الهرد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Alherd
الهرد
village
نمایی از روستای الهرد در آذر ۲۰۱۲
نمایی از روستای الهرد در آذر ۲۰۱۲
Alherd در Iran واقع شده‌است
Alherd
Alherd
مختصات: ۳۸°۵۵′۲۴″ شمالی ۴۶°۵۱′۲۸″ شرقی / ۳۸.۹۲۳۳۳° شمالی ۴۶.۸۵۷۷۸° شرقی / 38.92333; 46.85778مختصات: ۳۸°۵۵′۲۴″ شمالی ۴۶°۵۱′۲۸″ شرقی / ۳۸.۹۲۳۳۳° شمالی ۴۶.۸۵۷۷۸° شرقی / 38.92333; 46.85778
نمایی از روستای الهرد در خرداد ۲۰۰۹.
نمایی از روستای الهرد در اردیبهشت ۲۰۱۳.
دو علم (توغ) در میان عزادارن آورده شده‌اند.
یکی از سنگ‌نوشته‌های قبرستان الهرد.

الهرد (Alherd) یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در شهرستان خداآفرین واقع شده‌است. تا اواخر قرن بیستم روستا عملاً در شرف ویرانی بود. از سال ۲۰۰۵ تعدادی از افراد مسن، که به تهران مهاجرت کرده بودند، برگشته و خانه‌های مدرن ساختند، واقعیتی که در یک نگاه به عکسهای ضمیمه آشکار میشود. به این ترتیب شمار خانوار های روستا به سرعت زیاد شد. بر اساس سرشماری ۱۳۸۵، جمعیت روستا ۸۱ نفر در ۱۸ خانواده بود[۱]. یک آمارگیری اخیر جمعیت را ۷۰ نفر در ۱۸ خانوار اعلام کرده است.[۲] این آمارها، البته، شامل افراد بازنشسته‌ای نمی‌شوند که ماههای گرم سال را در روستا سپری می‌کنند. هر چند، مقایسه دور آمار آشکارا بر پیرشدگی جمعیت روستا دلالت میکند. همانند دیگر مناطق مسکونی ناحیه ارسباران، بعلت نبود فرصت‌های شغلی، جوانها به تهران مهاجرت می‌کنند.

اطلاعات بیشتر[ویرایش]

 • در اوایل دهه سی، بر اساس جلد چهارم فرهنگ جغرفیایی ایران[۳]، الهرد ۱۸۲ تن سکنه داشت.[۴] .
 • پیش از انقلاب سفید الهرد ملک خانی از خانواده حاکم ایل محمد خانلو بود، هر چند خود ساکنین از اعضای ایل مذکور نیستند.[۵] سالها بعد از مرگ خان فرزندان او به تهران مهاجرت کردند ولی کلکسیون بزرگ شاخ‌های بزهای کوهی شکار شده را در خانه متروکه‌شان بجا گذاشتند. متأسفانه این مجموعه در حل حاضر از بین رفته است.
 • پس از خان و خان نشینی ده به صورت کدخدامنشی اداره می شده واولین کدخدای این ده تاریخی مرحوم مشهدی محمد(منصوری)بوده است که پس از مرگ کدخدا، ده به صورت شورایی بین برادران مرحومین مشهدی اسماعیل و مشهدی شیرین ومرحوم صفرورجب وابراهیم(بهبودیان) اداره گردید درحال حاضر نیز ده به صورت شورائی و به سر پر ستی جانباز هشت سال دفاع مقدس جناب آقای التفات پاشاپور اداره میگردد .
 • دبستان روستای الهرد در سال ۱۳۵۰ توسط معلمی به نام "محمد صادقی" در همین خانه افتتاح شد. حدود ۴۰ دانش آموز از خود روستا و روستاهای عباس‌آباد، یوسفلو و گرمناب به درس مشغول شدند. سه سال بعد مدرسه‌ای یک کلاسه و شامل یک اتاق برای معلم در نزدیکی خانه ساخته شد. متأسفانه، اکنون دبستان اولیه ویران شده و در جای آن یک کانتینر قرار داده اند که معلمی پاره وقت چهار دانش آموز را در آن درس میدهد.
 • این ده دارای یک مسجد قدیمی است که تاریخ احداث بنای ابتدایی این مسجد مشخص نیست این مسجد همکنون توسط شورا و اهالی محترم این روستا با حمایت های مالی اهالی باز سازی گردده و دردو طبقه به صورت کاملاً امروزی بنا گردید. متأسفانه این روستا بنا بر قدمت قدیمی فاقد امکانات بهداشتی است .نبود فاضلاب بهداشتی و درمانگاه قسمتی از کاستی های است که همواره اهالی راآزارمی دهد .
 • تراکم درختان گردو، به ویژه، در دره بزرگ واقع در اراضی مشترک با روستاهای عباس‌آباد و یوسفلو فرصت مناسبی را برای استفاده تجاری از منابع جنگل را فراهم میکند.
 • مرقد متبرکه شیخ خلیفه محمد که درپایین‌ترین نقطه ده بنا شده است که بنا بر روایاتی این مکان مدفن پنج انسان عارف بوده است .
 • علم جوشی (توغ به زبان اهل محل) که در داخل امامزاده قرار دارد و ، بنا بر اعتقاد ساکنین، در ده روز اول ماه محرم به حرکت در می آید و باصطلاح می جوشد . مردمی که نیتی دارند این علم به سمت آنها حرکت می کند و طرف هم مبلغی پول و یا هر چیز دیگری مثل پارچه اهدا می کند. در تصویر ضمیمه، دو علم در میان دایره عزادارن دیده می‌شوند. یکی از علم‌ها ساکن است و دیگری در حالت افقی قرار گرفته و علمدار را میکشد.
 • در گورستان قدیمی الهرد، سنگ نوشته‌هایی مصور با حاشیه‌های منقش به خوبی حفظ شده اند. هر چند هیچ تحقیق علمی در مورد این سنگ نوشته‌ها انجام نگرفته، ولی غیر متداول بودن آنها در سطح منطقه ارسباران میتواند نشانی از قدمت روستا باشد. این قبرستان دارای قدمت پیش از اسلام است که از طرز دفن و خاکسپاری اموات و طرز ساخت قبوراین موضوع به روشنی قابل اثبات است که متأسفانه توسط افراد سودجوی زیادی مورد غارت قرار گرفته و تا به امروزنیز مسئولین توجه خاصی به این موضوع نداشته اند .
 • دفائن وگنجینه های زیادی توسط افراد سود جو و متأسفانه با همکاری عده ای بی اطلاع از اهالی ده مذکور به یغما رفته است ...
 • شهیدان اسداله صدقی و منصور صدقی از شهداء جنگ ایران و عراق هستند که عاشقانه در راه کشورومیهن و اسلام جانفشانی کردند و پیکر پاکشان بعد از ده سال به میهن عزیز بازگشت ودر بهشت زهرا به خاک سپرده شد روحشان شاد
 • آقایان دکتر مسعود صدقی و پرویز منصوری، دیپلمات برجسته، از اهالی سرشناس الهرد هستند.
 • دردهه چهل روستا دارای باغات و آسیاب بوده است این رو ستا دارای دو آسیاب آبی بر روی رو دخانه جنوبی ده بوده است که تو سط استاد کاران ماهری با نام مرحوم حاج حسنقلی حسن پور و مر حوم قربانعلی حسین زاده بنا گرده بود. این افرادی آسیابان ومجاهدی بودند که در در گیری های حمله روسها به ایران در بخش آذر بایجان ایر ان و آذربایجان شوروی سابق شر کت داشته و افرادی شجاع و باایمان بودند که بعد به تهران مهاجرت کرده و در ابن بابویه شهر ری وحاج حسنقلی حسن پور در بهشت زهرا (س) مدفون گردید .
 • چهره ساکنین، بر خلاف اهالی روستاهای اطراف، کاملاً اروپایی است؛ چشمان آبی، موهای طلایی، و پوست سفید .
 • مرحومان رجب و صفر (بهبودیان)دو برادر بودند که مدتی را در اردوگاه‌های کار اجباری سیبری سپری کرده بودند. خاطرات آنها مانند رمانی مفصل تنها تصور ذهنی اهالی از اروپا بود.

منابع[ویرایش]

 1. «نتایج سرشماری ۱۳۸۵» (اکسل). درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲. 
 2. «آمار استانی ۱۳۹۰». 
 3. فرهنگ جغرافیایی ایران، آبادیها، زیر نظر حسینعلی رزم آرا، تهران: سازمان جغرافیایی کشور، 1329، ج 4
 4. «لغتنامه دهخدا: الهرد». 
 5. P. Oberling, “The Tribes of Qarāca Dāġ,” Oriens 17, 1964, p. 69.