انسان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
انسان
محدودهٔ زمانی: پلیستوسن - امروز
Akha cropped hires.JPG
انسان بالغ مذکر (چپ) و مؤنث (راست)
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: نخستی‌سانان
تیره: انسانیان
تبار: انسان‌تباران
سرده: انسان
Species: انسان دانا
Subspecies: انسان دانای دانا
نام علمی
Homo sapiens
(لینه، ۱۷۵۸)
نام سه‌جمله‌ای
Homo sapiens sapiens
توصیفگر: لینه، ۱۷۵۸
Homo Sapien range.png
محدوده پراکندگی انسان دانا (سبز)
مترادف

انسان خردمند (نام علمی: Homo sapiens) یا به زبان عامه انسان،[۳] یک پستاندار از نوع دوپا و از خانوادهٔ انسان‌سایان است.

مدارک به‌دست‌آمده از دی‌ان‌ای انسان نشان‌می‌دهد که انسان خردمند حدود ۲۰۰٬۰۰۰ سال پیش از آفریقا سرچشمه گرفته‌است، در حدود ۵۰٬۰۰۰ سال پیش تغییرات زیادی در رفتار او پدید آمد و در همان زمان آغاز به مهاجرت کرد. انسان خردمند با دیگر انسان تباران بچه‌دار شده‌اند و این باعث‌شد به رغم انقراض سه گونه دیگر انسان تباران، دی ان ای آن‌ها همچنان در انسان خردمند موجود باشد. انسان خردمند حامل دی ان ای انسان‌تبار دنیسووا، انسان نئاندرتال و گونه‌ای دیگر که هنوز شناسایی نشده می‌باشد. افرادی که دارای‌تبار غیرآفریقایی هستند بین ۲ تا ۴ درصد دی ان ای نئاندرتال‌ها را دارا هستند، ۳ تا ۴ درصد دی ان ای بومیان ملانزی متعلق به انسان‌تبار دنیسووا است و دی ان ای گروهی از شکارچی-گردآورنده آفریقایی متعلق به گونه‌ای است که هنوز شناسایی نشده‌است.[۴] این انسان‌ها هوش بالا، توانایی تجزیه‌وتحلیل، زبان سخن گفتن، درون‌گرایی و احساسات داشتند. این استعدادها همراه با یک بدنِ راست‌قامت با توانایی راه رفتن و بازوان آزاد برای گرفتن اشیاء، انسان‌ها را به رفتن سفرهای طولانی (مانند مهاجرت) و استفاده از ابزارها توانا ساخت. این انسان‌ها با مهاجرت تقریباً در تمامی نقاط جهان به جز نواحی غیرقابل سکونت (مانند جنوبگان) ساکن شده‌اند. اما از قرن بیستم میلادی وسعت سکونت انسان‌ها به جنوبگان (توسط پایگاه‌های دائمی)، دریاها (توسط سکوها) و مدار زمین (توسط ایستگاه فضایی بین‌المللی) افزایش یافته‌است.

جمعیت انسان‌ها در زمین در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر رسید و هم‌اکنون نیز در حال افزایش است.

انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستند و نمی‌توانند تنها زندگی کنند. همه انسان‌ها به هم نیاز دارند و در کارها به یکدیگر کمک می‌کنند.

واژه‌شناسی[ویرایش]

«انسان» یک وام‌واژه از زبان عربی است که پس از اسلام وارد زبان فارسی شد، قبل از اسلام، برابر این واژه در زبان فارسی، سه واژه مَرتْ/مَرث یا مَردْ و یا مَنْ بود که واژه‌های مردم، مردمان، هوْمَن (انسان خوب)، دُشمَن (انسان بد) و بهمن (بهترین انسان) از آن ساخته شدند، همانند زبان انگلیسی که واژه مَرد (Man) برحسب جمله و کاربرد، معنای «بشر» نیز می‌دهد.

واژه‌های «آدم» و «بشر» نیز غیر-فارسی هستند.

زیست‌شناسی[ویرایش]

فیزیولوژی و ژنتیک[ویرایش]

نوع بدن انسان‌ها اساساً متغیر است. اگر چه اندازه بدن انسان‌ها عمدتاً به مسائل ژنتیکی و از آن گذشته به عادت‌های غذایی و ورزش بستگی دارد. میانگین قد یک انسان بالغ تقریباً ۱٫۵ تا ۱٫۸ متر (۵ تا ۶ فوت) است، هر چند در مناطق مختلف این میانگین متفاوت است. میانگین وزن برای یک انسان ۷۶ تا ۸۳ کیلوگرم (۱۶۸ – ۱۸۳ پوند) برای مردان و ۵۴ تا ۶۴ کیلوگرم (۱۲۰ – ۱۴۰ پوند) برای زنان می‌باشد، شایان ذکر است که وزن بر اساس موقعیت جغرافیایی می‌تواند تغییر کند. (علاوه بر این‌ها به: بیماری اضافه وزن و کسری وزن نیز بستگی دارد)

بر خلاف بیشتر پستانداران، انسان توانایی راه رفتن بر روی دو پا را دارد. بدین ترتیب زندگی با بازوان آزاد و کنترل اشیاء به وسیلهٔ دستها فراهم است.

با اینکه انسان در مقابل بسیاری از پستانداران بی مو است، ولی در عوض، رشد موی انسان‌ها عمدتاً در قسمت‌های بالای سر، زیر بغل و دور آلت تناسلی می‌باشد. انسان‌ها نسبت به شامپانزه‌ها دارای پیازهای موی بیشتری در بدن خود چه در زنان و چه در مردان هستند، اما دیدن آن‌ها مشکل است.

رنگ مو و پوست انسان‌ها به وجود رنگدانه‌ها بستگی دارد. رنگ پوست انسان‌ها می‌تواند قهوه‌ای خیلی تیره یا صورتی کمرنگ بسته به تعداد رنگ‌دانه‌ها باشد، محدوده رنگ موی انسان‌ها از بور تا قهوه‌ای، قرمز ولی به‌طور عادی مشکی می‌باشد.

چرخهٔ زندگی[ویرایش]

جنین انسان در هفتهٔ پنجم

چرخه زندگی انسان همانند بسیاری از پستانداران است. لقاح تخمک درون رحم زن، یک جنین را ایجاد می‌کند. زمانی که یک دوره سی و هشت هفته‌ای (معادل ۹ ماه) از بارداری گذشت و جنین به‌طور کامل رشد کرد طی فرایند زایمان از بدن زن خارج می‌شود و به‌طور مستقل برای اولین بار به عنوان یک کودک نفس می‌کشد. کودک در جوامع نوین به عنوان یک شخص به‌طور کامل مورد حمایت قانون است.

در مقایسه با گونه‌های دیگر، زایمان انسان‌ها خطرناک است. این عمل دردناک در برخی موارد بعد از بیست و چهار ساعت یا بیشتر که غیرطبیعی نیست منجر به مرگ مادر یا کودک شده‌است.

عکس گرفته شده از دو کودک دختر در تاریخ آگوست ۱۹۴۳ در اردوی سال نو بین نژادهای مختلف

در کشورهای توسعه یافته به‌طور میانگین کودکان ۳ تا ۴ کیلوگرم (۶ تا ۹ پوند) وزن دارند و قد آن‌ها نیز بین ۵۰ تا ۶۰ سانتی‌متر (۲۰ یا ۲۴ اینچ) در زمان تولد می‌باشد. وزن کم کودکان در زمان تولد در کشورهای در حال توسعه رایج است و همین مسئله سبب سطح بالایی از مرگ و میر کودکان در این مناطق می‌شود.

بعد از تولد رشد انسان تا زمان رسیدن به بلوغ جنسی در ۱۲ تا ۱۵ سالگی ادامه دارد، رشد فیزیکی در زنان تا نزدیکی ۱۸ سالگی و برای مردان این رشد تا ۲۱ سالگی ادامه دارد. مراحل زندگی انسان‌ها متفاوت است ولی به ترتیب مرحله به: نوزاد، کودک، نوجوان، جوان، بزرگ‌سال، میان‌سال و کهن‌سال تقسیم می‌شود.

در مقایسه با دیگر پستانداران، انسان تنها موجودی است که در دوره نوجوانی ۲۵٪ از رشد خود را با سرعت انجام می‌دهد، برای مثال در شامپانزه‌ها این مقدار ۱۴٪ است.

در انسان‌ها یک تفاوت مهم در امید به زندگی آن‌ها در نقاط مختلف جهان وجود دارد. به‌طور کلی در کشورهای عقب مانده میانگین سنی ۵۶ سال می‌باشد. در کشورهای در حال توسعه یا کمتر توسعه یافته میانگین سنی ۶۵ سال است. عمر متوسط در هنگ کنگ چین و ژاپن به عنوان دونرخ بسیار بالا، ۸۲ سال است. در صورتی که در سوآزیلند آفریقا بخاطر بیماری ایدز میانگین امید به زندگی ۴۵٫۸ سال است.

تعداد افراد صد ساله در جهان توسط سازمان ملل (در سال ۲۰۰۲) ۲۱۰٬۰۰۰ نفر اعلام شده‌است.

عادت‌های غذایی[ویرایش]

انسان‌ها، جانوران همه‌چیزخواری هستند که قادرند هم فراورده‌های گیاهی و هم جانوری را مصرف کنند. پس از دوران عصر یخ، انسان‌ها می‌خواستند تا پرورش گیاهان و حیوانات را تحت کنترل خود بگیرند تا بدین وسیله خود را ایمن سازند. این مسئله منجر به پیدایش کشاورزی شد و شیوه‌ای که غذا طی آن به دست می‌آمد را تغییر داد.

روانشناسی[ویرایش]

طرح ساده مغز انسان از نیم رخ، کشیده شده توسط میکل آنژ

مغز در انسان به عنوان مرکز دستگاه عصبی، نقش اصلی کنترل سیستم عصبی خارجی را بر عهده دارد. مغز کنترل‌کننده فعالیت‌های سطح پایین و غیرارادی بدن مانند هضم و تنفس است و از طرفی وظیفه کنترل فعالیت‌های سطح بالا و خودآگاه مانند تفکر و استدلال را نیز بر عهده دارد. این فعالیت‌های شناختی مغز و همچنین نتایج رفتاری آن‌ها مبنای تحقیقات در علم روان‌شناسی را تشکیل می‌دهد.

با توجه به قابلیت‌های بالای مغز انسان در فعالیت‌های پیچیده و سطح بالا، مغز انسان به عنوان هوشمندترین مرکز عصبی در بین تمامی گونه‌های حیوانی شناخته می‌شود. در حالی که بسیاری از حیوانات قادر به ساختن ساختارها و استفاده از ابزارهای ساده –بیشتر با استفاده از غریزه یا تقلید- هستند مغز انسان قادر به پدیدآوردن ساختارهای بسیار پیچیده و وسیع است و این قابلیت به‌طور واضحی در طول زمان روشن شده‌است. حتی ابزارها و بناهای ساخته شده به وسیله انسان‌های اولیه هم بسیار پیشرفته‌تر از هر ابزار یا بنایی بودند که به وسیله حیوانات ساخته شده یا می‌شوند.

با وجود قابلیت‌های شناختی پیشرفته در انسان، می‌توان بسیاری از این قابلیت‌ها را به‌طور ابتدایی در بقیه گونه‌های حیوانات یافت. انسان‌شناسی مدرن در تلاش اثبات این موضوع است که «توانایی‌های موجود در مغز انسان در مقایسه با حیوانات سطح بالا، گذشته از سطح بالایشان یک سطح از تکامل هستند و نه یک گونه جدید.»[۵]

هوشیاری و افکار[ویرایش]

انسان موجودی است دارای قدرت حل مسئله، که بر همین اساس می‌تواند در مواجهه با مسائل، معماها و فرمول‌های ریاضی بسته به نوع (دشواری و آسانی مسئله) به حل آن‌ها بپردازد. در طول زمان مسائل و مشکلات زیادی برای بشر پیش آمده و هر کدام درگیری‌های ذهنی را ایجاد کرده‌اند ولی انسان از بی‌جواب گذاشتن این مسائل و مشکلات کوتاه نیامده و با تلاش جدی در پی پاسخی برای آن کوشیده‌است. انسان با تدبیر و تلاش خود کوشیده تا هر روز زندگی بهتری نسبت به گذشته خود داشته باشد، بدین معنی که همواره تکنولوژی پیشرفته تری را ایجاد نموده و سهولت بیشتری فراهم نماید. پس ماشین‌های دست‌سازی که بشر ساخته‌است کارهای او را انجام می‌دهد و خود به استراحت و آسایش بیشتر می‌پردازد.

تمایلات جنسی و عشق[ویرایش]

برای عشق در طول ادوار گوناگون فلاسفه و محققین نظرات گوناگونی ارائه کرده‌اند. تا قبل از قرن گذشته و قبل از تحقیقات علمی و فیزیولوژیک مدرن شاید بتوان دو نحله مختلف فکری را عنوان کرد نخست عرفاً که عشق را ودیعه‌ای الهی و بند اتصال انسان و هستی به خداوند می‌پنداشتند که در این راه شعراء اشعار و نویسندگان آثار بسیاری پدیدآورده‌اند؛ و اما گروه دوم فلاسفه بودند که هر کدام حسب جهان بینی و نگرش خود به گونه‌ای سعی در توصیف آن نموده‌اند. از جمله می‌توان به فیلسوف تأثیرگذار قرن ۱۹ آرتور شوپنهاور اشاره نمود که عشق را نمودی از اراده بقا در انسان و هستی می‌شناسد. در حال حاضر علم روانشناسی این پدیده را جزوی از ساختار مغز می‌داند.

تمدن[ویرایش]

تاریخ انسان
و پیش از تاریخ
پیش از هومو (پولیوسن)
تقسیم‌بندی سه‌گانه اعصار پیشاتاریخ

تاریخ ثبت شده
آینده


زبان[ویرایش]

توانایی انسان برای انتقال مفاهیم، ایده‌ها و اندیشه‌ها از طریق سخن گفتن یا نوشتن یکی از توانایی‌های بی‌همتای انسان نسبت به گونه‌های دیگر است. بر خلاف روش‌های مکالمه دیگر پستانداران که محدود است، زبان انسان‌ها بسیار گسترده و آزاد بوده و استفاده‌های گوناگونی در موقعیت‌های مختلف دارد.

لباس[ویرایش]

لباس یا پوشاک یکی از نشانه‌های بروز تمدن در انسان می‌باشد و هرچه انسان‌ها متمدن تر از گذشته می‌گردند لباس‌های مدرن تری بر تن دارند به گونه‌ای که لباس را می‌توان نشانه تمدن یک قوم برشمرد. هر گروه، فرقه یا قوم از انسان‌ها بسته به مکان زندگی، آداب و سنن، سن و جنسیت خود لباس‌های متفاوتی بر تن دارند. لباس‌ها همچنین در مراسمهای مختلف به زیبایی آن‌ها افزوده و باعث ایجاد شور و نشاط در انسان‌ها می‌گردد.

فلسفه و خوداندیشی[ویرایش]

حکایت موسیقی کشیده شده توسط لرنزو لیپی (تقریباً ۱۵۹۴)، نقاشی کشیده شده از یک زن در حال نوشتن نت موسیقی.

هنر، موسیقی و ادبیات[ویرایش]

وجود آثار هنری از گذشته‌های دور در آثار هنری پیش از تاریخ تا آثار هنری عصر جدید با بشریت همراه بوده‌است. هنر یک نمود غیر جاندار از رفتار انسان‌ها و یک خصوصیت کلیدی متمایزکننده انسان از گونه‌ها دیگر است. هنر قدمت تاریخی نزدیک به ۳۵٫۰۰۰ سال پیش را دارد، درست زمانی که بشر توانست اندیشیدن را آغاز کند.

دانش و فناوری[ویرایش]

نژاد[ویرایش]

انسان‌ها معمولاً خود را با توجه به نژاد خود دسته‌بندی می‌کنند و این در حالی است که اعتبار نژاد به عنوان یک دسته‌بندی معتبر بیولوژیکی زیر سؤال است. دسته‌بندی‌های نژادی انسان‌ها معمولاً بر پایه تبار و خصوصیات ظاهری به ویژه رنگ پوست و خصوصیات چهره است. این دسته‌بندی‌ها ممکن است حاوی برخی از اطلاعات مربوط به خصوصیات غیر مشهود انسانی مانند امکان ابتلاء به برخی از بیماری‌های پیشرفته و خاص نیز باشد. امروزه مدارک و شواهد به دست آمده در علم ژنتیک و باستان‌شناسی گواه بر واحد بودن منشأ انسان‌های اولیه در شرق آفریقا دارد. تحقیقات اخیر ژنتیکی نشان داده‌است که انسان‌های ساکن در آفریقا دارای بیشترین گوناگونی نژادی نسبت به مناطق دیگر جهان هستند. با این حال در مقایسه با بسیاری از حیوانات تسلسل نژادی در انسان‌ها بسیار به هم شبیه است.

وجود نژادهای مختلف در جهان همچنین می‌تواند موجب رفتارهای مغایر و برخوردهای نژادپرستانه در بین گروه‌ها و ملیت‌های مختلف شود.[۶]

جامعه، دولت و علم سیاست[ویرایش]

جنگ[ویرایش]

اقتصاد و بازرگانی[ویرایش]

تاریخ[ویرایش]

انسان نوین حوالی ۲۰۰۰۰۰ سال پیش در شرق آفریقا فرگشت یافته است.[۷][۸][۹]

مراحل زندگی انسان[ویرایش]

خودکشی[ویرایش]

انسان از معدود جاندارانی است که توانایی خودکشی دارد؛ معمولاً انسان‌ها هنگامی که تحت فشار زیاد قرار بگیرند یا زندگی برایشان بی‌ارزش شود به زندگی خود پایان می‌دهند.[۱۰][۱۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. http://www.iucnredlist.org/details/136584/0
 2. Groves, C. (2005). Wilson, D. E., & Reeder, D. M, eds, ed. Mammal Species of the World (3rd ed.). Baltimore: انتشارات دانشگاه جانز هاپکینز. OCLC 62265494. شابک ‎۰-۸۰۱-۸۸۲۲۱-۴.
 3. "An Etymological Dictionary of Astronomy and Astrophysics - 1". dictionary.obspm.fr. Retrieved 2018-08-14.
 4. Meet our hybrid ancestors who kept extinct humans’ DNA alive https://www.newscientist.com/article/mg23030700-600-meet-our-hybrid-ancestors-who-kept-extinct-humans-dna-alive/?utm_source=NSNS&utm_medium=SOC&utm_campaign=hoot&cmpid=SOC%7CNSNS%7C2016-GLOBAL-hoot
 5. ویکی‌پدیای انگلیسی
 6. ویکی‌پدیای انگلیسی
 7. "World's oldest Homo sapiens fossils found in Morocco". Science | AAAS. 2017-06-06. Retrieved 2019-06-04.
 8. «The Oldest Homo sapiens | University of Utah News». archive.unews.utah.edu. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۶-۰۴.
 9. "Evolution of modern humans". yourgenome. Retrieved 2019-06-04.
 10. HiDoctor. «چه کسانی اقدام به خودکشی می‌کنند».
 11. تسنیم. «خودکشی در بین نوجوانان؛ دلایل و راهکارهای پیشگیری».

پیوند به بیرون[ویرایش]

Human[1]
Temporal range: 0.35–0 Ma
Middle Pleistocene – Recent
Akha cropped hires.JPG
An adult human male (left) and female (right) from the Akha tribe in Northern Thailand.
Scientific classification edit
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Mammalia
Order: Primates
Suborder: Haplorhini
Infraorder: Simiiformes
Family: Hominidae
Subfamily: Homininae
Tribe: Hominini
Genus: Homo
Species:
H. sapiens
Binomial name
Homo sapiens
Linnaeus, 1758
Subspecies

Homo sapiens idaltu White et al., 2003
Homo sapiens sapiens

World human population density map.png
Homo sapiens population density
Synonyms

Humans (Homo sapiens) are the only extant members of the subtribe Hominina. Together with chimpanzees, gorillas, and orangutans, they are part of the family Hominidae (the great apes, or hominids). A terrestrial animal, humans are characterized by their erect posture and bipedal locomotion; high manual dexterity and heavy tool use compared to other animals; open-ended and complex language use compared to other animal communications; larger, more complex brains than other animals; and highly advanced and organized societies.[3][4]

Early hominins—particularly the australopithecines, whose brains and anatomy are in many ways more similar to ancestral non-human apes—are less often referred to as "human" than hominins of the genus Homo.[5] Several of these hominins used fire, occupied much of Eurasia, and gave rise to the species Homo sapiens in Africa around 300,000 years ago.[6][7][8][9][10][11][12][13] Omo-Kibish I (Omo I) from southern Ethiopia is the oldest anatomically modern Homo sapiens skeleton currently known (196 ± 5 ka).[14][15] Humans began to exhibit evidence of behavioral modernity by around 50,000 years ago and likely earlier, and in several waves of migration, they ventured out of Africa and populated most of the world.[16]

The spread of the large and increasing population of humans has profoundly affected much of the biosphere and millions of species worldwide. Advantages that explain this evolutionary success include a larger brain with a well-developed neocortex, prefrontal cortex and temporal lobes, which enable advanced abstract reasoning, language, problem solving, sociality, and culture through social learning. Humans use tools more frequently and effectively than any other animal: they are the only extant species to build fires, cook food, clothe themselves, and create and use numerous other technologies and arts.

Humans uniquely use such systems of symbolic communication as language and art to express themselves and exchange ideas, and also organize themselves into purposeful groups. Humans create complex social structures composed of many cooperating and competing groups, from families and kinship networks to political states. Social interactions between humans have established an extremely wide variety of values,[17] social norms, and rituals, which together undergird human society. Curiosity and the human desire to understand and influence the environment and to explain and manipulate phenomena (or events) have motivated humanity's development of science, philosophy, mythology, religion, and numerous other fields of knowledge.

Though most of human existence has been sustained by hunting and gathering in band societies,[18] many human societies transitioned to sedentary agriculture approximately 10,000 years ago,[19] domesticating plants and animals, thus enabling the growth of civilization. These human societies subsequently expanded, establishing various forms of government, religion, and culture around the world, and unifying people within regions to form states and empires. The rapid advancement of scientific and medical understanding in the 19th and 20th centuries permitted the development of fuel-driven technologies and increased lifespans, causing the human population to rise exponentially. The global human population was estimated to be near 7.8 billion in 2019.[20]

Etymology and definition

In common usage, the word "human" generally refers to the only extant species of the genus Homo—anatomically and behaviorally modern Homo sapiens.

In scientific terms, the meanings of "hominid" and "hominin" have changed during the recent decades with advances in the discovery and study of the fossil ancestors of modern humans. The previously clear boundary between humans and apes has blurred, resulting in biologists now acknowledging the hominids as encompassing multiple species, and Homo and close relatives since the split from chimpanzees as the only hominins. There is also a distinction between anatomically modern humans and Archaic Homo sapiens, the earliest fossil members of the species.

The English adjective human is a Middle English loanword from Old French humain, ultimately from Latin hūmānus, the adjective form of homō "man." The word's use as a noun (with a plural: humans) dates to the 16th century.[21] The native English term man can refer to the species generally (a synonym for humanity) as well as to human males, or individuals of either sex (though this latter form is less common in contemporary English).[22]

The species binomial "Homo sapiens" was coined by Carl Linnaeus in his 18th-century work Systema Naturae.[23] The generic name "Homo" is a learned 18th-century derivation from Latin homō "man," ultimately "earthly being" (Old Latin hemō a cognate to Old English guma "man", from PIE dʰǵʰemon-, meaning "earth" or "ground").[24] The species-name "sapiens" means "wise" or "sapient". Note that the Latin word homo refers to humans of either gender, and that "sapiens" is the singular form (while there is no such word as "sapien").[25]

History

Evolution and range

The genus Homo evolved and diverged from other hominins in Africa, after the human clade split from the chimpanzee lineage of the hominids (great apes) branch of the primates. Modern humans, defined as the species Homo sapiens or specifically to the single extant subspecies Homo sapiens sapiens, proceeded to colonize all the continents and larger islands, arriving in Eurasia 125,000–60,000 years ago,[26][27] Australia around 40,000 years ago, the Americas around 15,000 years ago, and remote islands such as Hawaii, Easter Island, Madagascar, and New Zealand between the years 300 and 1280.[28][29]

Evidence from molecular biology

Family tree showing the extant hominoids: humans (genus Homo), chimpanzees and bonobos (genus Pan), gorillas (genus Gorilla), orangutans (genus Pongo), and gibbons (four genera of the family Hylobatidae: Hylobates, Hoolock, Nomascus, and Symphalangus). All except gibbons are hominids.

The closest living relatives of humans are chimpanzees (genus Pan) and gorillas (genus Gorilla).[30] With the sequencing of the human and chimpanzee genomes, current estimates of similarity between human and chimpanzee DNA sequences range between 95% and 99%.[30][31][32] By using the technique called a molecular clock which estimates the time required for the number of divergent mutations to accumulate between two lineages, the approximate date for the split between lineages can be calculated. The gibbons (family Hylobatidae) and orangutans (genus Pongo) were the first groups to split from the line leading to the humans, then gorillas (genus Gorilla) followed by the chimpanzees (genus Pan). The splitting date between human and chimpanzee lineages is placed around 4–8 million years ago during the late Miocene epoch.[33][34] During this split, chromosome 2 was formed from two other chromosomes, leaving humans with only 23 pairs of chromosomes, compared to 24 for the other apes.[35]

Evidence from the fossil record

There is little fossil evidence for the divergence of the gorilla, chimpanzee and hominin lineages.[36][37] The earliest fossils that have been proposed as members of the hominin lineage are Sahelanthropus tchadensis dating from 7 million years ago, Orrorin tugenensis dating from 5.7 million years ago, and Ardipithecus kadabba dating to 5.6 million years ago. Each of these species has been argued to be a bipedal ancestor of later hominins, but all such claims are contested. It is also possible that any one of the three is an ancestor of another branch of African apes, or is an ancestor shared between hominins and other African Hominoidea (apes). The question of the relation between these early fossil species and the hominin lineage is still to be resolved. From these early species the australopithecines arose around 4 million years ago diverged into robust (also called Paranthropus) and gracile branches,[38] possibly one of which (such as A. garhi, dating to 2.5 million years ago) is a direct ancestor of the genus Homo.[39]

The earliest members of the genus Homo are Homo habilis which evolved around 2.8 million years ago.[40] Homo habilis has been considered the first species for which there is clear evidence of the use of stone tools. More recently, however, in 2015, stone tools, perhaps predating Homo habilis, have been discovered in northwestern Kenya that have been dated to 3.3 million years old.[41] Nonetheless, the brains of Homo habilis were about the same size as that of a chimpanzee, and their main adaptation was bipedalism as an adaptation to terrestrial living. During the next million years a process of encephalization began, and with the arrival of Homo erectus in the fossil record, cranial capacity had doubled. Homo erectus were the first of the hominina to leave Africa, and these species spread through Africa, Asia, and Europe between 1.3 to 1.8 million years ago. One population of H. erectus, also sometimes classified as a separate species Homo ergaster, stayed in Africa and evolved into Homo sapiens. It is believed that these species were the first to use fire and complex tools. The earliest transitional fossils between H. ergaster/erectus and archaic humans are from Africa such as Homo rhodesiensis, but seemingly transitional forms are also found at Dmanisi, Georgia. These descendants of African H. erectus spread through Eurasia from c. 500,000 years ago evolving into H. antecessor, H. heidelbergensis and H. neanderthalensis. The earliest fossils of anatomically modern humans are from the Middle Paleolithic, about 200,000 years ago such as the Omo remains of Ethiopia and the fossils of Herto sometimes classified as Homo sapiens idaltu also from Ethiopia.[42][43][44] Earlier fossils of Homo sapiens (of a more "early" or "archaic" type) include the Jebel Irhoud remains from Morocco and the Florisbad Skull from South Africa, from around 315,000 and 259,000 years ago respectively.[9][10][11][45]

Anatomical adaptations

Human evolution is characterized by a number of morphological, developmental, physiological, and behavioral changes that have taken place since the split between the last common ancestor of humans and chimpanzees. The most significant of these adaptations are 1. bipedalism, 2. increased brain size, 3. lengthened ontogeny (gestation and infancy), 4. decreased sexual dimorphism (neoteny). The relationship between all these changes is the subject of ongoing debate.[46] Other significant morphological changes included the evolution of a power and precision grip, a change first occurring in H. erectus.[47]

Bipedalism is the basic adaption of the hominin line, and it is considered the main cause behind a suite of skeletal changes shared by all bipedal hominins. The earliest bipedal hominin is considered to be either Sahelanthropus[48] or Orrorin, with Ardipithecus, a full bipedal,[49] coming somewhat later.[citation needed] The knuckle walkers, the gorilla and chimpanzee, diverged around the same time, and either Sahelanthropus or Orrorin may be humans' last shared ancestor with those animals.[citation needed] The early bipedals eventually evolved into the australopithecines and later the genus Homo.[citation needed] There are several theories of the adaptational value of bipedalism. It is possible that bipedalism was favored because it freed up the hands for reaching and carrying food, because it saved energy during locomotion, because it enabled long distance running and hunting, or as a strategy for avoiding hyperthermia by reducing the surface exposed to direct sun.[citation needed]

The human species developed a much larger brain than that of other primates—typically 1,330 cm3 (81 cu in) in modern humans, over twice the size of that of a chimpanzee or gorilla.[50] The pattern of encephalization started with Homo habilis which at approximately 600 cm3 (37 cu in) had a brain slightly larger than chimpanzees, and continued with Homo erectus (800–1,100 cm3 (49–67 cu in)), and reached a maximum in Neanderthals with an average size of 1,200–1,900 cm3 (73–116 cu in), larger even than Homo sapiens (but less encephalized).[51] The pattern of human postnatal brain growth differs from that of other apes (heterochrony), and allows for extended periods of social learning and language acquisition in juvenile humans. However, the differences between the structure of human brains and those of other apes may be even more significant than differences in size.[52][53][54][55] The increase in volume over time has affected different areas within the brain unequally—the temporal lobes, which contain centers for language processing have increased disproportionately, as has the prefrontal cortex which has been related to complex decision making and moderating social behavior.[50] Encephalization has been tied to an increasing emphasis on meat in the diet,[56][57] or with the development of cooking,[58] and it has been proposed [59] that intelligence increased as a response to an increased necessity for solving social problems as human society became more complex.

The reduced degree of sexual dimorphism is primarily visible in the reduction of the male canine tooth relative to other ape species (except gibbons). Another important physiological change related to sexuality in humans was the evolution of hidden estrus. Humans are the only ape in which the female is intermittently fertile year round, and in which no special signals of fertility are produced by the body (such as genital swelling during estrus). Nonetheless humans retain a degree of sexual dimorphism in the distribution of body hair and subcutaneous fat, and in the overall size, males being around 25% larger than females. These changes taken together have been interpreted as a result of an increased emphasis on pair bonding as a possible solution to the requirement for increased parental investment due to the prolonged infancy of offspring.[citation needed]

Rise of Homo sapiens

World map of early human migrations according to mitochondrial population genetics (numbers are millennia before present, the North Pole is at the center).

By the beginning of the Upper Paleolithic period (50,000 BP), and likely significantly earlier,[60][61][62][63][64][65][66] full behavioral modernity, including language, music and other cultural universals had developed.[67][68] As early Homo sapiens dispersed, it encountered varieties of archaic humans both in Africa and in Eurasia, in Eurasia notably Homo neanderthalensis. Since 2010, evidence for gene flow between archaic and modern humans during the period of roughly 100,000 to 30,000 years ago has been discovered. This includes modern human admixture in Neanderthals, Neanderthal admixture in all modern humans outside Africa, [69][70] Denisova hominin admixture in Melanesians[71] as well as admixture from unnamed archaic humans to some Sub-Saharan African populations.[72]

The "out of Africa" migration of Homo sapiens took place in at least two waves, the first around 130,000 to 100,000 years ago, the second (Southern Dispersal) around 70,000 to 50,000 years ago,[73][74][75] resulting in the colonization of Australia around 65-50,000 years ago.[76][77][78] This recent out of Africa migration derived from East African populations, which had become separated from populations migrating to Southern, Central and Western Africa at least 100,000 years earlier.[79] Modern humans subsequently spread globally, replacing archaic humans (either through competition or hybridization). They inhabited Eurasia and Oceania by 40,000 years ago, and the Americas at least 14,500 years ago.[80][81]

Transition to modernity

The rise of agriculture, and domestication of animals, led to stable human settlements.

Until about 12,000 years ago (the beginning of the Holocene), all humans lived as hunter-gatherers, generally in small nomadic groups known as band societies, often in caves.

The Neolithic Revolution (the invention of agriculture) took place beginning about 10,000 years ago, first in the Fertile Crescent, spreading through large parts of the Old World over the following millennia, and independently in Mesoamerica about 6,000 years ago. Access to food surplus led to the formation of permanent human settlements, the domestication of animals and the use of metal tools for the first time in history.

Agriculture and sedentary lifestyle led to the emergence of early civilizations (the development of urban development, complex society, social stratification and writing) from about 5,000 years ago (the Bronze Age), first beginning in Mesopotamia.[82]

Few human populations progressed to historicity, with substantial parts of the world remaining in a Neolithic, Mesolithic or Upper Paleolithic stage of development until the advent of globalisation and modernity initiated by European exploration and colonialism.

The Scientific Revolution, Technological Revolution and the Industrial Revolution brought such discoveries as imaging technology, major innovations in transport, such as the airplane and automobile; energy development, such as coal and electricity.[83] This correlates with population growth (especially in America)[84] and higher life expectancy, the World population rapidly increased numerous times in the 19th and 20th centuries as nearly 10% of the 100 billion people lived in the past century.[85]

With the advent of the Information Age at the end of the 20th century, modern humans live in a world that has become increasingly globalized and interconnected. As of 2010, almost 2 billion humans are able to communicate with each other via the Internet,[86] and 3.3 billion by mobile phone subscriptions.[87] Although connection between humans has encouraged the growth of science, art, discussion, and technology, it has also led to culture clashes and the development and use of weapons of mass destruction.[citation needed] Human population growth and industrialisation has led to environmental destruction and pollution significantly contributing to the ongoing mass extinction of other forms of life called the Holocene extinction event,[88] which may be further accelerated by global warming in the future.[89]

Habitat and population

The Earth, as seen from space in 2016, showing the extent of human occupation of the planet. The bright lights signify both the most densely inhabited areas and ones financially capable of illuminating those areas.
Tokyo, the world's largest metropolitan area, is an example of a mass human settlement called a city

Early human settlements were dependent on proximity to water and, depending on the lifestyle, other natural resources used for subsistence, such as populations of animal prey for hunting and arable land for growing crops and grazing livestock. However, modern humans have a great capacity for altering their habitats by means of technology, through irrigation, urban planning, construction, transport, manufacturing goods, deforestation and desertification,[90] but human settlements continue to be vulnerable to natural disasters, especially those placed in hazardous locations and characterized by lack of quality of construction.[91] Deliberate habitat alteration is often done with the goals of increasing material wealth, increasing thermal comfort, improving the amount of food available, improving aesthetics, or improving ease of access to resources or other human settlements. With the advent of large-scale trade and transport infrastructure, proximity to these resources has become unnecessary, and in many places, these factors are no longer a driving force behind the growth and decline of a population. Nonetheless, the manner in which a habitat is altered is often a major determinant in population change.[citation needed]

Technology has allowed humans to colonize six of the Earth's seven continents and adapt to virtually all climates. However the human population is not uniformly distributed on the Earth's surface, because the population density varies from one region to another and there are large areas almost completely uninhabited, like Antarctica.[92][93] Within the last century, humans have explored Antarctica, underwater environment, and outer space, although large-scale colonization of these environments is not yet feasible. With a population of over seven billion, humans are among the most numerous of the large mammals. Most humans (61%) live in Asia. The remainder live in the Americas (14%), Africa (14%), Europe (11%), and Oceania (0.5%).[94]

Human habitation within closed ecological systems in hostile environments, such as Antarctica and outer space, is expensive, typically limited in duration, and restricted to scientific, military, or industrial expeditions. Life in space has been very sporadic, with no more than thirteen humans in space at any given time.[95] Between 1969 and 1972, two humans at a time spent brief intervals on the Moon. As of December 2019, no other celestial body has been visited by humans, although there has been a continuous human presence in space since the launch of the initial crew to inhabit the International Space Station on 31 October 2000.[96] However, other celestial bodies have been visited by human-made objects.[97][98][99]

Since 1800, the human population has increased from one billion[100] to over seven billion.[101] The combined biomass of the carbon of all the humans on Earth in 2018 was estimated at ~ 60 million tons, about 10 times larger than that of all non-domesticated mammals.[102]

In 2004, some 2.5 billion out of 6.3 billion people (39.7%) lived in urban areas. In February 2008, the U.N. estimated that half the world's population would live in urban areas by the end of the year.[103] Problems for humans living in cities include various forms of pollution and crime,[104] especially in inner city and suburban slums. Both overall population numbers and the proportion residing in cities are expected to increase significantly in the coming decades.[105]

Humans have had a dramatic effect on the environment. Humans are apex predators, being rarely preyed upon by other species.[106] Currently, through land development, combustion of fossil fuels, and pollution, humans are thought to be the main contributor to global climate change.[107] If this continues at its current rate it is predicted that climate change will wipe out half of all plant and animal species over the next century.[108][109]

Biology

Basic anatomical features of female and male humans. These models have had body hair and male facial hair removed and head hair trimmed. The female model is wearing red nail polish on her toenails and a ring.
Vitruvian Man, Leonardo da Vinci's image is often used as an implied symbol of the essential symmetry of the human body, and by extension, of the universe as a whole.

Anatomy and physiology

Most aspects of human physiology are closely homologous to corresponding aspects of animal physiology. The human body consists of the legs, the torso, the arms, the neck, and the head. An adult human body consists of about 100 trillion (1014) cells. The most commonly defined body systems in humans are the nervous, the cardiovascular, the circulatory, the digestive, the endocrine, the immune, the integumentary, the lymphatic, the musculoskeletal, the reproductive, the respiratory, and the urinary system.[110][111]

Humans, like most of the other apes, lack external tails, have several blood type systems, have opposable thumbs, and are sexually dimorphic. The comparatively minor anatomical differences between humans and chimpanzees are largely a result of human bipedalism and larger brain size. One difference is that humans have a far faster and more accurate throw than other animals. Humans are also among the best long-distance runners in the animal kingdom, but slower over short distances.[112][113] Humans' thinner body hair and more productive sweat glands help avoid heat exhaustion while running for long distances.[114]

As a consequence of bipedalism, human females have narrower birth canals. The construction of the human pelvis differs from other primates, as do the toes. A trade-off for these advantages of the modern human pelvis is that childbirth is more difficult and dangerous than in most mammals, especially given the larger head size of human babies compared to other primates. Human babies must turn around as they pass through the birth canal while other primates do not, which makes humans the only species where females usually require help from their conspecifics (other members of their own species) to reduce the risks of birthing. As a partial evolutionary solution, human fetuses are born less developed and more vulnerable. Chimpanzee babies are cognitively more developed than human babies until the age of six months, when the rapid development of human brains surpasses chimpanzees. Another difference between women and chimpanzee females is that women go through the menopause and become unfertile decades before the end of their lives. All species of non-human apes are capable of giving birth until death. Menopause probably developed as it provides an evolutionary advantage of more caring time to relatives' young.[113]

Apart from bipedalism, humans differ from chimpanzees mostly in smelling, hearing, digesting proteins, brain size, and the ability of language. Humans' brains are about three times bigger than in chimpanzees. More importantly, the brain to body ratio is much higher in humans than in chimpanzees, and humans have a significantly more developed cerebral cortex, with a larger number of neurons. The mental abilities of humans are remarkable compared to other apes. Humans' ability of speech is unique among primates. Humans are able to create new and complex ideas, and to develop technology, which is unprecedented among other organisms on Earth.[113]

It is estimated that the worldwide average height for an adult human male is about 172 cm (5 ft 7 12 in),[citation needed] while the worldwide average height for adult human females is about 158 cm (5 ft 2 in).[citation needed] Shrinkage of stature may begin in middle age in some individuals, but tends to be typical in the extremely aged.[115] Through history human populations have universally become taller, probably as a consequence of better nutrition, healthcare, and living conditions.[116] The average mass of an adult human is 54–64 kg (119–141 lb) for females and 70–83 kg (154–183 lb) for males.[117][118] Like many other conditions, body weight and body type is influenced by both genetic susceptibility and environment and varies greatly among individuals. (see obesity)[119][120]

Although humans appear hairless compared to other primates, with notable hair growth occurring chiefly on the top of the head, underarms and pubic area, the average human has more hair follicles on his or her body than the average chimpanzee. The main distinction is that human hairs are shorter, finer, and less heavily pigmented than the average chimpanzee's, thus making them harder to see.[121] Humans have about 2 million sweat glands spread over their entire bodies, many more than chimpanzees, whose sweat glands are scarce and are mainly located on the palm of the hand and on the soles of the feet.[122] Humans have the largest number of eccrine sweat glands among species.

The dental formula of humans is: 2.1.2.32.1.2.3. Humans have proportionately shorter palates and much smaller teeth than other primates. They are the only primates to have short, relatively flush canine teeth. Humans have characteristically crowded teeth, with gaps from lost teeth usually closing up quickly in young individuals. Humans are gradually losing their third molars, with some individuals having them congenitally absent.[123]

Genetics

A graphical representation of the standard human karyotype, including both the male (XY) and female (XX) sex chromosomes.

Like all mammals, humans are a diploid eukaryotic species. Each somatic cell has two sets of 23 chromosomes, each set received from one parent; gametes have only one set of chromosomes, which is a mixture of the two parental sets. Among the 23 pairs of chromosomes there are 22 pairs of autosomes and one pair of sex chromosomes. Like other mammals, humans have an XY sex-determination system, so that females have the sex chromosomes XX and males have XY.[124]

A rough and incomplete human genome was assembled as an average of a number of humans in 2003, and currently efforts are being made to achieve a sample of the genetic diversity of the species (see International HapMap Project). By present estimates, humans have approximately 22,000 genes.[125] The variation in human DNA is very small compared to other species, possibly suggesting a population bottleneck during the Late Pleistocene (around 100,000 years ago), in which the human population was reduced to a small number of breeding pairs.[126][127] Nucleotide diversity is based on single mutations called single nucleotide polymorphisms (SNPs). The nucleotide diversity between humans is about 0.1%, i.e. 1 difference per 1,000 base pairs.[128][129] A difference of 1 in 1,000 nucleotides between two humans chosen at random amounts to about 3 million nucleotide differences, since the human genome has about 3 billion nucleotides. Most of these single nucleotide polymorphisms (SNPs) are neutral but some (about 3 to 5%) are functional and influence phenotypic differences between humans through alleles.[citation needed]

By comparing the parts of the genome that are not under natural selection and which therefore accumulate mutations at a fairly steady rate, it is possible to reconstruct a genetic tree incorporating the entire human species since the last shared ancestor. Each time a certain mutation (SNP) appears in an individual and is passed on to his or her descendants, a haplogroup is formed including all of the descendants of the individual who will also carry that mutation. By comparing mitochondrial DNA, which is inherited only from the mother, geneticists have concluded that the last female common ancestor whose genetic marker is found in all modern humans, the so-called mitochondrial Eve, must have lived around 90,000 to 200,000 years ago.[130][131][132]

Human accelerated regions, first described in August 2006,[133][134] are a set of 49 segments of the human genome that are conserved throughout vertebrate evolution but are strikingly different in humans. They are named according to their degree of difference between humans and their nearest animal relative (chimpanzees) (HAR1 showing the largest degree of human-chimpanzee differences). Found by scanning through genomic databases of multiple species, some of these highly mutated areas may contribute to human-specific traits.[citation needed]

The forces of natural selection have continued to operate on human populations, with evidence that certain regions of the genome display directional selection in the past 15,000 years.[135]

Life cycle

A 10 mm human embryo at 5 weeks
Boy and girl before puberty
Adolescent male and female
Adult man and woman
Elderly man and woman

As with other mammals, human reproduction takes place by internal fertilization via sexual intercourse. During this process, the male inserts his erect penis into the female's vagina and ejaculates semen, which contains sperm. The sperm travels through the vagina and cervix into the uterus or Fallopian tubes for fertilization of the ovum. Upon fertilization and implantation, gestation then occurs within the female's uterus.

The zygote divides inside the female's uterus to become an embryo, which over a period of 38 weeks (9 months) of gestation becomes a fetus. After this span of time, the fully grown fetus is birthed from the woman's body and breathes independently as an infant for the first time. At this point, most modern cultures recognize the baby as a person entitled to the full protection of the law, though some jurisdictions extend various levels of personhood earlier to human fetuses while they remain in the uterus.

Compared with other species, human childbirth is dangerous. Painful labors lasting 24 hours or more are not uncommon and sometimes lead to the death of the mother, the child or both.[136] This is because of both the relatively large fetal head circumference and the mother's relatively narrow pelvis.[137][138] The chances of a successful labor increased significantly during the 20th century in wealthier countries with the advent of new medical technologies. In contrast, pregnancy and natural childbirth remain hazardous ordeals in developing regions of the world, with maternal death rates approximately 100 times greater than in developed countries.[139]

In developed countries, infants are typically 3–4 kg (7–9 lb) in weight and 50–60 cm (20–24 in) in height at birth.[140][failed verification] However, low birth weight is common in developing countries, and contributes to the high levels of infant mortality in these regions.[141] Helpless at birth, humans continue to grow for some years, typically reaching sexual maturity at 12 to 15 years of age. Females continue to develop physically until around the age of 18, whereas male development continues until around age 21. The human life span can be split into a number of stages: infancy, childhood, adolescence, young adulthood, adulthood and old age. The lengths of these stages, however, have varied across cultures and time periods. Compared to other primates, humans experience an unusually rapid growth spurt during adolescence, where the body grows 25% in size. Chimpanzees, for example, grow only 14%, with no pronounced spurt.[142] The presence of the growth spurt is probably necessary to keep children physically small until they are psychologically mature. Humans are one of the few species in which females undergo menopause. It has been proposed that menopause increases a woman's overall reproductive success by allowing her to invest more time and resources in her existing offspring, and in turn their children (the grandmother hypothesis), rather than by continuing to bear children into old age.[143][144]

Evidence-based studies indicate that the life span of an individual depends on two major factors, genetics and lifestyle choices.[145] For various reasons, including biological/genetic causes,[146] women live on average about four years longer than men—as of 2013 the global average life expectancy at birth of a girl is estimated at 70.2 years compared to 66.1 for a boy.[147] There are significant geographical variations in human life expectancy, mostly correlated with economic development—for example life expectancy at birth in Hong Kong is 84.8 years for girls and 78.9 for boys, while in Swaziland, primarily because of AIDS, it is 31.3 years for both sexes.[148] The developed world is generally aging, with the median age around 40 years. In the developing world the median age is between 15 and 20 years. While one in five Europeans is 60 years of age or older, only one in twenty Africans is 60 years of age or older.[149] The number of centenarians (humans of age 100 years or older) in the world was estimated by the United Nations at 210,000 in 2002.[150] Jeanne Calment is widely believed to have reached the age of 122;[151] higher ages have been claimed but are unsubstantiated.

Diet

Humans living in Bali, Indonesia preparing a meal.
Venus of Willendorf statuette from the Upper Palaeolithic period
Two starved boys during the Russian famine of 1921–22

Humans are omnivorous, capable of consuming a wide variety of plant and animal material.[152][153] Varying with available food sources in regions of habitation, and also varying with cultural and religious norms, human groups have adopted a range of diets, from purely vegan to primarily carnivorous. In some cases, dietary restrictions in humans can lead to deficiency diseases; however, stable human groups have adapted to many dietary patterns through both genetic specialization and cultural conventions to use nutritionally balanced food sources.[154] The human diet is prominently reflected in human culture, and has led to the development of food science.

Until the development of agriculture approximately 10,000 years ago, Homo sapiens employed a hunter-gatherer method as their sole means of food collection. This involved combining stationary food sources (such as fruits, grains, tubers, and mushrooms, insect larvae and aquatic mollusks) with wild game, which must be hunted and killed in order to be consumed.[155] It has been proposed that humans have used fire to prepare and cook food since the time of Homo erectus.[156] Around ten thousand years ago, humans developed agriculture,[157] which substantially altered their diet. This change in diet may also have altered human biology; with the spread of dairy farming providing a new and rich source of food, leading to the evolution of the ability to digest lactose in some adults.[158][159] Agriculture led to increased populations, the development of cities, and because of increased population density, the wider spread of infectious diseases. The types of food consumed, and the way in which they are prepared, have varied widely by time, location, and culture.

In general, humans can survive for two to eight weeks without food, depending on stored body fat. Survival without water is usually limited to three or four days. About 36 million humans die every year from causes directly or indirectly related to starvation.[160] Childhood malnutrition is also common and contributes to the global burden of disease.[161] However global food distribution is not even, and obesity among some human populations has increased rapidly, leading to health complications and increased mortality in some developed, and a few developing countries. Worldwide over one billion people are obese,[162] while in the United States 35% of people are obese, leading to this being described as an "obesity epidemic."[163] Obesity is caused by consuming more calories than are expended, so excessive weight gain is usually caused by an energy-dense diet.[162]

Biological variation

People in hot climates are often slender, lanky, and dark skinned, such as these Maasai men from Kenya.
According to Allen's rule, people in cold climates tend to be shorter, lighter skinned, and stockier, such as these Inuit women from Canada.

No two humans—not even monozygotic twins—are genetically identical. Genes and environment influence human biological variation in visible characteristics, physiology, disease susceptibility and mental abilities. The exact influence of genes and environment on certain traits is not well understood.[164][165]

Most current genetic and archaeological evidence supports a recent single origin of modern humans in East Africa,[166] with first migrations placed at 60,000 years ago. Compared to the great apes, human gene sequences—even among African populations—are remarkably homogeneous.[167] On average, genetic similarity between any two humans is 99.9%.[168][169] There is about 2–3 times more genetic diversity within the wild chimpanzee population than in the entire human gene pool.[170][171][172]

The human body's ability to adapt to different environmental stresses is remarkable, allowing humans to acclimatize to a wide variety of temperatures, humidity, and altitudes. As a result, humans are a cosmopolitan species found in almost all regions of the world, including tropical rainforests, arid desert, extremely cold arctic regions, and heavily polluted cities. Most other species are confined to a few geographical areas by their limited adaptability.[173]

There is biological variation in the human species—with traits such as blood type, cranial features, eye color, hair color and type, height and build, and skin color varying across the globe. Human body types vary substantially. The typical height of an adult human is between 1.4 and 1.9 m (4 ft 7 in and 6 ft 3 in), although this varies significantly depending, among other things, on sex, ethnic origin,[174][175] and even family bloodlines. Body size is partly determined by genes and is also significantly influenced by environmental factors such as diet, exercise, and sleep patterns, especially as an influence in childhood. Adult height for each sex in a particular ethnic group approximately follows a normal distribution. Those aspects of genetic variation that give clues to human evolutionary history, or are relevant to medical research, have received particular attention. For example, the genes that allow adult humans to digest lactose are present in high frequencies in populations that have long histories of cattle domestication, suggesting natural selection having favored that gene in populations that depend on cow milk. Some hereditary diseases such as sickle cell anemia are frequent in populations where malaria has been endemic throughout history—it is believed that the same gene gives increased resistance to malaria among those who are unaffected carriers of the gene. Similarly, populations that have for a long time inhabited specific climates, such as arctic or tropical regions or high altitudes, tend to have developed specific phenotypes that are beneficial for conserving energy in those environments—short stature and stocky build in cold regions, tall and lanky in hot regions, and with high lung capacities at high altitudes. Similarly, skin color varies clinally with darker skin around the equator—where the added protection from the sun's ultraviolet radiation is thought to give an evolutionary advantage—and lighter skin tones closer to the poles.[176][177][178][179]

The hue of human skin and hair is determined by the presence of pigments called melanins. Human skin color can range from darkest brown to lightest peach, or even nearly white or colorless in cases of albinism.[172] Human hair ranges in color from white to red to blond to brown to black, which is most frequent.[180] Hair color depends on the amount of melanin (an effective sun blocking pigment) in the skin and hair, with hair melanin concentrations in hair fading with increased age, leading to grey or even white hair. Most researchers believe that skin darkening is an adaptation that evolved as protection against ultraviolet solar radiation, which also helps balancing folate, which is destroyed by ultraviolet radiation. Light skin pigmentation protects against depletion of vitamin D, which requires sunlight to make.[181] Skin pigmentation of contemporary humans is clinally distributed across the planet, and in general correlates with the level of ultraviolet radiation in a particular geographic area. Human skin also has a capacity to darken (tan) in response to exposure to ultraviolet radiation.[182][183][184]

Structure of variation

A Libyan, a Nubian, a Syrian, and an Egyptian, drawing by an unknown artist after a mural of the tomb of Seti I.
The ancestors of Native Americans, such as this Yanomami woman, crossed into the Americas from Northeast Asia, and genetic and linguistic evidence links them to North Asian populations, particularly those of East Siberia.[185]
An older adult human male European in Paris – playing chess at the Jardin du Luxembourg.

Within the human species, the greatest degree of genetic variation exists between males and females. While the nucleotide genetic variation of individuals of the same sex across global populations is no greater than 0.1%, the genetic difference between males and females is between 1% and 2%. The genetic difference between sexes contributes to anatomical, hormonal, neural, and physiological differences between men and women, although the exact degree and nature of social and environmental influences on sexes are not completely understood. Males on average are 15% heavier and 15 cm (6 in) taller than females. There is a difference between body types, body organs and systems, hormonal levels, sensory systems, and muscle mass between sexes. On average, men have about 40–50% more upper body strength and 20–30% more lower body strength than women. Women generally have a higher body fat percentage than men. Women have lighter skin than men of the same population; this has been explained by a higher need for vitamin D (which is synthesized by sunlight) in females during pregnancy and lactation. As there are chromosomal differences between females and males, some X and Y chromosome related conditions and disorders only affect either men or women. Other conditional differences between males and females are not related to sex chromosomes. Even after allowing for body weight and volume, the male voice is usually an octave deeper than the female voice. Women have a longer life span in almost every population around the world.[186][187][188][189][190][191][192][193][194]

Males typically have larger tracheae and branching bronchi, with about 30% greater lung volume per unit body mass. They have larger hearts, 10% higher red blood cell count, and higher hemoglobin, hence greater oxygen-carrying capacity. They also have higher circulating clotting factors (vitamin K, prothrombin and platelets). These differences lead to faster healing of wounds and higher peripheral pain tolerance.[195] Females typically have more white blood cells (stored and circulating), more granulocytes and B and T lymphocytes. Additionally, they produce more antibodies at a faster rate than males. Hence they develop fewer infectious diseases and these continue for shorter periods.[195] Ethologists argue that females, interacting with other females and multiple offspring in social groups, have experienced such traits as a selective advantage.[196][197][198][199][200] According to Daly and Wilson, "The sexes differ more in human beings than in monogamous mammals, but much less than in extremely polygamous mammals."[201] But given that sexual dimorphism in the closest relatives of humans is much greater than among humans, the human clade must be considered to be characterized by decreasing sexual dimorphism, probably due to less competitive mating patterns. One proposed explanation is that human sexuality has developed more in common with its close relative the bonobo, which exhibits similar sexual dimorphism, is polygynandrous and uses recreational sex to reinforce social bonds and reduce aggression.[202]

Humans of the same sex are 99.9% genetically identical. There is extremely little variation between human geographical populations, and most of the variation that does occur is at the personal level within local areas, and not between populations.[172][203][204] Of the 0.1% of human genetic differentiation, 85% exists within any randomly chosen local population, be they Italians, Koreans, or Kurds. Two randomly chosen Koreans may be genetically as different as a Korean and an Italian. Any ethnic group contains 85% of the human genetic diversity of the world. Genetic data shows that no matter how population groups are defined, two people from the same population group are about as different from each other as two people from any two different population groups.[172][205][206][207]

Current genetic research has demonstrated that humans on the African continent are the most genetically diverse.[208] There is more human genetic diversity in Africa than anywhere else on Earth. The genetic structure of Africans was traced to 14 ancestral population clusters. Human genetic diversity decreases in native populations with migratory distance from Africa and this is thought to be the result of bottlenecks during human migration.[209][210] Humans have lived in Africa for the longest time, which has allowed accumulation of a higher diversity of genetic mutations in these populations. Only part of Africa's population migrated out of the continent, bringing just part of the original African genetic variety with them. African populations harbor genetic alleles that are not found in other places of the world. All the common alleles found in populations outside of Africa are found on the African continent.[172]

Geographical distribution of human variation is complex and constantly shifts through time which reflects complicated human evolutionary history. Most human biological variation is clinally distributed and blends gradually from one area to the next. Groups of people around the world have different frequencies of polymorphic genes. Furthermore, different traits are non-concordant and each have different clinal distribution. Adaptability varies both from person to person and from population to population. The most efficient adaptive responses are found in geographical populations where the environmental stimuli are the strongest (e.g. Tibetans are highly adapted to high altitudes). The clinal geographic genetic variation is further complicated by the migration and mixing between human populations which has been occurring since prehistoric times.[172][211][212][213][214][215]

Human variation is highly non-concordant: most of the genes do not cluster together and are not inherited together. Skin and hair color are not correlated to height, weight, or athletic ability. Human species do not share the same patterns of variation through geography. Skin color varies with latitude and certain people are tall or have brown hair. There is a statistical correlation between particular features in a population, but different features are not expressed or inherited together. Thus, genes which code for superficial physical traits—such as skin color, hair color, or height—represent a minuscule and insignificant portion of the human genome and do not correlate with genetic affinity. Dark-skinned populations that are found in Africa, Australia, and South Asia are not closely related to each other.[184][214][215][216][217][218] Even within the same region, physical phenotype is not related to genetic affinity. Despite pygmy populations of South East Asia (Andamanese) having similar physical features with African pygmy populations such as short stature, dark skin, and curly hair, they are not genetically closely related to these populations.[219] Genetic variants affecting superficial anatomical features (such as skin color)—from a genetic perspective, are essentially meaningless—they involve a few hundred of the billions of nucleotides in a person's DNA.[220] Individuals with the same morphology do not necessarily cluster with each other by lineage, and a given lineage does not include only individuals with the same trait complex.[172][206][221]

Due to practices of group endogamy, allele frequencies cluster locally around kin groups and lineages, or by national, ethnic, cultural and linguistic boundaries, giving a detailed degree of correlation between genetic clusters and population groups when considering many alleles simultaneously. Despite this, there are no genetic boundaries around local populations that biologically mark off any discrete groups of humans. Human variation is continuous, with no clear points of demarcation. There are no large clusters of relatively homogeneous people and almost every individual has genetic alleles from several ancestral groups.[172][213][214][221][222][223][224][225][226][227][228][229]

Psychology

Drawing of the human brain, showing several important structures

The human brain, the focal point of the central nervous system in humans, controls the peripheral nervous system. In addition to controlling "lower," involuntary, or primarily autonomic activities such as respiration and digestion, it is also the locus of "higher" order functioning such as thought, reasoning, and abstraction.[230] These cognitive processes constitute the mind, and, along with their behavioral consequences, are studied in the field of psychology.

Generally regarded as more capable of these higher order activities, the human brain is believed to be more "intelligent" in general than that of any other known species. While some non-human species are capable of creating structures and using simple tools—mostly through instinct and mimicry—human technology is vastly more complex, and is constantly evolving and improving through time.

Sleep and dreaming

Humans are generally diurnal. The average sleep requirement is between seven and nine hours per day for an adult and nine to ten hours per day for a child; elderly people usually sleep for six to seven hours. Having less sleep than this is common among humans, even though sleep deprivation can have negative health effects. A sustained restriction of adult sleep to four hours per day has been shown to correlate with changes in physiology and mental state, including reduced memory, fatigue, aggression, and bodily discomfort.[231] During sleep, humans dream. In dreaming humans experience sensory images and sounds, in a sequence which the dreamer usually perceives more as an apparent participant than as an observer. Dreaming is stimulated by the pons and mostly occurs during the REM phase of sleep.

Consciousness and thought

Humans are one of the relatively few species to have sufficient self-awareness to recognize themselves in a mirror.[232] Around 18 months most human children are aware that the mirror image is not another person.[233]

The human brain perceives the external world through the senses, and each individual human is influenced greatly by his or her experiences, leading to subjective views of existence and the passage of time. Humans are variously said to possess consciousness, self-awareness, and a mind, which correspond roughly to the mental processes of thought. These are said to possess qualities such as self-awareness, sentience, sapience, and the ability to perceive the relationship between oneself and one's environment. The extent to which the mind constructs or experiences the outer world is a matter of debate, as are the definitions and validity of many of the terms used above.

The physical aspects of the mind and brain, and by extension of the nervous system, are studied in the field of neurology, the more behavioral in the field of psychology, and a sometimes loosely defined area between in the field of psychiatry, which treats mental illness and behavioral disorders. Psychology does not necessarily refer to the brain or nervous system, and can be framed purely in terms of phenomenological or information processing theories of the mind. Increasingly, however, an understanding of brain functions is being included in psychological theory and practice, particularly in areas such as artificial intelligence, neuropsychology, and cognitive neuroscience.

The nature of thought is central to psychology and related fields. Cognitive psychology studies cognition, the mental processes' underlying behavior. It uses information processing as a framework for understanding the mind. Perception, learning, problem solving, memory, attention, language and emotion are all well researched areas as well. Cognitive psychology is associated with a school of thought known as cognitivism, whose adherents argue for an information processing model of mental function, informed by positivism and experimental psychology. Techniques and models from cognitive psychology are widely applied and form the mainstay of psychological theories in many areas of both research and applied psychology. Largely focusing on the development of the human mind through the life span, developmental psychology seeks to understand how people come to perceive, understand, and act within the world and how these processes change as they age. This may focus on intellectual, cognitive, neural, social, or moral development. Psychologists have developed intelligence tests and the concept of intelligence quotient in order to assess the relative intelligence of human beings and study its distribution among population.[234]

Some philosophers divide consciousness into phenomenal consciousness, which is experience itself, and access consciousness, which is the processing of the things in experience.[235] Phenomenal consciousness is the state of being conscious, such as when they say "I am conscious." Access consciousness is being conscious of something in relation to abstract concepts, such as when one says "I am conscious of these words." Various forms of access consciousness include awareness, self-awareness, conscience, stream of consciousness, Husserl's phenomenology, and intentionality. The concept of phenomenal consciousness, in modern history, according to some, is closely related to the concept of qualia. Social psychology links sociology with psychology in their shared study of the nature and causes of human social interaction, with an emphasis on how people think towards each other and how they relate to each other. The behavior and mental processes, both human and non-human, can be described through animal cognition, ethology, evolutionary psychology, and comparative psychology as well. Human ecology is an academic discipline that investigates how humans and human societies interact with both their natural environment and the human social environment.

Motivation and emotion

Motivation is the driving force of desire behind all deliberate actions of humans. Motivation is based on emotion—specifically, on the search for satisfaction (positive emotional experiences), and the avoidance of conflict. Positive and negative is defined by the individual brain state, which may be influenced by social norms: a person may be driven to self-injury or violence because their brain is conditioned to create a positive response to these actions. Motivation is important because it is involved in the performance of all learned responses. Within psychology, conflict avoidance and the libido are seen to be primary motivators. Within economics, motivation is often seen to be based on incentives; these may be financial, moral, or coercive. Religions generally posit divine or demonic influences.

Happiness, or the state of being happy, is a human emotional condition. The definition of happiness is a common philosophical topic. Some people might define it as the best condition that a human can have—a condition of mental and physical health. Others define it as freedom from want and distress; consciousness of the good order of things; assurance of one's place in the universe or society.

Emotion has a significant influence on, or can even be said to control, human behavior, though historically many cultures and philosophers have for various reasons discouraged allowing this influence to go unchecked. Emotional experiences perceived as pleasant, such as love, admiration, or joy, contrast with those perceived as unpleasant, like hate, envy, or sorrow. There is often a distinction made between refined emotions that are socially learned and survival oriented emotions, which are thought to be innate. Human exploration of emotions as separate from other neurological phenomena is worthy of note, particularly in cultures where emotion is considered separate from physiological state. In some cultural medical theories emotion is considered so synonymous with certain forms of physical health that no difference is thought to exist. The Stoics believed excessive emotion was harmful, while some Sufi teachers felt certain extreme emotions could yield a conceptual perfection, what is often translated as ecstasy.

In modern scientific thought, certain refined emotions are considered a complex neural trait innate in a variety of domesticated and non-domesticated mammals. These were commonly developed in reaction to superior survival mechanisms and intelligent interaction with each other and the environment; as such, refined emotion is not in all cases as discrete and separate from natural neural function as was once assumed. However, when humans function in civilized tandem, it has been noted that uninhibited acting on extreme emotion can lead to social disorder and crime.

Sexuality and love

Human parents continue caring for their offspring long after they are born.

For humans, sexuality has important social functions: it creates physical intimacy, bonds and hierarchies among individuals, besides ensuring biological reproduction. Sexual desire or libido is experienced as a bodily urge, often accompanied by strong emotions such as love, ecstasy and jealousy. The significance of sexuality in the human species is reflected in a number of physical features among them hidden ovulation, the evolution of external scrotum and (among great apes) a relatively large penis suggesting sperm competition in humans, the absence of an os penis, permanent secondary sexual characteristics and the forming of pair bonds based on sexual attraction as a common social structure. Contrary to other primates that often advertise estrus through visible signs, human females do not have distinct or visible signs of ovulation, plus they experience sexual desire outside of their fertile periods. These adaptations indicate that sexuality in humans serves purposes beyond simple reproduction, and that the complex human sexual behavior has a long evolutionary history.[236][original research?]

Human choices in acting on sexuality are commonly influenced by cultural norms which vary widely. Restrictions are often determined by religious beliefs or social customs. For Alfred Kinsey, an influential sex researcher, people can fall anywhere along a continuous scale of sexual orientation.[237] Recent studies of neurology and genetics suggest people may be born predisposed to various sexual tendencies.[238]

Behavior

Human society statistics
World population[20] 7.8 billion
Population density[20][239] 15/km2 (39/sq mi) by total area
52/km2 (135/sq mi) by land area
Largest cities[240] Tokyo, Delhi, Shanghai, Mumbai, São Paulo, Beijing, Mexico City, Osaka, Cairo, New York-Newark, Dhaka, Karachi, Buenos Aires, Kolkata, Istanbul, Chongqing, Lagos, Manila, Guangzhou, Rio de Janeiro, Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, Moscow, Kinshasa, Tianjin, Paris, Shenzhen, Jakarta, Bangalore, London, Chennai, Lima
Most widely spoken native languages[241] Chinese, Spanish, English, Hindi, Arabic, Portuguese, Bengali, Russian, Japanese, Javanese, German, Lahnda, Telugu, Marathi, Tamil, French, Vietnamese, Korean, Urdu, Italian, Indonesian, Persian, Turkish, Polish, Oriya, Burmese, Thai
Most popular religions[242] Christianity, Islam, Hinduism, Buddhism, Sikhism, Judaism
GDP (nominal)
[citation needed]
US$36,356,240 million
(US$5,797 per capita)
GDP (PPP)
[citation needed]
$51,656,251 million IND
($8,236 per capita)
Humans often live in family-based social structures.

Humans are highly social beings and tend to live in large complex social groups. More than any other creature, humans are capable of using systems of communication for self-expression, the exchange of ideas, and organization, and as such have created complex social structures composed of many cooperating and competing groups. Human groups range from the size of families to nations. Social interactions between humans have established an extremely wide variety[clarification needed] of values, social norms, and rituals, which together form the basis of human society.

Culture is defined here as patterns of complex symbolic behavior, i.e. all behavior that is not innate but which has to be learned through social interaction with others; such as the use of distinctive material and symbolic systems, including language, ritual, social organization, traditions, beliefs and technology.

Language

While many species communicate, language is unique to humans, a defining feature of humanity, and a cultural universal. Unlike the limited systems of other animals, human language is open—an infinite number of meanings can be produced by combining a limited number of symbols. Human language also has the capacity of displacement, using words to represent things and happenings that are not presently or locally occurring, but reside in the shared imagination of interlocutors.[123] Language differs from other forms of communication in that it is modality independent; the same meanings can be conveyed through different media, auditively in speech, visually by sign language or writing, and even through tactile media such as braille. Language is central to the communication between humans, and to the sense of identity that unites nations, cultures and ethnic groups. The invention of writing systems at least five thousand years ago allowed the preservation of language on material objects, and was a major technological advancement. The science of linguistics describes the structure and function of language and the relationship between languages. There are approximately six thousand different languages currently in use, including sign languages, and many thousands more that are extinct.[243]

Gender roles

The sexual division of humans into male, female, and in some societies other genders[244] has been marked culturally by a corresponding division of roles, norms, practices, dress, behavior, rights, duties, privileges, status, and power. Cultural differences by gender have often been believed to have arisen naturally out of a division of reproductive labor; the biological fact that women give birth led to their further cultural responsibility for nurturing and caring for children. Gender roles have varied historically, and challenges to predominant gender norms have recurred in many societies.

Kinship

Sessue Hayakawa (left) with actress and wife Tsuru Aoki in a screen shot of the 1919 film The Dragon Painter.

All human societies organize, recognize and classify types of social relationships based on relations between parents and children (consanguinity), and relations through marriage (affinity). These kinds of relations are generally called kinship relations. In most societies kinship places mutual responsibilities and expectations of solidarity on the individuals that are so related, and those who recognize each other as kinsmen come to form networks through which other social institutions can be regulated. Among the many functions of kinship is the ability to form descent groups, groups of people sharing a common line of descent, which can function as political units such as clans. Another function is the way in which kinship unites families through marriage, forming kinship alliances between groups of wife-takers and wife-givers. Such alliances also often have important political and economical ramifications, and may result in the formation of political organization above the community level. Kinship relations often includes regulations for whom an individual should or shouldn't marry. All societies have rules of incest taboo, according to which marriage between certain kinds of kin relations are prohibited—such rules vary widely between cultures.[citation needed] Some societies also have rules of preferential marriage with certain kin relations, frequently with either cross or parallel cousins. Rules and norms for marriage and social behavior among kinsfolk is often reflected in the systems of kinship terminology in the various languages of the world. In many societies kinship relations can also be formed through forms of co-habitation, adoption, fostering, or companionship, which also tends to create relations of enduring solidarity (nurture kinship).

Ethnicity

Humans often form ethnic groups, such groups tend to be larger than kinship networks and be organized around a common identity defined variously in terms of shared ancestry and history, shared cultural norms and language, or shared biological phenotype. Such ideologies of shared characteristics are often perpetuated in the form of powerful, compelling narratives that give legitimacy and continuity to the set of shared values. Ethnic groupings often correspond to some level of political organization such as the band, tribe, city state or nation. Although ethnic groups appear and disappear through history, members of ethnic groups often conceptualize their groups as having histories going back into the deep past. Such ideologies give ethnicity a powerful role in defining social identity and in constructing solidarity between members of an ethno-political unit. This unifying property of ethnicity has been closely tied to the rise of the nation state as the predominant form of political organization in the 19th and 20th centuries.[245][246][247][248][249][250]

Society, government, and politics

The United Nations Headquarters in New York City, which houses one of the largest political organizations in the world

Society is the system of organizations and institutions arising from interaction between humans. Within a society people can be divided into different groups according to their income, wealth, power, reputation, etc., but the structure of social stratification and the degree of social mobility differs, especially between modern and traditional societies.[251] A state is an organized political community occupying a definite territory, having an organized government, and possessing internal and external sovereignty. Recognition of the state's claim to independence by other states, enabling it to enter into international agreements, is often important to the establishment of its statehood. The "state" can also be defined in terms of domestic conditions, specifically, as conceptualized by Max Weber, "a state is a human community that (successfully) claims the monopoly of the 'legitimate' use of physical force within a given territory."[252]

Government can be defined as the political means of creating and enforcing laws; typically via a bureaucratic hierarchy. Politics is the process by which decisions are made within groups; this process often involves conflict as well as compromise. Although the term is generally applied to behavior within governments, politics is also observed in all human group interactions, including corporate, academic, and religious institutions. Many different political systems exist, as do many different ways of understanding them, and many definitions overlap. Examples of governments include monarchy, Communist state, military dictatorship, theocracy, and liberal democracy, the last of which is considered dominant today. All of these issues have a direct relationship with economics.

Trade and economics

Buyers and sellers bargaining in a market in Tengeru, Tanzania

Trade is the voluntary exchange of goods and services, and is a form of economic activity. A mechanism that allows trade is called a market. Modern traders instead generally negotiate through a medium of exchange, such as money. As a result, buying can be separated from selling, or earning. Because of specialization and division of labor, most people concentrate on a small aspect of manufacturing or service, trading their labor for products. Trade exists between regions because different regions have an absolute or comparative advantage in the production of some tradable commodity, or because different regions' size allows for the benefits of mass production.

Economics is a social science which studies the production, distribution, trade, and consumption of goods and services. Economics focuses on measurable variables, and is broadly divided into two main branches: microeconomics, which deals with individual agents, such as households and businesses, and macroeconomics, which considers the economy as a whole, in which case it considers aggregate supply and demand for money, capital and commodities. Aspects receiving particular attention in economics are resource allocation, production, distribution, trade, and competition. Economic logic is increasingly applied to any problem that involves choice under scarcity or determining economic value.

War

Men in period costume portraying soldiers during a 2011 reenactment of the Battle of Waterloo (1815)

War is a state of organized armed conflict between states or non-state actors. War is characterized by the use of lethal violence against others—whether between combatants or upon non-combatants—to achieve military goals through force. Lesser, often spontaneous conflicts, such as brawls, riots, revolts, and melees, are not considered to be warfare. Revolutions can be nonviolent or an organized and armed revolution which denotes a state of war. During the 20th century, it is estimated that between 167 and 188 million people died as a result of war.[253] A common definition defines war as a series of military campaigns between at least two opposing sides involving a dispute over sovereignty, territory, resources, religion, or other issues. A war between internal elements of a state is a civil war.

There have been a wide variety of rapidly advancing tactics throughout the history of war, ranging from conventional war to asymmetric warfare to total war and unconventional warfare. Techniques include hand to hand combat, the use of ranged weapons, naval warfare, and, more recently, air support. Military intelligence has often played a key role in determining victory and defeat. Propaganda, which often includes information, slanted opinion and disinformation, plays a key role both in maintaining unity within a warring group and in sowing discord among opponents. In modern warfare, soldiers and combat vehicles are used to control the land, warships the sea, and aircraft the sky. These fields have also overlapped in the forms of marines, paratroopers, aircraft carriers, and surface-to-air missiles, among others. Satellites in low Earth orbit have made outer space a factor in warfare as well through their use for detailed intelligence gathering; however, no known aggressive actions have been taken from space.

Material culture and technology

An array of Neolithic artifacts, including bracelets, axe heads, chisels, and polishing tools.

Stone tools were used by proto-humans at least 2.5 million years ago.[254] The controlled use of fire began around 1.5 million years ago. Since then, humans have made major advances, developing complex technology to create tools to aid their lives and allowing for other advancements in culture. Major leaps in technology include the discovery of agriculture—what is known as the Neolithic Revolution, and the invention of automated machines in the Industrial Revolution.

Archaeology attempts to tell the story of past or lost cultures in part by close examination of the artifacts they produced. Early humans left stone tools, pottery, and jewelry that are particular to various regions and times.

Body culture

Throughout history, humans have altered their appearance by wearing clothing[255] and adornments, by trimming or shaving hair or by means of body modifications.

Body modification is the deliberate altering of the human body for any non-medical reason, such as aesthetics, sexual enhancement, a rite of passage, religious reasons, to display group membership or affiliation, to create body art, shock value, or self-expression.[256] In its most broad definition it includes plastic surgery, socially acceptable decoration (e.g. common ear piercing in many societies), and religious rites of passage (e.g. circumcision in a number of cultures).[256]

Philosophy and self-reflection

Statue of Confucius on Chongming Island in Shanghai

Philosophy is a discipline or field of study involving the investigation, analysis, and development of ideas at a general, abstract, or fundamental level. It is the discipline searching for a general understanding of reality, reasoning and values. Major fields of philosophy include logic, metaphysics, epistemology, philosophy of mind, and axiology (which includes ethics and aesthetics). Philosophy covers a very wide range of approaches and is used to refer to a worldview, to a perspective on an issue, or to the positions argued for by a particular philosopher or school of philosophy.

Religion and spirituality

Religion is generally defined as a belief system concerning the supernatural, sacred or divine, and practices, values, institutions and rituals associated with such belief. Some religions also have a moral code. The evolution and the history of the first religions have recently become areas of active scientific investigation.[257][258][259] However, in the course of its development, religion has taken on many forms that vary by culture and individual perspective. Some of the chief questions and issues religions are concerned with include life after death (commonly involving belief in an afterlife), the origin of life, the nature of the universe (religious cosmology) and its ultimate fate (eschatology), and what is moral or immoral. A common source for answers to these questions are beliefs in transcendent divine beings such as deities or a singular God, although not all religions are theistic. Spirituality, belief or involvement in matters of the soul or spirit, is one of the many different approaches humans take in trying to answer fundamental questions about humankind's place in the universe, the meaning of life, and the ideal way to live one's life. Though these topics have also been addressed by philosophy, and to some extent by science, spirituality is unique in that it focuses on mystical or supernatural concepts such as karma and God.

Although the exact level of religiosity can be hard to measure,[260] a majority of humans professes some variety of religious or spiritual belief, although many (in some countries a majority) are irreligious. This includes humans who have no religious beliefs or do not identify with any religion. Humanism is a philosophy which seeks to include all of humanity and all issues common to humans; it is usually non-religious. Most religions and spiritual beliefs are clearly distinct from science on both a philosophical and methodological level; the two are not generally considered mutually exclusive and a majority of humans hold a mix of both scientific and religious views. The distinction between philosophy and religion, on the other hand, is at times less clear, and the two are linked in such fields as the philosophy of religion and theology.

Art, music, and literature

Allegory of Music (c. 1594), a painting of a woman writing sheet music by Lorenzo Lippi

Humans have been producing art works for at least seventy-three thousand years.[261] Art may be defined as a form of cultural expression and the usage of narratives of liberation and exploration (i.e. art history, art criticism, and art theory) to mediate its boundaries. This distinction may be applied to objects or performances, current or historical, and its prestige extends to those who made, found, exhibit, or own them. In the modern use of the word, art is commonly understood to be the process or result of making material works that, from concept to creation, adhere to the "creative impulse" of human beings.

Music is a natural intuitive phenomenon based on the three distinct and interrelated organization structures of rhythm, harmony, and melody. Listening to music is perhaps the most common and universal form of entertainment, while learning and understanding it are popular disciplines.[citation needed] There are a wide variety of music genres and ethnic musics. Literature, the body of written—and possibly oral—works, especially creative ones, includes prose, poetry and drama, both fiction and non-fiction. Literature includes such genres as epic, legend, myth, ballad, and folklore.

Science

Another unique aspect of human culture and thought is the development of complex methods for acquiring knowledge through observation, quantification, and verification.[citation needed] The scientific method has been developed to acquire knowledge of the physical world and the rules, processes and principles of which it consists, and combined with mathematics it enables the prediction of complex patterns of causality and consequence.[citation needed] An understanding of mathematics is unique to humans, although other species of animal have some numerical cognition.[262]

All of science can be divided into three major branches, the formal sciences (e.g., logic and mathematics), which are concerned with formal systems, the applied sciences (e.g., engineering, medicine), which are focused on practical applications, and the empirical sciences, which are based on empirical observation and are in turn divided into natural sciences (e.g., physics, chemistry, biology) and social sciences (e.g., psychology, economics, sociology).[263] A pseudoscience is an activity or a teaching which is mistakenly regarded as being scientific by its major proponents.[264]

See also

References

 1. ^ a b Groves, C.P. (2005). Wilson, D.E.; Reeder, D.M. (eds.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed.). Baltimore: Johns Hopkins University Press. ISBN 0-801-88221-4. OCLC 62265494.
 2. ^ Global Mammal Assessment Team (2008). "Homo sapiens". The IUCN Red List of Threatened Species. 2008: e.T136584A4313662. doi:10.2305/IUCN.UK.2008.RLTS.T136584A4313662.en. Archived from the original on 7 December 2017. Retrieved 14 January 2018.
 3. ^ Goodman M, Tagle D, Fitch D, Bailey W, Czelusniak J, Koop B, Benson P, Slightom J (1990). "Primate evolution at the DNA level and a classification of hominoids". J Mol Evol. 30 (3): 260–66. Bibcode:1990JMolE..30..260G. doi:10.1007/BF02099995. PMID 2109087.
 4. ^ "Hominidae Classification". Animal Diversity Web @ UMich. Archived from the original on 5 October 2006. Retrieved 25 September 2006.
 5. ^ Tattersall Ian; Schwartz Jeffrey (2009). "Evolution of the Genus Homo". Annual Review of Earth and Planetary Sciences. 37 (1): 67–92. Bibcode:2009AREPS..37...67T. doi:10.1146/annurev.earth.031208.100202.
 6. ^ Sloat, Sarah (4 January 2018). "Everything We Learned in One Year About Thousands of Years of Human Evolution". Inverse. Archived from the original on 26 January 2018.
 7. ^ Trinkaus Erik (2005). "Early Modern Humans". Annual Review of Anthropology. 34: 207–30. doi:10.1146/annurev.anthro.34.030905.154913.
 8. ^ Antón, Susan C.; Swisher III, Carl C. (2004). "Early Dispersals of homo from Africa". Annual Review of Anthropology. 33: 271–96. doi:10.1146/annurev.anthro.33.070203.144024.
 9. ^ a b Callaway, Ewan (7 June 2017). "Oldest Homo sapiens fossil claim rewrites our species' history". Nature. doi:10.1038/nature.2017.22114. Retrieved 11 June 2017.
 10. ^ a b Sample, Ian (7 June 2017). "Oldest Homo sapiens bones ever found shake foundations of the human story". The Guardian. Retrieved 7 June 2017.
 11. ^ a b Hublin, Jean-Jacques; Ben-Ncer, Abdelouahed; Bailey, Shara E.; Freidline, Sarah E.; Neubauer, Simon; Skinner, Matthew M.; Bergmann, Inga; Le Cabec, Adeline; Benazzi, Stefano; Harvati, Katerina; Gunz, Philipp (2017). "New fossils from Jebel Irhoud, Morocco and the pan-African origin of Homo sapiens" (PDF). Nature. 546 (7657): 289–292. Bibcode:2017Natur.546..289H. doi:10.1038/nature22336. PMID 28593953.
 12. ^ Zimmer, Carl (10 September 2019). "Scientists Find the Skull of Humanity's Ancestor — on a Computer - By comparing fossils and CT scans, researchers say they have reconstructed the skull of the last common forebear of modern humans". The New York Times. Retrieved 10 September 2019.
 13. ^ Mounier, Aurélien; Lahr, Marta (2019). "Deciphering African late middle Pleistocene hominin diversity and the origin of our species". Nature Communications. 10 (1): 3406. doi:10.1038/s41467-019-11213-w. PMC 6736881. PMID 31506422.
 14. ^ Hammond, Ashley S.; Royer, Danielle F.; Fleagle, John G. (July 2017). "The Omo-Kibish I pelvis". Journal of Human Evolution. 108: 199–219. doi:10.1016/j.jhevol.2017.04.004. ISSN 1095-8606. PMID 28552208.
 15. ^ Holt, Brigitte M. (1 January 2015), Muehlenbein, Michael P. (ed.), "Chapter 13 - Anatomically Modern Homo sapiens", Basics in Human Evolution, Academic Press, pp. 177–192, ISBN 978-0-12-802652-6, retrieved 29 November 2019
 16. ^ McHenry, H.M (2009). "Human Evolution". In Michael Ruse; Joseph Travis (eds.). Evolution: The First Four Billion Years. Cambridge, Massachusetts: The Belknap Press of Harvard University Press. p. 265. ISBN 978-0-674-03175-3.
 17. ^ Marshall T. Poe A History of Communications: Media and Society from the Evolution of Speech to the Internet. Cambridge: Cambridge University Press, 2011. ISBN 9780521179447
 18. ^ "Hunting and gathering culture" Archived 16 January 2016 at the Wayback Machine. Encyclopædia Britannica (online). Encyclopædia Britannica Inc., 2016.
 19. ^ "Neolithic Archived 17 July 2017 at the Wayback Machine." Ancient History Encyclopedia. Ancient History Encyclopedia Limited. 2014.
 20. ^ a b c "File POP/1-1: Total population (both sexes combined) by major area, region and country, annually for 1950-2100: Medium fertility variant, 2015–2100". World Population Prospects, the 2015 Revision. United Nations Department of Economic and Social Affairs, Population Division, Population Estimates and Projections Section. July 2015. Archived from the original on 28 July 2016. Retrieved 2 October 2016.
 21. ^ OED, s.v. "human."
 22. ^ Merriam-Webster Dictionary, Man, "Definition 2" Archived 22 September 2017 at the Wayback Machine, accessed 14 September 2017
 23. ^ Spamer, Earle E (29 January 1999). "Know Thyself: Responsible Science and the Lectotype of Homo sapiens Linnaeus, 1758". Proceedings of the Academy of Natural Sciences. 149 (1): 109–14. JSTOR 4065043.
 24. ^ Porkorny (1959) s.v. "g'hðem" pp. 414–16; "Homo." Dictionary.com Unabridged (v 1.1). Random House, Inc. 23 September 2008. "Homo". Dictionary.com. Archived from the original on 27 September 2008.
 25. ^ "Homo sapiens Etymology". Online Etymology Dictionary. Archived from the original on 25 July 2015. Retrieved 25 July 2015.
 26. ^ Armitage, S. J; Jasim, S. A; Marks, A. E; Parker, A. G; Usik, V. I; Uerpmann, H.-P (2011). "Hints of Earlier Human Exit From Africa". Science. 331 (6016): 453–56. Bibcode:2011Sci...331..453A. doi:10.1126/science.1199113. PMID 21273486. Archived from the original on 27 April 2011. Retrieved 1 May 2011.
 27. ^ Paul Rincon Humans 'left Africa much earlier' Archived 9 August 2012 at the Wayback Machine BBC News, 27 January 2011
 28. ^ Lowe, David J. (2008). "Polynesian settlement of New Zealand and the impacts of volcanism on early Maori society: an update" (PDF). University of Waikato. Archived (PDF) from the original on 22 May 2010. Retrieved 29 April 2010.
 29. ^ Appenzeller Tim (2012). "Human migrations: Eastern odyssey". Nature. 485 (7396): 24–26. Bibcode:2012Natur.485...24A. doi:10.1038/485024a. PMID 22552074.
 30. ^ a b Wood, Bernard; Richmond, Brian G. (2000). "Human evolution: taxonomy and paleobiology". Journal of Anatomy. 197 (1): 19–60. doi:10.1046/j.1469-7580.2000.19710019.x. PMC 1468107. PMID 10999270.
 31. ^ Ajit, Varki and David L. Nelson. 2007. "Genomic Comparisons of Humans and Chimpanzees". Annu. Rev. Anthropol. 2007. 36: 191–209: "Sequence differences from the human genome were confirmed to be ∼1% in areas that can be precisely aligned, representing ∼35 million single base-pair differences. Some 45 million nucleotides of insertions and deletions unique to each lineage were also discovered, making the actual difference between the two genomes ∼4%."
 32. ^ Ken Sayers, Mary Ann Raghanti, and C. Owen Lovejoy. 2012 (forthcoming, october) Human Evolution and the Chimpanzee Referential Doctrine. Annual Review of Anthropology, Vol. 41
 33. ^ Ruvolo M (1997). "Genetic Diversity in Hominoid Primates". Annual Review of Anthropology. 26: 515–40. doi:10.1146/annurev.anthro.26.1.515.
 34. ^ Ruvolo, Maryellen (1997). "Molecular phylogeny of the hominoids: inferences from multiple independent DNA sequence data sets". Molecular Biology and Evolution. 14 (3): 248–65. doi:10.1093/oxfordjournals.molbev.a025761. PMID 9066793.
 35. ^ Human Chromosome 2 is a fusion of two ancestral chromosomes Archived 9 August 2011 at the Wayback Machine by Alec MacAndrew; accessed 18 May 2006.
 36. ^ Begun David R (2010). "Miocene Hominids and the Origins of the African Apes and Humans". Annual Review of Anthropology. 39: 67–84. doi:10.1146/annurev.anthro.012809.105047.
 37. ^ Begun David R.; Nargolwalla Mariam C.; Kordos Laszlo (2012). "European Miocene Hominids and the Origin of the African Ape and Human Clade". Evolutionary Anthropology. 21 (1): 10–23. doi:10.1002/evan.20329. PMID 22307721.
 38. ^ McHenry, Henry M.; Coffing, Katherine (2000). "Australopithecus to Homo: Transformations in Body and Mind". Annual Review of Anthropology. 29: 125–46. doi:10.1146/annurev.anthro.29.1.125.
 39. ^ Villmoare, Brian; Kimbel, William H.; Seyoum, Chalachew; Campisano, Christopher J.; DiMaggio, Erin N.; Rowan, John; Braun, David R.; Arrowsmith, J. Ramón; Reed, Kaye E. (20 March 2015). "Early Homo at 2.8 Ma from Ledi-Geraru, Afar, Ethiopia". Science. 347 (6228): 1352–55. Bibcode:2015Sci...347.1352V. doi:10.1126/science.aaa1343. PMID 25739410.
 40. ^ Ghosh, Pallab (4 March 2015). "'First human' discovered in Ethiopia". BBC News. Archived from the original on 4 March 2015.
 41. ^ Harmand, Sonia; Lewis, Jason E.; Feibel, Craig S.; Lepre, Christopher J.; Prat, Sandrine; Lenoble, Arnaud; Boës, Xavier; Quinn, Rhonda L.; Brenet, Michel; Arroyo, Adrian; Taylor, Nicholas; Clément, Sophie; Daver, Guillaume; Brugal, Jean-Philip; Leakey, Louise; Mortlock, Richard A.; Wright, James D.; Lokorodi, Sammy; Kirwa, Christopher; Kent, Dennis V.; Roche, Hélène (2015). "3.3-million-year-old stone tools from Lomekwi 3, West Turkana, Kenya". Nature. 521 (7552): 310–15. Bibcode:2015Natur.521..310H. doi:10.1038/nature14464. PMID 25993961.
 42. ^ Hammond, Ashley S.; Royer, Danielle F.; Fleagle, John G. (July 2017). "The Omo-Kibish I pelvis". Journal of Human Evolution. 108: 199–219. doi:10.1016/j.jhevol.2017.04.004. ISSN 1095-8606. PMID 28552208.
 43. ^ White, Tim D.; Asfaw, B.; DeGusta, D.; Gilbert, H.; Richards, G. D.; Suwa, G.; Howell, F. C. (2003). "Pleistocene Homo sapiens from Middle Awash, Ethiopia". Nature. 423 (6491): 742–47. Bibcode:2003Natur.423..742W. doi:10.1038/nature01669. PMID 12802332.
 44. ^ Holt, Brigitte M. (1 January 2015), Muehlenbein, Michael P. (ed.), "Chapter 13 - Anatomically Modern Homo sapiens", Basics in Human Evolution, Academic Press, pp. 177–192, ISBN 978-0-12-802652-6, retrieved 29 November 2019
 45. ^ Stringer, C. (2016). "The origin and evolution of Homo sapiens". Philosophical Transactions of the Royal Society of London. Series B, Biological Sciences. 371 (1698): 20150237. doi:10.1098/rstb.2015.0237. PMC 4920294. PMID 27298468.
 46. ^ Boyd, Robert; Silk, Joan B. (2003). How Humans Evolved. New York City: Norton. ISBN 978-0-393-97854-4.
 47. ^ Brues, Alice M.; Snow, Clyde C. (1965). Physical Anthropology. Biennial Review of Anthropology. 4. pp. 1–39. ISBN 9780804717465. Archived from the original on 16 April 2016.
 48. ^ Brunet, Michel; Guy, Franck; Pilbeam, David; Mackaye, Hassane Taisso; Likius, Andossa; Ahounta, Djimdoumalbaye; Beauvilain, Alain; Blondel, Cécile; Bocherens, Hervé; Boisserie, Jean-Renaud; De Bonis, Louis; Coppens, Yves; Dejax, Jean; Denys, Christiane; Duringer, Philippe; Eisenmann, Véra; Fanone, Gongdibé; Fronty, Pierre; Geraads, Denis; Lehmann, Thomas; Lihoreau, Fabrice; Louchart, Antoine; Mahamat, Adoum; Merceron, Gildas; Mouchelin, Guy; Otero, Olga; Campomanes, Pablo Pelaez; De Leon, Marcia Ponce; Rage, Jean-Claude; Sapanet, Michel; Schuster, Mathieu; Sudre, Jean; Tassy, Pascal; Valentin, Xavier; Vignaud, Patrick; Viriot, Laurent; Zazzo, Antoine; Zollikofer, Christoph (2002). "A new hominid from the Upper Miocene of Chad, Central Africa". Nature. 418 (6894): 145–51. doi:10.1038/nature00879. PMID 12110880.
 49. ^ White, Tim D.; Lovejoy, C. Owen; Asfaw, Berhane; Carlson, Joshua P.; Suwa, Gen (April 2015), "Neither chimpanzee nor human, Ardipithecus reveals the surprising ancestry of both", Proceedings of the National Academy of Sciences, 112 (16): 4877–84, Bibcode:2015PNAS..112.4877W, doi:10.1073/pnas.1403659111, PMC 4413341, PMID 25901308.
 50. ^ a b P. Thomas Schoenemann (2006). "Evolution of the Size and Functional Areas of the Human Brain". Annu. Rev. Anthropol. 35: 379–406. doi:10.1146/annurev.anthro.35.081705.123210.
 51. ^ H. neanderthalensis is a widely known but poorly understood hominid ancestor Archived 8 September 2015 at the Wayback Machine. Archaeologyinfo.com. Retrieved on 24 May 2014.
 52. ^ Park, Min S.; Nguyen, Andrew D.; Aryan, Henry E.; U, Hoi Sang; Levy, Michael L.; Semendeferi, Katerina (2007). "Evolution of the human brain: changing brain size and the fossil record". Neurosurgery. 60 (3): 555–62. doi:10.1227/01.NEU.0000249284.54137.32. PMID 17327801.
 53. ^ Bruner, Emiliano (2007). "Cranial shape and size variation in human evolution: structural and functional perspectives". Child's Nervous System. 23 (12): 1357–65. doi:10.1007/s00381-007-0434-2. PMID 17680251.
 54. ^ Potts Richard (2012). "Evolution and Environmental Change in Early Human Prehistory". Annu. Rev. Anthropol. 41: 151–67. doi:10.1146/annurev-anthro-092611-145754.
 55. ^ Leonard William R.; Snodgrass J. Josh; Robertson Marcia L. (2007). "Effects of Brain Evolution on Human Nutrition and Metabolism". Annu. Rev. Nutr. 27: 311–27. doi:10.1146/annurev.nutr.27.061406.093659. PMID 17439362.
 56. ^ "Meat-eating was essential for human evolution, says UC Berkeley anthropologist specializing in diet". Berkeley.edu. 14 June 1999. Archived from the original on 30 January 2012. Retrieved 31 January 2012.
 57. ^ "Meat in the human diet: an anthropological perspective". Thefreelibrary.com. 1 September 2007. Archived from the original on 11 September 2012. Retrieved 31 January 2012.
 58. ^ Organ, Chris (22 August 2011). "Phylogenetic rate shifts in feeding time during the evolution of Homo". PNAS. 108 (35): 14555–59. Bibcode:2011PNAS..10814555O. doi:10.1073/pnas.1107806108. PMC 3167533. PMID 21873223. Archived from the original on 24 September 2015. Retrieved 17 April 2012.
 59. ^ Dunbar, Robin I.M. (1998). "The Social Brain Hypothesis" (PDF). Evolutionary Anthropology. Archived from the original (PDF) on 12 April 2016. Retrieved 8 June 2016.
 60. ^ McBrearty, Sally; Brooks, Allison (2000). "The revolution that wasn't: a new interpretation of the origin of modern human behavior". Journal of Human Evolution. 39 (5): 453–563. doi:10.1006/jhev.2000.0435. PMID 11102266.
 61. ^ Henshilwood, Christopher; Marean, Curtis (2003). "The Origin of Modern Human Behavior: Critique of the Models and Their Test Implications". Current Anthropology. 44 (5): 627–651. doi:10.1086/377665. PMID 14971366.
 62. ^ Chatterjee, Rhitu (15 March 2018). "Scientists Are Amazed By Stone Age Tools They Dug Up In Kenya". NPR. Retrieved 15 March 2018.
 63. ^ Yong, Ed (15 March 2018). "A Cultural Leap at the Dawn of Humanity - New finds from Kenya suggest that humans used long-distance trade networks, sophisticated tools, and symbolic pigments right from the dawn of our species". The Atlantic. Retrieved 15 March 2018.
 64. ^ Brooks AS, Yellen JE, Potts R, Behrensmeyer AK, Deino AL, Leslie DE, Ambrose SH, Ferguson JR, d'Errico F, Zipkin AM, Whittaker S, Post J, Veatch EG, Foecke K, Clark JB (2018). "Long-distance stone transport and pigment use in the earliest Middle Stone Age". Science. 360 (6384): 90–94. Bibcode:2018Sci...360...90B. doi:10.1126/science.aao2646. PMID 29545508.
 65. ^ Henshilwood, C. S.; d'Errico, F.; Yates, R.; Jacobs, Z.; Tribolo, C.; Duller, G. A. T.; Mercier, N.; Sealy, J. C.; Valladas, H.; Watts, I.; Wintle, A. G. (2002). "Emergence of modern human behavior: Middle Stone Age engravings from South Africa". Science. 295 (5558): 1278–1280. Bibcode:2002Sci...295.1278H. doi:10.1126/science.1067575. PMID 11786608.
 66. ^ Backwell L, d'Errico F, Wadley L.(2008). Middle Stone Age bone tools from the Howiesons Poort layers, Sibudu Cave, South Africa. Journal of Archaeological Science, 35:1566–1580. doi:10.1016/j.jas.2007.11.006
 67. ^ Nowell April (2010). "Defining Behavioral Modernity in the Context of Neandertal and Anatomically Modern Human Populations". Annual Review of Anthropology. 39: 437–52. doi:10.1146/annurev.anthro.012809.105113.
 68. ^ Francesco d'Errico; Chris B (2011). "Evolution, revolution or saltation scenario for the emergence of modern cultures?". Phil. Trans. R. Soc. B. 366 (1567): 1060–69. doi:10.1098/rstb.2010.0340. PMC 3049097. PMID 21357228.
 69. ^ Brown, Terence A. (8 April 2010). "Human evolution: Stranger from Siberia". Nature. 464 (7290): 838–39. Bibcode:2010Natur.464..838B. doi:10.1038/464838a. PMID 20376137.
 70. ^ Reich, David; Patterson, Nick; Kircher, Martin; Delfin, Frederick; Nandineni, Madhusudan R.; Pugach, Irina; Ko, Albert Min-Shan; Ko, Ying-Chin; Jinam, Timothy A.; Phipps, Maude E.; Saitou, Naruya; Wollstein, Andreas; Kayser, Manfred; Pääbo, Svante; Stoneking, Mark (2011). "Denisova Admixture and the First Modern Human Dispersals into Southeast Asia and Oceania". The American Journal of Human Genetics. 89 (4): 516–28. doi:10.1016/j.ajhg.2011.09.005. PMC 3188841. PMID 21944045. Hebsgaard MB, Wiuf C, Gilbert MT, Glenner H, Willerslev E (2007). "Evaluating Neanderthal genetics and phylogeny". J. Mol. Evol. 64 (1): 50–60. Bibcode:2007JMolE..64...50H. CiteSeerX 10.1.1.174.8969. doi:10.1007/s00239-006-0017-y. PMID 17146600.
 71. ^ Zimmer, Carl (17 March 2016). "Humans Interbred With Hominins on Multiple Occasions, Study Finds". The New York Times. Archived from the original on 17 March 2016. Retrieved 17 March 2016.
 72. ^ Hammer et al. (2011). "Genetic evidence for archaic admixture in Africa" (PDF). Proceedings of the National Academy of Sciences. 108 (37): 15123–15128. doi:10.1073/pnas.1109300108.
 73. ^ Posth C, Renaud G, Mittnik M, Drucker DG, Rougier H, Cupillard C, et al. (2016). "Pleistocene Mitochondrial Genomes Suggest a Single Major Dispersal of Non-Africans and a Late Glacial Population Turnover in Europe". Current Biology. 26 (6): 827–833. doi:10.1016/j.cub.2016.01.037. PMID 26853362.
 74. ^ Karmin M, Saag L, Vicente M, Wilson Sayres MA, Järve M, Talas UG, et al. (April 2015). "A recent bottleneck of Y chromosome diversity coincides with a global change in culture". Genome Research. 25 (4): 459–66. doi:10.1101/gr.186684.114. PMC 4381518. PMID 25770088.
 75. ^ Haber M, Jones AL, Connell BA, Arciero E, Yang H, Thomas MG, et al. (August 2019). "A Rare Deep-Rooting D0 African Y-Chromosomal Haplogroup and Its Implications for the Expansion of Modern Humans Out of Africa". Genetics. 212 (4): 1421–1428. doi:10.1534/genetics.119.302368. PMC 6707464. PMID 31196864.
 76. ^ Chris Clarkson et al. (2017), Human occupation of northern Australia by 65,000 years ago, Nature. doi:10.1038/nature22968. St. Fleu, Nicholas (19 July 2017). "Humans First Arrived in Australia 65,000 Years Ago, Study Suggests". New York Times.
 77. ^ Wood R (2 September 2017). "Comments on the chronology of Madjedbebe". Australian Archaeology. 83 (3): 172–174. doi:10.1080/03122417.2017.1408545. ISSN 0312-2417.
 78. ^ O'Connell JF, Allen J, Williams MA, Williams AN, Turney CS, Spooner NA, et al. (August 2018). "Homo sapiens first reach Southeast Asia and Sahul?". Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. 115 (34): 8482–8490. doi:10.1073/pnas.1808385115. PMC 6112744. PMID 30082377.
 79. ^ Vigilant; et al. (1991). "African populations and the evolution of human mitochondrial DNA". Science. 253 (5027): 1503–07. Bibcode:1991Sci...253.1503V. doi:10.1126/science.1840702. PMID 1840702.
 80. ^ Wolman, David (3 April 2008). "Fossil Feces Is Earliest Evidence of N. America Humans". news.nationalgeographic.com. Archived from the original on 21 April 2008. Cite journal requires |journal= (help)
 81. ^ Wood B (1996). "Human evolution". BioEssays. 18 (12): 945–54. doi:10.1002/bies.950181204. PMID 8976151.
 82. ^ Thomas F. X. Noble; Barry Strauss; Duane Osheim; Kristen Neuschel; Elinor Accamp (2013). Cengage Advantage Books: Western Civilization: Beyond Boundaries. ISBN 9781285661537. Retrieved 11 July 2015. Spielvogel, Jackson (1 January 2014). Western Civilization: Volume A: To 1500. Cenpage Learning. ISBN 9781285982991. Archived from the original on 5 September 2015. Retrieved 11 July 2015. Thornton, Bruce (2002). Greek Ways: How the Greeks Created Western Civilization. San Francisco, CA: Encounter Books. pp. 1–14. ISBN 978-1-893554-57-3.
 83. ^ "Greatest Engineering Achievements of the 20th Century". greatachievements.org. Archived from the original on 6 April 2015. Retrieved 7 April 2015.
 84. ^ "Regional Population 1750–2050". GeoHive. Archived from the original on 5 June 2016. Retrieved 8 June 2016.
 85. ^ "Twentieth Century Atlas – Worldwide Statistics of Casualties, Massacres, Disasters and Atrocities". Necrometrics.com. Archived from the original on 16 June 2016. Retrieved 8 June 2016.
 86. ^ "Internet Usage Statistics – The Internet Big Picture". Internet World Stats. Archived from the original on 23 June 2011. Retrieved 19 November 2010.
 87. ^ "Reuters homepage". Reuters. Retrieved 19 November 2010.[dead link]
 88. ^ Pimm, S.; Raven, P.; Peterson, A.; Sekercioglu, C. H.; Ehrlich, P. R. (2006). "Human impacts on the rates of recent, present, and future bird extinctions". Proceedings of the National Academy of Sciences. 103 (29): 10941–46. Bibcode:2006PNAS..10310941P. doi:10.1073/pnas.0604181103. PMC 1544153. PMID 16829570.
  *Barnosky AD, Koch PL, Feranec RS, Wing SL, Shabel AB (2004). "Assessing the causes of late Pleistocene extinctions on the continents". Science. 306 (5693): 70–75. Bibcode:2004Sci...306...70B. CiteSeerX 10.1.1.574.332. doi:10.1126/science.1101476. PMID 15459379.
 89. ^ Lewis, O. T. (2006). "Climate change, species-area curves and the extinction crisis". Philosophical Transactions of the Royal Society B: Biological Sciences. 361 (1465): 163–71. doi:10.1098/rstb.2005.1712. PMC 1831839. PMID 16553315.
 90. ^ "How People Modify the Environment" (PDF). Westerville City School District. Retrieved 13 March 2019.
 91. ^ "Natural disasters and the urban poor" (PDF). World Bank. October 2003. Archived (PDF) from the original on 9 August 2017.
 92. ^ Gammon, Katharine (22 April 2011). "The 10 purest places on Earth". NBC. Archived from the original on 29 June 2017.
 93. ^ "Population distribution and density". BBC. Archived from the original on 23 June 2017. Retrieved 26 June 2017.
 94. ^ Bunn SE, Arthington AH (2002). "Basic principles and ecological consequences of altered flow regimes for aquatic biodiversity". Environmental Management. 30 (4): 492–507. doi:10.1007/s00267-002-2737-0. PMID 12481916.
 95. ^ Nancy Atkinson (26 March 2009). "Soyuz Rockets to Space; 13 Humans Now in Orbit". Universetoday.com. Archived from the original on 1 January 2011. Retrieved 10 November 2011.
 96. ^ Kraft, Rachel (11 December 2010). "JSC celebrates ten years of continuous human presence aboard the International Space Station". JSC Features. Johnson Space Center. Archived from the original on 16 February 2012. Retrieved 13 February 2012.
 97. ^ "Mission to Mars: Mars Science Laboratory Curiosity Rover". Jet Propulsion Laboratory. Archived from the original on 18 August 2015. Retrieved 26 August 2015.
 98. ^ "Touchdown! Rosetta's Philae probe lands on comet". European Space Agency. 12 November 2014. Archived from the original on 22 August 2015. Retrieved 26 August 2015.
 99. ^ "NEAR-Shoemaker". NASA. Archived from the original on 26 August 2015. Retrieved 26 August 2015.
 100. ^ "World's population reaches six billion". BBC News. 5 August 1999. Archived from the original on 15 April 2008. Retrieved 5 February 2008.
 101. ^ "UN population estimates". Population Division, United Nations. Archived from the original on 7 May 2011. Retrieved 4 July 2013.
 102. ^ Bar-On, Yinon M.; Phillips, Rob; Milo, Ron (19 June 2018). "The biomass distribution on Earth". Proceedings of the National Academy of Sciences. 115 (25): 6506–11. doi:10.1073/pnas.1711842115. ISSN 0027-8424. PMC 6016768. PMID 29784790.
 103. ^ Whitehouse, David (19 May 2005). "Half of humanity set to go urban". BBC News. Archived from the original on 24 July 2017.
 104. ^ [permanent dead link] Urban, Suburban, and Rural Victimization, 1993–98 U.S. Department of Justice, Bureau of Justice Statistics,. Accessed 29 Oct 2006
 105. ^ "World Urbanization Prospects, the 2011 Revision". Population Division, United Nations. Archived from the original on 9 July 2013. Retrieved 4 July 2013.
 106. ^ Scientific American (1998). Evolution and General Intelligence: Three hypotheses on the evolution of general intelligence Archived 13 September 2006 at the Wayback Machine
 107. ^ "Climate Change 2001: Working Group I: The Scientific Basis". grida.no/. Archived from the original on 1 June 2007. Retrieved 30 May 2007.
 108. ^ American Association for the Advancement of Science. Foreword Archived 4 March 2008 at the Wayback Machine. AAAS Atlas of Population & Environment.
 109. ^ Wilson, E.O. (2002). The Future of Life.
 110. ^ p. 21 Archived 10 November 2015 at the Wayback Machine Inside the human body: using scientific and exponential notation. Author: Greg Roza. Edition: Illustrated. Publisher: The Rosen Publishing Group, 2007. ISBN 1-4042-3362-8, ISBN 978-1-4042-3362-1. Length: 32 pages
 111. ^ "Human Anatomy". Inner Body. Archived from the original on 5 January 2013. Retrieved 6 January 2013.
 112. ^ Parker-Pope, Tara (27 October 2009). "The Human Body Is Built for Distance". The New York Times. Archived from the original on 5 November 2015.
 113. ^ a b c O'Neil, Dennis. "Humans". Primates. Palomar College. Archived from the original on 11 January 2013. Retrieved 6 January 2013.
 114. ^ John, Brenman. "What is the role of sweating glands in balancing body temperature when running a marathon?". Livestrong.com. Archived from the original on 31 January 2013. Retrieved 6 January 2013.
 115. ^ "Senior Citizens Do Shrink – Just One of the Body Changes of Aging". News. Senior Journal. Archived from the original on 19 February 2013. Retrieved 6 January 2013.
 116. ^ Bogin B, Rios L (September 2003). "Rapid morphological change in living humans: implications for modern human origins". Comparative Biochemistry and Physiology A. 136 (1): 71–84. doi:10.1016/S1095-6433(02)00294-5. PMID 14527631.
 117. ^ "Human weight". Articleworld.org. Archived from the original on 8 December 2011. Retrieved 10 December 2011.
 118. ^ "Mass Of An Adult". The Physics Factbook: An Encyclopedia of Scientific Essays. Archived from the original on 1 January 2018. Retrieved 31 December 2017.
 119. ^ Kushner, Robert (2007). Treatment of the Obese Patient (Contemporary Endocrinology). Totowa, NJ: Humana Press. p. 158. ISBN 978-1-59745-400-1. Retrieved 5 April 2009.
 120. ^ Adams JP, Murphy PG (2000). "Obesity in anaesthesia and intensive care". British Journal of Anaesthesia. 85 (1): 91–108. doi:10.1093/bja/85.1.91. PMID 10927998.
 121. ^ Why Humans and Their Fur Parted Way by Nicholas Wade, New York Times, 19 August 2003.
 122. ^ Kirchweger, Gina. "The Biology of Skin Color: Black and White". Evolution: Library. PBS. Archived from the original on 16 February 2013. Retrieved 6 January 2013.
 123. ^ a b Collins, Desmond (1976). The Human Revolution: From Ape to Artist. p. 208.
 124. ^ Therman, Eeva (1980). Human Chromosomes: Structure, Behavior, Effects. Springer US. pp. 112–24. doi:10.1007/978-1-4684-0107-3. ISBN 978-1-4684-0109-7.
 125. ^ Pertea, Mihaela; Salzberg, Steven L. (2010). "Between a chicken and a grape: estimating the number of human genes". Genome Biology. 11 (5): 206. doi:10.1186/gb-2010-11-5-206. PMC 2898077. PMID 20441615.
 126. ^ Harpending, H. C.; Batzer, M. A.; Gurven, M.; Jorde, L. B.; Rogers, A. R.; Sherry, S. T. (1998). "Genetic traces of ancient demography". Proceedings of the National Academy of Sciences. 95 (4): 1961–67. Bibcode:1998PNAS...95.1961H. doi:10.1073/pnas.95.4.1961. PMC 19224. PMID 9465125.
 127. ^ Jorde LB, Rogers AR, Bamshad M, Watkins WS, Krakowiak P, Sung S, Kere J, Harpending HC (1997). "Microsatellite diversity and the demographic history of modern humans". Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. 94 (7): 3100–03. Bibcode:1997PNAS...94.3100J. doi:10.1073/pnas.94.7.3100. PMC 20328. PMID 9096352.
 128. ^ Jorde, Lynn B; Wooding, Stephen P (2004). "Genetic variation, classification and 'race'". Nature Genetics. 36 (11 Suppl): S28–33. doi:10.1038/ng1435. PMID 15508000.
 129. ^ Tishkoff SA, Kidd KK (2004). "Implications of biogeography of human populations for 'race' and medicine". Nature Genetics. 36 (11 Suppl): S21–27. doi:10.1038/ng1438. PMID 15507999.
 130. ^ Cann RL, Stoneking M, Wilson AC (1987), "Mitochondrial DNA and human evolution", Nature, 325 (6099): 31–36, Bibcode:1987Natur.325...31C, doi:10.1038/325031a0, PMID 3025745
 131. ^ Soares P, Ermini L, Thomson N, et al. (June 2009), "Correcting for purifying selection: an improved human mitochondrial molecular clock", Am. J. Hum. Genet., 84 (6): 740–59, doi:10.1016/j.ajhg.2009.05.001, PMC 2694979, PMID 19500773. University of Leeds – New 'molecular clock' aids dating of human migration history Archived 20 August 2017 at the Wayback Machine
 132. ^ Poznik GD, Henn BM, Yee MC, Sliwerska E, Euskirchen GM, Lin AA, Snyder M, Quintana-Murci L, Kidd JM, Underhill PA, Bustamante CD (August 2013). "Sequencing Y chromosomes resolves discrepancy in time to common ancestor of males versus females". Science. 341 (6145): 562–65. Bibcode:2013Sci...341..562P. doi:10.1126/science.1237619. PMC 4032117. PMID 23908239.
 133. ^ Pollard KS, Salama SR, Lambert N, Lambot MA, Coppens S, Pedersen JS, Katzman S, King B, Onodera C, Siepel A, Kern AD, Dehay C, Igel H, Ares M, Vanderhaeghen P, Haussler D (2006). "An RNA gene expressed during cortical development evolved rapidly in humans". Nature. 443 (7108): 167–72. Bibcode:2006Natur.443..167P. doi:10.1038/nature05113. PMID 16915236.
 134. ^ Pollard KS, Salama SR, King B, Kern AD, Dreszer T, Katzman S, Siepel A, Pedersen JS, Bejerano G, Baertsch R, Rosenbloom KR, Kent J, Haussler D (2006). "Forces shaping the fastest evolving regions in the human genome". PLoS Genetics. 2 (10): e168. doi:10.1371/journal.pgen.0020168. PMC 1599772. PMID 17040131.
 135. ^ Wade, Nicholas (7 March 2007). "Still Evolving, Human Genes Tell New Story". The New York Times. Archived from the original on 14 January 2012. Retrieved 13 February 2012.
 136. ^ According to the 2 July 2007 Newsweek magazine, a woman dies in childbirth every minute, most often due to uncontrolled bleeding and infection, with the world's poorest women most vulnerable. The lifetime risk is 1 in 16 in sub-Saharan Africa, compared to 1 in 2,800 in developed countries.
 137. ^ LaVelle, M. (1995). "Natural selection and developmental sexual variation in the human pelvis". American Journal of Physical Anthropology. 98 (1): 59–72. doi:10.1002/ajpa.1330980106. PMID 8579191.
 138. ^ Correia, H.; Balseiro, S.; De Areia, M. (2005). "Sexual dimorphism in the human pelvis: testing a new hypothesis" (PDF). Homo. 56 (2): 153–60. doi:10.1016/j.jchb.2005.05.003. hdl:10316/3763. PMID 16130838.
 139. ^ Rush, David (2000). "Nutrition and maternal mortality in the developing world". American Journal of Clinical Nutrition. 72 (1 Suppl): 212S–40S. doi:10.1093/ajcn/72.1.212S. PMID 10871588. Archived from the original on 18 June 2016.
 140. ^ "Low Birthweight". Archived from the original on 13 May 2007. Retrieved 30 May 2007.
 141. ^ Khor, G. (2003). "Update on the prevalence of malnutrition among children in Asia". Nepal Medical College Journal. 5 (2): 113–22. PMID 15024783.
 142. ^ Leakey, Richard; Lewin, Roger (1993). Origins Reconsidered: In Search of What Makes Us Human. New York City: Anchor Books. ISBN 978-0-385-46792-6.
 143. ^ Diamond, Jared (1997). Why is Sex Fun? The Evolution of Human Sexuality. New York City: Basic Books. pp. 167–70. ISBN 978-0-465-03127-6.
 144. ^ Peccei, Jocelyn Scott (2001). "Menopause: Adaptation or epiphenomenon?". Evolutionary Anthropology. 10 (2): 43–57. doi:10.1002/evan.1013.
 145. ^ Marziali, Carl (7 December 2010). "Reaching Toward the Fountain of Youth". USC Trojan Family Magazine. Archived from the original on 13 December 2010. Retrieved 7 December 2010.
 146. ^ Kalben, Barbara Blatt (2002). "Why Men Die Younger: Causes of Mortality Differences by Sex". Society of Actuaries. Archived from the original on 1 July 2013.
 147. ^ "CIA World Factbook – World entry". Central Intelligence Agency. Archived from the original on 5 January 2010. Retrieved 5 July 2013.
 148. ^ "Human Development Report 2006," Archived 11 October 2007 at the Wayback Machine United Nations Development Programme, pp. 363–66, 9 November 2006
 149. ^ The World Factbook Archived 12 September 2009 at the Wayback Machine, U.S. Central Intelligence Agency. Retrieved 2 April 2005.
 150. ^ "U.N. Statistics on Population Ageing". United Nations. 28 February 2002. Archived from the original on 8 December 2005. Retrieved 2 April 2005.
 151. ^ Maier, Heiner (2010). Supercentenarians. Heidelberg, Germany: Springer. p. 288. ISBN 978-3-642-11519-6. Archived from the original on 16 April 2016.
 152. ^ Haenel H (1989). "Phylogenesis and nutrition". Nahrung. 33 (9): 867–87. PMID 2697806.
 153. ^ Cordain, Loren (2007). "Implications of Plio-pleistocene diets for modern humans". In Peter S. Ungar (ed.). Evolution of the human diet: the known, the unknown and the unknowable. pp. 264–65. "Since the evolutionary split between hominins and pongids approximately 7 million years ago, the available evidence shows that all species of hominins ate an omnivorous diet composed of minimally processed, wild-plant, and animal foods.
 154. ^ American Dietetic, Association; Dietitians Of, Canada (2003). "Vegetarian Diets". Journal of the American Dietetic Association. 103 (6): 748–65. doi:10.1053/jada.2003.50142. PMID 12778049.
 155. ^ Cordain L, Eaton SB, Sebastian A, et al. (February 2005). "Origins and evolution of the Western diet: health implications for the 21st century". Am. J. Clin. Nutr. 81 (2): 341–54. doi:10.1093/ajcn.81.2.341. PMID 15699220.
 156. ^ Ulijaszek SJ (November 2002). "Human eating behaviour in an evolutionary ecological context". Proc Nutr Soc. 61 (4): 517–26. doi:10.1079/PNS2002180. PMID 12691181.
 157. ^ Earliest agriculture in the Americas Archived 3 June 2010 at the Wayback Machine Earliest cultivation of barley Archived 16 February 2007 at the Wayback Machine Earliest cultivation of figs Archived 2 June 2006 at the Wayback Machine, retrieved 19 February 2007
 158. ^ Krebs JR (September 2009). "The gourmet ape: evolution and human food preferences". Am. J. Clin. Nutr. 90 (3): 707S–11S. doi:10.3945/ajcn.2009.27462B. PMID 19656837.
 159. ^ Holden C, Mace R (October 1997). "Phylogenetic analysis of the evolution of lactose digestion in adults". Hum. Biol. 69 (5): 605–28. PMID 9299882.
 160. ^ United Nations Information Service. "Independent Expert On Effects Of Structural Adjustment, Special Rapporteur On Right To Food Present Reports: Commission Continues General Debate On Economic, Social And Cultural Rights" Archived 27 March 2009 at the Wayback Machine. United Nations, 29 March 2004, p. 6. "Around 36 million people died from hunger directly or indirectly every year.".
 161. ^ Murray C, Lopez A (1997). "Global mortality, disability, and the contribution of risk factors: Global Burden of Disease Study". Lancet. 349 (9063): 1436–42. doi:10.1016/S0140-6736(96)07495-8. PMID 9164317.
 162. ^ a b Haslam DW, James WP (October 2005). "Obesity". Lancet. 366 (9492): 1197–209. doi:10.1016/S0140-6736(05)67483-1. PMID 16198769.
 163. ^ Catenacci VA, Hill JO, Wyatt HR (September 2009). "The obesity epidemic". Clin. Chest Med. 30 (3): 415–44, vii. doi:10.1016/j.ccm.2009.05.001. PMID 19700042.
 164. ^ Edwards, JH; T Dent; J Kahn (June 1966). "Monozygotic twins of different sex". Journal of Medical Genetics. 3 (2): 117–23. doi:10.1136/jmg.3.2.117. PMC 1012913. PMID 6007033.
 165. ^ Machin, GA (January 1996). "Some causes of genotypic and phenotypic discordance in monozygotic twin pairs". American Journal of Medical Genetics. 61 (3): 216–28. doi:10.1002/(SICI)1096-8628(19960122)61:3<216::AID-AJMG5>3.0.CO;2-S. PMID 8741866.
 166. ^ Liu, Hua; Prugnolle, Franck; Manina, Andrea; Balloux, François (2006). "A geographically explicit genetic model of worldwide human-settlement history". The American Journal of Human Genetics. 79 (2): 230–37. doi:10.1086/505436. PMC 1559480. PMID 16826514.
 167. ^ Race, Ethnicity; Genetics Working Group (2005). "The use of racial, ethnic, and ancestral categories in human genetics research". American Journal of Human Genetics. 77 (4): 519–32. doi:10.1086/491747. PMC 1275602. PMID 16175499.
 168. ^ Dr. Shafer, Aaron. "Understanding Genetics". The Tech. Stanford University. Archived from the original on 6 September 2013. Retrieved 13 December 2013. The DNA sequence in your genes is on average 99.9% identical to ANY other human being.
 169. ^ "Genetic – Understanding Human Genetic Variation". Human Genetic Variation. National Institute of Health (NIH). Archived from the original on 25 August 2013. Retrieved 13 December 2013. Between any two humans, the amount of genetic variation—biochemical individuality—is about 0.1%.
 170. ^ "Human Diversity – Go Deeper". Power of an Illusion. PBS. Archived from the original on 30 October 2013. Retrieved 6 January 2013.
 171. ^ "Chimps show much greater genetic diversity than humans". Media. University of Oxford. Archived from the original on 18 December 2013. Retrieved 13 December 2013.
 172. ^ a b c d e f g h Roberts, Dorothy (2011). Fatal Invention. London, New York: The New Press.
 173. ^ O'Neil, Dennis. "Human Biological Adaptability; Overview". Palomar College. Archived from the original on 6 March 2013. Retrieved 6 January 2013.
 174. ^ O'Neil, Dennis. "Adapting to Climate Extremes". Human Biological Adaptability. Palomar College. Archived from the original on 6 January 2013. Retrieved 6 January 2013.
 175. ^ de Beer H (2004). "Observations on the history of Dutch physical stature from the late-Middle Ages to the present". Econ Hum Biol. 2 (1): 45–55. doi:10.1016/j.ehb.2003.11.001. PMID 15463992.
 176. ^ Hedrick PW (2011). "Population genetics of malaria resistance in humans". Heredity. 107 (4): 283–304. doi:10.1038/hdy.2011.16. PMC 3182497. PMID 21427751. open access
 177. ^ Weatherall DJ (2008). "Genetic variation and susceptibility to infection: The red cell and malaria". British Journal of Haematology. 141 (3): 276–86. doi:10.1111/j.1365-2141.2008.07085.x. PMID 18410566.
 178. ^ Beja-Pereira A, et al. (2003). "Gene-culture coevolution between cattle milk protein genes and human lactase genes". Nat Genet. 35 (4): 311–13. doi:10.1038/ng1263. PMID 14634648.
 179. ^ Nina, Jablonski (2004). "The evolution of human skin and skin color". Annual Review of Anthropology. 33: 585–623. doi:10.1146/annurev.anthro.33.070203.143955.
 180. ^ Rogers, Alan R.; Iltis, David; Wooding, Stephen (2004). "Genetic variation at the MC1R locus and the time since loss of human body hair". Current Anthropology. 45 (1): 105–08. doi:10.1086/381006.
 181. ^ Jablonski, N.G. & Chaplin, G. (2000). "The evolution of human skin coloration" Archived 14 January 2012 at the Wayback Machine (pdf), Journal of Human Evolution 39: 57–106.
 182. ^ Harding RM, Healy E, Ray AJ, et al. (April 2000). "Evidence for variable selective pressures at MC1R". Am. J. Hum. Genet. 66 (4): 1351–61. doi:10.1086/302863. PMC 1288200. PMID 10733465.
 183. ^ Robin, Ashley (1991). Biological Perspectives on Human Pigmentation. Cambridge: Cambridge University Press.
 184. ^ a b Muehlenbein, Michael (2010). Human Evolutionary Biology. Cambridge University Press. pp. 192–213.
 185. ^ "Journey of Mankind". Peopling of the World. Bradshaw Foundation. Archived from the original on 7 August 2013. Retrieved 10 August 2013.
 186. ^ Birke, Lydia. The Gender and Science Reader ed. Muriel Lederman and Ingrid Bartsch. New York, Routledge, 2001. 306–22
 187. ^ Gustafsson A, Lindenfors P (2004). "Human size evolution: no allometric relationship between male and female stature". Journal of Human Evolution. 47 (4): 253–66. doi:10.1016/j.jhevol.2004.07.004. PMID 15454336.
 188. ^ Dominance and the evolution of sexual dimorphism in human voice pitch Puts, David Andrew and Gaulin, Steven J.C and Verdolini, Katherine; Evolution and Human Behavior, ISSN 1090-5138, 2006, Volume 27, Issue 4, pp. 283–96
 189. ^ "Ogden et al (2004). Mean Body Weight, Height, and Body Mass Index, United States 1960–2002 Advance Data from Vital and Health Statistics, Number 347, October 27, 2004" (PDF). Archived (PDF) from the original on 23 February 2011. Retrieved 27 July 2013.
 190. ^ "Gender Differences in Endurance Performance and Training". Archived from the original on 27 January 2010.
 191. ^ Miller, AE; MacDougall, JD; Tarnopolsky, MA; Sale, DG (1993). "Gender differences in strength and muscle fiber characteristics". European Journal of Applied Physiology and Occupational Physiology. 66 (3): 254–62. doi:10.1007/BF00235103. hdl:11375/22586. PMID 8477683.
 192. ^ "Women nose ahead in smell tests". BBC News. 4 February 2002. Archived from the original on 11 March 2009. Retrieved 23 May 2010.
 193. ^ "Study Reveals Reason Women Are More Sensitive To Pain Than Men". Sciencedaily.com. 25 October 2005. Archived from the original on 13 May 2013. Retrieved 27 July 2013.
 194. ^ Gender, women, and health Archived 25 June 2013 at the Wayback Machine Reports from WHO 2002–2005
 195. ^ a b Alfred Glucksman (1981). Sexual Dimorphism in Human and Mammalian Biology and Pathology. Academic Press. pp. 66–75. ISBN 978-0-12-286960-0. OCLC 7831448.
 196. ^ Jo Durden-Smith; Diane deSimone (1983). Sex and the Brain. New York: Arbor House. ISBN 978-0-87795-484-2.
 197. ^ Gersh, Eileen S.; Gersh, Isidore (1981). Biology of Women. Nature. 306. Baltimore: University Park Press (original from the University of Michigan). p. 511. Bibcode:1983Natur.306..511.. doi:10.1038/306511b0. ISBN 978-0-8391-1622-6.
 198. ^ Jay H. Stein (1987). Internal Medicine (2nd ed.). Boston: Little, Brown. ISBN 978-0-316-81236-8.
 199. ^ M. McLaughlin; T. Shryer (8 August 1988). "Men vs women: the new debate over sex differences". U.S. News & World Report: 50–58.
 200. ^ B. S. McEwen (1981). "Neural gonadal steroid actions". Science. 211 (4488): 1303–11. Bibcode:1981Sci...211.1303M. doi:10.1126/science.6259728. PMID 6259728.
 201. ^ Martin Daly; Margo Wilson (1996). "Evolutionary psychology and marital conflict". In David M. Buss & Neil M. Malamuth (ed.). Sex, Power, Conflict: Evolutionary and Feminist Perspectives. Oxford University Press. p. 13. ISBN 978-0-19-510357-1.
 202. ^ Christopher Ryan; Cacilda Jethá (2010). Sex at Dawn: The Prehistoric Origins of Modern Sexuality. Harper. ISBN 978-0-06-170780-3.
 203. ^ "The Science Behind the Human Genome Project". Human Genome Project. US Department of Energy. Archived from the original on 2 January 2013. Retrieved 6 January 2013. Almost all (99.9%) nucleotide bases are exactly the same in all people.
 204. ^ O'Neil, Dennis. "Ethnicity and Race: Overview". Palomar College. Archived from the original on 6 January 2013. Retrieved 6 January 2013.
 205. ^ "Genetic – Understanding Human Genetic Variation". Human Genetic Variation. National Institute of Health (NIH). Archived from the original on 25 August 2013. Retrieved 13 December 2013. In fact, research results consistently demonstrate that about 85 percent of all human genetic variation exists within human populations, whereas about only 15 percent of variation exists between populations.
 206. ^ a b Goodman, Alan. "Interview with Alan Goodman". Race Power of and Illusion. PBS. Archived from the original on 29 October 2012. Retrieved 6 January 2013.
 207. ^ Marks, J. (2010) Ten facts about human variation. In: Human Evolutionary Biology, edited by M. Muehlenbein. New York: Cambridge University Press "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 15 April 2012. Retrieved 5 September 2013.CS1 maint: archived copy as title (link)
 208. ^ Jorde, L.; Watkins, W; Bamshad, M; Dixon, M; Ricker, C.; Seielstad, M.; Batzer, M. (2000). "The distribution of human genetic diversity: a comparison of mitochondrial, autosomal, and Y-chromosome data". American Journal of Human Genetics. 66 (3): 979–88. doi:10.1086/302825. PMC 1288178. PMID 10712212.
 209. ^ "New Research Proves Single Origin Of Humans In Africa". Science Daily. 19 July 2007. Archived from the original on 4 November 2011. Retrieved 5 September 2011.
 210. ^ Manica, A; Amos, W; Balloux, F; Hanihara, T (2007). "The effect of ancient population bottlenecks on human phenotypic variation". Nature. 448 (7151): 346–48. Bibcode:2007Natur.448..346M. doi:10.1038/nature05951. PMC 1978547. PMID 17637668.
 211. ^ O'Neil, Dennis. "Adapting to High Altitude". Human Biological Adaptability. Palomar College. Archived from the original on 6 January 2013. Retrieved 6 January 2013.
 212. ^ O'Neil, Dennis. "Overview". Human Biological Adaptability. Palomar College. Archived from the original on 6 March 2013. Retrieved 6 January 2013.
 213. ^ a b O'Neil, Dennis. "Models of Classification". Modern Human Variation. Palomar College. Archived from the original on 6 January 2013. Retrieved 6 January 2013.
 214. ^ a b c Marks, Jonathan. "Interview with Jonathan Marks". Race – The Power of an Illusion. PBS. Archived from the original on 12 November 2012. Retrieved 6 January 2013.
 215. ^ a b Goodman, Alan. "Background Readings". Race – Power of an Illusion. PBS. Archived from the original on 23 May 2013. Retrieved 6 January 2013.
 216. ^ Nina, Jablonski (2004). "The evolution of human skin and skin color". Annual Review of Anthropology. 33: 585–623. doi:10.1146/annurev.anthro.33.070203.143955. genetic evidence [demonstrate] that strong levels of natural selection acted about 1.2 mya to produce darkly pigmented skin in early members of the genus Homo
 217. ^ Bower, C.; Stanley (1992). "The role of nutritional factors in the aetiology of neural tube defects". Journal of Paediatrics and Child Health. 28 (1): 12–16. doi:10.1111/j.1440-1754.1992.tb02610.x. PMID 1554510.
 218. ^ O'Neil, Dennis. "Overview". Modern Human Variation. Palomar College. Archived from the original on 5 November 2012. Retrieved 6 January 2013.
 219. ^ Liu, James J.Y. The Chinese Knight Errant. London: Routledge and Kegan Paul, 1967 ISBN 0-226-48688-5.
 220. ^ Iqbal, Saadia. "A New Light on Skin Color". National Geographic Magazine. Archived from the original on 25 October 2012. Retrieved 6 January 2013.
 221. ^ a b Keita, S O Y; Kittles, R A; Royal, C D M; Bonney, G E; Furbert-Harris, P; Dunston, G M; Rotimi, C N (2004). "Conceptualizing human variation". Nature Genetics. 36 (11 Suppl): S17–20. doi:10.1038/ng1455. PMID 15507998.
 222. ^ "Census, race and science". Nature Genetics. 24 (2): 97–98. 2000. doi:10.1038/72884. PMID 10655044. That race (...) is not a scientific term is generally agreed upon by scientists—and a message that cannot be repeated often enough.
 223. ^ Harrison, Guy (2010). Race and Reality. Amherst: Prometheus Books. Race is a poor empirical description of the patterns of difference that we encounter within our species. The billions of humans alive today simply do not fit into neat and tidy biological boxes called races. Science has proven this conclusively. The concept of race (...) is not scientific and goes against what is known about our ever-changing and complex biological diversity.
 224. ^ Roberts, Dorothy (2011). Fatal Invention. London, New York: The New Press. The genetic differences that exist among populations are characterized by gradual changes across geographic regions, not sharp, categorical distinctions. Groups of people across the globe have varying frequencies of polymorphic genes, which are genes with any of several differing nucleotide sequences. There is no such thing as a set of genes that belongs exclusively to one group and not to another. The clinal, gradually changing nature of geographic genetic difference is complicated further by the migration and mixing that human groups have engaged in since prehistory. Genetic studies have substantiated the absence of clear biological borders; thus the term "race" is rarely used in scientific terminology, either in biological anthropology and in human genetics. Race has no genetic or biological basis. Human beings do not fit the zoological definition of race. Race is not a biological category that is politically charged. It is a political category that has been disguised as a biological one.
 225. ^ Goodman, Alan. "Interview with Alan Goodman". Race Power of and Illusion. PBS. Archived from the original on 29 October 2012. Retrieved 6 January 2013. There's no biological basis for race. And that is in the facts of biology, the facts of non-concordance, the facts of continuous variation, the recentness of our evolution, the way that we all commingle and come together, and how genes flow. (...) There's no generalizability to race. There is no center there (...). It's fluid.
 226. ^ Steve Olson, Mapping Human History: Discovering the Past Through Our Genes, Boston, 2002
 227. ^ "Race – The Power of an Illusion". PBS. Archived from the original on 1 January 2013. Retrieved 2 January 2013.
 228. ^ Jablonski, Nina (2004). "The evolution of human skin and skin color". Annual Review of Anthropology. 33: 585–623. doi:10.1146/annurev.anthro.33.070203.143955.
 229. ^ Palmié, Stephan (May 2007). "Genomics, divination, 'racecraft'". American Ethnologist. 34 (2): 205–22. doi:10.1525/ae.2007.34.2.205.
 230. ^ 3-D Brain Anatomy Archived 5 September 2017 at the Wayback Machine, The Secret Life of the Brain, Public Broadcasting Service. Retrieved 3 April 2005.
 231. ^ Grandner, Michael A.; Patel, Nirav P.; Gehrman, Philip R.; Perlis, Michael L.; Pack, Allan I. (2010). "Problems associated with short sleep: bridging the gap between laboratory and epidemiological studies". Sleep Medicine Reviews. 14 (4): 239–47. doi:10.1016/j.smrv.2009.08.001. PMC 2888649. PMID 19896872.
 232. ^ P. Rochat (30 October 1995). The Self in Infancy: Theory and Research. Elsevier. p. 4. ISBN 978-0-08-054263-8. Archived from the original on 18 June 2016. Retrieved 28 March 2016.
 233. ^ Jack Palmer. "Consciousness and the Symbolic Universe". Archived from the original on 16 January 2006. Retrieved 17 March 2006.
 234. ^ Intelligence test at the Encyclopædia Britannica
 235. ^ Ned Block: On a Confusion about a Function of Consciousness in: The Behavioral and Brain Sciences, 1995.
 236. ^ Haviland, Wiliam A.; Prins, Harald E.L.; McBride, Bunny; Walrath, Dana (2010). Cultural Anthropology: The Human Challenge. Belmont, California: Wadsworth/Cengage Learning. p. 82. ISBN 978-0-495-81082-7. Archived from the original on 15 April 2016.
 237. ^ MobileReference (15 December 2009). The Illustrated Encyclopedia of North American Mammals. MobileReference. p. 601. ISBN 9781605012797. Archived from the original on 28 June 2014. Retrieved 10 August 2013.
 238. ^ Buss, David M. (2003). The Evolution of Desire: Strategies of Human Mating. Revised Edition. New York City: Basic Books. ISBN 978-0-465-00802-5.
 239. ^ "World". The World Factbook. CIA. 17 May 2016. Archived from the original on 5 January 2010. Retrieved 2 October 2016.
 240. ^ "The World's Cities in 2016" (PDF). United Nations. Archived (PDF) from the original on 1 October 2017. Retrieved 16 October 2017.
 241. ^ "Statistical Summaries". Ethnologue. Archived from the original on 4 April 2012. Retrieved 10 December 2011.
 242. ^ "CIA – The World Factbook". Cia.gov. Archived from the original on 5 January 2010. Retrieved 10 December 2011.
 243. ^ Comrie, Bernard; Polinsky, Maria; Matthews, Stephen (1996). The Atlas of Languages: The Origin and Development of Languages Throughout the World. New York City: Facts on File. pp. 13–15. ISBN 978-0-8160-3388-1.
 244. ^ "A Map of Gender-Diverse Cultures | Independent Lens". PBS. 11 August 2015. Retrieved 8 May 2018.
 245. ^ J. Hutchinson & A.D. Smith (eds.), Oxford readers: Ethnicity (Oxford 1996), "Introduction"[page needed]
 246. ^ Smith, Anthony D. (1999) Myths and Memories of the Nation. Oxford University Press. pp. 4–7
 247. ^ Banton, Michael (2007). "Max Weber on 'ethnic communities': a critique". Nations and Nationalism. 13 (1): 19–35. doi:10.1111/j.1469-8129.2007.00271.x.
 248. ^ Delanty, Gerard & Krishan Kumar (2006) The SAGE Handbook of Nations and Nationalism. SAGE. ISBN 1412901014 p. 171
 249. ^ Ronald Cohen 1978 "Ethnicity: Problem and Focus in Anthropology" in Annual Review of Anthropology 7: 383 Palo Alto: Stanford University Press
 250. ^ Thomas Hylland Eriksen (1993) Ethnicity and Nationalism: Anthropological Perspectives. London: Pluto Press[page needed]
 251. ^ Schizzerotto, Antonio. "Social Stratification" (PDF). University of Trento. Archived from the original (PDF) on 20 March 2018. Retrieved 3 July 2017.
 252. ^ Max Weber's definition of the modern state 1918, by Max Weber, 1918. Retrieved 17 March 2006.
 253. ^ Ferguson, Niall. "The Next War of the World." Foreign Affairs, Sep/Oct 2006
 254. ^ Clark, J.D.; de Heinzelin, J.; Schick, K.D.; et al. (1994). "African Homo erectus: old radiometric ages and young Oldowan assemblages in the Middle Awash Valley, Ethiopia". Science. 264 (5167): 1907–10. Bibcode:1994Sci...264.1907C. doi:10.1126/science.8009220. PMID 8009220.
 255. ^ Kvavadze E, Bar-Yosef O, Belfer-Cohen A, Boaretto E, Jakeli N, Matskevich Z, Meshveliani T (2009). "30,000-year-old wild flax fibers". Science. 325 (5946): 1359. Bibcode:2009Sci...325.1359K. doi:10.1126/science.1175404. PMID 19745144.
 256. ^ a b Margo DeMello (2007). Encyclopedia of Body Adornment. ABC-CLIO. pp. 17–. ISBN 978-0-313-33695-9. Archived from the original on 28 May 2013. Retrieved 6 April 2012.
 257. ^ "Evolutionary Religious Studies: A New Field of Scientific Inquiry". Archived from the original on 17 August 2009.
 258. ^ Boyer, Pascal (2008). "Being human: Religion: bound to believe?". Nature. 455 (7216): 1038–39. Bibcode:2008Natur.455.1038B. doi:10.1038/4551038a. PMID 18948934.
 259. ^ Emmons, Robert A.; Paloutzian, Raymond F. (2003). "The psychology of religion". Annual Review of Psychology. 54 (1): 377–402. doi:10.1146/annurev.psych.54.101601.145024. PMID 12171998.
 260. ^ Hall, Daniel E.; Meador, Keith G.; Koenig, Harold G. (2008). "Measuring religiousness in health research: review and critique". Journal of Religion and Health (Submitted manuscript). 47 (2): 134–63. doi:10.1007/s10943-008-9165-2. PMID 19105008.
 261. ^ St. Fleur, Nicholas (12 September 2018). "Oldest Known Drawing by Human Hands Discovered in South African Cave". The New York Times. Retrieved 20 September 2018.
 262. ^ Mary C. Olmstead & Valerie A. Kuhlmeier, Comparative Cognition (Cambridge University Press, 2015), pp. 209-10.
 263. ^ "Branches of Science" (PDF). University of Chicago. Archived (PDF) from the original on 23 April 2017.
 264. ^ "Science and Pseudo-Science". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Metaphysics Research Lab, Stanford University. 2017. Archived from the original on 11 June 2017. Retrieved 3 July 2017.

Further reading

 • Freeman, Scott; Jon C. Herron (2007). Evolutionary Analysis (4th ed.). Pearson Education, Inc. ISBN 0-13-227584-8. pp. 757–61.
 • Reich, David (2018). Who We Are And How We Got Here – Ancient DNA and the New Science of the Human Past. Pantheon Books. ISBN 978-1101870327.

External links

Listen to this article (4 parts) · (info)
Part 1 • Part 2 • Part 3 • Part 4
This audio file was created from a revision of the article "Human" dated 2013-03-16, and does not reflect subsequent edits to the article. (Audio help)