پرش به محتوا

انجمن سلطنتی آسیایی بریتانیای کبیر و ایرلند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
انجمن سلطنتی آسیایی بریتانیای کبیر و ایرلند
Royal Asiatic Society of Great Britain and Ireland
بنیان‌گذاری۵ مارس ۱۸۲۳؛ ۲۰۱ سال پیش (۱۸۲۳-0۵}})
ستادلندن، انگلستان، بریتانیا
محدودهٔ فعالیت
سراسر جهان
وبگاه

انجمن سلطنتی آسیایی بریتانیای کبیر و ایرلند که بیشتر به شکل انجمن سلطنتی آسیایی (RAS) شناخته می‌شود بنابر اساسنامه‌اش که مورخ ۱۱ اوت ۱۸۲۴ است به منظور«پژوهش در موضوعات مرتبط و تشویق به [شناخت] علم، ادب، و هنر آسیا» تشکیل شد. این انجمن از همان آغاز با سخنرانی، ژورنال علمی و دیگر نشریاتش، مانند بستری برای مطالعهٔ فرهنگ و دانش آسیا تا بالاترین رده‌ها عمل کرده‌است. این انجمن، تخصصی‌ترین بدنه‌ای است که در کشور پادشاهی متحد بریتانیا به مطالعات آسیا می‌پردازد. اعضای انجمن به‌طور مرتب انتخاب می‌شوند. این افراد از برجسته‌ترین متخصصان مطالعات آسیا هستند که پژوهش‌های قابل توجهی در اینباره انجام داده‌اند.[۱][۲][۳][۴]

صندوق بودجه برای ترجمه های شرقی[ویرایش]

این صندوق در ابتدا در سال 1828 برای تامین مالی مترجمینی که کتابهای شرقی را به انگلیسی ترجمه میکردند تأسیس شد و در مدت کوتاهی نتایج خود را نشان داد. صندوق به یکی از تعداد زیادی از باشگاه‌های چاپ اشتراکی ویکتوریایی تبدیل شد که ترجمه‌هایی را منتشر می‌کردند، آثار تاریخی را دوباره منتشر می‌کردند یا کتاب‌های اصلی را سفارش می‌دادند که برای انتشار تجاری بسیار تخصصی بودند. اما برخلاف بسیاری از سازمان‌ها که منحل شدند، کار صندوق ترجمه شرقی انجمن سلطنتی آسیایی در قرن بیست و یکم با فهرست ریز فرم «سری‌های جدید» و «سری‌های قدیمی» در دسترس برای تحقیقات علمی است.[۵]

فعالیتهای مرکز[۶][ویرایش]

کتابخانه:[ویرایش]

این کتابخانه شامل کتابها و مجلات در موضوعات مختلف در مورد آسیا می باشد که برای بازدیدکنندگان به اتاق مطالعه آورده می شوند. اعضای انجمن می توانند کتاب های مدرن را امانت بگیرند. از دانشجویان و محققان برای مشاوره در مورد مطالب استقبال می شود.

مجموعه ها:[ویرایش]

این مجموعه ها شامل نسخه های خطی فارسی، عربی، پالی، سانسکریت، مالایی و جاوه ای است. مجموعه‌ای مهم از نقاشی‌ها، چاپ‌ها و طراحی‌های اهدایی سخاوتمندانه توسط همکاران و همچنین عکس‌ها و اسلایدها، نقشه‌ها، اوراق شخصی، مجموعه‌های ویژه و بایگانی‌های سازمانی وجود دارد. اغلب به نمایشگاه ها دادبرای نمایش قرض داده می شود.

انتشارات:[ویرایش]

انجمن دارای یک برنامه انتشار فعال در ارتباط با چندین ناشر از جمله انتشارات دانشگاه ادینبورگ، روتلج کرزن، کتابخانه Gingko، انتشارات دانشگاه ملی سنگاپور، و انتشارات دانشگاه کمبریج است.

مجله:[ویرایش]

مجله انجمن سلطنتی آسیایی از سال 1834 منتشر شده است و چهار بار در سال تولید می شود. شهرت بین المللی دارد و توسط انتشارات دانشگاه کمبریج برای انجمن منتشر میشود.

سخنرانی ها و گردهمایی :[ویرایش]

انجمن یک سلسله سخنرانی ماهانه با طیف گسترده ای از موضوعات را سازماندهی می کند. روزهای گردهمایی و مطالعه هر از گاهی در مناطقی ترتیب داده می شود که منعکس کننده علایق انجمن و همکاران آن باشد.

عضویت:[ویرایش]

انجمن از درخواست های بورسیه از هر کسی که علاقه مند به مطالعات آسیایی است استقبال کرده به آنها امکاناتی همچون بودجه و ارسال مجله و امکان استفاده از منابع و امکانات انجمن ارایه میدهد.

اجاره سالن انجمن :[ویرایش]

محل انجمن برای سخنرانی ها، جلسات و کنفرانس ها برای اجاره در دسترس است.

ریاست[ویرایش]

از سال ۲۰۲۱ میلادی ریاست سازمان با سارا انصاری است[۷]

پانویس[ویرایش]

  1. The Oxford Dictionary of Abbreviations, 2nd edition, Market House Books Ltd and Oxford University Press, 1998, ed. Judy Pearsall, Sara Tulloch et. al., p. 175
  2. Debrett's Peerage and Baronetage 2011, Debrett's Peerage Ltd, p. 26
  3. The International Who's Who of Women 2002, 3rd edition, ed. Elizabeth Sleeman, Europa Publications, p. xi
  4. Who's Who in Malaysia and Singapore, John Victor Morais, 1973, p. 423
  5. "The Royal Asiatic Society of Great Britain and Ireland Report and Accounts for the Year Ending 31 December 2003". Journal of the Royal Asiatic Society. 14 (3): 307–319. 2004. doi:10.1017/S135618630400464X. S2CID 232345152.
  6. نقل از سایت انجمن.
  7. "Governance". Royal Asiatic Society. Archived from the original on 26 November 2020. Retrieved 13 August 2018.

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

شرق شناسی

پیوند به بیرون[ویرایش]