امامزاده حمزه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۵°۳۵′۶٫۰۲″ شمالی ۵۱°۲۶′۹٫۲۳″ شرقی / ۳۵٫۵۸۵۰۰۵۶°شمالی ۵۱٫۴۳۵۸۹۷۲°شرقی / 35.5850056; 51.4358972

امامزاده
بسم اللّه الرّحمن الرّحیم
«حمزه»
Abdulazim.JPG
به ترتیب گنبدهای حمزه بن موسی و عبدالعظیم حسنی و امامزاده طاهر
نقش فرزند موسی بن جعفر و برادر احمد بن موسی
نام «حمزه»
زادروز احتمالاً ۱۵۱ (قمری)
درگذشت حدود سال ۲۰۴ (قمری)
علت مرگ امامزاده حمزه در جنگ با سپاه حاکم شیراز زخمی شده و به شهرری گریخت که در آنجا به دست سربازان مأمون شناسایی و به قتل رسید یا این که با همان زخم از دار دنیا رفت.
مدفن شهرری تهران
پدر موسی کاظم
مادر سعیده خاتون (ام احمد)مدفن در شیراز

امامزاده حمزه یکی از فرزندان امام هفتم شیعیان موسی کاظم و برادر امام هشتم شیعیان علی بن موسی (رضا) می‌باشد که آرامگاه او در کنار مرقد شاه عبدالعظیم قرار دارد وی زمانی که برای دیدن برادرش رضا عازم خراسان بود. در شهرری درگذشته‌است. گفته می‌شود عبدالعظیم حسنی به زیارت قبر وی می‌رفته و می‌گفت: «این قبر یکی از پسران موسی کاظم است.»

چندین امامزاده با نام حمزه در ایران وجود دارد ولی از همه مشهورتر امامزاده حمزه تهران است.

بعضی مدفن او را در قم و برخی درترشیز (کاشمر)(البته امامزاده حمزه کاشمرفرزند حضرت حمزه بن کاظم ری می باشند)و بعضی در جزیره طرف جنوب حله نوشته‌اند. اما محدث نوری در تحیه الزائر، قول اخیر را بی اصل شمرده است. خاندان سید محمدباقر شفتی از نسل همین امامزاده حمزه هستند. پادشاهان صفویه که خود را از اولاد او می‌دانستند در ایام سلطنت خود به آن توجه زیادی داشته‌اند؛ و شاه طهماسب صفوی به احداث بقعه و گنبد برای مرقدش همت گماشته‌است.

مهاجرت به ایران و قتل[ویرایش]

احمد بن موسی با برادر خود امامزاده حمزه و علاء الدین حسین و دیگر سادات، که قصد خراسان و دیدار علی بن موسی را داشتند، با سپاه قتلغ خان، حاکم شیراز مواجه شدند، و چون یاران احمد بن موسی آمادگی برای نبرد نداشتند و بعضاً مجروح و زخمی شده بودند، از معرکه گریخته و خود احمد بن موسی هم پس از این جریانات کشته شد. در این میان، می‌توان چنین ادّعا کرد که امامزاده حمزه در این جنگ با سپاه حاکم شیراز زخمی شده و به شهرری گریخت که در آنجا به دست سربازان مأمون شناسایی و به قتل رسید یا این که با همان زخم از دار دنیا رفت.

منابع[ویرایش]