اعتراض مردمی به تحریم دارویی ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
لوگوی اعتراض مردمی به تحریم دارویی ایران

اعتراض مردمی به تحریم‌ها علیه ایران، طرحی بود که اعتقاد داشت تحریم بانکی غرب علیه ایران منجر به مشکلات دارویی در ایران شده‌است. این کمپین که در سال ۱۳۹۲ شمسی آغاز به کار کرد، طی فراخوانی از مردم و چهره‌های سرشناس مردمی و غیر سیاسی ایران دعوت نمود تا با امضای کارت پستال‌هایی به دبیر کل سازمان ملل متحد، اعتراض خود به تحریم‌های بانکی -که معتقد بود منجر به تحریم دارویی ایران شده- را اعلام کنند.

تورج صابری‌وند، گرافیست و راه‌انداز کمپین، در مانیفست اعتراض مردمی به تحریم دارویی ایران نوشت: اینک برای این که در تاریخ بماند برای آقای بان‌کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد می‌نویسم: عالی‌جناب! ما می‌دانیم در هیچ سندی، سطری هم دربارهٔ تحریم دارویی نوشته نشده‌است اما به اذعان نماینده‌های پارلمان اروپا، تحریم بانک‌های ایران و عدم امکان مبادلهٔ پول، ورود دارو به ایران را با سختی‌های بسیاری همراه کرده و اینک مردم کشور من، تاوان آن را می‌دهند. این در حالی است که سازمان ملل متحد در بیانیهٔ هزاره، خود را موظف کرده بود که تا سال ۲۰۱۵، مردم کشورهای در حال توسعه به داروهای حیاتی مقرون به صرفه، دسترسی پایدار و مداوم داشته باشند. آیا ’آیندهٔ پایدار با عزت برای همه‘ -که هدف سازمان ملل متحد برای سال‌های پس از ۲۰۱۵ هست- با وضع تحریم‌ها ممکن خواهد بود؟

حدود ۱۵۰ نفر از هنرمندان، نویسندگان و فعالان سیاسی ایران کارت به این کمپین پیوستند. سید محمد خاتمی، عباس کیارستمی، اصغر فرهادی، آیدین آغداشلو، مصطفی ملکیان، فاطمه هاشمی رفسنجانی، عزت‌الله انتظامی، مجید درخشانی، احسان شریعتی، رضا کیانیان، ابراهیم یزدی، پرویز کلانتری، تهمینه میلانی، رخشان بنی اعتماد، ناصر تقوایی، سعید لیلاز کارت پستال‌های این کمپین را خطاب به دبیر کل سازمان ملل متحد امضا کردند.

وب‌سایت اعتراض مردمی به تحریم دارو از ایرانیان خواسته بود تا با امضای کارت پستال‌های این طرح، پیام‌های خود را به دبیرکل سازمان ملل متحد بنویسند. نوشته‌های مردمی در وب‌سایت این کمپین، در دسترس همگان قرار دارد.[۱]

روزنامه گاردین در گزارشی از این طرح نوشت: «چهره‌های ایرانی به کمپینی خطاب به رئیس سازمان ملل، بان کی مون پیوسته‌اند. در این کمپین، از بان‌کی‌مون خواسته می‌شود تا در تحریم‌های بین‌المللی بر ضد ایران که به شدت واردات دارو به این کشور را سخت کرده، مداخله کند. این درخواست از طریق امضای کارت پستال‌های الکترونیکی که به بان‌کی‌مون فرستاده می‌شوند، انجام می‌پذیرد. فیلم‌ساز و برنده جایزه اسکار، اصغر فرهادی و عباس کیارستمی، در میان ده‌ها ایرانی دیگر هستند که در این درخواست شرکت کرده‌اند تا اعتراض خود نسبت به کمبود دارو در ایران -که یکی از نتایج ناخواسته تحریم‌های غربی است- را به گوش وی برسانند.

در این کمپین، بنیاد امور بیماری‌های خاص به ریاست فاطمه هاشمی رفسنجانی و سازمان نظام پزشکی به ریاست علیرضا زالی نیز، همکاری کرده بودند.»[۲]

نمایشگاه کارت پستال‌های امضا شده[ویرایش]

امضای برخی از فعالان سیاسی و اجتماعی، فرهنگی و هنری بر روی کارت پستالی که به عنوان اعتراض به تحریم‌های دارویی طراحی شده بود در گالری طراحان آزاد در تهران به نمایش عموم گذاشته شد. این نمایشگاه یک روزه کارت پستال‌هایی را که خطاب دبیرکل سازمان ملل توسط چهره‌هایی چون سید محمد خاتمی، عباس کیارستمی، ابراهیم یزدی و ... امضا شده بودند را به نمایش گذاشت.

گزارش خبرگزاری جمهموری اسلامی: نمایشگاه امضای معترضان به تحریم‌های دارویی در تهران گشایش یافت

گزارش تصویری آرش خاموشی عکاس خبرگزاری ایسنا از نمایشگاه اعتراض مردمی

همراهی یازده دوچرخه‌سوار[ویرایش]

۱۱ نفر از دوچرخه‌سواران ایرانی (مصطفی حافظ، آمنه شیرافکن، هادی عباسی، راحله زارع، محمد مرادی، حسین ایمانی، زهرا فاتحی، محمد شرافتیان، عیسی انوری، سهیل عیسی پور و حامد منصوری) در این سفر از ۱۷ شهر کشور ترکیه عبور کردند و پیام «اعتراض مردمی» را به مردم استانبول، آنتالیا، کمر، قومولجا، فنیقه، دمره، کاش، قالقان، پاتارا، زانتوس، فتحیه، اورتاچا، کویچه گیز، مارماریس، داتچا، بدروم و ازمیر رساندند. همچنین با بازدید آثار و ابنیه تاریخی بسیار در این مسیر، اعتراض خود را مستند کردند.

این دوچرخه‌سواران، در مدت ده روز مسافت حدود ششصد کیلومتر را در ساحل مدیترانه و از میان شهرهای پرجمعیتی که میزبان گردشگران زیادی از کشورهای اروپایی، امریکایی و آسیایی بود عبور کردند. تیم دوچرخه سوار که لباس متحدالشکل پوشیده و پلاکارت بزرگی را با خود حمل می‌کردند. دوچرخه‌سواران با مردم ترکیه و توریست‌ها به گفت و گو در مورد کمپین می‌پرداختند.

یازده نفر از دوچرخه سواران ایرانی با عنوان «اعتراض مردمی به تحریم دارویی ایران» مسیری را در کشور ترکیه رکاب زدند.

گزارش روزنامه شرق از دوچرخه سواران ایرانی در اعتراض به تحریم‌های دارویی

پیش خبر خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

مستند تحریم زندگی[ویرایش]

محمود زنده‌نام، تهیه‌کننده و کارگردان این مستند در بخشی از این مستند با برخی از امضا کنندگان این کمپین از جمله اصغر فرهادی برنده جایزه اسکار، تورج صابری‌وند گرافیست و راه‌انداز کمپین اعتراض مردمی به تحریم دارویی ایران، احمد قویدل رئیس انجمن هموفیلی ایران و دختر محمود استاد محمد نمایشنامه‌نویس که در جریان مشکلات دارویی ایران جان خود را از دست داده بود گفت‌وگو کرده‌است. این مستند نخستین بار از شبکه پرس تی‌وی در دی ماه ۱۳۹۳ به زبان انگلیسی پخش شد.

مستند تحریم زندگی

مستند تحریم زندگی، شبکه انگلیسی زبان press tv

منابع[ویرایش]

پانویس[ویرایش]