انجمن علمی شورای بین‌المللی علوم (ICSU)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
انجمن علمی شورای بین‌المللی علوم
Logo of ICSU
مخفف (آی‌سی‌اس‌یو ICSU)
تشکیل ۱۹۳۱؛ ۸۷ سال پیش (۱۹۳۱)
نوع سازمان بین‌المللی مردم‌نهاد
دفتر مرکزی پاریس، فرانسه
پرزیدنت
Gordon McBean
وبگاه www.icsu.org
نام پیشین
شورای بین‌المللی اتحادیه‌های علمی
پرونده:International Council for Science.png
     اعضای آکادمی علوم کارائیب      اعضای شرکت‌کننده آکادمی علوم کارائیب در دانشگاه پاسیفیک جنوبی

انجمن علمی شورای بین‌المللی علوم (به انگلیسی: International Council of Scientific Unions ICSU) یک سازمان بین‌المللی است که ویژهٔ همکاری‌های بین‌المللی در زمینه‌های پیشرفت علم برپا شده‌است. این انجمن در سال ۱۹۳۱ میلادی تأسیس شده و اعضای آن ارگان‌های علمی کشورها و انجمن‌های علمی بین‌المللی هستند. بنا به گزارش‌های آماری، این انجمن علمی در سال ۲۰۱۲ میلادی شامل ۱۲۰ گروه عضو علمی چند رشته‌ای ملی کشورها، همکاران و ناظران به نمایندگی از ۱۴۰ کشور و ۳۱ عضو بین‌المللی، تشکیل می‌شده‌است. شورای بین‌المللی علوم خود دارای ۲۲ همکار علمی است. هزینه‌های شورای بین‌المللی علوم بیشتر از محل کمک‌های اعضای آن تأمین می‌شود. دیگر منبع درآمد IUGS در چارچوب قراردادهایش با یونسکو (سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد)، و کمک‌های مالی و دیگر قراردادها با سایر نهادهای سازمان ملل متحد، بنیادها و سازمان‌هاست، که برای حمایت از فعالیت‌های علمی ICSU و نهادهای میان رشته‌ای این نهاد به مصرف می‌رسد.

شورای بین‌المللی علوم یکی از قدیمی‌ترین سازمان‌های غیردولتی در جهان است و نمایشگر تکامل و گسترش دو گروه بینالمللی پیشین، انجمن بین‌المللی آکادمی (IAA؛ ۱۸۹۹ تا ۱۹۱۴ میلادی) و شورای تحقیقات بین‌المللی (IRC؛ ۱۹۱۹ تا ۱۹۳۱ میلادی) است. در سال ۱۹۹۸، کاربران با تغییر نام از شورای بین‌المللی اتحادیه‌های علمی به شورای بین‌المللی علوم؛ به منظور ترکیب بهتر فعالیت‌های فعلی توافق کردند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, ",International Council for Science" Wikipedia, The Free Encyclopedia, https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=International_Union_of_Geological_Sciences&oldid=660596152 (بازبینی ژوئن ۱۲ ۲۰۱۵)