پرش به محتوا

الیاف پورکینیه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
الیاف پورکینیه
الیاف پورکینیه در عضله قلب
The QRS complex is the large peak.
شناسه‌ها
MeSHD011690
TA98A12.1.06.008
TA23961
FMA9492

الیاف پورکینیه چکی: [ˈpurkɪɲɛ] (دربارهٔ این پرونده شنیدن) (به انگلیسی: Purkinje fibers) در دیواره درونی بطن قلب در زیر اندوکارد در یک فضایی به نام زیراندوکاردییا پایین اندوکاردی واقع شده‌است. الیاف پورکینیه الیاف تخصصی شده و بزرگتر از الیاف ماهیچه‌ای قلب با کمی میوفیبریل و تعداد زیادی میتوکندری هستند که کارآمد تر و سریع‌تر از سایر سلول‌ها در قلب که قادر به هدایت پتانسیل‌های عمل قلب می‌باشند.[۱] این الیاف اجازه می‌دهد که سیستم هدایت قلب انقباضات هماهنگ در بطن ایجاد کند و از این رو برای حفظ ریتمیک منظم قلب ضروری هستند.[۲][۳][۴][۵][۶]

عملکرد

[ویرایش]

الیاف پورکینیه نقش مهمی در تنظیم ضربان قلب ندارند اما تحت تأثیر تخلیه الکتریکی از گره سینوسی دهلیزی هستند.

در طول انقباض بطن‌ها، الیاف پورکینیه موج انقباض را از هر دو شاخه‌های بسته‌ای چپ و راست به سلولهای ماهیچه‌ای بطن‌ها منتقل می‌کند که باعث انقباض همزمان این سلول‌ها و راندن خون از بطن‌ها می‌شود.

الیاف پورکینیه نیز توانایی ایجاد موج انقباض ۱۵ تا ۴۰ ضربه در دقیقه را داراست. الیاف پورکینیه نقش حیاتی در سیستم گردش خون ایفا می‌کنند. این الیاف وارد عضله پاپیلاری می‌شوند و در باز و بسته شدن دریچه‌های قلبی مؤثر اند.

منابع

[ویرایش]
  1. "Purkinje fiber."
  2. «fibr».
  3. «Purkinje fiber». TheFreeDictionary.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۰۳.
  4. «dhhxidb».
  5. «porkngh».
  6. "John Esling" (به انگلیسی). 2021-01-25. {{cite journal}}: Cite journal requires |journal= (help); Unknown parameter |jo Guyton and hall urnal= ignored (help)

پیوند به بیرون

[ویرایش]