انجمن زبان‌شناسی ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

انجمن زبان‌شناسی ایران (به انگلیسی: Linguistics Society of Iran) یک انجمن علمی در ایران است که به گسترش، پیش‌برد و ارتقای سطح علمی دانش زبانشناسی و توسعه کیفی نیروهای متخصص و نیز بهبود امور آموزشی و پژوهشی در زمینه‌های زبانشناسی نظری و کاربردی می‌پردازد. این انجمن در سال ۱۳۸۱ تأسیس شد و ریاست آن هم‌اکنون بر عهده بلقیس روشن است. نشریه رسمی این انجمن «زبان و زبان‌شناسی» نام دارد که به صورت دوفصل‌نامه منتشر می‌شود و دارای درجه علمی-پژوهشی است. همچنین کنفرانس‌های بسیاری توسط این انجمن برگزار می‌شود.

رئیسان[ویرایش]

نشریه زبان و زبان‌شناسی[ویرایش]

زبان و زبان‌شناسی نام نشریه علمی انجمن زبان‌شناسی ایران است که به چاپ پژوهش‌های علمی در زمینه زبان‌شناسی می‌پردازد. سردبیری این مجله را یحیی مدرسی بر عهده دارد. پیش از او، سید علی میرعمادی سردبیر آن بود. این مجله از سال ۱۳۸۲ منتشر می‌شود و دارای درجه علمی-پژوهشی است[۱].

جایزه محمد مقدم[ویرایش]

این جایزه که به احترام محمد مقدم نام‌گذاری شده‌است، به رساله‌های برگزیده در حوزه زبان‌شناسی اهدا می‌شود. اولین دوره جایزه در سال ۱۳۹۴ اهدا شد.

دوره برگزیده شایسته تقدیر
اول (۱۳۹۴) نفر اول: شادی داوری از دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات
نفر دوم: فاطمه بهرامی از دانشگاه اصفهان
نفر سوم: لیلا عرفانیان قنسولی از دانشگاه فردوسی مشهد
نداشت[۲]
دوم (۱۳۹۶) مهدی فتاحی از دانشگاه تهران
عنوان رساله: واج‌شناسی فعل در کردی: تحلیلی در نظریه بهینگی
به‌راهنمایی محمود بی‌جن‌خان
معصومه حاجی‌زاده از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
عنوان رساله: دگردیسی زبان علمی فارسی: انتقال شفاف اطلاعات
به‌راهنمایی یحیی مدرسی[۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "زبان و زبان‌شناسی". lsi-linguistics.ihcs.ac.ir. Retrieved 2020-10-12.
  2. «برگزاری نخستین دورهٔ جایزهٔ دکتر محمد مقدم». انجمن زبان‌شناسی ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ ژوئن ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۹ ژوئن ۲۰۱۸.
  3. «گزارش سومین همایش ملی زبان‌شناسی حقوقی: تحلیل گفتمان حقوقی». انجمن زبان‌شناسی ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ ژوئن ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۹ ژوئن ۲۰۱۸.

پیوند به بیرون[ویرایش]