انسان‌گرایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

انسان‌گرایی (هومانیسم، اومانیسم یا اُمانیسم: Humanism)، جهان‌بینی فلسفی و اخلاقی است که بر ارزش و عاملیت انسان‌ها به صورت فردی یا جمعی تأکید دارد و عموماً تفکر نقادانه و شواهد (عقلانیت و تجربه گرایی) را بر پذیرش دگم اندیشی و خرافات ترجیح می‌دهد. در انتقاد از برخی مضامین انسان‌گرایی فراانسان‌گرایی مطرح شده‌است.[۱]

واژهٔ انسان‌گرایی، نهضتی فرهنگی فکری است که در خلال دوران تجدید حیات فرهنگی (رنسانس) به دنبال ایجاد رغبت و تمایلی که نسبت به آثار برجستهٔ یونانی و رومی پدید آمده‌است. واژه انسان‌گرایی (Humanism) را فردریچ نیتاما (Friedrich Immanuel Niethammer) از واژه "humanitas" برگرفت ."humanitas" کلمه‌ای لاتین از سری واژگان فیلسوفانه‌ای بود که سیسرون (Cicero) قبل از میلاد آن‌ها را ایجاد کرده بود.

انسان‌گرایان در میان مجردات انتهای دوران باستان و قرون وسطا، محققان و روحانیون، میان divinitas به معنی حوزه‌هایی از معرفت و فعالیت که از کتاب مقدس نشأت می‌گرفت و humanitas یعنی حوزه‌هایی که به قضایای عملی زندگی دنیوی مربوط می‌شده‌است، فرق گذاشتند؛ و از آنجا که حوزهٔ دوم، بخش اعظم الهام و مواد خام خود را از نوشته‌های رومی و به‌طور فزاینده یونان باستان می‌گرفت، مترجمان و آموزگاران این آثار که معمولاً ایتالیایی بودند خود را umanisti یا humanists نامیدند.

در برخی از موارد انسان‌گرایی در برابر خداگرایی قرار داده شده‌است.[۲] برای نمونه پروتاگوراس در رسالهٔ خویش «در باب خدایان» انسان را مقیاس همه چیز می‌داند و با این ادعا خدایان را انکار می‌کند و به همین دلیل از آتن تبعید می‌شود. سارتر در کتاب «اگزیستانسیالیسم و اصالت بشر» (Existentialisme est un Humanism) کوگیتوی دکارتی را تنها نقطهٔ تمایز اگزیستانسیالیسم از بقیهٔ فلسفه‌ها و «تنها مبنای ممکن برای انسان‌گرایی» می‌داند. برخی، از انسان گرایی، به عنوان ایمان به خدای حقیقی یعنی ایمان به خود انسان یاد می‌کنند. از نظر آن‌ها با این که یک ندای درونی در انسان می‌گوید که خدا هست ولی چون انسان آن را نمی‌بیند پس نباید در مورد آن اظهار نظر نماید و فعلاً آن چیزی که هست و انسان آن را می‌بیند، خود انسان است و در واقع انسان همان خداست و به اندازهٔ تمام انسان‌ها خدا وجود دارد.

معرفی انسان‌گرایی از دیدگاه روانشناسی[ویرایش]

انسانگرایی به یک مکتب فکری اطلاق می‌شود که پیروان آن معتقدند موجود انسانی با سایر گونه‌های حیات متمایز است و روابط بین فردی وشناخت خود یکی از موضوعات مهم در انسان گرایی است. باور انسان گرایان در تضاد با نظریه پردازان شرطی سازی این است که همه رفتارهای انسان‌ها نتیجه پیامدهای رفتار است. حیطه‌های مورد علاقه انسان گرایان شامل مطالعه خود، انگیزش و روابط میان فردی است. انسان گرایان دارای علایق و نظرگاه‌های متفاوتی هستند. دیدگاه اکثرانسان گرایان (انسان گرایان مدرن یا انسان گرایان طبیعت گرا) ریشه در دیدگاه‌های ارسطو و سقراط دارد. فلسفه انسان گرایی طبیعی به شدت تحت تأثیر فلسفه نوین گرایی است. ورود فلسفه طبیعت‌گرایی به انسان گرایی باعث رد تمام دیدگاه‌های مابعدالطبیعه گشته و روی استدلال علمی دموکراسی و همدردی انسانی و نیز حقوق طبیعی انسانی تأکید می‌کند. دیدگاه انسان گرایی دیدگاهی است که بر طبق آن انسان اشرف مخلوقات شناخته شده و به دو شاخه تقسیم می‌شود: دیدگاه غیر دینی و دیدگاه دینی. در انسان گرایی غیر دینی اعتقاد بر این است که ماهیت منحصر به فرد انسان استعدادهای بی همتای شخصی اوست که باید رشد کند و تحول یابد. انسان گرایان دینی نیز با پذیرش ویژگی‌های منحصر به فرد انسان‌ها دین را عامل مهمی برای تحول درونی در انسان می‌دانند؛ لذا دیدگاه دینی و غیردینی به غیر از موضوع قبول یا انکار دین، وجوه مشترک بسیاری دارند. گروه‌های معتقد دینی با فرضیه‌های انکار خدا به شدت مخالف‌اند. آنان ریشه‌های فکری خود را از افلاطون و آگوستین و مذاهب مختلف گرفته‌اند. به اعتقاد آن‌ها انسان گونه‌ای ممتاز و برتر از سایر گونه هاست. خداوند یا هستی برتر در مرکز هستی قرار دارد. مریتین و دی کاردین دو مدافع اصلی رویکرد خدا پرستانه یا خدا محور هستند. از دیدگاه آنان انسان موجودی مادی و معنوی، خردمند و دارای آزادی اراده است و عالی‌ترین هدف انسان آن است که از روی اراده اجابت کنند و مطیع قوانین الهی باشد (کتاب: بسترهای فهم برنامه درسی، تألیف: دکتر مصطفی قادری با ویراستاری در متن). نوشته: سمیرا کریمی

پیشینه[ویرایش]

کلمه "انسان گرایی" (humanism) ازریشه لاتین کلمه humanitas مشتق شده‌است. این کلمه در قرن نوزدهم به فرهنگ لغت انگلیسی راه پیدا کرد. هرچند تاریخ شناسان دربارهٔ اینکه این مفهوم از گذشته‌های بسیار دور اختراع و توصیف شده‌اند هم عقیده‌اند. به عقیده آن‌ها این مفهوم شامل معانی مختلفی که به humanitas مربوط می‌شود، می‌باشد که هردو شامل خیرخواهی متقابل با دیگر افراد و ارزش‌هایی است که توسط انسانیت بونایی و یا یادگیری انسانی به ارمغان می آورد.

تاریخچه[ویرایش]

در سال 1808 فردریک ایمانوئل نییتهامر کومیسیونر آموزشی باواریا برای اولین بار واژه " Humanismus" به معنی انسانگرایی را ابداع کرد و آن را به عنوان توصیفی برای ارائه برنامه درسی جدیدش در مدارس متوسطه آلمان در نظر گرفت.[۳] و در سال 1836 کلمه "انسانگرایی" به زبان انگلیسی راه یافت. پس از ابداع این کلمه در سال 1856 در سراسر دنیا مورد قبول همگان واقع شد و همچنین در همان سال جورج ویگت تاریخ‌شناس و فیلسوف آلمانی از این کلمه برای توصیف انسانگرایی رونسانس که به عنوان جنبشی که در رنسانس ایتالیایی شکوفا شد تا تجسم یادگیری کلاسیک را زنده کند، استفاده کرد که استفاده از آن در بین تاریخ نویسان در بسیاری از کشورها، به ویژه کشور ایتالیا، پذیرفته گردید.[۴]

اما در اواسط قرن هجدهم، در طی روشنگری فرانسه، شکلی از این واژه مورد استفاده قرار گرفت که بیشتر ایدئولوژی بود. در سال 1765، یک نویسنده ناشناس روشنگر فرانسوی در یک نشریه اینگونه گفت که: " عشق بشری...فضایی نامعلوم میان ماست و ما آن را به عنوان "انسانگرایی" خواهیم نامید، و زمان آن رسیده که برای این چیز زیبا و ضروری کلمه ای انتخاب کنیم. "[۵]

نیمه دوم قرن 18 و اوایل قرن نوزدهم شاهد به وجود آمدن جوامع متعدد "جوامع بشردوستانه" و جوامع خیرخواه بود، که در جهت بهبود انسان و گسترش دانش پیشرو بود. (در برخی از جوامع مسیحیان نیز به چشم میخورد. )

پیشگامان[ویرایش]

آسیای جنوبی باستانی[ویرایش]

فلسفه‌های که بر انسان متمرکزند فراطبیعی را که ممکن است حدود 1500 سال پیش از میلاد در سیستم لوکایاتای فلسفه هندی یافت شود را، رد می‌کنند.

چین باستان[ویرایش]

فلسفه کنفوسیوس (فیلسوف چینی) (551-479 پیش از میلاد) که نهایتاً پایهٔ ایدئولوژی موفقیت خاندان‌های پادشاهان چینی و سیاستمداران نزدیک به آن‌ها در آسیای شرقی شد.که این ایدئولوژی شامل چندین نشانهٔ انسان گرایی مانند ارج دادن به انسان و زندگی بشر و نادیده گرفتن عرفان و خرافات بود. این خرافات شامل تفکر و تعمق دربارهٔ ارواح و زندگی پس از مرگ بود. در فلسفهٔ کنفوسیوس از این ارزش‌ها به وضوح حمایت می‌شود و این ارزش‌ها را در مکتب‌های فلسفی خود، به دانش آموزانشان منتقل می‌کردند.

یونان باستان[ویرایش]

قرن ششم قبل از میلاد، فیلسوفان قبل از سقراط همانند ثالس از میلتوس و زنوفانس از کولوفون اولین افراد در آن نواحی بودند که تلاش کردند که جهان را از لحاظ دین انسانی به جای اسطوره و سنت توضیح دهند، بنابراین می‌توان گفت که نخستین انسان شناسان یونانی به‌شمار می‌روند

اسلام قرون وسطی[ویرایش]

بسیاری از متفکران مسلمان قرون وسطایی در جستجوی دانش، معنا و ارزش‌ها، گفتمان انسانی، عقلانی و علمی بودند. طیف گسترده ای از نوشته‌های اسلامی در مورد عشق، شعر، تاریخ و الهیات فلسفی نشان می‌دهد که تفکر اسلامی قرون وسطایی برای ایده‌های انسانی فردگرایی، سکولاریسم، مذهب شکاکیون و لیبرالیسم بی آلایش بود.

خردمندان ایسلندی[ویرایش]

محققانی همچون جیکوب گریم، جی.آر.آر. تولکین و ای.ﭐ.جی.تورویله-جریانی از فلسفه انسان گرایی در اثرات خردمندان ایسلندی یافتند. مردم بی خدا توصیف شدند و این تنها به معنی کمبود ایمان و عقیده در فلسفه انسان گرایی نبود، بلکه به معنی عقیده ای عملگرا در استعدادهایی همچون قدرت، عقل و پرهیزکاری بود و در نظام اجتماعی به معنی احترام به استقلال فراطبیعی بود.

منابع[ویرایش]

 1. J. Childers/G. Hentzi eds. , The Columbia Dictionary of Modern Literary and Cultural Criticism (1995) p. 140-1
 2. «اومانیسم». وبگاه رشد.
 3. Niethammer's book was entitled Der Streit des Philanthropinismus und des Humanismus in der Theorie des Erziehungs-Unterrichts unsrer Zeit (The Dispute between Philanthropinism and Humanism in the Educational Theory of our Time), which directly echoes Aulus Gellius's distinction between "philanthropy" and humane learning. Neithammer and other distinguished members of the movement they called "Neo-Humanism" (who included Georg Wilhelm Friedrich Hegel and Friedrich Wilhelm Joseph Schelling and Johann Gottlieb Fichte), felt that the curriculum imposed under Napoleon's occupation of Germany had been excessively oriented toward the practical and vocational. They wished to encourage individuals to practice life-long self cultivation and reflection, based on a study of the artistic, philosophical, and cultural masterpieces of (primarily) Greek civilization.
 4. As J. A. Symonds remarked, "the word humanism has a German sound and is in fact modern" (See The Renaissance in Italy Vol. 2:71 n, 1877). Vito Giustiniani writes that in the German-speaking world "Humanist" while keeping its specific meaning (as scholar of Classical literature) "gave birth to further derivatives, such as humanistisch for those schools which later were to be called humanistische Gymnasien, with Latin and Greek as the main subjects of teaching (1784). Finally, Humanismus was introduced to denote 'classical education in general' (1808) and still later for the epoch and the achievements of the Italian humanists of the fifteenth century (1841). This is to say that 'humanism' for 'classical learning' appeared first in Germany, where it was once and for all sanctioned in this meaning by Georg Voigt (1859)". (Giustiniani, "Homo, Humanus, and the Meanings of Humanism" : 172.)
 5. "L'amour général de l'humanité ... vertu qui n'a point de nom parmi nous et que nous oserions appeler 'humanisme', puisqu'enfin il est temps de créer un mot pour une chose si belle et nécessaire"; from the review Ephémérides du citoyen ou Bibliothèque raisonée des sciences morales et politiques, Chapter 16 (Dec, 17, 1765): 247, quoted in Giustiniani, "Homo, Humanus, and the Meanings of Humanism" : 175, note 38.

پیوند به بیرون[ویرایش]

Humanism is a philosophical stance that emphasizes the value and agency of human beings, individually and collectively. The meaning of the term humanism has fluctuated according to the successive intellectual movements which have identified with it.[1] The term was coined by theologian Friedrich Niethammer at the beginning of the 19th century to refer to a system of education based on the study of classical literature ("classical humanism"). Generally, however, humanism refers to a perspective that affirms some notion of human freedom and progress. It views humans as solely responsible for the promotion and development of individuals and emphasizes a concern for man in relation to the world.[2]

In modern times, humanist movements are typically non-religious movements aligned with secularism, and today humanism may refer to a nontheistic life stance centred on human agency and looking to science rather than revelation from a supernatural source to understand the world.[3][4]

Background

The word "humanism" is ultimately derived from the Latin concept humanitas. It entered English in the nineteenth century. However, historians agree that the concept predates the label invented to describe it, encompassing the various meanings ascribed to humanitas, which included both benevolence toward one's fellow humans and the values imparted by bonae litterae or humane learning (literally "good letters").

In the second century AD, a Latin grammarian, Aulus Gellius (c. 125 – c. 180), complained:

Those who have spoken Latin and have used the language correctly do not give to the word humanitas the meaning which it is commonly thought to have, namely, what the Greeks call φιλανθρωπία (philanthropy), signifying a kind of friendly spirit and good-feeling towards all men without distinction; but they gave to humanitas the force of the Greek παιδεία (paideia); that is, what we call eruditionem institutionemque in bonas artes, or "education and training in the liberal arts". Those who earnestly desire and seek after these are most highly humanized. For the desire to pursue of that kind of knowledge, and the training given by it, has been granted to humanity alone of all the animals, and for that reason it is termed humanitas, or "humanity".[5]

Gellius says that in his day humanitas is commonly used as a synonym for philanthropy – or kindness and benevolence toward one's fellow human beings. Gellius maintains that this common usage is wrong, and that model writers of Latin, such as Cicero and others, used the word only to mean what we might call "humane" or "polite" learning, or the Greek equivalent Paideia. Yet in seeking to restrict the meaning of humanitas to literary education this way, Gellius was not advocating a retreat from political engagement into some ivory tower, though it might look like that to us. He himself was involved in public affairs. According to legal historian Richard Bauman, Gellius was a judge as well as a grammarian and was an active participant the great contemporary debate on harsh punishments that accompanied the legal reforms of Antoninus Pius (one these reforms, for example, was that a prisoner was not to be treated as guilty before being tried). "By assigning pride of place to Paideia in his comment on the etymology of humanitas, Gellius implies that the trained mind is best equipped to handle the problems troubling society."[6]

Gellius's writings fell into obscurity during the Middle Ages, but during the Italian Renaissance, Gellius became a favorite author. Teachers and scholars of Greek and Latin grammar, rhetoric, philosophy, and poetry were called and called themselves "humanists".[7][8] Modern scholars, however, point out that Cicero (106 – 43 BCE), who was most responsible for defining and popularizing the term humanitas, in fact frequently used the word in both senses, as did his near contemporaries. For Cicero, a lawyer, what most distinguished humans from brutes was speech, which, allied to reason, could (and should) enable them to settle disputes and live together in concord and harmony under the rule of law.[9] Thus humanitas included two meanings from the outset and these continue in the modern derivative, humanism, which even today can refer to both humanitarian benevolence and to a method of study and debate involving an accepted group of authors and a careful and accurate use of language.[10]

During the French Revolution, and soon after, in Germany (by the Left Hegelians), humanism began to refer to an ethical philosophy centered on humankind, without attention to the transcendent or supernatural. The designation Religious Humanism refers to organized groups that sprang up during the late nineteenth and early twentieth centuries. It is similar to Protestantism, although centered on human needs, interests, and abilities rather than the supernatural.[11] In the Anglophone world, such modern, organized forms of humanism, which are rooted in the 18th-century Enlightenment, have to a considerable extent more or less detached themselves from the historic connection of humanism with classical learning and the liberal arts.

The first Humanist Manifesto was issued by a conference held at the University of Chicago in 1933.[12] Signatories included the philosopher John Dewey, but the majority were ministers (chiefly Unitarian) and theologians. They identified humanism as an ideology that espouses reason, ethics, and social and economic justice, and they called for science to replace dogma and the supernatural as the basis of morality and decision-making.[13][14]

History

An ideal society as conceived by Renaissance humanist Saint Thomas More in his book Utopia

In 1808 Bavarian educational commissioner Friedrich Immanuel Niethammer coined the term Humanismus to describe the new classical curriculum he planned to offer in German secondary schools,[15] and by 1836 the word "humanism" had been absorbed into the English language in this sense. The coinage gained universal acceptance in 1856, when German historian and philologist Georg Voigt used humanism to describe Renaissance humanism, the movement that flourished in the Italian Renaissance to revive classical learning, a use which won wide acceptance among historians in many nations, especially Italy.[16]

But in the mid-18th century, during the French Enlightenment, a more ideological use of the term had come into use. In 1765, the author of an anonymous article in a French Enlightenment periodical spoke of "The general love of humanity ... a virtue hitherto quite nameless among us, and which we will venture to call 'humanism', for the time has come to create a word for such a beautiful and necessary thing".[17] The latter part of the 18th and the early 19th centuries saw the creation of numerous grass-roots "philanthropic" and benevolent societies dedicated to human betterment and the spreading of knowledge (some Christian, some not). After the French Revolution, the idea that human virtue could be created by human reason alone independently from traditional religious institutions, attributed by opponents of the Revolution to Enlightenment philosophes such as Rousseau, was violently attacked by influential religious and political conservatives, such as Edmund Burke and Joseph de Maistre, as a deification or idolatry of humanity.[18] Humanism began to acquire a negative sense. The Oxford English Dictionary records the use of the word "humanism" by an English clergyman in 1812 to indicate those who believe in the "mere humanity" (as opposed to the divine nature) of Christ, i.e., Unitarians and Deists.[19] In this polarised atmosphere, in which established ecclesiastical bodies tended to circle the wagons and reflexively oppose political and social reforms like extending the franchise, universal schooling, and the like, liberal reformers and radicals embraced the idea of Humanism as an alternative religion of humanity. The anarchist Proudhon (best known for declaring that "property is theft") used the word "humanism" to describe a "culte, déification de l’humanité" ("worship, deification of humanity") and Ernest Renan in L’avenir de la science: pensées de 1848 ("The Future of Knowledge: Thoughts on 1848") (1848–49), states: "It is my deep conviction that pure humanism will be the religion of the future, that is, the cult of all that pertains to humanity—all of life, sanctified and raised to the level of a moral value."[20]

At about the same time, the word "humanism" as a philosophy centred on humankind (as opposed to institutionalised religion) was also being used in Germany by the Left Hegelians, Arnold Ruge, and Karl Marx, who were critical of the close involvement of the church in the German government. There has been a persistent confusion between the several uses of the terms:[1] philanthropic humanists look to what they consider their antecedents in critical thinking and human-centered philosophy among the Greek philosophers and the great figures of Renaissance history; and scholarly humanists stress the linguistic and cultural disciplines needed to understand and interpret these philosophers and artists.

Predecessors

Ancient India

Human-centered philosophy that rejected the supernatural may also be found circa 1500 BCE in the Lokayata system of Indian philosophy. Nasadiya Sukta, a passage in the Rig Veda, contains one of the first recorded assertions of agnosticism. In the 6th century BCE, Gautama Buddha expressed, in Pali literature a skeptical attitude toward the supernatural:[21]

Since neither soul, nor aught belonging to soul, can really and truly exist, the view which holds that this I who am 'world', who am 'soul', shall hereafter live permanent, persisting, unchanging, yea abide eternally: is not this utterly and entirely a foolish doctrine?

Ancient China

The philosophy of Confucius (551–479 BCE), which eventually became the basis of the state ideology of successive Chinese dynasties and nearby polities in East Asia, contains several humanistic traits, placing a high value on human life and discounting mysticism and superstition, including speculations on ghosts and an afterlife. These values are clearly espoused in the Analects of Confucius, a compilation of quotes and anecdotes attributed to Confucius by his students and philosophical school.

In Chapter 10 of the Analects, an incident involving a fire in the stables is recounted: "The stables burned. The Master withdrew from court and asked, 'Was anybody hurt?' He did not inquire about the horses."[22] This incident is interpreted to illustrate the priority that Confucius placed on human life over any economic losses associated with the fire. Later, in Chapter 11, a disciple, Ji Lu, asks Confucius on how to properly serve ghosts and spirits, and what the Master knows about death. Confucius replied, "If you do not know the proper way to serve people, what need is there to discuss how to serve ghosts? If you do not understand life, what is the point of understanding death?"[23] In Chapter 15, the Analects gives the passive form of the Golden Rule ('the Silver Rule'). When asked for a single word to live one's life in accordance with, Confucius gives the reply, leniency (恕[24], shu), elaborating, "Do not impose upon others that which you yourself would not desire."[25]

Subsequent Confucian philosophers during the Warring States period (475–221 BCE), including Mencius and Xunzi, likewise centered their philosophies on secular, humanistic concerns, like the nature of good governance and the role of education, rather than ideas founded on the state or folk religions of the time.

Ancient Greece

Sixth-century BCE pre-Socratic Greek philosophers Thales of Miletus and Xenophanes of Colophon were the first in the region to attempt to explain the world in terms of human reason rather than myth and tradition, thus can be said to be the first Greek humanists. Thales questioned the notion of anthropomorphic gods and Xenophanes refused to recognise the gods of his time and reserved the divine for the principle of unity in the universe. These Ionian Greeks were the first thinkers to assert that nature is available to be studied separately from the supernatural realm. Anaxagoras brought philosophy and the spirit of rational inquiry from Ionia to Athens. Pericles, the leader of Athens during the period of its greatest glory was an admirer of Anaxagoras. Other influential pre-Socratics or rational philosophers include Protagoras (like Anaxagoras a friend of Pericles), known for his famous dictum "man is the measure of all things" and Democritus, who proposed that matter was composed of atoms. Little of the written work of these early philosophers survives and they are known mainly from fragments and quotations in other writers, principally Plato and Aristotle. The historian Thucydides, noted for his scientific and rational approach to history, is also much admired by later humanists.[26] In the 3rd century BCE, Epicurus became known for his concise phrasing of the problem of evil, lack of belief in the afterlife, and human-centred approaches to achieving eudaimonia. He was also the first Greek philosopher to admit women to his school as a rule.

Medieval Islam

Many medieval Muslim thinkers pursued humanistic, rational and scientific discourses in their search for knowledge, meaning and values. A wide range of Islamic writings on love, poetry, history and philosophical theology show that medieval Islamic thought was open to the humanistic ideas of individualism, occasional secularism, skepticism, and liberalism.[27]

According to Imad-ad-Dean Ahmad, another reason the Islamic world flourished during the Middle Ages was an early emphasis on freedom of speech, as summarised by al-Hashimi (a cousin of Caliph al-Ma'mun) in the following letter to one of the religious opponents he was attempting to convert through reason:[28]

Bring forward all the arguments you wish and say whatever you please and speak your mind freely. Now that you are safe and free to say whatever you please appoint some arbitrator who will impartially judge between us and lean only towards the truth and be free from the empery of passion, and that arbitrator shall be Reason, whereby God makes us responsible for our own rewards and punishments. Herein I have dealt justly with you and have given you full security and am ready to accept whatever decision Reason may give for me or against me. For "There is no compulsion in religion" (Qur'an 2:256) and I have only invited you to accept our faith willingly and of your own accord and have pointed out the hideousness of your present belief. Peace be with you and the blessings of God!

According to George Makdisi, certain aspects of Renaissance humanism has its roots in the medieval Islamic world, including the "art of dictation, called in Latin, ars dictaminis", and "the humanist attitude toward classical language".[29]

The Icelandic Sagas

Scholars including Jacob Grimm, J.R.R. Tolkien and E.O.G. Turville-Petre have identified a stream of humanistic philosophy in the Icelandic sagas. People described as goðlauss ("without gods") expressed not only a lack of faith in deities, but also a pragmatic belief in their own faculties of strength, reason and virtue and in social codes of honor independent of any supernatural agency.

In his Teutonic Mythology (1835), Grimm wrote:

It is remarkable that Old Norse legend occasionally mentions certain men who, turning away in utter disgust and doubt from the heathen faith, placed their reliance on their own strength and virtue. Thus in the Solar Lioð 17 we read of Vebogi and Radey "a sik þau truðu" – in themselves they trusted; of King Hakon (Fornm. sög. 1, 35) "konungr gerir sem allir aðrir, þeir sem trua a matt sinn ok megin" – the king does like all others who trust in their own might and main; of Barðr (ibid. 2, 151) "ek trui ekki a skurðgoð eðr fiandr, hefi ek þvi lengi truat a matt minn ok megin" – I trust not in idols and fiends; I have held, this long while, faith in my own powers.

In Myth and Religion of the North (1964), Turville-Petre argued that many of the strophes of the Gestaþáttr and Loddfáfnismál sections of the Havamal express goðlauss sentiments despite being poetically attributed to the god Odin. These strophes include numerous items of advice on good conduct and worldly wisdom.

Renaissance

Portrait of Petrarch painted in 1376

Renaissance humanism was an intellectual movement in Europe of the later Middle Ages and the Early Modern period. The 19th-century German historian Georg Voigt (1827–91) identified Petrarch as the first Renaissance humanist. Paul Johnson agrees that Petrarch was "the first to put into words the notion that the centuries between the fall of Rome and the present had been the age of Darkness". According to Petrarch, what was needed to remedy this situation was the careful study and imitation of the great classical authors. For Petrarch and Boccaccio, the greatest master was Cicero, whose prose became the model for both learned (Latin) and vernacular (Italian) prose.

Once the language was mastered grammatically it could be used to attain the second stage, eloquence or rhetoric. This art of persuasion [Cicero had held] was not art for its own sake, but the acquisition of the capacity to persuade others – all men and women – to lead the good life. As Petrarch put it, 'it is better to will the good than to know the truth'. Rhetoric thus led to and embraced philosophy. Leonardo Bruni (c. 1369–1444), the outstanding scholar of the new generation, insisted that it was Petrarch who "opened the way for us to show how to acquire learning", but it was in Bruni's time that the word umanista first came into use, and its subjects of study were listed as five: grammar, rhetoric, poetry, moral philosophy, and history".[30]

Coluccio Salutati, Chancellor of Florence and disciple of Petrarch (1331–1406)

The basic training of the humanist was to speak well and write (typically, in the form of a letter). One of Petrarch's followers, Coluccio Salutati (1331–1406) was made chancellor of Florence, "whose interests he defended with his literary skill. The Visconti of Milan claimed that Salutati’s pen had done more damage than 'thirty squadrons of Florentine cavalry'".[31]

Poggio Bracciolini (1380–1459), an early Renaissance humanist, book collector, and reformer of script, who served as papal secretary[32]

Contrary to a still widely held interpretation that originated in Voigt's celebrated contemporary, Jacob Burckhardt,[33] and which was adopted wholeheartedly – especially by modern thinkers calling themselves "humanists" –[34] most specialists today do not characterise Renaissance humanism as a philosophical movement, nor in any way as anti-Christian or even anti-clerical. A modern historian has this to say:

Humanism was not an ideological programme but a body of literary knowledge and linguistic skill based on the "revival of good letters", which was a revival of a late-antique philology and grammar, This is how the word "humanist" was understood by contemporaries, and if scholars would agree to accept the word in this sense rather than in the sense in which it was used in the nineteenth century we might be spared a good deal of useless argument. That humanism had profound social and even political consequences of the life of Italian courts is not to be doubted. But the idea that as a movement it was in some way inimical to the Church, or to the conservative social order in general is one that has been put forward for a century and more without any substantial proof being offered.

The nineteenth-century historian Jacob Burckhardt, in his classic work, The Civilization of the Renaissance in Italy, noted as a "curious fact" that some men of the new culture were "men of the strictest piety or even ascetics". If he had meditated more deeply on the meaning of the careers of such humanists as Abrogio Traversari (1386–1439), the General of the Camaldolese Order, perhaps he would not have gone on to describe humanism in unqualified terms like "pagan", and thus helped precipitate a century of infertile debate about the possible existence of something called "Christian humanism" which ought to be opposed to "pagan humanism".

— Peter Partner, Renaissance Rome, Portrait of a Society 1500–1559 (University of California Press 1979) pp. 14–15.

The umanisti criticized what they considered the barbarous Latin of the universities, but the revival of the humanities largely did not conflict with the teaching of traditional university subjects, which went on as before.[35]

Nor did the humanists view themselves as in conflict with Christianity. Some, like Salutati, were the Chancellors of Italian cities, but the majority (including Petrarch) were ordained as priests, and many worked as senior officials of the Papal court. Humanist Renaissance popes Nicholas V, Pius II, Sixtus IV, and Leo X wrote books and amassed huge libraries.[36]

In the High Renaissance, in fact, there was a hope that more direct knowledge of the wisdom of antiquity, including the writings of the Church fathers, the earliest known Greek texts of the Christian Gospels, and in some cases even the Jewish Kabbalah, would initiate a harmonious new era of universal agreement.[37] With this end in view, Renaissance Church authorities afforded humanists what in retrospect appears a remarkable degree of freedom of thought.[38][39] One humanist, the Greek Orthodox Platonist Gemistus Pletho (1355–1452), based in Mystras, Greece (but in contact with humanists in Florence, Venice, and Rome) taught a Christianised version of pagan polytheism.[40]

Back to the sources

The humanists' close study of Latin literary texts soon enabled them to discern historical differences in the writing styles of different periods. By analogy with what they saw as decline of Latin, they applied the principle of ad fontes, or back to the sources, across broad areas of learning, seeking out manuscripts of Patristic literature as well as pagan authors. In 1439, while employed in Naples at the court of Alfonso V of Aragon (at the time engaged in a dispute with the Papal States) the humanist Lorenzo Valla used stylistic textual analysis, now called philology, to prove that the Donation of Constantine, which purported to confer temporal powers on the Pope of Rome, was an 8th-century forgery.[41] For the next 70 years, however, neither Valla nor any of his contemporaries thought to apply the techniques of philology to other controversial manuscripts in this way. Instead, after the fall of the Byzantine Empire to the Turks in 1453, which brought a flood of Greek Orthodox refugees to Italy, humanist scholars increasingly turned to the study of Neoplatonism and Hermeticism, hoping to bridge the differences between the Greek and Roman Churches, and even between Christianity itself and the non-Christian world.[42] The refugees brought with them Greek manuscripts, not only of Plato and Aristotle, but also of the Christian Gospels, previously unavailable in the Latin West.

After 1517, when the new invention of printing made these texts widely available, the Dutch humanist Erasmus, who had studied Greek at the Venetian printing house of Aldus Manutius, began a philological analysis of the Gospels in the spirit of Valla, comparing the Greek originals with their Latin translations with a view to correcting errors and discrepancies in the latter. Erasmus, along with the French humanist Jacques Lefèvre d'Étaples, began issuing new translations, laying the groundwork for the Protestant Reformation. Henceforth Renaissance humanism, particularly in the German North, became concerned with religion, while Italian and French humanism concentrated increasingly on scholarship and philology addressed to a narrow audience of specialists, studiously avoiding topics that might offend despotic rulers or which might be seen as corrosive of faith. After the Reformation, critical examination of the Bible did not resume until the advent of the so-called Higher criticism of the 19th-century German Tübingen school.

Consequences

The ad fontes principle also had many applications. The re-discovery of ancient manuscripts brought a more profound and accurate knowledge of ancient philosophical schools such as Epicureanism, and Neoplatonism, whose Pagan wisdom the humanists, like the Church fathers of old, tended, at least initially, to consider as deriving from divine revelation and thus adaptable to a life of Christian virtue.[43] The line from a drama of Terence, Homo sum, humani nihil a me alienum puto (or with nil for nihil), meaning "I am a human being, I think nothing human alien to me",[44] known since antiquity through the endorsement of Saint Augustine, gained renewed currency as epitomising the humanist attitude. The statement, in a play modeled or borrowed from a (now lost) Greek comedy by Menander, may have originated in a lighthearted vein – as a comic rationale for an old man's meddling – but it quickly became a proverb and throughout the ages was quoted with a deeper meaning, by Cicero and Saint Augustine, to name a few, and most notably by Seneca. Richard Bauman writes:

Homo sum: humani nihil a me alienum puto., I am a human being: and I deem nothing pertaining to humanity is foreign to me.

The words of the comic playwright P. Terentius Afer reverberated across the Roman world of the mid-2nd century BCE and beyond. Terence, an African and a former slave, was well placed to preach the message of universalism, of the essential unity of the human race, that had come down in philosophical form from the Greeks, but needed the pragmatic muscles of Rome in order to become a practical reality. The influence of Terence's felicitous phrase on Roman thinking about human rights can hardly be overestimated. Two hundred years later Seneca ended his seminal exposition of the unity of humankind with a clarion-call:

There is one short rule that should regulate human relationships. All that you see, both divine and human, is one. We are parts of the same great body. Nature created us from the same source and to the same end. She imbued us with mutual affection and sociability, she taught us to be fair and just, to suffer injury rather than to inflict it. She bid us extend our hands to all in need of help. Let that well-known line be in our heart and on our lips: Homo sum, humani nihil a me alienum puto."[45]

Better acquaintance with Greek and Roman technical writings also influenced the development of European science (see the history of science in the Renaissance). This was despite what A. C. Crombie (viewing the Renaissance in the 19th-century manner as a chapter in the heroic March of Progress) calls "a backwards-looking admiration for antiquity", in which Platonism stood in opposition to the Aristotelian concentration on the observable properties of the physical world.[46] But Renaissance humanists, who considered themselves as restoring the glory and nobility of antiquity, had no interest in scientific innovation. However, by the mid-to-late 16th century, even the universities, though still dominated by Scholasticism, began to demand that Aristotle be read in accurate texts edited according to the principles of Renaissance philology, thus setting the stage for Galileo's quarrels with the outmoded habits of Scholasticism.

Just as artist and inventor Leonardo da Vinci – partaking of the zeitgeist though not himself a humanist – advocated study of human anatomy, nature, and weather to enrich Renaissance works of art, so Spanish-born humanist Juan Luis Vives (c. 1493–1540) advocated observation, craft, and practical techniques to improve the formal teaching of Aristotelian philosophy at the universities, helping to free them from the grip of Medieval Scholasticism.[47] Thus, the stage was set for the adoption of an approach to natural philosophy, based on empirical observations and experimentation of the physical universe, making possible the advent of the age of scientific inquiry that followed the Renaissance.[48]

It was in education that the humanists' program had the most lasting results, their curriculum and methods:

were followed everywhere, serving as models for the Protestant Reformers as well as the Jesuits. The humanistic school, animated by the idea that the study of classical languages and literature provided valuable information and intellectual discipline as well as moral standards and a civilised taste for future rulers, leaders, and professionals of its society, flourished without interruption, through many significant changes, until our own century, surviving many religious, political and social revolutions. It has but recently been replaced, though not yet completely, by other more practical and less demanding forms of education.[49]

From Renaissance to modern humanism

Renaissance scholars associated with humanism were religious, but inveighed against the abuses of the Church, if not against the Church itself.[citation needed] For them, the word "secular" carried no connotations of disbelief – that would come later, in the nineteenth century. In the Renaissance to be secular meant simply to be in the world rather than in a monastery. Petrarch frequently admitted that his brother Gherardo's life as a Carthusian monk was superior to his own (although Petrarch himself was in Minor Orders and was employed by the Church all his life). He hoped that he could do some good by winning earthly glory and praising virtue, inferior though that might be to a life devoted solely to prayer. By embracing a non-theistic philosophic base,[50] however, the methods of the humanists, combined with their eloquence, would ultimately have a corrosive effect on established authority.

Yet it was from the Renaissance that modern Secular Humanism grew, with the development of an important split between reason and religion. This occurred as the church's complacent authority was exposed in two vital areas. In science, Galileo's support of the Copernican revolution upset the church's adherence to the theories of Aristotle, exposing them as false. In theology, the Dutch scholar Erasmus with his new Greek text showed that the Roman Catholic adherence to Jerome's Vulgate was frequently in error. A tiny wedge was thus forced between reason and authority, as both of them were then understood.[51]

For some, this meant turning back to the Bible as the source of authority instead of the Catholic Church, for others it was a split from theism altogether. This was the main divisive line between the Reformation and the Renaissance,[52] which dealt with the same basic problems, supported the same science based on reason and empirical research, but had a different set of presuppositions (theistic versus naturalistic).[50]

Nineteenth and twentieth centuries

The phrase the "religion of humanity" is sometimes attributed to American Founding Father Thomas Paine, though as yet unattested in his surviving writings. According to Tony Davies:

Paine called himself a theophilanthropist, a word combining the Greek for "God", "love", and "humanity", and indicating that while he believed in the existence of a creating intelligence in the universe, he entirely rejected the claims made by and for all existing religious doctrines, especially their miraculous, transcendental and salvationist pretensions. The Parisian "Society of Theophilanthropy" which he sponsored, is described by his biographer as "a forerunner of the ethical and humanist societies that proliferated later" ... [Paine's book] the trenchantly witty Age of Reason (1793) ... pours scorn on the supernatural pretensions of scripture, combining Voltairean mockery with Paine's own style of taproom ridicule to expose the absurdity of a theology built on a collection of incoherent Levantine folktales.[53]

Davies identifies Paine's The Age of Reason as "the link between the two major narratives of what Jean-François Lyotard[54] calls the narrative of legitimation": the rationalism of the 18th-century Philosophes and the radical, historically based German 19th-century Biblical criticism of the Hegelians David Friedrich Strauss and Ludwig Feuerbach. "The first is political, largely French in inspiration, and projects 'humanity as the hero of liberty'. The second is philosophical, German, seeks the totality and autonomy of knowledge, and stresses understanding rather than freedom as the key to human fulfilment and emancipation. The two themes converged and competed in complex ways in the 19th century and beyond, and between them set the boundaries of its various humanisms.[55] Homo homini deus est ("The human being is a god to humanity" or "god is nothing [other than] the human being to himself"), Feuerbach had written.[56]

Victorian novelist Mary Ann Evans, known to the world as George Eliot, translated Strauss's Das Leben Jesu ("The Life of Jesus", 1846) and Ludwig Feuerbach's Das Wesen Christianismus ("The Essence of Christianity"). She wrote to a friend:

the fellowship between man and man which has been the principle of development, social and moral, is not dependent on conceptions of what is not man ... the idea of God, so far as it has been a high spiritual influence, is the ideal of goodness entirely human (i.e., an exaltation of the human).[57]

Eliot and her circle, who included her companion George Henry Lewes (the biographer of Goethe) and the abolitionist and social theorist Harriet Martineau, were much influenced by the positivism of Auguste Comte, whom Martineau had translated. Comte had proposed an atheistic culte founded on human principles – a secular Religion of Humanity (which worshiped the dead, since most humans who have ever lived are dead), complete with holidays and liturgy, modeled on the rituals of what was seen as a discredited and dilapidated Catholicism.[58] Although Comte's English followers, like Eliot and Martineau, for the most part rejected the full gloomy panoply of his system, they liked the idea of a religion of humanity. Comte's austere vision of the universe, his injunction to "vivre pour altrui" ("live for others", from which comes the word "altruism"),[59] and his idealisation of women inform the works of Victorian novelists and poets from George Eliot and Matthew Arnold to Thomas Hardy.

The British Humanistic Religious Association was formed as one of the earliest forerunners of contemporary chartered Humanist organisations in 1853 in London. This early group was democratically organised, with male and female members participating in the election of the leadership, and promoted knowledge of the sciences, philosophy, and the arts.[60]

In February 1877, the word was used pejoratively, apparently for the first time in America, to describe Felix Adler. Adler, however, did not embrace the term, and instead coined the name "Ethical Culture" for his new movement  – a movement which still exists in the now Humanist-affiliated New York Society for Ethical Culture.[61] In 2008, Ethical Culture Leaders wrote: "Today, the historic identification, Ethical Culture, and the modern description, Ethical Humanism, are used interchangeably."[62]

Active in the early 1920s, F.C.S. Schiller labelled his work "humanism" but for Schiller the term referred to the pragmatist philosophy he shared with William James. In 1929, Charles Francis Potter founded the First Humanist Society of New York whose advisory board included Julian Huxley, John Dewey, Albert Einstein and Thomas Mann. Potter was a minister from the Unitarian tradition and in 1930 he and his wife, Clara Cook Potter, published Humanism: A New Religion. Throughout the 1930s, Potter was an advocate of such liberal causes as, women’s rights, access to birth control, "civil divorce laws", and an end to capital punishment.[63]

Raymond B. Bragg, the associate editor of The New Humanist, sought to consolidate the input of Leon Milton Birkhead, Charles Francis Potter, and several members of the Western Unitarian Conference. Bragg asked Roy Wood Sellars to draft a document based on this information which resulted in the publication of the Humanist Manifesto in 1933. Potter's book and the Manifesto became the cornerstones of modern humanism, the latter declaring a new religion by saying, "any religion that can hope to be a synthesising and dynamic force for today must be shaped for the needs of this age. To establish such a religion is a major necessity of the present." It then presented 15 theses of humanism as foundational principles for this new religion.

In 1941, the American Humanist Association was organised. Noted members of The AHA included Isaac Asimov, who was the president from 1985 until his death in 1992, and writer Kurt Vonnegut, who followed as honorary president until his death in 2007. Gore Vidal became honorary president in 2009. Robert Buckman was the head of the association in Canada, and is now an honorary president.[citation needed]

After World War II, three prominent Humanists became the first directors of major divisions of the United Nations: Julian Huxley of UNESCO, Brock Chisholm of the World Health Organization, and John Boyd-Orr of the Food and Agriculture Organization.[64]

In 2004, American Humanist Association, along with other groups representing agnostics, atheists, and other freethinkers, joined to create the Secular Coalition for America which advocates in Washington, D.C., for separation of church and state and nationally for the greater acceptance of nontheistic Americans. The Executive Director of Secular Coalition for America is Larry T. Decker.

Types

Scholarly tradition

Renaissance humanists

"Renaissance humanism" is the name later given to a tradition of cultural and educational reform engaged in by civic and ecclesiastical chancellors, book collectors, educators, and writers, who by the late fifteenth century began to be referred to as umanisti—"humanists".[7] It developed during the fourteenth and the beginning of the fifteenth centuries, and was a response to the challenge of scholastic university education, which was then dominated by Aristotelian philosophy and logic. Scholasticism focused on preparing men to be doctors, lawyers or professional theologians, and was taught from approved textbooks in logic, natural philosophy, medicine, law and theology.[65] There were important centres of humanism at Florence, Naples, Rome, Venice, Mantua, Ferrara, and Urbino.

Humanists reacted against this utilitarian approach and the narrow pedantry associated with it. They sought to create a citizenry (frequently including women) able to speak and write with eloquence and clarity and thus capable of engaging the civic life of their communities and persuading others to virtuous and prudent actions. This was to be accomplished through the study of the studia humanitatis, today known as the humanities: grammar, rhetoric, history, poetry and moral philosophy.[66] As a program to revive the cultural—and particularly the literary—legacy and moral philosophy of classical antiquity, Humanism was a pervasive cultural mode and not the program of a few isolated geniuses like Rabelais or Erasmus as is still sometimes popularly believed.[67]

Non-theistic worldviews

Secular humanists

The Humanist "happy human" logo

Secular humanism is a comprehensive life stance or world view that embraces human reason, metaphysical naturalism, altruistic morality and distributive justice, and consciously rejects supernatural claims, theistic faith and religiosity, pseudoscience, and superstition.[68][69] It is sometimes referred to as Humanism (with a capital H and no qualifying adjective).

The International Humanist and Ethical Union (IHEU) is the world union of 117 Humanist, rationalist, irreligious, atheistic, Bright, secular, Ethical Culture, and freethought organisations in 38 countries.[70] The "Happy Human" is the official symbol of the IHEU as well as being regarded as a universally recognised symbol for secular humanism.

According to the IHEU's bylaw 5.1:[71]

Humanism is a democratic and ethical life stance, which affirms that human beings have the right and responsibility to give meaning and shape to their own lives. It stands for the building of a more humane society through an ethic based on human and other natural values in the spirit of reason and free inquiry through human capabilities. It is not theistic, and it does not accept supernatural views of reality.

Religious humanists

"Religious humanists" are non-superstitious people who nevertheless see ethical humanism as their religion, and who seek to integrate (secular) humanist ethical philosophy with congregational rituals centred on human needs, interests, and abilities. Though practitioners of religious humanism did not officially organise under the name of "humanism" until the late 19th and early 20th centuries, non-theistic religions paired with human-centred ethical philosophy have a long history. A unified Ethical Culture movement was first founded in 1876; its founder, Felix Adler, was a former member of the Free Religious Association and conceived of Ethical Culture as a new religion that would retain the ethical message at the heart of all religions. Ethical Culture was religious in the sense of playing a defining role in people's lives and addressing issues of ultimate concern. Nowadays religious humanists in the United States are represented by organisations such as the American Ethical Union and will simply describe themselves as "ethical humanists" or "humanists". Secular humanists and religious humanists organise together as part of larger national and international groupings, and differentiate themselves primarily in their attitude to the promotion of humanist thinking.

Earlier attempts at inventing a secular religious tradition informed the Ethical Culture movement. The Cult of Reason (French: Culte de la Raison) was a religion based on deism devised during the French Revolution by Jacques Hébert, Pierre Gaspard Chaumette and their supporters.[72] In 1793, the cathedral Notre Dame de Paris was turned into a "Temple of Reason" and for a time Lady Liberty replaced the Virgin Mary on several altars.[73] In the 1850s, Auguste Comte, the Father of Sociology, founded Positivism, a "religion of humanity".[74] One of the earliest forerunners of contemporary chartered humanist organisations was the Humanistic Religious Association formed in 1853 in London. This early group was democratically organised, with male and female members participating in the election of the leadership and promoted knowledge of the sciences, philosophy, and the arts.[74]

The distinction between so-called "ethical" humanists and "secular" humanists is most pronounced in the United States, although it is becoming less so over time. The philosophical distinction is not reflected at all in Canada, Latin America, Africa, or Asia, or most of Europe. In the UK, where the humanist movement was strongly influenced by Americans in the 19th century, the leading "ethical societies" and "ethical churches" evolved into secular humanist charities (e.g. the British Ethical Union became the British Humanist Association and later Humanists UK). In Scandinavian countries, "human-etik" or [[:no:Humanetikk|"humanetikk"]] (roughly synonymous with ethical humanism) is a popular strand within humanism, originating from the works of Danish philosopher Harald Høffding. The Norwegian Humanist Association, Human-Etisk Forbund (HEF, literally "Human-Ethical League"), belongs to this tendency. Over time, the emphasis on human-etisk has become less pronounced, and today HEF promotes both humanisme (secular humanism) and human-etisk. In Sweden, the main Swedish humanist group Humanisterna ("Humanists") began as a "human-ethical association" like the Norwegian humanists before adopting the more prevalent secular humanist model popular in most of Europe. Today the distinction in Europe is mostly superficial.

Criticism

Polemics about humanism have sometimes assumed paradoxical twists and turns. Early-20th-century critics such as Ezra Pound, T. E. Hulme, and T. S. Eliot considered humanism to be sentimental "slop" (Hulme)[citation needed] or "an old bitch gone in the teeth" (Pound).[75] Postmodern critics who are self-described anti-humanists, such as Jean-François Lyotard and Michel Foucault, have asserted that humanism posits an overarching and excessively abstract notion of humanity or universal human nature, which can then be used as a pretext for imperialism and domination of those deemed somehow less than human. "Humanism fabricates the human as much as it fabricates the nonhuman animal", suggests Timothy Laurie, turning the human into what he calls "a placeholder for a range of attributes that have been considered most virtuous among humans (e.g. rationality, altruism), rather than most commonplace (e.g. hunger, anger)".[76] Nevertheless, philosopher Kate Soper[77] notes that by faulting humanism for falling short of its own benevolent ideals, anti-humanism thus frequently "secretes a humanist rhetoric".[78]

In his book, Humanism (1997), Tony Davies calls these critics "humanist anti-humanists". Critics of antihumanism, most notably Jürgen Habermas, counter that while antihumanists may highlight humanism's failure to fulfill its emancipatory ideal, they do not offer an alternative emancipatory project of their own.[79] Others, like the German philosopher Heidegger. considered themselves humanists on the model of the ancient Greeks but thought humanism applied only to the German "race" and specifically to the Nazis and thus, in Davies' words, were anti-humanist humanists.[80] Such a reading of Heidegger's thought is itself deeply controversial; Heidegger includes his own views and critique of Humanism in Letter On Humanism. Davies acknowledges that, after the horrific experiences of the wars of the 20th century, "it should no longer be possible to formulate phrases like 'the destiny of man' or the 'triumph of human reason' without an instant consciousness of the folly and brutality they drag behind them". For "it is almost impossible to think of a crime that has not been committed in the name of human reason". Yet, he continues, "it would be unwise to simply abandon the ground occupied by the historical humanisms. For one thing humanism remains on many occasions the only available alternative to bigotry and persecution. The freedom to speak and write, to organise and campaign in defence of individual or collective interests, to protest and disobey: all these can only be articulated in humanist terms."[81]

Modern humanists, such as Corliss Lamont or Carl Sagan, hold that humanity must seek for truth through reason and the best observable evidence and endorse scientific skepticism and the scientific method. However, they stipulate that decisions about right and wrong must be based on the individual and common good, with no consideration given to metaphysical or supernatural beings. The idea is to engage with what is human.[82] The ultimate goal is human flourishing; making life better for all humans, and as the most conscious species, also promoting concern for the welfare of other sentient beings and the planet as a whole.[83] The focus is on doing good and living well in the here and now, and leaving the world a better place for those who come after. In 1925, the English mathematician and philosopher Alfred North Whitehead cautioned: "The prophecy of Francis Bacon has now been fulfilled; and man, who at times dreamt of himself as a little lower than the angels, has submitted to become the servant and the minister of nature. It still remains to be seen whether the same actor can play both parts".[84]

Humanistic psychology

Humanistic psychology is a psychological perspective that rose to prominence in the mid-20th century in response to Sigmund Freud's psychoanalytic theory and B. F. Skinner's behaviorism. The approach emphasizes an individual's inherent drive towards self-actualization and creativity. Psychologists Carl Rogers and Abraham Maslow introduced a positive, humanistic psychology in response to what they viewed as the overly pessimistic view of psychoanalysis in the early 1960s. Other sources include the philosophies of existentialism and phenomenology.

See also

Notes

 1. ^ a b Nicolas Walter's Humanism – What's in the Word (London: Rationalist Press Association, 1997 ISBN 0-301-97001-7) gives an account of the evolution of the meaning of the word humanism from the point of view of a modern secular humanist. A similar perspective, but somewhat less polemical, appears in Richard Norman's On Humanism (Thinking in Action) (London: Routledge: 2004). For a historical and philologically oriented view, see Vito Giustiniani's "Homo, Humanus, and the Meanings of Humanism", Journal of the History of Ideas 46: 2 (April–June 1985): 167–95.
 2. ^ Domenic Marbaniang, "Developing the Spirit of Patriotism and Humanism in Children for Peace and Harmony", Children At Risk: Issues and Challenges, Jesudason Jeyaraj (Ed.), Bangalore: CFCD/ISPCK, 2009, p.474
 3. ^ See for example the 2002 Amsterdam Declaration <http://iheu.org/humanism/the-amsterdam-declaration/> issued by the International Humanist and Ethical Union
 4. ^ The British Humanist Association's definition of Humanism
 5. ^ Aulus Gellius, Attic Nights, XIII: 17.
 6. ^ Richard Bauman, Human Rights in Ancient Rome (Routledge Classical Monographs [1999]), pp. 74–75.
 7. ^ a b Mann, Nicholas (1996). The Origins of Humanism. Cambridge University Press. pp. 1–2. The term umanista was used, in fifteenth century Italian academic jargon to describe a teacher or student of classical literature including that of grammar and rhetoric. The English equivalent 'humanist' makes its appearance in the late sixteenth century with a similar meaning. Only in the nineteenth century, however, and probably for the first time in Germany in 1809, is the attribute transformed into a substantive: humanism, standing for devotion to the literature of ancient Greece and Rome, and the humane values that may be derived from them.
 8. ^ Humanissime vir, "most humane man", was the usual Latin way to address scholars. (Giustiniani, "Homo, Humanus, and the Meanings of Humanism" : 168.)
 9. ^ There was a time when men wandered about in the manner of wild beasts. They conducted their affairs without the least guidance of reason but instead relied on bodily strength. There was no divine religion and the understanding of social duty was in no way cultivated. No one recognized the value inherent in an equitable code of law.(Cicero, De Inventione, I. I: 2, quoted in Quentin Skinner, Visions of Politics, Volume 2: Renaissance Virtues [Cambridge University Press, 2002], p. 54.)
 10. ^ A noted authority on the subject, Paul Oskar Kristeller, identified Renaissance humanism as a cultural and literary movement, which in its substance was not philosophical but which had important philosophical implications and consequences." "I have been unable to discover in the humanist literature any common philosophical doctrine," he wrote, "except a belief in the value of man and the humanities and in the revival of ancient learning." (Paul Oskar Kristeller, Renaissance Thought: The Classic, Scholastic, and Humanist Strains [New York, Harper and Row, 1961], p. 9). As the late Jacques Barzun has written:

  The path between the onset of the good letters and the modern humanist as freethinker or simply as scholar is circuitous but unbroken. If we look for what is common to the Humanists over the centuries we find two things: a body of accepted authors and a method of carrying on study and debate. The two go together with the belief that the best guides to the good life are Reason and Nature. (Jacques Barzun, From Dawn to Decadence :500 years of Western Cultural Life [New York: HarperCollins, 2000], p. 45)

 11. ^ "Genesis of a Humanist Manifesto". Retrieved 14 May 2006.
 12. ^ "Text of Humanist Manifesto I". Americanhumanist.org. Archived from the original on 7 November 2011. Retrieved 13 November 2011.
 13. ^ Although a distinction has often been drawn between secular and religious humanism, the International Humanist and Ethical Union and similar organizations prefer to describe their life stance without qualification as 'Humanism'. See Nicolas Walter, Humanism: What's in the Word? (London: RPA/BHA/Secular Society Ltd, 1937), p. 43.
 14. ^ Harold Blackham, Levi Fragell, Corliss Lamont, Harry Stopes-Roe, Rob Tielman. "Humanism is Eight Letters, No More".CS1 maint: uses authors parameter (link)
 15. ^ Niethammer's book was entitled Der Streit des Philanthropinismus und des Humanismus in der Theorie des Erziehungs-Unterrichts unsrer Zeit (The Dispute between Philanthropinism and Humanism in the Educational Theory of our Time), which directly echoes Aulus Gellius's distinction between "philanthropy" and humane learning. Neithammer and other distinguished members of the movement they called "Neo-Humanism" (who included Georg Wilhelm Friedrich Hegel and Friedrich Wilhelm Joseph Schelling and Johann Gottlieb Fichte), felt that the curriculum imposed under Napoleon's occupation of Germany had been excessively oriented toward the practical and vocational. They wished to encourage individuals to practice life-long self cultivation and reflection, based on a study of the artistic, philosophical, and cultural masterpieces of (primarily) Greek civilization.
 16. ^ As J. A. Symonds remarked, "the word humanism has a German sound and is in fact modern" (See The Renaissance in Italy Vol. 2:71 n, 1877). Vito Giustiniani writes that in the German-speaking world "Humanist" while keeping its specific meaning (as scholar of Classical literature) "gave birth to further derivatives, such as humanistisch for those schools which later were to be called humanistische Gymnasien, with Latin and Greek as the main subjects of teaching (1784). Finally, Humanismus was introduced to denote 'classical education in general' (1808) and still later for the epoch and the achievements of the Italian humanists of the fifteenth century (1841). This is to say that 'humanism' for 'classical learning' appeared first in Germany, where it was once and for all sanctioned in this meaning by Georg Voigt (1859)". (Giustiniani, "Homo, Humanus, and the Meanings of Humanism" : 172.)
 17. ^ "L'amour général de l'humanité ... vertu qui n'a point de nom parmi nous et que nous oserions appeler 'humanisme', puisqu'enfin il est temps de créer un mot pour une chose si belle et nécessaire"; from the review Ephémérides du citoyen ou Bibliothèque raisonée des sciences morales et politiques, Chapter 16 (Dec, 17, 1765): 247, quoted in Giustiniani, "Homo, Humanus, and the Meanings of Humanism" : 175, note 38.
 18. ^ Although Rousseau himself devoutly believed in a personal God, his book, Emile: or, On Education, does attempt to demonstrate that atheists can be virtuous. It was publicly burned. During the Revolution, Jacobins instituted a cult of the Supreme Being along lines suggested by Rousseau. In the 19th-century French positivist philosopher Auguste Comte (1798–1857) founded a "religion of humanity", whose calendar and catechism echoed the former Revolutionary cult. See Comtism
 19. ^ The Oxford English Dictionary. VII (2nd ed.). Oxford: Clarendon Press. 1989. pp. 474–75.
 20. ^ "Ma conviction intime est que la religion de l'avenir sera le pur humanisme, c’est-à-dire le culte de tout ce qui est de l'homme, la vie entière santifiée et éléve a une valeur moral". quoted in Giustiniani, "Homo, Humanus, and the Meanings of Humanism" : 175.
 21. ^ "Lesson 1: A brief history of humanist thought". Introduction to Humanism: A Primer on the History, Philosophy, and Goals of Humanism. The Continuum of Humanist Education. Archived from the original on 7 August 2009. Retrieved 21 August 2009.
 22. ^ Analects 10:12 廄焚。子退朝,曰:「傷人乎?」不問馬。
 23. ^ Analects 11:12 季路問事鬼神。子曰:「未能事人,焉能事鬼?」敢問死。曰:「未知生,焉知死?」
 24. ^ 恕 is somewhat difficult to translate. The term includes the basic notion of putting oneself in the position of another person. The Shuowen Jiezi simply gives the definition as ren (仁也), usually translated as humaneness. Other commonly used English translations include forgiveness; reciprocity.
 25. ^ Analects 15:24 子貢問曰:「有一言而可以終身行之者乎?」子曰:「其恕乎!己所不欲,勿施於人。」
 26. ^ Potter, Charles (1930). Humanism A new Religion. Simon and Schuster. pp. 64–69.
 27. ^ Lenn Evan Goodman (2003), Islamic Humanism, p. 155, Oxford University Press, ISBN 0-19-513580-6.
 28. ^ Ahmad, I. A. (3 June 2002). The Rise and Fall of Islamic Science: The Calendar as a Case Study (PDF). Faith and Reason: Convergence and Complementarity. Ifrane, Morocco: Al-Akhawayn University. Archived (PDF) from the original on 29 November 2014. Retrieved 31 December 2014.
 29. ^ Makdisi, George (April–June 1989). "Scholasticism and Humanism in Classical Islam and the Christian West". Journal of the American Oriental Society. Journal of the American Oriental Society, Vol. 109, No. 2. 109 (2): 175–82. doi:10.2307/604423. JSTOR 604423.
 30. ^ Johnson, Paul (2000). The Renaissance. New York: The Modern Library. pp. 32–34 and 37. ISBN 0-679-64086-X.
 31. ^ Johnson, Paul (2000). The Renaissance. New York: The Modern Library. p. 37.
 32. ^ Following an old engraving; from Alfred Gudeman, Imagines philologorum: 160 bildnisse... ("Portraits of Philologists, 160 prints"), (Leipzig/Berlin) 1911.
 33. ^ The influence of Jacob Burckhardt's classic masterpiece of cultural history, The Civilisation of the Renaissance in Italy (1860) on subsequent Renaissance historiography is traced in Wallace K. Ferguson's The Renaissance in Historical Thought: Five Centuries of Historical Interpretation (1948).
 34. ^ For example the Cambridge Dictionary of Philosophy, adhering to the tenacious 19th-century narrative of the Renaissance as a complete break with the past established in 1860 by Jacob Burckhardt, describes the liberating effects of the re-discovery of classical writings this way:

  Here, one felt no weight of the supernatural pressing on the human mind, demanding homage and allegiance. Humanity—with all its distinct capabilities, talents, worries, problems, possibilities—was the centre of interest. It has been said that medieval thinkers philosophised on their knees, but, bolstered by the new studies, they dared to stand up and to rise to full stature."Humanism". "The Cambridge Dictionary of Philosophy, Second Edition. Cambridge University Press. 1999.

 35. ^ "The term umanista was associated with the revival of the studia humanitatis "which included grammatica, rhetorica, poetics, historia, and philosophia moralis, as these terms were understood. Unlike the liberal arts of the eighteenth century, they did not include the visual arts, music, dancing or gardening. The humanities also failed to include the disciplines that were the chief subjects of instruction at the universities during the Later Middle Ages and throughout the Renaissance, such as theology, jurisprudence, and medicine, and the philosophical disciplines other than ethics, such as logic, natural philosophy, and metaphysics. In other words, humanism does not represent, as often believed, the sum total of Renaissance thought and learning, but only a well-defined sector of it. Humanism has its proper domain or home territory in the humanities, whereas all other areas of learning, including philosophy (apart from ethics), followed their own course, largely determined by their medieval tradition and by their steady transformation through new observations, problems, or theories. These disciplines were affected by humanism mainly from the outside and in an indirect way, though often quite strongly". (Paul Oskar Kristeller, Humanism, pp. 113–14, in Charles B. Schmitt, Quentin Skinner (editors), The Cambridge History of Renaissance Philosophy [1990].
 36. ^ See their respective entries in Sir John Hale's Concise Encyclopaedia of the Italian Renaissance (Oxford University Press, 1981).
 37. ^ To later generations, the Dutch humanist, Desiderius Erasmus, epitomised this reconciling tendency). According to the Stanford Encyclopedia of Philosophy, "Enlightenment thinkers remembered Erasmus (not quite accurately) as a precursor of modern intellectual freedom and a foe of both Protestant and Catholic dogmatism". Erasmus himself was not much interested in the Kabbalah, but several other humanists were, notably Pico della Mirandola. See Christian Kabbalah.)
 38. ^ Bergin, Thomas; Speake, Jennifer (1987). The Encyclopedia of the Renaissance. Oxford: Facts On File Publications. pp. 216–17.
 39. ^ "Only thirteen of Pico della Mirandola's nine hundred theses were thought theologically objectionable by the papal commission that examined them.... [This] suggests that, in spite of his publicly expressed contempt in his Apologia for their intellectual inadequacies, the Curial authorities hardly saw these theses as the work of a dangerous theological modernist like Luther or Calvin. Unorthodox though they were, most of the issues raised in them had been the subject of theological dispute for centuries and the commission ... condemned him not for innovations but for 'reviving several of the errors of gentile philosophers which are already disproved and obsolete'". Davies (1997), p 103.
 40. ^ Richard H. Popkin (editor), The Columbia History of Western Philosophy (1998), pp. 293, 301.
 41. ^ More than 100 years earlier, Dante in the Divine Comedy (c. 1308–1321) had pinpointed the Donation of Constantine (which he accepted as genuine) as a great mistake and the cause of all the political and religious problems of Italy, including the corruption of the Church. Although Dante had thunderously attacked the idea that the Church could have temporal as well as spiritual powers, it remained to Valla to conclusively prove that the legal justification for such powers was spurious.
 42. ^ Ironically, it was a humanist scholar, Isaac Casaubon, in the 17th century, who would use philology to show that the Corpus Hermeticum was not of great antiquity, as had been asserted in the 4th century by Saint Augustine and Lactantius, but dated from the Christian era. See Anthony Grafton, Defenders of the Text: The Traditions of Scholarship in an Age of Science, 1450–1800 (Harvard University Press, 1991).
 43. ^ "Humanism". Encyclopedic Dictionary of Religion. F–N. Corpus Publications. 1979. p. 1733. ISBN 0-9602572-1-7. "Renaissance humanists rejoiced in the mutual compatibility of much ancient philosophy and Christian truths", M. A. Screech, Laughter at the Foot of the Cross (1997), p. 13.
 44. ^ Homo in Latin specifically means "human being", in contrast to vir, "man", and mulier, "woman": Annabel Robinson, The Life and Work of Jane Ellen Harrison (Oxford University Press, 2002), p. 206; Tore Janson, A Natural History of Latin (Oxford University Press, 2004), p. 281; Timothy J. Moore, Roman Theatre (Cambridge University Press, 2012), p. 62 (note to the line in Terence); as a "watchword" for humanists, Humanism and the Humanities in the Twenty-First Century, edited by William S. Haney and Peter Malekin (Associated University Presses, 2001), p. 171; similar homo sum declaration by Seneca, James Ker, The Deaths of Seneca (Oxford University Press, 2009), p. 193.
 45. ^ Bauman, Human Rights in Ancient Rome, p. 1.
 46. ^ A. C. Crombie, Historians and the Scientific Revolution, p. 456 in Science, Art and Nature in Medieval and Modern Thought (1996).
 47. ^ Gottlieb, Anthony (2000). The Dream of Reason: a history of western philosophy from the Greeks to the Renaissance. New York: W. W. Norton & Company. pp. 410–11.
 48. ^ Alleby, Brad (2003). "Humanism". Encyclopedia of Science & Religion. 1 (2nd ed.). Macmillan Reference USA. pp. 426–28. ISBN 0-02-865705-5.
 49. ^ Kristeller, "Humanism" in The Cambridge History of Renaissance Philosophy, p. 114.
 50. ^ a b Schaeffer, Francis A. How Should We Then Live?. Crossway. pp. 146–47. ISBN 978-1581345360.
 51. ^ Os Guinness, The Dust of Death: A Critique of the Establishment and the Counter Culture and the Proposal for a Third Way (Intervarsity Press, 1973) p. 5.
 52. ^ Schaeffer, Francis A. How Should We Then Live?. Crossway. pp. 79–80. ISBN 978-1581345360.
 53. ^ Tony Davies, Humanism (Routledge, 1997) pp. 26–27.
 54. ^ In La Condition postmoderne
 55. ^ Davies, Humanism, p. 27.
 56. ^ Davies, Humanism, p. 28.
 57. ^ quoted in Davies (1997), p. 27.
 58. ^ "Comte's secular religion is no vague effusion of humanistic piety, but a complete system of belief and ritual, with liturgy and sacraments, priesthood and pontiff, all organised around the public veneration of Humanity, the Nouveau Grand-Être Suprême (New Supreme Great Being), later to be supplemented in a positivist trinity by the Grand Fétish (the Earth) and the Grand Milieu (Destiny)". According to Davies (pp. 28–29), Comte's austere and "slightly dispiriting" philosophy of humanity viewed as alone in an indifferent universe (which can only be explained by "positive" science) and with nowhere to turn but to each other, was even more influential in Victorian England than the theories of Charles Darwin or Karl Marx.
 59. ^ Davies, p. 29.
 60. ^ Morain, Lloyd; Morain, Mary (2007). Humanism as the Next Step. Washington, D.C.: Humanist Press. p. 109. ISBN 978-0931779091. LCCN 97-74611.
 61. ^ "History: New York Society for Ethical Culture". New York Society for Ethical Culture. 2008. Archived from the original on 1 April 2009. Retrieved 6 March 2009.
 62. ^ "Ethical Culture" (PDF). American Ethical Union. Archived from the original (PDF) on 26 February 2009. Retrieved 23 February 2009.
 63. ^ Stringer-Hye, Richard. "Charles Francis Potter". Dictionary of Unitarian and Universalist Biography. Unitarian Universalist Historical Society. Retrieved 1 May 2008.[permanent dead link]
 64. ^ "American Humanist Association". Archived from the original on 12 August 2002.
 65. ^ Craig W. Kallendorf, introduction to Humanist Educational Treatises, edited and translated by Craig W. Kallendorf (Cambridge, Massachusetts and London England: The I Tatti Renaissance Library, 2002) p. vii.
 66. ^

  Early Italian humanism, which in many respects continued the grammatical and rhetorical traditions of the Middle Ages, not merely provided the old Trivium with a new and more ambitious name (Studia humanitatis), but also increased its actual scope, content and significance in the curriculum of the schools and universities and in its own extensive literary production. The studia humanitatis excluded logic, but they added to the traditional grammar and rhetoric not only history, Greek, and moral philosophy, but also made poetry, once a sequel of grammar and rhetoric, the most important member of the whole group. (Paul Oskar Kristeller, Renaissance Thought II: Papers on Humanism and the Arts [New York: Harper Torchbooks, 1965], p. 178.)

  See also Kristeller's Renaissance Thought I, "Humanism and Scholasticism In the Italian Renaissance", Byzantion 17 (1944–45): 346–74. Reprinted in Renaissance Thought (New York: Harper Torchbooks), 1961.
 67. ^ Vito Giustiniani gives as an example of an out-dated, but still pervasive view, that of Corliss Lamont, who described Renaissance Humanism as, "first and foremost a revolt against the otherworldliness of mediaeval Christianity, a turning away from preoccupation with personal immortality to make the best of life in this world. Renaissance writers like Rabelais and Erasmus gave eloquent voice to this new joy of living and to the sheer exuberance of existence. For the Renaissance the ideal human being was no longer the ascetic monk, but a new type – the universal man the many-sided personality delighting in every kind of this-earthly achievements. The great Italian artists, Leonardo da Vinci and Michelangelo, typified this ideal." (Giustiniani, "Homo, Humanus, and the Meanings of Humanism": 192.)
 68. ^ Edwords, Fred (1989). "What Is Humanism?". American Humanist Association. Archived from the original on 30 January 2010. Retrieved 19 August 2009. Secular Humanism is an outgrowth of eighteenth century enlightenment rationalism and nineteenth century freethought... Secular and Religious Humanists both share the same worldview and the same basic principles... From the standpoint of philosophy alone, there is no difference between the two. It is only in the definition of religion and in the practice of the philosophy that Religious and Secular Humanists effectively disagree. A decidedly anti-theistic version of secular humanism, however, is developed by Adolf Grünbaum, 'In Defense of Secular Humanism' (1995), in his Collected Works (edited by Thomas Kupka), vol. I, New York: Oxford University Press 2013, ch. 6 (pp. 115–48)
 69. ^ "Definitions of humanism (subsection)". Institute for Humanist Studies. Archived from the original on 18 January 2007. Retrieved 16 January 2007.
 70. ^ "Humanist movement hits new high in membership". iheu.org. Retrieved 11 April 2013.
 71. ^ "IHEU's Bylaws". International Humanist and Ethical Union. Archived from the original on 17 January 2013. Retrieved 5 July 2008.
 72. ^ "War, Terror, and Resistance". Retrieved 31 October 2006.
 73. ^ James A. Herrick, "The Making of the New Spirituality", InterVarsity Press, 2004 ISBN 0-8308-3279-3, p. 75-76
 74. ^ a b "Humanism as the Next Step". Archived from the original on 14 June 2006. Retrieved 25 June 2006.
 75. ^ Tony Davies, Humanism (Routledge, 1997) p. 48.
 76. ^ Laurie, Timothy (2015), "Becoming-Animal Is A Trap For Humans", Deleuze and the Non-Human eds. Hannah Stark and Jon Roffe.
 77. ^ in Humanism and Anti-humanism (Problems of Modern European Thought) (La Salle, Illinois: Open Court Press, 1986, p. 128.
 78. ^ quoted in Davies (1997) p. 49.
 79. ^ Habermas accepts some criticisms leveled at traditional humanism but believes that humanism must be rethought and revised rather than simply abandoned.
 80. ^ "The antihhumanist Humanism of Heidegger and the humanist antihumanism of Foucault and Althusser" (Davies [1997]), p. 131.
 81. ^ Davies (1997), pp. 131–32
 82. ^ "Conscience, the sense of right and wrong and the insistent call of one's better, more idealistic, more social-minded self, is a social product. Feelings of right and wrong that at first have their locus within the family gradually develop into a pattern for the tribe or city, then spread to the larger unit of the nation, and finally from the nation to humanity as a whole. Humanism sees no need for resorting to supernatural explanations, or sanctions at any point in the ethical process" (Lamont, Corliss (1997). The Philosophy of Humanism, Eighth Edition. Humanist Press: Amherst, New York. pp. 252–53. ISBN 0-931779-07-3.)
 83. ^ See for example Kurtz, Paul (2000). Humanist manifesto 2000 : a call for a new planetary humanism. Amherst, NY: Prometheus Books. ISBN 157392783X.
 84. ^ Science and the Modern World (New York: Simon and Schuster, [1925] 1997) p. 96.

References

External links