پرش به محتوا

اقتصاد اتریش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اقتصاد اتریش
واحد پولیورو (EUR, €)
سال تقویمی
سازمان‌های تجاری
اتحادیهٔ اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی
گروه
آمارها
جمعیتافزایش ۸٬۹۰۱٬۰۶۴ (۱ ژانویه ۲۰۲۰)[۳]
تولید ناخالص داخلی
رتبه
رشد تولید ناخالص داخلی
 • ۲٫۴٪ (۲۰۱۸) ۱٫۶٪ (۲۰۱۹)
 • −۶٫۷٪ (۲۰۲۰e) ۴٫۶٪ (۲۰۲۱e)[۴]
سرانه تولید ناخالص داخلی
 • افزایش $۵۴٫۸۲۰ (نامی، ۲۰۲۱)[۴]
 • افزایش $۵۸٬۹۶۶ (قدرت خرید، ۲۰۲۱)[۴]
رتبه سرانه تولید ناخالص داخلی
تولید ناخالص داخلی هر بخش
 • ۱٫۲٪ (برآورد ۲۰۲۰)[۴]
 • ۱٫۵٪ (۲۰۱۹)[۴]
 • ۲٫۱٪ (۲۰۱۸)[۴]
جمعیت زیر خط فقر
افت مثبت ۱۶٫۹٪ در خطر فقر یا طرد اجتماعی (AROPE, 2019)[۶]
رشد منفی 27.5 پایین (۲۰۱۹ یوروستت)[۷]
 • افزایش 0.914 بسیار بالا (۲۰۱۸)[۸] (20th)
 • افزایش 0.843 بسیار بالا IHDI (2018)[۹]
نیروی کار
 • کاهش ۴٬۵۵۹٬۶۰۳ (۲۰۱۹)[۱۰]
 • افزایش 76.2% employment rate (Target: 77%; 2018)[۱۱]
نیروی کار
بر پایه شغل
بی‌کاری
 • افت مثبت ۵٬۰٪ (آگوست ۲۰۲۰)[۱۲]
 • افت مثبت 10.3% youth unemployment (15 to 24 year-olds; July 2020)[۱۳]
متوسط حقوق ناخالص
€۴٬۱۳۶ / $۴٬۶۰۴ ماهیانه (۲۰۱۷)
€۲٬۷۶۲ / $۳٬۰۵۳ ماهیانه (۲۰۱۷)
صنایع اصلی
عمران، ماشین‌سازی، قطعه‌سازی و خودروسازی، صنایع غذایی، فلزات، صنایع شیمیایی، الوار و کاغذ، الکترونیک، گردشگری
کاهش ۲۷ام (بسیار آسان، ۲۰۲۰)[۱۴]
تجارت خارجی
صادراتافزایش $۱۵۶٫۷ میلیارد (برآورد ۲۰۱۷)[۵]
کالاهای صادراتی
قطعه‌سازی و ماشین‌سازی، خودرو، کالاهای تولیدی، محصولات شیمیایی، آهن و فولاد، مواد غذایی
شرکای اصلی صادرات
وارداتافزایش $۱۵۸٫۱ میلیارد (برآورد ۲۰۱۷)[۵]
کالاهای وارداتی
قطعه‌سازی و ماشین‌سازی، خودرو، محصولات شیمیایی، فلزات، نفت و فرآورده‌های نفتی، گاز، صنایع غذایی
شرکای اصلی واردات
 • افزایش $۲۹۴٫۱ میلیارد (برآورد ۳۱ دسامبر ۲۰۱۷)[۵]
 • افزایش خارجی: $۳۳۹٫۷ میلیارد (برآورد ۳۱ دسامبر ۲۰۱۷)[۵]
کاهش $۷٫۸۵۹ میلیارد (برآورد ۲۰۱۷)[۵]
استقراض ناخالص خارجی
افت مثبت $۶۳۰٫۸ میلیارد (۳۱ دسامبر ۲۰۱۷)[۵]
امور مالی عمومی
 • افت مثبت ۷۰٫۴٪ از تولید ناخالص ملی (۲۰۱۹)[۱۵]
 • افت مثبت €۲۸۰٫۴۲۶ میلیارد (۲۰۱۹)[۱۵]
تراز بودجه
 • €۲٫۹ میلیارد مازاد (۲۰۱۹)[۱۵]
 • +۰٫۷٪ از تولید ناخالص ملی (۲۰۱۹)[۱۵]
درآمدها۴۹٫۰٪ از تولید ناخالص ملی (۲۰۱۹)[۱۵]
مخارج۴۸٫۲٪ از تولید ناخالص ملی (۲۰۱۹)[۱۵]
 • حوزه:[۱۶]
 • AAA
 • چشم‌انداز: پایدار
ذخایر خارجی
کاهش $۲۱٫۵۷ میلیارد (۳۱ دسامبر ۱۹۳۷)[۵]
همهٔ مقدارها -مگر موردهای ذکرشده- به دلار آمریکا است

اقتصاد اتریش، یک اقتصاد بازار اجتماعی توسعه‌یافته است. این کشور یکی از چهارده کشور ثروتمند از نظر سرانهٔ تولید ناخالص داخلی است.[۱۷] تا دهه ۱۹۸۰، بسیاری از شرکت‌های بزرگ صنعتی در اتریش ملی شدند. در سال‌های اخیر، خصوصی‌سازی دارایی‌های دولتی را به سطحی قابل مقایسه با سایر اقتصادهای اروپایی کاهش داده است. جنبش‌های کارگری به‌طور خاص در اتریش قوی هستند و تأثیر زیادی بر سیاست کارگری دارند. در کنار صنایع توسعه‌یافته، گردشگری بین‌المللی مهم‌ترین بخش اقتصاد ملی را تشکیل می‌دهد.

آلمان از لحاظ تاریخی شریک تجاری اصلی اتریش بوده و این امر منجر به آسیب‌پذیری اقتصاد اتریش در برابر تغییرات سریع در اقتصاد آلمان شده است. با این حال، اتریش پس از عضویت در اتحادیهٔ اروپا، روابط نزدیک‌تری با دیگر اقتصادهای اتحادیه اروپا برقرار نمود. این امر منجر به کاهش وابستگی اقتصادی آن به آلمان شد. علاوه‌بر این، عضویت اتریش در اتحادیهٔ اروپا باعث هجوم سرمایه‌گذاران خارجی نیز شده است. این سرمایه‌گذاران عمدتاً به دلیل دسترسی اتریش به بازار واحد اروپا و نزدیکی این کشور به اقتصادهای مشتاق اتحادیهٔ اروپا جذب شدند. رشد تولید ناخالص داخلی اتریش در سال‌های اخیر شتاب گرفته است. به‌طوری که در سال ۲۰۰۶ این رقم به ۳٫۳٪ رسید.

در سال ۲۰۰۴، اتریش با سرانهٔ تولید ناخالص داخلی (PPP) تقریباً ۲۷٬۶۶۶ یورو، چهارمین کشور ثروتمند اتحادیه اروپا بود. در آن زمان لوکزامبورگ، جمهوری ایرلند و هلند در صدر این فهرست قرار داشتند.[۱۸]

وین با سرانهٔ تولید ناخالص داخلی ۳۸٬۶۳۲ یورو؛ پس از لندن داخلی، لوکزامبورگ، منطقه پایتخت بروکسل و هامبورگ، در رتبهٔ پنجم ثروتمندترین منطقه اروپایی براساس طبقه‌بندی NUTS-2 قرار گرفته است (به اقتصاد اتحادیه اروپا مراجعه کنید).[۱۸]

رشد اقتصادی بین سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ با ثبات بوده و بین ۱ تا ۳٫۳ در نوسان بوده است.[۱۹] پس از رسیدن به صفر درصد در سال ۲۰۱۳، شاخص رشد اقتصادی اندکی افزایش یافت. در سال ۲۰۱۶، رشد اقتصادی اتریش ۱٫۵٪ تعیین شد.[۲۰]

تاریخ[ویرایش]

از زمان پایان جنگ جهانی دوم، اتریش به رشد اقتصادی پایدار دست یافته است. در دهه ۱۹۵۰، تلاش‌های بازسازی برای اتریش منجر به دستیابی به میانگین نرخ رشد سالانه بیش از ۵ درصد به صورت واقعی و میانگین حدود چهار تا پنج درصد در دههٔ ۱۹۶۰ شد.[۲۱] در پی رشد متوسط تولید ناخالص داخلی واقعی، به ترتیب ۱٫۷٪، ۲٪ و ۱٫۲٪ در سال‌های ۱۹۹۵، ۱۹۹۶، و ۱۹۹۷؛ اقتصاد اتریش دوباره رونق گرفت. این روند با گسترش تولید ناخالص داخلی واقعی به میزان ۲٫۹٪ در سال ۱۹۹۸ و ۲٫۲٪ در سال ۱۹۹۹ ادامه یافت.

اتریش در ۱ ژانویه ۱۹۹۵ به عضویت اتحادیه اروپا درآمد.[۲۲] این عضویت مزایا و چالش‌های اقتصادی را به همراه داشت و سرمایه‌گذاران خارجی را به خود جلب کرد. این سرمایه‌گذاران به دلیل دسترسی اتریش به بازار واحد اروپایی جذب شدند. اتریش همچنین در بهبود موقعیت بین‌المللی خود پیشرفت‌هایی داشته است. به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اقتصادی و پولی اتحادیه اروپا (EMU)، اقتصاد اتریش از نزدیک با سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، به ویژه با آلمان، همگردان شده است. در ۱ ژانویه ۱۹۹۹، اتریش ارز جدید یورو را برای تمام کاربردهای حسابداری وضع کرد. در ژانویه ۲۰۰۲، اسکناس‌ها و سکه‌های یورو معرفی شده و جایگزین شیلینگ اتریش شدند.

واحد پول[ویرایش]

در سال ۱۹۹۹، اتریش واحد پول اروپایی، یورو را معرفی کرد. این واحد پول به‌همراه ۱۸ کشور عضو اتحادیه اروپا، منطقه یورو را تشکیل می‌دهد.

در اتریش، یورو در سال ۱۹۹۹ ظاهر شد. با این حال تمام سکه‌های یوروی اتریش در سال ۲۰۰۲ معرفی شده و برخلاف سایر کشورهای منطقه یورو که سال ضرب روی سکه حک می‌شود؛ عدد همین سال روی آن‌ها حک شده است. هشت طرح مختلف (یک طرح به ازای هر مقدار) برای سکه‌های اتریشی انتخاب شد. در سال ۲۰۰۷، اتریش به منظور هماهنگی با طرح «نقشهٔ مشترک» جدید؛ همانند بقیهٔ کشورهای منطقه یورو، روی مشترک سکه‌های خود را تغییر داد.

قبل از پذیرش یورو در سال ۲۰۰۲، اتریش از شیلینگ اتریش استفاده می‌کرد. این واحد پول اولین بار در دسامبر ۱۹۲۴ پایه‌گذاری شد. شیلینگ در پی آنشلوس در سال ۱۹۳۸ کنار گذاشته شد و پس از پایان جنگ جهانی دوم در نوامبر ۱۹۴۵ مجدداً استفاده شد.

اتریش دارای یکی از غنی‌ترین مجموعه‌های سکه‌های کلکسیونری در منطقه یورو است؛ به‌طوری که ارزش اسمی آن‌ها بین ۱۰ تا ۱۰۰ یورو می‌باشد. (اگرچه یک سکه ۱۰۰٬۰۰۰ یورویی به‌طور ویژه در سال ۲۰۰۴ ضرب شد). این سکه‌ها میراثی از روش‌های ملی سنتی ضرب سکه‌های نقره و طلا هستند. برخلاف پول‌های عادی، این سکه‌ها در منطقه یورو پول قانونی محسوب نمی‌شوند. به عنوان مثال، یک سکهٔ یادبود ۵ یورویی اتریشی را نمی‌توان در هیچ کشور دیگری استفاده کرد.

خصوصی‌سازی، مشارکت دولتی و جنبش‌های کارگری[ویرایش]

بسیاری از شرکت‌های بزرگ کشور، در اوایل دورهٔ پس از جنگ، ملی شدند تا از آن‌ها در برابر تسلط شوروی به عنوان غرامت جنگی حفاظت شود. برای سالیان متمادی، دولت و مجموعهٔ صنایع دولتی آن نقش بسیار مهمی در اقتصاد اتریش داشتند. با این حال، از اوایل دههٔ ۱۹۹۰، این ساختار از هم پاشید، شرکت‌های دولتی عمدتاً به عنوان کسب‌وکارهای خصوصی شروع به فعالیت کردند و تعداد زیادی از این شرکت‌ها به‌طور کامل یا جزئی خصوصی شدند. دولت هنوز هم برخی از شرکت‌ها، مجموعه‌های انحصاری، تأسیسات و خدمات را اداره می‌کند. پس از بحران مالی ۲۰۰۷–۲۰۰۸ دو بانک ملی شدند. از سال ۲۰۱۹، Österreichische Industrieholding (ÖBAG) سرمایه‌گذاری‌های جمهوری اتریش را در شرکت‌هایی که به‌طور جزئی یا کاملاً ملی شده‌اند مدیریت می‌کند. این سازمان پس از افشای پیام‌هایی که نشان می‌داد چگونه توماس اشمیت در انتصاب هیئت نظارت نقش اساسی داشته و به‌تنهایی مدیریت را برعهده گرفته بود است، مورد انتقادات شدیدی قرار گرفت. اتریش از صنعت، بانکداری، حمل و نقل، خدمات و تسهیلات تجاری عمدتاً توسعه‌یافته‌ای برخوردار است.

اتریش دارای یک جنبش کارگری قوی است. فدراسیون اتحادیه‌های کارگری اتریش (ÖGB) و اتحادیه‌های تشکیل‌دهندهٔ آن با حدود ۱٫۵ میلیون عضو بیش از نیمی از حقوق‌بگیران کشور را تشکیل می‌دهد. از سال ۱۹۴۵، ÖGB یک سیاست دستمزدی معتدل و اجماع‌محور را دنبال کرده و با صنایع، کشاورزان و دولت در زمینه‌های گسترده‌ای از مسائل اجتماعی و اقتصادی؛ در قالب آنچه «مشارکت اجتماعی اتریش» نامیده می‌شود؛ همکاری می‌کند. ÖGB اغلب با برنامهٔ دولت اشوسل برای تحکیم بودجه، اصلاحات اجتماعی و بهبود فضای کسب‌وکار مخالفت کرده و نشانه‌هایی از قابلیت ایجاد تقابل در جو اجتماعی صلح‌آمیز کنونی اتریش نشان داده است.

کشاورزی، صنعت و خدمات[ویرایش]

گاوها در نزدیکی قلهٔ کوه اشنیبرگ

مزارع اتریش، مانند سایر کشورهای کوهستانی اروپای غربی، کوچک و پراکنده بوده، و تولیدات آن‌ها نسبتاً پرهزینه است. از زمان عضویت اتریش در اتحادیهٔ اروپا در سال ۱۹۹۵، بخش کشاورزی اتریش تحت اصلاحات اساسی در قالب سیاست مشترک کشاورزی اتحادیه اروپا (CAP) قرار گرفته است. با وجود این که کشاورزان اتریشی حدود ۸۰ درصد نیازهای غذایی داخلی را تأمین می‌کنند؛ سهم کشاورزی در تولید ناخالص داخلی (GDP) نسبت به سال ۱۹۵۰ به کمتر از ۳ درصد کاهش یافته است.

برخی از صنایع مانند کارخانه‌های آهن و فولاد، کارخانه‌های شیمیایی و شرکت‌های نفت؛ و صنایع بزرگ با استخدام هزاران نفر در سطح جهانی رقابت می‌کنند. با این حال؛ اکثر شرکت‌های صنعتی و تجاری در اتریش در مقیاس بین‌المللی نسبتاً کوچک هستند.

کیتسبوهل، یکی از شهرهای معروف توریستی زمستانی اتریش

مهم‌ترین بخش اقتصاد اتریش بخش خدمات است که قسمت عمدهٔ تولید ناخالص داخلی اتریش را تشکیل می‌دهد. وین به یک مرکز مالی و مشاوره تبدیل شده و طی دهه‌های گذشته موقعیت خود را به عنوان دروازه‌ای به شرق تثبیت کرده است. شرکت‌های حقوقی و بانک‌های وین از جمله شرکت‌های پیشرو در تجارت با کشورهای عضو جدید اتحادیه اروپا هستند. همچنین گردشگری برای اقتصاد اتریش بسیار مهم است و حدود ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی اتریش را تشکیل می‌دهد.[۲۳] در سال ۲۰۰۱، اتریش با بیش از ۱۸٫۲ میلیون گردشگر دهمین کشور پربازدید جهان بود. پیش از آن، وابستگی به گردشگران آلمانی، این بخش از اقتصاد اتریش را بسیار به اقتصاد آلمان وابسته می‌کرد. با این حال، تحولات اخیر تغییراتی را ایجاد کرده است. به ویژه از آنجایی که پیست‌های اسکی زمستانی مانند آرلبرگ یا کیتزبوهل امروزه بیش از پیش مورد بازدید اروپایی‌های شرقی، روس‌ها و آمریکایی‌ها قرار می‌گیرند.

تولیدات کشاورزی اتریش در سال ۲۰۱۸ عبارتند از:

همچنین تولیدات کمتر از سایر محصولات کشاورزی.[۲۴]

خدمات مراقبت‌های بهداشتی[ویرایش]

هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی اتریش در سال‌های ۱۹۷۰ تا ۲۰۰۷ در مقایسه با سایر کشورها

سیستم بهداشت و درمان اتریش در ابتدا در کنار سایر برنامه‌های رفاه اجتماعی توسط سوسیال-دموکرات‌ها در وین توسعه یافت.[۲۵]

بازرگانی[ویرایش]

تجارت با سایر کشورهای اتحادیه اروپا تقریباً ۶۶ درصد از واردات و صادرات اتریش را تشکیل می‌دهد. گسترش تجارت و سرمایه‌گذاری در بازارهای نوظهور اروپای مرکزی و شرقی عنصر اصلی فعالیت اقتصادی اتریش است. تجارت با این کشورها تقریباً ۱۴ درصد از واردات و صادرات اتریش را تشکیل می‌دهد.[۲۶] شرکت‌های اتریشی سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی در این کشورها داشته صنایع تولیدی که مبتنی‌بر نیروی کار هستند یا فناوری پایین‌تری نیاز دارند را به این کشورها انتقال می‌دهند. اگرچه رونق سرمایه‌گذاری بزرگ کاهش یافته است؛ اتریش هنوز پتانسیل جذب شرکت‌های اتحادیهٔ اروپا که به دنبال دسترسی راحت به این بازارهای در حال توسعه هستند را دارد.

ادغام و تملک[ویرایش]

شرکت‌ها و سرمایه‌گذارانی از اتریش در ادغام و اکتساب (M&A) فعال هستند. از سال ۱۹۹۱، بیش از ۷۱۸۳ تراکنش ادغام و اکتساب با ارزش کل معلوم ۲۶۱٫۶ میلیارد یورو اعلام شده است. در سال ۲۰۱۷، بیش از ۲۴۵ معامله با ارزش کل بیش از ۱۲٫۹ میلیارد. یورو صورت گرفته است.[۲۷] این معاملات نه تنها در سطح ملی، بلکه به عنوان سرمایه‌گذاری‌های مهم در M&A فرامرزی در خارج از کشور نیز فعال هستند. به‌طوری که آلمان مهم‌ترین شریک این روند است. تاکنون ۸۵۴ شرکت آلمانی توسط هلدینگ‌های اصالتاً اتریشی خریداری شده است.[۲۸]

بخشی از اقتصاد که بیشترین فعالیت M&A در اتریش از نظر ارزش معاملاتی را داشته، بخش مالی بوده است. با این حال بخشی که بیشترین تعداد معاملات را داشته، صنعت بوده است. صنایع اتریش ۱۹٫۲٪ تراکنش‌های اقتصادی را تشکیل می‌دهند.

داده‌ها[ویرایش]

جدول زیر شاخص‌های اصلی اقتصادی در سال‌های ۱۹۸۰–۲۰۱۸را نشان می‌دهد. تورم زیر ۲ درصد سبز است.[۲۹][۳۰]

سال تولید ناخالص داخلی (GDP)

(میلیارد یورو)
سرانهٔ تولید ناخالص داخلی

(یورو)
رشد GDP

(حقیقی)
نرخ تورم

(درصد)
نرخ بیکاری

(درصد)
بدهی‌های دولتی

(درصد از GDP)
۱۹۸۰ ۷۶٫۰ ۱۰٫۰۷۶ افزایش۲٫۳٪ رشد منفی۶٫۳٪ ۱٫۶٪ ناموجود
۱۹۸۱ افزایش۸۰٫۹ افزایش۱۰٬۷۰۵ کاهش−۰٫۱٪ رشد منفی۶٫۸٪ رشد منفی۲٫۲٪ ناموجود
۱۹۸۲ افزایش۸۶٫۳ افزایش۱۱٬۴۷۷ افزایش۱٫۹٪ رشد منفی۵٫۴٪ رشد منفی۳٫۱٪ ناموجود
۱۹۸۳ افزایش۹۲٫۵ افزایش۱۲٬۲۶۶ افزایش۲٫۸٪ رشد منفی۳٫۳٪ رشد منفی۳٫۷٪ ناموجود
۱۹۸۴ افزایش۹۷٫۱ افزایش۱۲٬۸۷۵ افزایش۰٫۳٪ رشد منفی۵٫۷٪ رشد منفی۳٫۸٪ ناموجود
۱۹۸۵ افزایش۱۰۲٫۴ افزایش۱۳٬۵۶۱ افزایش۲٫۲٪ رشد منفی۳٫۲٪ افت مثبت۳٫۶٪ ناموجود
۱۹۸۶ افزایش۱۰۷٫۶ افزایش۱۴٬۲۴۰ افزایش۲٫۳٪ افزایش۱٫۷٪ افت مثبت۳٫۱٪ ناموجود
۱۹۸۷ افزایش۱۱۱٫۷ افزایش۱۴٬۷۶۵ افزایش۱٫۷٪ افزایش۱٫۴٪ رشد منفی۳٫۸٪ ناموجود
۱۹۸۸ افزایش۱۱۹٫۶ افزایش۱۵٬۷۸۹ افزایش۱٫۰٪ افزایش۱٫۹٪ افت مثبت۲٫۷٪ ۵۷٫۵٪
۱۹۸۹ افزایش۱۲۸٫۰ افزایش۱۶٬۸۴۹ افزایش۳٫۹٪ رشد منفی۲٫۲٪ افت مثبت۲٫۳٪ افت مثبت۵۶٫۳٪
۱۹۹۰ افزایش۱۳۷٫۵ افزایش۱۷٬۹۸۹ افزایش۴٫۳٪ رشد منفی۲٫۸٪ رشد منفی۲٫۷٪ افت مثبت۵۵٫۹٪
۱۹۹۱ افزایش۱۴۷٫۴ افزایش۱۹٬۱۲۱ افزایش۳٫۴٪ رشد منفی۳٫۱٪ رشد منفی۳٫۲٪ رشد منفی۵۶٫۱٪
۱۹۹۲ افزایش۱۵۵٬۸ افزایش۱۹٫۹۷۲ افزایش۲٬۰٪ رشد منفی۳٬۴٪ رشد منفی۳٬۳٪ افت مثبت۵۶٬۰٪
۱۹۹۳ افزایش۱۶۰٫۹ افزایش۲۰٬۴۱۲ افزایش۰٫۵٪ رشد منفی۳٫۲٪ رشد منفی۴٫۰٪ رشد منفی۶۰٫۶٪
۱۹۹۴ افزایش۱۶۸٫۹ افزایش۲۱٬۳۰۵ افزایش۲٫۴٪ رشد منفی۲٫۷٪ افت مثبت۳٫۹٪ رشد منفی۶۳٫۷٪
۱۹۹۵ افزایش۱۷۶٫۶ افزایش۲۲٬۲۱۶ افزایش۲٫۷٪ افزایش۱٫۶٪ رشد منفی۴٫۲٪ رشد منفی۶۷٫۹٪
۱۹۹۶ افزایش۱۸۲٫۵ افزایش۲۲٬۹۳۵ افزایش۲٫۴٪ افزایش۱٫۸٪ رشد منفی۴٫۷٪ افت مثبت۶۷٫۸٪
۱۹۹۷ افزایش۱۸۸٫۷ افزایش۲۳٬۶۸۵ افزایش۱٫۹٪ افزایش۱٫۲٪ رشد منفی۴٫۸٪ افت مثبت۶۳٫۱٪
۱۹۹۸ افزایش۱۹۶٫۳ افزایش۲۴٬۶۱۵ افزایش۳٫۶٪ افزایش۰٫۸٪ افت مثبت۴٫۷٪ افت مثبت۶۸٫۸٪
۱۹۹۹ افزایش۲۰۳٫۹ افزایش۲۵٬۵۰۶ افزایش۳٫۶٪ افزایش۰٫۵٪ افت مثبت۴٫۱٪ افت مثبت۶۱٫۱٪
۲۰۰۰ افزایش۲۱۳٫۶ افزایش۲۶٬۶۶۲ افزایش۳٫۴٪ افزایش۲٫۰٪ افت مثبت۳٫۹٪ رشد منفی۶۵٫۷٪
۲۰۰۱ افزایش۲۲۰٫۵ افزایش۲۷٬۴۲۰ افزایش۱٫۳٪ رشد منفی۲٫۳٪ رشد منفی۴٫۰٪ رشد منفی۶۶٫۴٪
۲۰۰۲ افزایش۲۲۶٫۷ افزایش۲۸٬۰۵۴ افزایش۱٫۷٪ رشد منفی۴٫۴٪ رشد منفی۴٫۴٪ رشد منفی۶۷٫۰٪
۲۰۰۳ افزایش۲۳۱٫۹ افزایش۲۸٬۵۶۱ افزایش۰٫۹٪ افزایش۱٫۳٪ رشد منفی۴٫۸٪ افت مثبت۶۴٫۹٪
۲۰۰۴ افزایش۲۴۲٫۳ افزایش۲۹٬۶۶۵ افزایش۲٫۷٪ افزایش۲٫۰٪ رشد منفی۵٫۵٪ افت مثبت۶۴٫۸٪
۲۰۰۵ افزایش۲۵۴٫۱ افزایش۳۰٬۸۹۰ افزایش۲٫۲٪ رشد منفی۲٫۱٪ رشد منفی۵٫۷٪ رشد منفی۶۸٫۳٪
۲۰۰۶ افزایش۲۶۷٫۸ افزایش۳۲٬۳۹۳ افزایش۳٫۵٪ افزایش۱٫۸٪ افت مثبت۵٫۲٪ افت مثبت۶۷٫۰٪
۲۰۰۷ افزایش۲۸۴٫۰ افزایش۳۴٬۲۳۴ افزایش۳٫۷٪ رشد منفی۲٫۲٪ افت مثبت۴٫۹٪ افت مثبت۶۴٫۷٪
۲۰۰۸ افزایش۲۹۳٫۸ افزایش۳۵٬۳۰۱ افزایش۱٫۵٪ رشد منفی۳٫۲٪ افت مثبت۴٫۱٪ رشد منفی۶۸٫۴٪
۲۰۰۹ کاهش۲۸۸٫۰ کاهش۳۴٬۵۳۱ کاهش−۳٫۸٪ افزایش۰٫۴٪ رشد منفی۵٫۳٪ رشد منفی۷۹٫۶٪
۲۰۱۰ افزایش۲۹۵٫۹ افزایش۳۵٬۳۹۰ افزایش۱٫۸٪ افزایش۱٫۷٪ افت مثبت۴٫۸٪ رشد منفی۸۲٫۴٪
۲۰۱۱ افزایش۳۱۰٫۱ افزایش۳۶٬۹۷۱ افزایش۲٫۹٪ رشد منفی۳٫۵٪ افت مثبت۴٫۶٪ افت مثبت۸۲٫۲٪
۲۰۱۲ افزایش۳۱۸٫۷ افزایش۳۷٬۸۱۶ افزایش۰٫۷٪ رشد منفی۲٫۶٪ رشد منفی۴٫۹٪ افت مثبت۸۱٫۶٪
۲۰۱۳ افزایش۳۲۳٫۹ افزایش۳۸٬۲۰۹ بی‌تغییر۰٫۰٪ رشد منفی۲٫۱٪ رشد منفی۵٫۳٪ افت مثبت۸۱٫۰٪
۲۰۱۴ افزایش۳۳۳٫۱ افزایش۳۸٬۹۹۲ افزایش۰٫۷٪ افزایش۱٫۵٪ رشد منفی۵٫۶٪ رشد منفی۸۳٫۸٪
۲۰۱۵ افزایش۳۴۴٫۳ افزایش۳۹٬۸۹۳ افزایش۱٫۱٪ افزایش۰٫۸٪ رشد منفی۵٫۷٪ رشد منفی۸۴٫۳٪
۲۰۱۶ افزایش۳۵۶٫۲ افزایش۴۰٬۷۶۰ افزایش۲٫۰٪ افزایش۱٫۰٪ رشد منفی۶٫۰٪ افت مثبت۸۳٫۷٪
۲۰۱۷ افزایش۳۶۹٫۹ افزایش۴۱٬۹۶۴ افزایش۲٫۶٪ رشد منفی۲٫۲٪ افت مثبت۵٫۵٪ افت مثبت۷۸٫۸٪
۲۰۱۸ افزایش۳۸۷٫۴ افزایش۴۳٬۵۹۸ افزایش۲٫۷٪ رشد منفی۲٫۱٪ افت مثبت۴٫۹٪ افت مثبت۷۴٫۲٪

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. "World Economic Outlook Database, April 2019". IMF.org. International Monetary Fund. Retrieved 29 September 2019.
 2. "World Bank Country and Lending Groups". datahelpdesk.worldbank.org. World Bank. Retrieved 29 September 2019.
 3. "Population on 1 January". ec.europa.eu/eurostat. Eurostat. Retrieved 13 July 2020.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ ۴٫۳ ۴٫۴ ۴٫۵ ۴٫۶ ۴٫۷ "World Economic Outlook Database, October 2020". IMF.org. International Monetary Fund. Retrieved 23 October 2020.
 5. ۵٫۰۰ ۵٫۰۱ ۵٫۰۲ ۵٫۰۳ ۵٫۰۴ ۵٫۰۵ ۵٫۰۶ ۵٫۰۷ ۵٫۰۸ ۵٫۰۹ ۵٫۱۰ "The World Factbook". CIA.gov. Central Intelligence Agency. Retrieved 25 March 2019.
 6. "People at risk of poverty or social exclusion". ec.europa.eu. Eurostat. Retrieved 19 June 2020.
 7. "Gini coefficient of equivalised disposable income - EU-SILC survey". ec.europa.eu. Eurostat. Retrieved 19 June 2020.
 8. "Human Development Index (HDI)". hdr.undp.org. HDRO (Human Development Report Office) United Nations Development Programme. Retrieved 11 December 2019.
 9. "Inequality-adjusted HDI (IHDI)". hdr.undp.org. UNDP. Retrieved 22 May 2020.
 10. "Labor force, total - Austria". data.worldbank.org. World Bank. Retrieved 1 November 2019.
 11. "Employment rate by sex, age group 20-64". ec.europa.eu/eurostat. Eurostat. Retrieved 19 June 2019.
 12. "Unemployment by sex and age - monthly average". appsso.eurostat.ec.europa.eu. یوروستت. Retrieved 4 October 2020.
 13. "Unemployment rate by age group". data.oecd.org. OECD. Retrieved 16 September 2020.
 14. "Ease of Doing Business in Austria". Doingbusiness.org. Retrieved 2017-11-21.
 15. ۱۵٫۰ ۱۵٫۱ ۱۵٫۲ ۱۵٫۳ ۱۵٫۴ ۱۵٫۵ "Euro area and EU27 government deficit both at 0.6% of GDP" (PDF). ec.europa.eu/eurostat. Eurostat. Retrieved 28 April 2020.
 16. "Scope affirms Austria's credit rating at AAA and maintains the Stable Outlook". Scope Ratings. Retrieved 4 September 2020.
 17. "Austria". International Monetary Fund. Retrieved 22 April 2009.
 18. ۱۸٫۰ ۱۸٫۱ (به انگلیسی) Regional GDP per inhabitant in the EU27 بایگانی‌شده در ۲۶ مارس ۲۰۰۹ توسط Wayback Machine, provided by Eurostat
 19. (به انگلیسی) Real GDP Growth3 – Expenditure Side, provided by the Austrian National Bank
 20. Austrian Economic Chamber (July 2018). "GDP Growth in Austria" (PDF). Retrieved 14 August 2018.
 21. Nowotny, Ewald (December 2017). "(in German) Die Geschichte des WIFO und der österreichischen Wirtschaftspolitik in der Zweiten Republik". Wifo. Archived from the original on 15 August 2021. Retrieved 15 August 2021.
 22. "Austria in the EU". Austrian Embassy Washington. Archived from the original on 26 October 2021. Retrieved 8 October 2018.
 23. "Trade and Industry in Austria, Exports, Tourism". austria.info. 2007. Archived from the original on 27 November 2007. Retrieved 20 December 2007.
 24. Austria production in 2018, by FAO
 25. Austria.
 26. "Austria Business Facts". Archived from the original on 20 April 2020.
 27. "M&A Statistics by Countries - Institute for Mergers, Acquisitions and Alliances (IMAA)". Institute for Mergers, Acquisitions and Alliances (IMAA) (به انگلیسی). Retrieved 2018-03-01.
 28. "Mergers & Acquisitions in Austria". Institute for Mergers, Acquisitions and Alliances (IMAA) (به انگلیسی). Retrieved 2018-03-01.
 29. "Report for Selected Countries and Subjects" (به انگلیسی). Retrieved 2018-09-01.
 30. "Report for Selected Countries and Subjects". www.imf.org. Retrieved 2019-04-12.

پیوند به بیرون[ویرایش]