اطلس الکترونیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

اطلس الکترونیک (به آلمانی: Atlas Elektronik GMBH) یک شرکت آلمانی است که در سال 1902 پایه گذاری شده است و لوازم الکترونیکی لازم برای مصارف دریایی را تولید می کند و تخصص آن در زمینه ی ابزار و تجهیزات رو و زیر دریا می باشد. مقر اصلی این شرکت دربرمن می باشد و یک شعبه ی دیگر آن در ودل است. این شرکت در زمینه ی ساخت رادار های صوتی(سونار)برای زیردریایی ها شهرت جهانی دارد.

تاریخچه[ویرایش]

این شرکت توسط شرکت کشتیرانی و حمل و نقل لوید شمال آلمان در تاریخ 15 ژانویه 1902 پایه گذاری شد. در آن زمان کار این شرکت علاوه بر ساخت کشتی، به تجهیزات حمل و نقل برای کشتی ها نیز گستره می یافت . در سال 1911 نام آن از کارخانه ی آرماتور و ماشین های شمال آلمان، به کارگاه اطلس دگرگون شد. در سال 1913 این کارخانه بالغ بر 2000 کارمند داشت.

جنگ های جهانی[ویرایش]

در جنگ جهانی اول، این شرکت ابزاری را برای زیردریایی های نظامی و کشتی های کوچک می ساخت و بعد از جنگ به صادرات پرداخت. درسال 1931، شروع به ساخت تجهیزات رادارهای صوتی در زیر آب کرد. در زبان حکومت حزب نازی نیروی خود را برای تولید زیردریایی های نظامی به کار گرفت. در زمان جنگ جهانی دوم ، 3100 کارمند در این کارخانه مشغول به کاربودند.

دوران بعد از جنگ[ویرایش]

در دوران بعد از جنگ این کارخانه تولید ماشین آلات و ابزار و کشتی ها را در دستور کار خود قرار داد. در سال 1966 با کارخانه ی دیگری به نام ماشین سازی ماک در کیل (به آلمانی: Mak Maschinenbau Kiel) ادغام شد و به ماشین سازی کروپ -اطلس نام نهاده شد. در سال 1991 کشتی سازی ولکان برمن آن را صاحب شد و در سال 1992 با سیستم تکنیک نرد (به آلمانی: Systemtechnik Nord) ادغام شد و شرکت اطلس الکترونیک را به وجود آورد.

منابع[ویرایش]

  1. www.atlas-electronic.com
  2. http://de.wikipedia.org/wiki/Atlas_Elektronik