امکت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

امکت (به انگلیسی: MCAT)، (به انگلیسی: Medical College Admission Test) یا امتحان ورودی دانشکده پزشکی، امتحان کامپیوتری استاندارد برای ورود به دانشکده پزشکی در آمریکا و کانادا است. این امتحان جهت سنجش حل مسئله، تفکر انتقادی، آنالیز نوشتاری، و مهارت نوشتاری در ضمن علوم پزشکی است. از ۲۷ ژانویه ۲۰۰۷ این امتحان به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود.

این امتحان ۲۵ بار یا بیشتر در سال برگزار می‌شود. از زمانی که مدت زمان امتحان به ۴ تا ۵ ساعت کوتاه شده، امتحان هم در صبح‌ها و بعد از ظهرها برگزار می‌شود. امتحان از چهار قسمت تشکیل شده، که به صورت زیر در امتحان می‌آید:

درک مفاهیم، علوم طبیعی، و علوم زیستی به صورت چند گزینه‌ای (تستی) است. قسمت انشاء امتحان از دو قطعه کوتاه تشکیل شده که در داخل رایانه نوشته می‌شود. سؤالات چندگزینه‌ای و نوشتاری از پیش تعیین شده‌اند، و بنابراین سطح سختی سؤالات بر اساس عملکرد داوطلب آزمون تغییر نمی‌کند. (به‌طور مثال، برعکس، امتحان ورودی کارشناسی ارشد (جی‌آرای)).

قسمت علوم طبیعی امتحان قدرت حل مسئله داوطلب در شیمی معدنی و فیزیک ارزیابی می‌کند و قسمت علوم زیستی این توانایی را در زیست‌شناسی و شیمی آلی. قسمت استدلال کلامی توانایی فهم، درک، ارزیابی اطلاعات را به صورت نثر می‌سنجد.

عناوین امتحان[ویرایش]

اول قسمت علوم طبیعی گزینش می‌شود (قبل از آوریل ۲۰۰۳ استدلال کلامی اولین قسمت امتحان بود). تشکیل شده از ۵۲ سؤال چند گزینه‌ای است که شیمی معدنی و فیزیک را پوشش می‌دهد. برای این قسمت ۷۰ دقیقه زمان معین شده‌است.

دومین قسمت امتحان درک مفاهیم است به همراه ۱۰ دقیقه زمان استراحت اختیاری. داوطلبان ۶۰ دقیقه فرصت دارند تا ۴۰ سؤال چند گزینه‌ای را جواب دهند. برعکس علوم طبیعی و علوم زیستی، این قسمت نیازی به اطلاعات خاصی ندارد. این قسمت جهت سنجش درک و فهم داوطلبان است (مانند تست هوش).

پیش از اینکه امتحان ام‌کت رایانه‌ای بشود، ۶۰ دقیقه وقت نهار بعد از قسمت استدلال کلامی داده می‌شد. با کامپیوتری شدن امتحان وقت ۶۰ دقیقه‌ای نهار به ۱۰ دقیقه اختیاری تبدیل شده‌است.

قسمت نوشتاری امتحان ۶۰ دقیقه‌است که داوطلبان باید در این مدت زمان به دو سؤال جواب بدهند (هر کدام ۳۰ دقیقه‌است که به صورت جداگانه زمان‌گیری می‌شود). هر انشاء دو بار تصحیح شده و با مقیاس بین ۱ تا ۶ نمره داده می‌شود. بعد دو نمرهٔ هر نوشته را جداگانه با هم جمع می‌کند و بعد به صورت حروف انگلیسی رتبه بندی می‌کنند؛ با J، پایین‌ترین نمره، تا T، بیشترین نمره.

بعد از قسمت انشاء، علوم زیستی است که پیش از شروع آن ۱۰ دقیقه استراحت اختیاری است. داوطلبان ۷۰ دقیقه زمان دارند تا به ۵۲ سؤال چند گزینه‌ای، شامل شیمی معدنی و زیست‌شناسی، پاسخ دهند.

نمرات[ویرایش]

نمرهٔ قسمت چندگزینه‌ای امتحان بین ۱ تا ۱۵ است. نمرهٔ قسمت نوشتاری بین حروف J (کمترین) تا T (بیشترین) است. قسمت نوشتاری توسط دو نفر متفاوت تصحیح می‌شود. هر انشا دو بار تصحیح می‌شود – یک دفعه توسط هر خواننده- و حاصل نمره قسمت نوشتاری مجموع چهار نمره اختصاصی است. بعد نمرهٔ خام به صورت حرف الفبا تبدیل می‌شود.

نمرهٔ عددی هر قسمت چندگزینه‌ای امتحان با هم جمع شده تا نمره مرکب حاصل شود. بعد نمره قسمت نوشتاری امتحان به آن اضافه می‌شود (مانند ۳۵S). حداکثز نمره موجود ۴۵T است، ولی هر نمره بیشتر از ۳۰P به صورت منصفانه مورد رقابت قرار می‌گیرد. قسمت چندگزینه‌ای آزمون نمره منفی ندارد، به این معنی که حدس زدن در امتحان بهتر از خالی گذاشتن است (بر عکس آزمون‌های استاندارد دیگر).

قوانین[ویرایش]

آمادگی برای امتحان[ویرایش]

پیوندهای مرتبط[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

اطلاعات بیشتر[ویرایش]

  • Julian, E (۲۰۰۵). «Validity of the Medical College Admission Test for predicting medical school performance». Academic Medicine ۸۰ (۱۰): ۹۱۰–۷. doi:۱۰٫۱۰۹۷/۰۰۰۰۱۸۸۸-۲۰۰۵۱۰۰۰۰-۰۰۰۱۰. PMID ۱۶۱۸۶۶۱۰.
  • Simonton, W. Kyle (۲۰۰۶). «Accommodations for the Disabled During Administration of the MCAT, Individual State Interests Versus National Uniformity». Journal of Legal Medicine ۲۷ (۳): ۳۰۵–۳۲۲. doi:۱۰٫۱۰۸۰/۰۱۹۴۷۶۴۰۶۰۰۸۷۰۸۹۰. PMID ۱۶۹۵۹۶۵۴.

پیوند به بیرون[ویرایش]