اشرف چهارچشم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

زهرا مافی‌ها ملقب به اشرف چهارچشم یککارگر جنسی بود که در شهر نو سکونت داشت. او بعد از انقلاب ایران در دادگاه‌های انقلاب احضار شد و به همراه چند دیگر از کارگران جنسی شهر نو توسط حاکم شرع زمان صادق خلخالی به اعدام محکوم شد. وی در بهشت زهرا مدفون است. از اشرف چهارچشم، پری بلنده (سکینه قاسمی) و ثریا ترکه (صاحب اختیاری) به عنوان ‌نخستین زنانی یاد می‌شود که پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ اعدام شده‌اند.[۱]

سوختن خانۀ اشرف چهارچشم[ویرایش]

خانۀ اشرف چهارچشم، یکی از خانه‌هایی بود که در آتش‌سوزی از بین رفت. در این حادثه همچنین تعدادی از کارگران جنسی شهر نو زنده‌زنده جان سپردند.

گفتنی است که بعد از انقلاب، به این محله که محل کسب کارگران جنسی در تهران بود، به دلیل تغییر کاربری از «فاحشه‌ شهر» به «شهر عفاف» اجازه برپایی داده شد؛ ولی یک سال بعد یعنی ۱۳۵۸ نیروهای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران به آنجا یورش بردند و اشرف را به همراه چند تن از زنان معروف دیگر را دستگیر و به دادگاه انقلاب منتقل کردند.

کودکی و نوجوانی[ویرایش]

از دوران کودکی و نوجوانی اشرف چهارچشم مدرک مستندی در دسترس نیست؛ زیرا مدارک، گواهی و شناسنامۀ وی ‌در آتش‌سوزی از بین رفت.

مصاحبه‌ با کارگران جنسی شهر نو[ویرایش]

مصاحبه‌ای با زنان کارگر جنسی در زمان قبل از انقلاب شد. عکس‌هایی از شهر نو و زنان کارگر جنسی آن گرفته شدند که اکنون در اینترنت موجود می‌باشد.[۲][نیازمند منبع]

دستگیری و اعدام[ویرایش]

روزنامه کیهان مورخ ۲۱ تیر ۱۳۵۸.

بعد از یورش نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اشرف چهارچشم در دادگاه انقلاب حاضر شد و بلافاصله به حکم صادق خلخالی به اعدام محکوم شد.

روزنامهٔ کیهان پنج‌شنبه ۲۱ تیر ۱۳۵۸ در تیتر درشتی نوشته‌است: «بحکم دادگاه انقلاب اسلامی ۳ زن و ۴ مرد تیرباران شدند» در تیتر کوچک‌تر این خبر آمده‌است: «اسامی زنان اعدام شده: پری بلنده، ثریا ترکه و اشرف چهارچشم بود»[۳] عکسی از پری بلنده با چادر مشکی در زیر این خبر چاپ شده‌است. در صفحهٔ دوم ستون پنج شرح کامل‌تری آمده‌ است و بخشی از حکم دادگاه هم نوشته شده‌ است.

دادگاه[ویرایش]

هیچ اطلاع یا گزارشی در مورد چگونگی محاکمه و دفاعیات متهم و نحوهٔ بازداشت ارائه نشده‌است. در گزارش کوتاه روزنامهٔ کیهان، که تنها منبع رسمی موجود است، آمده‌ است که وی در «شعبه اول دادگاه انقلاب» محاکمه شد.[۴]

محل تدفین[ویرایش]

اشرف چهار چشم بعد از اعدام در گورستان بهشت زهرا خاک شد اما مکان دقیق دفن وی به دلیل هجوم مردم و تخریب قبر او مشخص نیست و تنها شماری از افراد مسن از محل آن باخبر‌اند.[نیازمند منبع]

مخالفان و موافقان اعدام کارگران جنسی شهر نو[ویرایش]

حسینعلی منتظری یکی از مخالفان این اعدام‌ها بود. او در سال ۱۳۵۷ با بسته شدن خانه‌های کارگران جنسی و تعطیلی شهر نو مخالفت کرد. صادق خلخالی که یکی از مقامات بلند پایه دادگستری را دارا بود اشرف چهار چشم را به اعدام محکوم کرد. او یکی از موافقان سرسخت نابودی شهر نو بود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. اخبار روز: پری بلنده، نوشتۀ مهدی اصلانی، نوشته‌شده در ۱۹ تیر ۱۳۹۹؛ بازدید در ۲۲ تیر ۱۳۹۹.
  2. «شهر نو و ساکنانش؛ عکس‌های کاوه گلستان». BBC News فارسی. ۲۰۱۵-۰۵-۲۳. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۱۵.
  3. روزنامه کیهان ۵۶۱
  4. محکومان دادگاه‌های انقلاب اسلامی به روایت تصویر، بی‌بی‌سی فارسی

پیوند به بیرون[ویرایش]