امیر عالم‌خان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو


امیر عالم‌خان منغیت[۱]
امیر عالم‌خان در سال ۱۹۱۱
ترتیب آخرین امیر بخارا
زمان حکومت ۱۹۱۰ تا ۱۹۲۰
شاه پیشین عبدالاحمد خان
شاه بعدی -
دودمان منغتیه از قبایل مغل
زادروز ۳ ژانویه ۱۸۸۰
درگذشت ۲۸ آوریل ۱۹۴۴
زادگاه بخارا Flag of the Emirate of Bukhara.svg امارت بخارا
محل فوت کابل  افغانستان
همسر
آرامگاه کابل

میر محمد امیر عالم‌خان منغیت (۱۹۴۴–۱۸۸۰)، آخرین امیر بخارا، که پیش از چیرگی کامل حکومت اتحاد جماهیر شوروی بر ماوراءالنهر، حکمرانی داشت. دلیل عالم خوانده شدن این امیر، درس خواندنش در دانشگاه استراسبورگ و تحصیل کرده بودنش عنوان شده‌است.

با وجودی که از سال ۱۸۷۳ خانات بخارا تحت‌الحمایه امپراتوری روسیه قرار گرفته بود، امیر در اداره امور داخلی آزادی عمل داشت و نظام سلطنت مطلقه برقرار بود.

روز ۲ سپتامبر ۱۹۲۰ میلادی نیروهای ارتش سرخ شوروی به فرماندهی ژنرال میخائیل فرونزه به بخارا حمله کردند. پس از چهار روز نبرد ارک امیر ویران شد و پرچم سرخ برفراز مناره کلیان به اهتزاز درآمد. امیر ناچار به دوشنبه و از آنجا به کابل رفت و در همان‌جا درگذشت. او را در گورستان شهدای صالحین به خاک سپردند؛ ولی نوه امیر عالم خان از غلط بودن این موضوع آگاهی می‌دهد و می‌گوید که امیر از راه کولاب و کابل به مشهد آمد و با نام خانوادگی غفاریان تربتی مجاور شناسنامه ایرانی گرفت و تا پایان زندگی در مشهد ماند و در همین شهر هم به خاک سپرده شد.[نیازمند منبع] نسرین غفاریان دلیل برگزیدن پسوند تربتی مجاور را زندگی در مجاورت تربت علی بن موسی عنوان می‌کند.

امیر در سال‌های پناهندگی در افغانستان علاوه بر ارتباط با باسماچیان و رهبری صوری آن‌ها، خاطرات خود را به نام تاریخ حزن‌الملل بخارا به زبان فارسی نشر کرد که با کوشش محمد اکبر عشیق کابلی در سال ۱۹۹۰ در پیشاور به چاپ رسید.

امیر عالم‌خان تا پایان عمر خود امید بازیافتن تاج و تختش را رها نکرد و در غربت چشم از جهان بربست.[۱] امیر عالم‌خان آخرین نوادهٔ مستقیم چنگیز خان بود که به سلطنت رسید و با برکناریش دودمان مغول خاتمه یافت.[۲][۳]

روزنامهٔ فارسی‌زبان بخارای شریف در زمان زمامداری وی تعطیل شد.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ سرگذشت آخرین امیر بخارا، بی‌بی‌سی فارسی
  2. Cope, T.. On the Trail of Genghis Khan: An Epic Journey Through the Land of the Nomads. Bloomsbury Publishing, 2013. 466. ISBN ‎978-1-4088-3988-1. Retrieved 2018-04-15. 
  3. “The Last Khan”. Our Russia. 2016-03-08. Retrieved 2018-04-15.