انجمن جهانی زیرساخت‌های حمل‌ونقل آبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
انجمن جهانی زیرساخت‌های حمل و نقل آبی
LOGO PIANC.jpg
نماد پیانک
نام پیشینAIPCN
بنیان‌گذاری۲۵ مه ۱۸۸۵
گونهانجمن مهندسی
ستادبروکسل، بلژیک Flag of Belgium.svg
محدودهٔ فعالیت
بین‌المللی
کارمندان
۵
نام پیشین
AIPCN

انجمن جهانی زیرساخت‌های حمل و نقل آبی (به انگلیسی: The World Association for Waterborne Transport Infrastructure) یا به اختصار پیانک (به انگلیسی: PIANC) یک سازمان بین‌المللی است که در سال ۱۸۸۵[۱] میلادی تأسیس و مسئول طرح عناوین و مشاوره جهت استانداردها در زمینه ترافیک آبراه‌های قابل کشتیرانی، کانال‌ها، رودخانه‌ها و بندرگاه‌ها است. مرکز اصلی این انجمن در شهر بروکسل و در دفاتری که توسط دولت فلاندرز بلژیک مهیا گردیده واقع شده‌است. این انجمن تا سال ۱۹۲۱ با نام Association Internationale Permanente Des Congres De Navigation )AIPCN) شناخته می‌شدوبعدها
Permanent International Association of Navigation Congresses)PIANC) نام گرفت. این انجمن با نام انجمن بین‌المللی ناوبری نیز شناخته می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

در ۲۵ می سال ۱۸۸۵ اولین همایش ناوبری رودخانه‌ای در بروکسل برگزار و بدینوسیله فرصتی جدید برای بحث و مذاکره بین‌المللی حول مسائل ومشکلات در زمینه ناوبری رودخانه‌ای فراهم آمد. بعد ازگذشت چند سال، همایش ناوبری رودخانه‌ای و همایش ناوبری اقیانوس با یکدیگر ادغام شدند و همایش بین‌المللی ناوبری به وجود آمد.

در همایشی که در سال ۱۹۰۰ در پاریس برگزار شد، یک کمیسیون دائمی بین‌المللی برای همایش‌های ناوبری راه اندازی شد. دو سال بعد، با تصویب اساسنامه، پیانک به رسمیت شناخته شد. اکنون همایش‌ها هر چهار سال یکبار در سرتاسر نقاط جهان برگزار می‌شوند.

در سال ۱۹۲۶ تصمیمی مبنی بر انتشار یک خبرنامه به صورت هر شش ماه یکبار جهت افزایش ارتباط بین اعضا گرفته شد. انتشار این خبرنامه همچنان ادامه دارد ولی اکنون به صورت مجله الکترونیکی منتشر می‌شود.

در سال ۱۹۷۹ در این انجمن تصمیم حائز اهمیتی مبنی بر تأسیس کمیسیون‌های دائمی تخصصی و کارگروه‌ها زیر نظر کمیسیون‌های تخصصی گرفته شد. اولین گزارش کارگروه در سال ۱۹۸۳ منتشر شد و در پی آن بیش از صد گزارش دیگر نیز منتشر شدند.

در طی سال‌ها پیانک به صورت قابل ملاحظه‌ای از یک انجمن سازماندهی کنفرانس‌های چهار ساله تا انجمن تنظیم‌کننده استانداردهای تخصصی و چاپ گزارش‌ها با رده بنده بالا تغییر کرده‌است.

کنگره پیانک در دوسلدورف، سال ۱۹۰۲
جلد خبرنامه پیانک، ژانویه ۱۹۲۶
دیدار اعضا کنگره با پاپ پیوس دوازدهم در همایش پیانک، سال ۱۹۵۳
افتتاح کنگره پیانک در ژاپن توسط ولیعهد ناروهیتو، سال ۱۹۹۰

بنیان‌گذاری[ویرایش]

انجمن پیانک متشکل از اعضاء واجد شرایط[۲]، افتخاری و علاقه‌مند است که ممکن است افراد حقیقی یا حقوقی باشند. اعضاء واجد شرایط انجمن که دارای حق رأی در مجمع عمومی هستند عبارت اند از:

 • دولت‌های ملی
 • حاکمیت‌های منطقه‌ای یک دولت ملی
 • بخش‌های ملی یا بدنه‌های ملی کشورهایی که دولت هایشان دیگر عضو واجد شرایط نیستند. این بخش‌ها یا بدنه‌های ملی بعد از تائید عضویتشان توسط مجمع عمومی از حق و وظایف یکسان با اعضاء دولتی برخوردار می‌شوند.
 • سازمان‌های بین دولتی

پیانک توسط یک رئیس، یک دبیرکل و چندین نائب رئیس که نمایندگی مناطق اصلی دنیا را بر عهده دارند اداره و هدایت می‌شود.

کمیسیون‌ها[ویرایش]

فعالیت‌های اصلی پیانک عبارت اند از:

 • برپایی و مدیریت کارگروه‌های متخصصین بین‌المللی جهت آماده‌سازی گزارش‌های تخصصی[۳] و دستورالعمل‌ها در زمینهٔ طراحی زیر ساخت‌های ترابری آبی
 • ساخت و ساز و مدیریت
 • سازماندهی همایش‌ها و رویدادها در سطح بین‌المللی
 • تقدیر از برترین‌ها در زمینه‌های مورد توجه پیانک

به منظور انجام این فعالیت‌ها، پیانک دارای کمیسیون‌های تخصصی متشکل از متخصصین بین‌المللی است، این کمیسیون‌ها عبارت اند از:

 • کمیسیون ناوبری رودخانه‌ای[۴]
 • کمیسسون محیط زیست[۵]
 • کمیسیون ناوبری دریایی[۶]
 • کمیسیون ناوبری تفریحی[۷]

دیگر کمیسیون‌های راهبردی پیانک عبارت اند از:

 • کمیسیون همکاری بین‌المللی[۸]
 • کمیسیون مالی[۹]
 • کمیسیون ارتقا[۱۰]
 • کمیسیون متخصصین جوان[۱۱]

نظارت بر تمامی کمیسیون‌ها بر عهدهٔ کمیتهٔ اجرایی[۱۲] است.

کمیسیون ناوبری رودخانه‌ای[ویرایش]

کمیسیون ناوبری رودخانه‌ای با همکاری کمیسیون ناوبری دریایی، کمیسیون ناوبری تفریحی و کمیسیون محیط زیست عهده‌دار فعالیت‌های پیانک در زمینهٔ آبراه‌های داخلی است. کمیسیون ناوبری رودخانه‌ای به منظور دستیابی به اهداف راهبردی پیانک در صدد پیوستن به دیگر کمیسیون‌ها و سازمان‌های بین‌المللی است.

کمیسیون محیط زیست[ویرایش]

کمیسیون محیط زیست عهده‌دار مسائل و موضوعات زیست‌محیطی خیلی خاص، گسترده، و مورد توجه پیانک بوده و نمایندگی پیانک را در سازمان‌های بین‌المللی در رابطه با مسائلی نظیر کنوانسیون لندن، OSPAR، WODA، و EU بر عهده دارد.

لازم به ذکر است که تأثیرات زیست‌محیطی در محل‌های خاص، که بواسطهٔ فعالیت‌های ناوبری رودخانه‌ای و دریایی ایجاد شده‌اند، به‌طور یکسان با همکاری دو کمیسیون ناوبری رودخانه‌ای و ناوبری دریایی مورد رسیدگی قرار می‌گیرند. به‌علاوه، کمیسیون محیط زیست مسئول موضوع‌های عمومی و گستردهٔ زیست‌محیطی است که به گونه‌ای با حیطه فعالیت‌های پیانک تداخل دارد.

کمیسیون محیط زیست درصدد پیوستن به دیگر بخش‌های مرتبط با ناوبری است و دارای ارتباطهایی با گروه‌های غیررسمی در زمینهٔ مسائل زیست‌محیطی و نیازهای آموزشی است. این کمیسیون همچنین تلاش‌هایی را در جهت افزایش عضویت متخصصین محیط زیست در پیانک آغاز کرده‌است.

کمیسیون ناوبری دریایی[ویرایش]

کمیسیون ناوبری دریایی عهده‌دار مسائلی در زمینهٔ بندرگاه‌ها و مسیرهای دریایی است. به هنگامی که این مسائل دارای چشم‌اندازی گسترده‌تر باشند، به عنوان مثال زمانی که تأثیرات زیست‌محیطی یا رودخانه‌ای مد نظر باشد، کمیسیون ناوبری دریایی با دیگر کمیسیون‌ها همکاری می‌نماید. این کمیسیون همچنین با دیگر سازمان‌های بین‌المللی نظیر IMO، IAPH، WODA و غیره در ارتباط است و با آن‌ها همکاری متقابل دارد.

کمیسسیون ناوبری تفریحی[ویرایش]

کمیسیون ناوبری تفریحی به منظور پرداختن به جنبه‌های مرتبط با ورزش و ناوبری تفریحی، در جهت توسعه پشتیبانی برای این نوع ناوبری و تسهیل تعامل با دیگر انواع ناوبری (تجاری و ماهیگیری) تأسیس شده‌است.

این کمیسیون همکاری تنگاتنگی با دیگر سازمان‌ها مانند شورای بین‌المللی انجمن‌های صنایع دریایی[۱۳]دارد. این کمیسیون توسط ۱۵ متخصص از تمام قاره‌ها تشکیل شده و کارگروه‌های متخصصین را جهت آماده‌سازی گزارش‌های تخصصی و دستور العمل‌ها مدیریت و هدایت می‌کند. هر ساله کمیسیون جایزهٔ Jack Nichol را به برترین طراحی اسکله پیانک اعطا می‌کند. این کمیسیون همچنین برنامهٔ آموزشی طراحی اسکله پیانک[۱۴] را با هدف سازماندهی دوره‌های خاص برای طراحان اسکله آغاز کرده‌است.

طبقه‌بندی قایق‌های تفریحی[ویرایش]

طبقه‌بندی اندازه قایقها که عبارت اند ازRD , RC, RB, RA برای قایق‌های تفریحی که در دستهٔ ابعاد CEMT قرار داشتند طراحی شدند[۱۵]. طرح پیشنهادی افزایش طبقه‌بندی‌های CEMT توسط کمیسسیون اقتصادی سازمان ملل متحد در اروپا(UNECE)به عنوان مصوبهٔ شمارهٔ ۵۲ به تصویب رسید.[۱۶][۱۷]

جوایز[ویرایش]

پیانک از طریق کمیسیون‌های تخصصی تعدادی جوایز بین‌المللی را مدیریت و اعطاء می‌کند. این جوایز که قوانین و مقررات خاص خود را دارند به ترتیب زیر می‌باشند:

 • PIANC De Paepe-Willems Award
 • PIANC Marina Excellence Design "Jack Nichol" Award(MEDA)
 • PIANC YP Award
 • PIANC Working With Nature Award

همایش جهانی[ویرایش]

پیانک هر چهار سال یکبار همایش جهانی را در مناطق مختلف جهان سازماندهی و برگزار می‌کند. دیگر رویدادهای دوره‌ای این انجمن عبارت اند از:

 • Smart Rivers که بر زیر ساخت‌های ناوبری رودخانه‌ای متمرکز است و هر دو سال یکبار برگزار می‌شود.
 • همایش‌های COPEDEC که در کشورهای در حال توسعه و هر چهار سال یکبار برگزار می‌شوند.
 • The Mediterranean Days of Coastal and Port Engineering که بر منطقهٔ خاورمیانه تمرکز دارد و به صورت سالیانه برگزار می‌شود.
پیانک ایران

پیانک-ایران[ویرایش]

دبیرخانه دائمی همایش بین‌المللی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی[۱۸]از سال ۲۰۱۰ به‌طور رسمی به عنوان عضو واجد شرایط انجمن جهانی زیر ساخت‌های حمل و نقل آبی انتخاب و به عنوان اولین عضو انجمن درخاورمیانه شروع به کار نموده‌است. پس از حضور دبیرکل انجمن پیانک در دوره‌های هشتم و نهم همایش و مشاهده دستاوردها، تجربیات و نوآوری‌های علمی و اجرائی متخصصین داخلی در عرصه علوم دریایی، بخش ملی انجمن در کشور ایران به عنوان پل ارتباطی اعضاء ایرانی تأسیس و فعالیت خود را آغاز نمود.[نیازمند منبع]

در حال حاضر ایران در چهار کمیسیون ناوبری دریایی، محیط زیست، متخصصین جوان و همکاری دارای نماینده است.[نیازمند منبع]

از ابتدای همکاری ایران باانجمن جهانی زیر ساخت‌های حمل و نقل آبی حق رأی بخش ملی کشور به سبب همکاری و تعامل صمیمانه از یک رأی به سه رأی افزایش یافته‌است.[نیازمند منبع]

پانویس[ویرایش]

 1. Pepper, Chrissie (25 May 2007). "Joint response of the Institution of Civil Engineers and PIANC to the Department for the Environment, Food and Rural Affairs Hydromorphology consultation" (letter). Institution of Civil Engineers. Retrieved 11 July 2012.
 2. "Procedure for Qualifying Membership Application". PIANC website. PIANC. Archived from the original on 5 October 2013. Retrieved 3 October 2013.
 3. "Browse Technical reports". PIANC website. PIANC. Archived from the original on 4 October 2013. Retrieved 3 October 2013.
 4. InCom
 5. EnviCom
 6. MarCom
 7. RecCom
 8. CoCom
 9. FinCom
 10. ProCom
 11. YpCom
 12. ExCom
 13. ICOMIA
 14. MDTP
 15. RecCom Working Group 8 (2000) (in English). Standards for the Use of Inland Waterways by Recreational Craft (Report). PIANC. p. 30–32. ISBN 2-87223-115-3. http://books.google.co.uk/books?id=x2ttr-W4Xp8C. Retrieved 11 July 2012.
 16. Edwards-May, David (3 July 2007). Classification of Recreational waterways (Report). Lille: Stichting Recreatietoervaart Nederland. http://www.crosscut-nwe.eu/fileadmin/user_upload/meetings/presentations/Crosscut_Lille_27Jun07_-_11-Lamsweerde.pdf. Retrieved 11 July 2012.[پیوند مرده]
 17. Working Party on Inland Water Transport (19 November 2004). "Resolution No.52" (PDF). European Recreational Inland Navigation Network. Geneva: Economic Commission for Europe Inland Transport Committee.
 18. ICOPMAS

پیوند به بیرون[ویرایش]