انستیتو پاستور ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو


انستیتو پاستور ایران
[[پرونده:
Pas-3.png
|150px|]]
old lab Pasteur
تأسیس ۱۲۹۹
بنیانگذار عبدالحسین میرزا فرمانفرما
رئیس علیرضا بیگلری
هیئت امنا نفر
فضای آموزشی ۲۵۰۰۰ متر
هیئت علمی ۱۲۰ نفر
مکان تهران،  ایران
وابسته به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
وب‌گاه www.pasteur.ac.ir

انستیتو پاستور ایران مؤسسه‌ای تحقیقاتی تولیدی و آموزشی که با هدف تأمین بهداشت و سلامت جامعه جهت پیشگیری و درمان بیماری‌های عفونی در سال ۱۲۹۹ توسط عبدالحسین میرزا فرمانفرما به صورت وقف در باغ اطلس خود تأسیس نمود. در آن زمان ضرورت تأسیس موسسه‌ای علمی که بتواند در زمینه بیماری‌های واگیر فعالیت داشته و قادر به تولید برخی از واکسن‌ها باشد احساس می‌شد. بر این اساس در تاریخ ۲۳ اکتبر ۱۹۱۹ میلادی (۱۲۹۸ شمسی) مذاکرات لازم بین هیئت‌های ایرانی (پسر فرمانفرما) و فرانسوی در انستیتو پاستور پاریس صورت گرفت در ۲۳ اکتبر ۱۹۱۹ هیئت ایرانی با امیل رو -رئیس انستیتو پاستور پاریس- ملاقات کرده و در تاریخ ۲۰ ژانویه ۱۹۲۰ میلادی (۱۲۹۹ شمسی) قرارداد همکاری بین دو کشور به امضا رسید. از این زمان فعالیت رسمی انستیتو پاستور ایران آغاز شد و دکتر ژوزف منار فرانسوی از سوی امیل رو برای ریاست انستیتو پاستور ایران برگزیده شد که این فعالیت به لحاظ کمی و کیفی همچنان در حال گسترش است.[۱]

تاریخچه[ویرایش]

در دوران نخست‌وزیری عبدالحسین میرزا فرمانفرما در سال ۱۲۹۹، وی قطعه زمینی به مساحت ۲٫۲ هکتار از اموال شخصی‌اش را به انستیتو پاستور ایران وقف کرد.[۲] ساختمان مرکزی انستیتو پاستور بر روی همان زمین بنا شده‌است.

محصول[ویرایش]

محصول تخصصی انستیتو پاستور ایران، انواعِ واکسن‌ها، از جمله واکسن هاری، و همچنین انواع فراورده‌های تزریقی، مانند سرم‌ها، و سایر انواع فراورده‌های بیولوژیک می‌باشد.

برگزاری کنگره[ویرایش]

کنگره بین‌المللی زیست پزشکی توسط انستیتو پاستور ایران و انستیتو مطالعات بیولوژیکی و واکسن‌سازی نسیم به ریاست دکتر مصطفی قانعی، هرسال ۲۷ لغایت ۳۰ آذرماه در برج میلاد تهران برگزار می‌شود.[۳]

ریاست[ویرایش]

دکتر صبار فرمانفرماییان از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۶ ریاست انستیتو پاستور ایران را برعهده داشت.

دکتر مرتضی آذرنوش

دکتر محمد تقی خانی

دکتر عبدالحسین روح‌الامینی

دکتر مصطفی قانعی

و در تاریخ ۲۳ شهریور سال ۱۳۹۶، دکتر علیرضا بیگلری (رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان زنجان) با حکم وزیر بهداشت به سمت سرپرست انستیتو پاستور ایران منصوب شد.

پانویس[ویرایش]

  1. قدسی، تاریخچه انستیتو پاستور ایران، ص14-18.
  2. «موقوفات انستیتو پاستور ایران»(فارسی)‎. انستیتو پاستور ایران. بازبینی‌شده در ۱ مرداد ۱۳۹۰. 
  3. جم, Jamejam, جام. «اولین کنگره بین‌المللی زیست پزشکی در ایران برگزار می‌شود». بازبینی‌شده در 2017-11-17. 

منابع[ویرایش]

  • تاریخنامه انستیتو پاستورایران

پیوند به بیرون[ویرایش]