انحصار چندتایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از انحصار چندجانبه)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

انحصار چندتایی[۱] (به انگلیسی: Oligopoly) گونه‌ای از ساختار بازار است و به وضعیتی گفته می‌شود، که در آن تعداد فروشندگان (خریداران) بیش از واحد باشد و همچنین تعداد آن‌ها آنقدر زیاد نباشد که رفتار هر یک در مورد تعیین قیمت و مقدار، بر سود دیگران تأثیرگذار نباشد.

در بازار انحصار چندتایی، تعداد فروشندگان محدود است، معمولاً کالاهای (خدمات) تولیدی همگن نیستند و در نتیجه بحث تبلیغات وجود دارد، ورود به بازار و خروج از آن آزاد نیست و همچنین معمولاً اطلاعات خریداران با فروشندگان یکسان نیست و در بیشتر مواقع اطلاعات خریداران از فروشندگان کمتر است. مثال‌های بسیاری از این نوع بازار در دنیای واقعی وجود دارد. صنعت خودروسازی، موبایل سازی، بازار محصولات انرژی (نظیر نفت و گاز)، صنایع مواد غذایی و هواپیماسازی تنها نمونه‌هایی اندک از بازارهای انحصار چندتایی هستند. از آنجایی که در بازار انحصار چندتایی رفتار هر یک از بنگاه‌ها بر دیگری تأثیرگذار است، در نتیجه روش‌های رسیدن به قیمت و مقدار تعادلی معادل حداکثر سود، با توجه به تعداد فروشندگان، ساختار بازار، اطلاعات در دسترس و بسیاری عوامل دیگر متغیر است.

در انحصار چندتایی ممکن است تولیدکنندگان با تبانی اقدام به کنترل تولید و افزایش قیمت بزنند، مانند وضعیتی که در انحصار تک‌جانبه پیش می‌آید. اگر این تبانی به صورت رسمی درآید به آن کارتل می‌گویند. یکی از تأثیرگذارترین موارد اوپک است که در تعیین قیمت جهانی نفت خام تأثیرگذار است.

ویژگی‌های انحصار چندتایی[ویرایش]

شرایط ماکزیمم سازی سود: در یک بازار انحصار چندتایی، هر گاه درآمد حاشیه‌ای برابر با هزینه‌های حاشیه‌ای شود، سود ماکزیمم خواهد شد.

توانمندی تنظیم قیمت: شرکت‌های تولیدکننده در بازار انحصاری بین‌چندتایی، تنظیم کننده قیمت هستند و اینطور نیست که مانند بازارهای رقابت کامل، قیمت پذیر باشند.

ورود و خروج: موانع ورود در این حالت، بسیار زیاد است. مهم‌ترین موانع در این حالت، صرفه‌جویی به مقیاس، حق اختراع و دسترسی به تکنولوژی‌های پیچیده و گران و فعالیت‌های استراتژیک که توسط شرکت‌های انحصارگر جهت جلوگیری و تخریب شرکت‌های نوظهور در بازار انجام می‌شود.

تعداد شرکتها: در این حالت، تعداد شرکت‌ها به اندازه‌ای کم است که فعالیت یک شرکت، بر روی سایر شرکت‌ها تأثیرگذار می‌شود.

سودهای بلندمدت: شرکت‌های انحصارگرِچندتایی می‌توانند سودهای غیرعادی بلندمدتی را کسب کنند. موانع زیاد پیش روی تازه واردان مانع آن می‌شود که آن‌ها بتوانند وارد بازار شده و سود اقتصادی انحصارگران را به صفر نزدیک کنند.

تمایز در محصولات: در این نوع از بازارها، ممکن است محصولات استاندارد شده باشند، مانند فولاد یا ممکن است با یکدیگر متمایز باشند مانند اتومبیل.

اطلاعات کامل: در این حالت، شرکت‌های انحصارگر، از هزینه‌های خود و توابع تقاضا اطلاعات کامل دارند، ولی شاید از اطلاعات شرکت‌های دیگر اطلاعات کامل نداشته باشند. خریداران نیز اطلاعات ناقصی از قیمت و کیفیت محصولات دارند.

وابستگی متقابل: ویژگی‌های متمایزکننده بازار انحصار چندتایی، وجود وابستگی متقابل در آن است. در این نوع بازارها معمولاً چند شرکت بزرگ وجود دارند. هر شرکتی اینقدر بزرگ است که عملکرد آن بر شرایط بازار تأثیرگذار است. بنا براین، شرکت‌های رقیب از عملکرد شرکت دیگر مطلع بوده و به درستی عملکرد وی را پاسخ خواهند داد.

این موضوع بدان معنی است که هر شرکت، برای انجام هر عملی در بازار، باید پاسخ‌های رقبای خود را نیز در نظر بگیرد و متناسب با پاسخ‌های آنان فعالیت‌های خود را تنظیم کند. برای مثال، اگر شرکتی بخواهد تصمیم بگیرد که قیمت محصولات خود را کاهش دهد، می‌تواند تخمین بزند که رقبای خود نیز قیمت محصولات خود را بیشتر کاهش دهند و این منجر به یک رقابت شدید در قیمت شود. یا اگر شرکت بخواهد قیمت محصولات خود را افزایش دهد، باید تخمین بزند که رقبا، قیمت محصولات خود را افزایش می‌دهند یا کاهش خواهند داد. این موضوع نشان دهنده درجه بسیار زیاد وابستگی متقابل در بازارهای انحصار چندتایی است که در دیگر ساختارها وجود ندارد.

مثال بازار انحصار چندتایی در ایران، صنعت خودروسازی است که در آن تعداد کمی تولیدکننده و تعداد زیادی مصرف‌کننده وجود دارد.

مدل‌های ایستای انحصار چندتایی[ویرایش]

رقابت بین شرکت‌ها در بازار انحصاری مابین‌چندتایی ذاتاً یک موقعیت تعامل استراتژیک است که به همین منظور، بهترین ابزار برای تحلیل آن، نظریه بازی‌ها است. بخاطر اینکه این بحث به منزله اولین کاربرد نظریه بازی‌ها است، ما بر روی مدل‌های ایستای نسبتاً سادهٔ انحصار چندتایی بیشتر متمرکز هستیم که تنها یک دورهٔ تعامل رقابتی وجود دارد و شرکت‌ها اقدامات خود را با هم انجام می‌دهند. ما با مطالعه یک مدل انتخاب‌های هم‌زمان قیمت توسط شرکت‌های با بازده ثابت نسبت به تکنولوژی مقیاس که به نام مدل برتراند شناخته می‌شود کارمان را آغاز می‌کنیم. این مدل ویژگی‌های خیلی خاصی را نشان ما می‌دهد، تنها با دو شرکت در یک بازار، ما یک نتیجه کاملاً رقابتی به دست آوردیم. مدلسازی نظریه‌های بازی به انتخاب استراتژی‌ها و عملکردهای بازده بازیکنان، تقاضاها، ویژگی‌های تکنولوژیکی بازی و روند اساسی مسابقات برمی گردد. در ادامه سه مدل مهم را معرفی می‌کنیم: مدل رقابت قیمت برتراند، مدل رقابت مقداری کورنو و مدل هتلینگ

مدل رقابت قیمت برتراند[ویرایش]

در مدل رقابت برتراند فرض می‌شود که بنگاه‌ها در یک بازی همزمان قیمت فروش خود را تعیین می‌کنند. اگر قیمت یکسانی را پیشنهاد دهند، تقاضای محصول در آن قیمت بین آن‌ها تقسیم می‌شود و اگر قیمت‌های متفاوتی ارائه دهند همه بازار به بنگاهی می‌رسد که قیمت پایین‌تری را پیشنهاد کرده و مقدار تقاضای پیش روی او برابر با تقاضای کل بازار در همان قیمتی که پیشنهاد کرده خواهد بود.

برای تحلیل تعادل نش این بازی باید یک مجموعه استراتژی (مجموعه قیمت‌های پیشنهادی) برای مجموعه بنگاه‌ها در نظر بگیریم به گونه‌ای که هر کدام از آن‌ها با ثابت و دانسته فرض کردن قیمت‌های پیشنهادی دیگران، انگیزه تخطی از قیمت پیشنهادی خود را نداشته باشد.

اگر بنگاه‌ها دارای هزینه‌های نهایی ثابت و یکسانی باشند، در همهٔ تعادل‌ها، قیمت بازار برابر با هزینه نهایی آن‌ها خواهد شد و همگی سود صفر خواهند برد. چرا که اگر کمترین قیمت پیشنهادی از هزینه نهایی بالاتر باشد یک بنگاه انگیزه خواهد داشت که قیمتی اندکی پایین‌تر پیشنهاد کند و همه سود بازار را از آن خود کند. همین‌طور اگر پایین‌تر از آن باشد حداقل یک بنگاه در حال زیان است و انگیزه تخطی خواهد داشت. به عبارتی این مدل در این حالت خاص مانند بازار رقابت کامل می‌شود و هیچ رفتار استراتژیک یا تبانی ضمنی بین بنگاه‌ها به وجود نخواهد آمد.

اگر هزینه نهایی یکی از بنگاه‌ها از قیمت انحصاری بنگاه دیگر (قیمتی که اگر انحصار کامل داشت برایش بهینه بود) بیشتر باشد، تعادل جایی است که بنگاه کم هزینه قیمت انحصاری خود را پیشنهاد دهد و دیگری هر قیمتی بالاتر از آن را. در این حالت، مدل مانند انحصار کامل می‌شود و در واقع بنگاه پرهزینه هیچ اثری ندارد. هم چنین اگر هزینه نهایی یکی از بنگاه‌ها بین هزینهٔ نهایی و قیمت انحصاری دیگری باشد، تعادل نش نداریم و این به وجود نداشتن کوچک‌ترین عدد مثبت نسبت داده می‌شود. به عبارتی هر قیمتی که یکی از آن‌ها پیشنهاد دهد، دیگری می‌خواهد اندکی پایین‌تر را پیشنهاد دهد حال آنکه این عدد وجود ندارد. البته با فرض گسستگی قیمت‌ها (که به عالم واقع نزدیک تر است) این مشکل حل می‌شود و قیمت بازار برابر با هزینهٔ نهایی بنگاه پر هزینه به دست می‌آید.

رقابت مقداری کورنو[ویرایش]

در این مدل فرض می‌شود که بنگاه‌ها به‌طور همزمان مقدار تولید را تعیین می‌کنند و حاضرند به هر قیمتی که بازار تقاضا کرد آن را بفروشند. طبیعتاً قیمت به صورتی تابعی از مجموع مقادیر بنگاه‌ها (تابع تقاضا) به دست خواهد آمد. تعادل نش مجموعه مقادیر پیشنهادی بنگاه هاست به گونه‌ای که هر کدام از آن‌ها با ثابت و دانسته فرض کردن مقادیر سایرین، انگیزهٔ تخطی نداشته باشند. جوابی که از حل این مسئله به دست می‌آید، مقداری بین حالت رقابتی و حالت انحصار کامل و قیمتی بین حالت انحصار کامل و رقابتی خواهد بود. در واقع از نظر کارایی، خروجی این مدل از رقابت کامل بدتر و از انحصار کامل بهتر است.

مدل هتلینگ[ویرایش]

مدل هتلینگ به مدل رقابت انحصار مابین چندتایی در اقتصاد اشاره می‌کند که در آن ترجیحات مصرف‌کنندگان بر روی برندهایی از یک محصول یا مکان فروش محصول‌ها تعریف می‌شود. در سال ۱۹۲۹، هتلینگ یک مدلی که نشان دهندهٔ رابطهٔ بین مکان فروش و قیمت محصولات بود را توسعه داد. وی در مدل خود یک مسیر مستقیم در نظر گرفت و تمام مصرف‌کنندگان را نیز یکسان و مشابه فرض کرد که به‌طور یکنواخت بر روی این مسیر توزیع شده‌اند. هر دوی مصرف‌کنندگان و بنگاه‌ها نسبت به تغییرات شرایط اقتصادی واکنش نشدان می‌دهند. در این مدل بنگاه‌ها بر روی تمایز محصولات خود سرمایه‌گذاری نمی‌کنند. به عبارت دیگر تمام کالاها همگن در نظر گرفته می‌شوند و تنها تفاوت میان کالا مکان فروش آنهاست. مثال: فرض کنید مسیر موجود در مدل هتلینگ یک خیابان مستقیم با طول ثابت باشد و مصرف‌کنندگان به صورت یکنواخت در دو ربع a و b که بوسیلهٔ نقطهٔ مرکزی o تقسیم شده‌است، توزیع شده‌اند. مصرف‌کنندگان برای رسیدن به بنگاه یک هزینه زمانی و مالی به اندازه c می‌پردازند که به فاصله بنگاه با آن‌ها بستگی دارد. آن‌ها هیچ گونه ترجیحاتی بین محصولات بنگاه‌ها ندارند. در این سناریو دو بنگاه X و Y نیز وجود دارند که هرکدام می‌توانند بدون هزینه مکان خود را جابه‌جا کنند و محصول یکسانی را به فروش می‌رسانند. در این مثال هر دو بنگاه سعی می‌کنند مکان خود را طوری انتخاب کنند که سودشان بیشینه شود. بنگاه X اندکی به سمت بنگاه Y می‌رود تا خریداران Y را بدست بیاورد. به همین ترتیب بنگاه y نیز اندکی به سمت X حرکت می‌کند تا این ضرر را جبران کند. این چرخه تا آنجا ادامه پیدا می‌کند که هر دو بنگاه به نقطهٔ مرکزی o برسند. در این نقطه هر دو بنگاه سود و تعداد مشتریان یکسانی کسب می‌کنند. این نتیجه به قانون هتلینگ معروف است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «انحصار چندتایی» [اقتصاد] هم‌ارزِ «oligopoly»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. «فارسی». در همان. دفتر سیزدهم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی (ذیل سرواژهٔ انحصار چندتایی)

An oligopoly (ολιγοπώλιο) (from Greek ὀλίγοι πωλητές (few sellers)) is a market form wherein a market or industry is dominated by a small number of large sellers (oligopolists). Oligopolies can result from various forms of collusion which reduce competition and lead to higher prices for consumers. Oligopolies have their own market structure.[1]

With few sellers, each oligopolist is likely to be aware of the actions of the others. According to game theory, the decisions of one firm therefore influence and are influenced by decisions of other firms. Strategic planning by oligopolists needs to take into account the likely responses of the other market. Entry barriers include high investment requirements, strong consumer loyalty for existing brands and economies of scale. In developed economies oligopolies dominate the economy as the perfectly competitive model is of negligible importance for consumers. Oligopolies differ from price takers in that they do not have a supply curve. Instead, they search for the best price-output combination.[2]

Description

Oligopoly is a common market form where a number of firms are in competition. As a quantitative description of oligopoly, the four-firm concentration ratio is often utilized. This measure expresses, as a percentage, the market share of the four largest firms in any particular industry. For example, as of fourth quarter 2008, if we combine total market share of Verizon Wireless, AT&T, Sprint, and T-Mobile, we see that these firms, together, control 97% of the U.S. cellular telephone market.[citation needed]

Oligopolistic competition can give rise to both wide-ranging and diverse outcomes. In some situations, particular companies may employ restrictive trade practices (collusion, market sharing etc.) in order to inflate prices and restrict production in much the same way that a monopoly does. Whenever there is a formal agreement for such collusion, between companies that usually compete with one another, this practice is known as a cartel. A prime example of such a cartel is OPEC, which has a profound influence on the international price of oil.

Firms often collude in an attempt to stabilize unstable markets, so as to reduce the risks inherent in these markets for investment and product development.[citation needed] There are legal restrictions on such collusion in most countries. There does not have to be a formal agreement for collusion to take place (although for the act to be illegal there must be actual communication between companies)–for example, in some industries there may be an acknowledged market leader which informally sets prices to which other producers respond, known as price leadership.

In other situations, competition between sellers in an oligopoly can be fierce, with relatively low prices and high production. This could lead to an efficient outcome approaching perfect competition. The competition in an oligopoly can be greater when there are more firms in an industry than if, for example, the firms were only regionally based and did not compete directly with each other.

Thus the welfare analysis of oligopolies is sensitive to the parameter values used to define the market's structure. In particular, the level of dead weight loss is hard to measure. The study of product differentiation indicates that oligopolies might also create excessive levels of differentiation in order to stifle competition.[citation needed]


Oligopoly theory makes heavy use of game theory to model the behavior of oligopolies:

Characteristics

Profit maximization conditions
An oligopoly maximizes profits.
Ability to set price
Oligopolies are price setters rather than price takers.[3]
Entry and exit
Barriers to entry are high.[4] The most important barriers are government licenses, economies of scale, patents, access to expensive and complex technology, and strategic actions by incumbent firms designed to discourage or destroy nascent firms. Additional sources of barriers to entry often result from government regulation favoring existing firms making it difficult for new firms to enter the market.[5]
Number of firms
"Few" – a "handful" of sellers.[4] There are so few firms that the actions of one firm can influence the actions of the other firms.[6]
Long run profits
Oligopolies can retain long run abnormal profits. High barriers of entry prevent sideline firms from entering market to capture excess profits.
Product differentiation
Product may be homogeneous (steel) or differentiated (automobiles).[5]
Perfect knowledge
Assumptions about perfect knowledge vary but the knowledge of various economic factors can be generally described as selective. Oligopolies have perfect knowledge of their own cost and demand functions but their inter-firm information may be incomplete. Buyers have only imperfect knowledge as to price,[4] cost and product quality.
Interdependence
The distinctive feature of an oligopoly is interdependence.[7] Oligopolies are typically composed of a few large firms. Each firm is so large that its actions affect market conditions. Therefore, the competing firms will be aware of a firm's market actions and will respond appropriately. This means that in contemplating a market action, a firm must take into consideration the possible reactions of all competing firms and the firms' countermoves.[8] It is very much like a game of chess, in which a player must anticipate a whole sequence of moves and countermoves in order to determine how to achieve his or her objectives; this is known as game theory. For example, an oligopoly considering a price reduction may wish to estimate the likelihood that competing firms would also lower their prices and possibly trigger a ruinous price war. Or if the firm is considering a price increase, it may want to know whether other firms will also increase prices or hold existing prices constant. This anticipation leads to price rigidity, as firms will only be willing to adjust their prices and quantity of output in accordance with a "price leader" in the market. This high degree of interdependence and need to be aware of what other firms are doing or might do stands in contrast with the lack of interdependence in other market structures. In a perfectly competitive (PC) market there is zero interdependence because no firm is large enough to affect market price. All firms in a PC market are price takers, as current market selling price can be followed predictably to maximize short-term profits. In a monopoly, there are no competitors to be concerned about. In a monopolistically-competitive market, each firm's effects on market conditions is so negligible as to be safely ignored by competitors.
Non-Price Competition
Oligopolies tend to compete on terms other than price. Loyalty schemes, advertisement, and product differentiation are all examples of non-price competition.

Oligopolies in countries with competition laws

Oligopolies become "mature" when they realise they can profit maximise through joint profit maximising. As a result of operating in countries with enforced competition laws, the Oligopolists will operate under tacit collusion, which is collusion through an understanding that if all the competitors in the market raise their prices, then collectively all the competitors can achieve economic profits close to a monopolist, without evidence of breaching government market regulations. Hence, the kinked demand curve for a joint profit maximising Oligopoly industry can model the behaviours of oligopolists pricing decisions other than that of the price leader (the price leader being the firm that all other firms follow in terms of pricing decisions). This is because if a firm unilaterally raises the prices of their good/service, and other competitors do not follow then, the firm that raised their price will then lose a significant market as they face the elastic upper segment of the demand curve. As the joint profit maximising achieves greater economic profits for all the firms, there is an incentive for an individual firm to "cheat" by expanding output to gain greater market share and profit. In Oligopolist cheating, and the incumbent firm discovering this breach in collusion, the other firms in the market will retaliate by matching or dropping prices lower than the original drop. Hence, the market share that the firm that dropped the price gained, will have that gain minimised or eliminated. This is why on the kinked demand curve model the lower segment of the demand curve is inelastic. As a result, price rigidity prevails in such markets.

Modeling

There is no single model describing the operation of an oligopolistic market.[8] The variety and complexity of the models exist because you can have two to 10 firms competing on the basis of price, quantity, technological innovations, marketing, and reputation. However, there are a series of simplified models that attempt to describe market behavior by considering certain circumstances. Some of the better-known models are the dominant firm model, the Cournot–Nash model, the Bertrand model and the kinked demand model.

Cournot–Nash model

The CournotNash model is the simplest oligopoly model. The model assumes that there are two "equally positioned firms"; the firms compete on the basis of quantity rather than price and each firm makes an "output of decision assuming that the other firm's behavior is fixed."[9] The market demand curve is assumed to be linear and marginal costs are constant. To find the Cournot–Nash equilibrium one determines how each firm reacts to a change in the output of the other firm. The path to equilibrium is a series of actions and reactions. The pattern continues until a point is reached where neither firm desires "to change what it is doing, given how it believes the other firm will react to any change."[10] The equilibrium is the intersection of the two firm's reaction functions. The reaction function shows how one firm reacts to the quantity choice of the other firm.[11] For example, assume that the firm 1's demand function is P = (MQ2) − Q1 where Q2 is the quantity produced by the other firm and Q1 is the amount produced by firm 1,[12] and M=60 is the market. Assume that marginal cost is CM=12. Firm 1 wants to know its maximizing quantity and price. Firm 1 begins the process by following the profit maximization rule of equating marginal revenue to marginal costs. Firm 1's total revenue function is RT = Q1 P = Q1(MQ2Q1) = MQ1Q1 Q2Q12. The marginal revenue function is .[note 1]

RM = CM
M − Q2 − 2Q1 = CM
2Q1 = (M − CM) − Q2
Q1 = (M − CM)/2 − Q2/2 = 24 − 0.5 Q2 [1.1]
Q2 = 2(M − CM) − 2Q1 = 96 − 2 Q1 [1.2]

Equation 1.1 is the reaction function for firm 1. Equation 1.2 is the reaction function for firm 2.

To determine the Cournot–Nash equilibrium you can solve the equations simultaneously. The equilibrium quantities can also be determined graphically. The equilibrium solution would be at the intersection of the two reaction functions. Note that if you graph the functions the axes represent quantities.[13] The reaction functions are not necessarily symmetric.[14] The firms may face differing cost functions in which case the reaction functions would not be identical nor would the equilibrium quantities.

Bertrand model

The Bertrand model is essentially the Cournot–Nash model except the strategic variable is price rather than quantity.[15]

The model assumptions are:

 • There are two firms in the market
 • They produce a homogeneous product
 • They produce at a constant marginal cost
 • Firms choose prices PA and PB simultaneously
 • Firms outputs are perfect substitutes
 • Sales are split evenly if PA = PB[16]

The only Nash equilibrium is PA = PB = MC.

Neither firm has any reason to change strategy. If the firm raises prices it will lose all its customers. If the firm lowers price P < MC then it will be losing money on every unit sold.[17]

The Bertrand equilibrium is the same as the competitive result.[18] Each firm will produce where P = marginal costs and there will be zero profits.[15] A generalization of the Bertrand model is the Bertrand–Edgeworth model that allows for capacity constraints and more general cost functions.

Oligopolistic market: Kinked demand curve model

According to this model, each firm faces a demand curve kinked at the existing price.[19] The conjectural assumptions of the model are; if the firm raises its price above the current existing price, competitors will not follow and the acting firm will lose market share and second if a firm lowers prices below the existing price then their competitors will follow to retain their market share and the firm's output will increase only marginally.[20]

If the assumptions hold then:

 • The firm's marginal revenue curve is discontinuous (or rather, not differentiable), and has a gap at the kink[19]
 • For prices above the prevailing price the curve is relatively elastic[21]
 • For prices below the point the curve is relatively inelastic[21]

The gap in the marginal revenue curve means that marginal costs can fluctuate without changing equilibrium price and quantity.[19] Thus prices tend to be rigid.

Examples

In industrialized economies, barriers to entry have resulted in oligopolies forming in many sectors, with unprecedented levels of competition fueled by increasing globalization. Market shares in an oligopoly are typically determined by product development and advertising. For example, there are now only a small number of manufacturers of civil passenger aircraft, though Brazil (Embraer) and Canada (Bombardier) have participated in the small passenger aircraft market sector. Oligopolies have also arisen in heavily-regulated markets such as wireless communications: in some areas only two or three providers are licensed to operate.

World wide

Aircraft

Finance

Food

Technology

 • Intel and AMD are the only two major players in desktop CPU market worldwide.
 • Microsoft, Sony, Valve, and Nintendo dominate the video game platform market.
 • Nvidia and AMD together make most of the chips for discrete graphics.
 • Apple and Microsoft’s desktop operating systems run on the majority of the worlds PC’s.
 • Apple and Google’s mobile operating systems run on the majority of the worlds smartphones.

Australia

Canada

Media

Other

India

European Union

 • The VHF Data Link market as air-ground part of aeronautical communications is controlled by ARINC and SITA, commonly known as the organisations providing communication services for the exchange of data between air-ground applications in the Commission Regulation (EC) No 29/2009.

United Kingdom

United States

Media

Other

Demand curve

Above the kink, demand is relatively elastic because all other firms' prices remain unchanged. Below the kink, demand is relatively inelastic because all other firms will introduce a similar price cut, eventually leading to a price war. Therefore, the best option for the oligopolist is to produce at point E which is the equilibrium point and the kink point. This is a theoretical model proposed in 1947, which has failed to receive conclusive evidence for support.[citation needed]

In an oligopoly, firms operate under imperfect competition. With the fierce price competitiveness created by this sticky-upward demand curve, firms use non-price competition in order to accrue greater revenue and market share.

"Kinked" demand curves are similar to traditional demand curves, as they are downward-sloping. They are distinguished by a hypothesized convex bend with a discontinuity at the bend–"kink". Thus the first derivative at that point is undefined and leads to a jump discontinuity in the marginal revenue curve.

Classical economic theory assumes that a profit-maximizing producer with some market power (either due to oligopoly or monopolistic competition) will set marginal costs equal to marginal revenue. This idea can be envisioned graphically by the intersection of an upward-sloping marginal cost curve and a downward-sloping marginal revenue curve (because the more one sells, the lower the price must be, so the less a producer earns per unit). In classical theory, any change in the marginal cost structure (how much it costs to make each additional unit) or the marginal revenue structure (how much people will pay for each additional unit) will be immediately reflected in a new price and/or quantity sold of the item. This result does not occur if a "kink" exists. Because of this jump discontinuity in the marginal revenue curve, marginal costs could change without necessarily changing the price or quantity.

The motivation behind this kink is the idea that in an oligopolistic or monopolistically competitive market, firms will not raise their prices because even a small price increase will lose many customers. This is because competitors will generally ignore price increases, with the hope of gaining a larger market share as a result of now having comparatively lower prices. However, even a large price decrease will gain only a few customers because such an action will begin a price war with other firms. The curve is therefore more price-elastic for price increases and less so for price decreases. Theory predicts that firms will enter the industry in the long run.

See also

Notes

 1. ^ RM = M − Q2 − 2Q1. can be restated as RM = (M − Q2) − 2Q1.

Further reading

References

 1. ^ "Competition Counts". 11 June 2013. Retrieved 23 March 2018.
 2. ^ Foundations of Real-World Economics. page 103. Routledge 2019.
 3. ^ Perloff, J. Microeconomics Theory & Applications with Calculus. page 445. Pearson 2008.
 4. ^ a b c Hirschey, M. Managerial Economics. Rev. Ed, page 451. Dryden 2000.
 5. ^ a b Negbennebor, A: Microeconomics, The Freedom to Choose CAT 2001[page needed]
 6. ^ Negbennebor, A: Microeconomics, The Freedom to Choose page 291. CAT 2001
 7. ^ Melvin & Boyes, Microeconomics 5th ed. page 267. Houghton Mifflin 2002
 8. ^ a b Colander, David C. Microeconomics 7th ed. Page 288 McGraw-Hill 2008.
 9. ^ This statement is the Cournot conjectures. Kreps, D.: A Course in Microeconomic Theory page 326. Princeton 1990.
 10. ^ Kreps, D. A Course in Microeconomic Theory. page 326. Princeton 1990.
 11. ^ Kreps, D. A Course in Microeconomic Theory. Princeton 1990.[page needed]
 12. ^ Samuelson, W & Marks, S. Managerial Economics. 4th ed. Wiley 2003[page needed]
 13. ^ Pindyck, R & Rubinfeld, D: Microeconomics 5th ed. Prentice-Hall 2001[page needed]
 14. ^ Pindyck, R & Rubinfeld, D: Microeconomics 5th ed. Prentice-Hall 2001
 15. ^ a b Samuelson, W. & Marks, S. Managerial Economics. 4th ed. page 415 Wiley 2003.
 16. ^ There is nothing to guarantee an even split. Kreps, D.: A Course in Microeconomic Theory page 331. Princeton 1990.
 17. ^ This assumes that there are no capacity restriction. Binger, B & Hoffman, E, 284–85. Microeconomics with Calculus, 2nd ed. Addison-Wesley, 1998.
 18. ^ Pindyck, R & Rubinfeld, D: Microeconomics 5th ed.page 438 Prentice-Hall 2001.
 19. ^ a b c Pindyck, R. & Rubinfeld, D. Microeconomics 5th ed. page 446. Prentice-Hall 2001.
 20. ^ Simply stated the rule is that competitors will ignore price increases and follow price decreases. Negbennebor, A: Microeconomics, The Freedom to Choose page 299. CAT 2001
 21. ^ a b Negbennebor, A. Microeconomics: The Freedom to Choose. page 299. CAT 2001
 22. ^ Airlines Industry Profile: United States, Datamonitor, November 2008, pp. 13–14
 23. ^ "Manufacturers work on perfecting aircraft tires". Rubber News. 9 May 2013.
 24. ^ Accountancy Industry Profile: Global, Datamonitor, September 2008[page needed]
 25. ^ "Subscribe to read". Financial Times. Retrieved 23 March 2018.
 26. ^ SHETH Jagdish, SISODIA Rajendra, The Rule of Three, New York: Boston Publishing.[page needed]
 27. ^ Fisher, Caroline; Watkins, Jerry. "Australia - Reuters Institute Digital News Report". Reuters Institute. Reuters Institute. Retrieved 1 August 2018.
 28. ^ "Woolworths increases lead in $100b+ grocery war". Roy Morgan. Roy Morgan. Retrieved 1 August 2018.
 29. ^ http://cwta.ca/CWTASite/english/facts_figures_downloads/SubscribersStats_en_2008_Q4.pdf
 30. ^ http://www.crtc.gc.ca/eng/publications/reports/policymonitoring/2008/cmr2008.pdf
 31. ^ https://www.indiatoday.in/technology/news/story/jio-second-largest-telecom-operator-in-india-leads-overall-broadband-sector-by-55-percent-market-share-1571504-2019-07-20
 32. ^ Big banks running an oligopoly, says Virgin Money chief, January 2011
 33. ^ Probe says 'too few supermarkets', BBC News, 31 October 2007, retrieved 3 April 2009
 34. ^ Textile Washing Products Industry Profile: United Kingdom, Datamonitor, November 2008[page needed]
 35. ^ 'Big six' energy firms face competition inquiry, BBC News, 27 March 2014
 36. ^ "2013 Market Share and Box Office Results by Movie Studio". boxofficemojo.com.
 37. ^ Rodman, George. Mass Media in a Changing World. New York (2nd ed.), McGraw Hill, 2008[page needed]
 38. ^ Bartz, Diane (8 March 2012). "Justice Department may sue Apple, publishers on e-books". Reuters. Retrieved 14 March 2012.
 39. ^ Tim Worstall (8 March 2012). "Now the Justice Department Wants to Sue Apple". Forbes. Retrieved 14 March 2012.
 40. ^ Thomas Catan; Jeffrey A. Trachtenberg (9 March 2012). "US Warns Apple, Publishers". Wall Street Journal. Retrieved 14 March 2012.
 41. ^ Chetan Sharma. "Us Wireless Market Q4 2008 And 2008 Update Mar 2009 Chetan Sharma…". slideshare.net.
 42. ^ Contributor, Julie Roginsky, CNBC (18 September 2009). "Roginsky: The Health Insurance Oligopoly". Retrieved 23 March 2018.
 43. ^ Sorkin, Andrew Ross. "As Oil Prices Fall, Airfares Still Stay High". NYTimes.com. New York Times. Retrieved 24 March 2015.
 44. ^ Moskowitz, Dan (19 May 2015). "Costco, Target or Walmart: Which is the Best Bet?". Retrieved 23 March 2018.
 45. ^ "CVS and Walgreens: A Duopoly That's Hard to Ignore". Retrieved 23 March 2018.
 46. ^ Christine Benz (17 October 2018) Index Fund Oligopoly Has Been Good for Consumers, accessed 23 November 2019
 47. ^ Andrea Riqueor (23 November 2019). This chart shows how Vanguard’s explosive growth has ‘taken on a life of its own’ Marketwatch.com, accessed 23 November 2019.

External links