انقراض بشر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از انقراض نسل بشر)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
جنگ هسته‌ای یکی از دلایل اغلب پیش‌بینی‌شده برای انقراض بشر است.

انقراض بشر یکی از فرضیات برای ادامه حیات گونه انسانها است. انقراض بشر تاکنون در حالات مختلفی از جمله به شیوهٔ علمی، در فرهنگ عامه و همچنین در ادیان مختلف مورد بحث و توجه واقع شده‌است. این مقاله به خطرات موجود برای انقراض بشر می‌پردازد.

انسان‌ها به صورت گسترده و با شرایط محیطی مختلفی بر روی زمین در حال زندگی هستند و در شرایط متفاوتی نیز ممکن است بتوانند به زندگی خود ادامه دهند؛ در نتیجه برای انقراض بشر باید کل سیاره زمین را نابود و غیرقابل زیستن کرد تا دیگر کسی نتواند برای زندگی کردن دوام بیاورد. انقراض موجودات زنده زمین در گذشته نیز اتفاق افتاده‌است (انقراض دایناسورها و عصر یخبندان) و باید این مسئله را طبیعی برشمرد.

می‌توان انقراض بشر در آینده‌ای نزدیک را به سه صورت بررسی کرد:

 1. نابودی جهان به وسیله بمب‌های اتمی
 2. نابودی جهان به وسیله عوامل طبیعی همانند بدی آب و هوا (عصر یخبندان) یا گردبادهای عظیم یا آتشفشان‌های فعال بسیار بزرگ که این وقایع خود مشکلاتی برای نوع بشر به وجود می‌آورد و خطر از بین رفتن آن‌ها را محتمل می‌سازد.
 3. یکی دیگر از دلایل انقراض بشر می‌تواند بیماری‌های واگیردار و عفونی باشد که فقط ممکن است تعداد کمی از انسان‌ها از این بیماری جان سالم به در برند.

همانگونه که تکنولوژی رو به پیشرفت است، افراد یا دولتهای ستیزه‌گر جهانی ممکن است از تکنولوژی سوء استفاده کنند و برای سایر ملل و همچنین خودشان خطراتی فراهم آورند. این در حالی است که تکنولوژی به صورت بالقوه و ذاتاً انسان را رو به تعادل می‌برد و سرکشی برخی انسان‌ها به خاطر جاه طلبی آن‌ها است.

این نکته را باید با اهمیت بیشتری مورد توجه قرار داد که بین انقراض بشر و انقراض حیات بر روی زمین باید تفاوت قائل شد. همچنین بین انقراض بشر و انقراض نسل بشر باید تفاوت‌هایی را قائل شد. انقراض بشر به معنی منقرض شدن کلی انسان‌هاست. انقراض نسل بشر به مفهوم منقرض شدن نسل موجود از انسان‌های حال حاضر هستی را می‌باشد.

احتمالات[ویرایش]

خطراتی که می‌تواند باعث انقراض نسل بشر یا نابودی کره زمین شود (به نقل از "بنیاد چالش‌های جهانی" و "موسسه آینده بشریت"):[۱][۲]

تغییر شدید آب و هوای زمین[ویرایش]

اگر تغییرات آب و هوای زمین از پیش‌بینی‌ها شدیدتر باشد، چرخه بازخورد (Feedback loops) ممکن است متوسط دمای کره زمین را ۴ تا ۶ درجه نسبت به دوران ماقبل صنعتی بیشتر کند و در نتیجه گاز متان از پرمافراست (زمین‌های یخزده سیبری) متصاعد شود یا جنگل‌های آمازون به علت عوامل بیماری‌زا یا باران‌های اسیدی از میان برود. گرم شدن هوای زمین به کشورهای در حال توسعه آسیب شدیدتری خواهد زد و اگر این گرم شدن شدید باشد این کشورها ممکن است کاملاً غیرقابل سکونت شوند.

در این سناریو، احتمال قحطی و مرگ در ابعاد وسیع، فروپاشی اجتماعی و مهاجرت وسیع زیاد است. اگر تغییرات شدید در کشاورزی و صنایع وابسته به زیست‌بوم را در نظر بگیریم احتمال تنش جهانی و نابودی تمدن‌ها وجود دارد. تاریخ هم شاهدی بر این مدعاست؛ تغییرات آب و هوا در نابودی تمدن‌ها نقش داشته‌اند.

شیوع جهانی بیماریهای عفونی[ویرایش]

تمام عواملی که برای شیوع یک بیماری کشنده و بسیار مسری لازم است هم‌اکنون فراهم هستند: غیرقابل علاج بودن (ابولا)، کشندگی نزدیک به صد در صد (هاری)، قابلیت سرایت بسیار زیاد (سرماخوردگی) و دوره نهفتگی طولانی (اچ‌آی‌وی).

اگر تمام این قابلیت‌ها در یک ارگانیسم جمع شود (همان‌طور که ویروس آنفلوآنزا توانسته برخی ویژگی‌های انواع دیگر ویروس را در خود جمع کند) آمار مرگ خیره‌کننده خواهد بود. با وجود پیشرفت دانش و امکانات پزشکی، سهولت سفر و تراکم جمعیت نسبت به زمان‌های گذشته احتمال همه‌گیری عفونتها را بیشتر کرده‌است.

جنگ اتمی[ویرایش]

احتمال جنگ اتمی بین آمریکا و روسیه به نسبت دوران جنگ سرد کاهش چشمگیری پیدا کرده، اما خطر جنگ اتمی تصادفی یا عمدی هنوز مرتفع نشده‌است. برخی حتی در قرن آینده هم ده درصد خطر برای جنگ اتمی قائلند. میزان خطر بستگی به این دارد که آیا این جنگ زمستان و یخبندان اتمی ایجاد کند یا نه. در جنگ اتمی لایه اوزون تخریب خواهد شد و توفان آتش (Firestorm) شهرها را در خواهد نوردید و قحطی جهانگیر و جوامع نابود خواهند شد.

این موضوع می‌تواند به جنگ جهانی سوم مربوط باشد که علاوه بر تأثیرات فاجعه بار زیست‌محیطی و انسانی، منجر به زمستان و یخبندان اتمی شدید در سطح کره زمین می‌گردد.

نابودی زیست‌بوم[ویرایش]

اگر تغییری بسیار شدید و دائمی در ظرفیت اکوسیستم برای زندگی تمام موجودات ایجاد شود ممکن است انقراض موجودات در سطحی وسیع رخ دهد و انسان نیز به عنوان یکی از موجودات طبیعت تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

البته بشر ممکن است سبک زندگی فعلی خود را در یک اکوسیستم نسبتاً مستقل با هزینه نسبتاً کم حفظ کند، اما در صورت بحران زیست‌بوم انجام چنین کاری یک چالش تکنولوژیک خواهد بود که البته در کنار آن مسئله اخلاقی هم مطرح می‌شود.

فروپاشی نظام جهانی[ویرایش]

فروپاشی نظام مالی و اجتماعی در سطحی وسیع تبعات بسیار گسترده‌ای خواهد داشت. فروپاشی نظام‌های مالی معمولاً با ناآرامی اجتماعی و هرج و مرج همراه است. نظام مالی و سیاسی دنیا شبکه‌ای درهم پیچیده و ظریف از عوامل مختلف است که آن‌ها را در مقابل فروپاشی سیستم آسیب‌پذیر می‌کند؛ بنابراین با اینکه اجزاء سیستم تک تک قادر به انجام وظایف خود هستند، فروپاشی سیستم آن‌ها را در وضعیت آسیب‌پذیری و ناکارآمدی قرار می‌دهد.

چنین پدیده‌هایی پیش از این در زیست‌بوم، نظام مالی و زیرساخت‌های اساسی مثل نیروگاه‌ها مشاهده شده‌است. احتمال چنین فروپاشی‌ای وقتی زیاد می‌شود که سیستم‌های مستقلی که به هم وابسته هستند زیاد باشد.

آتشفشانی عظیم[ویرایش]

هر آتش فشانی بالقوه می‌تواند معادل هزاران کیلومتر مکعب گدازه و خاکستر فوران کند. خطر وقتی است که ذرات هواپخش (aerosol) و گرد و غبار به لایه‌های بالای جو برسند. اگر این اتفاق در میزان وسیع رخ دهد، این ذرات نور خورشید را جذب و «زمستان آتشفشانی» ایجاد خواهد شد. فوران آتش فشان پیناتوبو در سال ۱۹۹۱، دمای سطح زمین را در عرض سه سال نیم درجه سانتی گراد کم کرد. گمان می‌رود که فوران آتش فشان توبا که حدود هفتاد هزار سال پیش رخ داد، دمای کره زمین را به مدت دو قرن کاهش داده باشد. تأثیر چنین آتش فشان‌هایی را می‌توان با انفجار اتمی مقایسه کرد. فوران آتش فشان می‌تواند شدیدتر از انفجار اتمی باشد اما احتمال ایجاد توفان آتش بسیار کمتر است.

برخورد یک سیارک بزرگ با زمین[ویرایش]

برخورد سیارک‌هایی با قطر بیش از پنج کیلومتر هر بیست میلیون سال یک بار اتفاق می‌افتد اما انرژی‌ای که آزاد می‌شود صدها هزار برابر قویترین بمب اتمی موجود است. چنین برخوردی می‌تواند منطقه‌ای به مساحت کشور هلند را نابود کند. اما خطر برخورد سیارک به تأثیر مستقیم برخورد خلاصه نمی‌شود. گرد و غبار حاصل آن می‌تواند خورشید را بپوشاند و «زمستان اصابت» ایجاد کند. غذا کم و قحطی و مرگ گسترده خواهد بود و احتمال بی‌ثباتی جوامع وجود دارد.

دستکاری در زیست‌شناسی[ویرایش]

طراحی و ساخت سیستم‌ها، موجودات و ابزارهای بیولوژیک با هدف مشخص کاربردهای فراوانی خواهد داشت. فعلاً دخالت بشر در نظام موجود و دستکاری در خود-تنظیمی این سیستم‌ها در مراحل اولیه است، اما به سرعت پیشرفت می‌کند. یکی از خطرناکترین عواقب می‌تواند طراحی و ایجاد ارگانیسم بیماری‌زایی باشد که انسان یا یک جزء بسیار حیاتی زیست‌بوم را هدف قرار دهد. چنین اتفاقی ممکن است از دل صنایع نظامی یا شرکت‌های تجاری بیرون آید یا محصول جنگ تروریستی یا جنگ بیولوژیک باشد (مثلاً از راه تحقیقات مشروعی که محصولات با کاربرد دوگانه تولید می‌کنند). شاید هم این ارگانیسم‌ها به‌طور تصادفی یا عمدی از یک آزمایشگاه تحقیقاتی به بیرون راه پیدا کند. اگر یک ارگانیسم مهندسی شده، وارد زیست‌بوم یا نظام اقتصادی شود، عواقب آن بسیار وخیم‌تر خواهد شد.

نانوتکنولوژی[ویرایش]

به‌کارگیری فرایندهای تولید در سطح اتم یا مولکول به تولید محصولاتی جدید منجر شده‌است، مثلاً ساخت موادی بسیار مقاوم یا مواد هوشمند. گسترش این فناوری باعث آسانی تولید سلاحهای متعارف یا سلاح‌های جدید خواهد شد چرا که تولید در سطح اتم، برای افراد و گروه‌ها امکان‌پذیر شده‌است.

خطر دیگر، استفاده از نانوتکنولوژی برای تولید سلاح اتمی است. اما از طرف دیگر بسیاری از معضلات فعلی دنیا را نانوتکنولوژی می‌تواند حل کند، مثل از بین رفتن منابع طبیعی، آلودگی محیط زیست، تأمین آب سالم و حتی فقر. اما برخی درصدد تولید نانوماشین‌هایی هستند که قابلیت خودتکثیری داشته باشند، چنین ماشین‌هایی ممکن است تمام منابع طبیعت را مصرف کرده و خطری عظیم ایجاد کنند.

هوش مصنوعی[ویرایش]

هوش مصنوعی هوشی است که ماشین یا نرم‌افزار از خود نشان می‌دهد تا محیط اطرافش را شناسایی و احتمال موفقیتش را افزایش دهد.

چنین هوش‌هایی را نمی‌توان به آسانی کنترل کرد، کنترل هوش مصنوعی هم برای سازنده دشوار است هم برای دیگران. اگر انگیزه استفاده از این فناوری ارزش‌های انسانی نباشد، ممکن است به جهانی بدون انسان ختم شود. هوش مصنوعی پیشرفته می‌تواند خطری منحصر به فرد ایجاد کنند که به انقراض بشر منجر شود. اما این فناوری قابلیت آن را دارد که راه حلهایی استثنایی برای مشکلات بشر هم پیدا کند. یکی از احتمالات اسکن کل مغز انسان و تولید و قرار دادن آن در داخل یک ماشین است، به این ترتیب هوش مصنوعی می‌تواند مغز طبیعی بشر را بسازد که در این صورت کاربردهای زیادی خواهد داشت.

بد اداره کردن جهان[ویرایش]

در اداره جهان دو نوع فاجعه ممکن است اتفاق بیفتد: ناتوانی در حل مشکلی بزرگ که قابل حل است یا ایجاد مشکلاتی تازه به مراتب بزرگتر از مشکلات موجود.

برای مشکل نخست می‌توان به عنوان مثال به ریشه کن نشدن فقر مطلق اشاره کرد و برای مورد دوم به ایجاد یک حکومت خودکامه جهانی. تغییر فناوری، سیاست و اجتماع می‌توانند به نوع جدیدی از حکومت منجر شود که می‌تواند بهتر یا بسیار بدتر از نمونه‌های کنونی باشد. پیش‌بینی این فجایع حکومتی دشوار است و برای سنجش پیامدهای آن باید به پرسش‌هایی از این دست پاسخ داد: آیا یک حکومت خودکامه جهانی فاجعه بارتر است یا تداوم فقر یا مرگ میلیون‌ها نفر یا فروپاشی تمدن‌ها؟

ناشناخته‌ها[ویرایش]

هر یک از این ناشناخته‌ها بعید است که به خودی خود مشکل ساز باشند، اما وقتی در کنار هم قرار بگیرند می‌توانند فاجعه ایجاد کنند.

برای مثال تناقض فرمی (Fermi paradox) را در نظر بگیرید. این تناقض به تضاد آشکار بین احتمال وجود موجودات هوشمند در فضا و اینکه بشر مطلقاً به هیچ نشانه‌ای از این موجودات دست نیافته اشاره دارد. یکی از توضیحات موجود برای این تناقض این است که حیات هوشمند پیش از آنکه به حد سفر به کهکشان برسد خود را نابود می‌کند.

همه خطرات شناخته‌شده نیستند و احتمال ایجاد خطرات جدید هم منتفی نیست. پایداری برای بقا و تلاش برای بازسازی پس از فاجعه می‌تواند خطر ناشناخته‌ها را کم کند، اما بی تردید در این زمینه نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتری است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. 12Risks that threaten human civilisation بایگانی‌شده در ۱۸ فوریه ۲۰۱۵ توسط Wayback Machine Global Challenges Foundation
 2. [۱] بایگانی‌شده در ۱۸ فوریه ۲۰۱۵ توسط Wayback Machine PDF File

برای مطالعه بیشتر[ویرایش]

Nuclear war is an often predicted cause of the extinction of humanity

In futures studies, human extinction is the hypothetical end of the human species. This may result from natural causes or it may be the result of human action (anthropogenic).

Human extinction (together with extinction of all life) in the future by wholly natural causes is a certainty. The sun will eventually expand and engulf planet earth in roughly 7.5 billion years, and conditions to support life are estimated to last for more 1.5 billion years. Even if humanity would have achieved a technological level which would allow it to migrate to other planets when this happens, the universe will also invariably come to an end (different theories exist such as the big freeze, the big crunch or heat death). Other natural dangers, such as a meteorite impact or large-scale volcanism, are generally considered to be extremely low.[1]

However many possible scenarios of anthropogenic extinction have been proposed; such as human global nuclear annihilation, biological warfare or the release of a pandemic-causing agent, overpopulation,[2] ecological collapse, and climate change. In addition, emerging technologies could bring about new extinction scenarios, such as advanced artificial intelligence, biotechnology, or self-replicating nanobots. The probability of anthropogenic human extinction within the next hundred years is the topic of an active debate.

Human extinction needs to be differentiated from the extinction of all life on Earth and from the extinction of major components of human culture (e.g. through a global catastrophe leaving only small, scattered human populations, which might survive in isolation).

Moral importance of existential risk

"Existential risks" are risks that threaten the entire future of humanity, whether by causing human extinction or by otherwise permanently crippling human progress.[1] Many scholars argue based on the size of the "cosmic endowment" that because of the inconceivably large number of potential future lives that are at stake, even small reductions of existential risk have great value. Some of the arguments run as follows:

 • Carl Sagan wrote in 1983: "If we are required to calibrate extinction in numerical terms, I would be sure to include the number of people in future generations who would not be born.... (By one calculation), the stakes are one million times greater for extinction than for the more modest nuclear wars that kill "only" hundreds of millions of people. There are many other possible measures of the potential loss—including culture and science, the evolutionary history of the planet, and the significance of the lives of all of our ancestors who contributed to the future of their descendants. Extinction is the undoing of the human enterprise."[3]
 • Philosopher Derek Parfit in 1984 makes an anthropocentric utilitarian argument that, because all human lives have roughly equal intrinsic value no matter where in time or space they are born, the large number of lives potentially saved in the future should be multiplied by the percentage chance that an action will save them, yielding a large net benefit for even tiny reductions in existential risk.[4]
 • Humanity has a 95% probability of being extinct in 7,800,000 years, according to J. Richard Gott's formulation of the controversial Doomsday argument, which argues that we have probably already lived through half the duration of human history.
 • Philosopher Robert Adams in 1989 rejects Parfit's "impersonal" views, but speaks instead of a moral imperative for loyalty and commitment to "the future of humanity as a vast project... The aspiration for a better society- more just, more rewarding, and more peaceful... our interest in the lives of our children and grandchildren, and the hopes that they will be able, in turn, to have the lives of their children and grandchildren as projects."[5]
 • Philosopher Nick Bostrom argues in 2013 that preference-satisfactionist, democratic, custodial, and intuitionist arguments all converge on the common-sense view that preventing existential risk is a high moral priority, even if the exact "degree of badness" of human extinction varies between these philosophies.[1]:23–4

Parfit argues that the size of the "cosmic endowment" can be calculated from the following argument: If Earth remains habitable for a billion more years and can sustainably support a population of more than a billion humans, then there is a potential for 1016 (or 10,000,000,000,000,000) human lives of normal duration.[4]:453–4 Bostrom goes further, stating that if the universe is empty, then the accessible universe can support at least 1034 biological human life-years; and, if some humans were uploaded onto computers, could even support the equivalent of 1054 cybernetic human life-years.[1]

Possible scenarios

Severe forms of known or recorded disasters

 • Nuclear or biological warfare; for example, a future arms race may result in larger arsenals than those of the Cold War[6] and a hypothetical World War III could cause the total annihilation of humankind.
 • A pandemic[6] involving one or more viruses, prions, or antibiotic-resistant bacteria. Past examples were the Spanish flu outbreak in 1918, the 14th century Eurasian Black Death pandemic and the various European viruses that decimated indigenous American populations. A deadly pandemic restricted to humans alone would be self-limiting as its mortality would reduce the density of its target population. A pathogen with a broad host range in multiple species, however, could eventually reach even isolated human populations, e.g. when using animals as "carriers".[7] U.S. officials assess that an engineered pathogen capable of "wiping out all of humanity", if left unchecked, is technically feasible and that the technical obstacles are "trivial". However, they are confident that in practice, countries would be able to "recognize and intervene effectively" to halt the spread of such a microbe and prevent human extinction.[8]
 • Climate change; for example, global warming caused by human emission of carbon dioxide may render the planet uninhabitable. According to CDIAC, the Carbon Dioxide Information Analysis Center, increases in carbon emissions per head are closely followed by the growth in human population (a nearly four-fold increase in the past 100 years).[9] On a longer time scale, Milankovitch cycles, also known as Quaternary Climatic Oscillations,[10] affect the climate in various ways.
 • Population decline through a preference for fewer children. If developing world demographics are assumed to become developed world demographics, and if the latter are extrapolated, some projections suggest an extinction before 3000 AD. John A. Leslie estimates that if the reproduction rate drops to the German or Japanese level the extinction date will be 2400.[1] However, evolutionary biology suggests the demographic transition may reverse itself.
 • A geological or cosmological disaster such as an impact event of a near-Earth object,[11] a lethal gamma-ray burst in our part of the Milky Way,[12][13] a supervolcanic eruption, or natural long-term Climate change. Near-Earth objects (NEOs) serve as an absolute threat to the survival of living species.[14] A single extraterrestrial event[15] can lead to the accumulation of more deaths and destruction than any man-made war or epidemic could ever produce. This scenario is special among the non-anthropogenic extinction scenarios insofar as it is conceivable to develop countermeasures for a large proportion of such impact events.

Habitat threats

 • There is no other population of a large vertebrate animal like humans in the history of the planet that has grown so much, so fast, or with such devastating consequences to fellow earthlings. The population grew rapidly from 1 billion in 1800 to 2 billion in 1930, and has reached over 7 billion today. Thus people will annually absorb more primary productivity of the Earth's terrestrial net[clarification needed], and increase the use of land.[16] The Center for Biological Diversity hypothesises an eventual crisis when the population grows beyond the capacity of its environmental sustainment and reduces that capacity to below the original level.[17] Evidence suggests birth rates may be rising in the 21st century in the developed world.[18] The work of Hans Rosling, a Swedish medical doctor, academic, statistician and public speaker, projects the global population peaking at less than 12 billion.[19] A 2014 study published in Science asserts that the human population will grow to around 11 billion by 2100 and growth will continue into the next century.[20]
 • In around 1 billion years from now, the Sun's brightness may increase as a result of a shortage of hydrogen, and the heating of its outer layers may cause the Earth's oceans to evaporate, leaving only minor forms of life.[21] Well before this time, the level of carbon dioxide in the atmosphere will be too low to support plant life, destroying the foundation of the food chains.[22] See Future of the Earth.
 • About 7–8 billion years from now, if and after the Sun has become a red giant, the Earth will probably be engulfed by an expanding Sun and destroyed.[23][24]

Scientific accidents

Without regulation, scientific advancement has a potential to risk human extinction as a result of the effects or use of totally new technologies. Some scenarios include:

Further scenarios of extraterrestrial origin

(Major impact events.[11] and Gamma-ray burst in our part of the Milky Way[12][13] were already mentioned above.)

Evolution of a posthuman species

Normal biological evolution of humanity will continue and change humans over geological time scales. Although this could, in a non-phylogenetic taxonomy, be considered to give rise to a new species, such an ongoing evolution would biologically not be considered a species extinction. Given the likelihood that significant genetic exchange between human populations will continue, it is highly unlikely that humans will split into multiple species through natural evolution.

Some scenarios envision that humans could use genetic engineering or technological modifications to split into normal humans and a new species – posthumans.[30][31][32][33][34][35][36] Such a species could be fundamentally different from any previous life form on Earth, e.g. by merging humans with technological systems.[37][38] Such scenarios do harbor a risk of the extinction of the "old" human species by means of the new, posthuman entity.

Perception of and reactions to human extinction risk

Probability estimates

Because human extinction is unprecedented, speculation about the probability of different scenarios is highly subjective. Nick Bostrom argues that it would be "misguided" to assume that the probability of near-term extinction is less than 25% and that it will be "a tall order" for the human race to "get our precautions sufficiently right the first time", given that an existential risk provides no opportunity to learn from failure.[1][39] A little more optimistically, philosopher John Leslie assigns a 70% chance of humanity surviving the next five centuries, based partly on the controversial philosophical doomsday argument that Leslie champions.

Some scholars believe that certain scenarios such as global thermonuclear war would have difficulty eradicating every last settlement on Earth. Physicist Willard Wells points out that any credible extinction scenario would have to reach into a diverse set of areas, including the underground subways of major cities, the mountains of Tibet, the remotest islands of the South Pacific, and even to McMurdo Station in Antarctica, which has contingency plans and supplies for a long isolation.[40] In addition, elaborate bunkers exist for government leaders to occupy during a nuclear war.[39] Any number of events could lead to a massive loss of human life; but if the last few (but see minimum viable population), most resilient, humans are unlikely to also die off, then that particular human extinction scenario is not credible.[41]

Psychology

Eliezer Yudkowsky theorizes that scope neglect plays a role in public perception of existential risks:[1][42]

Substantially larger numbers, such as 500 million deaths, and especially qualitatively different scenarios such as the extinction of the entire human species, seem to trigger a different mode of thinking... People who would never dream of hurting a child hear of an existential risk, and say, "Well, maybe the human species doesn't really deserve to survive".

All past predictions of human extinction have proven to be false. To some, this makes future warnings seem less credible. Nick Bostrom argues that the lack of human extinction in the past is weak evidence that there will be no human extinction in the future, due to survivor bias and other anthropic effects.[43]

Some behavioural finance scholars claim that recent evidence is given undue significance in risk analysis. Roughly speaking, "100-year storms" tend to occur every twenty years in the stock market as traders become convinced that the current good times will last forever. Doomsayers who hypothesize rare crisis scenarios are dismissed even when they have statistical evidence behind them. An extreme form of this bias can diminish the subjective probability of the unprecedented.[3]

Research and initiatives

Even though the importance and potential impact of research on existential risks is often highlighted, relatively few research efforts are being made in this field. In 2001 Bostrom stated:[44]

Although existential risks are less manageable by individuals than, e.g., health risks, according to Ken Olum, Joshua Knobe, and Alexander Vilenkin the possibility of human extinction does have practical implications. For instance, if the "universal" Doomsday argument is accepted it changes the most likely source of disasters, and hence the most efficient means of preventing them. They write: "... you should be more concerned that a large number of asteroids have not yet been detected than about the particular orbit of each one. You should not worry especially about the chance that some specific nearby star will become a supernova, but more about the chance that supernovas are more deadly to nearby life than we believe."[45]

Multiple organizations with the goal of helping prevent human extinction exist. Examples are the Future of Humanity Institute, the Centre for the Study of Existential Risk, the Future of Life Institute, the Machine Intelligence Research Institute, and the Global Catastrophic Risk Institute (est. 2011).

Omnicide

Placard against omnicide, at Extinction Rebellion (2018).

Omnicide is human extinction as a result of human action. Most commonly it refers to extinction through nuclear warfare or biological warfare,[46][47][48] but it can also apply to extinction through means such as a global anthropogenic ecological catastrophe.[49] Given the omnicidal nature of human civilization, some philosophers, among them the antinatalist David Benatar, animal rights activist Steven Best and anarchist Todd May, posit that human extinction would be a positive thing for the other organisms on the planet, and the planet itself.[50][51][52]

Omnicide can be considered a subcategory of genocide.[53] Using the concept in this way, one can argue, for example, that:

However, the Cold War arms race differed from genocide in that the weapons involved were not used, instead serving as nuclear deterrence.

Proposed countermeasures

Stephen Hawking advocated colonizing other planets within the solar system once technology progresses sufficiently, in order to improve the chance of human survival from planet-wide events such as global thermonuclear war.[55][56]

More economically, some scholars propose the establishment on Earth of one or more self-sufficient, remote, permanently occupied settlements specifically created for the purpose of surviving global disaster.[39][40] Economist Robin Hanson argues that a refuge permanently housing as few as 100 people would significantly improve the chances of human survival during a range of global catastrophes.[39][57]

In popular culture

Some 21st century pop-science works, including The World Without Us by Alan Weisman, pose an artistic thought experiment: what would happen to the rest of the planet if humans suddenly disappeared?[58][59] A threat of human extinction, such as through a technological singularity (also called an intelligence explosion), drives the plot of innumerable science fiction stories; an influential early example is the 1951 film adaption of When Worlds Collide.[60] Usually the extinction threat is narrowly avoided, but some exceptions exist, such as R.U.R. and Steven Spielberg's A.I.[61]

See also

Notes

^ For research on this, see Psychological science volume 15 (2004): Decisions From Experience and the Effect of Rare Events in Risky Choice. The under-perception of rare events mentioned above is actually the opposite of the phenomenon originally described by Kahneman in "prospect theory" (in their original experiments the likelihood of rare events is overestimated). However, further analysis of the bias has shown that both forms occur: When judging from description people tend to overestimate the described probability, so this effect taken alone would indicate that reading the extinction scenarios described here should make the reader overestimate the likelihood of any probabilities given. However, the effect that is more relevant to common consideration of human extinction is the bias that occurs with estimates from experience, and these are in the opposite direction: When judging from personal experience people who have never heard of or experienced their species become extinct would be expected to dramatically underestimate its likelihood. Sociobiologist E. O. Wilson argued that: "The reason for this myopic fog, evolutionary biologists contend, is that it was actually advantageous during all but the last few millennia of the two million years of existence of the genus Homo... A premium was placed on close attention to the near future and early reproduction, and little else. Disasters of a magnitude that occur only once every few centuries were forgotten or transmuted into myth." (Is Humanity Suicidal? The New York Times Magazine 30 May 1993).

^ ReligiousTolerance.org says that Aum Supreme Truth is the only religion known to have planned Armageddon for non-believers. Their intention to unleash deadly viruses is covered in Our Final Hour, and by Aum watcher, Akihiko Misawa. The Gaia Liberation Front advocates (but is not known to have active plans for) total human genocide, see: GLF, A Modest Proposal. Leslie, 1996 says that Aum's collection of nuclear physicists presented a doomsday threat from nuclear destruction as well, especially as the cult included a rocket scientist.

^ Leslie (1996) discusses the survivorship bias (which he calls an "observational selection" effect on page 139) he says that the a priori certainty of observing an "undisasterous past" could make it difficult to argue that we must be safe because nothing terrible has yet occurred. He quotes Holger Bech Nielsen's formulation: "We do not even know if there should exist some extremely dangerous decay of say the proton which caused eradication of the earth, because if it happens we would no longer be there to observe it and if it does not happen there is nothing to observe." (From: Random dynamics and relations between the number of fermion generations and the fine structure constants, Acta Pysica Polonica B, May 1989).

^ For the "West Germany" extrapolation see: Leslie, 1996 (The End of the World) in the "War, Pollution, and disease" chapter (page 74). In this section the author also mentions the success (in lowering the birth rate) of programs such as the sterilization-for-rupees programs in India, and surveys other infertility or falling birth-rate extinction scenarios. He says that the voluntary small family behaviour may be counter-evolutionary, but that the meme for small, rich families appears to be spreading rapidly throughout the world. In 2150 the world population is expected to start falling.

^ Former NASA consultant David Brin's lengthy rebuttal to SETI enthusiast's optimism about alien intentions concludes: "The worst mistake of first contact, made throughout history by individuals on both sides of every new encounter, has been the unfortunate habit of making assumptions. It often proved fatal." (See full text at SETIleague.org.)

References

 1. ^ a b c d e f Bostrom, Nick. "Existential risk prevention as global priority". Global Policy 4.1 (2013): 15-31.
 2. ^ Niall Firth (18 June 2010). "Human race 'will be extinct within 100 years', claims leading scientist". Daily Mail. Retrieved 28 January 2014.
 3. ^ Sagan, Carl (1983). "Nuclear war and climatic catastrophe: Some policy implications". Foreign Affairs. 62 (2): 257–292. doi:10.2307/20041818. JSTOR 20041818.
 4. ^ a b Parfit, D. (1984) Reasons and Persons. Oxford: Clarendon Press.
 5. ^ Adams, Robert Merrihew (October 1989). "Should Ethics be More Impersonal? a Critical Notice of Derek Parfit, Reasons and Persons". The Philosophical Review. 98 (4): 439–484. doi:10.2307/2185115. JSTOR 2185115.
 6. ^ a b c Bostrom, Nick (March 2002). "Existential Risks". Journal of Evolution and Technology. 9. Retrieved 28 January 2014.
 7. ^ Anders Sandberg; Milan M. Ćirković (9 September 2008). "How can we reduce the risk of human extinction?". Bulletin of the Atomic Scientists. Retrieved 28 January 2014.
 8. ^ Fiorill, Joe (29 July 2005). "Top U.S. Disease Fighters Warn of New Engineered Pathogens but Call Bioweapons Doomsday Unlikely". Global Security Newswire. Retrieved 10 September 2013.
 9. ^ "Graph of the Day: Carbon emissions and human population, 1751-2013 – Desdemona Despair". Retrieved 18 July 2019.
 10. ^ Barker, P. A. (2014). "Quaternary climatic instability in south-east Australia from a multi-proxy speleothem record". Journal of Quaternary Science. 29 (6): 589–596. Bibcode:2014JQS....29..589W. doi:10.1002/jqs.2734.
 11. ^ a b Bostrom 2002, section 4.10
 12. ^ a b Kluger, Jeffrey (21 December 2012). "The Super-Duper, Planet-Frying, Exploding Star That's Not Going to Hurt Us, So Please Stop Worrying About It". Time Magazine. Retrieved 20 December 2015.
 13. ^ a b Tuthill, Peter. "WR 104: Technical Questions". Retrieved 20 December 2015.
 14. ^ Perna . D; Barucci M.A; Fulchignoni .M (2013). "The Near-Earth Objects and Their Potential Threat To Our Planet". Astron Astrophys Rev.
 15. ^ Alvarez, Luis W. (January 1983). "Experimental evidence that an asteroid impact led to the extinction of many species 65 million years ago". Proc. Natl. Acad. Sci. U.S.A. 80 (2): 627–42. Bibcode:1983PNAS...80..627A. doi:10.1073/pnas.80.2.627. PMC 393431. PMID 16593274.
 16. ^ Vitousek, P. M., H. A. Mooney, J. Lubchenco, and J. M. Melillo. 1997. Human Domination of Earth's Ecosystems. Science 277 (5325): 494–499; Pimm, S. L. 2001. The World According to Pimm: a Scientist Audits the Earth. McGraw-Hill, NY; The Guardian. 2005. Earth is All Out of New Farmland. 7 December 2005.
 17. ^ "Human Population Growth and Extinction". www.biologicaldiversity.org. Retrieved 30 March 2018.
 18. ^ Can we be sure the world's population will stop rising?, BBC News, 13 October 2012
 19. ^ The best stats you've ever seen, Hans Rosling, TED Talks, Filmed Feb 2006
 20. ^ Gerland, P.; Raftery, A. E.; Ev Ikova, H.; Li, N.; Gu, D.; Spoorenberg, T.; Alkema, L.; Fosdick, B. K.; Chunn, J.; Lalic, N.; Bay, G.; Buettner, T.; Heilig, G. K.; Wilmoth, J. (18 September 2014). "World population stabilization unlikely this century". Science. AAAS. 346 (6206): 234–7. Bibcode:2014Sci...346..234G. doi:10.1126/science.1257469. ISSN 1095-9203. PMC 4230924. PMID 25301627.
 21. ^ Balzani, Vincenzo; Armaroli, Nicola (2010). Energy for a Sustainable World: From the Oil Age to a Sun-Powered Future. John Wiley & Sons. p. 181. ISBN 978-3-527-63361-6.
 22. ^ Damian Carrington (21 February 2000). "Date set for desert Earth". BBC News. Retrieved 28 January 2014.
 23. ^ Clara Moskowitz (26 February 2008). "Earth's Final Sunset Predicted". space.com. Retrieved 28 January 2014.
 24. ^ Schröder, K. -P.; Connon Smith, R. (2008). "Distant future of the Sun and Earth revisited". Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 386 (1): 155–163. arXiv:0801.4031. Bibcode:2008MNRAS.386..155S. doi:10.1111/j.1365-2966.2008.13022.x.
 25. ^ Chalmers, David (2010). "The singularity: A philosophical analysis" (PDF). Journal of Consciousness Studies. 17: 9–10. Retrieved 17 August 2013.
 26. ^ a b Martin Rees (2004). OUR FINAL HOUR: A Scientist's warning: How Terror, Error, and Environmental Disaster Threaten Humankind's Future in This Century — On Earth and Beyond. ISBN 0-465-06863-4
 27. ^ Bostrom 2002, section 4.8
 28. ^ Matthews, Robert (28 August 1999). "A black hole ate my planet". New Scientist.
 29. ^ "Statement by the Executive Committee of the DPF on the Safety of Collisions at the Large Hadron Collider." Archived 24 October 2009 at the Wayback Machine
 30. ^ "EmTech: Get Ready for a New Human Species". Retrieved 1 July 2016.
 31. ^ Hittinger, John (5 October 2015). Thomas Aquinas : teacher of humanity : proceedings from the first conference of the Pontifical Academy of St. Thomas Aquinas held in the United States of America. ISBN 978-1443875547. Retrieved 1 July 2016.
 32. ^ Gruskin, Sofia; Annas, George J.; Grodin, Michael A. (2005). Perspectives on Health and Human Rights. ISBN 9780415948067. Retrieved 1 July 2016.
 33. ^ Miccoli, Anthony (2010). Posthuman Suffering and the Technological Embrace. ISBN 9780739126332. Retrieved 1 July 2016.
 34. ^ "The Transhuman Future: Be More Than You Can Be". Retrieved 1 July 2016.
 35. ^ "WILL YOU JOIN THE TRANSHUMAN EVOLUTION?". Retrieved 1 July 2016.
 36. ^ "How humans are turning into a 'totally different species'". Retrieved 1 July 2016.
 37. ^ Warwick, Kevin (2004). I, Cyborg. University of Illinois Press. ISBN 978-0-252-07215-4.
 38. ^ Griffiths, Sarah. "Is technology causing us to 'evolve' into a new SPECIES? Expert believes super humans called Homo optimus will talk to machines and be 'digitally immortal' by 2050". DailyMail Online. Retrieved 1 July 2016.
 39. ^ a b c d Matheny, Jason G. "Reducing the risk of human extinction". Risk Analysis 27.5 (2007): 1335-1344.
 40. ^ a b Wells, Willard. Apocalypse when?. Praxis, 2009. ISBN 978-0387098364
 41. ^ Tonn, Bruce, and Donald MacGregor. "A singular chain of events". Futures 41.10 (2009): 706-714.
 42. ^ Yudkowsky, Eliezer. "Cognitive biases potentially affecting judgment of global risks". Global catastrophic risks 1 (2008): 86. p.114
 43. ^ "We're Underestimating the Risk of Human Extinction". The Atlantic. Retrieved 1 July 2016.
 44. ^ Bostrom, Nick (2001). "Existential Risks - Analyzing Human Extinction Scenarios and Related Hazards" (PDF).
 45. ^ "Practical application" page 39 of the Princeton University paper: Philosophical Implications of Inflationary Cosmology Archived 12 May 2005 at the Wayback Machine
 46. ^ Rose Somerville; John Somerville, introduction (1981). Soviet Marxism and nuclear war : an international debate : from the proceedings of the special colloquium of the XVth World Congress of Philosophy. Greenwood Press. p. 151. ISBN 978-0-313-22531-4.
 47. ^ Goodman, Lisl Marburg; Lee Ann Hoff (1990). Omnicide: The Nuclear Dilemma. New York: Praeger. ISBN 978-0-275-93298-5.
 48. ^ Daniel Landes, ed. (1991). Confronting Omnicide: Jewish Reflections on Weapons of Mass Destruction. Jason Aronson, Inc. ISBN 978-0-87668-851-9.
 49. ^ Wilcox, Richard Brian. 2004. The Ecology of Hope: Environmental Grassroots Activism in Japan. Ph.D. Dissertation, Union Institute & University, College of Graduate Studies. Page 55.
 50. ^ Benatar, David (2008). Better Never to Have Been: The Harm of Coming into Existence. Oxford University Press. p. 224. ISBN 978-0199549269. Although there are many non-human species - especially carnivores - that also cause a lot of suffering, humans have the unfortunate distinction of being the most destructive and harmful species on earth. The amount of suffering in the world could be radically reduced if there were no more humans.
 51. ^ Best, Steven (2014). The Politics of Total Liberation: Revolution for the 21st Century. Palgrave Macmillan. p. 165. ISBN 978-1137471116. But considered from the standpoint of animals and the earth, the demise of humanity would be the best imaginable event possible, and the sooner the better. The extinction of Homo sapiens would remove the malignancy ravaging the planet, destroy a parasite consuming its host, shut down the killing machines, and allow the earth to regenerate while permitting new species to evolve.
 52. ^ May, Todd (17 December 2018). "Would Human Extinction Be a Tragedy?". The New York Times.
 53. ^ Jones, Adam (2006). "A Seminal Work on Genocide". Security Dialogue. 37 (1): 143–144. doi:10.1177/0967010606064141.
 54. ^ Santoni, Ronald E. (1987). "Genocide, Nuclear Omnicide, and Individual Responsibility". Social Science Record. 24 (2): 38–41.
 55. ^ Malik, Tariq. "Stephen Hawking: Humanity Must Colonize Space to Survive". Retrieved 1 July 2016.
 56. ^ Shukman, David. "Hawking: Humans at risk of lethal 'own goal'". BBC. Retrieved 1 July 2016.
 57. ^ Hanson, Robin. "Catastrophe, social collapse, and human extinction". Global catastrophic risks 1 (2008): 357.
 58. ^ "He imagines a world without people. But why?". The Boston Globe. 18 August 2007. Retrieved 20 July 2016.
 59. ^ Tucker, Neely (8 March 2008). "Depopulation Boom". The Washington Post. Retrieved 20 July 2016.
 60. ^ Barcella, Laura (2012). The end: 50 apocalyptic visions from pop culture that you should know about -- before it's too late. San Francisco, CA: Zest Books. ISBN 978-0982732250.
 61. ^ Dinello, Daniel (2005). Technophobia!: science fiction visions of posthuman technology (1st ed.). Austin: University of Texas press. ISBN 978-0-292-70986-7.

Further reading