انرژی تاریک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

در کیهان‌شناسی، انرژی تاریک نوع ناشناخته‌ای از انرژی است که همهٔ فضا را به صورت فرضی در بر می‌گیرد و سرعت انبساط جهان را می‌افزاید.[۱] انرژی تاریک مقبولترین فرضیه برای توضیح دادن مشاهدات اخیر است که می‌گویند جهان با آهنگ رو به افزایشی (با شتاب) منبسط می‌شود. در مدل استاندارد کیهان‌شناسی بنابر هم‌ارزی جرم-انرژی، جهان شامل حدود ۲۶٫۸٪ ماده تاریک،۶۸٫۳٪ انرژی تاریک (در مجموع ۹۵٫۱٪) و ۴٫۹٪ مادهٔ معمولی است.[۲][۳][۴][۵] باز هم بر اساس هم‌ارزی جرم-انرژی، چگالی انرژی تاریک بسیار کم است. در منظومه شمسی، تقریباً فقط ۶ تن انرژی تاریک درون شعاع مدار پلوتو یافت می‌شود. با این حال، انرژی تاریک بیشتر جرم-انرژی جهان را تشکیل می‌دهد، زیرا به‌طور یکنواخت در فضا پخش شده‌است.[۶]

دو شکل برای انرژی تاریک ارائه شده‌است. یکی ثابت کیهان شناسی، یک چگالی انرژی ثابت که بطور همگن جهان را پر می‌کند،[۷] و دیگری میدانهای اسکالر، کمیت‌هایی دینامیکی که چگالی انرژی آن‌ها می‌تواند در فضا و زمان تغییر کند. بخش‌هایی از میدان‌های اسکالر که در فضا ثابت هستند هم معمولاً در ثابت کیهان‌شناسی شمرده می‌شوند. ثابت کیهانشناسی می‌تواند به گونه‌ای فرمول بندی شود که انرژی خلا باشد. میدان‌های اسکالری که در فضا تغییر می‌کنند به سختی می‌توانند از ثابت کیهان‌شناسی با ز شناخته شوند، زیرا تغییرات ممکن است فوق‌العاده آهسته باشد.

اندازه‌گیری‌های دقیقی از انبساط جهان برای فهمیدن اینکه نرخ انبساط چگونه در طول زمان تغییر می‌کند، لازم است. در نسبیت عام، سیر تکاملی انبساط جهان بوسیلهٔ معادلهٔ حالت کیهانی (رابطهٔ بین دما، فشار و ترکیب ماده، انرژی و چگالی انرژی خلا در هر ناحیه از فضا) فرمول بندی می‌شود. امروزه، اندازه‌گیری معادلهٔ حالت انرژی تاریک یکی از بزرگترین تلاش‌های کیهان‌شناسی رصدی است.

سهم انرژی تاریک و مادّهٔ تاریک از کل جهان

افزودن ثابت کیهان‌شناسی به متریک رابرتسون-واکر منجر به مدل لامبدا-سی دی ام می‌شود؛ که بخاطر تطابق دقیق آن با مشاهدات از آن به عنوان "مدل استاندارد" کیهانشناسی یاد می‌کنند. انرژی تاریک به عنوان یک جزء حیاتی در تلاش‌های اخیر برای تدوین مدل جهان چرخه‌ای (به انگلیسی: cyclic model) استفاده شده‌است.[۸]

طبیعت انرژی تاریک[ویرایش]

چیزهای بسیاری دربارهٔ طبیعت انرژی تاریک جای تعمق دارند. شواهد انرژی تاریک غیر مستقیم هستند اما از سه منبع مستقل می‌آیند:

  • اندازه‌گیری‌های فاصله و رابطهٔ آن‌ها با قرمزگرایی، که می‌گوید جهان در نیمهٔ اخیر عمرش بیشتر منبسط شده‌است.[۹]
  • نیاز نظری به نوعی انرژی اضافی که نه ماده و نه ماده تاریک است برای تشکیل جهان تخت مشاهده شده (نبود هیچ انحنای جهانی قابلِ یافت).
  • می‌تواند از اندازه گیری‌های الگوهای موجی جرم در مقیاس بزرگ استنتاج شود.

انرژی تاریک بسیار همگن در نظر گرفته می‌شود، خیلی چگال نیست و معلوم نیست با کدام یک از نیروهای بنیادی بجز گرانش برهم کنش می‌کند. هم چنین به علت رقیق بودن، در آزمایش‌های آزمایشگاهی قابل شناسایی نیست. انرژی تاریک، با تشکیل ۶۸٪ چگالی جهان، می‌تواند تأثیر عمیقی بر جهان بگذارد؛ فقط به این خاطر که بطور یکنواخت جایی را پر می‌کند که در غیر اینصورت فضای خالی محسوب می‌شد. دو مدل راهنما، ثابت کیهان شناسی و کوینتسنس (به انگلیسی: quintessence) هستند. هر دو مدل این ویژگی مشترک را دارند که انرژی تاریک باید دارای فشار منفی باشد.

تاثیر انرژی تاریک: فشار کوچک، ثابت و منفی خلأ[ویرایش]

مستقل از طبیعت واقعی اش، انرژی تاریک باید یک فشار قوی منفی (که به صورت دافعه عمل کند) داشته باشد، تا بتواند شتاب مشاهده شدهٔ انبساط جهان را توضیح دهد. بر اساس نسبیت عام، فشاری که در میان ماده است، درست مانند چگالی جرمی در جاذبهٔ گرانشی آن ماده بر سایر اجسام سهیم است. دلیل این اتفاق این است که کمیت فیزیکی که باعث ایجاد تأثیرات گرانشی می‌شود، تنسور ضربه-انرژی است که هم چگالی انرژی (یا جرم) ماده و هم فشار و گرانروی آن را شامل می‌شود.
در متریک رابرتسون واکر، می‌توان نشان داد که یک فشار ثابت، قوی و منفی در تمام جهان، در صورتی که جهان اکنون در حال انبساط باشد، باعث شتاب افزایشی انبساط، و اگر جهان در حال انقباض باشد، باعث شتاب کاهشی انقباض می‌شود. به‌طور دقیقتر، اگر معادلهٔ حالت جهان به گونه‌ای باشد که ، مشتق دوم فاکتور مقیاس جهان، ، مثبت است. (معادلات فریدمان را ببینید)
این تأثیر انبساط تند شونده گاهی «دافعهٔ گرانشی» خوانده می‌شود، که یک عبارت رنگارنگ اما احتمالاً گیج‌کننده است. در حقیقت، یک فشار منفی تأثیری بر برهم کنش گرانشی میان اجرام - که جاذبه باقی می‌ماند- ندارد؛ ولی در عوض، سیر تکاملی جهان در مقیاس کیهانشناسی را تغییر می‌دهد که با وجود جاذبه در میان اجرام حاضر در جهان، موجب انبساط تند شوندهٔ جهان می‌شود.
شتاب، به سادگی تابعی از چگالی انرژی تاریک است. انرژی تاریک پایا است: چگالی اش ثابت می‌ماند (به‌طور تجربی، بین فاکتور۱:۱۰). یعنی با انبساط جهان، انرژی تاریک رقیقتر نمی‌شود.

شواهد مبنی بر وجود[ویرایش]

مراحل تشکیل یک ابرنواختر

ابرنواختر
در سال ۱۹۹۸، رصدهای منتشر شده از ابرنواختر نوع Ia توسط گروه جستجوی ابرنواختر در قرمزگرایی زیاد[۱۰] که در سال ۱۹۹۹ به وسیلهٔ پروژه کیهانشناسی ابرنواختری[۱۱] دنبال شد، پیشنهاد داد که انبساط جهان تند شونده است.[۱۲] جایزه نوبل فیزیک در سال ۲۰۱۱ برای این کار به سال پرلموتر، برایان اشمیت و آدم ریس اهدا شد.[۱۳][۱۴]
از آن زمان، این مشاهدات توسط چندین منبع مستقل تأیید شده‌است. اندازه‌گیری‌های تابش زمینه کیهضلنز گرانشی و ساختار بزرگ مقیاس کیهان به همراه اندازه گیری‌های پیشرفته ابرنواخترها با مدل لامبدا-سی دی ام سازگار بوده‌اند.[۱۵] برخی افراد می‌گویند تنها شواهد وجود انرژی تاریک مشاهداتی از اندازه‌گیری‌های دوردست و قرمزگرایی مربوطه است. ناهمسانگردی‌های تابش پس زمینهٔ کیهانی و نوسانات آکوستیک مواد باریونی تنها مشاهداتی هستند که قرمزگرایی‌ها از آنچه با مدل جهان «غباری» فریدمان و ثابت هابل اندازه‌گیری شدهٔ محلی انتظار می‌رفت، بزرگترند.[۱۶]
ابرنواخترها برای کیهان‌شناسی مفیدند، زیرا آن‌ها شمع استانداردهای بسیار خوبی در فواصل کیهانی هستند. آن‌ها باعث می‌شوند تاریخ انبساط جهان بتواند با نگاه به رابطهٔ فاصله تا یک شی و قرمزگرایی آن، که می‌گوید دارد با چه سرعتی از ما دور می‌شود، اندازه‌گیری شود. این رابطه، بنابر قانون هابل خطی است. اندازه‌گیری قرمزگرایی نسبتاً آسان است، اما پیدا کردن فاصله تا یک شی کار دشوارتری است. معمولاً اخترشناسان از شمع‌های استاندارد استفاده می‌کنند: اشیایی که روشنایی ذاتی آنها، قدر مطلق آنها، معلوم است. این موضوع اندازه‌گیری فاصله تا شی را از روی روشنایی مشاهده شده آن، قدر ظاهری، امکان‌پذیر می‌سازد. ابرنواخترهای نوع Ia بخاطر روشنایی زیادشان، بهترین شمع‌های استاندارد شناخته شده در فواصل کیهانی هستند.
رصدهای اخیر از ابرنواخترها سازگار با جهانی ساخته شده از ۷۱٫۳٪ انرژی تاریک و ۲۷٫۴٪ ترکیب ماده تاریک و ماده باریونی هستند.[۱۷]
تابش زمینه کیهانی
به عنوان میراث زمان واجفتیدگی کیهان، تابش زمینه کیهانی شامل اطلاعات زیادی از عالم اولیه می‌باشد. آزمایش‌های جاری روی این پدیده، کاوشگر ناهمسانگردی ریزموجی ویلکینسون، ماهواره پلانک و... می‌باشد. از مشاهدات تابش زمینه کیهانی، با استخراج برخی فواصل می‌توان انرژی تاریک را مقید نمود. برای مثال پارامتر انتقال R که در زمان واجفتیدگی بیان می‌شود *z. این پارامتر به خوبی سلطه تابش زمینه کیهانی را بر انبساط عالم نشان می‌دهد و برای مدل‌هایی که از لامبدا سی دی ام دور هستند تقریباً بسیار خوبی است. مقیاس صوتی یکی دیگر از نسبت فواصل است lA که متناسب است با نسبت فاصله قطری زاویه ای بر افق صدا. این کمیت چند قطبی بودن تابش زمینه کیهانی مختصات قله صوتی را ارائه می‌کند. داده‌های تابش زمینه کیهانی می‌تواند برای کاوش انرژی تاریک از طریق انتگرال اثر ساکس ولف مورد استفاده قرار گیرد. این اثر ناهمسانگرد مقیاس بزرگ ناشی از پتانسیل‌های مختلف گرانشی در زمان شتاب کیهان هستند و از طریق رابطه متقابل بین تابش زمینه کیهانی و ساختار مقیاس بزرگ در حدود 4σ آشکار می‌شوند.
نوسانات صوتی باریون
نوسانات صوتی باریون به ماده باریونی خوشه شده یا فرا چگال در یک مقیاس طولی خاص ( در عالم امروزی در حدود 150 مگا پارسک) ناشی از امواج صوتی اشاره می‌کند که در عالم اولیه و جوان منتشر می‌شدند. این امر خط کشی استاندارد را برای مشاهدات کیهانی ایجاد می‌کند و می‌تواند در انتقال به سرخ‌های کمتر از 1 از طریق بررسی کهکشانی اندازه‌گیری شود. یکی از معتبرترین اندازه‌گیری نوسانات صوتی باریون، نقشه انتقال به سرخ کهکشانی میدان دو درجه (2dFGRS)، SDSS و نقشه انرژی تاریک WiggleZ می‌باشد.
همگرایی ضعیف
همگرایی ضعیف یعنی تحریف جزئی تصویر اجرام دور ناشی از خمش گرانشی نور توسط ساختار عالم. جرم و موقعیت گرایش بستگی به توزیع ماده در مخروط نوری دارد، درحالیکه فواصل اجسام و گرایش آن‌ها توسط هندسه فضا زمانی تعیین می‌شود. پس همگرایی ضعیف برای کاوش انرژی تاریک از طریق تأثیر هردو انبساط کیهان و تاریخ رشد می‌باشد. پروژه جاری برای همگرایی ضعیف، پروژه (CFHTLS) می‌باشد.
ساختار مقیاس بزرگ
نظریه ساختار مقیاس بزرگ که حاکم بر نحوه شکل‌گیری ساختار عالم است(ستارگان، کوازارها و خوشه و گروه‌های کهکشانی) نشان می‌دهد که چگالی ماده در عالم تنها 30% چگالی بحرانی است. بررسی‌های سال 2011، نقشه برداری WiggleZ از بیشتر از 000/200 کهکشان شواهدی بر وجود انرژی تاریک ارائه کرد. اگرچه فیزیک دقیق پشت آن ناشناخته باقی مانده‌است.
اثر ساکس ولف
انبساط شتابدار عالم به دلیل چاه‌های پتانسیل گرانشی و عبور فوتون‌ها از آن‌ها لکه‌های سرد و گرم روی نقشه CMB ایجاد می‌کند یعنی انتقال به سرخ گرانشی انجام می‌دهند که سبب می‌شوند طیف CMB نا هموار و نامنظم به نظر برسد. این اثر ساکس ولف است که اولین نشانه انرژی تاریک در عالم تخت می‌باشد.
کاوشگران دیگر انرژی تاریک
آ. خوشه‌های کهکشانی
خوشه کهکشان‌ها و تعدادی از گروهای شناخته شده آن‌ها ٬بزرگ‌ترین اجرام جهان هستند.یک خوشه کهکشانی از سه بخش تشکیل شده‌است؛ کهکشان‌هایی که دارای میلیاردها ستاره اند، گاز داغ بین کهکشان‌ها و ماده تاریک، ماده‌ای با هویتی مرموز که بیش‌ترین جرم کهکشان را تشکیل می‌دهد.
ب. انفجارهای پرتو گاما فوران ناگهانی و شدید پرتو گاما در اعماق کیهان. این پدیده ده‌ها سال به عنوان یکی از پدیده‌های مرموز اخترشناسی شناخته می‌شد. امروزه معلوم شده‌است که برخی از این انفجارها مربوط به ابرنواخترها، و برخی دیگر مربوط به مگنتارها یا مغنا اختر هستند.

منابع[ویرایش]

 1. Peebles, P. J. E. and Ratra, Bharat (2003). "The cosmological constant and dark energy". Reviews of Modern Physics 75 (2): 559–606. arXiv:astro-ph/0207347. Bibcode:2003RvMP...75..559P. doi:10.1103/RevModPhys.75.559
 2. Ade, P. A. R. ; Aghanim, N. ; Armitage-Caplan, C. ; et al. (Planck Collaboration) (31 March 2013). "Planck 2013 Results Papers". Astronomy and Astrophysics (submitted). arXiv:1303.5062. Bibcode:2013arXiv1303.5062P
 3. Ade, P. A. R. ; Aghanim, N. ; Armitage-Caplan, C. ; et al. (Planck Collaboration) (22 March 2013). "Planck 2013 results. I. Overview of products and scientific results – Table 9.". Astronomy and Astrophysics (submitted). arXiv:1303.5062. Bibcode:2013arXiv1303.5062P
 4. "First Planck results: the Universe is still weird and interesting"
 5. Sean Carroll, Ph.D. , Cal Tech, 2007, The Teaching Company, Dark Matter, Dark Energy: The Dark Side of the Universe, Guidebook Part 2 page 46, Accessed Oct. 7, 2013, "...dark energy: A smooth, persistent component of invisible energy, thought to make up about 70 percent of the current energy density of the universe. Dark energy is known to be smooth because it doesn't accumulate preferentially in galaxies and clusters..."
 6. http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/astro/dareng.html
 7. Carroll, Sean (2001). "The cosmological constant". Living Reviews in Relativity 4. Retrieved 2006-09-28.
 8. Baum, L. and Frampton, P.H. (2007). "Turnaround in Cyclic Cosmology". Physical Review Letters 98 (7): 071301. arXiv:hep-th/0610213. Bibcode:2007PhRvL..98g1301B. doi:10.1103/PhysRevLett.98.071301. PMID 17359014
 9. R. Durrer (2011). What do we really know about Dark Energy?. arXiv:1103.5331. Bibcode:2011arXiv1103.5331D.
 10. Adam G. Riess et al. (Supernova Search Team) (1998). "Observational evidence from supernovae for an accelerating universe and a cosmological constant". Astronomical J. 116 (3): 1009–38. arXiv:astro-ph/9805201. Bibcode:1998AJ....116.1009R. doi:10.1086/300499.
 11. Perlmutter, S. et al. (The Supernova Cosmology Project) (1999). "Measurements of Omega and Lambda from 42 high redshift supernovae". Astrophysical Journal 517 (2): 565–86. arXiv:astro-ph/9812133. Bibcode:1999ApJ...517..565P. doi:10.1086/307221.
 12. The first paper, using observed data, which claimed a positive Lambda term was Paal, G. et al. (1992). "Inflation and compactification from galaxy redshifts?". ApSS 191: 107–24. Bibcode:1992Ap&SS.191..107P. doi:10.1007/BF00644200.
 13. "The Nobel Prize in Physics 2011". Nobel Foundation. Retrieved 2011-10-04.
 14. The Nobel Prize in Physics 2011. Perlmutter got half the prize, and the other half was shared between Schmidt and Riess.
 15. Spergel, D. N. et al. (WMAP collaboration) (March 2006). Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP) three year results: implications for cosmology.
 16. Durrer, R. (2011). "What do we really know about dark energy?". Philosophical Transactions of the Royal Society A 369: 5102–5114. arXiv:1103.5331. Bibcode:2011RSPTA.369.5102D. doi:10.1098/rsta.2011.0285
 17. Kowalski, Marek; Rubin, David (October 27, 2008). "Improved Cosmological Constraints from New, Old and Combined Supernova Datasets". The Astrophysical Journal (Chicago: University of Chicago Press) 686 (2): 749–778. arXiv:0804.4142. Bibcode:2008ApJ...686..749K. doi:10.1086/589937.. They find a best fit value of the dark energy density, \Omega_{\Lambda} of 0.713+0.027–0.029(stat)+0.036–0.039(sys), of the total matter density, \Omega_{M}, of 0.274+0.016–0.016(stat)+0.013–0.012(sys) with an equation of state parameter w of −0.969+0.059–0.063(stat)+0.063–0.066(sys).

پیوند به بیرون[ویرایش]

In physical cosmology and astronomy, dark energy is a term that describes an unknown form of energy that affects the universe on the largest scales. The first observational evidence for its existence came from supernovae measurements, which showed that the universe does not expand at a constant rate; rather, the expansion of the universe is accelerating.[1][2] Understanding the evolution of the universe requires knowledge of the starting conditions and what it consists of. Prior to these observations, the only forms of matter-energy known to exist were ordinary matter, dark matter, and radiation. Measurements of the cosmic microwave background suggest the universe began in a hot Big Bang, from which general relativity explains its evolution and the subsequent large scale motion. Without introducing a new form of energy, there was no way to explain how an accelerating universe could be measured. Since the 1990s, dark energy has been the most accepted premise to account for the accelerated expansion. As of 2020, there are active areas of cosmology research aimed at understanding the fundamental nature of dark energy: is it a feature of measurement errors, or do modifications to general relativity need to be made?[3]

Assuming that the concordance model of cosmology is correct, the best current measurements indicate that dark energy contributes 68% of the total energy in the present-day observable universe. The mass–energy of dark matter and ordinary (baryonic) matter contributes 27% and 5%, respectively, and other components such as neutrinos and photons contribute a very small amount.[4][5][6][7] The density of dark energy is very low (~ 7 × 10−30 g/cm3), much less than the density of ordinary matter or dark matter within galaxies. However, it dominates the mass–energy of the universe because it is uniform across space.[8][9][10]

Two proposed forms of dark energy are the cosmological constant,[11][12] representing a constant energy density filling space homogeneously, and scalar fields such as quintessence or moduli, dynamic quantities whose energy density can vary in time and space. Contributions from scalar fields that are constant in space are usually also included in the cosmological constant. The cosmological constant can be formulated to be equivalent to the zero-point radiation of space i.e. the vacuum energy.[13] Scalar fields that change in space can be difficult to distinguish from a cosmological constant because the change may be extremely slow.

Due to the toy model nature of concordance cosmology, some experts believe[14] that a more accurate general relativistic treatment of the structures that exist on all scales[15] in the real Universe may do away with the need to invoke dark energy. Inhomogeneous cosmologies, which attempt to account for the backreaction of structure formation on the metric, generally do not acknowledge any dark energy contribution to the energy density of the Universe.

History of discovery and previous speculation

Einstein's cosmological constant

The "cosmological constant" is a constant term that can be added to Einstein's field equation of general relativity. If considered as a "source term" in the field equation, it can be viewed as equivalent to the mass of empty space (which conceptually could be either positive or negative), or "vacuum energy".

The cosmological constant was first proposed by Einstein as a mechanism to obtain a solution of the gravitational field equation that would lead to a static universe, effectively using dark energy to balance gravity.[16] Einstein gave the cosmological constant the symbol Λ (capital lambda). Einstein stated that the cosmological constant required that 'empty space takes the role of gravitating negative masses which are distributed all over the interstellar space'.[17][18]

The mechanism was an example of fine-tuning, and it was later realized that Einstein's static universe would not be stable: local inhomogeneities would ultimately lead to either the runaway expansion or contraction of the universe. The equilibrium is unstable: if the universe expands slightly, then the expansion releases vacuum energy, which causes yet more expansion. Likewise, a universe which contracts slightly will continue contracting. These sorts of disturbances are inevitable, due to the uneven distribution of matter throughout the universe. Further, observations made by Edwin Hubble in 1929 showed that the universe appears to be expanding and not static at all. Einstein reportedly referred to his failure to predict the idea of a dynamic universe, in contrast to a static universe, as his greatest blunder.[19]

Inflationary dark energy

Alan Guth and Alexei Starobinsky proposed in 1980 that a negative pressure field, similar in concept to dark energy, could drive cosmic inflation in the very early universe. Inflation postulates that some repulsive force, qualitatively similar to dark energy, resulted in an enormous and exponential expansion of the universe slightly after the Big Bang. Such expansion is an essential feature of most current models of the Big Bang. However, inflation must have occurred at a much higher energy density than the dark energy we observe today and is thought to have completely ended when the universe was just a fraction of a second old. It is unclear what relation, if any, exists between dark energy and inflation. Even after inflationary models became accepted, the cosmological constant was thought to be irrelevant to the current universe.

Nearly all inflation models predict that the total (matter+energy) density of the universe should be very close to the critical density. During the 1980s, most cosmological research focused on models with critical density in matter only, usually 95% cold dark matter (CDM) and 5% ordinary matter (baryons). These models were found to be successful at forming realistic galaxies and clusters, but some problems appeared in the late 1980s: in particular, the model required a value for the Hubble constant lower than preferred by observations, and the model under-predicted observations of large-scale galaxy clustering. These difficulties became stronger after the discovery of anisotropy in the cosmic microwave background by the COBE spacecraft in 1992, and several modified CDM models came under active study through the mid-1990s: these included the Lambda-CDM model and a mixed cold/hot dark matter model. The first direct evidence for dark energy came from supernova observations in 1998 of accelerated expansion in Riess et al.[20] and in Perlmutter et al.,[21] and the Lambda-CDM model then became the leading model. Soon after, dark energy was supported by independent observations: in 2000, the BOOMERanG and Maxima cosmic microwave background (CMB) experiments observed the first acoustic peak in the CMB, showing that the total (matter+energy) density is close to 100% of critical density. Then in 2001, the 2dF Galaxy Redshift Survey gave strong evidence that the matter density is around 30% of critical. The large difference between these two supports a smooth component of dark energy making up the difference. Much more precise measurements from WMAP in 2003–2010 have continued to support the standard model and give more accurate measurements of the key parameters.

The term "dark energy", echoing Fritz Zwicky's "dark matter" from the 1930s, was coined by Michael Turner in 1998.[22]

Change in expansion over time

Diagram representing the accelerated expansion of the universe due to dark energy.

High-precision measurements of the expansion of the universe are required to understand how the expansion rate changes over time and space. In general relativity, the evolution of the expansion rate is estimated from the curvature of the universe and the cosmological equation of state (the relationship between temperature, pressure, and combined matter, energy, and vacuum energy density for any region of space). Measuring the equation of state for dark energy is one of the biggest efforts in observational cosmology today. Adding the cosmological constant to cosmology's standard FLRW metric leads to the Lambda-CDM model, which has been referred to as the "standard model of cosmology" because of its precise agreement with observations.

As of 2013, the Lambda-CDM model is consistent with a series of increasingly rigorous cosmological observations, including the Planck spacecraft and the Supernova Legacy Survey. First results from the SNLS reveal that the average behavior (i.e., equation of state) of dark energy behaves like Einstein's cosmological constant to a precision of 10%.[23] Recent results from the Hubble Space Telescope Higher-Z Team indicate that dark energy has been present for at least 9 billion years and during the period preceding cosmic acceleration.

Nature

The nature of dark energy is more hypothetical than that of dark matter, and many things about it remain in the realm of speculation.[24] Dark energy is thought to be very homogeneous and not very dense, and is not known to interact through any of the fundamental forces other than gravity. Since it is quite rarefied and un-massive—roughly 10−27 kg/m3—it is unlikely to be detectable in laboratory experiments. The reason dark energy can have such a profound effect on the universe, making up 68% of universal density in spite of being so dilute, is that it uniformly fills otherwise empty space.

Independently of its actual nature, dark energy would need to have a strong negative pressure (repulsive action), like radiation pressure in a metamaterial,[25] to explain the observed acceleration of the expansion of the universe. According to general relativity, the pressure within a substance contributes to its gravitational attraction for other objects just as its mass density does. This happens because the physical quantity that causes matter to generate gravitational effects is the stress–energy tensor, which contains both the energy (or matter) density of a substance and its pressure and viscosity[dubious ]. In the Friedmann–Lemaître–Robertson–Walker metric, it can be shown that a strong constant negative pressure in all the universe causes an acceleration in the expansion if the universe is already expanding, or a deceleration in contraction if the universe is already contracting. This accelerating expansion effect is sometimes labeled "gravitational repulsion".

Technical definition

In standard cosmology, there are three components of the universe: matter, radiation, and dark energy. Matter is anything whose energy density scales with the inverse cube of the scale factor, i.e., ρ ∝ a−3, while radiation is anything which scales to the inverse fourth power of the scale factor (ρ ∝ a−4). This can be understood intuitively: for an ordinary particle in a cube-shaped box, doubling the length of an edge of the box decreases the density (and hence energy density) by a factor of eight (23). For radiation, the decrease in energy density is greater, because an increase in spatial distance also causes a redshift.[26]

The final component, dark energy, is an intrinsic property of space, and so has a constant energy density regardless of the volume under consideration (ρ ∝ a0). Thus, unlike ordinary matter, it does not get diluted with the expansion of space.

Evidence of existence

The evidence for dark energy is indirect but comes from three independent sources:

 • Distance measurements and their relation to redshift, which suggest the universe has expanded more in the last half of its life.[27]
 • The theoretical need for a type of additional energy that is not matter or dark matter to form the observationally flat universe (absence of any detectable global curvature).
 • Measures of large-scale wave-patterns of mass density in the universe.

Supernovae

A Type Ia supernova (bright spot on the bottom-left) near a galaxy

In 1998, the High-Z Supernova Search Team[20] published observations of Type Ia ("one-A") supernovae. In 1999, the Supernova Cosmology Project[21] followed by suggesting that the expansion of the universe is accelerating.[28] The 2011 Nobel Prize in Physics was awarded to Saul Perlmutter, Brian P. Schmidt, and Adam G. Riess for their leadership in the discovery.[29][30]

Since then, these observations have been corroborated by several independent sources. Measurements of the cosmic microwave background, gravitational lensing, and the large-scale structure of the cosmos, as well as improved measurements of supernovae, have been consistent with the Lambda-CDM model.[31] Some people argue that the only indications for the existence of dark energy are observations of distance measurements and their associated redshifts. Cosmic microwave background anisotropies and baryon acoustic oscillations serve only to demonstrate that distances to a given redshift are larger than would be expected from a "dusty" Friedmann–Lemaître universe and the local measured Hubble constant.[32]

Supernovae are useful for cosmology because they are excellent standard candles across cosmological distances. They allow researchers to measure the expansion history of the universe by looking at the relationship between the distance to an object and its redshift, which gives how fast it is receding from us. The relationship is roughly linear, according to Hubble's law. It is relatively easy to measure redshift, but finding the distance to an object is more difficult. Usually, astronomers use standard candles: objects for which the intrinsic brightness, or absolute magnitude, is known. This allows the object's distance to be measured from its actual observed brightness, or apparent magnitude. Type Ia supernovae are the best-known standard candles across cosmological distances because of their extreme and consistent luminosity.

Recent observations of supernovae are consistent with a universe made up 71.3% of dark energy and 27.4% of a combination of dark matter and baryonic matter.[33] It has however been suggested that anisotropies of the local Universe are being misrepresented as dark energy in supernova data.[34][35]

Cosmic microwave background

Estimated division of total energy in the universe into matter, dark matter and dark energy based on five years of WMAP data.[36]

The existence of dark energy, in whatever form, is needed to reconcile the measured geometry of space with the total amount of matter in the universe. Measurements of cosmic microwave background (CMB) anisotropies indicate that the universe is close to flat. For the shape of the universe to be flat, the mass-energy density of the universe must be equal to the critical density. The total amount of matter in the universe (including baryons and dark matter), as measured from the CMB spectrum, accounts for only about 30% of the critical density. This implies the existence of an additional form of energy to account for the remaining 70%.[31] The Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP) spacecraft seven-year analysis estimated a universe made up of 72.8% dark energy, 22.7% dark matter, and 4.5% ordinary matter.[6] Work done in 2013 based on the Planck spacecraft observations of the CMB gave a more accurate estimate of 68.3% dark energy, 26.8% dark matter, and 4.9% ordinary matter.[37]

Large-scale structure

The theory of large-scale structure, which governs the formation of structures in the universe (stars, quasars, galaxies and galaxy groups and clusters), also suggests that the density of matter in the universe is only 30% of the critical density.

A 2011 survey, the WiggleZ galaxy survey of more than 200,000 galaxies, provided further evidence towards the existence of dark energy, although the exact physics behind it remains unknown.[38][39] The WiggleZ survey from the Australian Astronomical Observatory scanned the galaxies to determine their redshift. Then, by exploiting the fact that baryon acoustic oscillations have left voids regularly of ≈150 Mpc diameter, surrounded by the galaxies, the voids were used as standard rulers to estimate distances to galaxies as far as 2,000 Mpc (redshift 0.6), allowing for accurate estimate of the speeds of galaxies from their redshift and distance. The data confirmed cosmic acceleration up to half of the age of the universe (7 billion years) and constrain its inhomogeneity to 1 part in 10.[39] This provides a confirmation to cosmic acceleration independent of supernovae.

Late-time integrated Sachs–Wolfe effect

Accelerated cosmic expansion causes gravitational potential wells and hills to flatten as photons pass through them, producing cold spots and hot spots on the CMB aligned with vast supervoids and superclusters. This so-called late-time Integrated Sachs–Wolfe effect (ISW) is a direct signal of dark energy in a flat universe.[40] It was reported at high significance in 2008 by Ho et al.[41] and Giannantonio et al.[42]

Observational Hubble constant data

A new approach to test evidence of dark energy through observational Hubble constant data (OHD) has gained significant attention in recent years.[43][44][45][46] The Hubble constant, H(z), is measured as a function of cosmological redshift. OHD directly tracks the expansion history of the universe by taking passively evolving early-type galaxies as “cosmic chronometers”.[47] From this point, this approach provides standard clocks in the universe. The core of this idea is the measurement of the differential age evolution as a function of redshift of these cosmic chronometers. Thus, it provides a direct estimate of the Hubble parameter

The reliance on a differential quantity, Δz/Δt, can minimize many common issues and systematic effects; and as a direct measurement of the Hubble parameter instead of its integral, like supernovae and baryon acoustic oscillations (BAO), it brings more information and is appealing in computation. For these reasons, it has been widely used to examine the accelerated cosmic expansion and study properties of dark energy.

Direct observation

An attempt to directly observe dark energy in a laboratory failed to detect a new force.[48]

Theories of dark energy

Dark energy's status as a hypothetical force with unknown properties makes it a very active target of research. The problem is attacked from a great variety of angles, such as modifying the prevailing theory of gravity (general relativity), attempting to pin down the properties of dark energy, and finding alternative ways to explain the observational data.

The equation of state of Dark Energy for 4 common models by Redshift.[49]
A: CPL Model,
B: Jassal Model,
C: Barboza & Alcaniz Model,
D: Wetterich Model

Cosmological constant

Estimated distribution of matter and energy in the universe[50]

The simplest explanation for dark energy is that it is an intrinsic, fundamental energy of space. This is the cosmological constant, usually represented by the Greek letter Λ (Lambda, hence Lambda-CDM model). Since energy and mass are related according to the equation E = mc2, Einstein's theory of general relativity predicts that this energy will have a gravitational effect. It is sometimes called a vacuum energy because it is the energy density of empty vacuum.

The cosmological constant has negative pressure equal and opposite to its energy density and so causes the expansion of the universe to accelerate. The reason a cosmological constant has negative pressure can be seen from classical thermodynamics. In general, energy must be lost from inside a container (the container must do work on its environment) in order for the volume to increase. Specifically, a change in volume dV requires work done equal to a change of energy −P dV, where P is the pressure. But the amount of energy in a container full of vacuum actually increases when the volume increases, because the energy is equal to ρV, where ρ is the energy density of the cosmological constant. Therefore, P is negative and, in fact, P = −ρ.

There are two major advantages for the cosmological constant. The first is that it is simple. Einstein had in fact introduced this term in his original formulation of general relativity such as to get a static universe. Although he later discarded the term after Hubble found that the universe is expanding, a nonzero cosmological constant can act as dark energy, without otherwise changing the Einstein field equations. The other advantage is that there is a natural explanation for its origin. Most quantum field theories predict vacuum fluctuations that would give the vacuum this sort of energy. This is related to the Casimir effect, in which there is a small suction into regions where virtual particles are geometrically inhibited from forming (e.g. between plates with tiny separation).

A major outstanding problem is that the same quantum field theories predict a huge cosmological constant, more than 100 orders of magnitude too large.[12] This would need to be almost, but not exactly, cancelled by an equally large term of the opposite sign. Some supersymmetric theories require a cosmological constant that is exactly zero,[51] which does not help because supersymmetry must be broken.

Nonetheless, the cosmological constant is the most economical solution to the problem of cosmic acceleration. Thus, the current standard model of cosmology, the Lambda-CDM model, includes the cosmological constant as an essential feature.

Quintessence

In quintessence models of dark energy, the observed acceleration of the scale factor is caused by the potential energy of a dynamical field, referred to as quintessence field. Quintessence differs from the cosmological constant in that it can vary in space and time. In order for it not to clump and form structure like matter, the field must be very light so that it has a large Compton wavelength.

No evidence of quintessence is yet available, but it has not been ruled out either. It generally predicts a slightly slower acceleration of the expansion of the universe than the cosmological constant. Some scientists think that the best evidence for quintessence would come from violations of Einstein's equivalence principle and variation of the fundamental constants in space or time.[52] Scalar fields are predicted by the Standard Model of particle physics and string theory, but an analogous problem to the cosmological constant problem (or the problem of constructing models of cosmological inflation) occurs: renormalization theory predicts that scalar fields should acquire large masses.

The coincidence problem asks why the acceleration of the Universe began when it did. If acceleration began earlier in the universe, structures such as galaxies would never have had time to form, and life, at least as we know it, would never have had a chance to exist. Proponents of the anthropic principle view this as support for their arguments. However, many models of quintessence have a so-called "tracker" behavior, which solves this problem. In these models, the quintessence field has a density which closely tracks (but is less than) the radiation density until matter-radiation equality, which triggers quintessence to start behaving as dark energy, eventually dominating the universe. This naturally sets the low energy scale of the dark energy.[53][54]

In 2004, when scientists fit the evolution of dark energy with the cosmological data, they found that the equation of state had possibly crossed the cosmological constant boundary (w = −1) from above to below. A No-Go theorem has been proven that gives this scenario at least two degrees of freedom as required for dark energy models. This scenario is so-called Quintom scenario.

Some special cases of quintessence are phantom energy, in which the energy density of quintessence actually increases with time, and k-essence (short for kinetic quintessence) which has a non-standard form of kinetic energy such as a negative kinetic energy.[55] They can have unusual properties: phantom energy, for example, can cause a Big Rip.

Interacting dark energy

This class of theories attempts to come up with an all-encompassing theory of both dark matter and dark energy as a single phenomenon that modifies the laws of gravity at various scales. This could, for example, treat dark energy and dark matter as different facets of the same unknown substance,[56] or postulate that cold dark matter decays into dark energy.[57] Another class of theories that unifies dark matter and dark energy are suggested to be covariant theories of modified gravities. These theories alter the dynamics of the space-time such that the modified dynamics stems to what have been assigned to the presence of dark energy and dark matter.[58]

Variable dark energy models

The density of the dark energy might have varied in time during the history of the universe. Modern observational data allow us to estimate the present density of the dark energy. Using baryon acoustic oscillations, it is possible to investigate the effect of dark energy in the history of the Universe, and constrain parameters of the equation of state of dark energy. To that end, several models have been proposed. One of the most popular models is the Chevallier–Polarski–Linder model (CPL).[59][60] Some other common models are, (Barboza & Alcaniz. 2008),[61] (Jassal et al. 2005),[62] (Wetterich. 2004),[63] (Oztas et al. 2018).[64][65]

Observational skepticism

Some alternatives to dark energy, such as inhomogeneous cosmology, aim to explain the observational data by a more refined use of established theories. In this scenario, dark energy doesn't actually exist, and is merely a measurement artifact. For example, if we are located in an emptier-than-average region of space, the observed cosmic expansion rate could be mistaken for a variation in time, or acceleration.[66][67][68][69] A different approach uses a cosmological extension of the equivalence principle to show how space might appear to be expanding more rapidly in the voids surrounding our local cluster. While weak, such effects considered cumulatively over billions of years could become significant, creating the illusion of cosmic acceleration, and making it appear as if we live in a Hubble bubble.[70][71][72] Yet other possibilities are that the accelerated expansion of the universe is an illusion caused by the relative motion of us to the rest of the universe,[73][74] or that the statistical methods employed were flawed.[75][76] It has also been suggested that the anisotropy of the local Universe has been misrepresented as dark energy.[34] This claim was quickly countered by others, including a paper by physicists D. Rubin and J. Heitlauf. [77] A laboratory direct detection attempt failed to detect any force associated with dark energy.[78]

A study published in 2020 questioned the validity of an essential assumption which supports the existence of dark energy, and suggests that dark energy may not actually exist. Lead researcher of the new study, Young-Wook Lee of Yonsei University, said "Our result illustrates that dark energy from SN cosmology, which led to the 2011 Nobel Prize in Physics, might be an artifact of a fragile and false assumption."[79][80] Multiple issues with this paper were raised by other cosmologists, including Adam Riess, [81] who won the 2011 Nobel Prize for the discovery of dark energy.

Other mechanism driving acceleration

Modified gravity

The evidence for dark energy is heavily dependent on the theory of general relativity. Therefore, it is conceivable that a modification to general relativity also eliminates the need for dark energy. There are very many such theories, and research is ongoing.[82][83] The measurement of the speed of gravity in the first gravitational wave measured by non-gravitational means (GW170817) ruled out many modified gravity theories as explanations to dark energy.[84][85][86]

Astrophysicist Ethan Siegel states that, while such alternatives gain a lot of mainstream press coverage, almost all professional astrophysicists are confident that dark energy exists, and that none of the competing theories successfully explain observations to the same level of precision as standard dark energy.[87]

Implications for the fate of the universe

Cosmologists estimate that the acceleration began roughly 5 billion years ago.[88][notes 1] Before that, it is thought that the expansion was decelerating, due to the attractive influence of matter. The density of dark matter in an expanding universe decreases more quickly than dark energy, and eventually the dark energy dominates. Specifically, when the volume of the universe doubles, the density of dark matter is halved, but the density of dark energy is nearly unchanged (it is exactly constant in the case of a cosmological constant).

Projections into the future can differ radically for different models of dark energy. For a cosmological constant, or any other model that predicts that the acceleration will continue indefinitely, the ultimate result will be that galaxies outside the Local Group will have a line-of-sight velocity that continually increases with time, eventually far exceeding the speed of light.[89] This is not a violation of special relativity because the notion of "velocity" used here is different from that of velocity in a local inertial frame of reference, which is still constrained to be less than the speed of light for any massive object (see Uses of the proper distance for a discussion of the subtleties of defining any notion of relative velocity in cosmology). Because the Hubble parameter is decreasing with time, there can actually be cases where a galaxy that is receding from us faster than light does manage to emit a signal which reaches us eventually.[90][91] However, because of the accelerating expansion, it is projected that most galaxies will eventually cross a type of cosmological event horizon where any light they emit past that point will never be able to reach us at any time in the infinite future[92] because the light never reaches a point where its "peculiar velocity" toward us exceeds the expansion velocity away from us (these two notions of velocity are also discussed in Uses of the proper distance). Assuming the dark energy is constant (a cosmological constant), the current distance to this cosmological event horizon is about 16 billion light years, meaning that a signal from an event happening at present would eventually be able to reach us in the future if the event were less than 16 billion light years away, but the signal would never reach us if the event were more than 16 billion light years away.[91]

As galaxies approach the point of crossing this cosmological event horizon, the light from them will become more and more redshifted, to the point where the wavelength becomes too large to detect in practice and the galaxies appear to vanish completely[93][94] (see Future of an expanding universe). Planet Earth, the Milky Way, and the Local Group of which the Milky way is a part, would all remain virtually undisturbed as the rest of the universe recedes and disappears from view. In this scenario, the Local Group would ultimately suffer heat death, just as was hypothesized for the flat, matter-dominated universe before measurements of cosmic acceleration.

There are other, more speculative ideas about the future of the universe. The phantom energy model of dark energy results in divergent expansion, which would imply that the effective force of dark energy continues growing until it dominates all other forces in the universe. Under this scenario, dark energy would ultimately tear apart all gravitationally bound structures, including galaxies and solar systems, and eventually overcome the electrical and nuclear forces to tear apart atoms themselves, ending the universe in a "Big Rip". On the other hand, dark energy might dissipate with time or even become attractive. Such uncertainties leave open the possibility that gravity might yet rule the day and lead to a universe that contracts in on itself in a "Big Crunch",[95] or that there may even be a dark energy cycle, which implies a cyclic model of the universe in which every iteration (Big Bang then eventually a Big Crunch) takes about a trillion (1012) years.[96][97] While none of these are supported by observations, they are not ruled out.

In philosophy of science

In philosophy of science, dark energy is an example of an "auxiliary hypothesis", an ad hoc postulate that is added to a theory in response to observations that falsify it. It has been argued that the dark energy hypothesis is a conventionalist hypothesis, that is, a hypothesis that adds no empirical content and hence is unfalsifiable in the sense defined by Karl Popper.[98]

See also

Notes

 1. ^ [88] Frieman, Turner & Huterer (2008) p. 6: "The Universe has gone through three distinct eras: radiation-dominated, z ≳ 3000; matter-dominated, 3000 ≳ z ≳ 0.5; and dark-energy-dominated, z ≲ 0.5. The evolution of the scale factor is controlled by the dominant energy form: a(t) ∝ t2/3(1 + w) (for constant w). During the radiation-dominated era, a(t) ∝ t1/2; during the matter-dominated era, a(t) ∝ t2/3; and for the dark energy-dominated era, assuming w = −1, asymptotically a(t) ∝ exp(Ht)."
  p. 44: "Taken together, all the current data provide strong evidence for the existence of dark energy; they constrain the fraction of critical density contributed by dark energy, 0.76 ± 0.02, and the equation-of-state parameter, w ≈ −1 ± 0.1 (stat) ± 0.1 (sys), assuming that w is constant. This implies that the Universe began accelerating at redshift z 0.4 and age t 10 Gyr. These results are robust – data from any one method can be removed without compromising the constraints – and they are not substantially weakened by dropping the assumption of spatial flatness."

References

 1. ^ Overbye, Dennis (20 February 2017). "Cosmos Controversy: The Universe Is Expanding, but How Fast?". The New York Times. Retrieved 21 February 2017.
 2. ^ Peebles, P. J. E.; Ratra, Bharat (2003). "The cosmological constant and dark energy". Reviews of Modern Physics. 75 (2): 559–606. arXiv:astro-ph/0207347. Bibcode:2003RvMP...75..559P. doi:10.1103/RevModPhys.75.559.
 3. ^ Overbye, Dennis (25 February 2019). "Have Dark Forces Been Messing With the Cosmos? – Axions? Phantom energy? Astrophysicists scramble to patch a hole in the universe, rewriting cosmic history in the process". The New York Times. Retrieved 26 February 2019.
 4. ^ Ade, P. A. R.; Aghanim, N.; Alves, M. I. R.; et al. (Planck Collaboration) (22 March 2013). "Planck 2013 results. I. Overview of products and scientific results – Table 9". Astronomy and Astrophysics. 571: A1. arXiv:1303.5062. Bibcode:2014A&A...571A...1P. doi:10.1051/0004-6361/201321529.
 5. ^ Ade, P. A. R.; Aghanim, N.; Alves, M. I. R.; et al. (Planck Collaboration) (31 March 2013). "Planck 2013 Results Papers". Astronomy and Astrophysics. 571: A1. arXiv:1303.5062. Bibcode:2014A&A...571A...1P. doi:10.1051/0004-6361/201321529. Archived from the original on 23 March 2013.
 6. ^ a b "First Planck results: the Universe is still weird and interesting". 2013-03-21.
 7. ^ Sean Carroll, Ph.D., Caltech, 2007, The Teaching Company, Dark Matter, Dark Energy: The Dark Side of the Universe, Guidebook Part 2 page 46. Retrieved Oct. 7, 2013, "...dark energy: A smooth, persistent component of invisible energy, thought to make up about 70 percent of the current energy density of the universe. Dark energy is known to be smooth because it doesn't accumulate preferentially in galaxies and clusters..."
 8. ^ Paul J. Steinhardt; Neil Turok (2006). "Why the cosmological constant is small and positive". Science. 312 (5777): 1180–1183. arXiv:astro-ph/0605173. Bibcode:2006Sci...312.1180S. doi:10.1126/science.1126231. PMID 16675662.
 9. ^ "Dark Energy". Hyperphysics. Retrieved January 4, 2014.
 10. ^ Ferris, Timothy (January 2015). "Dark Matter(Dark Energy)". Retrieved 2015-06-10.
 11. ^ "Moon findings muddy the water". Archived from the original on 2016-11-22. Retrieved 2016-11-21.
 12. ^ a b Carroll, Sean (2001). "The cosmological constant". Living Reviews in Relativity. 4 (1): 1. arXiv:astro-ph/0004075. Bibcode:2001LRR.....4....1C. doi:10.12942/lrr-2001-1. PMC 5256042. PMID 28179856. Archived from the original on 2006-10-13. Retrieved 2006-09-28.
 13. ^ Kragh, H. 2012. Preludes to dark energy: zero-point energy and vacuum speculations. Archive for History of Exact Sciences. Volume 66, Issue 3, pp 199–240
 14. ^ Buchert, T; Carfora, M; Ellis, G F R; Kolb, E W; MacCallum, M A H; Ostrowski, J J; Räsänen, S; Roukema, B F; Andersson, L; Coley, A A; Wiltshire, D L (2015-11-05). "Is there proof that backreaction of inhomogeneities is irrelevant in cosmology?". Classical and Quantum Gravity. 32 (21): 215021. arXiv:1505.07800. Bibcode:2015CQGra..32u5021B. doi:10.1088/0264-9381/32/21/215021. ISSN 0264-9381.
 15. ^ Clarkson, Chris; Ellis, George; Larena, Julien; Umeh, Obinna (2011-11-01). "Does the growth of structure affect our dynamical models of the Universe? The averaging, backreaction, and fitting problems in cosmology". Reports on Progress in Physics. 74 (11): 112901. arXiv:1109.2314. doi:10.1088/0034-4885/74/11/112901. ISSN 0034-4885.
 16. ^ Harvey, Alex (2012). "How Einstein Discovered Dark Energy". arXiv:1211.6338 [physics.hist-ph].
 17. ^ Albert Einstein, "Comment on Schrödinger's Note 'On a System of Solutions for the Generally Covariant Gravitational Field Equations'" https://einsteinpapers.press.princeton.edu/vol7-trans/47
 18. ^ O’Raifeartaigh C., O’Keeffe M., Nahm W. and S. Mitton. (2017). 'Einstein’s 1917 Static Model of the Universe: A Centennial Review'. Eur. Phys. J. (H) 42: 431–474.
 19. ^ Gamow, George (1970) My World Line: An Informal Autobiography. p. 44: "Much later, when I was discussing cosmological problems with Einstein, he remarked that the introduction of the cosmological term was the biggest blunder he ever made in his life." – Here the "cosmological term" refers to the cosmological constant in the equations of general relativity, whose value Einstein initially picked to ensure that his model of the universe would neither expand nor contract; if he hadn't done this he might have theoretically predicted the universal expansion that was first observed by Edwin Hubble.
 20. ^ a b Riess, Adam G.; Filippenko; Challis; Clocchiatti; Diercks; Garnavich; Gilliland; Hogan; Jha; Kirshner; Leibundgut; Phillips; Reiss; Schmidt; Schommer; Smith; Spyromilio; Stubbs; Suntzeff; Tonry (1998). "Observational evidence from supernovae for an accelerating universe and a cosmological constant". Astronomical Journal. 116 (3): 1009–1038. arXiv:astro-ph/9805201. Bibcode:1998AJ....116.1009R. doi:10.1086/300499.
 21. ^ a b Perlmutter, S.; Aldering; Goldhaber; Knop; Nugent; Castro; Deustua; Fabbro; Goobar; Groom; Hook; Kim; Kim; Lee; Nunes; Pain; Pennypacker; Quimby; Lidman; Ellis; Irwin; McMahon; Ruiz‐Lapuente; Walton; Schaefer; Boyle; Filippenko; Matheson; Fruchter; et al. (1999). "Measurements of Omega and Lambda from 42 high redshift supernovae". Astrophysical Journal. 517 (2): 565–586. arXiv:astro-ph/9812133. Bibcode:1999ApJ...517..565P. doi:10.1086/307221.
 22. ^ The first appearance of the term "dark energy" is in the article with another cosmologist and Turner's student at the time, Dragan Huterer, "Prospects for Probing the Dark Energy via Supernova Distance Measurements", which was posted to the ArXiv.org e-print archive in August 1998 and published in Huterer, D.; Turner, M. (1999). "Prospects for probing the dark energy via supernova distance measurements". Physical Review D. 60 (8): 081301. arXiv:astro-ph/9808133. Bibcode:1999PhRvD..60h1301H. doi:10.1103/PhysRevD.60.081301., although the manner in which the term is treated there suggests it was already in general use. Cosmologist Saul Perlmutter has credited Turner with coining the term in an article they wrote together with Martin White, where it is introduced in quotation marks as if it were a neologism. Perlmutter, S.; Turner, M.; White, M. (1999). "Constraining Dark Energy with Type Ia Supernovae and Large-Scale Structure". Physical Review Letters. 83 (4): 670–673. arXiv:astro-ph/9901052. Bibcode:1999PhRvL..83..670P. doi:10.1103/PhysRevLett.83.670.
 23. ^ Astier, Pierre (Supernova Legacy Survey); Guy; Regnault; Pain; Aubourg; Balam; Basa; Carlberg; Fabbro; Fouchez; Hook; Howell; Lafoux; Neill; Palanque-Delabrouille; Perrett; Pritchet; Rich; Sullivan; Taillet; Aldering; Antilogus; Arsenijevic; Balland; Baumont; Bronder; Courtois; Ellis; Filiol; et al. (2006). "The Supernova legacy survey: Measurement of ΩM, ΩΛ and W from the first year data set". Astronomy and Astrophysics. 447 (1): 31–48. arXiv:astro-ph/0510447. Bibcode:2006A&A...447...31A. doi:10.1051/0004-6361:20054185.
 24. ^ Overbye, Dennis (2003-07-22). "Astronomers Report Evidence of 'Dark Energy' Splitting the Universe". The New York Times. Retrieved August 5, 2015.
 25. ^ Zhong-Yue Wang (2016). "Modern Theory for Electromagnetic Metamaterials". Plasmonics. 11 (2): 503–508. doi:10.1007/s11468-015-0071-7.
 26. ^ Daniel Baumann. "Cosmology: Part III Mathematical Tripos, Cambridge University" (PDF). p. 21−22. Archived from the original (PDF) on 2017-02-02. Retrieved 2017-01-31.
 27. ^ Durrer, R. (2011). "What do we really know about Dark Energy?". Philosophical Transactions of the Royal Society A: Mathematical, Physical and Engineering Sciences. 369 (1957): 5102–5114. arXiv:1103.5331. Bibcode:2011RSPTA.369.5102D. doi:10.1098/rsta.2011.0285. PMID 22084297.
 28. ^ The first paper, using observed data, which claimed a positive Lambda term was Paál, G.; et al. (1992). "Inflation and compactification from galaxy redshifts?". Astrophysics and Space Science. 191 (1): 107–124. Bibcode:1992Ap&SS.191..107P. doi:10.1007/BF00644200.
 29. ^ "The Nobel Prize in Physics 2011". Nobel Foundation. Retrieved 2011-10-04.
 30. ^ The Nobel Prize in Physics 2011. Perlmutter got half the prize, and the other half was shared between Schmidt and Riess.
 31. ^ a b Spergel, D. N.; et al. (WMAP collaboration) (June 2007). "Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP) three year results: implications for cosmology" (PDF). The Astrophysical Journal Supplement Series. 170 (2): 377–408. arXiv:astro-ph/0603449. Bibcode:2007ApJS..170..377S. doi:10.1086/513700.
 32. ^ Durrer, R. (2011). "What do we really know about dark energy?". Philosophical Transactions of the Royal Society A. 369 (1957): 5102–5114. arXiv:1103.5331. Bibcode:2011RSPTA.369.5102D. doi:10.1098/rsta.2011.0285. PMID 22084297.
 33. ^ Kowalski, Marek; Rubin, David; Aldering, G.; Agostinho, R. J.; Amadon, A.; Amanullah, R.; Balland, C.; Barbary, K.; Blanc, G.; Challis, P. J.; Conley, A.; Connolly, N. V.; Covarrubias, R.; Dawson, K. S.; Deustua, S. E.; Ellis, R.; Fabbro, S.; Fadeyev, V.; Fan, X.; Farris, B.; Folatelli, G.; Frye, B. L.; Garavini, G.; Gates, E. L.; Germany, L.; Goldhaber, G.; Goldman, B.; Goobar, A.; Groom, D. E.; et al. (October 27, 2008). "Improved Cosmological Constraints from New, Old and Combined Supernova Datasets". The Astrophysical Journal. 686 (2): 749–778. arXiv:0804.4142. Bibcode:2008ApJ...686..749K. doi:10.1086/589937.. They find a best-fit value of the dark energy density, ΩΛ of 0.713+0.027–0.029(stat)+0.036–0.039(sys), of the total matter density, ΩM, of 0.274+0.016–0.016(stat)+0.013–0.012(sys) with an equation of state parameter w of −0.969+0.059–0.063(stat)+0.063–0.066(sys).
 34. ^ a b Colin, Jacques; Mohayaee, Roya; Rameez, Mohamed; Sarkar, Subir (November 2019). "Evidence for anisotropy of cosmic acceleration". Astronomy & Astrophysics. 631: L13. arXiv:1808.04597. Bibcode:2019A&A...631L..13C. doi:10.1051/0004-6361/201936373. ISSN 0004-6361.
 35. ^ 4gravitons (2019-11-15). "Guest Post: On the Real Inhomogeneous Universe and the Weirdness of 'Dark Energy'". 4 gravitons. Retrieved 2019-12-04.
 36. ^ "Content of the Universe – Pie Chart". Wilkinson Microwave Anisotropy Probe. National Aeronautics and Space Administration. Retrieved 9 January 2018.
 37. ^ "Big Bang's afterglow shows universe is 80 million years older than scientists first thought". The Washington Post. Archived from the original on 22 March 2013. Retrieved 22 March 2013.
 38. ^ "New method 'confirms dark energy'". BBC News. 2011-05-19.
 39. ^ a b Dark energy is real, Swinburne University of Technology, 19 May 2011
 40. ^ Crittenden; Neil Turok (1996). "Looking for $\Lambda$ with the Rees-Sciama Effect". Physical Review Letters. 76 (4): 575–578. arXiv:astro-ph/9510072. Bibcode:1996PhRvL..76..575C. doi:10.1103/PhysRevLett.76.575. PMID 10061494.
 41. ^ Shirley Ho; Hirata; Nikhil Padmanabhan; Uros Seljak; Neta Bahcall (2008). "Correlation of CMB with large-scale structure: I. ISW Tomography and Cosmological Implications". Physical Review D. 78 (4): 043519. arXiv:0801.0642. Bibcode:2008PhRvD..78d3519H. doi:10.1103/PhysRevD.78.043519.
 42. ^ Tommaso Giannantonio; Ryan Scranton; Crittenden; Nichol; Boughn; Myers; Richards (2008). "Combined analysis of the integrated Sachs-Wolfe effect and cosmological implications". Physical Review D. 77 (12): 123520. arXiv:0801.4380. Bibcode:2008PhRvD..77l3520G. doi:10.1103/PhysRevD.77.123520.
 43. ^ Zelong Yi; Tongjie Zhang (2007). "Constraints on holographic dark energy models using the differential ages of passively evolving galaxies". Modern Physics Letters A. 22 (1): 41–54. arXiv:astro-ph/0605596. Bibcode:2007MPLA...22...41Y. doi:10.1142/S0217732307020889.
 44. ^ Haoyi Wan; Zelong Yi; Tongjie Zhang; Jie Zhou (2007). "Constraints on the DGP Universe Using Observational Hubble parameter". Physics Letters B. 651 (5): 1368–1379. arXiv:0706.2723. Bibcode:2007PhLB..651..352W. doi:10.1016/j.physletb.2007.06.053.
 45. ^ Cong Ma; Tongjie Zhang (2011). "Power of Observational Hubble Parameter Data: a Figure of Merit Exploration". Astrophysical Journal. 730 (2): 74. arXiv:1007.3787. Bibcode:2011ApJ...730...74M. doi:10.1088/0004-637X/730/2/74.
 46. ^ Tongjie Zhang; Cong Ma; Tian Lan (2010). "Constraints on the Dark Side of the Universe and Observational Hubble Parameter Data". Advances in Astronomy. 2010 (1): 1. arXiv:1010.1307. Bibcode:2010AdAst2010E..81Z. doi:10.1155/2010/184284.
 47. ^ Joan Simon; Licia Verde; Raul Jimenez (2005). "Constraints on the redshift dependence of the dark energy potential". Physical Review D. 71 (12): 123001. arXiv:astro-ph/0412269. Bibcode:2005PhRvD..71l3001S. doi:10.1103/PhysRevD.71.123001.
 48. ^ D. O. Sabulsky; I. Dutta; E. A. Hinds; B. Elder; C. Burrage; E. J. Copeland (2019). "Experiment to Detect Dark Energy Forces Using Atom Interferometry". Physical Review Letters. 123 (6): 061102. arXiv:1812.08244. Bibcode:2019PhRvL.123f1102S. doi:10.1103/PhysRevLett.123.061102. PMID 31491160.
 49. ^ by Ehsan Sadri Astrophysics MSc, Azad University, Tehran
 50. ^ "Planck reveals an almost perfect universe". Planck. ESA. 2013-03-21. Retrieved 2013-03-21.
 51. ^ Wess, Julius; Bagger, Jonathan (1992). Supersymmetry and Supergravity. ISBN 978-0691025308.
 52. ^ Carroll, Sean M. (1998). "Quintessence and the Rest of the World: Suppressing Long-Range Interactions". Physical Review Letters. 81 (15): 3067–3070. arXiv:astro-ph/9806099. Bibcode:1998PhRvL..81.3067C. doi:10.1103/PhysRevLett.81.3067. ISSN 0031-9007.
 53. ^ Ratra, Bharat; Peebles, P.J.E. (1988). "Cosmological consequences of a rolling homogeneous scalar field". Phys. Rev. D37 (12): 3406–3427. Bibcode:1988PhRvD..37.3406R. doi:10.1103/PhysRevD.37.3406. PMID 9958635.
 54. ^ Steinhardt, Paul J.; Wang, Li-Min; Zlatev, Ivaylo (1999). "Cosmological tracking solutions". Phys. Rev. D59 (12): 123504. arXiv:astro-ph/9812313. Bibcode:1999PhRvD..59l3504S. doi:10.1103/PhysRevD.59.123504.
 55. ^ R.R.Caldwell (2002). "A phantom menace? Cosmological consequences of a dark energy component with super-negative equation of state". Physics Letters B. 545 (1–2): 23–29. arXiv:astro-ph/9908168. Bibcode:2002PhLB..545...23C. doi:10.1016/S0370-2693(02)02589-3.
 56. ^ See dark fluid.
 57. ^ Rafael J. F. Marcondes (5 October 2016). "Interacting dark energy models in Cosmology and large-scale structure observational tests". arXiv:1610.01272 [astro-ph.CO].
 58. ^ Exirifard, Q. (2011). "Phenomenological covariant approach to gravity". General Relativity and Gravitation. 43 (1): 93–106. arXiv:0808.1962. Bibcode:2011GReGr..43...93E. doi:10.1007/s10714-010-1073-6.
 59. ^ Chevallier, M; Polarski, D (2001). "Accelerating Universes with Scaling Dark Matter". International Journal of Modern Physics D. 10 (2): 213–224. arXiv:gr-qc/0009008. Bibcode:2001IJMPD..10..213C. doi:10.1142/S0218271801000822.
 60. ^ Linder, Eric V. (3 March 2003). "Exploring the Expansion History of the Universe". Physical Review Letters. 90 (9): 091301. arXiv:astro-ph/0208512. Bibcode:2003PhRvL..90i1301L. doi:10.1103/PhysRevLett.90.091301. PMID 12689209.
 61. ^ Alcaniz, E.M.; Alcaniz, J.S. (2008). "A parametric model for dark energy". Physics Letters B. 666 (5): 415–419. arXiv:0805.1713. Bibcode:2008PhLB..666..415B. doi:10.1016/j.physletb.2008.08.012.
 62. ^ Jassal, H.K; Bagla, J.S (2010). "Understanding the origin of CMB constraints on Dark Energy". Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 405 (4): 2639–2650. arXiv:astro-ph/0601389. Bibcode:2010MNRAS.405.2639J. doi:10.1111/j.1365-2966.2010.16647.x.
 63. ^ Wetterich, C. (2004). "Phenomenological parameterization of quintessence". Physics Letters B. 594 (1–2): 17–22. arXiv:astro-ph/0403289. Bibcode:2004PhLB..594...17W. doi:10.1016/j.physletb.2004.05.008.
 64. ^ Oztas, A.; Dil, E.; Smith, M.L. (2018). "The varying cosmological constant: a new approximation to the Friedmann equations and universe model". Mon. Not. R. Astron. Soc. 476 (1): 451–458. Bibcode:2018MNRAS.476..451O. doi:10.1093/mnras/sty221.
 65. ^ Oztas, A. (2018). "The effects of a varying cosmological constant on the particle horizon". Mon. Not. R. Astron. Soc. 481 (2): 2228–2234. Bibcode:2018MNRAS.481.2228O. doi:10.1093/mnras/sty2375.
 66. ^ Wiltshire, David L. (2007). "Exact Solution to the Averaging Problem in Cosmology". Physical Review Letters. 99 (25): 251101. arXiv:0709.0732. Bibcode:2007PhRvL..99y1101W. doi:10.1103/PhysRevLett.99.251101. PMID 18233512.
 67. ^ Ishak, Mustapha; Richardson, James; Garred, David; Whittington, Delilah; Nwankwo, Anthony; Sussman, Roberto (2008). "Dark Energy or Apparent Acceleration Due to a Relativistic Cosmological Model More Complex than FLRW?". Physical Review D. 78 (12): 123531. arXiv:0708.2943. Bibcode:2008PhRvD..78l3531I. doi:10.1103/PhysRevD.78.123531.
 68. ^ Mattsson, Teppo (2010). "Dark energy as a mirage". Gen. Rel. Grav. 42 (3): 567–599. arXiv:0711.4264. Bibcode:2010GReGr..42..567M. doi:10.1007/s10714-009-0873-z.
 69. ^ Clifton, Timothy; Ferreira, Pedro (April 2009). "Does Dark Energy Really Exist?". Scientific American. 300 (4): 48–55. Bibcode:2009SciAm.300d..48C. doi:10.1038/scientificamerican0409-48. PMID 19363920.
 70. ^ Wiltshire, D. (2008). "Cosmological equivalence principle and the weak-field limit". Physical Review D. 78 (8): 084032. arXiv:0809.1183. Bibcode:2008PhRvD..78h4032W. doi:10.1103/PhysRevD.78.084032.
 71. ^ Gray, Stuart (2009-12-08). "Dark questions remain over dark energy". ABC Science Australia. Retrieved 27 January 2013.
 72. ^ Merali, Zeeya (March 2012). "Is Einstein's Greatest Work All Wrong – Because He Didn't Go Far Enough?". Discover magazine. Retrieved 27 January 2013.
 73. ^ Wolchover, Natalie (27 September 2011) 'Accelerating universe' could be just an illusion, NBC News
 74. ^ Tsagas, Christos G. (2011). "Peculiar motions, accelerated expansion, and the cosmological axis". Physical Review D. 84 (6): 063503. arXiv:1107.4045. Bibcode:2011PhRvD..84f3503T. doi:10.1103/PhysRevD.84.063503.
 75. ^ J. T. Nielsen; A. Guffanti; S. Sarkar (21 October 2016). "Marginal evidence for cosmic acceleration from Type Ia supernovae". Scientific Reports. 6: 35596. arXiv:1506.01354. Bibcode:2016NatSR...635596N. doi:10.1038/srep35596. PMC 5073293. PMID 27767125.
 76. ^ Stuart Gillespie (21 October 2016). "The universe is expanding at an accelerating rate – or is it?". University of Oxford – News & Events – Science Blog (WP:NEWSBLOG).
 77. ^ Rubin, David; Heitlauf, Jessica (2019-12-04). "Is the expansion of the universe accelerating? All signs still point to yes". arXiv:1912.02191 [astro-ph].
 78. ^ Sabulsky, D.O.; et al. (2019). "Experiment to Detect Dark Energy Forces Using Atom Interferometry". Physical Review Letters. 123 (6): 061102. arXiv:1812.08244. Bibcode:2019PhRvL.123f1102S. doi:10.1103/physrevlett.123.061102. PMID 31491160.
 79. ^ Yonsei University (6 January 2020). "New evidence shows that the key assumption made in the discovery of dark energy is in error". Phys.org. Retrieved 6 January 2020.
 80. ^ Kang, Yijung; et al. (10 December 2019). "Early-type Host Galaxies of Type Ia Supernovae. II. Evidence for Luminosity Evolution in Supernova Cosmology". The Astrophysical Journal. 889: 8. arXiv:1912.04903. doi:10.3847/1538-4357/ab5afc.
 81. ^ January 2020, Chelsea Gohd 09. "Has Dark Energy Been Debunked? Probably Not". Space.com. Retrieved 2020-02-14.
 82. ^ See M. Sami; R. Myrzakulov (2015). "Late time cosmic acceleration: ABCD of dark energy and modified theories of gravity". International Journal of Modern Physics D. 25 (12): 1630031. arXiv:1309.4188. Bibcode:2016IJMPD..2530031S. doi:10.1142/S0218271816300317. for a recent review
 83. ^ Austin Joyce; Lucas Lombriser; Fabian Schmidt (2016). "Dark Energy vs. Modified Gravity". Annual Review of Nuclear and Particle Science. 66 (1): 95. arXiv:1601.06133. Bibcode:2016ARNPS..66...95J. doi:10.1146/annurev-nucl-102115-044553.
 84. ^ Lombriser, Lucas; Lima, Nelson (2017). "Challenges to Self-Acceleration in Modified Gravity from Gravitational Waves and Large-Scale Structure". Physics Letters B. 765: 382–385. arXiv:1602.07670. Bibcode:2017PhLB..765..382L. doi:10.1016/j.physletb.2016.12.048.
 85. ^ "Quest to settle riddle over Einstein's theory may soon be over". phys.org. February 10, 2017. Retrieved October 29, 2017.
 86. ^ "Theoretical battle: Dark energy vs. modified gravity". Ars Technica. February 25, 2017. Retrieved October 27, 2017.
 87. ^ Siegel, Ethan (2018). "What Astronomers Wish Everyone Knew About Dark Matter And Dark Energy". Forbes (Starts With A Bang blog). Retrieved 11 April 2018.
 88. ^ a b Frieman, Joshua A.; Turner, Michael S.; Huterer, Dragan (2008-01-01). "Dark Energy and the Accelerating Universe". Annual Review of Astronomy and Astrophysics. 46 (1): 385–432. arXiv:0803.0982. Bibcode:2008ARA&A..46..385F. doi:10.1146/annurev.astro.46.060407.145243.
 89. ^ Krauss, Lawrence M.; Scherrer, Robert J. (March 2008). "The End of Cosmology?". Scientific American. 82. Retrieved 2011-01-06.
 90. ^ Is the universe expanding faster than the speed of light? Archived 2003-11-23 at the Wayback Machine (see the last two paragraphs)
 91. ^ a b Lineweaver, Charles; Tamara M. Davis (2005). "Misconceptions about the Big Bang" (PDF). Scientific American. Archived from the original (PDF) on 2011-07-19. Retrieved 2008-11-06.
 92. ^ Loeb, Abraham (2002). "The Long-Term Future of Extragalactic Astronomy". Physical Review D. 65 (4): 047301. arXiv:astro-ph/0107568. Bibcode:2002PhRvD..65d7301L. doi:10.1103/PhysRevD.65.047301.
 93. ^ Krauss, Lawrence M.; Robert J. Scherrer (2007). "The Return of a Static Universe and the End of Cosmology". General Relativity and Gravitation. 39 (10): 1545–1550. arXiv:0704.0221. Bibcode:2007GReGr..39.1545K. doi:10.1007/s10714-007-0472-9.
 94. ^ Using Tiny Particles To Answer Giant Questions. Science Friday, 3 Apr 2009. According to the transcript, Brian Greene makes the comment "And actually, in the far future, everything we now see, except for our local galaxy and a region of galaxies will have disappeared. The entire universe will disappear before our very eyes, and it's one of my arguments for actually funding cosmology. We've got to do it while we have a chance."
 95. ^ How the Universe Works 3. End of the Universe. Discovery Channel. 2014.
 96. ^ 'Cyclic universe' can explain cosmological constant, NewScientistSpace, 4 May 2006
 97. ^ Steinhardt, P. J.; Turok, N. (2002-04-25). "A Cyclic Model of the Universe". Science. 296 (5572): 1436–1439. arXiv:hep-th/0111030. Bibcode:2002Sci...296.1436S. doi:10.1126/science.1070462. PMID 11976408.
 98. ^ Merritt, David (2017). "Cosmology and convention". Studies in History and Philosophy of Science Part B: Studies in History and Philosophy of Modern Physics. 57: 41–52. arXiv:1703.02389. Bibcode:2017SHPMP..57...41M. doi:10.1016/j.shpsb.2016.12.002.

External links