اعضای جامعه ملل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

در طی سال‌های ۱۲۹۹ تا ۱۳۲۵ خورشیدی، در کل ۶۳ عضو به طور دائم یا مقطعی به عضویت جامعه ملل درآمدند. میثاق تشکیل جامعه ملل در معاهده ورسای بسته شد و در تاریخ ۲۰ دی ۱۲۹۹ خورشیدی، اجرایی شد. جامعه ملل در سال ۱۳۲۵ خورشیدی، زمانی که وظایف و دارایی‌های این سازمان، به سازمان ملل متحد واگذار شد، منحل گشت.

از ۴۲ عضو پایه‌گذار جامعه ملل، ۲۳ عضو (۲۴ عضو، با احتساب جنبش فرانسه آزاد)، تا زمان انحلال این سازمان، به عنوان عضو باقی‌ماندند. ۲۱ عضو دیگر، در بین سالهای ۱۲۹۹ تا ۱۳۲۵ خورشیدی، به عضویت سازمان درآمدند، که ۷ عضو از این گروه از عضویت خود صرف نظر کرده یا از سازمان اخراج شدند.

در فهرست زیر، که بر اساس سال و الفبا طبقه‌بندی شده است، صرف نظر کرده، به معنی این است که خود آن عضو، با رضایت خود، از عضویت سازمان خارج شده، و ترک کرده، به این معنی است که به دلیل پیوستن یا اشغال شدن، توسط هر دوی کشورهای آلمان و ایتالیا، از هستی ساقط شدند. تنها کشور اخراج شده از جامعه ملل، کشور اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، بوده است.

با اینکه کشور آمریکا از نظریه پردازان ایجاد چنین سازمانی بود، ولی هرگز به عضویت این سازمان در نیامد.

فهرست کشورهای عضو بر اساس سال[ویرایش]

۱۲۹۹ خورشیدی (اعضای پایه‌گذار)[ویرایش]

۱۲۹۹ خورشیدی[ویرایش]

۱۳۰۰ خورشیدی[ویرایش]

۱۳۰۱ خورشیدی[ویرایش]

۱۳۰۲ خورشیدی[ویرایش]

۱۳۰۳ خورشیدی[ویرایش]

۱۳۰۵ خورشیدی[ویرایش]

۱۳۱۰ خورشیدی[ویرایش]

۱۳۱۱ خورشیدی[ویرایش]

۱۳۱۳ خورشیدی[ویرایش]

۱۳۱۶ خورشیدی[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "the League of Nations," Wikipedia, The Free Encyclopedia,http://en.wikipedia.org/wiki/League_of_Nations_members (accessed May 24، ۲۰۱۲).