اسکرم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

SCORM یک استاندارد جامع آموزشی و مختصر عبارت Sharable Content Object Reference Model که در برگیرنده یک مدل مرجع برای عناصر آموزشی اشتراک‌پذیر، یک محیط زمان اجرا (Runtime environment) و نیز یک مدل تراکمی محتوای آموزشی می‌باشد. این مدل، در برگیرنده مجموعه ویژگی‌هایی است که تطبیق‌پذیری، دسترس‌پذیری و قابلیت استفاده مجدد را برای محتواهای آموزشی مبتنی بر وب فراهم می‌سازد. این استاندارد حاصل تحقیقات مؤسسات AICC، IMS، IEEE وAriadne بوده و استاندارد آموزش الکترونیکی مورد تأیید اکثر مراجع آموزش الکترونیکی دیگر در ایران و جهان می‌باشد.

این بسته‌های محتوا یک فایل فشرده با پسوند zip هستند که هنگامی که آن‌ها را از حالت فشرده خارج می کنیم ، باید فایل imsmanifest را ببینیم یعنی باید خود فایلها فشرده باشند نه پوشه محتوای فایلها. به دلیل اینکه بسته‌های اسکورم باید به صورت تحت وب و مستقل از هر مرورگر استفاده شوند معمولاً در آن‌ها از صفحات HTML با کد ساده استفاده می‌کنند و اگر احتیاج به فایل فلش ؛ فایل ویدئویی یا تصویر باشد ؛ کد لازم برای نمایش این موارد در این فایلهای HTML گذاشته می‌شود مثلاً اگر در یک بسته احتیاج به فایل فلش وجود دارد ؛ یک تگ Object در فایل HTML گذاشته می‌شود.

چنانچه این ساختار به صورت زنجیره ای است ؛ امکان حرکت به سایر محتویات که در همان بسته اسکورم وجود دارند ؛ باید از طریق همان فایل html وجود داشته باشد که این کار یا به صورت یک لینک به فایل بعدی یا در داخل فایلهای فلش به صورت فراخوانی یک فایل دیگر انجام می‌شود. معمولاً چون ساختار یک بسته اسکورم به صورت درختی می‌باشد ؛ معمولاً یک فایل شروع و تعدادی محتوای دیگر به صورت درختواره در اختیار کاربر قرار می‌گیرد که کاربر می‌تواند هر کدام از شاخه‌ها را برای ادامه کار انتخاب کند که البته ممکن است دسترسی به مرحله بعدی در محتوا منوط به مشاهده قسمت قبلی باشد که این کار توسط فایلهای فلش مدیریت می‌شود. برای مشاهده چند نمونه بسته اسکورم می توانید از این آدرس‌ها استفاده کنید

برای بسته بندی محتوا به صورت اسکورم هم از برنامه reload می‌توان استفاده کرد.این برنامه دو حالت پخش کننده و سازنده دارد که به ترتیب برای نمایش و ساخت بسته مورد استفاده قرار می‌گیرد.البته برای اجرای این برنامه‌ها باید Java Runtime بر روی کامپیوتر شما نصب شده باشد.

نسخه‌های اسکرم[ویرایش]

اسکرم ۱.۱[ویرایش]

SCORM 1.1 نسخه اول است. این نسخه دارای یک ساختار دوره فرمت فایل XML بر اساس مشخصات AICC برای توصیف ساختار محتوا می‌باشد ، اما فاقد بسته‌بندی قوی آشکار و حمایت از فراداده .بعد از این نسخه ، نسخه بعدی که 1.2 می‌باشد سریع عرضه شد.

اسکرم ۱.۲[ویرایش]

این اولین نگارش اسکرم بود که به‌طور گسترده مورد استفاده قرارگرفت. هنوز هم به‌طور گسترده به کاربرده می‌شود و توسط بیش تر سیستم مدیریت یادگیری‌های موجود پشتیبانی می‌شود.

اسکرم ۲۰۰۴[ویرایش]

منابع[ویرایش]

اسکرم