الیور توئیست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از الیور تویست)
پرش به: ناوبری، جستجو
الیور توئیست
Oliver Twist - Cruikshank - The Burgulary.jpg
Copy of the Cruikshank drawing from Charles Dickens' Oliver Twist
نویسنده چارلز دیکنز
ناشر چاپمن & هال
محل نشر پادشاهی متحده
چاپ نخستین چاپ: ۱۸۳۸
شابک نامعلوم
زبان انگلیسی

الیور توئیست (به انگلیسی: Oliver Twist) نام دومین رمان مشهور چارلز دیکنز، نویسنده مشهور انگلیسی است که ابتدا در سال‌های ۱۸۳۷ تا ۱۸۳۹ میلادی به صورت پاورقی در یک ماه‌نامه انگلیسی به نام Bentley's Miscellany منتشر می‌شد. رمان اجتماعی الیور توئیست برای اولین بار در سال ۱۸۳۸ میلادی به صورت کتاب در پادشاهی متحده منتشر شد.

شخصیت‌های اصلی[ویرایش]

  • الیور توئیست - یک پسر یتیم بسیار ساده که هنوز به اقتضای سنش با اجتماع بی‌رحم و زمانه آشنا نشده است.
  • فاگین - یک یهودی که بچه‌های یتیم خیابانی را به جیب‌بری و دزدی وامی‌دارد.
  • بیل سایکس - یک دزد بی‌رحم و در نهایت قاتل نانسی.
  • چارلی بیتز - یکی از پسران یتیم باند فاگین.
  • نانسی - دوست دختر بیل سایکس. وی یک دختر یتیم بوده که توسط فاگین پرورش یافته و به دزدی وادار شده است. اما می‌خواهد زندگی پاک و دور از گناهی را شروع کند.
  • آقای براون‌لا - نجات‌دهنده الیور و یک مرد نیکوکار.

خلاصه داستان[ویرایش]

این کتاب به بررسی اوضاع وخیم یتیم خانه‌ها در انگلستان می‌پردازد، اولیور پسر بچه یتیمی که پس از فروخته شدن از طرف یتیم خانه به پیرمرد تابوت ساز تصمیم می‌گیرد از شهر فرار کرده و به لندن برود، در میانه راه با پسری دزد مواجه می‌شود که برای پیرمرد یهودی در لندن کار می‌کند و اولیور را نزد او می‌برد تا ناخواسته آموزش دزدی ببیند، سر انجام بی گناه دستگیر می‌شود، شاکی او که فردی عاقل است او را به عنوان فرزند در خانه نگهداری می‌کند، اما از بخت بد اولیور در خیابان توسط همان دزدان دزدیده می‌شود و اینبار از او برای سرقتی بزرگ استفاده می‌کنند. اولیور در این سرقت تیر می‌خورد ولی از سوی همان خانه ک قصد دزدی داشته پذیرفته می‌شود و از او مراقبت می‌شود، سرانجام شخصی به نام مستعار مانکس پیدا می‌شود ک برادر اولیور است و قصد کشتن او را دارد و خبر خطر مرگ اولیور به اهالی خانه می‌رسد. از قضا صاحبان قبلی اولیور نیز که اولیور از پیش آن‌ها دزدیده شده بود او را پیدا می‌کنند و با کمک صاحبان حال اولیور سعی در نجات او دارند. سرانجام نیز اولیور نجات می‌یابد و تمامی دزدان به حق خود می‌رسند و اعدام می‌شوند و واقعیت‌ها نیز بر ملا می‌ شود.

منابع[ویرایش]