امیراصلان افشار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
امیراصلان افشار
امیراصلان افشار.jpg
سفیر ایران در آلمان غربی
دوره مسئولیت
مرداد ۱۳۵۲ – تیر ۱۳۵۶
پس ازحسینعلی لقمان ادهم
پیش ازهوشنگ امیرمکری
سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار ایران در ایالات متحده آمریکا
دوره مسئولیت
مهر ۱۳۴۸ – اسفند ۱۳۵۱
پس ازهوشنگ انصاری
پیش ازاردشیر زاهدی
سفیر ایران در اتریش
دوره مسئولیت
مرداد ۱۳۴۶ – مهر ۱۳۴۸
پس ازاحمد اخضر
پیش ازاسماعیل فربود
نمایندهٔ دوره نوزدهم مجلس شورای ملی
دوره مسئولیت
۱۰ خرداد ۱۳۳۵ – ۲۹ خرداد ۱۳۳۹
حوزه انتخاباتیمراغه
اطلاعات شخصی
زاده۳۰ آبان ۱۲۹۸
تهران، ایران
درگذشته۳۰ بهمن ۱۳۹۹ (۱۰۱ سال)
نیس، فرانسه
همسر(ان)کامیلا ساعد
فرزندان۲
والدینجان‌محمدخان امیرمسعود
امیربانو (طلعت‌الملوک)
پیشهسیاستمدار، دیپلمات

امیراصلان افشار (متولد ۳۰ آبان ۱۲۹۸[۱] تهران و مورخ ۳۰ بهمن ۱۳۹۹[۲]در فرانسه دیده از جهان فرو بست) وی شخصیت دیپلماتیک برجسته ایرانی، سفیر ایران در آمریکا و نیز سفیر ایران در آلمان بوده است.[۳] او همچنین آخرین رئیس کل تشریفات دربار شاهنشاهی دوران پهلوی دوم بود. وی نماینده مراغه در دوره نوزدهم مجلس شورای ملی نیز بوده است.

تولد و خانواده[ویرایش]

امیراصلان افشار قاسملو در ۳۰ آبان ۱۲۹۸ در تهران به دنیا امد. پدرش جان‌محمدخان امیرمسعود و مادرش امیربانو (طلعت‌الملوک) بودند. جان‌محمدخان امیرمسعود از نظامیان دورهٔ رضاشاه بود که تا مقام سرهنگی رسید. وی فرزند خود را به احترام نیاکان خود «امیراصلان» نام نهاد. امیراصلان، رئیس ایل «ارَسلو» از خان‌های دوران نادرشاه بود.[۴][۵] پسرعموی او امیرخسرو افشار قاسملو در کابینه‌های جعفر شریف‌امامی و غلامرضا ازهاری به وزارت امور خارجه ایران رسید. همسر وی «کامیلا» نیز دختر محمد ساعد مراغه‌ای، نخست‌وزیر پیشین ایران بود.

بیشتر نیاکان خانواده امیراصلان افشار از نظامیان دودمان‌های افشاریان و قاجاریان بود. حسن خان افشار قاسملو در دوران قاجاریان، سردار کل و وزیر نظام بود. نیای او، الهیارخان افشار، آجودان باشی کل ناصرالدین‌شاه و مظفرالدین‌شاه بود.[۲] اطرفیان جان‌محمدخان امیرمسعود، به او تهمت همراهی با محمود پولادین زدند و نزدیک بود که او نیز، تیرباران شود. افشار قاسملو از املاک مراغه دست کشید تا از زندان نجات یابد. سپس مراغه را ترک کرد و تا پایان پادشاهی رضاشاه، در املاک و باغ‌های خود به کشاورزی پرداخت.[۶]

دورهٔ تحصیل[ویرایش]

امیراصلان افشار، پس از گذراندن دوره کودکستان در کودکستان علاءالسلطان و سپس تحصیل در مدرسه آمریکایی‌ها و گرفتن مدرک ششم ابتدایی از مدرسهٔ زرتشتیان (که بعدها به دبیرستان فیروزبهرام تغییر نام داد[۴])، به گفته پدر خود گوش کرد و به بلژیک رفت.[۶] امیراصلان افشار دورهٔ متوسطه را در دبیرستان «هیندنبرگ» برلین در سال ۱۹۳۹ به پایان رساند. سپس وارد دانشگاه گرایفسوالد برلین شد.[۴] امیراصلان افشار با آغاز جنگ جهانی دوم، به وین رفت[۶] و در سال ۱۹۴۲ دکترای خود را در رشته علوم سیاسی از دانشگاه وین دریافت کرد. امیراصلان افشار، پس از بازگشت به ایران، در ۱۸ مهر ۱۳۲۶ به استخدام وزارت امورخارجه ایران درآمد و در اداره های گوناگون آن وزارتخانه خدمت‌کرد.[۴]

سوابق و مسئولیت‌ها[ویرایش]

امیراصلان افشار در سال ۱۳۲۸ با دختر محمد ساعد مراغه‌ای، کامیلا ساعد، ازدواج کرد. او از سال ۱۳۲۸ تا ۱۳۳۳ دبیر سوم سفارت ایران در لاهه هلند بود. افشار در دورهٔ نوزدهم نمایندهٔ شهر مراغه در مجلس شورای ملی بود. وی همچنین در سال ۱۳۳۹ نمایندگی شهر مراغه در دوره بیستم مجلس شورای ملی را به عهده داشت؛ ولی عمر این مجلس کمتر از سه ماه بود. او سپس به وزارت خارجه بازگشت و با مقام وزیرمختاری عضو شورایعالی وزارت خارجه شد. امیراصلان افشار از سال ۱۹۶۷ تا ۱۹۶۹ رئیس شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود.[۷] افشار از مرداد ۱۳۴۶ تا مهر ۱۳۴۸ سفیر ایران در اتریش، از مهر ۱۳۴۸ تا اسفند ۱۳۵۱ سفیر ایران در آمریکا و از مرداد ۱۳۵۲ تا تیر ۱۳۵۶ سفیر ایران در آلمان غربی بود.

امیراصلان افشار در سال ۱۳۵۶ به ایران بازگشت و به ریاست اداره کل تشریفات دربار منصوب شد و تا پایان حکومت پهلوی در این سمت باقی ماند. وی در ۳ اسفند ۱۳۵۶ به سمت آجودان کشوری شاه رسید. امیراصلان افشار پس از انقلاب ایران در شهر نیس فرانسه اقامت گزید.[۸][۹][۱۰]

دریافت نشان‌های داخلی و خارجی[ویرایش]

نشان‌های داخلی: پاس، ۲۵ سال پادشاهی پهلوی، ۵۰ سال پادشاهی پهلوی، ۲۵۰۰ سال شاهنشاهی، نشان ۵ و ۴ و ۳ تاج، نشان ۲ همایون و نشان یک همایون با حمایل.

نشان‌های خارجی: گردن‌بند نشان لژیون دونور فرانسه، نشان دانمارک، نشان تایلند، دو نشان هلند، نشان رومانی، سه نشان و یک نشان درجهٔ یک با حمایل اتریش، سه نشان و یک نشان درجهٔ یک ۶ ستاره با حمایل آلمان، نشان درجهٔ یک اسپانیا، دو نشان کوکب و استقلال اردن هاشمی با حمایل، نشان درجهٔ یک برلیان با حمایل از کشور عمان و نشان خدمت بیمارستان نظامی والتر رید آمریکا.[۱۱]

درگذشت[ویرایش]

در آبان ۱۳۹۸ شایعه درگذشت او در شبکه‌های اجتماعی مجازی پخش شده بود که خود او در یک گفتگوی تلفنی آن را تکذیب‌کرد.[۱۲]

امیراصلان افشار سرانجام در روز ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ در سن ۱۰۱ سالگی درگذشت.[۳]

نوشته‌ها[ویرایش]

 • قانون اساسی آلمان نازی، تفسیر (به آلمانی)
 • مقررات دولتی آلمان نازی، تفسیر (به آلمانی)
 • گزارشی دربارهٔ آمریکا (به انگلیسی)
 • امکانات بهبود اقتصاد ایران (به آلمانی)
 • افسران و توطئه علیه هیتلر (به فارسی)
 • شرکت ایران در سازمان‌های بین‌المللی (به فارسی)
 • آغاز روابط سیاسی ایران و آمریکا (به انگلیسی و فارسی)
 • خدا دنیا را آفرید، هلند را هلندی‌ها ساختند (به فارسی و هلندی)[۱]
 • خاطرات امیراصلان افشار (در گفتگو با علی میرفطروس). او در این کتاب از خیانت های رضا پهلوی و فرح دیبا سخن می‌گوید.

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ «امیراصلان افشار قاسملو». www.iichs.ir. ۱۳۹۴-۰۱-۲۳. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۲-۲۰.
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ «امیراصلان افشار، دیپلمات سرشناس ایرانی درگذشت». بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه. ۱ اسفند ۱۳۹۹.
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ «امیر اصلان افشار، دیپلمات پیشین ایرانی، در فرانسه درگذشت». رادیو فردا. ۱۳۹۹-۱۲-۰۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۲-۲۰.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ ۴٫۳ «امیراصلان افشار: آمریکا برای خارج ساختن شاه از ایران «فریب بزرگی» تدارک دیده بود». ۸ فوریه ۲۰۱۶.
 5. «دکتر امیراصلان افشار: آغاز بی‌ثباتی خاورمیانه از سال ۱۹۷۹ یک توطئه بود». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۲ مارس ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۲ مه ۲۰۱۶.
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ ۶٫۲ مسعود بهنود (۳ اسفند ۱۳۹۹). «درگذشت امیراصلان افشار؛ دیپلمات وفادار و سفیر شاه». بی‌بی‌سی فارسی.
 7. "Previous Board Chair: 1957 to Present". www.iaea.org (به انگلیسی). 2015-01-30. Retrieved 2021-02-20.
 8. راسخون. «امیر اصلان افشار». rasekhoon.net. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۲-۲۰.
 9. نمایندگان آذربایجان شرقی
 10. نامه‌هائی از وزارت خارجه و مجلس شورای ملی
 11. مؤسسه‌ی مطالعات ایران
 12. * شایعه درگذشت دکتر امیر اصلان افشار رئیس کل تشریفات دربار شاهنشاهی در یوتیوب (۱۸ آبان ۱۳۹۹)