اف-۸۶ سابر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اف-۸۶ سیبر
F-86 Sabre-golden crown-Imperial Iranian Air Force.jpg
اف-۸۶ سیبر نیروی هوایی شاهنشاهی ایران
نوع جنگنده
سازنده نورث امریکن اوییشن
اولین پرواز ۱۹۴۷/۱۰/۰۱
بکارگیری ۱۹۴۹ در ایالات متحده آمریکا
بازنشستگی ۱۹۹۴ در بولیوی
وضعیت بازنشسته،غیرفعال
کاربران اولیه نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا
نیروی هوایی دفاعی ژاپن
نیروی هوایی اسپانیا
نیروی هوایی جمهوری کره
نیروی هوایی آرژانتین
نیروی هوایی بلژیک
نیروی هوایی بولیوی
نیروی هوایی کانادا
نیروی هوایی کلمبیا
نیروی هوایی اتیوپی
نیروی هوایی آلمان
نیروی هوایی ایران
نیروی هوایی عراق
نیروی هوایی ترکیه
تعداد ساخت ۹٬۸۶۰
قیمت ۲۱۹٬۴۵۷ دلار آمریکا

اف-۸۶ سیبر (به انگلیسی: North American F-86 Sabre) جنگنده آمریکایی بود که شرکت نورث امریکن اوییشن به سفارش نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا در اواخر دهه ۱۹۴۰ طراحی کرد. این هواپیما نخستین جنگنده آمریکایی با بال مایل و هماوردی برای جنگنده مشابه شوروی‌ها میگ-۱۵ در نبردهای هوایی بود و از بهترین و مهم‌ترین جنگنده‌های جنگ کره به‌شمار می‌رفت. اف-۸۶ هرچند در اواخر دهه ۱۹۴۰ طراحی شده بود و در اواخر دهه ۱۹۵۰ یک طرح قدیمی محسوب می‌شد اما توانست تا مدتها بعد با جنگنده‌های نسل‌های بعد از خود رقابت کند و آخرین نمونه‌های آن در سال ۱۹۹۴ از نیروی هوایی بولیوی بازنشسته شدند.

موفقیت این جنگنده باعث شد تا بین سال‌های ۱۹۴۹ تا ۱۹۵۶ بیش از ۷۸۰۰ فروند از آن در ایالات متحده، ایتالیا و ژاپن ساخته شوند و مدل‌هایی از آن هم در کانادا و استرالیا ساخته شوند که به این ترتیب با اختلاف زیادی پرتولیدترین جنگنده غربی محسوب می‌شود.

کاربران پیشین اف-۸۶

آمریکا نیز در زمان پهلوی ۴۰ فروند از این هواپیما را بین سال‌های ۸–۱۹۵۷ مجانی و به عنوان کمک های نظامی به ایران اهدا کرد .[۱] تیم آکروجت نیروی هوایی شاهنشاهی ایران نیز از آن استفاده می‌کرد. این جنگنده در ایران در سال ۱۹۷۰ بازنشسته شد و ۳۰ فروند از آن‌ها در سال ۱۹۷۲ به پاکستان واگذار شد.

منابع

  1. Trade Register, (جستجوی آمریکا به ایران)

Wikipedia contributors, "F-86 Sabre," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=F-86_Sabre&oldid=183048272 (accessed January 13, 2008).