الن ترنان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
الن ترنان درسال ۱۸۵۸

الن ترنان (به انگلیسی: Ellen Lawless Ternan) بازیگر انگلیسی که در ۳ مارس ۱۸۳۹ در منطقه راکستر- کنت[۱] در جنوب انگلیس و ۵۰ کیلومتری لندن بدنیا آمد و در ۲۵ آوریل ۱۹۱۴ در شهر فولهام انگلیس چشم از جهان فروبست. او همچنین به نلی ترنان یا نلی رابینسن (نام برگفته از همسرش پس از ازدواج) هم معروف بود. بیشتر معروفیت الن بخاطر داشتن رابطه پنهانی با نویسنده معروف چارلز دیکنز است.

زندگی‌نامه[ویرایش]

الن در خانه عمویش ویلیام ترنان بدنیا آمد. الن سومین فرزند از چهار فرزند خانواده ترنان بود که یکی از پسران این خانواده در سنین پایین از دنیا رفت و یکی از خواهرانش بنام فرانسیس الینور با برادر کوچک رمان نویس آنتونی ترولوپه ازدواج کردو خواهر دیگر او بنام ماریا سوزانا با یکی از اهالی آکسفورد ازدواج کرده و بنام خانم ویلیام رولاند تایلر خوانده می‌شد.

پوستری از مادر الن در نقش خانم بورلی در The Gamester از ادوارد مور

خانواده ترنان همیشه با کارهای هنری مخصوصاً تئاتر رابطه داشتند. مادربزرگ (مادری) او یک بازیگر بود و پدر و مادر خود الن نیز به اندازه کافی معروف بودند بطوری که تصویر مادر او فرانسیس جارمن معمولاً بر روی پوسترها و آفیش‌ها می‌آمد. معروفیت فرانسیس جارمن (مادر الن) بخصوص پس از بازی در نقش خانم بورلی بیشتر شد که آنرا در سال ۱۸۲۷ بازی کرد. او در مناطق ادینبورگ نیوکسل و دوبلین معروفیت خاصی پیدا کرده بود. او در نقشهای معروف دیگری نیز بازی کرد که از آن جمله پرتیا در بازرگان ونیز و نقش جولیت در رمئو و جولیت. دراواخر سال ۱۸۴۶ پدرش پس از دوسال تحمل افسردگی شدید در منطقه East End لندن خودکشی کرد. پس از این زمان بود که چهار خواهر به این نتیجه رسیدند که تنها چیزی که می‌توانند برآن تکیه کنند استعدادشان است آن هم در دوره‌ای که بازیگران زن را کم و بیش مانند یک روسپی می‌دیدند. چنین اتفاقی برای الن و خواهرش ماریا پیش آمد زمانی که در اکتبر ۱۸۵۸ پس از ملاقات با چارلز دیکنز در نزدیکی محل تئاتر مأمور پلیس آنها را به جرم روسپیگری دستگیر کرد که البته با عکس العمل شدید طرفدارانشان این پرونده در اسکاتلندیارد به پایان رسید. الن در حالی با دیکنز آشنا شد که میان آنها بیش از چهل سال اختلاف سنی وجود داشت. الن برخلاف همسر دیکنز، بسیار علاقه‌مند به ادبیات و هنر بود و به همین دلیل مشاور خوبی برای دیکنز شد وبا جذابیت‌های ظاهری و رفتارهای آزادانه و بی بند و بار خود توانست نظر نویسنده پیر را جلب کند. به زودی شایعات روابط آن دو در تمام انگلستان پیچید و تقریباً تمام اقوام و آشنایان وحتی همسر و فرزندان دیکنز، او را با الن مشاهده کرده بودند. مقاله دیکنز در روزنامه تایم در حمایت از الن باعث بروز جنجالهایی در اهالی فرهنگ شد اما گفته می‌شود الن تحت حمایت مادرش سالها به زندگی پنهانی با دیکنز ادامه داد و حتی از دیکنز باردار هم شد ولی فرزندش مرده به دنیا آمد.

آغاز فعالیت هنری[ویرایش]

الن فعالیت هنری خود را در ۱۵ نوامبر ۱۸۴۲ در شفیلد در حالی آغاز کرد که تنها سه سال داشت و در یک ملودرام آلمانی از آگوست فن کوتزبوئه بنام Menschenhass und Reue که در انگلستان بنام بیگانه ترجمه و معروفیت داشت. او را بعنوان کودک نابغه و یک پدیده معرفی کرده بودند اما با اینحال اورا کم استعداد تر از سه خواهرش می‌دانستند. با وجود این او دنباله راه خانوادگی را که همانا بازیگری تئاتر بود ادامه داد. برای مثال در می ۱۸۴۵ در یورک و مارس ۱۸۴۹ درنیوکسل. درسال ۱۸۵۰ خانه‌ای در شمال لندن اجاره کرد و همچنان به بازیگری و خوانندگی ادامه داد او در نقش پسر(girl-as-boy) نیز در نمایشنامه‌ای بنام آتلانتا (Atlanta) بازی می‌کرد و هفته‌ای ۴ لیور دریافت می‌کرد. درحالیکه یک کارگر سالیانه تنها ۵۰ لیور دستمزد داشت برای او دستمزد هفته‌ای ۴ لیور بسیار خوب بود. دریکی از همین اجراهایش در ۱۳ آوریل ۱۸۵۷ در تئاتر (Haymarket) در لندن این سری در ژوئیه ۱۸۵۸به پایان رسیده‌بود که توجه چارلز دیکنز به او جلب شد و این احساس را در ماه دسامبر برای نخستین بار برای یکی از دوستانش خانم واتسون بازگو کرد[۲].

در فیلم[ویرایش]

فیلم زن محرمانه محصول سال ۲۰۱۳ بریتانیا به کارگردانی رالف فاینس به رابطه عاشقانهٔ بین چارلز دیکنز و الن ترنان می‌پردازد.

پانویس[ویرایش]

  1. "Documents administratifs de la famille Ternan". .
  2. Charles Dickens, نامه به خانم واتسن، ۷ دسامبر ۱۸۵۷ "Ellen Lawless Ternan". .