انجمن برخط

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

انجمن برخط (انگلیسی: Online community) که با نام‌هایی چون انجمن اینترنتی (انگلیسی: internet community) و انجمن تحت وب (انگلیسی:web community) نیز شناخته می‌شود گونه‌ای اجتماع است که اعضای آن به واسطه اینترنت همدیگر را شناخته و باهم وارد تعامل می‌شوند. برای بسیاری از افراد انجمن‌های اینترنتی مانند خانه خودشان می‌باشد و اعضای خانواده‌شان نیز دوستان نامرئی (اینترنتی) شان هستند.[۱] افرادی که مایل به عضویت در یک انجمن آنلاین هستند، معمولاً باید از طریق یک وبگاه خاص عضو شوند و از این طریق به مطالب یا پیوندهای خاصی دسترسی پیدا می‌کنند.[۲]یک انجمن آنلاین می‌تواند به عنوان یک سیستم اطلاعاتی عمل کند که در آن اعضا می‌توانند متن‌هایشان را منتشر نمایند، در مورد موضوعات مختلف به مباحثه بپردازند و اظهارنظر کنند، به یکدیگر مشاوره دهند یا با هم همکاری کنند. عموماً افراد به واسطه اتاق‌های گفتگو، شبکه‌های اجتمای و تالارهای گفتگو و میلینگ‌لیست‌ها از این خدمات و اجتماعات بهره‌می‌برند. افزایش محبوبیت وبگاهای نسل ۲ ارتباطات آنی توانایی ارتباط با دیگران و تولید انواع مختلف اطلاعات برای معاوضه را تسهیل کرده‌است.[۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Rheingold, H (2001). The virtual community: Homesteading on the electronic frontier. New York, NY: HarperPerennial.
  2. Gary William Flake; Steve Lawrence; C. Lee Giles (2002). "Efficient Identification of Web Communities" (PDF). p. 1. Retrieved 17 October 2014.
  3. S. Alonso; I.J. Perez; F.J. Cabreizo; E. Herrera-Viedma (January 2013). "A linguistic consensus model for Web 2.0 communities". Applied Soft Computing. 13: 149–157. doi:10.1016/j.asoc.2012.08.009.