پرش به محتوا

امیرنشین جبل شمر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Emirate of Jabal Shammar

إِمَارَة جَبَل شَمَّر
Nejd
۱۸۳۶–۱۹۲۱
[[پرونده:‏
|125px|حاشیه|پرچم Nejd]]
Jabal Shammar at its greatest extent in 1891
پایتختحائل (شهر)
زبان(های) رایجزبان عربی
دین(ها)
سنی
نام(های) اهلیتمردم عرب
حکومتامارت
Emir 
• 1836–1848 (first)
عبدالله بن رشید
• 1921 (last)
Muhammad bin Talāl
تاریخ 
• bin Rashīd coup
۱۸۳۶
2 November ۱۹۲۱
واحد پولShammar Riyal
پیشین
پسین
امیرنشین نجد
امیرنشین ریاض
سلطان نشین نجد
پادشاهی حجاز
امروز بخشی ازعربستان سعودی
اردن
عراق

امارت جبل شمر (به عربی: إمارة جبل شمر) یا امارت حائل دولتی بود که از میانه‌های سدهٔ نوزدهم میلادی تا سال ۱۹۲۱ بر نجد عربستان چیره‌بود. این دولت با نظام پادشاهی و از سوی دودمان آل رشید اداره می‌شد و پایتختش شهر حائل بود. قلمرو این دولت بخش‌هایی از کشورهای کنونی عربستان سعودی، عراق و اردن را دربرمی‌گرفت.

تأسیس این امارت به ۱۸۳۶ میلادی بازمی‌گردد. بیشتر تاریخ این دولت به جنگ با آل سعود بر سر کنترل بر نجد گذشت. در ۱۸۹۱ میلادی آل رشید با شکست دادن آل سعود در نبرد الملیداء آنان را از ریاض بیرون راندند. این رویداد سبب برافتادن دومین دولت آل سعود -معروف به امارت نجد- و الحاق قلمروشان در جبل شمر شد. آنان همچنین پیوندهایی با عثمانی داشتند.

در ۱۹۰۲ میلادی ملک عبدالعزیز سعودی، ریاض را گشود و دست به یک رشته لشکرکشی‌ها بر فتح سراسر عربستان زد. در این زدوخوردها میان آل رشید و آل سعود، آل رشید شکست خوردند و امیر آنان عبدالعزیز بن متعب کشته شد. در این زمان -که بحبوحهٔ جنگ جهانی اول بود- آل سعود با اتحاد با امپراتوری بریتانیا قدرت بیشتری به دست آوردند. سرانجام در ۱۹۲۱ میلادی، آل سعود کار امارت جبل شمر را یکسره ساختند.

منابع

[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Emirate of Jabal Shammar," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Emirate_of_Jabal_Shammar&oldid=592814998 (accessed February 17, 2014).