الگو:هبک-حق تکثیر-جدید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

Control copyright icon سلام هبک-حق تکثیر-جدید، به ویکی‌پدیا خوش آمدید. اگرچه ما قدردان مشارکت‌های شما در ویکی‌پدیا هستیم، اما موضوعات مهمی هستند که در زمان استفاده از اطلاعات موجود در منابع و به‌منظور جلوگیری از بروز مشکلاتی در زمینهٔ حق تکثیر و دستبرد فکری، باید آن‌ها را در نظر داشته‌باشید.

  • شما فقط می‌توانید بخشی کوچک از محتوای یک منبع را کپی یا ترجمه کنید و باید آنچه از منبع کپی می‌کنید را با استفاده از علامت گفتاورد (« و ») به‌شکل گفتاورد مستقیم علامت‌گذاری کرده و با کمک یادکرد درخط، مطالب را به منبع ارجاع دهید. می‌توانید در صفحهٔ ویکی‌پدیا:محتوای غیرآزاد در بخشی که پیرامون «متن» نوشته شده‌است، اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب کنید. همچنین برای آگاهی از نحوهٔ ارجاع به منابع می‌توانید راهنمای ارجاع برای تازه‌واردان (به‌زبان انگلیسی) یا ویکی‌پدیا:شیوه ارجاع به منابع (به‌زبان فارسی) را ببینید.
  • علاوه بر استفادهٔ حداقلی از گفتاوردها، باید تمام مطالب را با نگارش و واژه‌گزینی خودتان و در قالب یک بازنویسی مناسب بنویسید. پیروی بسیار نزدیک از نحوهٔ نگارش منبع می‌تواند به بروز مشکلات حق تکثیر منجر شود؛ در نتیجه چنین شیوهٔ نگارشی در اینجا پذیرفته نیست. ویکی‌پدیا:بازنویسی نزدیک را ببینید. حتی در زمانی که دارید از واژه‌گزینی خودتان استفاده می‌کنید، به‌منظور اثبات مطالب و نیز نشان دادن این که مطالب شما شامل تحقیق دست اول نیستند، ملزم هستید که به منابع ارجاع دهید.
  • در ویکی‌پدیا قوانین سخت‌گیرانه‌ای بر تصاویر دارای حق تکثیر حاکم است. تصاویر مشمول استفاده منصفانه باید تمامی ۱۰ معیار محتوای غیرآزاد را برای استفاده در مقاله‌ها احراز کنند و در غیر این صورت حذف خواهند شد. همهٔ تصویرهای دیگر، برای این که بتوان از آن‌ها در ویکی‌پدیا استفاده کرد، باید تحت مجوزی آزاد و باز منتشر شوند که اجازهٔ استفادهٔ تجاری و اقتباسی مجدد از آن‌ها را بدهد.
  • اگر شما مالک حق تکثیر منبعی هستید که می‌خواهید از آن کپی کنید، یا این که در ارتباط نزدیکی با آن منبع هستید، ممکن است بتوانید آن متن را به‌ثبت برسانید تا ما بتوانیم آن را در اینجا منتشر کنیم. دقت داشته‌باشید که برخلاف بسیاری از وبگاه‌های دیگر که یک شخص در آن‌ها می‌ةوانید محتوای خود را برای استفاده در آنجا ثبت کند و همچنان مالکیت غیرآزاد آن را نیز حفظ کند، چنین چیزی در ویکی‌پدیا امکان‌پذیر نیست. در عوض، نحوهٔ انتشار محتوا باید غیر قابل بازگشت، در سطح جهان، تحت مالکیت عمومی (PD) یا تحت یک مجوز حق تکثیر آزاد مناسب و سازگار باشد. چنین انتشاری باید با شیوه‌ای اثبات‌پذیر انجام پذیرد تا بتوان اختیارات شخصی که مدعی آزادسازی حق تکثیر است را احراز کرد. ویکی‌پدیا:اهدای محتوای دارای حق تکثیر (به انگلیسی) را ببینید.
  • همچنین توجه کنید که مقاله‌های ویکی‌پدیا نباید بدون انتساب کپی یا ترجمه شوند. اگر می‌خواهید از یک مقاله یا پروژهٔ دیگر ویکی‌پدیا محتوایی را کپی یا ترجمه کنید، باید گام‌های انتساب حق تکثیر مندرج در ویکی‌پدیا:خودآموز (ترجمه)#ارجاع به منبع را دنبال کنید. همچنین می‌توانید en:Wikipedia:Copying within Wikipedia (به‌زبان انگلیسی) را مطالعه کنید.

از آنجا که بر پایه سیاست‌های ویکی‌پدیا، دسترسی افرادی که به‌طور مصرانه‌ای از رعایت و پیروی از این شیوه‌ها سر باز می‌زنند باید قطع شود، درک و وفادار بودن به این شیوه‌ها از سوی مشارکت‌کنندگان بسیار حائز اهمیت است. چنانچه هرگونه پرسشی در این خصوص دارید، می‌توانید در صفحهٔ بحث من پیامی بگذارید. سپاسگزارم.

توضیحات الگو[ایجاد] [پاکسازی]