancient time". Mary Shelley's novel Frankenstein reflected concerns that scientific progress might be two-edged. French Romanticism likewise was highly critical of industry.[228]

See also

Footnotes

 1. ^ A transnational corporation differs from a traditional multinational corporation in that it does not identify itself with one national home. While traditional multinational corporations are national companies with foreign subsidiaries, transnational corporations spread out their operations in many countries sustaining high levels of local responsiveness. An example of a transnational corporation is the Royal Dutch Shell corporation whose headquarters may be in The Hague (Netherlands) but its registered office and main executive body is headquartered in London, United Kingdom. Another example of a transnational corporation is Nestlé who employ senior executives from many countries and try to make decisions from a global perspective rather than from one centralized headquarters. While the VOC established its main administrative center, as the second headquarters, in Batavia (Dutch East Indies, 1610–1800), the company's global headquarters was in Amsterdam (Dutch Republic). Also, the company had important operations elsewhere.

References

 1. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v David S. Landes (1969). The Unbound Prometheus. Press Syndicate of the University of Cambridge. ISBN 978-0-521-09418-4.
 2. ^ Horn, Jeff; Rosenband, Leonard; Smith, Merritt (2010). Reconceptualizing the Industrial Revolution. Cambridge MA, London: MIT Press. ISBN 978-0-262-51562-7.
 3. ^ E. Anthony Wrigley, "Reconsidering the Industrial Revolution: England and Wales." Journal of Interdisciplinary History 49.01 (2018): 9–42.
 4. ^ Reisman, George (1998). Capitalism: A complete understanding of the nature and value of human economic life. Jameson Books. p. 127. ISBN 978-0-915463-73-2.
 5. ^ Junie T. Tong (2016). Finance and Society in 21st Century China: Chinese Culture Versus Western Markets. CRC Press. p. 151. ISBN 978-1-317-13522-7.
 6. ^ John L. Esposito, ed. (2004). The Islamic World: Past and Present. Volume 1: Abba - Hist. Oxford University Press. p. 174. ISBN 978-0-19-516520-3.
 7. ^ Indrajit Ray (2011). Bengal Industries and the British Industrial Revolution (1757-1857). Routledge. pp. 7–10. ISBN 978-1-136-82552-1.
 8. ^ a b Landes, David (1999). The Wealth and Poverty of Nations. W.W. Norton & Company. ISBN 978-0-393-31888-3.
 9. ^ a b Lucas, Robert E., Jr. (2002). Lectures on Economic Growth. Cambridge: Harvard University Press. pp. 109–10. ISBN 978-0-674-01601-9.
 10. ^ a b Feinstein, Charles (September 1998). "Pessimism Perpetuated: Real Wages and the Standard of Living in Britain during and after the Industrial Revolution". Journal of Economic History. 58 (3): 625–58. doi:10.1017/s0022050700021100.
 11. ^ a b Szreter & Mooney; Mooney (February 1998). "Urbanization, Mortality, and the Standard of Living Debate: New Estimates of the Expectation of Life at Birth in Nineteenth-Century British Cities". The Economic History Review. 51 (1): 104. doi:10.1111/1468-0289.00084.
 12. ^ Robert Lucas, Jr. (2003). "The Industrial Revolution". Federal Reserve Bank of Minneapolis. Archived from the original on 27 November 2007. Retrieved 14 November 2007. it is fairly clear that up to 1800 or maybe 1750, no society had experienced sustained growth in per capita income. (Eighteenth century population growth also averaged one-third of 1 percent, the same as production growth.) That is, up to about two centuries ago, per capita incomes in all societies were stagnated at around $400 to $800 per year.
 13. ^ Lucas, Robert (2003). "The Industrial Revolution Past and Future". Archived from the original on 27 November 2007. [consider] annual growth rates of 2.4 percent for the first 60 years of the 20th century, of 1 percent for the entire 19th century, of one-third of 1 percent for the 18th century
 14. ^ McCloskey, Deidre (2004). "Review of The Cambridge Economic History of Modern Britain (edited by Roderick Floud and Paul Johnson), Times Higher Education Supplement, 15 January 2004".
 15. ^ Keibek, Sebastiaan A.J. (2016). The male occupational structure of England and Wales, 1600–1850 (PhD). University of Cambridge.
 16. ^ a b Eric Hobsbawm, The Age of Revolution: Europe 1789–1848, Weidenfeld & Nicolson Ltd., p. 27 ISBN 0-349-10484-0
 17. ^ a b Joseph E Inikori. Africans and the Industrial Revolution in England, Cambridge University Press. ISBN 0-521-01079-9 Read it
 18. ^ Berg, Maxine; Hudson, Pat (1992). "Rehabilitating the Industrial Revolution" (PDF). The Economic History Review. 45 (1): 24–50. doi:10.2307/2598327. JSTOR 2598327.
 19. ^ Rehabilitating the Industrial Revolution Archived 9 November 2006 at the Wayback Machine by Julie Lorenzen, Central Michigan University. Retrieved November 2006.
 20. ^ a b Gupta, Bishnupriya. "Cotton Textiles and the Great Divergence: Lancashire, India and Shifting Competitive Advantage, 1600–1850" (PDF). International Institute of Social History. Department of Economics, University of Warwick. Retrieved 5 December 2016.
 21. ^ Taylor, George Rogers (1951). The Transportation Revolution, 1815–1860. ISBN 978-0-87332-101-3.
 22. ^ a b c d e f g h i j k l m Roe, Joseph Wickham (1916), English and American Tool Builders, New Haven, Connecticut: Yale University Press, LCCN 16011753. Reprinted by McGraw-Hill, New York and London, 1926 (LCCN 27-24075); and by Lindsay Publications, Inc., Bradley, Illinois, (ISBN 978-0-917914-73-7).
 23. ^ a b Hunter 1985
 24. ^ Crouzet, François (1996). "France". In Teich, Mikuláš; Porter, Roy (eds.). The industrial revolution in national context: Europe and the USA. Cambridge University Press. p. 45. ISBN 978-0-521-40940-7. LCCN 95025377.
 25. ^ BLANQUI Jérôme-Adolphe, Histoire de l'économie politique en Europe depuis les anciens jusqu'à nos jours, 1837, ISBN 978-0-543-94762-8
 26. ^ Hudson, Pat (1992). The Industrial Revolution. London: Edward Arnold. p. 11. ISBN 978-0-7131-6531-9.
 27. ^ Ogilvie, Sheilagh (2008). "Protoindustrialization". In Durlauf, Steven; Blume, Lawrence (eds.). The New Palgrave Dictionary of Economics. 6. Palgrave Macmillan. pp. 711–714. ISBN 978-0-230-22642-5.
 28. ^ Elvin 1973, pp. 7, 113–199.
 29. ^ Broadberry, Stephen N.; Guan, Hanhui; Li, David D. (1 April 2017). "China, Europe and the Great Divergence: A Study in Historical National Accounting, 980–1850". CEPR Discussion Paper. SSRN 2957511.
 30. ^ Eric Bond; Sheena Gingerich; Oliver Archer-Antonsen; Liam Purcell; Elizabeth Macklem (17 February 2003). "The Industrial Revolution – Innovations". Industrialrevolution.sea.ca. Retrieved 30 January 2011.
 31. ^ Ayres 1989, p. 17
 32. ^ David S. Landes (1969). The Unbound Prometheus. Press Syndicate of the University of Cambridge. p. 218. ISBN 978-0-521-09418-4.
 33. ^ Rosen, William (2012). The Most Powerful Idea in the World: A Story of Steam, Industry and Invention. University Of Chicago Press. p. 149. ISBN 978-0-226-72634-2.
 34. ^ a b c d e f g h i j k Tylecote, R. F. (1992). A History of Metallurgy, Second Edition. London: Maney Publishing, for the Institute of Materials. ISBN 978-0-901462-88-6.
 35. ^ David S. Landes (1969). The Unbound Prometheus. Press Syndicate of the University of Cambridge. p. 91. ISBN 978-0-521-09418-4.
 36. ^ a b c d e f g Hounshell, David A. (1984), From the American System to Mass Production, 1800–1932: The Development of Manufacturing Technology in the United States, Baltimore, Maryland: Johns Hopkins University Press, ISBN 978-0-8018-2975-8, LCCN 83016269, OCLC 1104810110
 37. ^ Hopkins, Eric (2000). Industrialization and Society. London: Routledge. p. 2.
 38. ^ a b c d e f g h i j k Beckert, Sven (2014). Empire of Cotton: A Global History. US: Vintage Books Division Penguin Random House. ISBN 978-0-375-71396-5.
 39. ^ "Archived copy". Archived from the original on 7 February 2015. Retrieved 5 July 2015.CS1 maint: archived copy as title (link) VOC at the National Library of the Netherlands (in Dutch)
 40. ^ a b c Ayres, Robert (1989). "Technological Transformations and Long Waves" (PDF): 16–17. Archived from the original (PDF) on 1 March 2012. Retrieved 20 December 2012. Cite journal requires |journal= (help)
 41. ^ a b c d e f g h i j McNeil 1990
 42. ^ R. Ray Gehani (1998). "Management of Technology and Operations". p. 63. John Wiley and Sons, 1998
 43. ^ Ayres 1989, p. 1
 44. ^ David S. Landes (1969). The Unbound Prometheus. Press Syndicate of the University of Cambridge. p. 63. ISBN 978-0-521-09418-4.
 45. ^ Ayres 1989, p. 18
 46. ^ Angela Lakwete (2005). Inventing the Cotton Gin: Machine and Myth in Antebellum America. Johns Hopkins University Press. ISBN 978-0-8018-8272-2.
 47. ^ G.E. Mingay (1986). "The Transformation of Britain, 1830–1939". p. 25. Routledge, 1986
 48. ^ Hills, Richard L. "Cotchett, Thomas". Oxford Dictionary of National Biography (online ed.). Oxford University Press. doi:10.1093/ref:odnb/75296. (Subscription or UK public library membership required.)
 49. ^ Fairclough, K. R. "Sorocold, George". Oxford Dictionary of National Biography (online ed.). Oxford University Press. doi:10.1093/ref:odnb/47971. (Subscription or UK public library membership required.)
 50. ^ a b "Ironbridge Gorge". UNESCO World Heritage Centre. UNESCO. Retrieved 20 December 2017.
 51. ^ Gordon, Robert B (1996). American Iron 1607–1900. Baltimore and London: Johns Hopkins University Press. p. 156. ISBN 978-0-8018-6816-0.
 52. ^ Adams, Ryan (27 July 2012). "Danny Boyle's intro on Olympics programme". Awards Daily. Retrieved 20 December 2017.
 53. ^ Temple, Robert; Joseph Needham (1986). The Genius of China: 3000 years of science, discovery and invention. New York: Simon and Schuster. p. 65. Based on the works of Joseph Needham
 54. ^ Author Simon Winchester dates the start of the Industrial Revolution to May 4, 1776, the day that John Wilkinson presented James Watt with his precision-made cylinder. (August 19, 2018) Fareed Zakaria . CNN.com
 55. ^ Rosenberg, Nathan (1982). Inside the Black Box: Technology and Economics. Cambridge; New York: Cambridge University Press. p. 85. ISBN 978-0-521-27367-1.
 56. ^ Landes, David. S. (1969). The Unbound Prometheus: Technological Change and Industrial Development in Western Europe from 1750 to the Present. Cambridge; New York: Press Syndicate of the University of Cambridge. ISBN 978-0-521-09418-4.
 57. ^ Landes 1969, p. 218
 58. ^ Journal of the Iron and Steel Institute. 1879. p. 20.
 59. ^ David S. Landes (1969). The Unbound Prometheus. Press Syndicate of the University of Cambridge. p. 92. ISBN 978-0-521-09418-4.
 60. ^ Ayres 1989, p. 21
 61. ^ Rosenberg, Nathan (1982). Inside the Black Box: Technology and Economics. Cambridge; New York: Cambridge University Press. p. 90. ISBN 978-0-521-27367-1.
 62. ^ "Iron Making | Boundless World History". courses.lumenlearning.com. Retrieved 9 January 2020.
 63. ^ David S. Landes (1969). The Unbound Prometheus. Press Syndicate of the University of Cambridge. p. 104. ISBN 978-0-521-09418-4.
 64. ^ L. T. C. Rolt and J. S. Allen, The Steam Engine of Thomas Newcomen (Landmark Publishing, Ashbourne 1997). p. 145.
 65. ^ Hunter & Bryant 1991
 66. ^ Economics 323–2: Economic History of the United States Since 1865 http://faculty.wcas.northwestern.edu/~jmokyr/Graphs-and-Tables.PDF
 67. ^ Clow, Archibald; Clow, Nan L. (June 1952). Chemical Revolution. Ayer Co. pp. 65–90. ISBN 978-0-8369-1909-7.
 68. ^ Lion Hirth, State, Cartels and Growth: The German Chemical Industry (2007) p. 20
 69. ^ Johann P. Murmann, Knowledge and competitive advantage: the co-evolution of firms, technology, and national institutions (2003) pp. 53–54
 70. ^ Properties of Concrete Published lecture notes from University of Memphis Department of Civil Engineering. Retrieved 17 October 2007.
 71. ^ Misa, Thomas J. (1995). A Nation of Steel: The Making of Modern America 1965–1925. Baltimore and London: Johns Hopkins University Press. p. 243. ISBN 978-0-8018-6502-2.
 72. ^ Overton, Mark (1996). Agricultural Revolution in England: The transformation if the agrarian economy 1500–1850. Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-56859-3.
 73. ^ a b Pomeranz, Kenneth (2000), The Great Divergence: China, Europe, and the Making of the Modern World Economy, Princeton University Press, ISBN 978-0-691-09010-8
 74. ^ Temple 1986, p. 26
 75. ^ Overton 1996, p. 122
 76. ^ "The Rotherham Plow". Rotherham: The Unofficial Website. Archived from the original on 14 August 2014.
 77. ^ Temple 1986, pp. 18, 20
 78. ^ "The Rotherham Plow". Rotherham.co.uk. Archived from the original on 24 September 2015.
 79. ^ a b c Clark 2007
 80. ^ Atack, Jeremy; Passell, Peter (1994). A New Economic View of American History. New York: W.W. Norton and Co. p. 282. ISBN 978-0-393-96315-1.
 81. ^ Coren, Michael J. (31 January 2018). "The speed of Europe's 18th-century sailing ships is revamping history's view of the Industrial Revolution". Quartz. Retrieved 31 January 2018.
 82. ^ a b Grübler, Arnulf (1990). The Rise and Fall of Infrastructures: Dynamics of Evolution and Technological Change in Transport (PDF). Heidelberg and New York: Physica-Verlag.
 83. ^ UK Retail Price Index inflation figures are based on data from Clark, Gregory (2017). "The Annual RPI and Average Earnings for Britain, 1209 to Present (New Series)". MeasuringWorth. Retrieved 2 February 2020.
 84. ^ Timbs 1860, p. 363
 85. ^ The Times newspaper: Bridgewater Collieries, London, 1 December 1913, retrieved 19 July 2008
 86. ^ Kindleberger 1993, pp. 192–93
 87. ^ "1 January 1894: Opening of the Manchester ship canal". The Guardian. 1 January 1894. Retrieved 28 July 2012. Six years in the making, the world's largest navigation canal gives the city direct access to the sea
 88. ^ "1823 – First American Macadam Road" (Painting – Carl Rakeman) US Department of Transportation – Federal Highway Administration (Accessed 10 October 2008)
 89. ^ a b Hunter, Louis C. (1985). A History of Industrial Power in the United States, 1730–1930, Vol. 2: Steam Power. Charolttesville: University Press of Virginia. p. 18."There exist everywhere roads suitable for hauling".Robert Fulton on roads in France
 90. ^ Richard Brown (1991). "Society and Economy in Modern Britain 1700–1850" p. 136. Routledge, 1991
 91. ^ Fling, Harry M. (1868). Railroads of the United States, Their History and Statistics. Philadelphia: John. E. Potter and Co. pp. 12, 13.
 92. ^ Herbert L. Sussman (2009). "Victorian Technology: Invention, Innovation, and the Rise of the Machine". p. 2. ABC-CLIO, 2009
 93. ^ Rosen, William (2012). The Most Powerful Idea in the World: A Story of Steam, Industry and Invention. University Of Chicago Press. p. 127. ISBN 978-0-226-72634-2.
 94. ^ Musson; Robinson (1969). Science and Technology in the Industrial Revolution. University of Toronto Press. p. 477.
 95. ^ Encyclopædia Britannica (2008) "Building construction: the reintroduction of modern concrete"
 96. ^ Landes 1969, pp. 57–59
 97. ^ Landes 1969, p. 59
 98. ^ Hunt, E.K.; Lautzenheiser, Mark (2014). History of Economic Thought: A Critical Perspective. PHI Learning. ISBN 978-0-7656-2599-1.
 99. ^ Küchenhoff, Helmut (2012). "The Diminution of Physical Stature of the British Male Population in the 18th-Century". Cliometrica. 6 (1): 45–62. doi:10.1007/s11698-011-0070-7. Retrieved 20 November 2018.
 100. ^ Snowdon, Brian (April–June 2005). "Measures of Progress and Other Tall Stories: From Income to Anthropometrics". World Economics. 6 (2): 87–136. Retrieved 20 November 2018.
 101. ^ a b Mabel C. Buer, Health, Wealth and Population in the Early Days of the Industrial Revolution, London: George Routledge & Sons, 1926, p. 30 ISBN 0-415-38218-1
 102. ^ a b Woodward, D. (1981) Wage rates and living standards in pre-industrial England Past & Present 1981 91(1):28–46
 103. ^ R.M. Hartwell, The Rising Standard of Living in England, 1800–1850, Economic History Review, 1963, p. 398 ISBN 0-631-18071-0
 104. ^ Fogel, Robert W. (2004). The Escape from Hunger and Premature Death, 1700–2100. London: Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-80878-1.
 105. ^ Malthus, Thomas (1798). An Essay on the Principle of Population (PDF). London. Retrieved 12 February 2016.
 106. ^ Temple, Robert; Needham, Joseph (1986). The Genius of China: 3000 years of science, discovery and invention. New York: Simon and Schuster<Based on the works of Joseph Needham>
 107. ^ Wells, David A. (1891). Recent Economic Changes and Their Effect on Production and Distribution of Wealth and Well-Being of Society. New York: D. Appleton and Co. ISBN 978-0-543-72474-8. RECENT ECONOMIC CHANGES AND THEIR EFFECT ON DISTRIBUTION OF WEALTH AND WELL BEING OF SOCIETY WELLS.
 108. ^ Gregory Clark, "Shelter from the storm: housing and the industrial revolution, 1550–1909." Journal of Economic History 62#2 (2002): 489–511.
 109. ^ Dyos, H. J. (1968). "The Speculative Builders and Developers of Victorian London". Victorian Studies. 11: 641–690. JSTOR 3825462.
 110. ^ Christopher Powell, The British building industry since 1800: An economic history (Taylor & Francis, 1996).
 111. ^ P. Kemp, "Housing landlordism in late nineteenth-century Britain." Environment and Planning A 14.11 (1982): 1437–47.
 112. ^ Dyos, H. J. (1967). "The Slums of Victorian London". Victorian Studies. 11 (1): 5–40. JSTOR 3825891.
 113. ^ Anthony S. Wohl, The eternal slum: housing and social policy in Victorian London (1977).
 114. ^ Martin J. Daunton, House and home in the Victorian city: working-class housing, 1850–1914 (1983).
 115. ^ Enid Gauldie, Cruel habitations: a history of working-class housing 1780–1918 (Allen & Unwin, 1974)
 116. ^ a b c "Why the Industrial Revolution Happened Here". BBC. 11 January 2017.
 117. ^ Turner, E. S. (1975). Boys Will be Boys. Harmondsworth: Penguin. p. 20. ISBN 978-0-14-004116-3.
 118. ^ a b "Penny dreadfuls: the Victorian equivalent of video games". The Guardian. Retrieved 12 March 2019.
 119. ^ a b "Pryce-Jones: Pioneer of the Mail Order Industry". BBC. Retrieved 12 March 2019.
 120. ^ Hudson, Pat (1992). The Industrial Revolution. New York: Routledge, Chapman and Hall, Inc. p. 3. ISBN 978-0-7131-6531-9.
 121. ^ "The UK population: past, present and future – Chapter 1" (PDF). Statistics.gov.uk
 122. ^ "A portrait of Britain in 2031". The Independent. 24 October 2007.
 123. ^ BBC – History – Victorian Medicine – From Fluke to Theory. Published: 1 February 2002.
 124. ^ "Modernization – Population Change". Encyclopædia Britannica.
 125. ^ "Human Population: Urbanization". Population Reference Bureau. Archived 26 October 2009 at the Wayback Machine
 126. ^ "Human Population: Population Growth: Question and Answer". Population Reference Bureau. Archived 8 October 2009 at the Wayback Machine
 127. ^ Manchester (England, United Kingdom). Encyclopædia Britannica.
 128. ^ Eleanor Amico, ed. Reader's guide to women's studies (1998) pp. 102–04, 306–08.
 129. ^ Thomas, Janet (1988). "Women and Capitalism: Oppression or Emancipation? A Review Article". Comparative Studies in Society and History. 30 (3): 534–549. doi:10.1017/S001041750001536X. JSTOR 178999.
 130. ^ Alice Clark, Working life of women in the seventeenth century (1919).
 131. ^ Ivy Pinchbeck, Women Workers in the Industrial Revolution (1930).
 132. ^ Louise Tilly and Joan Wallach Scott, Women, work, and family (1987).
 133. ^ Smiles, Samuel (1875). Thrift. London: John Murray. pp. 30–40.
 134. ^ "United States History – The Struggles of Labor". Library of Congress Country Studies.
 135. ^ Hobsbawm, Eric J. (1969). Industry and Empire: From 1750 to the Present Day. 3. Harmondsworth, England: Penguin. p. 65. ISBN 978-1-56584-561-9.
 136. ^ R.M. Hartwell, The Industrial Revolution and Economic Growth, Methuen and Co., 1971, pp. 339–41 ISBN 0-416-19500-8
 137. ^ "Manchester – the first industrial city". Entry on Sciencemuseum website. Archived from the original on 9 March 2012. Retrieved 17 March 2012.
 138. ^ "Life in Industrial Towns".
 139. ^ Hoeder, Dirk (2002). Cultures in Contact. Durham, NC: Duke University Press. pp. 331–32.
 140. ^ Guarneri, Carl (2007). America in the World. Boston: McGraw-Hill. p. 180.
 141. ^ Dunn, James (1905). From Coal Mine Upwards: or Seventy Years of an Eventful Life. ISBN 978-1-4344-6870-3.
 142. ^ Bar, Michael; Leukhina, Oksana (2007). "Demographic Transition and Industrial Revolution: A Macroeconomic Investigation" (PDF). Archived from the original (PDF) on 27 November 2007. Retrieved 5 November 2007. The decrease [in mortality] beginning in the second half of the 18th century was due mainly to declining adult mortality. Sustained decline of the mortality rates for the age groups 5–10, 10–15, and 15–25 began in the mid-19th century, while that for the age group 0–5 began three decades later. Although the survival rates for infants and children were static over this period, the birth rate & overall life expectancy increased. Thus the population grew, but the average Briton was about as old in 1850 as in 1750 (see figures 5 & 6, p. 28). Population size statistics from mortality.org put the mean age at about 26.
 143. ^ "Child Labour and the Division of Labour in the Early English Cotton Mills". Douglas A. Galbi. Centre for History and Economics, King's College, Cambridge CB2 1ST.
 144. ^ The Life of the Industrial Worker in Nineteenth-Century England, Laura Del Col, West Virginia University.
 145. ^ "Testimony Gathered by Ashley's Mines Commission". 2008. Retrieved 22 March 2008.
 146. ^ "The Life of the Industrial Worker in Nineteenth-Century England". 2008. Retrieved 22 March 2008.
 147. ^ "Photographs of Lewis Hine: Documentation of Child Labor". The U.S. National Archives and Records Administration.
 148. ^ Evatt, Herbert (2009). The Tolpuddle Martyrs. Sydney: Sydney University Press. p. 49. ISBN 978-0-586-03832-1.
 149. ^ "General Strike 1842". Archived from the original on 9 June 2007. Retrieved 9 June 2007. From chartists.net. Retrieved 13 November 2006.
 150. ^ Kennedy, Paul (1987). The Rise and Fall of the Great Powers. New York: Random House. p. 149.
 151. ^ Beckert, Sven (2014). Empire of Cotton: A Global History. US: Vintage Books Division Penguin Random House. ISBN 978-0-375-71396-5.
 152. ^ Fleming, James R.; Bethany R. Knorr. "History of the Clean Air Act". American Meteorological Society. Retrieved 14 February 2006.
 153. ^ Leslie Tomory, "The Environmental History of the Early British Gas Industry, 1812–1830." Environmental history 17#1 (2012): 29–54.
 154. ^ Joel A. Tarr, "Toxic Legacy: The Environmental Impact of the Manufactured Gas Industry in the United States." Technology and culture 55#1 (2014): 107–47. online
 155. ^ Harold L. Platt, Shock cities: the environmental transformation and reform of Manchester and Chicago (2005) excerpt.
 156. ^ Brian William Clapp, An environmental history of Britain since the industrial revolution (Routledge, 2014).
 157. ^ Gellner, Ernest (2008). Nations and Nationalism. Cornell University Press. ISBN 9780801475009.
 158. ^ Chris Evans, Göran Rydén, The Industrial Revolution in Iron; The impact of British Coal Technology in Nineteenth-Century Europe Published by Ashgate Publishing, Ltd., Farnham 2005, pp. 37–38 ISBN 0-7546-3390-X.
 159. ^ a word from Walloon origin
 160. ^ Muriel Neven and Isabelle Devos, 'Breaking stereotypes', in M. Neven and I. Devos (editors), 'Recent work in Belgian Historical Demography', in Revue belge d'histoire contemporaine, XXXI, 2001, 3–4, pp. 347–59 FLWI.ugent.be Archived 29 October 2008 at the Wayback Machine
 161. ^ Philippe Raxhon, Le siècle des forges ou la Wallonie dans le creuset belge (1794–1914), in B. Demoulin and JL Kupper (editors), Histoire de la Wallonie, Privat, Toulouse, 2004, pp. 233–76 [246] ISBN 2-7089-4779-6
 162. ^ "European Route of Industrial Heritage". En.erih.net. Archived from the original on 31 July 2013. Retrieved 19 August 2013.
 163. ^ Michel De Coster, Les enjeux des conflits linguistiques, L'Harmattan, Paris, 2007, ISBN 978-2-296-03394-8, pp. 122–23
 164. ^ Muriel Neven and Isabelle Devos, Breaking stereotypes, art. cit., pp. 315–16
 165. ^ Jean Marczewski, " Y a-t-il eu un "take-off" en France ? ", 1961, dans les Cahiers de l'ISEA
 166. ^ Haber 1958
 167. ^ Allan Mitchell, Great Train Race: Railways and the Franco-German Rivalry, 1815–1914 (2000)
 168. ^ Bengtsson, Erik; Missiaia, Anna; Olsson, Mats; Svensson, Patrick (2018). "Wealth inequality in Sweden, 1750–1900†". The Economic History Review. 71 (3): 772–794. doi:10.1111/ehr.12576. ISSN 1468-0289.
 169. ^ "History". Bank of Japan. Retrieved 5 May 2015.
 170. ^ G.C. Allen, Short Economic History of Modern Japan (1972)
 171. ^ Atack, Jeremy; Passell, Peter (1994). A New Economic View of American History. New York: W.W. Norton and Co. p. 469. ISBN 978-0-393-96315-1.
 172. ^ Chandler Jr., Alfred D. (1993). The Visible Hand: The Management Revolution in American Business. Belknap Press of Harvard University Press. ISBN 978-0-674-94052-9.
 173. ^ Taylor, George Rogers (1969). The Transportation Revolution, 1815–1860. ISBN 978-0-87332-101-3.
 174. ^ Bagnall, William R. The Textile Industries of the United States: Including Sketches and Notices of Cotton, Woolen, Silk, and Linen Manufacturers in the Colonial Period. Vol. I. The Riverside Press, 1893.
 175. ^ "Made In Beverly – A History of Beverly Industry", by Daniel J. Hoisington. A publication of the Beverly Historic District Commission. 1989.
 176. ^ Encyclopædia Britannica (1998): Samuel Slater
 177. ^ Thomson, Ross (1989). The Path to Mechanized Shoe Production in the United States. Chapel Hill and London: The University of North Carolina Press. ISBN 978-0-8078-1867-1.
 178. ^ Morison, Elting E. (1966). Men, Machines and Modern Times. Cambridge, MA and London: The M.I.T Press.
 179. ^ Landes, David. S. (1969). The Unbound Prometheus: Technological Change and Industrial Development in Western Europe from 1750 to the Present. Cambridge; New York: Press Syndicate of the University of Cambridge. ISBN 978-0-521-09418-4.
 180. ^ Overton, Mar (1996). Agricultural Revolution in England: The transformation if the agrarian economy 1500–1850. Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-56859-3.
 181. ^ Steven Kreis (11 October 2006). "The Origins of the Industrial Revolution in England". Historyguide.org. Retrieved 30 January 2011.
 182. ^ "Scientific Revolution". Microsoft Encarta Online Encyclopedia 2009. Archived 28 October 2009 at the Wayback Machine 31 October 2009.
 183. ^ Baten, Jörg (2016). A History of the Global Economy. From 1500 to the Present. Cambridge University Press. pp. 13–16. ISBN 978-1-107-50718-0.
 184. ^ Hudson, Pat. The Industrial Revolution, Oxford University Press US. ISBN 0-7131-6531-6
 185. ^ Fullerton, Ronald A. (January 1988). "How Modern Is Modern Marketing? Marketing's Evolution and the Myth of the "Production Era"". The Journal of Marketing. 52 (1): 108–25. doi:10.2307/1251689. JSTOR 1251689.
 186. ^ "Technics & Civilization". Lewis Mumford. Retrieved 8 January 2009.
 187. ^ Deane, Phyllis. The First Industrial Revolution, Cambridge University Press. ISBN 0-521-29609-9 Read it
 188. ^ Eric Schiff, Industrialisation without national patents: the Netherlands, 1869–1912; Switzerland, 1850–1907, Princeton University Press, 1971.
 189. ^ Michele Boldrin and David K. Levine, Against Intellectual Monopoly, "Chapter 1, final online version January 2, 2008" (PDF). (55 KB), p. 15. Cambridge University Press, 2008. ISBN 978-0-521-87928-6
 190. ^ Mott-Smith, Morton (1964) [Unabridged and revised version of the book first published by D. Appleton-Century Company in 1934 under the former title: The Story of Energy]. The Concept of Energy Simply Explained. New York: Dover Publications, Inc. pp. 13–14. ISBN 978-0-486-21071-1.
 191. ^ Mokyr, Joel (1990). The Lever of Riches: Technological Creativity and Economic Progress. New York: Oxford University Press. pp. 40–44. ISBN 978-0-19-507477-2.
 192. ^ Why No Industrial Revolution in Ancient Greece? Archived 27 September 2011 at the Wayback Machine J. Bradford DeLong, Professor of Economics, University of California at Berkeley, 20 September 2002. Retrieved January 2007.
 193. ^ The Origins of the Industrial Revolution in England |The History Guide, Steven Kreis, 11 October 2006 – Accessed January 2007
 194. ^ Duchesne, Ricardo (2011). The Uniqueness of Western Civilization. Leiden: Brill. ISBN 978-90-04-23276-1.
 195. ^ Vries, Pier (2001). "Are Coal and Colonies Really Crucial?". Journal of World History. 2: 411.
 196. ^ Jackson J. Spielvogel (2009). Western Civilization: Since 1500. p. 607.
 197. ^ Eric Bond; Sheena Gingerich; Oliver Archer-Antonsen; Liam Purcell; Elizabeth Macklem (17 February 2003). "The Industrial Revolution – Causes". Industrialrevolution.sea.ca. Retrieved 30 January 2011.
 198. ^ Temple, Robert (1986). The Genius of China: 3000 years of science, discovery and invention. New York: Simon and Schuster.Based on the works of Joseph Needham>
 199. ^ Merson, John (1990). The Genius That Was China: East and West in the Making of the Modern World. Woodstock, NY: The Overlook Press. ISBN 978-0-87951-397-9.A companion to the PBS Series "The Genius That Was China
 200. ^ "Cobb-Douglas in pre-modern Europe1 – Simulating early modern growth" (PDF). (254 KB) Jan Luiten van Zanden, International Institute of Social History/University of Utrecht. May 2005. Retrieved January 2007.
 201. ^ Landes, David (1999). The Wealth and Poverty of Nations. W.W. Norton & Company. ISBN 978-0-393-31888-3.
 202. ^ David S. Landes (1969). The Unbound Prometheus. Press Syndicate of the University of Cambridge. pp. 20–32. ISBN 978-0-521-09418-4.
 203. ^ a b Stark, Rodney (2005). The Victory of Reason: How Christianity Led to Freedom, Capitalism and Western Success. New York: Random House Trade Paperbacks. ISBN 978-0-8129-7233-7.
 204. ^ Merson 1990, pp. 34–35
 205. ^ How Earth Made Us: Fire by Professor Iain Stewart
 206. ^ South Asian History Archived 27 January 2007 at the Wayback Machine – Pages from the history of the Indian subcontinent: British rule and the legacy of colonisation. Rajni-Palme Dutt India Today (Indian Edition published 1947). Retrieved January 2007.
 207. ^ Jones, Eric (1981). The European Miracle: Environments, Economies and Geopolitics in the History of Europe and Asia. Cambridge: Cambridge University Press. p. 119.
 208. ^ Mokyr, J.: A Culture of Growth: The Origins of the Modern Economy. (eBook and Hardcover). press.princeton.edu. ISBN 9780691180960. Retrieved 9 March 2017.
 209. ^ Christian, David (2004). Maps of Time. Berkeley: University of California Press. p. 390.
 210. ^ Stearns, Peter (1998). The Industrial Revolution in World History. Boulder, Colorado: Westview Press. p. 36.
 211. ^ Julian Hoppit, "The Nation, the State, and the First Industrial Revolution," Journal of British Studies (April 2011) 50#2 pp. 307–31
 212. ^ Kiely, Ray (November 2011). "Industrialization and Development: A Comparative Analysis". UGL Press Limited: 25–26.
 213. ^ Digital History; Steven Mintz. "Was slavery the engine of economic growth? Digital History". Digitalhistory.uh.edu. Archived from the original on 19 February 2014. Retrieved 30 January 2011.
 214. ^ Pat Hudson (1992). The Industrial Revolution. p. 198. ISBN 978-0-7131-6531-9. Retrieved 30 January 2011.
 215. ^ The Royal Navy itself may have contributed to Britain's industrial growth. Among the first complex industrial manufacturing processes to arise in Britain were those that produced material for British warships. For instance, the average warship of the period used roughly 1000 pulley fittings. With a fleet as large as the Royal Navy, and with these fittings needing to be replaced every 4 to 5 years, this created a great demand which encouraged industrial expansion. The industrial manufacture of rope can also be seen as a similar factor.
 216. ^ Old Naval College Archived 26 June 2007 at the Wayback Machine
 217. ^ Barrington Moore, Jr., Social Origins of Dictatorship and Democracy: Lord and Peasant in the Making of the Modern World, pp. 29–30, Boston, Beacon Press, 1966.
 218. ^ Voltaire, François Marie Arouet de. (1909–14) [1734]. "Letter VI – On the Presbyterians. Letters on the English". www.bartleby.com. The Harvard Classics. Retrieved 22 July 2017.
 219. ^ E.A. Wrigley, Continuity chance and change.
 220. ^ Hunter, Louis C. (1985). A History of Industrial Power in the United States, 1730–1930, Vol. 2: Steam Power. Charolttesville: University Press of Virginia.
 221. ^ a b Crafts, Nicholas (1 April 2011). "Explaining the first Industrial Revolution: two views" (PDF). European Review of Economic History. 15 (1): 153–68. doi:10.1017/S1361491610000201. ISSN 1361-4916.
 222. ^ Humphries, Jane; Schneider, Benjamin (23 May 2018). "Spinning the industrial revolution" (PDF). The Economic History Review. 72: 126–155. doi:10.1111/ehr.12693. ISSN 0013-0117.
 223. ^ Stephenson, Judy Z. (13 May 2017). "'Real' wages? Contractors, workers, and pay in London building trades, 1650–1800". The Economic History Review. 71 (1): 106–32. doi:10.1111/ehr.12491. ISSN 0013-0117.
 224. ^ "The Lunar Society". Archived from the original on 7 February 2008. Retrieved 7 February 2008.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link) at Moreabout, the website of the Birmingham Jewellery Quarter guide, Bob Miles.
 225. ^ Foster, Charles (2004). Capital and Innovation: How Britain Became the First Industrial Nation. Northwich: Arley Hall Press. ISBN 978-0-9518382-4-2. Argues that capital accumulation and wealth concentration in an entrepreneurial culture following the commercial revolution made the industrial revolution possible, for example.
 226. ^ Michael Löwy and Robert Sayre, eds., Romanticism against the Tide of Modernity (Duke University Press, 2001).
 227. ^ AJ George, The development of French romanticism: the impact of the industrial revolution on literature (1955)

Sources

External links