اسکوئد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بخش سنسور SQUID

SQUID (که از حروف ابتدایی کلمات دستگاه ابررسانی تداخلی کوانتومی به انگلیسی :superconducting quantum interference device) یک مغناطیس سنج بسیار حساس است که برای اندازه گیری میدان های مغناطیسی بسیار ظریف استفاده می شود و بر اساس حلقه های ابررسانا ای که حاوی اتصالات جوزفسون هستند کار میکند و کاربرد های فراوانی در آزمایشات مختلف دارند.

SQUID ها به اندازه ای حساس هستند که میتوانند برای اندازه گیری میدان هایی به کوچکی 5 در 10 به توان منفی 18 تسلا با چند روز اندازه گیری به طور متوسط مورد استفاده قرار گیرند. [۱] سطح نویز آنها میتواند تا 3( ½−fT·Hz ) پایین باشد . [۲] برای مقایسه، آهنربا معمولی یخچال و فریزر تولید میدان مغتاطیسی 0.01 تسلا و برخی از فرایندهای در حیوانات میدان های مغناطیسی بسیار کوچکی بین 10به توان منفی 9 تسلا و 10 به توان منفی 6 تسلا تولید میکند.اخیراً SERF ها اختراع شده اند که یک مغناطیس سنج اتمی حساس تر بوده و نیازی به یخچال کریوژنیک ندارند اما ابعاد بزرگتری( 1(cm3) ) دارند و باید در یک میدان مغناطیسی غیر صفر باشند تا کار کنند.

نمودار یک DC SQUID. جریات وارد و به دو مسیر تقسیم می شود ، هر یک با جریان و مشخص شده‌اند . موانع نازک در هر مسیر اتصالات جوزفسون است که با هم دو منطقه ابررسانا را تفکیک می کنند. نمایانگر شار مغناطیسی حلقه DC SQUID است.
شماتیک الکتریکی از SQUID که در آن جریان پایه است ، جریان بحرانی SQUID است ، شار رشته SQUID و پاسخ ولتاژ به آن شار است. نمادهای X نشان دهنده اتصالات جوزفسون هستند .
سمت چپ: طرح ولتاژ جریان در مقابل ولتاژ برای یک SQUID. منحنی های بالا و پایین به ترتیب با و مطابقت دارند . سمت راست: پاسخ ولتاژ دوره ای به دلیل شار داخل SQUID. تناوب برابر با یک کوانتوم شار است ، .

جستارهای وابسته[ویرایش]

یادداشت ها[ویرایش]

  1. Ran, Shannon K’doah (2004). Gravity Probe B: Exploring Einstein's Universe with Gyroscopes (PDF). NASA. p. 26.
  2. D. Drung; C. Assmann; J. Beyer; A. Kirste; M. Peters; F. Ruede & Th. Schurig (2007). "Highly sensitive and easy-to-use SQUID sensors" (PDF). IEEE Transactions on Applied Superconductivity. 17 (2): 699–704. Bibcode:2007ITAS...17..699D. doi:10.1109/TASC.2007.897403. Archived from the original (PDF) on 2011-07-19.

منابع[ویرایش]

  • Clarke, John; Braginski, Alex I., eds. (2006). The SQUID Handbook: Applications of SQUIDs and SQUID Systems. Vol. 2. Wiley-VCH. ISBN 978-3-527-40408-7.