امامزاده شیرخدا (راین)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مرقد امامزاده شیرخدا در خیابان امام (میدان شیر خدا) در شهر راین در استان کرمان، یکی از زیارتگاههای تاریخی این منطقه است.

نسب امامزاده شیر خدا به این شرح می باشد: ابو البشائر هاشم معروف به شیر خدا بن تمیم ابی هاشم ( النفیب بکرمان) بن زیدالحاجی الزاهد ابی طالب بن علی الکبر آبادی بن محمد بن علی بن محمد بن علی الخوارزمی بن القاسم الشیخ بن محمد الدیباج بن الامام جعفر الصادق(ع).

وی سیدی شریف، جلیل القدر و عظیم المنزله و سرپرست سادات کرمان بود. علامه نسابه بیهقی متوفا ۵۶۵ ه.ق پس از ذکر نسب شریف او، وی و پدرش را از نقباء و بزرگان سادات کرمان به شمار آورده و می نویسد: "او پس از پدر بزرگوارش منصب نقابت سادات را در کرمان عهده دار شد و فرزندان او جملگی در کرمان سکونت داشته اند".

جد وی امامزاده زیدالحاجی در عبادت و زهد، شهرت بسزایی داشت و سیدی عالم، فاضل و دیندار بود و فرزندانش در کرمان می زیسته اند. از تاریخ تولد و وفات او در هیچ یک از منابع موجود ذکری به میان نیامده است. امااز آنجائی که نام او نخستین بار در کتاب لباب الانساب بیهقی آمده است، معلوم میگردد که وی هم عصر او بوده است. از این رو احتمال قوی داده می‌شود که وفات وی در ربع اول قرن ششم هجری اتفاق افتاده باشد.

علت شهرت امامزاده ابوالبشائر هاشم، به شیر خدا در هیچ یک از منابع اشاره نشده است. اما گمان می‌رود که او نیز همچون اجدادش بخاطر اتصاف به زهد و تقوی به شیر خدا ملقب و معروف شده باشد، یا اینکه شیر خدا تاریخ بازسازی بنای بقعه که معادل سال ۱۱۱۵ قمری است، باشد .

جستارهای وابسته[ویرایش]