اندیشکده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

اندیشکده، کانون تفکر و اتاق فکر (به انگلیسی: think tank) به سازمان، مؤسسه، شرکت یا گروهی گفته می‌شود که کار هدایت پژوهش را انجام می‌دهند و درگیر مسائل مختلفی چون سیاستگذاری‌های اجتماعی، راهبرد سیاسی، اقتصادی، علمی، یا موضوعات مربوط به فناوری یا سیاست‌های تجاری و یا حتی توصیه‌های نظامی هستند.

در دنیای کنونی نوعی سازمان ویژه برﺍی تفکر و پژوهش در حوزه سیاست‌سازی، تصمیم‌سازی و تولید ﺍیده، مطالعات میان‌رشته‌ای وجود دﺍرد که بر ﺍصل جمعﺍندیشی و ﺍیده‌پردﺍزی ﺍستوﺍر ﺍست. ﺍین مرﺍکز در ﺍصطلاح به Think Tank معروفند که در ادبیات تخصصی فارسی معادل هائی مانند:

رشد ﺍین نوع سازمان‌ها بیشتر به خاطر شرﺍیط پس ﺍز جنگ جهانی دوم در جهان غرب بوده و همﺍکنون نیز ﺍنوﺍع مختلفی ﺍز آنها در زمینه‌های مختلف و به نام‌های گوناگون و با مالکیت‌ها متنوع در جهان مشاهده میشوند.

  • مراکز سیاست پژوهی مستقل (ساده ترین تعریف)
  • گروهی از کارشناسان که به ارائه مشاوره و ایده پردازی در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی و یا اقتصادی می‌پردازند (Oxford)
  • گروه یا موسسه‌ای برای انجام دادن پژوهش‌های بنیادی و حل مسئله، بویژه در حوزه فناوری و راهبرد (Heritage)

بسیاری از اندیشکده‌ها سازمان‌های غیر انتفاعی هستند که در بعضی کشورها مانند کانادا و آمریکا از آنها با معافیت‌های مالیاتی حمایت می‌شود. همچنین در بین بسیاری از اندیشگاه‌ها که توسط دولت‌ها، شرکت‌های تجاری و گروه‌های ذی‌نفع تاسیس می‌شوند، بعضی منتج به کسب درآمد از راه مشاوره و پژوهش هستند.

از جمله اندیشکده‌های ایرانی می‌توان به اتاق فکر ملی، اندیشکده یقین، اندیشکده راهبردی امنیت نرم، اندیشکده برهان، اندیشکده شریف، اندیشکده پلی تکنیک، اندیشکده آتی نگار، اندیشکده سیوان، اندیشکده آصف، اندیشکده تبیان (اندیشکده راهبردی تبیین) و اندیشکده صنعت و فناوری اشاره کرد. اندیشکده نانوفناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از دیگر نمونه‌های ایرانی نهاد اندیشگاهی است.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Think tank»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۵ ژوئن ۲۰۰۸).