الیزابت باتوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
الیزابت باتوری
Elizabeth Bathory Portrait.jpg
کپی از تابلو اصلی ۱۵۸۵ که در دهه ۱۹۹۰ گم شد.
زادروزالیزابت باتوری
۷ اوت ۱۵۶۰
نیرباتور، پادشاهی مجارستان
درگذشت۲۱ اوت ۱۶۱۴ (۵۴ سال)
Csejte, پادشاهی مجارستان (اسلواکی)
دیگر نام‌هاکنتس خون
بانوی خونین سجست
فرزندانپائول
اندرو
آنا
اورسولا
کاترینا
مجازاتزندان تا مرگ
جزئیات
قربانیانبیش از ۶۵۰ نفر
مدت رخداد بزه
۱۵۹۰–۱۶۱۰
کشورپادشاهی مجارستان
تاریخ توقیف
۳۰ دسامبر ۱۶۱۰

کنتس الیزابت باتوری (به مجاری: Báthory Erzsébet) (زادهٔ ۷ اوت ۱۵۶۰، درگذشتهٔ ۲۱ اوت ۱۶۱۴) کنتسی مجاری از خانوادهٔ اشرافی باتوری در پادشاهی مجارستان بود که به عنوان قاتل زنجیره‌ای شناخته شده‌است. او در کتاب رکوردهای گینس لقب نیرومندترین قاتل زن را گرفته‌است اگرچه تعداد دقیق قربانیان او هنوز مورد بحث است. باتوری و چهار هم‌دست او در سال‌های ۱۵۸۵ تا ۱۶۱۰ به جرم شکنجه و قتل وحشیانه صدها زن بی گناه و جوان که همگی باکره بودند متهم شده بودند. بالاترین تعداد قربانیان باتوری در حین محاکمهٔ او ۶۵۰ مورد ذکر شده‌است. اگرچه این تعداد به ادعای زنی به نام سوزانا است، جیکوب سیلواسی عالی‌رتبه دادگاه کنتس باتوری این اعداد را در یکی از کتاب‌های خصوصی باتوری مشاهده کرده‌است. این کتاب هرگز فاش نشد و سیلواسی هرگز آن را در اظهارات خود ذکر نکرد. علی‌رغم مدارک علیه الیزابت، نفوذ خانواده‌اش او را از روبه‌رو شدن با محاکمه حفظ کرد. او در دسامبر ۱۶۱۰ در چندین اتاق در یکی از قصرهایشان واقع در اسلواکی زندانی شد و چهار سال بعد درگذشت.

داستان قتل‌های زنجیره‌ای و وحشی‌گری او، توسط بیش از ۳۰۰ شاهد و بازمانده همچون مدارک فیزیکی و مرگ‌های وحشیانه، پیدا شدن دختران مرده و زندانی شده در زمانی که باتوری دستگیر شد، تأیید شده‌است. داستان‌هایی که او را مانند ومپایر نشان می‌دهند؛ از جمله مشهورترین آن‌ها داستان حمام کردن او در خون دختران باکره، برای جوان ماندن، سال‌ها پس از مرگ او به‌طور عمومی و رسمی فاش شد و غیرقابل اعتماد فرض شده‌است.

داستان او به سرعت تبدیل به یک فولکلور ملی شد و رسوایی او همچنان تا به امروز ادامه دارد. او را گاهی با ولاد سوم از والاچیا، فردی که داستان‌های دراکولا را از او الهام گرفته‌اند، مقایسه می‌کنند و به او لقب کنتس خون و کنتس دراکولا را داده‌اند.

Alžbeta Bathory.jpg

زندگی‌نامه[ویرایش]

الیزابت باتوری در یک ملک خانوادگی در نیرباتور، مجارستان در سال ۱۵۶۰ یا ۱۵۶۱ به دنیا آمد و او دوران کودکی‌اش را در قصر ایچد گذراند.

نشان ملی الیزابت باتوری

وقتی برای اولین بار با خشم به صورت یکی از خدمتکاران خود زد متوجه درون سیاه و پلید خود شد. او الهام بخش شخصیت بسیاری از خون‌آشام‌ها شده است. او تصور می‌کرد که با حمام خون گرفتن دارای پوست زیباتری می‌شود. نه تنها خون دختران جوان رو برای وان خون خود می‌ریخت از گوشت آنها نیز می‌خورد. باتوری ۶۵۰ دختر جوان را در محل زندگی خودش زجرکش کرده بود. برای شکنجه دختران زیر ناخن‌هایشان سوزن فرومی‌کرد. الیزابت باتوری به عنوان وحشتناکترین قاتل سریالی آن دوره شناخته می‌شد، برخی از شاهدان عینی به طور علنی که در آن دوران شاهد شکنجه ها و رفتارهای وحشیانه و عجیب او بودند می گویند وی از هیچ راهی برای آزار و اذیت قربانیان خود کوتاهی نمی کرد و در هنگام شکنجه می‌خندید و گویا از آزار دختران جوان بشدت لذت می برد.

منابع[ویرایش]

  1. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام autogenerated1 وارد نشده‌است. ().

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Elizabeth Báthory». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۳ اکتبر ۲۰۱۱.