اما یونگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اما یونگ
Emma Jung

اما روشنباخ یونگ
Emma Jung 1911 sitting.jpg
زادهٔ۳۰ مارس ۱۸۸۲
شفوزان، سوئیس
درگذشت۲۷ نوامبر ۱۹۵۵ (۷۳ سال)
زوریخ، سوئیس
ملیتسوئیسی
پیشهروانکاو
همسر(ها)کارل یونگ

اما روشنباخ یونگ (به آلمانی: Emma Rauschenbach Jung)(۳۰ مارس ۱۸۸۲ – ۲۷ نوامبر ۱۹۵۵) روانکاو و نویسنده سوییسی و نیز همسر کارل یونگ از بنیانگذاران روانشناسی تحلیلی بود.

دوران کودکی[ویرایش]

او در خانواده‌ای از صنعتگران ثروتمند و قدیمی سوئیس و آلمان به‌دنیا آمد که این ثروت بعد به شوهرش ـ کارل یونگ ـ آزادی مالی داد تا به دنبال کار خود و علایقش برود.

ازدواج[ویرایش]

اِما در ۱۴ فوریه سال ۱۹۰۳ ازدواج کرد. هفت‌سال پس از اولین ملاقات او با کارل یونگ. آن‌ها دارای پنج فرزند بودند؛ آگاته، گِرِت، فرانتس، ماریانا و هلن.

زندگی زناشویی[ویرایش]

در سال ۱۹۰۶ با علاقه کار شوهرش را پی گرفت و یک تحلیل‌گر در حد خود او تبدیل شد. او جام افسانه‌ای را که موضوع مورد علاقهٔ خودش بود، توسعه داد. قبل از ازدواج او روان‌کاو بود. اگرچه استقلال او در این زمینه بعدها تبدیل به رقابت شد. او همچنین به‌طور منظم در ارتباط مکاتبه‌ای با زیگموند فروید بود. در زمان تولد آخرین فرزند خود، در۱۹۱۴، شوهر او با یک بیمار جوان به نام تونی وولف ارتباط برقرار کرد که برای چند دهه به‌طول انجامید.

دایرد بایردر زندگی‌نامهٔ خود از کارل گوستاو یونگ به‌عنوان شوهر او اصرار داشت که اِما، تونی وولف را همسر دیگر او بداند. تلاش وولف برای متقاعد کردن کارل یونگ نسبت به طلاق بی‌فایده بود و اتفاق نیفتاد.

پس از مرگ[ویرایش]

پس از مرگ اما، کارل یونگ روی یک سنگ به نام او حک کرد «او پایه و اساس خانهٔ من بود». او همچنین در حال عزاداری با گریه بلند می‌گفت: «او یک ملکه بود! او یک ملکه بود». بر سنگ قبر او شعری حکاکی شده «آه گلدان؛ به اطاعت و فرمانبرداری وارد شو».

کتاب‌شناسی[ویرایش]

منابع[ویرایش]