اسکروج مک‌داک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از اسکروج مک داک)
پرش به: ناوبری، جستجو

اسکروج مک‌داک یک شخصیت کارتونی است که در سال ۱۹۴۷ توسط کارل بارکز و تحت مجوز کمپانی والت دیزنی ساخته شد.

اسکروج در اصل یک اردک سفید اسکاتلندی است با پاهای نارنجی. او معمولاً یک کت قرمز یا آبی می‌پوشد همراه یک کلاه و یک عینک. همچنین عصای مخصوصش که همواره در دستش است. ویژگی بارز او بسیار خسیس بودن و نحوهٔ خرج کردنش در دنیای افسانه‌ای دیزنی است. او پولدارترین فرد در این سرزمین است.[۱][۲] او عموی دونالد داک و عمو بزرگ هویی، دیوئی و لوئی (Huey, Dewey and Louie) است.

اسکروج به همراه برادرزاده‌هایش

مک‌داک اوایل به صورت شخصیتی بینوا و قهرمان‌ستیز نمایش داده می‌شد اما بعد به صورت یک شخصیت بخشنده قهرمان، خیر و ماجراجو، اهل کاوش درآمد. در واقع کارل بارکز مک‌داکرا به عنوان یک آنتاگنیست برای شخصیت دانلد داک خلق کرده بود که در کارتون کریسمس بر روی کوهستان خرس شاهد آن هستیم. با این حال کم کم به شخصیتی مستقل تبدیل شد و حتی در سال ۱۹۵۲ یک کمیک استریپ به نام عمو اسکروج را از آن خود کرد که تا به امروز ادامه دارد. بیشتر کار طراحی اسکروج توسط خالق آن یعنی کارل بارکز انجام شده است ولی دن روزا نیز در این میان سهم داشته است. شبیه سایر شخصیت‌های دیزنی، اسکروج مک‌داک نیز محبوبیت جهانی خود را مدیون ترجمه‌های ادبی است که به زبان‌های مختلف انجام شده است. هر چند که مک‌داک در کارتون‌ها نیز ظاهر شدهاست اما کمیک‌استریپ رایج‌ترین وسیله شناخت این شخصیت بوده است و عمدهحضور کارتونی او در مجموعه داستان‌های اردک (DuckTales) بوده است.

سن[ویرایش]

اسکروج

سن اسکروج هیچ وقت به طور دقیق گفته نشده است ولی طبق بارکز، اسکروج در ۱۸۶۷ در اسکاتلند به دنیا آمده است. اگرچه "رزا" اعلام کرده که او در ۱۰۰ سالگی می‌میرد ولی این امر هیچ گاه در کمیک‌ها منتشر نشد.

تأثیرات[ویرایش]

اسکروج مک‌داک جهانی[ویرایش]

در دیگر رسانه‌ها[ویرایش]

چندین بازی به زبان های مختلف که شخصیت اصلی آنها اسکروج است، ساخته شده است. این بازی ها برای استفاده در موبایل، رایانه، سگا، پلی استیشن و ... طراحی شده اند.[۳]

در فرهنگ‌های مشهور[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی
  • Barks, Carl (writer and illustrator). "Christmas on Bear Mountain". Uncle Scrooge #178, Four Color Comics. July 1947.
  • Christmas on Bear Mountain at the INDUCKS
  • Noer, Michael; and Dan Ackman (2002-09-13). "The Forbes Fictional Fifteen, ۲۰۰۲". Forbes.
  • Nojima, Kazushige (writer), Nomura, Tetsuya (writer/director), Oka, Masaru (writer), Sakemi, Harunori (writer) & Watanabe, Daisuke (writer). Kingdom Hearts II, Square Enix and Buena Vista Games. March 28, 2006.
  • Gerstein, David, "۱st Scrooge McDuck in ۱۹۴۳??", Retrieved on October 9, 2008.
  1. "Donald Duck and His Friends".
  2. "The Green Mountain Lion, April 2007" (PDF). St. Andrews Society of Vermont. April 2007.
  3. Berg, Bill (writer) & Hamilton, Luske (director). Scrooge McDuck and Money, Walt Disney Studios. March 23, 1967.