اف او بی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

اف او بی (انگلیسی: FOB) یا تحویل روی عرشه، کلمه‌ای برای توصیف یک فرایند خاص از حمل‌ونقل کالاست و به معنی قیمت تا لحظه تحویل روی کشتی است. بنابر قوانین بین‌المللی در شرایط فوب فروشنده وظیفه دارد تمامی هزینه‌های کالا را تا محل حمل اصلی متقبل شود و تمامی هزینه‌های بعد از این مرحله اعم از کرایه حمل، بیمه، تعرفه‌های وارداتی و غیره را خریدار متقبل می‌شود.

تحویل کالا روی عرشه کشتی یا اف او بی؛ نوعی از قوانین اینکوترمز می‌باشد. اینکوترمز یا مقررات تجاری بین‌المللی مجموعه‌ای از قوانین از پیش تعریف‌شده تجاری است که توسط اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) منتشر شده و به طور گسترده در معاملات تجاری بین‌المللی یا پروسه خریداری استفاده می‌شود. به کمک اینکوترمز سازمان‌ها قادر به برقراری معاملات تجاری آسان‌تر با طرفین مختلف از کشورهای مختلف خواهند بود.

اصطلاح «تحویل کالا روی عرشه کشتی» بدین معناست که فروشنده تحویل کالا را هنگامی به انجام می‌رساند که کالا در بندر بارگیری تعیین شده، از لبه کشتی عبور کند. به عبارتی خریدار از این لحظه به بعد باید مسئولیت کلیه مخارج کالا و خطرهای از میان رفتن یا آسیب دیدن آن را تقبل کند. اصطلاح FOB مستلزم آن است که فروشنده کالا را جهت صدور ترخیص کند. این اصطلاح فقط برای حمل و نقل از طریق دریا یا آبراه‌های داخلی کاربرد دارد.

منابع[ویرایش]