اندیشکده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

اندیشکده، کانون تفکر و اتاق فکر (به انگلیسی: think tank) به سازمان، مؤسسه، شرکت یا گروهی گفته می‌شود که کار هدایت پژوهش را انجام می‌دهند و درگیر مسائل مختلفی چون سیاستگذاری‌های اجتماعی، راهبرد سیاسی، اقتصادی، علمی، یا موضوعات مربوط به فناوری یا سیاست‌های تجاری و یا حتی توصیه‌های نظامی هستند. در دنیای کنونی نوعی سازمان ویژه برﺍی تفکر و پژوهش در حوزه سیاست‌سازی، تصمیم‌سازی و تولید ﺍیده، مطالعات میان‌رشته‌ای وجود دﺍرد که بر ﺍصل جمعﺍندیشی و ﺍیده‌پردﺍزی ﺍستوﺍر ﺍست. ﺍین مرﺍکز در ﺍصطلاح به Think Tank معروفند که در ادبیات تخصصی فارسی معادل هائی مانند:اتاق فکر- اندیشکده - اندیشگاه و پژوهشگاه دارند.

تعداد اندیشکده ها[ویرایش]

براساس گزارش دانشگاه پنسیلوانیادر سال 2008 در سراسر جهان در مجموع 5465 گروه های مطالعاتی وجود داشتند که نسبت به سال 2007 (5080) این تعداد نه در صد افزایش داشته است. تعداد گروه های مطالعاتی در مناطق مختلف جهان به شرح ذیل می باشد:

  • آمریکای شمالی:1872، اروپای غربی: 1208، آسیا: 653، اروپای شرقی 514، آمریکای لاتین و کاریب: 538، آفریقا: 424، خاور میانه و آفریقای شمالی: 218 و استرالیا و اقیانوسیه: 38.

.[۱]

رتبه بندی[ویرایش]

رتبه کشورها از نطر اندیشگاهها :

اکنون آمریکا با 1828 موسسه مطالعاتی - چین 426 - انگلستان 287 و هند 268 موسسه مطالعاتی به ترتیب اول تا چهارم هستند. ایران با حدود 30 موسسه در رده بسیار پایینی قرار دارد.

.[۲]

رشد ﺍین نوع سازمان‌ها بیشتر پس ﺍز جنگ جهانی دوم در جهان غرب بوده و همﺍکنون نیز ﺍنوﺍع مختلفی ﺍز آنها در زمینه‌های مختلف و به نام‌های گوناگون و با مالکیت‌ها متنوع در جهان مشاهده میشوند.

  • مراکز سیاست پژوهی مستقل (ساده ترین تعریف)
  • گروهی از کارشناسان که به ارائه مشاوره و ایده پردازی در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی و یا اقتصادی می‌پردازند (Oxford)
  • گروه یا موسسه‌ای برای انجام دادن پژوهش‌های بنیادی و حل مسئله، بویژه در حوزه فناوری و راهبرد (Heritage)

بسیاری از اندیشکده‌ها سازمان‌های غیر انتفاعی هستند که در بعضی کشورها مانند کانادا و آمریکا از آنها با معافیت‌های مالیاتی حمایت می‌شود. همچنین در بین بسیاری از اندیشگاه‌ها که توسط دولت‌ها، شرکت‌های تجاری و گروه‌های ذی‌نفع تاسیس می‌شوند، بعضی منتج به کسب درآمد از راه مشاوره و پژوهش هستند.

از جمله اندیشکده‌های ایرانی می‌توان به شورای راهبردی(اندیشکده)وزارت ورزش و جوانان,اتاق فکر ملی، اندیشکده یقین، اندیشکده راهبردی امنیت نرم، اندیشکده برهان، اندیشکده شریف، اندیشکده روابط بین الملل،اندیشکده پلی تکنیک، اندیشکده آتی نگار، اندیشکده سیوان،اندیشکده تبیین (اندیشکده راهبردی تبیین) و اندیشکده صنعت و فناوری اشاره کرد. اندیشکده نانوفناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از دیگر نمونه‌های ایرانی نهاد اندیشگاهی است.واحد تحقیقات مهندسی فارماشین ایران را نیز شاید بتوان بعنوان یک اندیشکده(Think Tank) مستقل بحساب آورد.همچنین اندیشکده رهنما نیز درسال 1393در موسسه آموزش عالی غیر انتفاعی- غیر دولتی رهنماتوسط نامبرده و تعدادی از همکاران دانشگاهیشان بنیان گذاری گردید.

منابع[ویرایش]

  • بررسی موسسه ها اندیشگاههای پژوهشی مطالعاتی [۱]
  • [۲]
  • دبیرخانه شورای راهبردی وزارت ورزش و جوانان در تاریخ بهمن 1392 به دستور دکتر محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان جمهوری اسلامی ایران تشکیل شدو به نام اتاق فکر وزارت ورزش و جوانان راه اندازی گردید. این اتاق فکر با هدف استفاده از خرد جمعی اعضای هیات علمی دانشگاهها و نخبگان در تصمیم گیریها تشکیل گردیده و به ایده پردازان در زمینه ورزشی امکان ثبت ایده های خود را میدهد. [۳]
  1. «.بررسی موسسه ها اندیشگاههای پژوهشی مطالعاتی». پارسی. بازبینی‌شده در ۱۶ ژوئن ۲۰۱۴. 
  2. «.بررسی موسسه ها اندیشگاههای پژوهشی مطالعاتی». پارسی. بازبینی‌شده در ۱۶ ژوئن ۲۰۱۴. 
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Think tank»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۵ ژوئن ۲۰۰۸).