پرش به محتوا

انتفاضه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

انتفاضه یک جنبش گسترده در مقابل حکومت حاکم و یا نیروی متخاصم است.[۱] انتفاضه به رویدادهای گوناگونی در نقاط مختلف جهان عرب گفته می‌شود اما معمولا به اقدامات عدالتخواهانه و حق طلبانه از جمله حماسه ۱۵ مهر(۷ اکتبر) مردم غزه علیه متجاوزان و جنایتکاران غاصب اسراییلی و سایر عملیات‌های استشهاد طلبانه و جنگ علیه نظامیان اسرائیلی توسط فلسطینی‌ها اشاره می‌کند. انتفاضه در فارسی به معنی خیزش نیز ترجمه شده‌است.

انتفاضه از جمله ممکن است به این وقایع تاریخی اشاره کرده‌باشد[۲]:

  • انتفاضه اول: اقدامات مردم فلسطین در برابر رژیم غاصب اسرائیل که در سال ۱۹۸۷ میلادی آغاز شد، در سال ۱۹۹۱ درگیری‌ها روبه کاهش نهاد که نهایتاً قرارداد اسلو در سال ۱۹۹۳ به این انتفاضه پایان داد.
  • خیزش شعبانیه: به قیام مردم عراق در سال ۱۹۹۱ میلادی علیه رژیم بعث عراق که سرتاسر کشور از شمال تا جنوب را دربرگرفت.
  • انتفاضه نفق: در سال ۱۹۹۶ میلادی آغاز شد، دلیل اسم‌گذاری به نفق (تونل) این است که رژیم غاصب اسراییل تونل‌هایی در نزدیکی مسجدالاقصی حفر کرده بود که یکی از دلایل شروع جنگ علاوه‌ بر فعالیت‌های اسکان دهی متجاوزان اسرائیل به‌وسیلهٔ رژیم غاصب در منطقهٔ جبل ابوغنیم بوده‌است.
  • انتفاضه دوم (اقصی): انتفاضه مردم فلسطین که در سال ۲۰۰۰ میلادی در واکنش به سفر اریل شارون، نخست‌وزیر وقت اسرائیل ، ملقب به قاتل صبرا و شتیلا ، به مسجد الاقصی آغاز و حدود پنج سال به طول انجامید. در این رویداد که شامل اقداماتی از جمله حملات و هدف قرار دادن نظامیان اسرائیلی می‌ باشد، حدود ۱۰۰۰ اسرائیلی به هلاکت رسیدند.
  • نا آرامی های ۲۰۱۴ بیت المقدس: مجموعه ای از فعالیتهای عدالتخواهانه در سال ۲۰۱۴ میلادی در بیت المقدس که گهگاه به عنوان "انتفاضه" خوانده می‌شود.
  • تعارض اسرائیل - فلسطین ۲۰۱۵: افزایش تنشها بین رژیم ،غاصبگر اسرائیل و فلسطین در سال ۲۰۱۵ میلادی که گهگاه "انتفاضه قدس" نامیده می‌شود.

منابع[ویرایش]

  1. Ute Meinel, Die Intifada im Ölscheichtum Bahrain: Hintergründe des Aufbegehrens von 1994-1998, LIT Verlag Münster, 2003 p.10: 'Der Begriff der Intifada, der die Vorstellung eines legitimen Ausbebegehrens gegen Unterdrückung enthält, ist gegenwärtig ein Schlüsselbegriff in der arabischen Welt, von dem eine grosse emotionale Anziehungskraft ausgeht.'
  2. "Intifada". Wikipedia (به انگلیسی). 2021-05-17.