الگوریتم تپه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

الگوریتم Hilltop (تپه)الگوریتمی است که برای پیدا کردن اسناد مربوط به یک کلمه ی کلیدی خاص استفاده می‌شود.این الگوریتم توسط Krishna Bharat،در حالیکه در مرکز تحقیقات سیستم‌های Compaq فعالیت می‌کرد و George A. Mihăilă که در دانشگاهی در تورنتو مشغول کار بود ،ایجاد شد و توسط گوگل در فوریه ۲۰۰۳ خریداری شد .

وقتی که شما یک پرسش یا کلمه ی کلیدی را در موتورهای جستجوی گوگل وارد می کنید ، الگوریتم Hilltop برای پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط و حاوی اطلاعاتی مفیدتر به گوگل کمک می‌کند.

این الگوریتم بر روی یک شاخص خاص از اسنادهای متخصص به اجرا در می‌آید.اینها صفحاتی پیرامون یک موضوع خاص می‌باشند و لینک‌هایی را به صفحات غیر وابسته ی دیگری مرتبط با آن موضوع دارند . نتایج بر اساس یک تطابق رتبه بندی می‌شوند .

در واقع این الگوریتم بین صفحات "متخصص" و "معتبر" ارتباط برقرار می‌کند : یک صفحه ی تخصصی ، صفحه ایست که لینک‌های بسیاری از اسناد دیگر و البته مرتبط ، به آن پیوند داده می‌شوند . از طرفی یک صفحه ی معتبر و مقتدر نیز صفحه ایست که درمورد یک موضوع خاص صحبت می‌کند و به بسیاری از صفحات غیر وابسته‌ای که بدان موضوع مرتبط هستند لینک می دهد ، در واقع به صورت یک مرجع شناخته می‌شود . اگر یک وب سایت به صفحات متخصص لینک دهد ، یک مقتدر یا معتبر یا همان مرجع خواهد شد .

در تئوری ، گوگل در ابتدا صفحات متخصص را پیدا می‌کند و پس از آن صفحاتی که به آن لینک داده اند به رتبه ی خوبی خواهند رسید ، به این معنی که در نمایش نتایج موتورهای جستجو اولویت با صفحه ی متخصص و پس از آن صفحات لینک داده شده‌است . صفحات در سایت‌هایی مانند یاهو ، DMOZ یا سایت‌های دانشگاهی و کتابخانه‌ای معمولاً صفحات متخصص در نظر گرفته می‌شوند.

منابع[ویرایش]