اقتصاد ریاضی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

امروزه علم اقتصاد با گسترش و رشد قابل توجه به صورت یک موضوع ریاضی تبدیل شده‌است. ریاضیات موجود در نوشته‌های اقتصادی ۵۰ سال گذشته که به عنوان ریاضیات پیشرفته تلقی شده بودند، اکنون از آن به عنوان زبان معمولی تشریح مباحث اقتصادی یاد می‌شود. ریاضیات در تمام شاخه‌های مختلف علم اقتصاد و سایر علوم اجتماعی نقش مهمی را ایفا می‌کند. امروزه کمتر اقتصاددانی وجود دارد که بتواند خود را از کاربرد ریاضیات در تشریح مباحث و مسائل اقتصادی و به خصوص موضوعات نظری اقتصاد که در حقیقت پایهٔ بررسی‌های تجربی اقتصاد سنجی در این رشته را تشکیل می‌دهند، بی نیاز بداند. بنابراین اقتصاد ریاضی را نمی‌توان مانند اقتصاد بخش عمومی ویا اقتصاد بین‌الملل به عنوان شاخهٔ مستقلی از علم اقتصاد تلقی نمود. بلکه باید آن را به عنوان ابزاری برای تحلیل مسائل و پدیده‌های اقتصادی به‌شمار آورد.

اهمیت اقتصاد ریاضی[ویرایش]

از دیرباز، دانش ریاضیات امکانات مناسبی را به منظور ارائهٔ تحلیل‌های دقیق، توصیف روابط بین پدیده‌ها و نیز کاهش خطای پیش‌بینی در اختیار علوم مختلف قرار داده‌است. ماهیت کمی بیشتر متغیرهای اقتصادی در کنار عواملی مانند لزوم برنامه‌ریزی و... سبب توسعهٔ کاربرد ریاضیات در اقتصاد گردیده‌است. ساده‌سازی و رعایت ایجاز و اختصار در ارائهٔ نظریه‌های اقتصادی و به خصوص دقت بالای این ابزار موجب شده‌است که اقتصاددانان از ریاضیات به عنوان ابزاری به منظور ارائهٔ نظریه‌هایشان استفاده نمایند. بنابراین اقتصاد ریاضی، مانند اقتصادسنجی شاخه‌ای مستقل در دانش اقتصاد مانند اقتصاد خرد یا اقتصاد کلان محسوب نمی‌شود بلکه اقتصاد ریاضی یک ابزار تحقیق و یک زبان برای ارائهٔ نظریه‌های اقتصادی به‌شمار می‌آید.

برای بیان اهمیت نقش ریاضیات در اقتصاد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاربرد ریاضیات محض در نظریه‌های اقتصادی[ویرایش]

در این ارتباط، کافی است به این مطلب اشاره شود که بیشتر اقتصاددانان مهم و برجستهٔ صد سال گذشته، ریاضی دان بوده‌اند. آلفرد مارشال، ویلیام استانی جونز، نات ویکسل و جان مینارد کینز از جملهٔ این اقتصاددانان هستند. در حالی که اقتصاددانان دیگری نیز وجود دارند که علم اقتصاد را در تحلیل‌های خود با منطق آمیخته‌اند. از جمله می‌توان به جان استوارت میل و ری هارود اشاره کرد. در رابطه با این که چرا زبان ریاضی بر زبان معمول در اقتصاد می‌تواند مزیت داشته باشد، باید به دلایل زیر اشاره نمود:

الف. اصطلاحات و عبارات ریاضی دقیق بوده و کمتر گمراه‌کننده اند[ویرایش]

در زبان معمول (نوشتاری)، یک واژه ممکن است معانی و تفاسیر مختلفی داشته باشد که هر یک از این تفاسیر مختصر تفاوتی نیز با دیگری داشته باشد، اما نه آن تفاوتی که بتواند در یک مبحث معین، معنی دقیق کلمه را مشخص نماید. بنابراین علاوه بر ابهامی که در معانی واژه‌ها وجود دارد، باید گفت که هر واژه اغلب اوقات حتی هنگامی که به صورت تخصصی از آن استفاده می‌شود خالی از بار ارزشی نیست. برای مثال کاربرد واژهٔ تعادل در اقتصاد را در نظر بگیرید. این نکته که اقتصاد در حالت تعادل قرار دار، برای بیشتر مردم این مفهوم را خواهد داشت که اقتصاد در یک شرایط مطلوب قرار دارد. منظور از شرایط مطلوب در حقیقت از نظر کارایی اقتصادی و غیره‌است. در مقابل، «عدم تعادل»، نشان دهندهٔ وضعیت نامطلوب است، در حالی که در عمل چنین نیست. همان طوری‌که کینز اشاره کرده‌است، این امکان وجود دارد که ابهام کاربرد کلمهٔ «تعادل» در اقتصاد به خاطر این است که این کلمه در سطح وسیع، به صورت ناصحیح به کار برده شده‌است. به عنوان مثال در رابطه با بازارها، این کلمه ممکن است بیانگر یکی از وقوع زیر باشد:

۱. طرح‌ها، برنامه‌ها و اهداف خریداران و فروشندگان هر دو به وقوع بپیوندند.

۲. نیازی به این نیست که برنامه‌ها و اهداف خریداران و فروشندگان تجدید نظر شود.

۳. هیچ نیرویی وجود ندارد که باعث شود قیمت و مقادیر مبادله شده را تغییر دهد.

۴. قیمت‌ها و مقادیر مبادله در طول زمان ثابت هستند.

در حالی که باید گفت معنی تعادل در هر یک از حالات فوق به هیچ وجه بیانگر وضعیت تعادل در حالات دیگر نیست. در زبان ریاضیات، وضعیت تعادل را می‌توان توسط یک معادله‌ای که رابطهٔ دقیق بین مجموعه‌ای از متغیرها را نشان می‌دهد، بیان نمود و این چنین معادله‌ای دیگر دارای ابهام نبوده و از هر گونه بار ارزشی نیز مصون است.

ب. زبان ریاضی درک و بیان مباحث پیچیده را آسان می‌سازد[ویرایش]

در دنیای واقعی، معمولاً هر متغیر اقتصادی در ارتباط یک طرفه یا دو طرفه با یک یا چند متغیر دیگر است. برای مثال سطح قیمت‌ها، در نظریه‌های اقتصاد کلان تحت تأثیر متغیرهایی مانند مخارج دولت، حجم پول، نرخ ارز و... قرار دارد. بدیهی است تجزیه و تحلیل این روابط، به زبان توصیفی و هم چنین ترسیمی با محدودیت‌های زیادی روبرو است. معادلات و الگوهای ریاضی، این امکان را فراهم می‌کند تا نظریه پرداز یا محقق اقتصاد، روابط بین متغیرها را به نحو ساده و در عین حال دقیق تر بیان نموده یا مطالعه نماید.

ج. بسیاری از متغیرهای اقتصاد ماهیت کمی دارند[ویرایش]

بخش قابل توجهی از متغیرهای اقتصادی، ماهیت کمی دارند. برای مثال متغیرهایی مانند سود، درآمد، هزینهٔ کل، هزینهٔ متوسط و... در اقتصاد خرد یا متغیرهایی مانند درآمد ملی، صادرات، واردات، نرخ تورم در اقتصاد کلان، کمی و قابل اندازه‌گیری هستند. به همین دلیل، ماهیت کمی این متغیرها، محاسبه و تعیین آن‌ها را ایجاب می‌کند.

د. یک انسان اقتصادی یک ریاضی‌دان است[ویرایش]

بیشتر نظریه‌های اقتصادی بر این فرض بنا شده‌اند که افراد و کارگزاران اقتصادی به‌طور «عقلایی» رفتار می‌کنند. انتخاب یک عمل توسط یک فردی که عقلایی رفتار می‌کند، در حقیقت یک تمرین منطق عملی است. هنگامی که این انتخاب با کمیات و ارقام سر و کار داشته باشد، در این صورت می‌توان گفت که این رفتار عقلایی در حقیقت یک تمرین ریاضی است. برای مثال، یک مصرف‌کننده که به صورت عقلایی رفتار می‌کند؛ به دنبال حداکثر نمودن رضایت خاطر خود با توجه به درآمد معین و قیمت کالاها است. به‌طوری‌که او می‌کوشد تا مقادیری از کالاها را خریداری کند که با توجه به درآمد معین و قیمت‌های داده شده، بیشترین مطلوبیت را به دست آورد. بنابراین به علت این که منظور از رفتار یک فرد اقتصادی در حقیقت رفتار فردی است که هم ریاضی‌دان بوده و هم آشنایی کامل به علم منطق داشته باشد، در این صورت جای تعجب و شگفتی نیست که بیشتر قوانین اقتصادی که بر پایهٔ فرض «عقلایی» بنا شده‌اند، اغلب از تفکرات کسانی که در منطق و در ریاضیات تعلیم دیده‌اند، سرچشمه گرفته‌است.

کاربرد ریاضیات عملی در تصمیم گیری‌های اقتصادی[ویرایش]

روش ریاضیات عملی، اغلب به عنوان روشی به منظور تحلیل روابط بین مقادیر متغیرها و ارزش‌های عددی آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیشتر مفاهیم و متغیرهایی که مورد توجه اقتصاددانان است از جمله قیمت، تولید، اشتغال، درآمد، موازنهٔ تجاری و... را می‌توان با اعداد اندازه‌گیری نمود. به همین خاطر است اقتصاددانانی که به مطالعهٔ روابط بین مقادیر اقتصادی می‌پردازند از ریاضیات عملی استفاده می‌کنند.

یکی از مزایایی که در رابطه با مطالعهٔ روابطی که بر اساس مقادیر کمی نوشته شده‌اند وجود دارد، این است که به هنگامی که رابطهٔ دقیق بین مقادیر مشخص شد، در این صورت می‌توان با فرض این که این رابطه در طول زمان ثابت بماند، وضعیت آیندهٔ اقتصاد را نیز پیش‌بینی نمود. بر اساس همین پیش‌بینی است که می‌توان اهداف اقتصادی در آینده را مورد توجه قرار داده و سپس با ترکیب سیاست‌های مختلف، به این اهداف نائل آمد.

برای مثال اگر سیاست اقتصادی و یکی از اهداف اقتصادی این باشد که اشتغال کامل و ثبات در موازنهٔ تجاری هماهنگ با هم وجود داشته باشد، در این صورت رسیدن به این هدف میسر نخواهد بود، مگر آن که اطلاعی از روابط بین متغیرهای مهم اقتصادی با یکدیگر در اختیار داشته باشیم. به عبارت دیگر می‌بایستی روابط دقیق واردات و صادرات را داشته و علاوه بر آن لازم است سطح درآمدی که در آن اشتغال کامل به وجود می‌آید، را نیز برآورد کرد. از ترکیب این اطلاعات است که قادر خواهیم بود تا چگونگی رسیدن به هدف فوق را بررسی نماییم. در این مورد به خصوص، اگر فرض کنیم که واردات به‌طور مستقیم تابعی از درآمد ملی بوده و صادرات متغیری مستقل است، در این صورت می‌توان موازنهٔ تجاری را به صورت روابط زیر بیان نمود: واردات: (Z=f(y صادرات: X=Xavg موازنهٔ تجاری: (X-Z=Xavg-f(y حال اگر فرض کنیم که موازنهٔ تجاری با کسری روبرو باشد و اقتصاد نیز در حالت رکود و با بیکاری مواجه باشد، در این صورت می‌توان به این نتیجه رسید که چنانچه بخواهیم به اشتغال کامل برسیم، لازم است تولید ناخالص ملی را افزایش داد تا به تدریج بتوان به هدف اشتغال کامل رسید. اما با افزایش تولید ناخالص ملی از طرف دیگر مشاهده می‌شود که وضعیت تراز تجاری، با فرض ثابت بودن صادرات؛ بدتر خواهد شد. بنابراین مشاهده می‌شود که رسیدن به اشتغال کامل ممکن است تحت شرایط فوق، عدم تعادل در تراز تجاری را تشدید نماید و این جاست که هماهنگی سیاست‌های مختلف با توجه به پیش‌بینی متغیرهای مهم برای رسیدن به اهداف اقتصادی با اهمیت است. از این مثال می‌توان نتیجه گرفت که با به‌کارگیری ریاضیات، به خوبی می‌توان مسائل اقتصادی را مورد تحلیل قرار داد.

کاربرد ریاضیات در تحلیل آمارهای اقتصادی[ویرایش]

استفاده از ریاضیات مقدماتی می‌تواند به صورت قابل توجهی برای خلاصه کردن و تفسیرهای آماری، اقتصادی و اجتماعی سودمند باشد. ریاضیات پیشرفته نیز در نظریه‌های اقتصادسنجی که هدف آن‌ها تخمین روابط بین متغیرهای مهم اقتصادی است، کاربرد زیادی دارد. برای مثال بیشتر نتایج سرشماری و بررسی‌های آماری در ارتباط با تولید، توزیع و مصرف در اقتصاد که در حقیقت وضعیت اقتصادی، مالی و اجتماعی کشور را توجیه می‌نماید، را می‌توان با استفاده از مفاهیم سادهٔ ریاضی، تجزیه و تحلیل نمود. به عبارت دیگر، انجام محاسباتی از قبیل درصد گیری، میانگین و واریانس و آشنایی با ریاضیات مقدماتی می‌تواند در تحلیل آمارها مفید باشد.

اقتصاد ریاضی در مقایسه با اقتصاد سنجی[ویرایش]

همان طور که پیشتر اشاره شد، اقتصاد ریاضی یک زبان و یک ابزار برای بیان روابط دقیق بین متغیرهای اقتصادی است. به عبارت دیگر، اقتصاد ریاضی ابزاری است که به وسیلهٔ آن می‌توان یک نظریهٔ اقتصادی را در قالب روابط ریاضی بیان نمود. اما باید توجه داشت که روابط بین متغیرها در اقتصاد ریاضی، یک رابطهٔ دقیق است. در یک رابطهٔ اقتصاد ریاضی، نوع روابط وعلامت مورد انتظار پارامترها تعیین می‌شود. اما برآورد مقدار عددی پارامترها در حوزهٔ مباحث اقتصادسنجی قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر در رابطه با کاربرد ریاضیات در تحلیل آمارهای اقتصادی باید گفت که از کاربرد مفاهیم ریاضی با توجه به نظریه‌های اقتصادی می‌توان بر اساس ارقام دوره‌های گذشته، روابط بین متغیرهای اقتصادی را برآورد نمود. بنابراین مدل‌های اقتصادسنجی، بر اساس مدل‌های ریاضی شکل می‌گیرند که مبنای آن‌ها نظریه‌های اقتصادی هستند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • اقتصاد ریاضی-دکتر احمد جعفری صمیمی، دکتر امیر منصور طهرانچیان-انتشارات دانشگاه مازندران-۱۳۸۶
 • ویکی‌پدیای انگلیسی

Mathematical economics is the application of mathematical methods to represent theories and analyze problems in economics. By convention, these applied methods are beyond simple geometry, such as differential and integral calculus, difference and differential equations, matrix algebra, mathematical programming, and other computational methods.[1][2] Proponents of this approach claim that it allows the formulation of theoretical relationships with rigor, generality, and simplicity.[3]

Mathematics allows economists to form meaningful, testable propositions about wide-ranging and complex subjects which could less easily be expressed informally. Further, the language of mathematics allows economists to make specific, positive claims about controversial or contentious subjects that would be impossible without mathematics.[4] Much of economic theory is currently presented in terms of mathematical economic models, a set of stylized and simplified mathematical relationships asserted to clarify assumptions and implications.[5]

Broad applications include:

 • optimization problems as to goal equilibrium, whether of a household, business firm, or policy maker
 • static (or equilibrium) analysis in which the economic unit (such as a household) or economic system (such as a market or the economy) is modeled as not changing
 • comparative statics as to a change from one equilibrium to another induced by a change in one or more factors
 • dynamic analysis, tracing changes in an economic system over time, for example from economic growth.[2][6][7]

Formal economic modeling began in the 19th century with the use of differential calculus to represent and explain economic behavior, such as utility maximization, an early economic application of mathematical optimization. Economics became more mathematical as a discipline throughout the first half of the 20th century, but introduction of new and generalized techniques in the period around the Second World War, as in game theory, would greatly broaden the use of mathematical formulations in economics.[8][7]

This rapid systematizing of economics alarmed critics of the discipline as well as some noted economists. John Maynard Keynes, Robert Heilbroner, Friedrich Hayek and others have criticized the broad use of mathematical models for human behavior, arguing that some human choices are irreducible to mathematics.

History

The use of mathematics in the service of social and economic analysis dates back to the 17th century. Then, mainly in German universities, a style of instruction emerged which dealt specifically with detailed presentation of data as it related to public administration. Gottfried Achenwall lectured in this fashion, coining the term statistics. At the same time, a small group of professors in England established a method of "reasoning by figures upon things relating to government" and referred to this practice as Political Arithmetick.[9] Sir William Petty wrote at length on issues that would later concern economists, such as taxation, Velocity of money and national income, but while his analysis was numerical, he rejected abstract mathematical methodology. Petty's use of detailed numerical data (along with John Graunt) would influence statisticians and economists for some time, even though Petty's works were largely ignored by English scholars.[10]

The mathematization of economics began in earnest in the 19th century. Most of the economic analysis of the time was what would later be called classical economics. Subjects were discussed and dispensed with through algebraic means, but calculus was not used. More importantly, until Johann Heinrich von Thünen's The Isolated State in 1826, economists did not develop explicit and abstract models for behavior in order to apply the tools of mathematics. Thünen's model of farmland use represents the first example of marginal analysis.[11] Thünen's work was largely theoretical, but he also mined empirical data in order to attempt to support his generalizations. In comparison to his contemporaries, Thünen built economic models and tools, rather than applying previous tools to new problems.[12]

Meanwhile, a new cohort of scholars trained in the mathematical methods of the physical sciences gravitated to economics, advocating and applying those methods to their subject,[13] and described today as moving from geometry to mechanics.[14] These included W.S. Jevons who presented paper on a "general mathematical theory of political economy" in 1862, providing an outline for use of the theory of marginal utility in political economy.[15] In 1871, he published The Principles of Political Economy, declaring that the subject as science "must be mathematical simply because it deals with quantities." Jevons expected that only collection of statistics for price and quantities would permit the subject as presented to become an exact science.[16] Others preceded and followed in expanding mathematical representations of economic problems.

Marginalists and the roots of neoclassical economics

Equilibrium quantities as a solution to two reaction functions in Cournot duopoly. Each reaction function is expressed as a linear equation dependent upon quantity demanded.

Augustin Cournot and Léon Walras built the tools of the discipline axiomatically around utility, arguing that individuals sought to maximize their utility across choices in a way that could be described mathematically.[17] At the time, it was thought that utility was quantifiable, in units known as utils.[18] Cournot, Walras and Francis Ysidro Edgeworth are considered the precursors to modern mathematical economics.[19]

Augustin Cournot

Cournot, a professor of mathematics, developed a mathematical treatment in 1838 for duopoly—a market condition defined by competition between two sellers.[19] This treatment of competition, first published in Researches into the Mathematical Principles of Wealth,[20] is referred to as Cournot duopoly. It is assumed that both sellers had equal access to the market and could produce their goods without cost. Further, it assumed that both goods were homogeneous. Each seller would vary her output based on the output of the other and the market price would be determined by the total quantity supplied. The profit for each firm would be determined by multiplying their output and the per unit Market price. Differentiating the profit function with respect to quantity supplied for each firm left a system of linear equations, the simultaneous solution of which gave the equilibrium quantity, price and profits.[21] Cournot's contributions to the mathematization of economics would be neglected for decades, but eventually influenced many of the marginalists.[21][22] Cournot's models of duopoly and Oligopoly also represent one of the first formulations of non-cooperative games. Today the solution can be given as a Nash equilibrium but Cournot's work preceded modern game theory by over 100 years.[23]

Léon Walras

While Cournot provided a solution for what would later be called partial equilibrium, Léon Walras attempted to formalize discussion of the economy as a whole through a theory of general competitive equilibrium. The behavior of every economic actor would be considered on both the production and consumption side. Walras originally presented four separate models of exchange, each recursively included in the next. The solution of the resulting system of equations (both linear and non-linear) is the general equilibrium.[24] At the time, no general solution could be expressed for a system of arbitrarily many equations, but Walras's attempts produced two famous results in economics. The first is Walras' law and the second is the principle of tâtonnement. Walras' method was considered highly mathematical for the time and Edgeworth commented at length about this fact in his review of Éléments d'économie politique pure (Elements of Pure Economics).[25]

Walras' law was introduced as a theoretical answer to the problem of determining the solutions in general equilibrium. His notation is different from modern notation but can be constructed using more modern summation notation. Walras assumed that in equilibrium, all money would be spent on all goods: every good would be sold at the market price for that good and every buyer would expend their last dollar on a basket of goods. Starting from this assumption, Walras could then show that if there were n markets and n-1 markets cleared (reached equilibrium conditions) that the nth market would clear as well. This is easiest to visualize with two markets (considered in most texts as a market for goods and a market for money). If one of two markets has reached an equilibrium state, no additional goods (or conversely, money) can enter or exit the second market, so it must be in a state of equilibrium as well. Walras used this statement to move toward a proof of existence of solutions to general equilibrium but it is commonly used today to illustrate market clearing in money markets at the undergraduate level.[26]

Tâtonnement (roughly, French for groping toward) was meant to serve as the practical expression of Walrasian general equilibrium. Walras abstracted the marketplace as an auction of goods where the auctioneer would call out prices and market participants would wait until they could each satisfy their personal reservation prices for the quantity desired (remembering here that this is an auction on all goods, so everyone has a reservation price for their desired basket of goods).[27]

Only when all buyers are satisfied with the given market price would transactions occur. The market would "clear" at that price—no surplus or shortage would exist. The word tâtonnement is used to describe the directions the market takes in groping toward equilibrium, settling high or low prices on different goods until a price is agreed upon for all goods. While the process appears dynamic, Walras only presented a static model, as no transactions would occur until all markets were in equilibrium. In practice very few markets operate in this manner.[28]

Francis Ysidro Edgeworth

Edgeworth introduced mathematical elements to Economics explicitly in Mathematical Psychics: An Essay on the Application of Mathematics to the Moral Sciences, published in 1881.[29] He adopted Jeremy Bentham's felicific calculus to economic behavior, allowing the outcome of each decision to be converted into a change in utility.[30] Using this assumption, Edgeworth built a model of exchange on three assumptions: individuals are self-interested, individuals act to maximize utility, and individuals are "free to recontract with another independently of...any third party."[31]

An Edgeworth box displaying the contract curve on an economy with two participants. Referred to as the "core" of the economy in modern parlance, there are infinitely many solutions along the curve for economies with two participants[32]

Given two individuals, the set of solutions where the both individuals can maximize utility is described by the contract curve on what is now known as an Edgeworth Box. Technically, the construction of the two-person solution to Edgeworth's problem was not developed graphically until 1924 by Arthur Lyon Bowley.[33] The contract curve of the Edgeworth box (or more generally on any set of solutions to Edgeworth's problem for more actors) is referred to as the core of an economy.[34]

Edgeworth devoted considerable effort to insisting that mathematical proofs were appropriate for all schools of thought in economics. While at the helm of The Economic Journal, he published several articles criticizing the mathematical rigor of rival researchers, including Edwin Robert Anderson Seligman, a noted skeptic of mathematical economics.[35] The articles focused on a back and forth over tax incidence and responses by producers. Edgeworth noticed that a monopoly producing a good that had jointness of supply but not jointness of demand (such as first class and economy on an airplane, if the plane flies, both sets of seats fly with it) might actually lower the price seen by the consumer for one of the two commodities if a tax were applied. Common sense and more traditional, numerical analysis seemed to indicate that this was preposterous. Seligman insisted that the results Edgeworth achieved were a quirk of his mathematical formulation. He suggested that the assumption of a continuous demand function and an infinitesimal change in the tax resulted in the paradoxical predictions. Harold Hotelling later showed that Edgeworth was correct and that the same result (a "diminution of price as a result of the tax") could occur with a discontinuous demand function and large changes in the tax rate.[36]

Modern mathematical economics

From the later-1930s, an array of new mathematical tools from the differential calculus and differential equations, convex sets, and graph theory were deployed to advance economic theory in a way similar to new mathematical methods earlier applied to physics.[8][37] The process was later described as moving from mechanics to axiomatics.[38]

Differential calculus

Vilfredo Pareto analyzed microeconomics by treating decisions by economic actors as attempts to change a given allotment of goods to another, more preferred allotment. Sets of allocations could then be treated as Pareto efficient (Pareto optimal is an equivalent term) when no exchanges could occur between actors that could make at least one individual better off without making any other individual worse off.[39] Pareto's proof is commonly conflated with Walrassian equilibrium or informally ascribed to Adam Smith's Invisible hand hypothesis.[40] Rather, Pareto's statement was the first formal assertion of what would be known as the first fundamental theorem of welfare economics.[41] These models lacked the inequalities of the next generation of mathematical economics.

In the landmark treatise Foundations of Economic Analysis (1947), Paul Samuelson identified a common paradigm and mathematical structure across multiple fields in the subject, building on previous work by Alfred Marshall. Foundations took mathematical concepts from physics and applied them to economic problems. This broad view (for example, comparing Le Chatelier's principle to tâtonnement) drives the fundamental premise of mathematical economics: systems of economic actors may be modeled and their behavior described much like any other system. This extension followed on the work of the marginalists in the previous century and extended it significantly. Samuelson approached the problems of applying individual utility maximization over aggregate groups with comparative statics, which compares two different equilibrium states after an exogenous change in a variable. This and other methods in the book provided the foundation for mathematical economics in the 20th century.[7][42]

Linear models

Restricted models of general equilibrium were formulated by John von Neumann in 1937.[43] Unlike earlier versions, the models of von Neumann had inequality constraints. For his model of an expanding economy, von Neumann proved the existence and uniqueness of an equilibrium using his generalization of Brouwer's fixed point theorem. Von Neumann's model of an expanding economy considered the matrix pencil  A - λ B with nonnegative matrices A and B; von Neumann sought probability vectors p and q and a positive number λ that would solve the complementarity equation

pT (A - λ B) q = 0,

along with two inequality systems expressing economic efficiency. In this model, the (transposed) probability vector p represents the prices of the goods while the probability vector q represents the "intensity" at which the production process would run. The unique solution λ represents the rate of growth of the economy, which equals the interest rate. Proving the existence of a positive growth rate and proving that the growth rate equals the interest rate were remarkable achievements, even for von Neumann.[44][45][46] Von Neumann's results have been viewed as a special case of linear programming, where von Neumann's model uses only nonnegative matrices.[47] The study of von Neumann's model of an expanding economy continues to interest mathematical economists with interests in computational economics.[48][49][50]

Input-output economics

In 1936, the Russian–born economist Wassily Leontief built his model of input-output analysis from the 'material balance' tables constructed by Soviet economists, which themselves followed earlier work by the physiocrats. With his model, which described a system of production and demand processes, Leontief described how changes in demand in one economic sector would influence production in another.[51] In practice, Leontief estimated the coefficients of his simple models, to address economically interesting questions. In production economics, "Leontief technologies" produce outputs using constant proportions of inputs, regardless of the price of inputs, reducing the value of Leontief models for understanding economies but allowing their parameters to be estimated relatively easily. In contrast, the von Neumann model of an expanding economy allows for choice of techniques, but the coefficients must be estimated for each technology.[52][53]

Mathematical optimization

Red dot in z direction as maximum for paraboloid function of (x, y) inputs

In mathematics, mathematical optimization (or optimization or mathematical programming) refers to the selection of a best element from some set of available alternatives.[54] In the simplest case, an optimization problem involves maximizing or minimizing a real function by selecting input values of the function and computing the corresponding values of the function. The solution process includes satisfying general necessary and sufficient conditions for optimality. For optimization problems, specialized notation may be used as to the function and its input(s). More generally, optimization includes finding the best available element of some function given a defined domain and may use a variety of different computational optimization techniques.[55]

Economics is closely enough linked to optimization by agents in an economy that an influential definition relatedly describes economics qua science as the "study of human behavior as a relationship between ends and scarce means" with alternative uses.[56] Optimization problems run through modern economics, many with explicit economic or technical constraints. In microeconomics, the utility maximization problem and its dual problem, the expenditure minimization problem for a given level of utility, are economic optimization problems.[57] Theory posits that consumers maximize their utility, subject to their budget constraints and that firms maximize their profits, subject to their production functions, input costs, and market demand.[58]

Economic equilibrium is studied in optimization theory as a key ingredient of economic theorems that in principle could be tested against empirical data.[7][59] Newer developments have occurred in dynamic programming and modeling optimization with risk and uncertainty, including applications to portfolio theory, the economics of information, and search theory.[58]

Optimality properties for an entire market system may be stated in mathematical terms, as in formulation of the two fundamental theorems of welfare economics[60] and in the Arrow–Debreu model of general equilibrium (also discussed below).[61] More concretely, many problems are amenable to analytical (formulaic) solution. Many others may be sufficiently complex to require numerical methods of solution, aided by software.[55] Still others are complex but tractable enough to allow computable methods of solution, in particular computable general equilibrium models for the entire economy.[62]

Linear and nonlinear programming have profoundly affected microeconomics, which had earlier considered only equality constraints.[63] Many of the mathematical economists who received Nobel Prizes in Economics had conducted notable research using linear programming: Leonid Kantorovich, Leonid Hurwicz, Tjalling Koopmans, Kenneth J. Arrow, Robert Dorfman, Paul Samuelson and Robert Solow.[64] Both Kantorovich and Koopmans acknowledged that George B. Dantzig deserved to share their Nobel Prize for linear programming. Economists who conducted research in nonlinear programming also have won the Nobel prize, notably Ragnar Frisch in addition to Kantorovich, Hurwicz, Koopmans, Arrow, and Samuelson.

Linear optimization

Linear programming was developed to aid the allocation of resources in firms and in industries during the 1930s in Russia and during the 1940s in the United States. During the Berlin airlift (1948), linear programming was used to plan the shipment of supplies to prevent Berlin from starving after the Soviet blockade.[65][66]

Nonlinear programming

Extensions to nonlinear optimization with inequality constraints were achieved in 1951 by Albert W. Tucker and Harold Kuhn, who considered the nonlinear optimization problem:

Minimize () subject to i() ≤ 0 and j() = 0 where
(.) is the function to be minimized
i(.) ( = 1, ..., ) are the functions of the inequality constraints
j(.) ( = 1, ..., ) are the functions of the equality constraints.

In allowing inequality constraints, the Kuhn–Tucker approach generalized the classic method of Lagrange multipliers, which (until then) had allowed only equality constraints.[67] The Kuhn–Tucker approach inspired further research on Lagrangian duality, including the treatment of inequality constraints.[68][69] The duality theory of nonlinear programming is particularly satisfactory when applied to convex minimization problems, which enjoy the convex-analytic duality theory of Fenchel and Rockafellar; this convex duality is particularly strong for polyhedral convex functions, such as those arising in linear programming. Lagrangian duality and convex analysis are used daily in operations research, in the scheduling of power plants, the planning of production schedules for factories, and the routing of airlines (routes, flights, planes, crews).[69]

Variational calculus and optimal control

Economic dynamics allows for changes in economic variables over time, including in dynamic systems. The problem of finding optimal functions for such changes is studied in variational calculus and in optimal control theory. Before the Second World War, Frank Ramsey and Harold Hotelling used the calculus of variations to that end.

Following Richard Bellman's work on dynamic programming and the 1962 English translation of L. Pontryagin et al.'s earlier work,[70] optimal control theory was used more extensively in economics in addressing dynamic problems, especially as to economic growth equilibrium and stability of economic systems,[71] of which a textbook example is optimal consumption and saving.[72] A crucial distinction is between deterministic and stochastic control models.[73] Other applications of optimal control theory include those in finance, inventories, and production for example.[74]

Functional analysis

It was in the course of proving of the existence of an optimal equilibrium in his 1937 model of economic growth that John von Neumann introduced functional analytic methods to include topology in economic theory, in particular, fixed-point theory through his generalization of Brouwer's fixed-point theorem.[8][43][75] Following von Neumann's program, Kenneth Arrow and Gérard Debreu formulated abstract models of economic equilibria using convex sets and fixed–point theory. In introducing the Arrow–Debreu model in 1954, they proved the existence (but not the uniqueness) of an equilibrium and also proved that every Walras equilibrium is Pareto efficient; in general, equilibria need not be unique.[76] In their models, the ("primal") vector space represented quantities while the "dual" vector space represented prices.[77]

In Russia, the mathematician Leonid Kantorovich developed economic models in partially ordered vector spaces, that emphasized the duality between quantities and prices.[78] Kantorovich renamed prices as "objectively determined valuations" which were abbreviated in Russian as "o. o. o.", alluding to the difficulty of discussing prices in the Soviet Union.[77][79][80]

Even in finite dimensions, the concepts of functional analysis have illuminated economic theory, particularly in clarifying the role of prices as normal vectors to a hyperplane supporting a convex set, representing production or consumption possibilities. However, problems of describing optimization over time or under uncertainty require the use of infinite–dimensional function spaces, because agents are choosing among functions or stochastic processes.[77][81][82][83]

Differential decline and rise

John von Neumann's work on functional analysis and topology broke new ground in mathematics and economic theory.[43][84] It also left advanced mathematical economics with fewer applications of differential calculus. In particular, general equilibrium theorists used general topology, convex geometry, and optimization theory more than differential calculus, because the approach of differential calculus had failed to establish the existence of an equilibrium.

However, the decline of differential calculus should not be exaggerated, because differential calculus has always been used in graduate training and in applications. Moreover, differential calculus has returned to the highest levels of mathematical economics, general equilibrium theory (GET), as practiced by the "GET-set" (the humorous designation due to Jacques H. Drèze). In the 1960s and 1970s, however, Gérard Debreu and Stephen Smale led a revival of the use of differential calculus in mathematical economics. In particular, they were able to prove the existence of a general equilibrium, where earlier writers had failed, because of their novel mathematics: Baire category from general topology and Sard's lemma from differential topology. Other economists associated with the use of differential analysis include Egbert Dierker, Andreu Mas-Colell, and Yves Balasko.[85][86] These advances have changed the traditional narrative of the history of mathematical economics, following von Neumann, which celebrated the abandonment of differential calculus.

Game theory

John von Neumann, working with Oskar Morgenstern on the theory of games, broke new mathematical ground in 1944 by extending functional analytic methods related to convex sets and topological fixed-point theory to economic analysis.[8][84] Their work thereby avoided the traditional differential calculus, for which the maximum–operator did not apply to non-differentiable functions. Continuing von Neumann's work in cooperative game theory, game theorists Lloyd S. Shapley, Martin Shubik, Hervé Moulin, Nimrod Megiddo, Bezalel Peleg influenced economic research in politics and economics. For example, research on the fair prices in cooperative games and fair values for voting games led to changed rules for voting in legislatures and for accounting for the costs in public–works projects. For example, cooperative game theory was used in designing the water distribution system of Southern Sweden and for setting rates for dedicated telephone lines in the USA.

Earlier neoclassical theory had bounded only the range of bargaining outcomes and in special cases, for example bilateral monopoly or along the contract curve of the Edgeworth box.[87] Von Neumann and Morgenstern's results were similarly weak. Following von Neumann's program, however, John Nash used fixed–point theory to prove conditions under which the bargaining problem and noncooperative games can generate a unique equilibrium solution.[88] Noncooperative game theory has been adopted as a fundamental aspect of experimental economics,[89] behavioral economics,[90] information economics,[91] industrial organization,[92] and political economy.[93] It has also given rise to the subject of mechanism design (sometimes called reverse game theory), which has private and public-policy applications as to ways of improving economic efficiency through incentives for information sharing.[94]

In 1994, Nash, John Harsanyi, and Reinhard Selten received the Nobel Memorial Prize in Economic Sciences their work on non–cooperative games. Harsanyi and Selten were awarded for their work on repeated games. Later work extended their results to computational methods of modeling.[95]

Agent-based computational economics

Agent-based computational economics (ACE) as a named field is relatively recent, dating from about the 1990s as to published work. It studies economic processes, including whole economies, as dynamic systems of interacting agents over time. As such, it falls in the paradigm of complex adaptive systems.[96] In corresponding agent-based models, agents are not real people but "computational objects modeled as interacting according to rules" ... "whose micro-level interactions create emergent patterns" in space and time.[97] The rules are formulated to predict behavior and social interactions based on incentives and information. The theoretical assumption of mathematical optimization by agents markets is replaced by the less restrictive postulate of agents with bounded rationality adapting to market forces.[98]

ACE models apply numerical methods of analysis to computer-based simulations of complex dynamic problems for which more conventional methods, such as theorem formulation, may not find ready use.[99] Starting from specified initial conditions, the computational economic system is modeled as evolving over time as its constituent agents repeatedly interact with each other. In these respects, ACE has been characterized as a bottom-up culture-dish approach to the study of the economy.[100] In contrast to other standard modeling methods, ACE events are driven solely by initial conditions, whether or not equilibria exist or are computationally tractable. ACE modeling, however, includes agent adaptation, autonomy, and learning.[101] It has a similarity to, and overlap with, game theory as an agent-based method for modeling social interactions.[95] Other dimensions of the approach include such standard economic subjects as competition and collaboration,[102] market structure and industrial organization,[103] transaction costs,[104] welfare economics[105] and mechanism design,[94] information and uncertainty,[106] and macroeconomics.[107][108]

The method is said to benefit from continuing improvements in modeling techniques of computer science and increased computer capabilities. Issues include those common to experimental economics in general[109] and by comparison[110] and to development of a common framework for empirical validation and resolving open questions in agent-based modeling.[111] The ultimate scientific objective of the method has been described as "test[ing] theoretical findings against real-world data in ways that permit empirically supported theories to cumulate over time, with each researcher's work building appropriately on the work that has gone before."[112]

Mathematicization of economics

The surface of the Volatility smile is a 3-D surface whereby the current market implied volatility (Z-axis) for all options on the underlier is plotted against strike price and time to maturity (X & Y-axes).[113]

Over the course of the 20th century, articles in "core journals"[114] in economics have been almost exclusively written by economists in academia. As a result, much of the material transmitted in those journals relates to economic theory, and "economic theory itself has been continuously more abstract and mathematical."[115] A subjective assessment of mathematical techniques[116] employed in these core journals showed a decrease in articles that use neither geometric representations nor mathematical notation from 95% in 1892 to 5.3% in 1990.[117] A 2007 survey of ten of the top economic journals finds that only 5.8% of the articles published in 2003 and 2004 both lacked statistical analysis of data and lacked displayed mathematical expressions that were indexed with numbers at the margin of the page.[118]

Econometrics

Between the world wars, advances in mathematical statistics and a cadre of mathematically trained economists led to econometrics, which was the name proposed for the discipline of advancing economics by using mathematics and statistics. Within economics, "econometrics" has often been used for statistical methods in economics, rather than mathematical economics. Statistical econometrics features the application of linear regression and time series analysis to economic data.

Ragnar Frisch coined the word "econometrics" and helped to found both the Econometric Society in 1930 and the journal Econometrica in 1933.[119][120] A student of Frisch's, Trygve Haavelmo published The Probability Approach in Econometrics in 1944, where he asserted that precise statistical analysis could be used as a tool to validate mathematical theories about economic actors with data from complex sources.[121] This linking of statistical analysis of systems to economic theory was also promulgated by the Cowles Commission (now the Cowles Foundation) throughout the 1930s and 1940s.[122]

The roots of modern econometrics can be traced to the American economist Henry L. Moore. Moore studied agricultural productivity and attempted to fit changing values of productivity for plots of corn and other crops to a curve using different values of elasticity. Moore made several errors in his work, some from his choice of models and some from limitations in his use of mathematics. The accuracy of Moore's models also was limited by the poor data for national accounts in the United States at the time. While his first models of production were static, in 1925 he published a dynamic "moving equilibrium" model designed to explain business cycles—this periodic variation from overcorrection in supply and demand curves is now known as the cobweb model. A more formal derivation of this model was made later by Nicholas Kaldor, who is largely credited for its exposition.[123]

Application

The IS/LM model is a Keynesian macroeconomic model designed to make predictions about the intersection of "real" economic activity (e.g. spending, income, savings rates) and decisions made in the financial markets (Money supply and Liquidity preference). The model is no longer widely taught at the graduate level but is common in undergraduate macroeconomics courses.[124]

Much of classical economics can be presented in simple geometric terms or elementary mathematical notation. Mathematical economics, however, conventionally makes use of calculus and matrix algebra in economic analysis in order to make powerful claims that would be more difficult without such mathematical tools. These tools are prerequisites for formal study, not only in mathematical economics but in contemporary economic theory in general. Economic problems often involve so many variables that mathematics is the only practical way of attacking and solving them. Alfred Marshall argued that every economic problem which can be quantified, analytically expressed and solved, should be treated by means of mathematical work.[125]

Economics has become increasingly dependent upon mathematical methods and the mathematical tools it employs have become more sophisticated. As a result, mathematics has become considerably more important to professionals in economics and finance. Graduate programs in both economics and finance require strong undergraduate preparation in mathematics for admission and, for this reason, attract an increasingly high number of mathematicians. Applied mathematicians apply mathematical principles to practical problems, such as economic analysis and other economics-related issues, and many economic problems are often defined as integrated into the scope of applied mathematics.[17]

This integration results from the formulation of economic problems as stylized models with clear assumptions and falsifiable predictions. This modeling may be informal or prosaic, as it was in Adam Smith's The Wealth of Nations, or it may be formal, rigorous and mathematical.

Broadly speaking, formal economic models may be classified as stochastic or deterministic and as discrete or continuous. At a practical level, quantitative modeling is applied to many areas of economics and several methodologies have evolved more or less independently of each other.[126]

Example: The effect of a corporate tax cut on wages

The great appeal of mathematical economics is that it brings a degree of rigor to economic thinking, particularly around charged political topics. For example, during the discussion of the efficacy of a corporate tax cut for increasing the wages of workers, a simple mathematical model proved beneficial to understanding the issues at hand.

As an intellectual exercise, the following problem was posed by Prof. Greg Mankiw of Harvard University:[127]

An open economy has the production function , where is output per worker and is capital per worker. The capital stock adjusts so that the after-tax marginal product of capital equals the exogenously given world interest rate ...How much will the tax cut increase wages?

To answer this question, we follow John H. Cochrane of the Hoover Institution.[128] Suppose an open economy has the production function:

Where the variables in this equation are:

 • is the total output
 • is the production function
 • is the total capital stock
 • is the total labor stock

The standard choice for the production function is the Cobb-Douglas production function:

where is the factor of productivity - assumed to be a constant. A corporate tax cut in this model is equivalent to a tax on capital. With taxes, firms look to maximize:
where is the capital tax rate, is wages per worker, and is the exogenous interest rate. Then the first-order optimality conditions become:
Therefore, the optimality conditions imply that:
Define total taxes . This implies that taxes per worker are:
Then the change in taxes per worker, given the tax rate, is:
To find the change in wages, we differentiate the second optimality condition for the per worker wages to obtain:
Assuming that the interest rate is fixed at , so that , we may differentiate the first optimality condition for the interest rate to find:
For the moment, let's focus only on the static effect of a capital tax cut, so that . If we substitute this equation into equation for wage changes with respect to the tax rate, then we find that:
Therefore, the static effect of a capital tax cut on wages is:
Based on the model, it seems possible that we may achieve a rise in the wage of a worker greater than the amount of the tax cut. But that only considers the static effect, and we know that the dynamic effect must be accounted for. In the dynamic model, we may rewrite the equation for changes in taxes per worker with respect to the tax rate as:
Recalling that , we have that:
Using the Cobb-Douglas production function, we have that:
Therefore, the dynamic effect of a capital tax cut on wages is:
If we take , then the dynamic effect of lowering capital taxes on wages will be even larger than the static effect. Moreover, if there are positive externalities to capital accumulation, the effect of the tax cut on wages would be larger than in the model we just derived. It is important to note that the result is a combination of:

 1. The standard result that in a small open economy labor bears 100% of a small capital income tax
 2. The fact that, starting at a positive tax rate, the burden of a tax increase exceeds revenue collection due to the first-order deadweight loss

This result showing that, under certain assumptions, a corporate tax cut can boost the wages of workers by more than the lost revenue does not imply that the magnitude is correct. Rather, it suggests a basis for policy analysis that is not grounded in handwaving. If the assumptions are reasonable, then the model is an acceptable approximation of reality; if they are not, then better models should be developed.

CES production function

Now let's assume that instead of the Cobb-Douglas production function we have a more general constant elasticity of substitution (CES) production function:

where ; is the elasticity of substitution between capital and labor. The relevant quantity we want to calculate is , which may be derived as:
Therefore, we may use this to find that:
Therefore, under a general CES model, the dynamic effect of a capital tax cut on wages is:
We recover the Cobb-Douglas solution when . When , which is the case when perfect substitutes exist, we find that - there is no effect of changes in capital taxes on wages. And when , which is the case when perfect complements exist, we find that - a cut in capital taxes increases wages by exactly one dollar.

Classification

According to the Mathematics Subject Classification (MSC), mathematical economics falls into the Applied mathematics/other classification of category 91:

Game theory, economics, social and behavioral sciences

with MSC2010 classifications for 'Game theory' at codes 91Axx and for 'Mathematical economics' at codes 91Bxx.

The Handbook of Mathematical Economics series (Elsevier), currently 4 volumes, distinguishes between mathematical methods in economics, v. 1, Part I, and areas of economics in other volumes where mathematics is employed.[129]

Another source with a similar distinction is The New Palgrave: A Dictionary of Economics (1987, 4 vols., 1,300 subject entries). In it, a "Subject Index" includes mathematical entries under 2 headings (vol. IV, pp. 982–3):

Mathematical Economics (24 listed, such as "acyclicity", "aggregation problem", "comparative statics", "lexicographic orderings", "linear models", "orderings", and "qualitative economics")
Mathematical Methods (42 listed, such as "calculus of variations", "catastrophe theory", "combinatorics," "computation of general equilibrium", "convexity", "convex programming", and "stochastic optimal control").

A widely used system in economics that includes mathematical methods on the subject is the JEL classification codes. It originated in the Journal of Economic Literature for classifying new books and articles. The relevant categories are listed below (simplified below to omit "Miscellaneous" and "Other" JEL codes), as reproduced from JEL classification codes#Mathematical and quantitative methods JEL: C Subcategories. The New Palgrave Dictionary of Economics (2008, 2nd ed.) also uses the JEL codes to classify its entries. The corresponding footnotes below have links to abstracts of The New Palgrave Online for each JEL category (10 or fewer per page, similar to Google searches).

JEL: C02 - Mathematical Methods (following JEL: C00 - General and JEL: C01 - Econometrics)
JEL: C6 - Mathematical Methods; Programming Models; Mathematical and Simulation Modeling [130]
JEL: C60 - General
JEL: C61 - Optimization techniques; Programming models; Dynamic analysis[131]
JEL: C62 - Existence and stability conditions of equilibrium[132]
JEL: C63 - Computational techniques; Simulation modeling[133]
JEL: C67 - Input–output models
JEL: C68 - Computable General Equilibrium models[134]
JEL: C7 - Game theory and Bargaining theory[135]
JEL: C70 - General[136]
JEL: C71 - Cooperative games[137]
JEL: C72 - Noncooperative games[138]
JEL: C73 - Stochastic and Dynamic games; Evolutionary games; Repeated Games[139]
JEL: C78 - Bargaining theory; Matching theory[140]

Criticisms and defences

Adequacy of mathematics for qualitative and complicated economics

Friedrich Hayek contended that the use of formal techniques projects a scientific exactness that does not appropriately account for informational limitations faced by real economic agents. [141]

In an interview in 1999, the economic historian Robert Heilbroner stated:[142]

I guess the scientific approach began to penetrate and soon dominate the profession in the past twenty to thirty years. This came about in part because of the "invention" of mathematical analysis of various kinds and, indeed, considerable improvements in it. This is the age in which we have not only more data but more sophisticated use of data. So there is a strong feeling that this is a data-laden science and a data-laden undertaking, which, by virtue of the sheer numerics, the sheer equations, and the sheer look of a journal page, bears a certain resemblance to science . . . That one central activity looks scientific. I understand that. I think that is genuine. It approaches being a universal law. But resembling a science is different from being a science.

Heilbroner stated that "some/much of economics is not naturally quantitative and therefore does not lend itself to mathematical exposition."[143]

Testing predictions of mathematical economics

Philosopher Karl Popper discussed the scientific standing of economics in the 1940s and 1950s. He argued that mathematical economics suffered from being tautological. In other words, insofar as economics became a mathematical theory, mathematical economics ceased to rely on empirical refutation but rather relied on mathematical proofs and disproof.[144] According to Popper, falsifiable assumptions can be tested by experiment and observation while unfalsifiable assumptions can be explored mathematically for their consequences and for their consistency with other assumptions.[145]

Sharing Popper's concerns about assumptions in economics generally, and not just mathematical economics, Milton Friedman declared that "all assumptions are unrealistic". Friedman proposed judging economic models by their predictive performance rather than by the match between their assumptions and reality.[146]

Mathematical economics as a form of pure mathematics

Considering mathematical economics, J.M. Keynes wrote in The General Theory:[147]

It is a great fault of symbolic pseudo-mathematical methods of formalising a system of economic analysis ... that they expressly assume strict independence between the factors involved and lose their cogency and authority if this hypothesis is disallowed; whereas, in ordinary discourse, where we are not blindly manipulating and know all the time what we are doing and what the words mean, we can keep ‘at the back of our heads’ the necessary reserves and qualifications and the adjustments which we shall have to make later on, in a way in which we cannot keep complicated partial differentials ‘at the back’ of several pages of algebra which assume they all vanish. Too large a proportion of recent ‘mathematical’ economics are merely concoctions, as imprecise as the initial assumptions they rest on, which allow the author to lose sight of the complexities and interdependencies of the real world in a maze of pretentious and unhelpful symbols.

Defense of mathematical economics

In response to these criticisms, Paul Samuelson argued that mathematics is a language, repeating a thesis of Josiah Willard Gibbs. In economics, the language of mathematics is sometimes necessary for representing substantive problems. Moreover, mathematical economics has led to conceptual advances in economics.[148] In particular, Samuelson gave the example of microeconomics, writing that "few people are ingenious enough to grasp [its] more complex parts... without resorting to the language of mathematics, while most ordinary individuals can do so fairly easily with the aid of mathematics."[149]

Some economists state that mathematical economics deserves support just like other forms of mathematics, particularly its neighbors in mathematical optimization and mathematical statistics and increasingly in theoretical computer science. Mathematical economics and other mathematical sciences have a history in which theoretical advances have regularly contributed to the reform of the more applied branches of economics. In particular, following the program of John von Neumann, game theory now provides the foundations for describing much of applied economics, from statistical decision theory (as "games against nature") and econometrics to general equilibrium theory and industrial organization. In the last decade, with the rise of the internet, mathematical economists and optimization experts and computer scientists have worked on problems of pricing for on-line services --- their contributions using mathematics from cooperative game theory, nondifferentiable optimization, and combinatorial games.

Robert M. Solow concluded that mathematical economics was the core "infrastructure" of contemporary economics:

Economics is no longer a fit conversation piece for ladies and gentlemen. It has become a technical subject. Like any technical subject it attracts some people who are more interested in the technique than the subject. That is too bad, but it may be inevitable. In any case, do not kid yourself: the technical core of economics is indispensable infrastructure for the political economy. That is why, if you consult [a reference in contemporary economics] looking for enlightenment about the world today, you will be led to technical economics, or history, or nothing at all.[150]

Mathematical economists

Prominent mathematical economists include, but are not limited to, the following (by century of birth).

19th century

20th century

See also

References

 1. ^ Elaborated at the JEL classification codes, Mathematical and quantitative methods JEL: C Subcategories.
 2. ^ a b Chiang, Alpha C.; Kevin Wainwright (2005). Fundamental Methods of Mathematical Economics. McGraw-Hill Irwin. pp. 3–4. ISBN 978-0-07-010910-0. TOC.
 3. ^ Debreu, Gérard ([1987] 2008). "mathematical economics", section II, The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. Abstract. Republished with revisions from 1986, "Theoretic Models: Mathematical Form and Economic Content", Econometrica, 54(6), pp. 1259-1270.
 4. ^ Varian, Hal (1997). "What Use Is Economic Theory?" in A. D'Autume and J. Cartelier, ed., Is Economics Becoming a Hard Science?, Edward Elgar. Pre-publication PDF. Retrieved 2008-04-01.
 5. ^ • As in Handbook of Mathematical Economics, 1st-page chapter links:
       Arrow, Kenneth J., and Michael D. Intriligator, ed., (1981), v. 1
       _____ (1982). v. 2
       _____ (1986). v. 3
       Hildenbrand, Werner, and Hugo Sonnenschein, ed. (1991). v. 4.
     • Debreu, Gérard (1983). Mathematical Economics: Twenty Papers of Gérard Debreu, Contents.
     • Glaister, Stephen (1984). Mathematical Methods for Economists, 3rd ed., Blackwell. Contents.
     • Takayama, Akira (1985). Mathematical Economics, 2nd ed. Cambridge. Description and Contents.
     • Michael Carter (2001). Foundations of Mathematical Economics, MIT Press. Description and Contents.
 6. ^ Chiang, Alpha C. (1992). Elements of Dynamic Optimization, Waveland. TOC & Amazon.com link to inside, first pp.
 7. ^ a b c d Samuelson, Paul (1947) [1983]. Foundations of Economic Analysis. Harvard University Press. ISBN 978-0-674-31301-9.
 8. ^ a b c d Debreu, Gérard ([1987] 2008). "mathematical economics", The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. Abstract. Republished with revisions from 1986, "Theoretic Models: Mathematical Form and Economic Content", Econometrica, 54(6), pp. 1259-1270.
     • von Neumann, John, and Oskar Morgenstern (1944). Theory of Games and Economic Behavior. Princeton University Press.
 9. ^ Schumpeter, J.A. (1954). Elizabeth B. Schumpeter (ed.). History of Economic Analysis. New York: Oxford University Press. pp. 209–212. ISBN 978-0-04-330086-2. OCLC 13498913.
 10. ^ Schumpeter (1954) p. 212-215
 11. ^ Schnieder, Erich (1934). "Johann Heinrich von Thünen". Econometrica. 2 (1): 1–12. doi:10.2307/1907947. ISSN 0012-9682. JSTOR 1907947. OCLC 35705710.
 12. ^ Schumpeter (1954) p. 465-468
 13. ^ Philip Mirowski, 1991. "The When, the How and the Why of Mathematical Expression in the History of Economics Analysis", Journal of Economic Perspectives, 5(1) pp. 145-157.[permanent dead link]
 14. ^ Weintraub, E. Roy (2008). "mathematics and economics", The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. Abstract.
 15. ^ Jevons, W.S. (1866). "Brief Account of a General Mathematical Theory of Political Economy", Journal of the Royal Statistical Society, XXIX (June) pp. 282–87. Read in Section F of the British Association, 1862. PDF.
 16. ^ Jevons, W. Stanley (1871). The Principles of Political Economy, pp. 4, 25.
 17. ^ a b Sheila C., Dow (1999-05-21). "The Use of Mathematics in Economics". ESRC Public Understanding of Mathematics Seminar. Birmingham: Economic and Social Research Council. Retrieved 2008-07-06.
 18. ^ While the concept of cardinality has fallen out of favor in neoclassical economics, the differences between cardinal utility and ordinal utility are minor for most applications.
 19. ^ a b Nicola, PierCarlo (2000). Mainstream Mathermatical Economics in the 20th Century. Springer. p. 4. ISBN 978-3-540-67084-1. Retrieved 2008-08-21.
 20. ^ Augustin Cournot (1838, tr. 1897) Researches into the Mathematical Principles of Wealth. Links to description and chapters.
 21. ^ a b Hotelling, Harold (1990). "Stability in Competition". In Darnell, Adrian C. (ed.). The Collected Economics Articles of Harold Hotelling. Springer. pp. 51, 52. ISBN 978-3-540-97011-8. OCLC 20217006. Retrieved 2008-08-21.
 22. ^ "Antoine Augustin Cournot, 1801-1877". The History of Economic Thought Website. The New School for Social Research. Archived from the original on 2000-07-09. Retrieved 2008-08-21.
 23. ^ Gibbons, Robert (1992). Game Theory for Applied Economists. Princeton, New Jersey: Princeton University Press. pp. 14, 15. ISBN 978-0-691-00395-5.
 24. ^ Nicola, p. 9-12
 25. ^ Edgeworth, Francis Ysidro (September 5, 1889). "The Mathematical Theory of Political Economy: Review of Léon Walras, Éléments d'économie politique pure" (PDF). Nature. 40 (1036): 434–436. doi:10.1038/040434a0. ISSN 0028-0836. Archived from the original (PDF) on April 11, 2003. Retrieved 2008-08-21.
 26. ^ Nicholson, Walter; Snyder, Christopher, p. 350-353.
 27. ^ Dixon, Robert. "Walras Law and Macroeconomics". Walras Law Guide. Department of Economics, University of Melbourne. Archived from the original on April 17, 2008. Retrieved 2008-09-28.
 28. ^ Dixon, Robert. "A Formal Proof of Walras Law". Walras Law Guide. Department of Economics, University of Melbourne. Archived from the original on April 30, 2008. Retrieved 2008-09-28.
 29. ^ Rima, Ingrid H. (1977). "Neoclassicism and Dissent 1890-1930". In Weintraub, Sidney (ed.). Modern Economic Thought. University of Pennsylvania Press. pp. 10, 11. ISBN 978-0-8122-7712-8.
 30. ^ Heilbroner, Robert L. (1953 [1999]). The Worldly Philosophers (Seventh ed.). New York: Simon and Schuster. pp. 172–175, 313. ISBN 978-0-684-86214-9. Check date values in: |date= (help)
 31. ^ Edgeworth, Francis Ysidro (1881 [1961]). Mathematical Psychics. London: Kegan Paul [A. M. Kelley]. pp. 15–19. Check date values in: |date= (help)
 32. ^ Nicola, p. 14, 15, 258-261
 33. ^ Bowley, Arthur Lyon (1924 [1960]). The Mathematical Groundwork of Economics: an Introductory Treatise. Oxford: Clarendon Press [Kelly]. Check date values in: |date= (help)
 34. ^ Gillies, D. B. (1969). "Solutions to general non-zero-sum games". In Tucker, A. W.; Luce, R. D. (eds.). Contributions to the Theory of Games. Annals of Mathematics. 40. Princeton, New Jersey: Princeton University Press. pp. 47–85. ISBN 978-0-691-07937-0.
 35. ^ Moss, Lawrence S. (2003). "The Seligman-Edgeworth Debate about the Analysis of Tax Incidence: The Advent of Mathematical Economics, 1892–1910". History of Political Economy. 35 (2): 207, 212, 219, 234–237. doi:10.1215/00182702-35-2-205. ISSN 0018-2702.
 36. ^ Hotelling, Harold (1990). "Note on Edgeworth's Taxation Phenomenon and Professor Garver's Additional Condition on Demand Functions". In Darnell, Adrian C. (ed.). The Collected Economics Articles of Harold Hotelling. Springer. pp. 94–122. ISBN 978-3-540-97011-8. OCLC 20217006. Retrieved 2008-08-26.
 37. ^ Herstein, I.N. (October 1953). "Some Mathematical Methods and Techniques in Economics". Quarterly of Applied Mathematics. 11 (3): 249–262. doi:10.1090/qam/60205. ISSN 1552-4485. [Pp. 249-62.
 38. ^ • Weintraub, E. Roy (2008). "mathematics and economics", The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. Abstract.
     • _____ (2002). How Economics Became a Mathematical Science. Duke University Press. Description and preview.
 39. ^ Nicholson, Walter; Snyder, Christopher (2007). "General Equilibrium and Welfare". Intermediate Microeconomics and Its Applications (10th ed.). Thompson. pp. 364, 365. ISBN 978-0-324-31968-2.
 40. ^ Jolink, Albert (2006). "What Went Wrong with Walras?". In Backhaus, Juergen G.; Maks, J.A. Hans (eds.). From Walras to Pareto. The European Heritage in Economics and the Social Sciences. IV. Springer. pp. 69–80. doi:10.1007/978-0-387-33757-9_6. ISBN 978-0-387-33756-2.
     • Blaug, Mark (2007). "The Fundamental Theorems of Modern Welfare Economics, Historically Contemplated". History of Political Economy. 39 (2): 186–188. doi:10.1215/00182702-2007-001. ISSN 0018-2702.
 41. ^ Blaug (2007), p. 185, 187
 42. ^ Metzler, Lloyd (1948). "Review of Foundations of Economic Analysis". American Economic Review. 38 (5): 905–910. ISSN 0002-8282. JSTOR 1811704.
 43. ^ a b c Neumann, J. von (1937). "Über ein ökonomisches Gleichungssystem und ein Verallgemeinerung des Brouwerschen Fixpunktsatzes", Ergebnisse eines Mathematischen Kolloquiums, 8, pp. 73–83, translated and published in 1945-46, as "A Model of General Equilibrium", Review of Economic Studies, 13, pp. 1–9.
 44. ^ For this problem to have a unique solution, it suffices that the nonnegative matrices A and B satisfy an irreducibility condition, generalizing that of the Perron–Frobenius theorem of nonnegative matrices, which considers the (simplified) eigenvalue problem
  A - λ I q = 0,
  where the nonnegative matrix A must be square and where the diagonal matrix I is the identity matrix. Von Neumann's irreducibility condition was called the "whales and wranglers" hypothesis by David Champernowne, who provided a verbal and economic commentary on the English translation of von Neumann's article. Von Neumann's hypothesis implied that every economic process used a positive amount of every economic good. Weaker "irreducibility" conditions were given by David Gale and by John Kemeny, Oskar Morgenstern, and Gerald L. Thompson in the 1950s and then by Stephen M. Robinson in the 1970s.
 45. ^ David Gale. The theory of linear economic models. McGraw-Hill, New York, 1960.
 46. ^ Morgenstern, Oskar; Thompson, Gerald L. (1976). Mathematical theory of expanding and contracting economies. Lexington Books. Lexington, Massachusetts: D. C. Heath and Company. pp. xviii+277.
 47. ^ Alexander Schrijver, Theory of Linear and Integer Programming. John Wiley & sons, 1998, ISBN 0-471-98232-6.
 48. ^ Rockafellar, R. Tyrrell (1967). Monotone processes of convex and concave type. Memoirs of the American Mathematical Society. Providence, R.I.: American Mathematical Society. pp. i+74.
     • Rockafellar, R. T. (1974). "Convex algebra and duality in dynamic models of production". In Josef Loz; Maria Loz (eds.). Mathematical models in economics (Proc. Sympos. and Conf. von Neumann Models, Warsaw, 1972). Amsterdam: North-Holland and Polish Adademy of Sciences (PAN). pp. 351–378.
     •Rockafellar, R. T. (1970 (Reprint 1997 as a Princeton classic in mathematics)). Convex analysis. Princeton, New Jersey: Princeton University Press. Check date values in: |date= (help)
 49. ^ Kenneth Arrow, Paul Samuelson, John Harsanyi, Sidney Afriat, Gerald L. Thompson, and Nicholas Kaldor. (1989). Mohammed Dore; Sukhamoy Chakravarty; Richard Goodwin (eds.). John Von Neumann and modern economics. Oxford:Clarendon. p. 261.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 50. ^ Chapter 9.1 "The von Neumann growth model" (pages 277–299): Yinyu Ye. Interior point algorithms: Theory and analysis. Wiley. 1997.
 51. ^ Screpanti, Ernesto; Zamagni, Stefano (1993). An Outline of the History of Economic Thought. New York: Oxford University Press. pp. 288–290. ISBN 978-0-19-828370-6. OCLC 57281275.
 52. ^ David Gale. The theory of linear economic models. McGraw-Hill, New York, 1960.
 53. ^ Morgenstern, Oskar; Thompson, Gerald L. (1976). Mathematical theory of expanding and contracting economies. Lexington Books. Lexington, Massachusetts: D. C. Heath and Company. pp. xviii+277.
 54. ^ "The Nature of Mathematical Programming", Mathematical Programming Glossary, INFORMS Computing Society.
 55. ^ a b Schmedders, Karl (2008). "numerical optimization methods in economics", The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition, v. 6, pp. 138–57. Abstract.
 56. ^ Robbins, Lionel (1935, 2nd ed.). An Essay on the Nature and Significance of Economic Science, Macmillan, p. 16.
 57. ^ Blume, Lawrence E. (2008). "duality", The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. Abstract.
 58. ^ a b Dixit, A. K. ([1976] 1990). Optimization in Economic Theory, 2nd ed., Oxford. Description and contents preview.
 59. ^ • Samuelson, Paul A., 1998. "How Foundations Came to Be", Journal of Economic Literature, 36(3), pp. 1375–1386.
     • _____ (1970)."Maximum Principles in Analytical Economics", Nobel Prize lecture.
 60. ^ • Allan M. Feldman (3008). "welfare economics", The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. Abstract.
     • Mas-Colell, Andreu, Michael D. Whinston, and Jerry R. Green (1995), Microeconomic Theory, Chapter 16. Oxford University Press, ISBN 0-19-510268-1. Description Archived 2012-01-26 at the Wayback Machine and contents .
 61. ^ Geanakoplos, John ([1987] 2008). "Arrow–Debreu model of general equilibrium", The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. Abstract.
    • Arrow, Kenneth J., and Gérard Debreu (1954). "Existence of an Equilibrium for a Competitive Economy", Econometrica 22(3), pp. 265-290.
 62. ^ Scarf, Herbert E. (2008). "computation of general equilibria", The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. Abstract.
    • Kubler, Felix (2008). "computation of general equilibria (new developments)", The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. Abstract.
 63. ^ Nicola, p. 133
 64. ^ Dorfman, Robert, Paul A. Samuelson, and Robert M. Solow (1958). Linear Programming and Economic Analysis. McGraw–Hill. Chapter-preview links.
 65. ^ M. Padberg, Linear Optimization and Extensions, Second Edition, Springer-Verlag, 1999.
 66. ^ Dantzig, George B. ([1987] 2008). "linear programming", The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. Abstract.
 67. ^ • Intriligator, Michael D. (2008). "nonlinear programming", The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. TOC.
     • Blume, Lawrence E. (2008). "convex programming", The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. Abstract.
     • Kuhn, H. W.; Tucker, A. W. (1951). "Nonlinear programming". Proceedings of 2nd Berkeley Symposium. Berkeley: University of California Press. pp. 481–492.
 68. ^ Bertsekas, Dimitri P. (1999). Nonlinear Programming (Second ed.). Cambridge, Massachusetts.: Athena Scientific. ISBN 978-1-886529-00-7.
     • Vapnyarskii, I.B. (2001) [1994], "Lagrange multipliers", in Hazewinkel, Michiel (ed.), Encyclopedia of Mathematics, Springer Science+Business Media B.V. / Kluwer Academic Publishers, ISBN 978-1-55608-010-4.
     • Lasdon, Leon S. (1970). Optimization theory for large systems. Macmillan series in operations research. New York: The Macmillan Company. pp. xi+523. MR 0337317.
     • Lasdon, Leon S. (2002). Optimization theory for large systems (reprint of the 1970 Macmillan ed.). Mineola, New York: Dover Publications, Inc. pp. xiii+523. MR 1888251.
     • Hiriart-Urruty, Jean-Baptiste; Lemaréchal, Claude (1993). "XII Abstract duality for practitioners". Convex analysis and minimization algorithms, Volume II: Advanced theory and bundle methods. Grundlehren der Mathematischen Wissenschaften [Fundamental Principles of Mathematical Sciences]. 306. Berlin: Springer-Verlag. pp. 136–193 (and Bibliographical comments on pp.&nbsp, 334–335). ISBN 978-3-540-56852-0. MR 1295240.
 69. ^ a b Lemaréchal, Claude (2001). "Lagrangian relaxation". In Michael Jünger; Denis Naddef (eds.). Computational combinatorial optimization: Papers from the Spring School held in Schloß Dagstuhl, May 15–19, 2000. Lecture Notes in Computer Science. 2241. Berlin: Springer-Verlag. pp. 112–156. doi:10.1007/3-540-45586-8_4. ISBN 978-3-540-42877-0. MR 1900016.
 70. ^ Pontryagin, L. S.; Boltyanski, V. G., Gamkrelidze, R. V., Mischenko, E. F. (1962). The Mathematical Theory of Optimal Processes. New York: Wiley. ISBN 9782881240775.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 71. ^ Zelikin, M. I. ([1987] 2008). "Pontryagin's principle of optimality", The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. Preview link.
     • Martos, Béla (1987). "control and coordination of economic activity", The New Palgrave: A Dictionary of Economics. Description link.
     • Brock, W. A. (1987). "optimal control and economic dynamics", The New Palgrave: A Dictionary of Economics. Outline.
     • Shell, K., ed. (1967). Essays on the Theory of Optimal Economic Growth. Cambridge, Massachusetts: The MIT Press. ISBN 978-0-262-19036-7.CS1 maint: extra text: authors list (link)]
 72. ^ Stokey, Nancy L. and Robert E. Lucas with Edward Prescott (1989). Recursive Methods in Economic Dynamics, Harvard University Press, chapter 5. Desecription and chapter-preview links.
 73. ^ Malliaris, A.G. (2008). "stochastic optimal control", The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. Abstract Archived 2017-10-18 at the Wayback Machine.
 74. ^ Arrow, K. J.; Kurz, M. (1970). Public Investment, the Rate of Return, and Optimal Fiscal Policy. Baltimore, Maryland: The Johns Hopkins Press. ISBN 978-0-8018-1124-1. Abstract. Archived 2013-03-09 at the Wayback Machine
     • Sethi, S. P.; Thompson, G. L. (2000). Optimal Control Theory: Applications to Management Science and Economics, Second Edition. New York: Springer. ISBN 978-0-7923-8608-7. Scroll to chapter-preview links.
 75. ^ Andrew McLennan, 2008. "fixed point theorems", The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. Abstract.
 76. ^ Weintraub, E. Roy (1977). "General Equilibrium Theory". In Weintraub, Sidney (ed.). Modern Economic Thought. University of Pennsylvania Press. pp. 107–109. ISBN 978-0-8122-7712-8.
     • Arrow, Kenneth J.; Debreu, Gérard (1954). "Existence of an equilibrium for a competitive economy". Econometrica. 22 (3): 265–290. doi:10.2307/1907353. ISSN 0012-9682. JSTOR 1907353.
 77. ^ a b c Kantorovich, Leonid, and Victor Polterovich (2008). "Functional analysis", in S. Durlauf and L. Blume, ed., The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. Abstract., ed., Palgrave Macmillan.
 78. ^ Kantorovich, L. V (1990). ""My journey in science (supposed report to the Moscow Mathematical Society)" [expanding Russian Math. Surveys 42 (1987), no. 2, pp. 233–270]". In Lev J. Leifman (ed.). Functional analysis, optimization, and mathematical economics: A collection of papers dedicated to the memory of Leonid Vitalʹevich Kantorovich. New York: The Clarendon Press, Oxford University Press. pp. 8–45. ISBN 978-0-19-505729-4. MR 0898626.
 79. ^ Page 406: Polyak, B. T. (2002). "History of mathematical programming in the USSR: Analyzing the phenomenon (Chapter 3 The pioneer: L. V. Kantorovich, 1912–1986, pp. 405–407)". Mathematical Programming. Series B. 91 (ISMP&nbsp, 2000, Part&nbsp, 1 (Atlanta, &nbsp, GA), number 3). pp. 401–416. doi:10.1007/s101070100258. MR 1888984.
 80. ^ "Leonid Vitaliyevich Kantorovich — Prize Lecture ("Mathematics in economics: Achievements, difficulties, perspectives")". Nobelprize.org. Retrieved 12 Dec 2010.
 81. ^ Aliprantis, Charalambos D.; Brown, Donald J.; Burkinshaw, Owen (1990). Existence and optimality of competitive equilibria. Berlin: Springer–Verlag. pp. xii+284. ISBN 978-3-540-52866-1. MR 1075992.
 82. ^ Rockafellar, R. Tyrrell. Conjugate duality and optimization. Lectures given at the Johns Hopkins University, Baltimore, Maryland, June, 1973. Conference Board of the Mathematical Sciences Regional Conference Series in Applied Mathematics, No. 16. Society for Industrial and Applied Mathematics, Philadelphia, Pa., 1974. vi+74 pp.
 83. ^ Lester G. Telser and Robert L. Graves Functional Analysis in Mathematical Economics: Optimization Over Infinite Horizons 1972. University of Chicago Press, 1972, ISBN 978-0-226-79190-6.
 84. ^ a b Neumann, John von, and Oskar Morgenstern (1944) Theory of Games and Economic Behavior, Princeton.
 85. ^ Mas-Colell, Andreu (1985). The Theory of general economic equilibrium: A differentiable approach. Econometric Society monographs. Cambridge UP. ISBN 978-0-521-26514-0. MR 1113262.
 86. ^ Yves Balasko. Foundations of the Theory of General Equilibrium, 1988, ISBN 0-12-076975-1.
 87. ^ Creedy, John (2008). "Francis Ysidro (1845–1926)", The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. Abstract.
 88. ^ • Nash, John F., Jr. (1950). "The Bargaining Problem", Econometrica, 18(2), pp. 155-162.
     • Serrano, Roberto (2008). "bargaining", The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. Abstract.
 89. ^ Smith,Vernon L. (1992). "Game Theory and Experimental Economics: Beginnings and Early Influences", in E. R. Weintraub, ed., Towards a History of Game Theory, pp. 241- 282.
     • _____ (2001). "Experimental Economics", International Encyclopedia of the Social & Behavioral Sciences, pp. 5100–5108. Abstract per sect. 1.1 & 2.1.
     • Plott, Charles R., and Vernon L. Smith, ed. (2008). Handbook of Experimental Economics Results, v. 1, Elsevier, Part 4, Games, ch. 45-66 preview links.
     • Shubik, Martin (2002). "Game Theory and Experimental Gaming", in R. Aumann and S. Hart, ed., Handbook of Game Theory with Economic Applications, Elsevier, v. 3, pp. 2327–2351. Abstract.
 90. ^ From The New Palgrave Dictionary of Economics (2008), 2nd Edition:
     • Gul, Faruk. "behavioural economics and game theory." Abstract.
     • Camerer, Colin F. "behavioral game theory." Abstract.
 91. ^ • Rasmusen, Eric (2007). Games and Information, 4th ed. Description and chapter-preview links.
     • Aumann, R., and S. Hart, ed. (1992, 2002). Handbook of Game Theory with Economic Applications v. 1, links at ch. 3-6 and v. 3, ch. 43.
 92. ^ Tirole, Jean (1988). The Theory of Industrial Organization, MIT Press. Description and chapter-preview links, pp. vii-ix, "General Organization", pp. 5-6, and "Non-Cooperative Game Theory: A User's Guide Manual,' " ch. 11, pp. 423-59.
     • Bagwell, Kyle, and Asher Wolinsky (2002). "Game theory and Industrial Organization", ch. 49, Handbook of Game Theory with Economic Applications, v. 3, pp. 1851-1895.
 93. ^ • Shubik, Martin (1981). "Game Theory Models and Methods in Political Economy", in Handbook of Mathematical Economics,, v. 1, pp. 285[dead link]-330.
 94. ^ a b The New Palgrave Dictionary of Economics (2008), 2nd Edition:
       Myerson, Roger B. "mechanism design." Abstract.
       _____. "revelation principle." Abstract.
       Sandholm, Tuomas. "computing in mechanism design." Abstract.
     • Nisan, Noam, and Amir Ronen (2001). "Algorithmic Mechanism Design", Games and Economic Behavior, 35(1-2), pp. 166–196.
     • Nisan, Noam, et al., ed. (2007). Algorithmic Game Theory, Cambridge University Press. Description Archived 2012-05-05 at the Wayback Machine.
 95. ^ a b Halpern, Joseph Y. (2008). "computer science and game theory", The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. Abstract.
           • Shoham, Yoav (2008). "Computer Science and Game Theory", Communications of the ACM, 51(8), pp. 75-79.
           • Roth,Alvin E. (2002). "The Economist as Engineer: Game Theory, Experimentation, and Computation as Tools for Design Economics", Econometrica, 70(4), pp. 1341–1378.
 96. ^ • Kirman, Alan (2008). "economy as a complex system", The New Palgrave Dictionary of Economics , 2nd Edition. Abstract.
     • Tesfatsion, Leigh (2003). "Agent-based Computational Economics: Modeling Economies as Complex Adaptive Systems", Information Sciences, 149(4), pp. 262-268.
 97. ^ Scott E. Page (2008), "agent-based models", The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. Abstract.
 98. ^ Holland, John H., and John H. Miller (1991). "Artificial Adaptive Agents in Economic Theory", American Economic Review, 81(2), pp. 365-370 Archived 2011-01-05 at the Wayback Machine p. 366.
     • Arthur, W. Brian, 1994. "Inductive Reasoning and Bounded Rationality", American Economic Review, 84(2), pp. 406-411.
     • Schelling, Thomas C. (1978 [2006]). Micromotives and Macrobehavior, Norton. Description, preview.
     • Sargent, Thomas J. (1994). Bounded Rationality in Macroeconomics, Oxford. Description and chapter-preview 1st-page links.
 99. ^ • Judd, Kenneth L. (2006). "Computationally Intensive Analyses in Economics", Handbook of Computational Economics, v. 2, ch. 17, Introduction, p. 883. Pp. 881- 893. Pre-pub PDF.
     • _____ (1998). Numerical Methods in Economics, MIT Press. Links to description and chapter previews.
 100. ^ • Tesfatsion, Leigh (2002). "Agent-Based Computational Economics: Growing Economies from the Bottom Up", Artificial Life, 8(1), pp.55-82. Abstract and pre-pub PDF.
     • _____ (1997). "How Economists Can Get Alife", in W. B. Arthur, S. Durlauf, and D. Lane, eds., The Economy as an Evolving Complex System, II, pp. 533–564. Addison-Wesley. Pre-pub PDF.
 101. ^ Tesfatsion, Leigh (2006), "Agent-Based Computational Economics: A Constructive Approach to Economic Theory", ch. 16, Handbook of Computational Economics, v. 2, part 2, ACE study of economic system. Abstract and pre-pub PDF.
 102. ^ Axelrod, Robert (1997). The Complexity of Cooperation: Agent-Based Models of Competition and Collaboration, Princeton. Description, contents, and preview.
 103. ^ • Leombruni, Roberto, and Matteo Richiardi, ed. (2004), Industry and Labor Dynamics: The Agent-Based Computational Economics Approach. World Scientific Publishing ISBN 981-256-100-5. Description Archived 2010-07-27 at the Wayback Machine and chapter-preview links.
     • Epstein, Joshua M. (2006). "Growing Adaptive Organizations: An Agent-Based Computational Approach", in Generative Social Science: Studies in Agent-Based Computational Modeling, pp. 309 - [1] 344. Description and abstract.
 104. ^ Klosa, Tomas B., and Bart Nooteboom, 2001. "Agent-based Computational Transaction Cost Economics", Journal of Economic Dynamics and Control 25(3–4), pp. 503–52. Abstract.
 105. ^ Axtell, Robert (2005). "The Complexity of Exchange", Economic Journal, 115(504, Features), pp. F193-F210.
 106. ^ Sandholm, Tuomas W., and Victor R. Lesser (2001)."Leveled Commitment Contracts and Strategic Breach", Games and Economic Behavior, 35(1-2), pp. 212-270.
 107. ^ Colander, David, Peter Howitt, Alan Kirman, Axel Leijonhufvud, and Perry Mehrling (2008). "Beyond DSGE Models: Toward an Empirically Based Macroeconomics", American Economic Review, 98(2), pp. 236-240. Pre-pub PDF.
     • Sargent, Thomas J. (1994). Bounded Rationality in Macroeconomics, Oxford. Description and chapter-preview 1st-page links.
 108. ^ Tesfatsion, Leigh (2006), "Agent-Based Computational Economics: A Constructive Approach to Economic Theory", ch. 16, Handbook of Computational Economics, v. 2, pp. 832–865. Abstract and pre-pub PDF.
 109. ^ Smith, Vernon L. (2008). "experimental economics", The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. Abstract.
 110. ^ Duffy, John (2006). "Agent-Based Models and Human Subject Experiments", ch. 19, Handbook of Computational Economics, v.2, pp. 949–101. Abstract.
 111. ^ • Namatame, Akira, and Takao Terano (2002). "The Hare and the Tortoise: Cumulative Progress in Agent-based Simulation", in Agent-based Approaches in Economic and Social Complex Systems. pp. 3- 14, IOS Press. Description.
     • Fagiolo, Giorgio, Alessio Moneta, and Paul Windrum (2007). "A Critical Guide to Empirical Validation of Agent-Based Models in Economics: Methodologies, Procedures, and Open Problems", Computational Economics, 30, pp. 195–226.
 112. ^ • Tesfatsion, Leigh (2006). "Agent-Based Computational Economics: A Constructive Approach to Economic Theory", ch. 16, Handbook of Computational Economics, v. 2, [pp. 831–880] sect. 5. Abstract and pre-pub PDF.
     • Judd, Kenneth L. (2006). "Computationally Intensive Analyses in Economics", Handbook of Computational Economics, v. 2, ch. 17, pp. 881- 893. Pre-pub PDF.
     • Tesfatsion, Leigh, and Kenneth L. Judd, ed. (2006). Handbook of Computational Economics, v. 2. Description Archived 2012-03-06 at the Wayback Machine & and chapter-preview links.
 113. ^ Brockhaus, Oliver; Farkas, Michael; Ferraris, Andrew; Long, Douglas; Overhaus, Marcus (2000). Equity Derivatives and Market Risk Models. Risk Books. pp. 13–17. ISBN 978-1-899332-87-8. Retrieved 2008-08-17.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 114. ^ Liner, Gaines H. (2002). "Core Journals in Economics". Economic Inquiry. 40 (1): 140. doi:10.1093/ei/40.1.138.
 115. ^ Stigler, George J.; Stigler, Steven J.; Friedland, Claire (April 1995). "The Journals of Economics". The Journal of Political Economy. 103 (2): 331–359. doi:10.1086/261986. ISSN 0022-3808. JSTOR 2138643.
 116. ^ Stigler et al. reviewed journal articles in core economic journals (as defined by the authors but meaning generally non-specialist journals) throughout the 20th century. Journal articles which at any point used geometric representation or mathematical notation were noted as using that level of mathematics as its "highest level of mathematical technique". The authors refer to "verbal techniques" as those which conveyed the subject of the piece without notation from geometry, algebra or calculus.
 117. ^ Stigler et al., p. 342
 118. ^ Sutter, Daniel and Rex Pjesky. "Where Would Adam Smith Publish Today?: The Near Absence of Math-free Research in Top Journals" (May 2007). [2]
 119. ^ Arrow, Kenneth J. (April 1960). "The Work of Ragnar Frisch, Econometrician". Econometrica. 28 (2): 175–192. doi:10.2307/1907716. ISSN 0012-9682. JSTOR 1907716.
 120. ^ Bjerkholt, Olav (July 1995). "Ragnar Frisch, Editor of Econometrica 1933-1954". Econometrica. 63 (4): 755–765. doi:10.2307/2171799. ISSN 0012-9682. JSTOR 1906940.
 121. ^ Lange, Oskar (1945). "The Scope and Method of Economics". Review of Economic Studies. 13 (1): 19–32. doi:10.2307/2296113. ISSN 0034-6527. JSTOR 2296113.
 122. ^ Aldrich, John (January 1989). "Autonomy". Oxford Economic Papers. 41 (1, History and Methodology of Econometrics): 15–34. doi:10.1093/oxfordjournals.oep.a041889. ISSN 0030-7653. JSTOR 2663180.
 123. ^ Epstein, Roy J. (1987). A History of Econometrics. Contributions to Economic Analysis. North-Holland. pp. 13–19. ISBN 978-0-444-70267-8. OCLC 230844893.
 124. ^ Colander, David C. (2004). "The Strange Persistence of the IS-LM Model". History of Political Economy. 36 (Annual Supplement): 305–322. CiteSeerX 10.1.1.692.6446. doi:10.1215/00182702-36-Suppl_1-305. ISSN 0018-2702.
 125. ^ Brems, Hans (October 1975). "Marshall on Mathematics". Journal of Law and Economics. 18 (2): 583–585. doi:10.1086/466825. ISSN 0022-2186. JSTOR 725308.
 126. ^ Frigg, R.; Hartman, S. (February 27, 2006). Edward N. Zalta (ed.). Models in Science. Stanford Encyclopedia of Philosophy. Stanford, California: The Metaphysics Research Lab. ISSN 1095-5054. Retrieved 2008-08-16.
 127. ^ "Greg Mankiw's Blog: An Exercise for My Readers". Retrieved 2019-08-07.
 128. ^ Cochrane, John H. (2017-10-21). "The Grumpy Economist: Greg's algebra". The Grumpy Economist. Retrieved 2019-08-07.
 129. ^ Handbook of Mathematical Economics, 1st-page chapter links for:
      • Kenneth J. Arrow and Michael D. Intriligator, ed., (1981), v. 1
      • _____ (1982). v. 2
      • _____ (1986). v. 3
      • Werner Hildenbrand and Hugo Sonnenschein, ed. (1991). v. 4..
 130. ^ The JEL Classification Codes Guide for JEL: 6 has this comment: "Covers studies about general issues related to mathematical methods that are of interest to economists."
 131. ^ "Search results". Dictionaryofeconomics.com. Retrieved 2016-09-16.
 132. ^ "Search results". Dictionaryofeconomics.com. Retrieved 2016-09-16.
 133. ^ "Search results". Dictionaryofeconomics.com. Retrieved 2016-09-16.
 134. ^ "Search results". Dictionaryofeconomics.com. Retrieved 2016-09-16.
 135. ^ "Search results". Dictionaryofeconomics.com. Retrieved 2016-09-16.
 136. ^ "Search results". Dictionaryofeconomics.com. Retrieved 2016-09-16.
 137. ^ "Search results". Dictionaryofeconomics.com. Retrieved 2016-09-16.
 138. ^ "Search results". Dictionaryofeconomics.com. Retrieved 2016-09-16.
 139. ^ "Search results". Dictionaryofeconomics.com. Retrieved 2016-09-16.
 140. ^ "Search results". Dictionaryofeconomics.com. Retrieved 2016-09-16.
 141. ^ Hayek, Friedrich (September 1945). "The Use of Knowledge in Society". American Economic Review. 35 (4): 519–530. JSTOR 1809376.
 142. ^ Heilbroner, Robert (May–June 1999). "The end of the Dismal Science?". Challenge Magazine. Archived from the original on 2008-12-10.
 143. ^ Beed & Owen, 584
 144. ^ Boland, L. A. (2007). "Seven Decades of Economic Methodology". In I. C. Jarvie; K. Milford; D.W. Miller (eds.). Karl Popper:A Centenary Assessment. London: Ashgate Publishing. p. 219. ISBN 978-0-7546-5375-2. Retrieved 2008-06-10.
 145. ^ Beed, Clive; Kane, Owen (1991). "What Is the Critique of the Mathematization of Economics?". Kyklos. 44 (4): 581–612. doi:10.1111/j.1467-6435.1991.tb01798.x.
 146. ^ Friedman, Milton (1953). Essays in Positive Economics. Chicago: University of Chicago Press. pp. 30, 33, 41. ISBN 978-0-226-26403-5.
 147. ^ Keynes, John Maynard (1936). The General Theory of Employment, Interest and Money. Cambridge: Macmillan. p. 297. ISBN 978-0-333-10729-4.
 148. ^ Paul A. Samuelson (1952). "Economic Theory and Mathematics — An Appraisal", American Economic Review, 42(2), pp. 56, 64-65 (press +).
 149. ^ D.W. Bushaw and R.W. Clower (1957). Introduction to Mathematical Economics, p. vii.
 150. ^ Solow, Robert M. (20 March 1988). "The Wide, Wide World Of Wealth (The New Palgrave: A Dictionary of Economics. Edited by John Eatwell, Murray Milgate and Peter Newman. Four volumes. 4,103 pp. New York: Stockton Press. $650)". New York Times.

Further reading

 • Alpha C. Chiang and Kevin Wainwright, [1967] 2005. Fundamental Methods of Mathematical Economics, McGraw-Hill Irwin. Contents.
 • E. Roy Weintraub, 1982. Mathematics for Economists, Cambridge. Contents.
 • Stephen Glaister, 1984. Mathematical Methods for Economists, 3rd ed., Blackwell. Contents.
 • Akira Takayama, 1985. Mathematical Economics, 2nd ed. Cambridge. Contents.
 • Nancy L. Stokey and Robert E. Lucas with Edward Prescott, 1989. Recursive Methods in Economic Dynamics, Harvard University Press. Desecription and chapter-preview links.
 • A. K. Dixit, [1976] 1990. Optimization in Economic Theory, 2nd ed., Oxford. Description and contents preview.
 • Kenneth L. Judd, 1998. Numerical Methods in Economics, MIT Press. Description and chapter-preview links.
 • Michael Carter, 2001. Foundations of Mathematical Economics, MIT Press. Contents.
 • Ferenc Szidarovszky and Sándor Molnár, 2002. Introduction to Matrix Theory: With Applications to Business and Economics, World Scientific Publishing. Description and preview.
 • D. Wade Hands, 2004. Introductory Mathematical Economics, 2nd ed. Oxford. Contents.
 • Giancarlo Gandolfo, [1997] 2009. Economic Dynamics, 4th ed., Springer. Description and preview.
 • John Stachurski, 2009. Economic Dynamics: Theory and Computation, MIT Press. Description and preview.

External links