پرش به محتوا

امیل لحود

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
امیل لحود
امیل لحود
پانزدهمین رئیس‌جمهور لبنان
دوره مسئولیت
۲۴ نوامبر ۱۹۹۸ – ۲۳ نوامبر ۲۰۰۷
پس ازالیاس هراوی
پیش ازمیشل سلیمان
رئیس کل قوا
دوره مسئولیت
۱۹۸۹ – ۱۹۹۸
پیش ازمیشل سلیمان
اطلاعات شخصی
زاده۱۲ ژانویهٔ ۱۹۳۶ ‏(۸۸ سال)
شهرک بعبدات،
ملیت لبنان
همسر(ان)آندره آندونی
فرزندانکارین، امیل، رالف
پیشهنظامی، سیاستمدار
خدمات نظامی
خدمت/شاخهارتش لبنان
درجهژنرال
فرماندهفرماندهی اولین ناوگان (۱۹۶۸)
ریاست دفتر نظامی وزارت دفاع لبنان (۱۹۸۳–۱۹۷۰)
جنگ‌ها/عملیات‌جنگ داخلی لبنان
والدین: ژنرال جمیل لحود

امیل لحود (به عربی: اميل لحود) پانزدهمین رئیس‌جمهور لبنان است. او از ۲۴ نوامبر ۱۹۹۸ تا ۲۳ نوامبر ۲۰۰۷ ریاست جمهوری لبنان را بر عهده داشت.

زندگی[ویرایش]

او در ۱۲ ژانویه ۱۹۳۶ در شهرک بعبدات به دنیا آمد. او فرزند ژنرال جمیل لحود است که در ایجاد ارتش لبنان و تلاشهای این کشور در راستای کسب استقلال نقش بسزایی داشت.

در سال ۱۹۶۸ او فرماندهی اولین ناوگان را برعهده گرفت، و از سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۳ که در مقام ریاست دفتر نظامی وزارت دفاع لبنان قرار داشت در سمت‌های مختلفی از ارتش فعالیت می‌کرد. همچنین او در مقام رئیس کل قوا از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۸ ارتش کشور را که در اثر جنگ داخلی ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ تضعیف شده بود بازسازی کرد.

ریاست‌جمهوری[ویرایش]

او در ۲۴ نوامبر ۱۹۹۸ (میلادی) عنوان چهاردهمین رئیس‌جمهور لبنان انتخاب شد. گرچه دوره ریاست جمهوری او باید در دسامبر ۲۰۰۴ پایان می‌یافت، اما پارلمان لبنان پس از تصویب لایحه‌ای در سپتامبر ۲۰۰۴ (میلادی) دوره ریاست جمهوری او را برای مدت ۳ سال دیگر تا ۲۰۰۷ (میلادی) تمدید کرد.

دوره ریاست جمهوری امیل لحود در ۲۴ نوامبر ۲۰۰۷ به پایان رسید و او قبل از ترک کاخ ریاست جمهوری طی پیامی با اعلام حالت فوق‌العاده در لبنان، کنترل امنیتی کشور را به ارتش واگذار کرد.

زندگی خانوادگی[ویرایش]

او با آندره آندونی ازدواج کرد که حاصل آن سه فرزند بود. کارین یکی از فرزندان او با وزیر دفاع لبنان، الیاس مر، ازدواج کرد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]