انقلاب بلژیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
انقلاب بلژیک

پیروزی انقلاب بلژیک
تاریخ۲۵ اوت ۱۸۳۰ – ۱۴ ژوئیه ۱۸۳۱
موقعیت
اروپای شمالی منطقه هلند و بلژیک
نتایج پیروزی انقلابیون بلژیک; قدرت‌های اصلی اروپا استقلال بلژیک از هلند را به رسمیت شناختند.
طرف‌های درگیر
 پادشاهی متحد هلند ایالات جنوبی
فرانسه پادشاهی فرانسه
فرماندهان و رهبران
پادشاهی متحد هلند ویلیام اول از هلند Baron Surlet de Chokier
Charles Rogier
فرانسه Étienne Maurice Gérard

انقلاب بلژیک مجموعه رویدادهایی طی سال‌های ۱۸۳۰ و ۱۸۳۱ میلادی بود که به جدایی ایالت‌های جنوبی پادشاهی متحد هلند از آن و تأسیس پادشاهی مستقل بلژیک گردید.

بخش زیادی از جمعیت ایالت‌های جنوبی، کاتولیک و فرانسوی زبان بودند؛ در حالی که، مردم ایالت‌های شمالی (هلند) پروتستان مذهب و هلندی زبان بودند.

در ۲۵ اوت ۱۸۳۰، اغتشاشات و شورش در بروکسل آغاز شده و مغازه‌ها چپاول و غارت گشتند. کارخانه‌ها توسط کارگران تصرف گردیدند و ماشین‌ها ویران شدند. ویلِم اول، شاه هلند، لشکری برای آرام کردن اوضاع به ایالات جنوبی فرستاد؛ در حالی که، فریادهای جدایی خواهانه از سوی برخی گروه‌های رادیکال شنیده می‌شد.

لشکرکشی شاه هلند به بلژیک به دلیل خودداری سربازان از جنگ و فرار برخی از سربازان اهل ایالات جنوبی از ارتش، ناموفق بود و هلندی‌ها مجبور به ترک نواحی جنوبی شدند. در همین زمان، فرماندهان ایالات جنوبی، اعلام استقلال کرده و در اتحاد با هم، کشور جدیدی به نام بلژیک را به وجود آوردند.

طی کنفرانس لندن در ۱۸۳۰، استقلال بلژیک توسط قدرت‌های اروپایی به رسمیت شناخته شد. به دنبال انتصاب لئوپولد اول به عنوان شاه بلژیک در ۱۸۳۱، هلندی‌ها به فرماندهی ویلِم اول برای بازپس‌گیری نواحی جنوبی و برچیدن استقلال بلژیک به آن کشور حمله کردند. این لشکرکشی ده روزه به دلیل ورود فرانسه به جنگ، ناموفق بود. سرانجام در ۱۸۳۹، هلند طی پیمان لندن استقلال بلژیک را به رسمیت شناخت.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]