انتخابات ریاست‌جمهوری ایران (۱۴۰۴)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

انتخابات ریاست‌جمهوری ایران ۱۴۰۴چهاردهمین دورهٔ انتخابات ریاست‌جمهوری ایران است که هر چهارسال برگزار می‌شوند[۱] رئیس‌جمهور فعلی ابراهیم رئیسی واجد شرایط برای شرکت در انتخابات است. انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ۱۴۰۴ برگزار می‌شود.


انتخابات چهاردهمین دورهٔ ریاست‌جمهوری ایران
ایران
→ ۱۴۰٠
خرداد ۱۴۰۴
۱۴۰۸ ←

سامانه انتخاباتی[ویرایش]

طبق قانون اساسی، رئیس‌جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی با این شرایط با رأی مردم انتخاب شود: ایرانی‌الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور (شیعه).[۲]احراز این شرایط مطابق قانون اساسی بر عهدهٔ شورای نگهبان است[۳]

شورای نگهبان بر اساس سیاست‌های کلی انتخابات (مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام که در سال ۱۳۹۵ به تأیید سید علی خامنه‌ای رهبر ایران رسیده) موظف به تعریف وا اعلام معیارها و شرایط «رجل سیاسی مذهبی» و «مدیر و مدبر بودن» گردیده‌بود که پس از بررسی شرایط مذکور را در ۲ دی ۱۳۹۶ تصویب کرد[۴]

هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری زیرنظر شورای نگهبان، صلاحیت داوطلبان را بررسی می‌نماید.شورای نگهبان علل رد صلاحیت هر یک از نامزدها را به‌صورت عمومی اعلام نمی‌کند، اما به‌گفته اعضای این شورا، این دلایل در صورت تمایل به خود نامزدان ردصلاحیت‌شده توضیح داده می‌شود.

تاکنون هیچ زنی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری تأیید صلاحیت نشده‌است.[۵]

نابر مصوبهٔ مجلس شورای اسلامی، از سال ۱۳۸۵ حداقل سن برای شرکت در تمامی انتخابات‌ها، ۱۸ سال تمام است[۶]

روند برگزاری[ویرایش]

ثبت‌نام اولیه[ویرایش]

داوطلبان ریاست‌جمهوری یا نمایندگان تام‌الاختیار آن‌ها که کتباً معرفی شده بودند باید ظرف پنج روز از تاریخ انتشار دستور آغاز انتخابات به وزارت کشور مراجعه نموده و ثبت‌نام می‌کردند.

تأیید صلاحیت و معرفی نامزدها[ویرایش]

نظارت بر تأیید صلاحیت داوطلبان و انتخابات به عهدهٔ شورای نگهبان است. شورای نگهبان ۵ روزفرصت دارد تا صلاحیت نامزدان را برسی کند. در صورت لزوم شورای نگهبان میتواند ۵روز دیگر ان را تمدید کند.

رأی‌گیری و اعلام نتیجه[ویرایش]

أی‌گیری بنابر قانون جمهوری اسلامی ایران در یک روز جمعه برگزار شد و نامزدی که اکثریت مطلق آرا را کسب کند به‌عنوان رئیس‌جمهور برگزیده می‌شود. چنانچه در مرحلهٔ نخست برای هیچ‌یک از داوطلبان اکثریت مطلق حاصل نگردد، انتخابات دو مرحله‌ای می‌شد. دو نامزدی که بیشترین آرا را در مرحلهٔ نخست داشته‌اند در انتخابات مرحلهٔ دوم شرکت می‌کنند. انتخابات مرحلهٔ دوم در جمعه هفته بعد انجام می‌گرفت.[۷]

نامزدان[ویرایش]

نامزدان احتمالی[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «مرکز پژوهشها - قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی». rc.majlis.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۰۷.
  2. اصل ۱۱۵ قانون‌اساسی جمهوری اسلامی ایران (۱۳۶۸)
  3. بند ۹ اصل ۱۱۰ قانون‌اساسی جمهوری اسلامی ایران
  4. «ابلاغ سیاست‌های کلی «انتخابات»». web.archive.org. ۲۰۲۱-۰۵-۱۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۰۷.
  5. «First female candidate registered for Iranian presidential elections - Trend.Az». web.archive.org. ۲۰۱۳-۰۶-۰۷. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۰۷.
  6. «قانون اصلاح بند(2) ماده(27) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و بند(2) ماده(36) قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران | بانک قوانین | بانک قوانین». web.archive.org. ۲۰۲۱-۰۴-۲۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۰۷.
  7. «مروری گذرا بر نظام انتخاباتی ایران - ایرنا». web.archive.org. ۲۰۲۰-۰۲-۲۳. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۰۷.
  8. https://www.fekrshahr.ir/node/105284
  9. «عارف کاندیدای ۱۴۰۴ می‌شود؟». اعتمادآنلاین. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۰۷.